VASTE helicopterverbinding practiscli zeker Chef ar I iie, Proefvluchten met hel schroei hoven Zeeland WALCHEREN Voor enkelen gratis vliegtochtje Vacantie voor kinderen uit rampgebied Z-VEAANDEREN Zuid'^eveland Alleen voor luchtbus-route Lente- en zomershows te Middelburg De T.H. in Eindhoven Koe van de heerSchaap Nieuwe gemeente ontvanger benoemd te Nisse RODE KRUIS-ACTIE TE TERNEUZEN vlissingen terneuzen axel goes Woningbouw op Schouwen en Duiveland Kousen met noten DE Bevelandse V.V.V., die het ini tiatief nam tot een Zeeuwse streekdag op de „Keukenhof", het centrum van Hollands bollenparadqs, is van plan daar een folkloristische demonstratie te geven van heel bü- zondere aard. ocstburg HEDEN MORDEN v DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 31 MA \RT 1934 TAE mensen die vóór Februari 1953 over heli- copterverbindingen durfden spreken wer den uitgelachen en gedoodverfd als lieden met een gevaarlijke hoeveelheid fantasie. Maar kijk, nauwelijks hadden de eerste hefschroevers hun grote bruikbaarheid bewezen of de Bel gische Sabena waagde een vaste lijndienst tus sen Brussel en Rotterdam. Direct daarna begon- Het ijveren van Schouwen-Duiveland, van Vlissingen, Zeeuwsch- Vlaanderen en vele anderen is niet vergeefs geweest. Het is ons een voorrecht als eerste te kunnen melden dat de vele vaak achter de schermen gedane pogingen om ook Zeeland in het hefschroefnet te betrekken, bekroond zijn geworden met een voorlopige proefverbinding, welke morgen voor de eerste maal gevlogen zal worden. nen allerlei steden en gebieden om aansluiting op het tot uitbreiding voorbestemde helicopter- net te roepen en het is natuurlijk geen wonder dat ook Zeeland met zijn lastige zee-armen be gon te zwaaien. Want als er één provincie van Nederland is, die belang heeft bij een „luchtbus" dan is het Zeeland toch wel. 70ALS men weet, hebben de maat schappijen, welke zich voor bin nen- en buitenlandse vluchten per hefschroef interesseren, tot nog toe steeds gewacht op het juiste type. Dat model helicopter bestond al wel, doch het werd nog steeds niet in serie ver vaardigd. Het moest een „luchtbus" zijn, welke minstens 3C personen kan vervoeren; het is duidelijk waarom. In de eerste plaats moet een vlucht per hefschroef goedkoop zijn; het toe stel zelf dient dus niet te duur te zijn. Met talrijke toestellen zijn al proe ven genomen, ook met die welke een bruikbare capaciteit hebben. Het is de Sabena te Brussel, die kans gezien heeft het project te ver wezenlijken. Daar heeft men sedert kort de beschikking over enkele heli copters welke precies geknipt zijn voor een snelle luchtverbinding: ze kun nen 30 en als hét per sé moet wel 40 mensen vervoeren. Op drukke dagen zal het voor velen wel niet zo be zwaarlijk zijn „aan de lus te hangen"; de tijd welke het toestel nodig heeft het doel te bereiken is niet zo lang. Het toestel is ontwikkeld door een Spanjaard, een landgenoot dus van de vindingrijke markies die destijds de auto-giro, de voorlopiger van de helicopter, uitvond. Het hefschroef- vliegtuig, waarmee morgen de eerste proefvlucht wordt gemaakt, is ge doopt „Primo Avrilo"; het is uitgerust met twee tegen elkaar in draaiende wieken, één boven de cockpit en één boven de staart van het toestel. Ze worden aangedreven door 600 p.k. N.E.P.-motoren, met voor- en achter aandrijving en gesynchroniseerde scha keling, zodat het „dubbel klutsen" (waar alle hefschroefpiloten een broer tje aan dood hebben) niet nodig is. Verdere technische bijzonderheden doen hier weinig ter zake. Als typi sche bijzonderheid zij echter nog ver meld. dat de passagiers geen last kun nen hebben van eventueel scheef hangen van het toestel, doordat de reizigerscabine f evenals bij een auto band b.v. de binnenband) een apart gedeelte vormt en los van de romp automatisch in horizontale stand ge houden wordt. Er is een conducteur aan boord, die de kaartjes knipt. PROEF IN LANGZAAM TEMPO 0E PROEFVLUCHT over Zeeland is voorlopig opgenomen in de nor male dienst BrusselRotterdam. Het toestel, dat gewoonlijk om 10 uur vanuit de Belgische hoofdstad ver trekt, zal morgen een korte tussenlan ding maken in Antwerpen. Vandaar gaat de reis naar Hulst, waar het toe stel om 10.55 op de Markt wordt neer gezet. Er mogen nog geen passagiers vanuit België mee naar Zeeland, aan gezien men in de bevoegde kringen nog moet uitmaken in hoeverre het verbod inzake het hoefijzerverkeer hierdoor ontdoken zou worden. Om 11 uur start het toestel naar Axel. De verdere route is als volgt: Axel aan komst 11.10 (terrein bij watertoren) Terneuzen 11.20 (Markt), Oostburg 12.00 (Ledelplein), Vlissingen 12.10 (Bella- mypark), Middelburg 12.20 (Markt). Goes 12.40 (Grote Markt), Haemstede ca. 13 uur. Vandaar gaat de reis in eens door naar Rotterdam. Uiteraard is deze route niet voor bestemd de definitieve te worden; deze proefvlucht moet o.a. leren hoe men in de toekomst net traject het best kan uitstippelen. Het is ook heel goed mogelijk, dat er twee verschil lende diensten komen. Ook is duide lijk, dat de betrekkelijk geringe snel heid van deze dienst is aangepast aan de ongetwijfeld onverwachte ervarin gen van deze proefneming. Men heeft gemeend de bevolking van de in de route opgenomen plaatsen gelegenheid te moeten geven het toestel even te bezichtigen en' anderzijds zal menige volksoploop vertraging kunnen ver oorzaken. welke reeds in het schema is verdisconteerd. Als bijzondere verrassing zullen uit iedere plaats, waar geland wordt, en kele personen de vlucht tot aan de eerstvolgende „halte" mogen meema ken. Wie het dichtst hij staat heeft de kans een gratis luchtreisje te mogen ondernemen! „WILDE HALTES" wonende reizigers kunnen daarvan, indien gewenst, dan een exemplaar ter secretarie afhalen en tegen de tijd. dat de „luchtbus" overkomt de piloot een teken geven, teneinde opgepikt te wor den. Weliswaar zal daarvoor een klei ne extra prijs voldaan moeten worden, doch dit zal h, t de meesten wel waard zijn om vanaf een polderdijk regel recht in een goed uurtje in Holland of waar dan ook gebracht te worden! Advertent(e) 4-vout'iqe inderdaad betere werking! Doornat in één tablet Che- larine „4", vier wereldberoemde geneesmiddelen samenwerken, is de werking veel krachtiger en helpt het ook daar, waar andere middelen la'en. i8i TEGEN PIJNEN en GRIEP - 20 TABLETTEN 85 c» ^EDURENDE de eerstvolgende drie maanden zal deze proefvlucht we kelijks herhaald worden, waarhij ge leidelijk tijdschema en traject vaste vorm zullen krijgen. Naar men ons te Brussel verzekerde, bestaat in ieder geval het vaste plan de dienst te be stendigen, zodat Zeeland practisoh ze ker is van zijn helicopterverbinding. Tot de toekomstdromen behoort o.a. een plan om op willekeurige plaatsen zogenaamde wilde haltes" te projec teren. Men overweegt in ieder Zeeuws gemeentehuis een aantal helkleurige seinvlaggen te deponeren. Afgelegen Nat. Rampenfonds trok ook dit jaar geld uit Een bonte parade vol kleur en sfeer T*AE twee drukbezochte modeshows, welke gisteren in de Middelburgse concertzaal werden gegeven door een combinatie van N.V. de Duif en de firma's Meyer; Paterik; v. Houte; „Bijou", de Dreu en „Peca", waren weer tot in de puntjes verzorgd. De entrée van de zes mannequins, waar bij voor de eerste maal ook een heer, had een verrassend aspect door de fraaie pergola welke van het podium naar de zaal leidde. De shows werden geopend door de heer Doets, van de fa. Wed. Paterik, die memoreerde hoe de mode-combinatie voor de vierde maai dit evenement verzorgde. Hij wees er op hoe de 72 nummers 60 in dames- en 12 in herenmode slechts een beperkt beeld gaven van de grote collecties, welke de deelnemers tot hun beschikking hebben. Al wat getoond wordt, zei spr. is gehaald uit de gewone winkelvoorraden en is dus draagbare kleding. De shows beoog den te tonen, waartoe de combinatie in staat is en brachten in kleuren en lijnen iets van de bloeiende lente en de weelde van de zomer. Met enkele elegante en fleurige japonnetjes wer den de shows geopend en het slot werd gevormd door een schitterend verzorgde bruidsstoet, waarin deze keer de bruidegom niet ontbrak. On der daverend applaus trok deze stoet enkele malen door de zaal. Tussen dit veelbelovend begin en imposante einde, was het weer een wemeling van het nieuwste dat koningin mode te bieden heeft. Allen stoffen leken uitgestort op deze shows en waren verwerkt in alle mogelijke modellen van het eenvoudige katoenen jurkje tot de soliedste kamgaren of tricot mantelcostuum. Sportkleding wisselde af met regenmantels; naast de fijn ste deux-pieces zag men de geestige trois-pièces en verschillende keren werd ook gedemonstreerd, wat op het gebied der herenmode zoal „te koop is". De met zwier gedragen kleding, kreeg relief door de bijpassende hoed jes, schoenen, tassen en handschoenen. Het was een show vol verrassing en sfeer; tot dit laatste droeg ook de mu zikale omlijsting door een vaardig pianist bij. Hedenavond wordt de show nog eens gegeven. ("NOK DIT JAAR heeft het Nationaal Rampenfonds gelden uitgetrokken om kinderen uit het rampgebied in de gelegenheid te stellen in de komende zomervacantie aan een jeugdkamp deel te nemen. Uitgaande van de ge dachte dat in een belangrijk deel van het rampgebied sedert 1953 de toestan den aanzienlijk zijn verbeterd, Is be sloten, dat dit jaar 50r', van de kosten verbonden aan de deelneming aan een jeugdkamp (reiskosten inbegrepen) voor rekening van het Nationaal Ram penfonds kunnen worden gebracht. Voor de jeugd van Schouwen-Dui veland, Kruiningen en Stavenisse zal de subsidie, evenals vorig jaar, 100% bedragen. Er zijn dit jaar twee vacantie-moge- lijkheden, namelijk deelneming aan kampen van jeugdorganisaties 'iin Nederland gehouden) en deelneming aan kampen van de stichting Vacan- tie-verblijven Lagere Schooljeugd. De Nederlandse Jeugdgemeenschap heeft zich wederom met medewerking van het bureau Jeugdbescherming in buitengewone omstandigheden van het Ministerie van O.K. en W.. belast met Begin colleges September 1954 WOLGENS „DE TIJD" bestaat er een goede kans. dat in September 1956 een begin gemaakt zal kunnen worden met de colleges voor de eerste studen ten aan de Tweede Technische Hoge school te Eindhoven. Het ligt in de bedoeling in 1956 alleen te beginnen met eerstejaars studenten; daarna kan dan van jaar tot jaar de tweede T.H. geleidelijk worden uitgebouwd. Er zai wel meteen een practicum komen, doch aan de eerste laboratoria is men naar verwacht wordt, eerst in 1958 toe De voorlopige prognoses voor 't begin be wegen zich rond zeventig studenten en acht hoogleraren. In een periode van tien jaar zou de Eindhovense T.H. echter kunnen uitgroeien tot een hogeschool met ongeveer duizend stu denten SCHOUWEN DUIVELAND EN HET TOERISME TN dit seizoen zullen plm. 200 H.A. Domaniale duinen in Westelijk Schouwen worden oPen?esteld. Hierin zijn verschillende diurovergangen naar het strand geprojecteerd. In het duingebied zullen verharde brandpa- den worden aangelegd ter lengte van 3 K.M. waarvan ook het publiek ge bruik kan maken. De verbrede haven te Burghsluis kan door jachten worden bezocht. De meeste zomerhuizen, thans door rampslachtoffers bewoond, zui len deze zomer vrijkomen. Volgens de nieuwe zomerdienstregeling van de RTM zal men elf keer per dag van het eiland naar Zijpe en verder naar Roosendaal kunnen, terwijl ook de veerdienst van Schouwen naar Flak- kee zal worden hei-vat. de organisatie en uitvoering van dit zomer-vacantiewerk. De Nederlandse jeugdgemeenschap heeft de ouders, onderwijzers, jeugd leiders en anderen opgeroepen, de ont brekende gelden, door middel van 'n spaarsysteem bijeen te brengen. (Advertentie) NIEUWE SCHOOL TE OLFAARTSDIJK GEOPEND Door Commissaris der Koningin THR MR DE CASEMBROOT heeft te J Wolf aartsdijk de nieuwe openbare lagere school, die de naam „Prinses Wilhelmina" draagt, geopend. Na de bevrijding werd de school, door onvoorzichtigheid van daarin gelegerde militairen, een prooi der vlammen en het heeft wel zeer lang geduurd, voor tot herbouw werd over' gegaan. De commissaris der koningin memoreerde hoe prinses Wilhelmina, op verzoek van de gemeenteraad, als dank voor haar bezoek dat zij kort na de ramp aan Wolfaartsdijk bracht, haar naam aan de school heeft ver bonden Na een dankwoord van burgemees ter v. Oeveren, ging de commissaris over tot het onthullen van een in de gang aangebrachte plaquette, waarop de hoogwaterlijn van 1 Februari staat aangegeven met daarboven de woor den: „H.K.H. Prinses Wilhelmina kwam namens H.M. de Koningin op 2 Febr. '53 naar Wolfaartsdijk." De school behoort tot de modernste in Zeeland en voldoet aan alle eisen welke men tegenwoordig het onder wijs stelt. Een van de kampioenen, welke de Oostburgse vetveemarkten hebben op geleverd: een indrukwekkend zware jonge koe, gefokt door de wed. Manneke te Breskens en eigendom van de heer J. Schaap te Groede. Eigendom geweest althans; het trotse dier is intussen al lang opgepeuzeld. I dit te zullen bekijken. Ontuierp-gemeentevlag aangenomen ENK raad van Nisse verleende eervol ontslag aan de gemeente-ontvan ger, de heer J. v. Oosten en benoemde tot diens opvolger de heer J. de Roo Ook werd eervol ontslag verleend als ambtenaar Burg. stand aan de heer P. Harthoorn. Besloten werd de Woonruimtewet 1947 voorlopig te handhaven. Voor medewerking aan de electri- ficatie van de Zuidweg werd een be drag van f 618 gevoteerd. De gemeen schappelijke regeling voor de Vee- en Vleeskeuringsdienst werd goedge keurd. Vervolgens ging de raad accoord met het ontwerp-gemeentevlag. De vlag krijgt drie liggende banen met van boven naar onderen de kleuren geel, groen en rood. Art. 1 der Woningwet werd gewij zigd. waardoor het voortaan verboden is voor het opvangen van afvalstof fen gebruik te maken van andere voorwerpen dan een gegalvaniseerde i emmer of een eigen privaatton. ge plaatst in een met hout of steen af geschoten ruimte. Bij de rondvraag vroeg de heer v. d. Guchte om een wachthuisje voor de buspassagiers in het dorp. Ook wil de hij een lantaarn geplaatst zien bij de Drieweg. De voorzitter zegde ioe, MIDDELBURG Eerste contacten zijn gelegd DINNENKORT zal de aandacht van de inwoners van Tei neuzen, we derom worden gevraagd voor het mooie en belangrijke werk, dat door het Rode Kruis wordt gedaan. Daar deze landelijke actie dit jaar zal wor den gehouden van 24 Mei tot 6 Juni hield het actiecomité van het Neder landse Rode Kruis afd. Terneuzen in Hotel „Rotterdam" met een aantal ge nodigden de eerste vergadering. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de kapitein der Kon. Mare- chaussée, de heer de Haas, allen wel kom. Hij deelde mee. dat hij nu het voorzitterschap op zich genomen had, omdat mr van Meerwijck om gezond heidsredenen hiertoe niet in staat is. Hij kon echter wel verklaren dat de heer van Meerwijck. die gedurende een gedeelte van de vergadering aan wezig was. niet alle activiteit zou la ten varen. Het dqfl van deze avond, zo ver klaarde de heer Haas verder, was, om in het kader van de landelijke actie ook in Terneuzen een zo groot moge lijke activiteit te ontwikkelen. Spre ker wees er op. dat de ramp van het vorige jaar heel veel geld heeft ge kost en dat de rampdenots nodig moe ten worden aangevuld. Verder achtte de heer de Haas ook materieel als radios en rubberboten onmisbaar. De mensen moeten voor zover zii dit nog niet zijn. er van worden doordrongen, dat een goede Rode Kruiscolonne noodzakelijk is. Het -yas dan ook de bedoelirïg Van" deze «roncl" de eerste contacten te leggen om gedurende de actie dusdanige attracties te kunfféri brengen, dat de kas in ruime mate zal kunnen worden aangevu'd De opzet is. zo zei de heer de Haas verder, dat er evenals vorige jaren werkcomité's worden gevormd, die ieder op hun terrein het nodige zullen doen om een zo volledig mogelijk suc ces te behalen. In deze actie zal ook Sluiskil zeker in ruime mate worden betrokken. TONEEL EN FILM Verlafïhif: bioscoopbelaslinp B. en W. stellen de raad voor om thans definitief de bioscoopbelasting van 35 op 25 procent te brengen. Dit betekent dat deze belastingopbrengst daardoor ruim f 8000 zal gaan opbren gen. Het is B, en W. onmogelijk mid delen aan te wijzen om dit nadeel op te heffen; de kwestie zal ter sprake gebracht word"» bij de onderhandelin gen met het Rijk over de verhoging van de algemene uitkering uit het ge meentefonds. B. en W. zijn met het voorstel ge komen naar aanleiding van 'n circu laire van de minister cn omdat ook vele andere gemeenten de bioscoop belasting tot 25 procent terug hebben gebracht PROMOTIE. Bij K. B„ is de adjunct-referendaris der P.TT., P. A Dansen, (inspectie bureel) ingaande 1 April 1954 benoemd tot referendaris 2e klasse der P.T.T. EEN KWART TON VOOR TRANS FORMATOR HUISJE. B en schrijven ae raad: Door de toenemende belasting van het district va.' het kabelnet, dat een groot deel van de binnenstad tan st-oom voorziet, is het zeer gewenst, alt dist) ïcf te ontlasten door de bouw van een nieuw transformatorhuisje bij de Schvovsteenvegerssingel. De ontworpen plaats van dit huisje biengt V orts met zich mede, dat een dringend nodige sectionering van het kabelnet, alsmede verbetering var dt spanning in uie omgeving mogelijk wordt, terwijl voorts de transformator- ïuimte aan de Kousteensedijk ontlast wordt. De kosten hiervan worden geschat op f 25.000, waaronder f 13.000 voor kabelwerk en f 5.500 voor verlichting. FESTIVAL IN MEI In verband met het zilveren jubiié der signaalafdeling van „Achilles" zal deze gymnastiekvereniging op Zater dag 22 Mei een festival vcor drum bands en pijpers korpsen organiseren PECH MET DE JACHTHAVEN De verenigng welke aanleg van een nieuwe Jachthaven, met steun der ge meente nastreeft en aan de Rijkswa terstaat daarvoor een deel van het Vlismar-terrein dat in fpacht bij de N. V. Haven van Vlissingen is aan vroeg. heeft nog steeds geen antwoord ontvangen. Het treuzelen daarmee staat in ver band met plannen tot vestiging van industrieën op het Viismar-terrein, da' momenteel „panklaar" wordt ge maakt Dit nu is wel een strop voor de ver eniging. want daar het graven van een jachthaven ettelijke maanden vor dert. is het al uitgesloten, dat men haar dit seizoen zou kunnen gebrui ken. Naar men ons meedeelde, is er zelfs kans dat naar een geheel andere plaats voor de jachthaven moet wor den omgezien. KINDERVOORSTELLING „ORANJEKWARTIER" De kinderen van de buurtvereniging ..Oranjekwartier" waren uitgenodigd een voorstelling bij te wonen in het jeugdgebouw aan de Kerkhoflaan. Een paar uur lang hebben de kinderen kunnen genieten van een poppenkast- vertoning en een serie aardige goochel trucs. San run Cent „P-r«Y" Het Uniform-comité „Onze Muziek moet in Tuniek" gaf een zeer geslaagde toneeluitvoering, welke werd verzorgd door het bekende toneelgezelschap ,De St. Joseph Ge sellen" uit Hulst. Burgemeester R.A.J. den Boer opende de avond met een woord van dank aan het gezelschap, omdat dit met het doel de finan ciële positie van het uniformfonds te versterken naar Sas van Gent was gekomen. Het toneelstuk „Patsy" ge naamd (een blijspel in dne bedrijven) werd op werkelijk grootse wijze dooi de Ghesellen vertolkt. Vooral de hoofd rol welke werd gespeeld door mej. F. .Blommaert,werd op sublieme wijze êergégeven. De voorzitter van het Harmoniege zelschap ,De Verenigde Vrienden", de heer Verhelst, dankte de spelers voor hun optreden en wenste het organise rende comité veel succes bij z'n verde re acties. St. Jansteen LIET is reeds vaststaand dat de to neelver „Oranjékwartier" met een toneelstuk voor het voetlicht zal komen. Gezien de sucessen die dit ge zelschap in het verleden heeft geboekt sprak Kapitein de Haas de hoop uit dai, ook nu weer het toneelminnend publiek van Terneuzen in grote ge tale deze voorstelling zal bijwonen. Vervolgens werd ndg de mogelijkheid geopperd het cabavetgezeschap ,Pi- grano' uit Goes voor een avond te en gageren. Ook dit gezelschap behaalt overal grote successen. 'Verwacht mag dus worden dat dit ook in Terneuzen het geval zal zijn. Tenslotte zal er een speciale filmvoorstelling worden ver zorgd. Voor degenen die dus van to neel of film houden, zal er volop ge legenheid zijn hiervan te profiteren. Ook de Rode KruiscoUonne zal natuur lijk het hare er toe bijdragen en wel in de vorm van demonstraties. Met de „Terneuzense Harmonie" zal wederom contact worden opgeno men en de huis aan huis collecte zai ook dit jaar niet ontbreken. Kapitein de Haas zag nog de mogelijkheid on der het oog tot het geven van enige sportwedstrijden. Al deze plannen moeten vanzelf sprekend nog worden uitgewerkt maar de voorzitter sprak het vertrouwen uit dat door samenwerking van allen net mooie werk van het Nederlandse Rode Kruis zoveel mogelijk zal worden ge steund. ZELDZAAM JUBILEUM Op l April a.s. zal mej. A. Pepters de dag herdenken dat zij 40 jaren ge leden in dienst kwam bij Mevr. E. de Kerf-Vereécken alhier. AUTO IN BRAND Door kortsluiting geraakte de bestel auto van de wed. Schelfhout uit de Herenstraat alhier in brand. Door toegeschoten hulp kon de auto met emmers water worden geblust. REIS OUDEN VAN DAGEN De reis voor ouden van dagen zal dit jaar op Woensdag 16 Juni a.s. doorgaan. Het ligt in de bedoeling Konijnen-diefstal. Eerst bij de heer E. en enkele dagen later bij dhr. S., beiden woonachtig aan de Oude- weg alhier, werden enige konijnen ge stolen. Groenendijk TE OOSTERLAND op Schouwen en Duiveland is aansteed de bouw van 46 woningwetwoningen, waaronder 2 winkelpanden Er waren 14 insenrij- vingen binnengekomen, waarvan de bedragen varieerden van 882.000 gul den tot 572,500 gulden Laastge- noemde inschrijving kwam binnen van een firma uit Alkmaar, ook alle overi ge inschrijvingen waren afkomstig van aannemersbedrijven buiten Schouwen en Duiveland. Na goedkeuring door de hogere instanties hoopt men spoedig tot vergunning te kunnen overgaan. Matthaus Passion te Hulst Een niet Hulsterse jongen van negen jaar. één en al pianist, die de Mat thaus Passion mocht bezoeken en daar van ongetwijfeld de jongste toehoor der was, ontdekte met verrukkin?. dat de jongens van broeder Andreas kousen aan nadden „met noten" er op Inderdaad droeg net longenskoor grijze kousen met omgeslagen rand. waarin donkerblauwe (of zwarte) no ten waren verwerkt 'n aardige mjZon- derheid. die de ouders van de 'rmgen ontgaan was en misschiet ook door veel andere volwassenen niet zal zijn opgemerkt. HET STRUCTUURPLAN De Baad kreeg 'n toelichting IN een officieuse vergadering van de raad heeft de directeur van Ge meentewerken, de heer Oranje, een causerie gehouden over het structuur plan der gemeente. Dit structuurplan heeft een wijdere strekking dan het onlangs aanhangig gemaakte uitbreidingsplan en is be doeld als een interne richtlijn voor het beleid van het gemeentebestuur voor een langere periode als waarvoor het utbreidingsplan is geprojecteerd De verschillende prognoses, welke bestaan voor de toekomstige ontwikke ling van de gemeente Goes en de ver schillende daarbij ter sprake komende aspecten, werden uitvoerig belicht. Ook de op deze ontwikkeling van in vloed zijnde factoren als het drie- eilandenplan, het deltaplan en de grenswijzging werden nader toegelicht. Na een causerie werden door de heer Oranje nog diverse vragen van raadsleden over de besproken onder werpen beantwoord. Over de noodzakelijkheid van de door Ged. Staten voorgestelde grens wijziging en over de omvang daarvan werd door verschillende raadsleden en door de leden van het college van burgemeester en wethouders van ge dachten gewisseld. Ook toonden de raadsleden zich ;eer geïnteresseerd voor de consequenties var het drie-eilandenplan voor de ge meente Goes. Vanuit de raad werd tot burgemees- t n ter en wethouders het verzoek gericht menie e over te gaan tot inschakeling van ver tegenwoordigers van het Goese be drijfsleven bi.i de bestudering dsr >on- -.equenties van het drie mlandp;i.»!an pu de daaruit voorvloeiende maatrege len. een rondrit door Walcheren te ma ken. De heenreis zou via Perkpolder- Kruiningen en de terugreis via Vlis- singen-Breskens gaan. Evenals vorig jaar zal wederom een lijstencollecte door de gehele gemeente worden ge houden. Cl in ge Verkeersongevallen. Met bet over stegen van de Gravenstraat raakte D. met zijn rijwiel order een auto, D. kwam te vallen en kon met etc lichte hersenschudding huiswaarts gebracht worden. Eveneens met het oversteken van de Gravenstraat kwam H. in bot sing met een wielrijder. Ook dit onge val liep voor de betrokkenen goed af. H. kon zich huiswaarts oegewn. Nieuw-Nam ei MUTATIES. Met ingang van 1 April is de neer B. Wilmer, ambtenaar bij Invoerrech ten en Accijnzen, benoemd tot Dienst- geleider. Met ingang van April is benoemd tot postcommandant bij de Rijkspolitie stahdplaat's Terhole de heer L Pro voost, Wachtmeester le klasse alhier. Met ingang van dezelfde datum is de dienstgeleider bij Invoerrechten en Accijnzen de heer A. Rumeynsen in dezelfde functie benoemd te IJzen- dijke Terhole DE GELUKKIGE MINNAAR Door verschillende acties en het onderling sparen werd in de KAJ- afdeling alhier een bedrag verkregen hetwelk benodigd was voor deelname van één kajotter aan de nat. KAJ- Lourdesbedevaart in Juli as. Door verloting werd uitgemaakt wie de gelukkige zou zijn; pastoor Schou ten deed de uitloting en het lot viel op A. Wagenaar, voorzitter der KAJ in deze parochie. Door het organiseren van een fancy fair op Beloken Pasen hoopt men gel den bijeen te krijgen om ook nog een tweede kajotter naar Lourdes af te vaardigen. Kloostersande KON. BEZOEK OP DE FILM In de zaal Serarens werd een film over het koninklijk bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen op 13 Maart j.l. vertoond. De film, die naast de plech tigheden te Eede bij de onthulling van het monument ook opnamen be vat gemaakt te Kloosterzande zelf, was zeer aardig en viel in de smaak zij het dat men wel betreurde dat opname van het bezoek van H.M. aan de rampstreken van Hontenisse en Vogelwaarde niet is gebracht. Ook werden nog verschillende bijfilmen vertoond. Ook burgemeester van Hooteghem en echtgenote gaven tijdens de voor stelling acte de présence. LOVRDESF1LM VERTOOND In het kader van de Lourdesactie der KAJ en VKAJ werd in het pa tronaatsgebouw de film Het Ave Ma ria der Arbeidersjeugd vertoond. Na opening door de voorzitter der plaat selijke KAJ de heer Burm kregen de aanwezigen ditmaal in goede getale opgekomen naast de genoemde Lourdesfilm ook nog een emigratie film over Canada te zien. De diocesane voorzitter der KAJ in het bisdom Ereda P. v.d. Ven sprak vervolgens een opwekkend woord tot de kajotters en kaiotsters om te blij ven doorzetten opdat de afdpling Groenendijk met zoveel mogelijk jon geren aan de nat. Lourdesbedevaart zal kunnen deelnemen. Aan het slot van de avond volgde nog een kleine verloting. ULO FEESTAVOND. In het Ledel-theater werd de jaar lijkse feestavond van de Openbare Ulo gehouden. Het hoofd der school, de heer A. Gosseye opende voor een stampvolle zaal het programma en heette in het bijzonder burgemeester K Hoekzema, de wethouders D. Geuze en A Modde en inspecteur A. Leen- houts van harte welkom. Het eerst kwam de Jlo-band voor het voetlicht, die rnet succes enige walsen en marsen uitvoerden. De gymnastieklessen onaei leiding van de heer H. Vis oogst.en weer veel bijval. Enige toneelstukjes afgewisseld met 'n zangnummertje maakten er een ge zellige avond van. IJzendijke UITVOERING „FLANDR1A" Voor de tweede maal in dit seizoen gaf de accordeonclub „Flandria" een geslaagde uitvoering in het R.K. Jeugdgebouw. Ook deze keer was de belangstelling zeer goed en werd het publiek een afwisselend programma van accoi deon-muziek, zang en voor dracht geboden. Van de muzikale nummers moet vooral de vertolking van De Zweedse Rhapsodie" genoema worden, terwijl de sopraan-zangeres mej. Simonne Maertens veel succes oogstte met haar zangnummers, o.a. Moeder Mijn De bekende Belgische conferencier Renaat Verween verzorg de in zijn rol als „Modeste" dit on derdeel van het programma. UITVOERING O.L. SCHOOL In het Hofzicht Theater vond de jaarlijkse uitvoering plaats door de leerlingen van de Openbare Lagere School De hoofdschotel werd gevormd door „De nieuwsgierige prinses", een toneelstuk in 4 bedrijven. Speciale vermelding verdient de evrtolkster van de hoofdrol. Biervliet ZANG EN TONEELAVOND VOOR DE OUDEN VAN DAGEN In het „Oude Raedthuys" werd door de Zangvereniging „Excelsior" en door de toneelvereniging „Jacob van Len- nep" een gratis zang en toneelavond georganiseerd voor de plaatselijke Ouden van Dagen, welke door hun grote opkomst getuigde dankbaar te zijn voor het genomen initiatief. Tijdens de pauze werd hun door de gemeente een consumptie aangeboden, terwijl na de traditionele verloting aan de oudste man en vrouw resp 87 en 86 jaar een cadeautje werd aangeboden. Onder leiding van haar direceur, de neer Jansen uit Terneuzen werd het programma van Excelsior keurig voorgedragen. Het langdurig applaus bewees, dat de Oudjes volop genoten. „Jacob van Lennep". met de „Gou den Kooi", bewees nog steeds over prima krachten te beschikken. Dit zware stuk werd op zeer goeae wijze vertolkt. Jammer, dat deze ver eniging dit seizoen slechts eenmaal voor het voetlicht kwam. Stekene Ernstig ongeluk Toen het 4-jarig dochtertje van de familie de S„ de weg overstak werd het zodanig aange reden, dat het met een beenbreuk en kneuzingen over het gehele lichaam in allerijl naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Advertent'e> cacao chocolade bonbons een smakelijke inbond in smaakvolle verpakkihg ZEEUWSE STREEKDAG OP „KEUKENHOF" Deelnemers sters met extra trein er op uit Hoewel nog veel in voorbereiding is, staal al vast, dat de pracht van de velerlei Zeeuwse klederdrachten de bezoekers van de Keukenhof getoond zal worden; het Westkapelse dames koor, komt in Walchers costume zijn vocalistische kunst tonen en de Ko- ninklijka handboogschutterij „Jacoba van Beieren" trekt, eveneens in hoe rendracht mee, om met vaste hand en scherp oog te schieten naar de gaai: Er staat nog meer te doen en zo groot is het aantal deelnemers (sters) dat men per extra trein uit Goes wil starten. Voorlopig is de Streekdag bepaald op Donderdag na Pasen, (Advertentie) JUBILé A. DE KOK Gister was de gasmeester ('e oeer A. de Kok. 40 jaar in dienst bit het gemeentelijk gasbedrijf. Met de directeur, ir. Sweep, u ~>ok het personeel van het bedrijf de ju bilaris in zijn woning gaan eoiupli- Van de directeur ontving de heel de Kok, behalve veel waarderende woorden, de traditionele enveloppe er 't personeel kwam een acte-tas en eer. portefeuille aanbieden; voor mevr. de Kok waren er bloemen. Pijn hier - scheuten daar en stramheid in lijf en leden al die vormen van Rheuniatische on gemakken kunt U met Kruschen te lijf. Berust er niet in. 't Wordt wel erger, niet beter. Begin morgen ra dicaal met Kruschen: Tienduizenden vonden en vinden bij Kruschen naat en verlichting iedere dag weer. Waarom zoudt U dan weerloos ver der lijden Neem ook Kruschen de kleine dagelijkse do.d« - en on dervindt zelf het heilzaam effect. AGENDA AXEL Het Centrum, 20 uur: Alina, de begeerde vrouw. DÉ KLINGE Kinema Van Dijck, 19.30 uur: De zondares fPecadora); De ro vers van China. OOSTBURG Ledel, 20 uur: Moulin Rouge. ^AS VAN GENT Olympia theater. 20 uur: Legend Ingemetseld. ••.KNEUZEN Luxor, 20 uur: Ik zoek het gevaar. mé waai Póóll versl metjl hun hun I vroe| zaak H<j die se ld eerstj van In gem; verd NT WERPEN Kon. Ned Schouwburg: De ezel van Buridan. Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: Butterfly.

de Stem | 1954 | | pagina 2