Verdere lijdzaam agressie in Azië zal niet worden geduld REN NET GROS HAAR I Dulles waarschuwt regering van Peking Gijs" van de recherche achterhaalde luguher complot Onvriendelijk besluit van Oost-Duitsland souver em Voorjaarsbeurs in Utrecht feestelijk geopend Verenigde Staten zullen Mao-bewind in geen geval erkennen Churchill niet verontrust over gevolgen waterstofbom-explosie Grote hulpactie nodig Hoe iedereen kan helpen Alsnog vergoeding voor „Grensgelden Prof. Gerretson bevreesd voor consequenties Moerdijkkanaal HAGQILAP VOOR ZEELAND Zonder risico's geen vrede...." Militaire missies moeten werk staken Gevolgen nog niet te overzien „Geen internationale controle'' F WISSELENDE BEWOLKING Het wordt u gemakkelijk gemaakt CAPITULATIE van Mau-Mau-leiders Verzekeringsagent wilde trein doen ontsporen ONDERZOEK NAAR GEESTESVERMOGENS VAN GEVAARLIJKE FANTAST Bij oud seinhuis Eerste Kamr behandelde Waterstaat BETERE WEGEN Tekort aan onderwijskrachten Broodjesmaar geen kostgangers 94e JAARGANG No. 20993 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij Neertandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Reigerstraat 16 Tel Redactie: 8181, Admi nistratie 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad: C. J v. Hootegem, Mr Ur A J J M Mes. Mr H. B L. de Rechter, L J v 't Westende, P V. M. Vercauteien. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 0 85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) t 0.45 - Incasso wordt berekend Losse nummers 13 cent Rostrek no. 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GULS, Voor God, Koningin en Vaderland ajgbla WOENSDAG 31 MAART 1954 Advertentieprijs voor de geht le oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Medeielingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd- wpstsineel 08. Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) INDIEN DE COMMUNISTEN zouden pogen hun poli tieke stelsel op te leggen aan de landen in Zuid-Oost- Azië, zouden de vrije staten gezamenlijk hiertegen in hel geweer moeten komen, daar een dergelijke handelwijze een ernstig gevaar zou betekenen voor alle vrije lauden". Aldus de Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles in een Maandag gehouden rede. Hij vervolgde; „Wij zouden hierbij mogelijk een ernstig risico lopen, doch dit zou veel geringer zijn dan de gevaren, waar wij ons binnen enkele jaren tegenover gesteld zouden zien, in dien wij bij een dergelijke gang van zaken niet handelend zou den optreden. £)E WAARSCHUWING van Dulles houdt een ondubbelzinnige waarschuwing in aan het adres van Communistisch China, zich niet verder met de strijd in Indo-China in te laten. Voorts zou zij voor Frankrijk betekenen: „Neem een krachtige houding aan bij de aan staande conferentie van Genève. Als ge een veilige vrede kunt be werkstelligen. zal Amerika bereid zijn een gezamenlijke actie met an dere landen te ondernemen tegen de aanvallers." De Amerikaanse regering, verklaar- ■A angezien minister Cals van mening is, dat het ook in ons land tot een verhoging van de leerplichtige leeftijd zal moeten komen, wordt aan zijn de partement thans bezien, welke con sequenties, zowel opvoedkundig als maatschappelijk, aan zulk een ver hoging zijn verbonden. DE reserve-sergeant-vlieger van de Koninklijke Luchtmacht, A. van Hey- ningen uit Rijswijk, is in Amerika bij een vliegongeval met het nieuwste type Thunder jet om het leven geko men. DE SOVJET-UNIE is in de Veilig heidsraad aan haar 59ste veto toe. De ze keer gold het de Nieuw-Zeelandse resolutie, die Egypte verzocht om op heffing van de scheepvaartbelemme- ringen op Israël door het Suez-kanaal. IN AMERIKA is een wetsontwerp ge deponeerd, volgens hetwelk militai ren, die lid van de communistische partij zijn, voor een krijgsraad geroe pen kunnen worden. MEVROUW D.-VAN MOORST, die behulpzaam geweest zou zijn bij de ontvluchting destijds van Betty Mil- hado, is in Haarlem gearresteerd. Zij is een nicht van de gezusters van Moorst. EEN BENDE van 150 gewapende mannen hebben een politiepost bij Tasikmalaja, in Indonesië, aangeval len. Twee politiemannen en een bur ger sneuvelden hierbij. De bende leed aanzienlijke verliezen. de Dulles, heeft de regering in Peking doen weten, dat militaire inmenging in de strijd in Indo-China ernstige gevolgen zou kunnen hebben, die mo gelijk niet tot het huidige strijdtoneel beperkt zouden blijven. Voorts zei hij: „De Amerikaanse delegatie zal de reis naar Genève ma ken met 't doel, 'n verenigd en onaf hankelijk Korea tot stand te brengen, waaruit het Chinese invalsleger wordt teruggetrokken. Hij sprak zich krach tig uit tegen de toelating van Com munistisch China, onder de huidige omstandigheden, tot de Verenigde Na ties. Hij verklaarde ook, dat de V. S. het Pekingse bewind, dat zich open lijk aan aanvalsdaden overgeeft, in geen geval zullen erkennen. Als Indo-China door de communis ten veroverd werd, meende hij, zou de agressie steeds verder gaan. En communistische beheersing van Zuid- Oost-Azië zou een bedreiging vormen voor de Philippijnen, Australië en Nieuw-Zeeland. UtULLES verklaarde, dat men soms risico's moet nemen, om de vrede te kunnen handhaven. De regering in Peking schendt def Koreaanse wapen stilstandsvoorwaarden. In geen geval ook mag een bloedige liquidatie van de vrije Chinezen op Formosa worden toegestaan. Hij vergeleek de communistische politiek met de strijd rond Dien Bien Phoe. Langzaam graven de commu nisten hun gangen en tunnels, om de bolwerken der vrijheid te kunnen na deren. „Hiertegen", zei hij, bestaat maar één afweermiddel: „nimmer af latende waakzaamheid, een gezonde politiek en grote moed.... Niets wijst er volgens hem op, dat de heersers van het Kremlin een blij vende vrede zullen aanvaarden, als zij daarvoor hun veroveringsdromen moeten opgeven. Eugeland wil op korte termijn met Amerika overleg plegen over de sug gestie van Dulles inzake eventueel gemeenschappelijk optreden in het Verre Oosten. JQE EERSTE SECRETARIS van de Oost-Duitse commu nistische partij, Ulbricht, heeft op het partijcongres in Oost- Berlijn verklaard, dat Westelij ke Militaire Missies niet meer MINISTER CALS heeft meege deeld, dat hij hoge prijs stelt op een spoedige totstandkoming van een wet op het kleuteronderwijs. De onderwijscommissie van de Tweede Kamer heeft echter ern stige bezwaren tegen het huidige ontwerp. DE OFFICIER van Justitie bij de Rechtbank in 's-Hertogenbosch heeft zesmaal 300 gulden boete geëist te gen het „Cromvoirts Boertje", wegens het onbevoegd uitoefenen van de ge neeskunde. Verdachte had appèl aan getekend tegen het vonnis van de kantonrechter. PROF. LIEFTINCK, die als vertegen woordiger van de Wereldbank uit Turkije is vertrokken, kwam Maandag in New-York aan. Hij wilde niets zeggen over de redenen van zijn ver trek. MINISTER STAF en vice-admiraal A. de Booy vertrekken op 5 April voor een bezoek van enkele dagen naar Engeland. DE TWEEDE KAMER heeft er Dins dag bij de regering krachtig op aan gedrongen, dat een billijke, zo mo gelijk wettelijke voorziening zal wor den getroffen voor schadevergoeding en vergoeding voor achterstallige be talingen aan Nederlanders, die het slachtoffer werden van de gebeurte nissen in Indië. 34 MANNEN in Spanje zijn veroor deeld tot gevangenisstraffen, yari- erend van 1 tot 20 jaar, omdat zij ge tracht hebben, de communistische partij weer op te richten. NEDERLAND heeft mr van Kleffens nu officieel voorgedragen als candi- daat voor het voorzitterschap der ko mende zitting van de Assemblee der Verenigde Naties. BIJ EEN FRANSE uitval uit het be legerde Dien Bien Phoe in Indo-China werden 1400 Vietminh-opstandelingen gedood. geldig 4 Weersverwachting, geldig tot i vanavond: i Wisselende bewolking met en- kele verspreid optredende buien. J Matige tot vrij krachtige Zuid- 4 Westelijke wind. Ongeveer de- zelfde temperaturen als gisteren. Vandaag: Zon onder 19.00 uur. J Maan onder 15.23 uur. Morgen: 4 Zon op 6.17 uur. Maan op 5.05 i uur. EEN SPERVUUR van de meest uiteenlopende vragen heeft Sir Winston Churchill, de Britse premier, Dinsdag in het Lagerhuis zijn mening gezegd over de proeven met de wa terstofbom. Zoals in een deel van on ze oplage gemeld, is Vrijdag jl. in de Stille Oceaan opnieuw zo'n bom tot ontploffing gebracht. Churchill voelt er niets voor zelfs al zouden de Amerikaanse wet ten dit toelaten de proefnemingen aan internationale controle te onder werpen. Volgens de Britse wetenschap, con stateerde hij, is er geen grond voor de veronderstelling dat waterstofbom ontploffingen onberekenbaar zouden zijn. Bovendien achtte hij het geen dienst aan de vrije wereld, wanneer men zou trachten de ontwikkeling van Amerika's wapenkracht te be lemmeren. Inmiddels komt het bericht uit Ja pan, dat men sinds 26 Maart (de dag van de laatste ontploffing) niets meer heeft vernomen van acht visserssche pen die zich in de buurt van Bikini moeten hebben bevonden. in Oost-Duitsland mogen rei zen. Amerika noch Engeland hechten aan Ulbrichts verklaring veel waar de. Zij hebben volgens de viermo- gendheden-verdragen alleen met de Russen te maken wat hun militaire missies betreft. Frankrijk echter wil een protest indienen tegen het Oost- Duitse besluit. In Bonn vrees men, dat de Sovjet autoriteiten tesamen met de Oost- Duitse regering een blokkade tegen de Westelijke vertegenwoordigers in Berlijn willen beginnen teneinde er kenning van. liet Oost-Duitse regiem af te dwingen. Onmiddellijk nadat Ulbricht gespro ken had, onthielden de Russen reeds visa voor doorreis door Oost-Duits land aan leden van de Noorse Mili taire Missie. Vepris werden enkele Westelijke vertegenwoordigers ver hinderd de grens b(j Helmstedt te pas seren, omdat zij niet over Oost-Duit- ve visa beschikten. De militaire missies, die onder het besluit vallen, zijn aitijd bij de geal lieerde bestuursraad geaccrediteerd geweest, die inmiddels is opgeheven. Er is echter nooit wijziging gekomen in de feitelijke toestand. Alleen wa ren de militaire commissies geleide lijk aan „burgercommissies" gewor den. T~)E maximum studietoelage voor aanstaande onderwijzers is aan zienlijk verhoogd en wel van f 800 tot f 1.500. ....is de titel van 'n zeer bij zondere reeks reportages. In woord en beeld, zullen wij U gedurende tien dagen iets vertellen over de onbeschrij felijke ellende, die er heerst in de kampen van Poolse ontheemden in West-Duits- land. Maar wij blijven er van overtuigd, dat nóch een arti kel nóch de aangrijpende fo to's, die wij zullen publice ren, een volledig beeld geven van de nood, die er onder de Polen landgenoten van onze bevrijders heerst. Het is altijd nóg erger. Het meest tragisch zijn de kin deren van de Poolse gezin nen. Kinderen, die ook de uwe hadden kunnen zijn! Kinderen met grijs haar zijn het echter, en met wétende ogen. Lees onze reportages aandachtig en bid voor deze grijze kinderen. A LS mens tegenover mensen en ook uit dankbaarheid jegens die zonen van het Poolse volk, die mede onze bevrijding hebben gekocht, zijn wij hier verplicht een helpende hand te bieden. Lees daarom ook de publicaties over de grote hulpactie, die wij in samenwerking met het R. K. Huisvestingscomité in Den Bosch, willen voeren. Het is een Vastcnkruistocht voor het Poolse Kind, waarbij niemand mag achterblijven. Het gaat hier om duizenden Poolse kampkinderen. Maak hen voor één dag gelukkig! Alle bijzonderheden vindt u elders in dit blad. TN onze reportages kunt u lezen hoe ontstellend groot de nood is, die heerst in de Poolse ontheemdenkampen in West- Duitsland. Allen te helpen, is zelfs bij benadering niet moge lijk, maar laten wij ons tenminste inspannen voor de kinderen. Die hebben recht op vreugde! Onze hulpactie, die moet zijn een Vastenkruistocht voor het Poolse Kind, is als volgt opgezet. Ieder gezin kan een pakje klaarmaken, zoals men dat zou doen voor zijn eigen kind, als het ontbering en honger leed. Vo'n pakket kan bevatten, kle ding, lappen stof, knotten wol, dus textiel, in het algemeen. En verder levensmiddelen (behalve koffie, thee en tabak) en snoep goed (liefst snoepgoed, dat wat langer houdbaar is, dus geen koek bv., tenzij het in blik zit). Heel geschikt kan men levensmiddelen in blik in het pakket doen. Wij denken bijv. aan gecondenseerde melk, vlees in blik, e.d. Tenslotte kan men ook speelgoed inpakken. Doe hierbij 'n beroep op de of fervaardigheid van uw kinderen en ge zult zien, dat zij voorbeeldig zullen zijn in hun naastenliefde. De pakketten zijn voor kinderen bestemd en om de verdeling er van gemakkelijker te laten verlo pen. wordt u verzocht op het pak ket te schrijven, of het voor èen jongen of voor een meisje bestemd is. We hebben ook leeftijdsgren zen gemaakt, omdat de één bv. al leen maar babykleren heeft en 'n ander juist zaken voor oudere kin deren. Deze groepen zijn als volgt Van 0 tot 1 jaar (babies), van 2 tot 4 jaar, van 4 tot 7 jaar, van 7 tot 10 jaar en van 10 tot 14 jaar. Schrijft u dus ook op het pakket voor welke leeftijdsgroep uw geschenk bestemd is. U mag natuurlijk ook briefjes insluiten en schrijf in elk geval ook uw adres op het pakket. U krijgt ze ker een hartelijke brief van de ouders, die hun kind door u ge lukkig gemaakt zagen. Wilt u een pakket, dat bv. voor een kind van 2 en een kind van 8 jaar bestemd is, klaarmaken, doet u het dan liever in tweeën, dus één voor het kind van 2 en één voor dat van acht jaar. Inzameling pak uw geschenken stevig in, liefst in kistjes of dozen, of anders in goed pakpapier. Is dat alles ge beurd, breng uw pakket dan even naar het agent schap van Dagblad De Stem in uw woonplaats. De adressen van onze kantoren en bijkantoren zijn bekend. Breda wordt het „stapelcentrum" voor onze grote Paas-actie. Het ge meentebestuur heeft ons daar be langeloos opslagruimte afge- Dit zijn de „kinderen met grijs haar", voor wie wij een beroep doen op uw menselijk gevoel. Kinderen, zoals die van ons al len, maar z ij leven in kampen, waar alles ellende en verwor ding ademt. staan. Nu is het woord dus aan u. Op Goede Vrijdag (is er een betere dag denkbaar?) gaan we uitreiken. Zorg ervoor, dat er een karavaan van auto's nodig is, om alle geschenken ie vervoeren! Iedere dag vindt U in de krant een verantwoording van de binnengekomen giften. Het woord is aan U! Het Poolse kind in de kampen lijdt nood! Mag het op u rekenen? Onze bijkantoren zijn gevestigd te Roosendaal, Ber gen op Zoom, Waalwijk, Goes, Hulst, T»rneuzen en Oostburg. Voor abonné's in Breda is het adres: Reigerstraat 16. Naar dit adres kunnen uw pakketten ook via de post verzonden worden. KJEDERLANDERS, die na de bevrij- 1 ding aan de grens Rijksmarken, Rentemarken en Geallieerde Marken inleverden, die tot dusverre onvergoed zijn gebleven, kunnen onder bepaalde voorwaarden alsnog een vergoeding krijgen. Deze vergoeding is met het oog op de Duitse geldzuivering vast gesteld op f 3.85 voor elke 100 ingele verde Marken. De arbeidsbureaux van de plaats van inwoning der belanghebbenden zullen met ingang van Woensdag for mulieren uitreiken, waarop de aan vragen om vergoeding tot 31 Juli a.s. schriftelijk moeten worden gedaan. „KATHOLIEKEN ONGE- WENSTE EMIGRANTEN" U)E aartsbisschop van Kaapstad, mgr Owen McCann, heeft scherp ge protesteerd tegen de recente verkla ring van de Hervormde Kerk in Zuid- Afrika, waarin Katholieke Nederlan ders ongewenste immigranten werden genoemd. In zijn antwoord spreekt de aartsbisschop de hoop uit, dat de Ne derlanders in Zuid-Afrika zelf op deze aanval zullen reageren. De verklaring der Hervormde Kerk noemde als „ongewenste immigranten" behalve Katholieken in één adem ook ongelovigen en communisten. De 62e Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht werd Dinsdag officieel geopend. De eerste uren al was het druk. Bezoekers uit 17 lan den maakten hun rondgang. De opening van de Canadese inzending werd verricht door de Canadese ambassadeur in Nederland, mr. Thomas A. Stone, die hiertoe een rede hield tegen de achtergrond van een enorme landkaart van zijn vaderland (links). De Zwitserse gezant in Nederland, de heer D. Secrétan, opende de inzending van zijn land op originele wijze door het luiden van een reusachtige koeien- bel (rechts). Mr W. H. Fockema- Andreae, voorzitter van de Jaar beurs, kijkt met belangstelling toe. 7ES Mau-Mau-leiders zijn Dinsdag naar het stadje Nyeri, ongeveer 150 k.m. ten Noorden van Nairobi, ge komen om te spreken over een mas sale overgave van hun aanhangers in het gebied van de berg Kenia. In een regeringsverklaring wordt gezegd, dat de leiders klaarblijkelijk bereid zijn al het mogelijke te doen (meer dan verwacht werd!) om bun aanhangers te overreden zich over te geven. A LS EEN AANVANKELIJK PLAN van de verzekeringsagent H. V. uit de Bilt, een oud-S.S.'er, indertijd was doorgegaan, zou er bij Blauwkapel een trein uit de rails zijn gevlogen, met alle gevolgen vandien. De man wilde namelijk een treinongeluk en sceneren, 0111 het geld te kunnen opstrijken van een levensverze kering, die hij een zekere Stoffelina Verwest uit Amsterdam had laten afsluiten. het geval de Rechtbank hiertoe niet besloot, eiste hij zes jaar met aftrek. De verzekeringsagent bleek een vriend te hebben overgehaald, aan 't complot mee te doen. Die vriend hij droeg dezelfde naam als verdach te zou een mannetje opzoeken, dat bereid was, de trein bij een oud sein huis te doen ontsporen. Juffrouw Ver west moest op dat ogenblik in het huisje zijn. Omdat de vriend onverwacht reti- I)e plannen werden gelukkig ont dekt en Dinsdag diende de zaak voor de Utrechtse Rechtbank. De Officier van Justitie noemde het een beklem mende gedachte, dat er in ons land mensen rond lopen, die tot zulke schurkendaden in staat zijn. Hij vroeg om een psychiatrisch rapport en voor reerde, zocht men naar een andere handlanger. Een brigadier van de spoorwegrecherche bood als zodanig zijn diensten aan. Een conducteur, dié iets van het plan „geroken" had. be sloot namelijk de recherche in de arm te nemen. „Gijs", de zogenaamde zware jon gen, speelde zijn spelletje uitstekend. Als een treinongeluk niet mogelijk was. had verdachte gezegd, moest er maar een auto-ongeluk worden ge- ensceneerd. Zo kwam de zaak rond en zij ein digde natuurlijk bij de politie, toen „Gijs" genoeg inlichtingen had. ONDERZOEK. jT EN MISLUKTE poging tot uitlok king van gevaar, zei de Officier, was vroeger niet strafbaar. Nu ech ter wel. Op die grond deed hij zijn eis. De verdediger van V. echter was van mening, dat zijn cliënt slechts schuldig kon worden bevonden van een poging om mensen van het leven te beroven. Hierop staat een maxi mum-straf van 5 jaar. Hij vroeg even eens om een psychiatrisch onder zoek. De Rechtbank verwees hiertoe inderdaad de zaak terug naar de Rech- ter-Commissaris. (Van onze parlementaire correspondent) U5E afsluiting van de zeegaten was het hoofdthema van de debatten in de Eerste Kamer over de begroting van Verkeer en Waterstaat. Slechts de katholieke senator Roebroek distan tieerde zich hiervan met de opmer king, dat er nog slechts een advies is uitgebracht, aan de regering en dat de regering eerst een ontwerp moet in dienen, alvorens over het vraagstuk kan worden gediscussieerd. De christelijk-historische prof. Ger retson ditmaal sprekend namens zijn fractie drong erop aan. dat minister Algera zijn naam aan dit ont werp zou verbinden en er de Kamers spoedig kennis van zou laten nemen. De senatoren Tjalma (AR) en de Vos van Steenwijk (VVD) juichten het ad vies van de Delta-commissie toe. Mr Tjalma informeerde naar de mogelijk heden om ook de Nieuwe Waterweg af te dammen (en van sluizen te voor zien) en baron de Vos van Steenwijk zou de Delta-commissie óók de moge lijkheid willen laten bestuderen om de Waddeneilanden in te polderen. Prof. Gerretson bracht uitvoerig de Belgisch-Nederlandse besprekingen over een eventueel Moerdijkkanaal binnen het debat. Hij waarschuwde de regering voor de consequenties, wan neer zij op het voorstel zou ingaan. Er staat o.a. in, dat Nederland een dam zou „mogen" leggen in het Vol kenrak. Daarvoor hebben wij geen Belgische toestemming nodig, zei hij. Prof. Gerretson toonde zich opnieuw een verbeten voorstander van het plan van ir Konijnenburg om een verbete ring van de Rijn-Scheldeverbinding tot stand te brengen middels verbeterin gen in de binnenwateren. Minister Algera, die eerst in de zit ting van vandaag Moerdijkkanaal en Deltaplan zal behandelen, beloofde de Kamer, dat alles gedaan zal worden om, ondanks de moeilijkheden met de R.T.M., Schouwen-Duiveland goede verkeersdiensten te geven. De katholieke senator Roebroek heeft gevraagd om verbetering van de verbinding Tilburg, Waalwijk, Gor- cum. De minister is zich ter plaatse op de hoogte gaan stellen en is thans van mening dat verbetering inderdaad dringend nodig is. Hij zal trachten dit werk op het Rijkswegenplan te plaat sen. Voorts zal de aanleg van de weg Tilburg-Eindhoven worden bespoe digd. De minister zegde eveneens een spoedige verbetering van de weg Bre- da-Tilburg toe. Nota op komst [LTinister Cals stelt zich voor binnen kort aan de Staten-Generaal een gedetailleerd overzicht van ramingen inzake de behoefte aan onderwijs krachten voor te leggen. Hij zal zich daarin niet beperken tot schattingen betreffende het Lager Onderwijs, maar deze ook tot de andere takken van onderwijs (V.H.M.O. en N.O.) uitstrekken. Hij wil dan tevens nader aangeven met welke middelen hij in concreto het tekort aan leerkrachten hoopt te kunnen verminderen. Bij die gelegenheid wil hij trachten mede aan te geven, wanneer en hoe een verla ging van de leerlingenschaal uit het oogpunt van de vereiste leerkrachten zou kunnen worden verwezenlijkt, alsmede welk bedrag aan uitgaven hiermede gemoeid zal zijn. Of deze gelden beschikbaar zullen zijn. kan uiteraard op dit ogenblik niet worden beoordeeld. J7EN caféhouder in Amster dam kreeg bezoek van een onbekende man, die hem ver zocht. in de grootste Amster damse bladen advertenties voor hem te plaatsen, waarin aan melding van adressen voor kostgangers werd gevraagd. De kastelein voldeed aan het ver zoek en een paar dagen later kreeg hij een telefoontje. De man in kwestie vertelde hem, dat zich al 23 kostgangers had den aangemeld en of de café houder voor hen maar een uit gebreid twaalfuurtje wilde klaarzetten. De tafel werd keurig gedekt, maar er verscheen niemand. En met bezwaard gemoed heeft de kastelein zijn belegde brood jes toen naar aan een liefda digheidsinstelling gegeven. De politie ging op onderzoek uit en hield inderdaad de grappen maker aan. Het bleek een uit het kamp ontslagen psycho- paath te zijn. die graag terug in dat kamp wilde. Want an ders moest hij werken

de Stem | 1954 | | pagina 1