GERRIT dagelijks DE HAAN (90) tippelt 4 kilometer De Spookkano Woningnood grooisie kwaad AT EEN ONDERLIJKE ERELD Op 14 Mei intocht van Karei de Grote met zijn gevolg Avifauna IJzeren Gordijn omhoog voor films uit buitenland rADlo DIT IS echter maar één episode uit het actieve leven van deze priester. Hij had al een groots werk verricht sinds vele jaren. De jour nalist Boris Simon, uit nieuwsgierig heid op pad gegaan, om dat te ont dekken, kon na kennisneming van de feiten de pen niet meer slijpen voor een „lekker" stukje. Hij werd gegrepen en geïnspireerd door een groots werk, dat hier was verricht. Hij schreef een boek van een paar honderd bladzijden, dat onder de ti tel „De voddenrapers van Emmaus" nu ook in Nederlandse vertaling bij De Fontein te Utrecht verscheen. DE SLAG was hiermee niet gewon nen. Het werd nog een langdu rige worsteling met bureaucratie en egoïsme. Het werd ook een moeilijk gevecht met steeds weer opduikend geldgebrek. Abbé Pierre ging bede len, hij trad op voor de hersengym nastiek in de radio om een prijs te veroveren. Het was allemaal maar lapwerk. Toen kwam hij tot georga niseerd nazoeken van de vuilnis bakken, tot voddenraperij. Er wa ren er onder zijn mannen, die er Kronkelwegen Ik geloof dat ik de honderd haal Krasse man uit De Heen, onderwerp van gesprek Vierdaagse Studenten (en Nijmegengaan feestvieren Lustra niet van de lucht HONDENTROUW GARY COOPER NAAR USSR Luchtverkeer e markt te Oostburg, Vish. De 30, Hulst. 547 n, gerook- Scherp Noordzee 548 VIERDE BLAD MAART 1954 Abbé Pierre vocht tegen armoede en reglementen ""piJDENS de hevige vorstperiode van de afgelopen winter is de naam van Abbé Pierre op veler lip pen gekomen. Hij stond op de voorpagina van alle Franse bladen. Ook de sensatiepers zag er „grote copie" in. Wat Abbé Pierre deed? Hij opende de ogen voor een feit, dat ieder kende en waaraan men toch blind voorbij ging. Hij verkondigde luid: „In de grote stad Parijs, be kend als de Lichtstad, de stad van vermaak, de zetel van grote poli tiek, zullen straks honderden men sen van koude sterven, als we geen bizondere maatregelen treffen". Hij doelde op de daklozen, de clochards, die langs de Seinekaden leven en slapen onder bruggen of in de voorportalen van de Metro. Hij doelde op al degenen, die door of zonder schuld een leven van uiter ste ellende leefden. Parijs is wak ker geschud. Ook de overheid met haar vele bureaucratische verdo vingsmiddelen wreef zich de ogen uit .De clochards kregen in die da gen van bittere koude onderdak. Het is een boek van armoede, mi sère en morele verwording. Het laat ons het woninggebrek zien als een diep-insnijdend kwaad, waartegen over de Overheid met haar precies- uitgekiende maatregelen, haar voor schriften en verordeningen al te onaangedaan staat. Daarmee nu bond een vurig priester de strijd aan. Hij had eerst een soort volks hogeschool en jeugdherberg opge richt. Er werden cursussen, week ends gegeven. Maar toen meldden zich zwervers, daklozen, mislukke lingen. Hij nam er één op, hij nam er meer op, hij ging bouwen van bij elkaar geraapt materiaal samen met zijn mannen. Noodwoningen wer den het, maar woningen. Natuurlijk kwamen er moeilijkheden met de autoriteiten. Abbé Pierre trok naar gen Kabinets-chef, die hij goed ken de, want hij was jarenlang Kamerlid geweest. Het werd een langdurig gesprek, besloten met de volgende dialoog: Laat ik je dit zeggen, aldus de Abbé, je doet uitstekend.... de helft van je werk. Hoezo? Ja, omdat je programma's voor jaren maakt en laat uitvoeren, heb je geen noodplan. De overlevenden zullen misschien ooit wonen in je huizen met verplichte liften. In af wachting daarvan sterven er veel in de open lucht en ik bied hun mijn hutten aan Je moet begrijpen, dat het ons onmogelijk is uitzonderingen toe te staan, zeker niet aan jou, die een oud kamerlid bent, de minister loopt kans, dat men hem erover inter- pelleert Stel je gerust, ik vraag je niet om de wet te verkrachten, ik vraag zelfs niet, dat de wet gewijzigd wordt, maar dat, in sommige spoed gevallen, de toepassing ervan wordt uitgesteld, dat er soepel wordt op getreden, dat afwijkingen zijn toe gestaan met de mogelijkheid om ge leidelijk aan weer volgens de wet te leven. Een experiment? Och, waarom niet? Ik zal er de Minister over spreken. Kom ons morgen een be zoek brengen, maar wees voorzich tig. meer van wisten. Zo kon het bedrijf goed „op poten" gezet worden. De hoop overleefde alle aanvechtingen van moedeloosheid. Het werk van de stichting Emmaus bleef staan en heel Frankrijk spreekt er nu over. Mede dank zij het geestdriftige, recht-op-de-man-af gaande boek, dat Boris Simon erover schreef. Het is een vurig pleidooi voor het daad werkelijke Christendom, voor liefde, vergevingsgezindheid, opruimen van de sleur, aanpakken zonder dralen. Het maakt ons dieper bewust van de ontzettende tragedies, waartoe de woningnood leidt. Het kweekt be wondering voor die eenvoudige sjouwer in de dienst des Heren, Abbé Pierre. Frankrijk is Frankrijk en Nederland is Nederland. Doch veel van wat dit boek predikt-zon- der-te-preken kunnen wij ons ook aantrekken JN DE DAGEN van Stalin was Professor Lysenko een groot bio loog. Hij had de door „kapitalisten" ontdekte erfelijkheidswetten on deugdelijk bevonden. Hij „bewees", dat het de omstandigheden, alleen de omstandigheden zijn, welke de soort bepalen. Zo slaagde hij erin aldus werd beweerd graan in gerst te veranderen. Hij zou nog allerlei andere wonderen verrichten en de bourgeouisie-wetenschap was met veel lengten geklopt. Thans komt Kroesjef, nummer drie in de huidige Sovjet-hiërarchie, vertellen, dat die Lysenko niet veel meer dan een kwakzalver is, dat hij door zijn theorieën en experimenten de Sov jet-voedselproductie ernstig heeft geschaad. En ook van zijn naaste medewerkers deugt niets. Wat moet de Waarheid nu doen, die deze Lysenko indertijd aan zijn lezers ook heeft gepresenteerd als het grootste genie van alle eeuwen? Er was onder Stalin ook een groot filosoof in de Sovjet-Unie: Georgi Federovitsj Alexandrof. Hij kreeg de Stalinprijs voor de „Historie van de Westerse filosofie." Maar het lid van het Politbureau Zhdanof riep in 1947 meer dan 80 andere filoso fen bij elkaar om vast te stellen, dat dit boek ernstig dwaalde. Alexan drof boog het hoofd en bekende zijn zwichten voor de bourgeouis-filoso- fie. Hij bleef in de vergetelheid, tot hij nu opeens is uitgeroepen tot toezichthouder op alles, wat er maar aan kunst gepleegd wordt in de Sovjet-Unie! Wel wonderbaarlijk zijn de kron kelwegen van het Sovjet-denken. (Van onze speciale verslaggever) T^LKE morgen worden de gordijnen voor de ramen van de woningen in De Heen opgeslagen. Er zijn dan altijd enkele huismoeders bij elkaar op visite die verbaasd staan over het feit, dat Gerrit den Haan. bijna 90 jaar, zijn wandeling van 4 kilometers weer achter de rug heeft. „Ik snap eenvoudig niet, dat hij dit elke dag weet vol te houden, zeg gen de mensen en het is ook inderdaad wel kenmerkend, dat Gerrit vol doende vitaal is om een dergelijke tippel (waartegen zeer veel jongelui ge weldig opzien!) te maken. beren te houden en het is me gelukt. s~\ 7 c* t Ik heb moeten werken als een paard. \JOK Tietser Men kreeg het vroeger bij de boeren niet cadeau. Toen er nog geen trac- Voor krasse Gerrit is het karwei t waren en niet veel andere machi- maar een pculeschilletje. „Ik heb altijd geprobeerd fit te blij ven en ik zou denken, dat me dit aar dig is gelukt. Ik woon sinds onheu gelijke tijden in De Heen. Het is er goed leven. Als jongen heb ik in de polder geravot. Ik ben daarna landarbeider geworden. Inmiddels ben ik vader van negen kinderen. Dat is geen kleinigheid. Ik heb me er ech ter stipt aan gehouden om dagelijks een wandeling te maken. Ik heb dal niet alleen gedaan in de 25 jaar, dal ik aan het rentenieren ben, ik deed dat voor die tijd ook al. Ik heb mijn rug letterlijk en figuurlijk recht pro- Dit is dan de kranige Gerrit den Haan Hü heeft zijn wandeling achter de rug en ondanks zijn negentig jaren ver langt hij er niet naar onmiddellijk door te lopen en in een stoel weg te vallen. \es, moest natuurlijk alles met de hand gebeuren. Dat stelde aan de ar beiders veel grotere eisen dan tegen woordig. Ik heb zuinig geleefd en ik kon ja ren geleden zelfs voor „mijn eigen" gaan beginnen. Nu maak ik elke dag dezelfde wandeling. Ik loop de dijken af rondom het dorp. Dat is precies 4 km. Ik loop niet altijd, want als het niet te hard waait trek ik er op de fiets op uit. Ik rijd dan minstens acht kilometer. Een trip naar Steenbergen heeft voor mij absoluut niets te be tekenen. Ik geloof dat ik de honderd best zal halen." Gerrit den Haan tippelde opgewekt verder, brede gebaren makend tegen de huismoeders, met wie hij graag 'n praatje maakt. Advertentie) QP EEN vergadering van de Ne derlandse Wandelsport heerste grote geestdrift voor de eigen Vier daagse in Apeldoorn. We zijn niet genoeg ingewijd in de geheimen van het conflict Apeldoorn-Nijmegen, om te beoordelen, waar het grootste gelijk schuilt. Maar zelfs als men aanneemt, dat de Nederlandse Wan delsportbond niet anders kan dan hij doet, had men toch wel wat an ders dan geestdrift verwacht voor een afbraak van „Nijmegen", dat tot ver buiten de grenzen de Neder landse naam bekend maakte. Dan had men gedacht te horen: Het spijt ons, maar het kan niet anders. Inmiddels: er worden weer pogin gen tot arbitrage aangewend. Laten we daarvan nu maar het beste ho pen. (Advertentie) LIET NIJMEEGSE Studentencorps „Carolus Magnus" gaat tussen 3 en 18 Mei zijn zesde lustrum met veel luister vieren. Teneinde de burgerij van Nijmegen zoveel mogelijk in de feestelijkheden te betrekken, is de vie ring opgebouwd rtnd de centrale fi guur van Keizer Karei de Grote. Op 14 Mei zal die met zijn gevolg Nijme gen binnentrekken en tijdens de fees ten, waaraan hij hoopt deel te nemen, zal hij waarschijnlijk in het Valkhof residentie houden. Een der hoogtepunten van de feest viering wordt de gala-voorstelling van het lustrumtoneel, op Zondag 16 Mei in de Vereniging. Het Studenten-To neel voert dan twee stukken van Georg Büchner op. Behalve een wetenschappelijke le zingencyclus neemt onder de inleiden de elementen het dansspel „Tuinfeest in Schönbrunn" een belangrijke plaats in. De klassieke dansgroep van het N.S.C. voert op Woensdag 12 Mei dit spel op tegen de achtergrond van het Valkhof. De sociëteit Roland en 't Sodalicium Classicum vieren in Mei hun 5e lustrum en de Wijncommissie van het Corps gaat zijn eerste lustrum herdenken. Bij die gelegenheid houdt Anton van Duinkerken een tafelrede over „de Tafelrede." ■^7ANDELAARS hebben in Derbyshi re (Groot-Brittannië) bij toeval een hond ontdekt, die vijftien weken de wacht heeft gehouden bij het lijk van zijn baas, een 86-jarige schaapher der. Deze man was gestorven, toen hij met zijn kudde in het veld was. De hond is, hoewel sterk verzwakt, nog goed gezond. Tijdens de lustrumdagen wordt in een lokaal in de stad een wijnhuis in gericht. Charles Eyck heeft een specia le lustrumprent ontworpen. (Advertentie) het unieke vogelpark te Alphen a/d Rijn heropent 10 April 1954 Alle inlichtingenStichting Vogelpark AVIFAUNA Alphen aan de Rijn - Telefoon- K 1720-3300 DEN Sovjet-Russische filmproducent heeft verklaard, dat de Sovjet- Unie bereid is samen met andere lan den, de V.S. inbegrepen, films te ma ken en „grote aantallen" films te im porteren. De Sovjet-Unie zal echter geen oor logsfilms nemen of films, die aan ge welddadigheid een ruime plaats ge ven. De toeschouwers in de Sovjet- Unie houden niet van dergelijke rol prenten. Verklaard werdt dat er een grote verandering in de Russische filmpoli- tiek was opgetreden, sedert ontvreden toeschouwers duizenden brieven had den geschreven en talrijke artikelen in de pers hadden gepubliceerd. Het accent wordt thans op menselijke pro blemen gelegd, in het bijzonder op de liefde. De filmproducent Alexandrof zei, dat zijn volgende film „Pelgrimstocht" zal verhalen van vijf buitenlanders, die zonder belemmering in de Sovjet- Unie rondreizen. De rollen van de rei zigers. waaronder een Franse geestelij ke, zullen worden vertolkt door ac teurs uit de betrokken landen, Gary Cooper zou de Amerikaan zijn, „indien hij hiertoe bereid is", aldus Alexan drof. WOENSDAG 31 MAART 1954 HILVERSUM I. 402 M. VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. (Om 9.30 Waterst.) VPRO: 10.00 School radio. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 RVU: „Denemarken na de oorlog'' door Mevr. T. Kirchheiner-Galatius Jensen. 11.30 Gram. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ten toonstellingsagenda. 13.18 Lichte muz. 13.45 „De weg omhoog", caus. 14.00 V. d. kind. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Jeugdconc. 17.15 Dansmuz. 17.50 Regeringsuitz.: Bij een maaltijd buitenshuis hoort WIJN Wat drinkt U, als U 's avonds in een café uitrust van de da gelijkse beslommeringen? Wijn is gezond en gezellig en tegenwoordig kunt U in zeer vele restaurants in Nederland, evenals in 't buitenland, Franse wijn in karaf krijgen. Er* zijn karafjes van l/4 Liter, waar uit meer dan 2 glazen wijn geschonken kunnen worden. Bestel wijn in karaf! CD Rijksdelen Overzee: „Aruba's geschiede nis" door Hendrik de Wit. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 RVU: „Een afwij king, waarop een wereldstelsel strandde" door Dr H. Groot. 19.00 V. d. kind. 19.10 „Het woord der Kerken met betrekking tot het staatkundige en maatschappelijke leven", caus. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Pol. comm. 20.15 „Der Bettelstudent", operette. 21.15 ,,De politieke tinnegieter", hoorspel. 22.35 „Naar een beter spelpeil in Nederland", caus. 22.45 „De geschie denis van de Noordzee", caus. 23.00 Nws. 23.15 Soc. nws. in Esperanto. 23.20-24.00 Uitlopers v. d. Parnassus. HILVERSUM II, 298 M. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7,15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Gram .10.15 Idem. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.15 „Het leven van Edward Grieg", hoorsp. 12.05 Zang en piano. 12.30 Land- en tuinb. medea. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Gevar. muz. 13.43 Gram. 14.00 Viool, fluit en clave- cimbel. 14.40 Gram. 15.00 Jeugdconc. 15.45 Gram. 16.00 V. d. jeugd. 17.30 Orgelsp. 18.00 Mil. caus. 18.10 Gram. 18.15 Zigeu nerkwintet. 18.30 Spectrum v. h. Chris telijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philh. ork. cn solist. 21.20 Lij denso verdenking. 21.50 Gram. 22.00 „Operatie vier maal Egypte", caus. 22.15 Vocaal ens. 22.40 Gram. 22.45 £)E PARIJSE luchthaven heeft de statistieken ge publiceerd voor 't jaar 1953 van de grote luchthavens in West-Europa. Uit deze statis tieken blijkt, dat Parijs, wat het vrachtvervoer betreft, de eerste plaats inneemt en voor het personenverkeer de tweede plaats na Londen. In 1953 pas seerden het Londense vlieg veld 1.949.600 en het Parijse vliegveld 1.443.243 passagiers. Wanneer het passagiersver- keer van de luchthaven Parijs op 1 gesteld wordt, bedraagt dat van Londen 1.35, van Ro me 0.56, van Kopenhagen 0.42, van Amsterdam 0.39, voor Frankfort 0.36 en voor Zurich 0.34. De Belgische luchtvaart maatschappij Sabena heeft be kend gemaakt, dat zij verle den jaar 98.15 7 passagiers meer heeft vervoerd dan in 1952, toen er 227.028 passa giers door haar werden ver voerd. Het passagiersvervoer nam met 35 procent toe. Pijp RELDEN zal Toon nog een pijpje van onze tabak mogen stoppen. Zeer zelden. In het dagelijks ge bruik stoomt deze heer uit een klein pijpje en dus konden wij wel eens presenteren. Maar toen kwam een superpijp te voorschijn, die geheel en al werd gevuld. Én flink werd aangeduwd. Toon had nauwelijks aan één pakje tabak genoeg. Aanbod UEN HEER, die een borreltje te veel op had, hield een andere mijnheer aan en stelde deze voor de Grote Kerk te Breda te kopen. Hij vroeg er 25 gulden voor. De andere heer was ook niet erg lekker, want hij betaalde contant. Net jes Laten we het allemaal kort houden vandaag. Zoals de inbreker, die in een fabriek te Indianapolis een briefje ach ter liet, waarin hij zijn gedrag enigszins rechtvaardigde. „Ik steel niet om de centen, maar voor tijdverdrijf", stond daar in. Foto A LLE foto's voortaan goed bewa ren. Mevrouw Delia May McKeon uit Pittsburg heeft er een erfenis aan te danken van 479.730 dollar. De foto. een vergeeld plaatje uit haar prilste jeugdjaren, was name lijk voldoende bewijs voor de rech ter om aan te nemen, dat Mevrouw een nicht was van mevrouw Weller. Dat was de dame van de centen. Er is twee jaar lang naar de erfgena men gezocht, waarbij de advocaten slechts de beschikking hadden over één foto van mevrouw Delia, die de overledene op haar beurt weer bezat. De beide foto's leken sprekend vond de rechter. Vandaar. Spannend JN CAMBODJA weet men, hoe men films snannend moet hou den. Tijdens een bioscoopvoorstel ling werd daar ten minste een projectiel naar binnen geworpen, dat vier mensen doodde en velen verwondde. Toch snapt men niet goed, wal dat projectiel nu eigen lijk met de zaak heeft te maken, want het was helemaal geen oor logsfilm. Opruiming ■"TE HILLSBORO in het goede Mis souri hebben enkele dieven op ruiming gehouden in de safe van de sheriff. In een ogenblik van zijn af wezigheid drongen de mannen bin nen en haalden uit de brandkast alle documenten weg, die betrekking had den op hun vroegere misdaden. Kras Jn Polen weet men ook van aanpakken. Daar liep uit een oudliedengesticht te Mia- sotw Stay een 'vrouwtje weg, omdat ze, volgens eigen zeg gen, te jong was voor al die oudjes. „Ik voel me jong ge noeg om mijn eigen boontjes te kunnen doppen", zei ge. Dat is allemaal nogal kras, want zij is 134 jaar oud. Ze heeft geen trouwplannen. „Die jongens van onder de 100 zijn mij te kinderachtig", verklaart ze. Horloge £)E LINKSHANDIGEN kunnen ook weer gerust zijn, schrijft een En gelse firma trots. Zij heeft een pols horloge voor linkshandige mensen gefabriceerd. Het knopje voor op winden en gelijkzetten staat bij de negen in plaats van bij de drie en dat schijnt een heel verschil te ma ken. Bedrag LIET VORIG JAAR legden de En gelsen ongeveer 700 millioen gul den in op de voetbalpools in de hoop wat te winnen. Een tamelijk ijdele hoop. Een derde deel gaat naar de belasting. En dan is er het mooie al af. Bovendien moeten ook de organisatoren goed worden be taald. .U „Hier altijd goed opletten. Bobbie. Deze deur gaat aan beide kanten open!" Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS- ber. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Operettemuz. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.10 Ork cone. 17.30 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Ka- mermuz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Volkszang. 20.00 „De laatste ronde", hoorsp. 21.50 Gram. 22.00 Nws. 22.15 en 22.45 Gram. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL, 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15, 14.00 en 15.00 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Zang en piano. 17.55 Gram. 17.15 en 19.28 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Symph. ork., ko ren. 21.35 Muz. uit de Kongo. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws. door William Byron Mowery (21) In zijn jeugd had hij wel vaak met de boog geschoten, omdat geweerpa tronen enige stuivers per stuk kost ten. Vergeleken bij die lange Cree- bogen, leek dit ding hem niet veel bizonders. Hij vermoedde, dat het niet heel krachtig of accuraat zou schieten, maar meende er op korte afstand wel een ree mee te kunnen neerleggen. Hij trok het bos in, stelde zich langs een wildspoor op en wachtte. Een eind verder het bos in klonk een geweldig lawaai, zand en stenen vlogen in het rond en men hoorde een groot dier snuiven. „Een grizzly, die een mol uit graaft", dacht Alan; hij dacht dat het dezelfde beer moest zijn, welke hij die morgen ontmoet had. Geen andere zou zich binnen het jachtgebied van die reus wagen. Eindelijk kwam een ontstelde ree bok uit die richting de helling af ren nen, sprong sierlijk op het wildpad en bleef rondkijkend staan. Alan hief de boog op, trok de korte pijl terug en liet los De suizende schacht trof precies de plek waarop hij gemikt had, even achter de schouder. De bok steigerde, sloeg met de voorpoten en stortte toen dood neer. Verbaasd over de dodelijke zekerheid van de boog ging Alan op de reebok toe, om zijn pijl terug te halen, doch hij zag hem niet. Ver wachtend dat die misschien aan de andere zijde was blijven steken, draai de hij de bok om. Geen pijl doch hij zag in het lichaam van het dier een gaatje en besefte met verbazing, dat de gepolijste schacht dwars door de bok was heengegaan, even glad als een stalen kogel Na enig zoeken vond hij de pijl, dertig voet verder in een ber keboom diep in het harde hout ge drongen. Een goed wapen, die boog dacht hij grimmig terwijl hij de bok begon te villen. Een zwijgend wapen op de duistere draagplaaten, krachtiger dan enig geweer voor nachtelijk ge bruik was dit geschenk van de zacht moedige Luke. Zij zouden het maar al te nodig hebben, Joan en hij, bij hun laatste, beslissende kamp om de vrijheid. Die avond zaten zij voor de grot, zagen de maan opgaan en luisterden naar de stem van de wilderni De wind geurde naai hout en beneden hen zong ed kreek. De honderden beekjes die in watervallen langs de helling omlaag- stortten, lieten de zilveren stem van stromend water horen. De wrede mensen-jacht leek een verre droom. Zij voelden zich alleen op de wereld. Het was een ogenblik van rust en vrede, dat zoals zij bei den voelden nimmer zou terug komen. Zij hadden het gewonnen, door gevaren, inspanning en de dood van een trouwe vriend en als het voorbij was, zou de draaikolk hen weer meesleuren. HOOFDSTSUK VIII. Hun berenholwoning beviel hun zo goed dat zii er bleven hangen, hoewel oorspronkelijk hun plan was. slechts één dag te blijven. Zij aten overvloe dig. stookten flinke vuren, zaten over dag urenlang voor de grot te praten en hielden des nachts om beurten de wacht tegen naderend onraad. Tegenover zichzelf verontschuldig den zij dit talmen door te zeggen, dat zij rust nodig hadden om al hun krach ten te verzamelen voor hun tocht. Dat was ook wel zo, maar de kostbare tijd verging. Op de vierde ochtend viel er wat sneeuw en dat joeg hun schrik aan. Hoewel de sneeuw tegen de middag wegges'mi'ten was. braken zij die avond hun kamp op en ver- trokken. Het was hard, deze veilige haven te verlaten om zich in koele bloede weer op de stroom te wagen. Bij het af scheid van de grot kreeg Joan tranen in de ogen. Zij zakten de kreek af tot aan de Lynette en volgden de Lynette naar de Splitsing. Zij hielden het midden van de rivier en namen de uiterste voorzichtigheid in acht, in de over tuiging, dat, als zij ervoor konden zor gen deze en de volgende nacht onopge merkt te blijven, hun kansen vrij gun stig stonden. Vijf dagen hadden zij zich nu schuil gehouden: de achter volgers hadden zich vermoedelijk ver spreid en de vijand zou niet weten, waar ze zich bevonden. Hun plan was brutaal de Sulteena op te varen naar de Sulteena Pas. de énige andere toegangspoort tot de Panhande. De waterscheiding bevond zich honderdzestig mijlen noordwes telijk en de pas was vermoedelijk al dichtgesneeuwd en streng bewaakt, maar het was de enige mogelijkheid en met een beetje geluk hoopten zij te sagen. De Sulteena, breed en ge woonlijk in nevels gesluierd, had de eerste honderdveertig mijl geen draag plaatsen en misschien zou het weer hun donkere en regenachtige nachten -rhenken. Als zij de pao bereikten en die ver sperd vonden, zouden zij zich daar verschuilen en een sneeuwstorm af wachten. In deze tijd kon elk ogen blik een storm uit het Yokongebied komen aangieren en in de blindzie- dende woede van een berg-sneeuwstorm die Alan's voetsporen terstond zou uitwissen, kon hij door de pas glip pen naar de bergen aan de andere zijde; dan was hij nog maar negentig mijlen van de grens van Alaska ver wijderd. Het was middernacht, tren zij de Splitsing cereikten. Zij h elden nalt onder een toom aan 'ie waterzij ie keken naar de oever tussen de Teluwa- ceet ij de Sulteena en zagen in het hout verscheidene kampvuren. „Vreemd," merkte Alan op. ..de meeste van die bloedhonden schijnen weer aan de Splitsing gekampeerd. Norman schijnt op de een of andere wijze ontdekt te hebben, dat we de Teluwaceet hadden verlaten." 'Zij ontwaarden op het door de maan verlichte water een patrouilerende ka no en nóg een en weer een andere. De Splitsing scheen gevuld met lange dreigende schaduwen, die de drie ri viermonden bewaakten; ginds om de grote vuren bewoog zich minstens een dozijn mannen „Alan. de aard van de achtervol ging heeft zich gewijzigd, terwijl wij weg waren", fluisterde Joan; „er schijnt iets gebeurd te zijn." „Je neemt mij de woorden uit de mond. meisje. Het is er nog erger op geworden. Al die mannen en boten bevallen me niets Er is iets aan de hand. en we moeten te weten, komen wat." „Wat zou je ervan zeggen, als we ons hier verstopten en morgen de Splitsing eens verspreidden? We kunnen vannacht toch niet veel verder trek ken." „Dat is een reuze idee! Uit het ko men en gaan van die lui kunnen we dan onze gevolgtrekkingen maken." Zij landden, oeklommen de steen achtige. beboste helling, vonden een geschikte rotspartij, verborgen hun berkenbastkano en maakten het zich tussen de bemoste stenen gemakkelijk Behalve dat zij eigenlijk wat al te dicht bij het kamp .waren, was hun schuilhoek ideaal. Als het licht werd, zouden zij neerzien op die strategische Splitsing geen driehonderd meter weg. „Ga jij wat slapen, kameraad.ried Alan. de slaapzak ontrollend en hij vouwde een deken op om als hoofd kussen te dienen. „Ik houd wel de wacht tot morgenvroeg; ik heb al voor een week vooruitaeslapen." Joan kroop in de slaapzak, maar zij kon de slaap niet vatten. Alan was op een rotsblok geklauterd en zat vandaar over de rivier te kijken Zijn gestmfe tekende zich tegen de hemel af. Joan kon niet begrijpen, dat de „Zwerven de Rots." die zij aan de universiteit zo onpersoonlijk en op een afstand be wonderd had, nu haar metgezel was op de vlucht, terwijl de hele wereld hen achterna zat. Hoe argeloos was hij. dacht zij. Hoe weinig verwaand. Zijn verbeelding reikte niet verder, dan dat zij hem „wel aardig" kon vinden! Het viel haar moeilijk genoeg, zo onverschillig te doen terwijl hij zo goed voor haar was, maar zij deed het opzettelijk, in het. oewustijn dat dit de beste hou ding was Hun wegen liepen uiteen. Zij moest naar Lac L'Outre terug keren en hij trok naar het Niemands land der vogelvrijen. Deze achteloze kameraadschap, hoewel niet geheel oprecht, was beter dan een toegeven aan dieper gevoelens en een vruchte loos verzet tegen het onafwendbare... Toen de morgen aanbraak en zij door de waternevels naar het vaste land tuurden viel hun eerste blik op een watervliegtuig, dat in de ondiep ten gemeerd lag Hun achtervolgers beschikten over een vliegtuig. (Wordt vervolgd).

de Stem | 1954 | | pagina 4