Mensen en Muzen C&A kinderkleding modern en spotgoedkoop! Waterstofbom tegen Kosmische Stralen REBEL UIT ROEPING Afdelingsvoetbal in Zeeland COMPETITIEV OETB Al. DE VRESELIJKE WEDLOOP Het leven van een Ierse idealist MERMANS op de midvoorplaats Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag Schakelen de Russen over Groot gevaar in contröle-plan DE H-BOM is het krachtigste wapen, dat tot nu toe werd vervaardigd. Naar van Amerikaanse zijde door een lid van de congrescommissie voor atoomenergie werd medegedeeld, was de bom die voor de proefneming werd gebruikt de kleinste H-bom, die men kon vervaardigen. De kracht ervan was echter 600 maal zo groot als van de atoombom die In de oorlog op Hiro shima werd gegooid. Professor waarschuwt tegen atoomproeven MARKTEN President Heuss zette handtekening DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 30 MAART 1954 (Van onze luchtvaartmedewerker) TAE GERUCHTEN, dat de Verenigde Staten over een waterstof- bom zouden beschikken, zijn waarheid geworden. Officieel is bekend gemaakt, dat op 1 Maart j.l. een H-bom in het gebied van de Marshall-eilanden en Bikini, tot ontploffing is gebracht. De geleerden, die deze proefneming organiseerden, onderschatten evenwel de kracht van de bom en hielden de gevarenzone te klein. Het gevolg hiervan was, dat een Japans vissersvaartuig op een afstand van 160 km van de ontploffing door een wolk atomisch as werd overdekt waardoor schip, bemanning en lading werden aangetast. Gelukkig heeft men nog tijdig de mannen in een Ja pans ziekenhuis kunnen onderbrengen, terwijl op het laatste nip pertje op de markt de door het schip aangevoerde vis in beslag kon worden genomen. Het schip zal na onderzoek verbrand worden. De vis was met een witte laag atomisch as overdekt. Deze as was zo gevaarlijk, dat, wanneer men een uur lang dicht bij de vis zou blijven staan, de kans niet uitgesloten moest worden ge acht, dat het de dood ten gevolge zou hebben. Hieruit moge blij ken, welke ontzettende gevolgen een en ander kan hebben. De metingen en onderzoekingen tijdens en na de explosie hebben de geleerden aangetoond, dat hier sprake is van een bom, die in staat is alle leven uit te doven in een gebied van 1300 vier kante kilometer, dat wil zeggen in een gebied zo groot als onge veer de gehele provincie Utrecht. Naar van officiële zijde werd medegedeeld, kan men dit type bom per vliegtuig naar iedere willekeurige plaats op de wereld brengen. Men begrijpe de con sequenties hiervan. een eventueel gebruik van haar ver nietigende kracht wordt beperkt. Hier mede geeft echter het westen zijn sterkste troef uit handen, want de voorsprong van Amerika is momen teel onbetwist op dit gebied. De Rus- Volgens de mededeling- van het Con greslid zal men gemakkelijk in staat zijn, grotere bommen van dit type te maken en wel tot zeven maal zo krachtig als de nu beproefde. Dit geeft ons na een eenvoudig rekensommetje te zien, dat deze grote H-bom dan in staat zou zijn bijna een kwart van Ne derland in één klap te vernietigen en alle leven uit te doven. De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie ver klaarde, dat over ongeveer tien jaar verschillende centrales op atoomener gie zullen werken en grote hoeveelhe den electriciteit zullen kunnen leve ren. De productie zou aanmerkelijk eenvoudiger en goedkoper worden en op dit terrein zal de atoomenergie in de toekomst ongetwijfeld van zeer veel nut kunnen zijn. Op oorlogsgebied groeit het echter uit tot iets ontzet tends. 70ALS reeds enige tijd bekend was, werken ook de Russen aan een waterstof object. Ze gingen echter vol gens een ander principe te werk. Vol gens een Brits weekblad, dat buiten gewoon goed geïnformeerd is en on der andere ook de ontploffing van de eerste atoombom in de Sowjet-Unie juist voorspelde, zouden de Russen de werkzaamheden aan hun waterstof bom hebben beëindigd in verband met de hoge kosten en moeite, die er aan verbonden zouden zijn. Het aantal ar beiders bij de atomische projecten zou reeds met de helft zijn verminderd. Men zou deze beslissing reeds eind December 1953 hebben genomen. Enige milliarden roebels, die voor werkzaamheden aan de waterstofbom waren uitgetrok ken, zijn overgeheveld en zul len nu worden gebruikt voor het verder ondezoek naar de weking en he onderzoek naa rr werking en het eventueel be heersen en gebruik van de kos mische stralen, een onderzoek waar de Russen reeds jaren mee bezig zijn en op welk ter rein zij (voor zover de schaarse jegevens ons een indruk geven) opmerkelijke resultaten heb- oen bereikt. Wanneer men gebruik weet te ma ken van kosmische stralen, dan kan een dergelijk wapen in oorlogstijd even geducht zijn, zo niet gevaarlij ker dan een atoom- of waterstofbom. De omzwaai van de Sowjet-Unie is derhalve zeer begrijpelijk. Zy begreep, dat zij de achterstand op atomisch ge bied niet zou kunnen inhalen, doch op het gebied van het onderzoek der kosmische stralen is zij het westen zeer ver vooruit. In hoeverre de Rus sen reeds in staat zijn van hun onder zoekingen op dit gebied te profiteren, is niet bekend. EENZIJDIGE CONTROLE sen zullen dan hun werkzaamheden op dit gebied ook onder de controle stellen, maar wie controleert hun even gevaarlijke proefnemingen op het ge bied van de kosmische stralen? Wan neer hun onderzoekingen op dit gebied tot resultaten hebben geleid en zij kunnen over deze enorme krachten beschikken, dan is het westen mach teloos aan hen overgeleverd. Men dient in Amerika dus op zijn hoede te zijn, want van een interna tionale controle op atoomenergie trek ken alleen de Russen profijt, daar de gevaarlijkste dreiging voor hen dan uitgeschakeld wordt. Klimaat zou volkomen kunnen veranderen DROFF.SSOR GREENE .specialist in de kernphysica van de universi teit van Cincinnati, heeft Maandag ge waarschuwd tegen atoomproeven en een onmiddellijke controle geëist, „nu het nog tijd is". „De mensheid", zei hij. „beschikt over genoeg splijtbare stoffen om zich zelf te vernietigen". Professor Greene is niet zozeer bevreesd voor een ket tingreactie, als wel voor radio-actief stof, dat op een uitgebreid gebied zou kunnen neervallen en de ionisatie van de atmosfeer zou kunnen veranderen. Dit zou de verschillende klimaten vol komen kunnen veranderen. Churchill zal vandaag in het Lager huis een verklaring afleggen over de gevolgen van de atoomproeven. Pre mier Nehroe van India heeft een be roep op de V. S. gedaan om geen proe ven met waterstofbommen meer te nemen. Zceuwsch-Vlaamse tafelteniiiscompetitie In de eerste klasse Oost heeft voor namelijk ATAC uit Axel zware klap pen te incasseren gehad. Hun le team moest in Polder 1 uit Westdorpe, Stog 1 uit Hulst en Ready 1 uit Sas van Gent hun meerdere erkennen en ver loren met resp. 4-6, 2-8 en 3-7. Polder 1 en Ready 1 wisten hun overwinning door te zetten en boek ten een winst resp. tegen CNA 1 en ATAC 2. De uitslag was hiedvana. AT AC 2-Ready 1 1-9 en CNA 1-Polder 1 3-7. In de tweede klasse Oost wist AT AC 3 en STOT 2 tot een puntenver deling (5-5) te komen. Polder 2 zege vierde met 6-4 tegen ATAC 3. Ready 2 op haar beurt wist een grote 9-1 zege te behalen op ATAC 3. Even eens Polder 2 die bij CNA 2 een 8-2 overwinning in de wacht sleepte. In de le klasse West hadden slechts 2 ontmoetingen plaats, waarbij ONA 1 (Oostburg) de punten deelde met Ad- vendo 1 (IJzendijke). AVO 1 (Oost burg) bracht echter Sla Raak 2 (Bier vliet) een 9-1 nederlaag toe. De ont moeting ONA 2 tegen Advendo 2 in de 2e klasse West leverde voor eerst genoemde een 7-3 overwinning op. J_|ET IS GEEN WONDER, dat er in Vlaanderen, meer dan bij ons, belang stelling bestaat voor Ierland en de Ierse vrijheidsstrijd. Vanuit de eigen strijd voor een vrije ontplooiing van alle volkskrachten voelt men daar ten volle aan wat voor het volk van het groene Erin de ontvoogding betekend heeft. In het idealistische streven der Ieren naar zelfstandigheid schuilt er voor de Vlaming, die voor iets gelijkwaardigs vecht, een zekere verwantschap. Te meer waar hij in de Ierse vrijheidsstrijd liefde voor het eigene ten nauw ste verbonden ziet met geloof en Kerk. Belgisch elftal tegen Nederland samengesteld HET BELGISCH VOETBALELFTAL DAT OP ZONDAG 4 APRIL A.S. TE ANTWERPEN TEGEN NEDERLAND UITKOMT, IS ALS VOLGT SAMEN GESTELD: Doel: Gernaey (ASV Oostende). Achter: Diricx (Union St Gilloise) en van Brandt (Lierse SK). Midden: Huysmans (Beerschot), Carré (FC Luik) en Mees (Antwerp FC). Voor: Lemberechts (FC Mechelen), Anoul (FC Luik), Mermans (Ander- lecht), De Corte (Anderlecht) en Cop- pens (Beerschot). Reserves: Geerts (Bereschot), Dries (Berchem Sport), van Kerkhoven (Daring), Vandenbosch (Anderlecht). Sedert de wedstrijd, welke op 25 Oct. 1.1. te Rotterdam werd gespeeld en waarin Nederland met 1-0 zege vierde. is in de Belgische verdediging geen wijziging gebracht. In de mid denlinie speelde Mertens linkshalf en Mees rechtshalf. Mees is thans naar de linkerkant verhuisd, terwijl de Hoofdplaat, S.V.D. en Arnemuiden II kampioen In de 1ste klasse B van de afdeling Zeeland van de KNVB is de beslissing gevallen. Schoondijke moest op eigen veld in Hoofdplaat haar meerdere er kennen (1-3), waardoor de plaatbe woners het kampioenschap behaalden. Zij mogen nu met de kampioen van de 1ste klasse A, Lewedorpse Boys. de strijd aanbinden om een plaatsje in de 4de klasse van de KNVB. De eindstand is: Hoofdplaat 10 9 0 1 18 31-4 Schoondijke 10 7 0 3 14 32-19 Vogelwaarde 10 6 0 4 10 22-13 Rapenburg 10 5 0 5 10 21-21 Retranchement 10 2 0 8 4 12-30 Groede 10 1 0 9 2 8-39 In de 2de klasse A behaalde Goes 4 een stevige 6-1 overwinning op het bezoekende RCS 3. In de 2de klasse C besloot Brouwershaven de competitie met een 3-4 nederlaag op eigen veld tegen Mevo 2. In de 3de klasse B behield Schoon dijke 2 haar kansen op de titel, want het stuurde De Zeeuwen 5 met een 5-1 nederlaag naar Vlissingen terug. In de 3de klasse C had Vogelwaar de 2 geen moeite met Graauw 2 (0-5), dat door deze nederlaag definitief op de onderste plaats kwam. De beslis sing in deze afdeling wacht nu op de ontmoeting tussen Zuiddorpe on Clinge 3. waarin Zuiddorpe aan één puntie genoeg heeft om kampioen te worden. Goede tafeltemiiskampioen- schappen Na Middelburg en Vlissingen krijgt nu ook Goes zijn tafeltenniskampioen schappen. Deze worden Vrydag gehouden in de wachtkamer van de Ned. Spoorwegen. In totaal hebben er 42 heren en 5 dames ingeschreven. Er wordt gespeeld in de afdelingen heren A. B en C, heren-dubbel en da mes. Vrijdagavond worden de poules gespeeld in de afdeling heren A (2), heren B (4) en heren C (4). Zaterdag middag worden van deze afdelingen de halve finales gespeeld en van de af delingen heren-dubbel en dames de poules en de halve finales. Zaterdag avond volgen dan in alle afdelingen de finales. kleine Huysmans, die in het elftal van de Rode Duivels tegen de Zwaluwen enkele weken geleden te Gent een zeer goede indruk achterliet, als rechtshalf staat opgesteld. Werd de aanval te Rotterdam door Coppens geleid, in Deurne zal Mer mans de midvoorplaats weer bezetten. De gehele linkervleugel van 25 Octo ber, Thys-Piedfort, is van het toneel verdienen. Coppens speelt linksbui ten en de Corte, clubgenoot van Mer mans, linksbinnen. Het Belgische jeugdelftal tegen Nederland Het Belgische jeugdelftal, dat op Zondag 4 April in het Deurne-stadion te Antwerpen tegen Nederland-jeugd uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: van der Meirsch (Eendracht Aalst). Achter: Collin (Antwerp FC) en Ha- nouille (Anderlecht). Midden: Lemoine (St Truiden), Claes (Tienen) en van Herpe (La Gan- toise). Voor: Verlinden (Boom FC), Wil- lems (Lierse SK), Gij bels Beeringen), Torfs (Lyra) en Bonne (Lyra). Reserves: Baeten (Lierse SK), De Vogelaere (Anderlecht), Vets (Ber chem Sport) en Prevot (Charleroi). BRABANT GRENSRIT Volledige uitslag thans bekend De Sportcommissie van de Brabant Grensrit is gereed gekomen met de samenstelling van de uitslag van de 11e Brabant Grensrit. In de volgorde van de reeds eerder gepubliceerde tien eerstgeplaatste deelnemers kwam geen, wijziging. Wij laten hieronder de namen volgen van enkele equipes, welke uit onze gewes ten de B. G. met meer of minder suc ces hebben volbracht. Op de 32ste plaats zijn geëindigd G. Vaal-W. Vaal, Baarle-Nassau, op de 35ste S. Rietema-W. Schuling, Mid delburg, op de 43ste mevr. Schuling- de Vries-G. Bierma, Middelburg, op de 49ste L. Muller-P. Sweep, Breda- Tilburg, op de 52ste W. den Engelsen- B. Bouman, Breda, enz. WATF.HST4Mll\ Mannheim 220 0.04), Kaub 160 0.02), Trier 143 0.11), Koblenz 176 (+0.02), Keulen 136 (—0.05), Ruhrort 334 (—0.02), Lobith 935 (+0.01), Nijmegen 714 (+0.03), Arnhem 736 (+0.03), Eefde 260 (+0 01), Deventer 171 (+0.02), Namen la plante 157 (—0.05). Borgharen 3971 (+0.03), Bel- feld 1105 (+0.03), Grave 465 (—0.09). ROTTERDAM, 29 Maart. Aanvoer in totaal 1764. Vette koeien en ossen 1035: varkens 719. Vette koeien le kw. 2.80- 3.02, 2e kw. 2.62-2.82, 3e kw. 2.32-2.60 Var kens lev. gew.) le kw. 1.93, 2e kw. 1.91, 3e kw. 1.87. Vette koeien aanvoer ruimer, handel tamelijk, prijzen onveranderd, prima's boven notering. Varkens (lev. gew.) aanvoer als vorige week, handel redelijk, niet geheel prijshoudend. t ROTTERDAM, 29 Maart. Binnen landse granen (officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam). Tarwe, witte prima kwaliteit voor de vlakmolenaars tot 28.35. rode, op vochtconditie tot 28.-. Voedergranen kalm. Zomergerst goed prijshoudend, maalkwaliteit 20.75-21.75 overigens 22.- - 23.75. Grove geschoonde iets daarboven. Haver goed prijshoudend 23.- - 24.50, extra blanke daarboven. Rogge lusteloos 20.25-21.-. Peulvruchten groene erwten prijshoudend 40— - 59.-. Schokkers vast 60.- - 90.-. Bruine bonen zeer moeilijk te plahtsen 80.- - 105.-. WAALWIJK. Over het algemeen heerst er een lusteloze stemming op de diverse huidenmarkten. De prijzen van de exotische huiden hielden zich nog het best en waren voor de meeste soorten onveranderd, terwijl slechts enkele soor ten een kleine prijsconcessie moesten doen. Ondanks de geringe aanvoer zijn de prijzen van Javabuffelhuiden, na even stijf te zijn geweest, thans ook iets ge makkelijker. Voor inlandse huiden en vellen is de stemming zwak met weinig belangstelling. Onder invloed hiervan gaven verschillende buitenlandse veilin gen een daling van 215 pet te zien. Of de prijzen nog verder zullen afbrokkelen is moeilijk te voorspellen al mag aan genomen worden dat de geringe voorra den als een rem op een verdere verlaging zullen werken. Toch is het begrijpelijk dat met inkopen zo lang mogelijk wordt gewacht en dat men alleen z'n direct® behoefte dekt. De bedrijvigheid in de schoenindustrie is verschillend. Voor velen geldt deze periode als een stil seizoen, terwijl an deren daarentegen ruimschoots van or ders voorzien zijn. In de lederhandel was het vrij wat kal mer wat de omzet betreft, ook voor over leer waarvoor de vraag tot heden nog het best op peil was gebleven. Prijzen konden zich voor de meeste soorten vrij goed handhaven. De kalme gang van zaken is ook oor zaak dat de betalingen minder vlot gaan. GOES, 29 Maart. Andijvie 68-72, kro ten 1.50-2.-, peen 5-6, prei 22-23, rode kool 7, spinazie 76-85, witlof A I 66, A II 53-57, BE 47-49, Ster 29. DOEKEN, die over Ierland handel den en vooral, die de Ierse vrij heidsstrijd beschreven of bezongen vertalingen op oorspronkelijke wer ken hebben dan ook steeds in het Vlaamse land heel wat lezers gevon den. Meerdere boeken over Ierland en de Ierse onafhankelijkheidsbeweging werden juist in Vlaanderen vertaald en uitgegeven. Verscheidene, zoals „De Graven te Kilmorna" van kanunnik Sheean, werden vertaald door leger aalmoezenier Arthur "Coussens, die on der de Eerste Wereldoorlog Ierland van nabij leerde kennèhT Voorts ver scheen er tussen de twee oorlogen in Vlaanderen werk van Seumas Mac Manus, Louis Walsh, Pater Finn en Daniel Corkery, het werk van de laat ste in een vertaling van Lodewijk Dosfel, „de Heilige van de Vlaamse Beweging" en diens vrouw Angela Tysmans. Daarnaast verschenen er ook oorspronkelijke werken van Vlamin gen over Ierland: daar was O'Flanders, een Norbertijn, die over Ierland schreef, daar was Pater Callewaert O.P., de grote Vlaamse redenaar en schrijver, die na de vorige oorlog ge ruime tijd in Ierland verbleef en een van de beste kenners werd van dat land en dat volk, daar waren Van Eijk, Muiden, Vermeulen. Toch heeft het tot na de Tweede Wereldoorlog geduurd eer een der grootste Ierse vrijheidshelden een idealist, die juist door zijn gave per soonlijkheid en zijn oprechte gods dienstzin veel indruk moest maken op de katholieke Vlaamse jongeren in Vlaanderen een levensbeschrijver vond: Patrick Pearse. In het laatste najaar zag bij de uitgeverij Lannoo te Tielt die biografie het licht onder de titel „Rebel uit roeping". Het is een werk van Steven Debroeij, een Kem- pisch schrijver, wiens vorig boek „De Lord-Kanselier", over Thomas Morus, reeds een derde druk kreeg. WIE WAS PATRICK PEARSE? DEEDS enige tijd geleden heeft pre sident Eisenhower een plan ge opperd voor controle op de atoomener gie. Dit plan is nu uitgewerkt en de Russen aangeboden. Van hun kant hebben deze de Amerikanen ook be paalde voorstellen gedaan en beide regeringen bestuderen nu eikaars voorstellen. Er schuilt echter in een en ander een groot gevaar. Natuurlijk zal ieder weldenkend mens het toejuichen, wan neer de zo gevaarlijke atoomenergie, althans voor oorlogsdoeleinden, aan banden wordt gelegd en de kans op E.V.G.-verdrag nu officieel bekrachtigd PRESIDENT HEESS van West- Duitslaml heeft Maandag de wet ten getekend, die de bekrachtiging inhouden van het E.V.G.-verdrag en de conventies van Bonn. Krachtens het E.V.G.-verdrag zal West-Duitsland een half millioen man bijdragen tot een Europees leger. In ruil daarvoor geven de conventies van Bonn West-Duitsland een nagenoeg volledige souvereiniteit als de verdragen door alle deelgenoten zijn geratificeerd. De conventies van Bonn behoeven alleen nog een bekrachtiging door Frankrijk. Het È.V.G.-verdrag moet nog door Frankrijk. Italië en Luxemburg wor den bekrachtigd. voor Ierland. Hij schreef gedichten en verhalen en toneelspelen, waarin hij altijd weer uitdrukking gaf, recht streeks of niet, aan zijn zelfde stre ven. In 1913 trad hij toe tot de Ierse Republikeinse Broederschap en tot het bestuur van de Ierse Vrijwilligers. Van toen af zag hij nog maar één doel: in een grote, goed voorbereide opstand het land vrij maken. Toen de Eerste Wereldoorlog uitbrak, achtte ook hij de tijd nabij om het juk af te werpen. In 1916 werd hij lid van de Militaire Raad van de Ierse Republi keinse Broederschap. In datzelfde jaar moest de opstand uitbreken, met Pasen. Duitsland zou militaire hulp verlenen; het zou een schip met wa pens sturen. Maar dat uitrustingsplan mislukte. De ..Aud" vertrok inderdaad op 9 April uit Lubeck met een vracht geweren, doch het werd door de En gelsen aangehouden en zou worden op gebracht naar Queenstown. Kapi tein Spindler bracht het evenwel tot zinken, om te voorkomen, dat het met zijn lading in de handen van de Brit ten zou vallen. PAASOPSTAND MISLUKT TN EEN „Ten Geleide" verklaart Ste ven Debroeij: „Wij hebben in Pear se meer gevonden dan een dapper strijder voor land en volkHij was begiftigd met een rijkdom aan eeu wige waarden, waardoor zijn gave per soonlijkheid voor alle tijden en niet alleen voor zijn eigen volk, maar ook voor andere volken een lichtbaken is geworden." Hij was geenszins het type van de revolutionnair, zoals die al te veel tot ons gekomen is uit sensatie- lectuur en film. doch een zeer be schaafd man. die bedaard en zorgvul dig zijn opstand voorbereidde en zijn strijdmacht opbouwde, een dichter, schrijver, denker en redenaar van for maat en boven alles: diep-goJsdienstig, ja, vroom „Ware Pearse enkel een heldhaftig patriot geweestdan verdiende hij gewis onze bewondering, maar dan zou dit boek wellicht nooit geschreven zijn", meent de auteur. Het mag zeker merkwaardig heten, dat deze vrijheidsheld eigenlijk geen vol bloed Ier was, al werd hij te Dublin geboren in 1879 want zijn vader, die beeldhouwer was, stamde uit het Zuiden van Engeland. Maar zijn moe der was een echte Ierse; ze heette Margaret Brady. In haar geboortestreek kon men veel bomen aanwijzen, waar aan ooit moegetergde Ierse opstande lingen opgeknoopt werden: slachtof fers van de Engelse wreedheid", le zen we. Van haar erfde hij zijn vurige vaderlandsliefde. Zij vooral leidde hem in in de Ierse geschiedenis. Patrick was nog maar elf, toen hij een Ierse spraakkunst kocht. Toen hij zeventien was, stichtte hij de „Nieu we vereniging voor Ierse letterkunde" en een paar jaar later redigeerde hij haar orgaan „An Claidham Soluis". In 1899 werd hij docent voor het Iers aan University College. Hij studeerde kunst en letteren en werd meester in de rechten; dat laatste om de Engel sen doelmatiger met hun eigen wet ten te kunnen bestrijden! Een der grootste gevaren voor de ziel van het Ierse volk zag hij in het Engelse onderwijs. Daarom stichtte hij in 1908 een eigen schoei, die hij stelde onder de boscherming van een der tal loze Ierse heiligen, Sint Enda. In deze opvoedingsinrichting wilde hij Ierse persoonlijkheden vormen, de leiders van een onafhankelijk, zich zelf be wust volk. Maar ook buiten deze mid delbare school werkte hij voortdurend QNDANKS die tegenslag gingen de Ieren toch tot de opstand over. Ze hesen de groene vlag op Liberty Hall en bezetten verschillende punten in Dublin. Er werd een voorlopige rege ring gevormd en Patrick Pearse werd de eerste president van een onafhan kelijke Ierse republiek. In die hoeda nigheid proclameert hij dus Ierlands zelfstandigheid: een groot ogenblik in zijn jeugdig leven. Hij beseft echter, dat het moeilijk zal zijn die onafhan kelijkheid lang te behouden: zijn man nen zijn wel dapper, doch nagenoeg ongewapend. De Engelse regering stuurt John Maxwell met onbeperkte volmacht om de opstand te onderdruk ken en de orde te herstellen. Tegen de overmacht van het Engel se leger kunnen de Ierse opstandelin gen het inderdaad niet lang volhou den. Na weinig dagen moeten zij de ongelijke strijd in Dublin opgeven. Een der laatste rebellen, die op zijn post bleef in het gevecht, was de wis kundeleraar Eamon de Valera, thans president van de Ierse Vrijstaat. Op 29^ April, om kwart voor vier na de middag, ondertekent Patrick Pearse een bevel om de strijd te staken. Hij ondertekende daarmee tevens zijn ei gen doodvonnis. Ondanks protesten van vele kanten o.a. van de bekende schrijver G. B. Shaw was er voor de leiders van de opstand geen par don. Patrick Pearse en zijn broer Wil lie behoorden tot de vijftien Ieren, die met de kogel werden terecht gesteld. In de vroege morgen van de derde Mei 1916 kwam er dus een einde aan het nog zoveel belovende leven van een grote Ier. Daags vóór hij werd neergeschoten schreef hij in zijn cel nog een gedicht aan zijn moeder, een vers van aangrijpende schoonheid Steven Debroeij heeft zijn leven be schreven zonder lyrische ontboezemin gen of dweperij. Daarom overtuigt en ontroert het te meer. In zijn boek, dat hij geheel uit authentieke gege vens heeft opgebouwd en dat niette min leest ais een roman, schonk hij niet alleen Vlaanderen maar heel het volk der Nederlanden een waardevol le aanwinst op het terrein der bio grafie. Schoolvoetbalwedstrijden te Oostburg De afdeling Zeeland van de K.N.V. B„ heeft het programma van de jaar lijks te houden schoolvoetbalwedstrij den bekend gemaakt. In elk der vier afdelingen wordt een halve competi tie gespeeld. Voor het district West Zeeuwsch- Vlaanderen is 't programma als volgt samengesteld: In afdeling A komen uit de elf van de openbare lagere scholen van Bier vliet, Oostburg. Schoondijke, Groede, Zuidzande en Aardenburg. In afdeling B: Koningin Wilhelmina Lyceum 3, Technische School 3, en de RK HBS 3. De wedstrijden in afd. A en B zul len worden gespeeld op 21 April. Op 20 April zullen de clubs van a'fd. C en D aantreden om hun halve com petitie te spelen. In afd. C spelen: Koningin Wilhel mina Lyceum 2» RK HBS 2, Techni sche school 2 en openbare ULO 2. In afdeling D komen uit: Koningin Wilhelmina Lyceum 1, RK HBS 1, Technische School 1 en openbare U LO 1. Al deze wedstrijden worden ge speeld op het gemeentelijke sportter rein. te Oostburg. In afdeling D zal worden gespeeld om het kampioenschap van Zeeland. De kampioenen van de districten W. Z.-Vlaanderen, Zuid-Beveland, O. Z. Vlaanderen, Schouwen en Walcheren zullen 23 April, op het gemeentelijk sportterrein te Oostburg een halve competitie spelen. HELLAS VERSPEELDE KAMPIOENSCHAP In handbalcompetitie le klasse In de Zuidelijke eerste klasse heren heeft Hellas haar kampioenskansen practisch verspeeld, want het kreeg op eigen veld van Agressive een 11-16 ne derlaag te slikken. Wel behielden de Goesenaren nog de leiding, maar zij hebben nu drie ver- liespunten meer dan Agressive. Bij de dames behaalde Hellas een verdienstelijk 3-3 gelijk spel tegen Swift. WHV besloot de competitie met een 3-1 nederlaag tegen PSV 2. Bij de heren in de afdeling Zeeland zag Hellas 2 geen kans om de eerste plaats te veroveren, want het moest tegen Volharding met een 9-9 gelijk spel genoegen nemen. Bij de dames behield Olympus de leiding, want het bezorgde De Zeeu wen 2 een 2-7 nederlaag. De Zeeuwen 1 bleef echter goed volgen en won met 1-3 van Walcheren. Hellas 2 en Volharding scoorden elk tweemaal en deelden dus eerlijk. Tafeltennis te Heiiikenszand In het clublokaal van de tafeltennis club Luctor te Heinkenszand vond een vriendschappelijke wedstrijd plaats tussen Luctor II en 's-Heeren- hoek II. De wedstrijd werd 73 door Luctor II gewonnen. le KLAS A Be Quick- Zwolse Boys Oosterparkers- Elinkwijk Leeuwardcn-NEC Haarlem-DWS le KLAS B Vitesse-AGOVV Sneek-VSV le KLAS C WH »16-Longa le KLAS D EBOH-Maurits ADO-Herm. DVS DISTRICT ZUID I 2e Klasse A Kolping SDW- SARTO TOP-HELMOND SET-Schijndel 3e Klasse B Zwaluw VFC Baardwijk RKTVV-RWB OJC- St. Michielsgestel Uno Animo- Concordia SVD 3e Klasse C DHV-WSC BSC-RKC 3e Klasse D METO- Nieuw Borgvliet Corn Boys-RKFC Breskens- De Zeeuwen Biervliet-Hulst 4e Klasse D Zaltbommel-GVV Nieuwkuik-HVCH Haarsteeg- Raamsdonk 4e Klasse E Ons Vios-SVG TAC-Were Di Broekhoven-VOAB Nevelo-Oisterwijk 4e Klasse F Zundert-Gr. Wit Veerse B.Breda 4e Klasse H Hontenisse Sluiskil IJzendijke-EMM Luctor-RIA Res. 2e Klasse A BSC 2-Alliance 2 Roosendaal 2- Willem II 3 Res. 2e Klasse C Rood Wit 2-RAC 2 De Zeeuwen 2- RSC 2 Terneuzen 2- Zeelandia 2 Breskens 2- Corn. Boys 2 I

de Stem | 1954 | | pagina 2