Bach's Matthaus Passion in de basiliek van Hulst WALCHEREN Z-VLAANDEREN ZUID-BEVELAND „Wilt U verandering in de dienstregeling?" De wegmisère Hulst- St Jansteen-Kapellebrug Kans op hef schroefverbinding met Schouwen-Duiveland? Watei Middelburgse huisvrouwen volgen veel cursussen Standhouders zoeken het hoger op... De dreigende opheffing van Kloetinge Sch Burgemeester Bosse- laar nam afscheid OP HOOG ARTISTIEK NIVEAU Huishoudelijke en gezinsvoorlichting MIDDELBURG Wederom woningbouwplannen Beplanting voor een kwart gewaarborgd VAAG ANTWOORD VLISSINGEN 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen TERNEUZEN Huldiging jubilarissen N.V. „De Hoop" AXEL Grote verscheidenheid Rondweg om Tholen aanbesteed Woningbouwvereni ging Arnemuiden 40 jaar GOES AGENDA HEDEN MORGEN Groo in con Preside zette hai DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 30 MAART 1954 DEMOCRATISCHE Z.V.T.M. £)E Z.V.T.M. is blijkbaar het nut van enquêtes gaan izien. Zoals men weet, heeft de directie van deze maatschappij enige tijd geleden aan circa 750 passagiers van de veelomstreden autobusdienst Sluiskil-Breda de vraag voor gelegd of zij handhaving van deze verbinding op prijs stelden en waarom tof waarom niet). Die opinie-peiling leverde een massaal pleidooi on voor de onderhavige busdienst. Die enquête is verder voor de maat schappij zelf niet van zo groot belang geweest. Het ging er alleen maar om, met de stapels handtekeningen de te genstanders van de dienst Sluiskil- Breda te overtuigen van de noodzaak dezer verbinding. Passagiers van de lijn Hulst-Ter- neuzen kregen nu echter plotseling van een bus-employe ook een formu lier onder de neus geschoven. Daarop prijkten enkele vragen en het verzoek luidde die naar eigen inzicht en over tuiging te beantwoorden. Er zijn n.l. als eens stemmen opge gaan de „vroege bus" van beide kanten op andere tijden te laten vertrekken. De ZVTM stelt nu voor deze dienst ais volgt te wijzigen: vertrek uit Terneu- zen 6.28 uur en vertrek Hulst 6.35 uur. Ervaren busreizigers zien het nut Na lange ambtsperiode te Aagtekerke T")E naar het alphabet althans E-' eerste gemeente van ons land, n.l. Aagtekerke heeft Zaterdag afscheid genomen van haar burgemeester, de heer J. Bosselaar. Gedurende 28 jaar is de scheidende magistraat burgmees ter van de Walcherse gemeente ge weest. Hij was de zesde in de rij en evenals zijn voorgangers ook uit de gemeente zelf afkomstig. Bekend is ook, dat burgemeester Bosselaar, steeds de Walcherse klederdracht is trouw gebleven. Het gemeentelijk ver gaderlokaal was geheel bezet, toen de burgemeester afscheid nam. Zijn ge meentenaren zien hem node vertrek ken, maar de wet bepaalt, dat een burgemeester op zijn 65e jaar plaats moet maken voor een jongere kracht. Tijdens de bijzondere raadszitting, die aan dit afscheid is gewijd, zijn de goe de kwaliteiten van de heer Bosselaar nog eens ruim tentoongespreid. Een bijzonder voorbeeld van plichtsgetrouw heid is wel, dat de burgemeester tij dens zijn ambtsperiode nooit een raadszitting of een vergadering van B. en W. heeft gemist. Er werden hem enkele geschenken aangeboden. Na afloop van de raadsvergadering hebben tal van autoriteiten en andere vooraanstaanden afscheid van de ver trekkende burgemeester genomen daarvan direct in: vanuit Hulst di recte aansluiting naar Sluiskil. Sas van Gent en West Zeeuwsch-Vlaande- ren en een betere aansluiting op het veer Terneuzen-Hoedekenskerke. Ook de aansluiting tussen Axel en St Jan steen verbeteren daardoor. Ook overweegt men een extra bus van Terneuzen naar Hulst te laten rijden en de reizigers wordt nu zeer democratisch gevraagd of ze die 's-middags om vier uur. dan wel om vijf uur willen laten vertrekken. Het is niet alleen een sympathieke geste van de directie van de busmaat schappij, de passagiers immers haar klanten eerst eens naar hun mening te vragen alvorens hen voor een feit te stellen, maar het geeft bovendien blijk van een waardering en erken ning van de publieke opinie. En tenslotte kan het straks de maat schappij (dit is een opmerking van een buspassagier!) een goed wapen in de hand geven als er op de even tueel veranderde dienstregeling critick komt. Men kan dan altjjd zeggen „jul lie hebben het zelf gewild. MA 'n keer van jammerlijk onder breken in de wordende traditie heeft dit jaar Euch's Matthaus Pas sion weer binnen de muren van de basiliek geklonken Het solistenensemble was evenals de voorgaande keren van hoog gehalte. De sopraan Corry Bijster heeft over eenkomstig haar reputatie gezongen. Maar het meeste konden we haar toch bewonderen in de aria .Aus Liebe" waarin we tegelijkertijd van een prach tig hobo-timbre konden genieten. Annie Hermes zong met een gemak kelijke techniek en een mooi alt-timbre dat vooral in de aria „Busz und Reu" tot uiting kwam. Het grondbestanddeel van het werk de recitatieven, werden door Heinz Marten zo wonderbaarlijk mooi uitge voerd. dat ze elke vergelijking met 'n Louis v. Tulder en n Peter Pears kun nen doorstaan. Zonder teveel lyriek bereikte hij een ontroerende vertolking. Laurens Bogtman vertolkte de Chris tus-partij op een manier die alle res pect afdwong. Hij beleefde zijn partij dan ook volkomen. We denken hierbij b.v. weer aan het innig gehouden ..eli, eli. lama". De structuur van dit werk biedt allerlei afwisseling, hetgeen ook in de timbres tot uiting kwam b.v. A/OOR het werk van de commissie voor huishoudelijke en gezins voorlichting te Midelburg blijkt de belangstelling steeds groter te wor den. Dat blijkt duidelijk uit het ge stegen aantal cursussen. In 1951 wer den er twee gehouden voor naaien en patroontekenen, twee voor het ma ken van speelgoed en één hreicursus, met In totaal 47 deelneemsters. Het vorig jaar bedroeg het aantal cursussen acht en daaraan namen 183 dames deel. Deze mededelingen kwa men voor in het jaarverslag, dat de secretaresse der commissie, mevrouw M. van Loo-van Loo. in de jaarver gadering uitbracht. Zij deelde ook me de dat met medewerking van de com missie verschillende lezingen waren gehouden door 't Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad en dat er voor de lectuurtent, die des Donderdags op de Markt staat, steeds meer be langstelling blijkt te bestaan. In deze vergadering, die ook werd bijgewoond door de landelijke direc trice mej. T. Duij vendak uit Den Haag. werd het financieel verslag goedgekeurd. Besloten werd de com missie uit te breiden en enkele da mes te verzoeken zitting te nemen. Onder de cursisten zal een enquête worden ingesteld om na te gaan in welke richting de grootste belang stelling voor het voorlichtingswerk gaat. bij de kleinere partijen die door John v Kesteren en Leo Kesselaars werden gezongen De kooriechniek was voortreffelijk alhoewel in fugatische gedeelten de mannenkoren niet altijd even mooi te voorschijn kwamen, overigens kregen we weer een prachtige contrastwerking te horen bij „Weissage" en het daarop volgende koraal. Een ontroerende uit drukking van het koor beleefden we in het Credo van het gehele werk „Wahrlich, dieser ist Gottes Sohn" Het Jongenskoor klonk als een con- trapuntische guirlande door het werx. Zo is een bijdrage van eigen bodem alleszins gerechtvaardigd. Jammer, dit ze accoustisch bekeken niet voor ajie plaatsen tot hun recht kwamen. De dirigent heeft dit echter in de des betreffende gedeelten weten op te los sen door de volumen goed af te wegen. Ook het orkest voldeed ten volle. Beter dan tevoren was ditmaal de violist Salvatore Tomasso in de aria „Erbarme dich" Dilthey heeft de voca le werken van Bach eens vergeleken met een orgel en erop gewezen, dat Bach dirigeren betekent. Bach regi streren Tot in de koralen toe, waar iedere stem toch nog zelfstandig bleef, heeft Eduard Flipse. de diligent van dit grote dramatische werk, dit be grepen .en toegepast. Gelukkig geen overdadig romantisch, rhetoi'isch accen tueren of weglaten v»n het. orkest, maar sterke contrasten en geen lang zame overgangen. Eduard Flipse heeft dit werk gedirigeerd, zoals een Barok- werk dat vraagt. De dirigent heeft overigens wel bewezen, dat de essentie van de barok helemaal geen geweld wordt aangedaan door 'n grote bezet ting. Deze vraag, waar in musicolo gische kringen nog heftig over wordt gediscuteerd, werd door deze uitvoering ten zoveelste male Drachtig opgelost! JO IVENS Gevelwanden worden gedicht B. en W. stellen de raad voor om de nog open liggende bouwterreinen aan de Rotterdamse en Rouaanse kaai te verkopen voor f. 15.200 aan de N.V. Aannemersbedrijf Jansen en Broek, welke er 34 etage-woningen wil bou wen voor het Mijnwerkersfonds in Limburg. B. en W. schrijven verder: „Hangende de onderhandelingen over de bouw tussen genoemd aannemers bedrijf en het Mijnwerkersfonds heeft de gemeente ter bevordering van een vlotte gang van zaken, op haar naam rijkssteun voor de bouw van 26 wonin gen aangevraagd. Voor een achttal woningen kon deze steun destijds niet worden aange vraagd wegens het ontbreken van het voor het bouwen daarvan benodigde bouwvolume De aangevraagde steun werd door de minister van Wederop bouw toegekend. Naast de grond die nen derhalve thans ook de aan de ge meente toegekende rijksbijdragen te worden overgedragen. Reds eerder zijn pogingen in het werk gesteld om deze gaten te doen volbouwen. Door de grote gevelhoogte welke als eis aan de te herbouwen panden diende te worden gesteld, bleek herbouw van afzonderlijke pan den door particulieren niet mogelijk. Wij prijzen ons derhalve gelukkig, dat nu het Algemeen Mijnwerkersfonds bereid is de laatste gaten in de gevel- wanden aan Rotterdamse- en Rouaan- sekaai te dichten door de bouw van etagewoningen". G. S. verleenden de gemeente uitstel tot 15 Mei TN DE raadsvergadering van Kloe- tinge werd door de burgemeester meegedeeld, dat Ged. Staten de ge meente Kloetinge tot 15 Mei a.s. uit stel verleend hebben betreffende de plannen inzake grenswijziging. Omdat B. en W. nog niet over voldoende ge gevens beschikken verzocht de voor zitter om deze zaak nog niet in dis cussie te brengen. Bij de ingekomen stukken bevond zich een motie van de C.H.-kiesvereniging Kloetinge inzake afwijzing annexatie Kloetinge. Ged. Staten hadden bericht, dat de plannen voor de straatverlichting niet verwezenlijkt kunnen worden, voor dat de financiële verhouding tussen rijk en gemeente bekend is. De toewijzing bouwvolume is door B. en W. als volgt verdeeld: 1 woning voor de Boerenleenbank, 2 voor de fa. Schrijver, 1 voor de fam. Oele en 3 voor opruiming van Kloostermandorp. Ged. Staten zullen gunstig geadvi seerd worden over verhoging van de jaarwedde der wethouders tot f 400, Besloten werd om de leden van de Blokploeg B.B. een vergoeding van f 1,— per avond te verstrekken voor het volgen van cursussen. De bewoners van de gemeenteher- berg, de heer K. Meulpolder, kreeg dit pand toegewezen voor de prijs van f 4000,—. Aan de commissie voor maatschap pelijk en cultureel werk werd een subsidie verleend van f 100, De subsidie verzoeken van de stich ting R.K. maatschappelijk werk te Heinkenszand en de stichting Prot. Chr. Maatschappelijk werk te Nisse werden afgewezen. De heer Reijnhoudt (CH) verkreeg de toezegging dat men welwillend zou staan tegenover een subsidie-aanvra ge van een combinatie voor het aan stellen van een maatschappelijk werk ster, waarbij de Hervormde Diaconie van Kloetinge is aangesloten. Het ETI en de PPD zullen een on derzoek instellen naar de mogelijk heid van aanleg van een weg op de voormalige spoorbaan Goes-Wemel- dinge. VOOR aansluiting van de Kapelse weg op het electrisch net stelde de Raad een bijdrage beschikbaar van f 572,— Aan de heer J. van Oosten werd met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend als gemeente-ontvanger we gens vertrek naar Overijsel. In zijn plaats werd benoemd de heer J. J. de Roo, assistent-verificateur bij het Centraal Verificatiebureau, wo nende te Bergen op Zoom. De gem. rekening 1952 werd voor lopig vastgesteld met op de gewone dienst een nadelig slot van f 2453.95 en op de kapitaaldienst een nadelig slot van f 37.302,45. De Stichting Nederlandse Textieljaarbeurs komt op de Voorjaarsbeurs te Utrecht uit met een imposante tentoonstellingwaarvan de opbouw op een geheel nieuw systeem is gebaseerd. Ter verkrijging van meer ruimte zijn de kantoren van de standhouders in de Beatrixhal gebouwd boven de stands, waardoor tevens een bijzonder effect wordt verkregen. De constructie rust geheel op stalen buizen. GED. STATEN MOETEN EERST OVER DE BRUG KOMEN.... QVER DE WEG HULST-KAPELLEERUG is al veel gezegd. Als we het goed hebben, zelfs vaak op minder prettige toon. De Tragelbewoners hebben in vertwijfeling al eens gereed gestaan om de keien er dan maar uit te gooien, om zo uiting te geven aan hun overigens gerechtvaardigde gevoelens van verbolgenheid. Wat is eigenlijk de tragische geschiedenis van de weg welke Hulst, St. Jansteen en Kapellebrug met elkaar verbindt? Nu ja, „verbindt" is wei wat te veel gezegd. Men kan moeilijk dc rotspartijen van de Tragel een verbin ding noemen. Er zit helemaal geen verband in. Al moet er misschien nog wetl eens verband aan te pas komen. Na een welhaast onvermijdelijk ongeluk bij voorbeeld. meenten van belang is. Om deze en andere redenen dient het provinciaal bestuur een subsidie te verlenen van 65 pet in de kosten. Dat geld komt er natuurlijk ook wel en wat betreft het eerste gedeelte van het werk de verbetering van de weg tot even voor bij de Jos Everaardstraat is de toe zegging er al dat de subsidie spoedig zal komen. Het zal dus niet lang meer duren voordat de Tragel aangepakt wordt en de kassaien het veld zullen moeten ruimen voor waarachtige straatstenen. Maar het overige gedeelte zit nog in het zuur. Vanzelfsprekend houden de rioleringswerken in de kom van St. Jansteen de aanleg van de nieuwe weg nog geruime tijd op en maken deze des te noodzakelijker tevens!) doch ook voor de tijd daarna is er vooralsnog weinig hoop. De Steense raad heeft Gedeputeerde Staten ronduit gevraagd „krijgen we die 65 pet voor bet tweede deel bin nen twee jaar. ja of nee?" Het ant woord was weinig duidelijk; alleen bleek er wel uit dat een „ja" vast en zeker niet bedoeld werd. AAN de raad van St. Jansteen heeft het niet gelegen. Onder de waak zame blikken van de godinnen der gerechtigheid en voorzichtigheid is reeds lang geleden het besluit geval len de weg geheel te verbeteren Be ter gezegd: er een weg van te maken. Het hele plan is intussen gereed, alle nodige goedkeuringen zijn verstrekt en niets zou de uitvoering van het zo noodzakelijke werk meer in de weg staan. De weg Hulst-St Jansteen-Kapelle brug is echter een tertiaire weg, een verbinding welke voor meerdere ge- zich hadden uigesproken en voordat er de zekerheid was dat het geld er spoedig zou komen. Waarin men het gemeentebestuur geen ongelijk kan geven. Want zou men het werk ge heel laten uitvoeren, dan zou St. Jan sten het tweede deel moeten finan cieren gedurende de tijd dat het geld in de Middelburgse schatkist blijft. Niet alleen om zakelijke overwegin gen (het zou St. Jansteen per jaar alleen al ruim f 3000 rente kosten) maar ook op principiële gronden kan St. Jansteen daar niet aan beginnen. Het gaat hier om een algemeen be lang, waar één participant niet alleen voor kan opdraaien. Niet dat deze ge meente niet bereid zou zijn iets voor het algemeen welzijn op te offeren; maar een dergelijke gang van zaken zou onrechtvaardig zijn en bovendien wellicht aanleiding zijn tot nog meer vertraging bij de afwikkeling der fi nanciële regeling. Het wachten is dus nu maar op Ged. Staten. Als die over de brug komen, kan de nieuwe weg tot Ka pellebrug komen AFSCHEID BELASTINGAMBTENAAR „Geen hetere post in Nederland" In Concordia is afscheid genomen van de heer J. Hormes assistent der Rijksbelastingen alhier, die met pen sioen gaat. De dienstgeleider van de post Vlis- singen de heer P. Zuijdweg. sprak de vertrekkende als eerste toe, roemde de samenwerking en sprak daarvoor zijn grote erkentelijkheid uit. Hij overhandigde namens collega's, per soneel ontvangkantoor D.B. en oud collega's een enveloppe met inhoud. De ontvanger, de heer v. d. Heide, dankte de heer Hormes voor de wijze waarop deze zijn werk steeds ver richtte. De heer Quist sprak als oud dienstgeleider en de heer v. d. Molen dankte de vertrekkende speciaal voor de medewerking van hem ondervon den tijdens de periode dat spr. waar nemend ontvanger was. Tenslotte sprak als collega de heer J. v. Keulen. De heer Hormes bracht in een gloedvolle speech dank aan alle spre kers en collega's. Hij vestigde de aan dacht op de uitstekende geest die er op de post Vlissingen heerst, een geest die hij op de vele standplaatsen die hij in zijn ambtelijke loopbaan had. hehgëns' zo aantrof. Eén betere post bestaat in heel Nederland niet, aldus spreker, welk gezegde met ap plaus werd begroet. Na afloop van dit gedeelte bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen en nam zodoende op waardige wijze afscheid van een algemeen geachte en gewaardeerde collega. Tevens werd nog meegedeeld, dat de heer Hormes bij acclamatie is be noemd tot erelid van de ARKA afd Zeeland Noord. BELGISCHE SOCIËTEIT GEOPEND Zaterdagmorgen is de nieuwe Belgi- sche Sociëteit aan de Boulevard de Ruyter in aanwezigheid van een groot aantal genodigden door de oud ste Belgische rivierloods in Vlissingen de heer A. Pierloot, met het doorknip- Advertentie) r Een 2 persoons CLECO bedNj met 2 kapokkussens reeds voor 94.- A. WILKING hulst pen van 'n lint in de Belgische kleuren dat voor de deur was gespannen, offi cieel geopend. Nadat de felicitaties voor de opening door het bestuur in ontvangst waren genomen, betuigde de voorzitter, de heer Ermond Decrop het gemeentebe stuur zijn erkentelijkheid, dat de socië teit rechtspersoonlijkheid had verkre gen. Hij betrok in die dank ook notaris J.L. Verhage die hiervoor de nodige stappen had gedaan. DIAMANTEN JUBILé. A.s. Vrijdag bestaat de patoonsver. „Bouwkring" alhier 60 jaar. Er wordt een feestvergadering met receptie en een jubiléavond op die datum georga niseerd. De „Bouwkring" telt 27 leden. (Advertentie) Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de eerste week elke avond twee Carter's Leverpilleties. Tweede week - elke avond één. Derde week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeer middelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter s Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Vraaf Carter s Leverpillatjes, In Hotel „Rotterdam" had dc huldi ging plaats van zeven jubilarissen der N.V. „De Hoop" en N.V. Handel- en Scheepvaart Mij „De Schelde". Het waren de heren A. dc Fevter F.H. de Bree, J.L. Hamelink, A. Walhout, D. C. van der Have, D. Dielcman en J.A. Dieleman. Zij werden gehuldigd voor het feil, dat zij in de afgelopen maan den 25 jaar bij één der genoemde be drijven in dienst waren. De jubilarissen werden tijdens een diner waaraan zij met hun dames en nodigden deelnamen, door de Direc tie toegesproken. In deze toespraken waarin natuurlijk vele gebeurtenissen uit het verleden werden opgehaald, werden woorden van grote waardering en dank gesproken voor wat iedere ju bilaris op zijp plaats, in de afgelopen kwart eeuw voor deze bedrijven heeft verricht Aan de jubilarissen werden de ge bruikelijke oorkonde en gedenkpenning van de Vereniging van Handelaren in Bouwmaterialen in Nederland, alsmede een herinneringsgeschenk overhandigd. Ook de dames der jubilarissen werd een blijk van erkentelijkheid aangebo den. De heer J.L. Hamelink dankte namens de jifcilarissen de Directie voor deze huldiging, die in een prettige en gezellige sfeer verliep. FEESTAVOND GEMEENTEPOLITIE De Reservepolitie organiseerde ln café „La Belle Vue" een feestavond waarbij ook de Gemeentepolitie was uitgenodigd Inspecteur Reijnders vond nog even de gelegenheid om in enkele woorden zijn vreugde er over uit te spreken dat beroeps- en reserveperso- neel van de Gemeentepolitie met hun dames gezamenlijk een feestavond wil den vieren. Spreker wees er op dat het voor een gemeente als Terneuzen belangrijk is ts over een eoed resevvekorps te be schikken. Dat dit met de leden die nu 2 jaar hun opleiding genieten het ge val is, hebben zij reeds enkele malen bewezen. De avond werd verder gevuld met voordracht en muziek. Na dit of- officiele gedeelte volgde een gezellig bal NIET SPORTIEF NA ZOVEEL SPORT Na de voetbalwedstrijd Terneuzen TSC oosterhout, die zioh in een zeer grote belangstelling mocht verheugen, werd door twee supporters n.l. één van Terneuzen en één van TSC nog even nagekaart over een door de scheidsrechter genomen beslissing. Daar woorden niet meer toereikend waren, werden de vuisten gebruikt. De snel toegeschoten politie kon dit duel echter in de kiem smoren en nam beide kemphanen mee naar het bu reau. Graauvc Benoemd. Tot voorzitter van de R.K.J.B. in de Kring Hulst werd be noemd onze dorpsgenoot de heer Frans de Waal, Modeshow De afd. Axel van de Bond van Plattelandsvrouwen organiseerde een modeshow, waar Mej. Cathy Verbeek uit Den Haag als explicatrice optrad. De N.V. Visser-Koole was zo wel willend een grote collectie van de nieuwste creaties op het gebied van dameskleding beschikbaar te stellen. Voor een circa 200 aanwezige dames begon Mej. Verbeek haar lezing met de vraag of „de mode" dan zo be langrijk is, dat een speciale lezing daarvoor gerechtvaardigd is. In be vestigende zin werd deze vraag door haar beantwoord. Spreekster vervolgde dat het niet nodig is dat men modieus gekleed gaat; wel zijn nodig, verzorgdheid en een goede smaak. Ook met een bescheiden portemon- naie kan men het gewenste resultaat bereiken, leerde deze goed geslaagde show. Een advies van Mej. Verheek was: Kleed U niet al te modern, maar blijf de mode op enige afstand volgen, daar de wisseling ervan te veelvuldig en te groot is om altijd „up to date" te zijn. Door een viertal Axelse mannequins werd de grote variëteit in kleding ge presenteerd, waaronder huishoud- en regenkleding, wollen- en tricotkleding, mantelpakjes, mantels, swaggers en daarbij passende accessoires. Ook de kinderkleding ontbrak niet op het appèl. Nieuw-Namen /N DE TOEKOMST zou er een rede- lijke kans op eon hefschoefvliegtuig- verbinding bestaan met Schouwen Duiveland, aldus werd op de jongste vergareding van de Stichting Nieuw Schouwen Duiveland medegedeeld, daar vergadering van de Stichting Nieuw de K.L.M. teruggekomen is op haar aanvankelijke afwijzende houding t.a.v. helicoptereverbindingen. De hoge kosten vormen ©venwel een moeilijk heid. Zullen de plannen eerlang door gang vinden dan zouden er zowel te Zierikzee als te Haamstede landings terreinen komen. De plannen zijn een ter nog in het stadium van voorbe reiding. Het stationsgebouw op het vliegveld Haamstede zal binnenkort in orde worden gemaakt. Nog dit seizoen hoopt men het gebouw in bedrijf te kunnen stellen. Een schrijven is voorts uitge gaan naar de directie van de Rijks waterstaat met het verzoek tot het aanleggen van een steigertje aan het Zijp®, ten gerieve van de veerschip pers Maat en Westhoek, die drie bo ten in de vaart hebben en regelmatig de veerdienst, ook met DUW arbei ders. onderhouden. —Een cheque van f 2500 werd deze week overhandigd door mej. de Gooijer. welke som werd bijeenge bracht door de leidsters, padvindsters en kabouters van Nederland, die on der de indruk van het geschonden landschap graag wilden medewerken aan de boomplantactie. Tot nu toe is 25 pCt van het voor de beplanting benodigde bedrag ingekomen buiten hetgeen in herverkalingverband van Rijkswege zal worden beplant. Reeds ls f 76000 bijeengebracht en zijn 13000 bomen in natura aangeboden. De gemeente Rotterdam heeft de toezegging gedaan tot beplanting van terreinen bij de Oostenrijkse woningen te Renese Door plaatsing van deze woningen heeft het natuurschoon daar veel geleden, zodat het dringend no dig is dat hier wordt aangepunt. Ook zal de gemeente Rotterdam de ter reinen laten opknappen. ALGEMEEN BELANG ]~YE consequentie daarvan was, dat de raad besloot niet aan het tweede deel te beginnen voordat Ged. Staten Vrijdagmorgen is namens Ged. Sta ten ten burele van de Prov. Water staat aanbesteed het aanleggen van het laatste gedeelte van de rondweg om de stad Tholen, van Noordsingel- Brug over de Eendracht, deel van de weg no. 4 van het Provinciaal Wegen plan, lang ongeveer 198 meter. Door de aanleg van dit sluitstuj| zal de aansluiting tot stand komen met de vernieuwde provinciale weg naar Stavenisse. Het zal noodzakelijk zijn. dat een zevental huizen wordt ge sloopt. Hoogste inschrijfster: fa. '1 Harmsen en Zn.. Willemstad f79.200: laagste inschrijfster fa. Moerland. St Annaland f55.780. De gunning is aan gehouden. Eremedaille voor oprichter "TE Arnemuiden is het 40-jarig jubilé van de plaatselijke woningbouw vereniging. herdacht in een gezellig verlopen bijeenkomst in het vereni gingsgebouw Burgemeester v.d. Heide was naar de vergadering gekomen met de zilveren ere-medallle van Oranje Nassau welke hij uitreikte aan de •Secretaris - penningmeester de heer J. de Graaff. die een der oprichters is geweest Zuiddorpe „BOEK EN JEUGD" In de zaal Krijger heeft burgemees ter ten Kate de tentoonstelling „Boek en jeugd" geopend; een panorama van ongeveer 800 uitgaven in 15 categorie ën en ongeveer alles omvattend wat voor de jeugd uitgegeven ls. De heer B. Burger voorzitter van de openbare leeszaal welke in samenwerking met enkele andere Instanties, de expositie arrangeerde deelde mee. dat achter dit Initiatief de bedoeling steekt om in Goes tot een Jeugdleeszaal te komen, waaraan veel behoefte bestaat. Zowel de burgemeester als de heer Burger, hoopte op een druk bezoek, zowel van de tentoonstelling als van de lezing, welke hedenavond gegeven wordt. Yerseke Raad van Toezicht dhr W. Poleij, als plv bestuurslid dhr P. de Koeijer en Joz. de Koeijer Mz. De rente werd vrij blijvend vastgesteld op bijna dezelfde percentages als in 1953. OPENING KREEFTENVISSERIJ De vangst op kreeften zal per 1 April weer op de Zeeuwse stromen toege staan zijn. Daags tevoren mogen de vangkorvcn geplaatst worden, zodat de eerste kreeften ook op 1 April aange voerd kunnen worden. In 1953 was de aanvoer gering n.l. 11501 kg met een opbrengst van f. 79568 in hoofd zaak een gevolg van de ramp. De ge middelde opbrengst bedraagt de laatste jaren ongeveer f. 7.— per kg. Hoeflekenskerke BRANDWEER DEED EXAMEN Zeven leden van de Zuiddorpse brandweer legden ten overstaan van Inspecteur Schoonhelm de heren Kor- tus. Meenhorst en Mathijssen (Com mandant Brandweer Vlissingen) met goed gevolg examen af Het waren de heren Jos Belaeri Arth Belaert. Rog. de Vos. Luc. Tal boom. René Eggermont,. Herman Roe land en George de Neve De heer Jof Belaert slaagde met lof. Naast de theorie gold het hiel hoofdzakelijk oefeningen met blusap- paraat en aflegsysteem. Namens de cursisten sprak comman dant van Dongen een zeer btizonder woord van dank tot de heer Kortus. aan wie hij. ook. eveneens namens alle cursisten een cadeau aanbood. ONTSLAG UITGESTELD Per 1 April had de heer Jansen- Verplanke onderwijzer aan de L.O. School wegens het bereiken van ae pensioengerechtigde leeftijd, ontslag aangevraagd. Gezien de onmogelijk heid om een andere onderwijzer be noemd te krijgen, zal de heer Jansen- Verplanke. op verzoek, voorlopig tot 1 September zijn taak blijven vervul len. JAARVERGADERING BOERENLEENBANK De Coop. Boerenleenbank neeft de 48e jaarvergadering gehouden in zaal Nolet Uit het laarverslas van de kas sier bleek, een grote uitbreiding der werkzaamheden en een toename van het aantal clienten. De omzet verduo- belde. terwijl de spaargelden stegen tot boven f. 1 000 000 De heren M. Verschure en J. Mol hielden algemene beschouwingen inzake de Rekening en Balans De rekening sloot met een eindcijfer van f. 2.680.484.59 en de ba lans met f. 1.211.791.40 De netto winst bedroeg f. 4 549.69 welke bil diverse reserve's gevoegd werd Als bestuurslid l werd herkozen dhr J. Schipper, als lid RAAD BESLOOT TOT BOUW BRANDWEERGARAGE Besloten werd aan Ged. Staten te berichten, dat de plaatselijke huisves tingsomstandigheden van dien aard zijn. dat onverkorte toepassing van de Woonruimtewet 1947 noodzakelijk geoordeeld wordt. Ter kennis werd gebracht, dat voor de periode 1954 t.m. 1956 bouwvolume is verkregen voor 2 herbouwgevallen. De verordening op de heffing van be graafplaatsen werd gewijzigd. Op voorstel van B. en W. werd in prin cipe besloten tot de bouw van een ruime brandweergarage te Kwaden- damme. B. en W. zullen in de eerst volgende vergadering met voorstellen komen. Op voorstel van de heer Boo ne werden de besprekingen tot het in bruikleen geven van een tweetal lokalen aan de stichting „Prot. Chr. School" aangehouden tot de volgende vergadering. Ten aanzien van de op gelegde samenwerking inzake de vleeskeuringsdienst Zuid-Beveland West. kon de raad zich verenigen met het concept der regeling, zoals deze door de commissie is voorgelegd. De voorzitter deelde ten slotte nog mede, dat een sirene is aangeschaft voor de alarmering van het dijkleger in gevallen van gevaarlijk hoog wa ter. NAAR CANADA Met de Veendam is geëmigreerd met bestemming Canada, de landbou werszoon Constant de Deckere uit Prosperpolder. Moge hij ginder znij doel dat hij zich gesteld heeft berei ken. VERGADERING W. G. KRUIS In het Parochiehuis hield de plaat selijke afdeling van het Wit Gele Kruis haar jaarvergadering die zoals gewoon te slecht bezocht werd. De voorzitter dankte de Pastoor die bij de verbou wing het W.G. Kruis zo ruim bedacht had. Hij hoopte dat de leden dit hoog zouden waarderen Bij periodiek aftreden werden de voorzitter A. de Deckere en de be stuursleden mevr. P. Kindt Rombout en E. van Ruymbeke bij acclamatie herkozen. De geestelijk adviseur Pas toor Mangnus sprak een enthousiast woord dat in het teken der propagan da stond Hij liet de vele voordelen van hei lidmaatschap de revue passe ren. Hij hoopte dat de Moeders een ruim gebruik zouden maken van het consultatie- en kleuterbureau. Binnen afzienbare tijd zal een uniforme mini mum contributie ingevoerd worden. Koewacht EINDLES CURSUS FRANS De begincursus Franse taal door de Oud leerlingenvereniging der vlassers- school alhier liep Zaterlag ten einde. Jan Dobbelaar voorzitter der vereni ging dankte de heer Lammens voor de lessen aan de vereniging gegeven en bood hem namens de cursisten een vlaslinnen tafellaken aan. De heer Lammens dankte namens zijn vrouw de cursisten en beloofde ook in de toe komst voor de vereniging van dienst te zullen zijn. OUD KERKBOEK GEVONDEN Toen mej. de Schepper dezer dagen aan het schoonmaken was, vond zij een kerkboek, gedateerd 28 Augustus 1760, geschreven in de oude Vlaamse taal. Hoewel het boek bijna 200 jaar oud is. is het nog zeer behoorlijk en leesbaar. Boerinncnbond. Onze plaatselijke boerinnenbond hield een goed geslaag de visdag in het Zusterklooster alhier, welke bestond uit het bereiden van vis tot een tafelgerecht. De les werd gegeven door Mej. van Haelst. ïandbouwhuishoudlerares en was zeer druk bezocht. Vooral de vis soep overtrof alle verwachtingen en stond in ieders belangstelling. Geslaagd. Onze dorpsgenoten Jos en Rogér de Schepper slaagden met lof voor het examen brandwacht 2e klasse hij de gemeentelijke vrijwillige brandweer alhier. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: De Parelvissers. HULST Bioscoopgebouw, 20 uur: De schatten van Dakaru. OOSTBURG Ledel, 20 uur: Moulin Rouge. SAS VAN GENT Olympia theater, 20 uur: Levend ingemetseld. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Ik zoek het gevaar. AXEL Het Centrum, 20 uur: Alina, de begeerde vrouw. DE KLINGE Kinema Van Dijck, 19.30 uur: De zondares (Pecadora); De ro vers van China. OOSTBURG Ledel, 20 uur: Moulin Rouge. SAS VAN GENT Olympia theater, 20 uur: Levend ingemetseld. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Ik zoek het gevaar. U\E GERUC bom zou is bekend ge van de Mars De geleerden evenwel dc klein. Het ge een afstand v as werd over aangetast. Gt pans ziekenhi pertje op de kon worden worden. De vis was as was zo gev vis zou blijve acht, dat het ken, welke o De met hebben de ge! die in staat is kante kilomet veer de gehe] medegedeeld, willekeurige sequenties hi< J^E H-BOM is 1 dat tot nu t Naar van Ameri lid van de co atoomenergie w< de bom die voor gebruikt de klei kon vervaardige was echter 600 i de atoombom die sjima werd gego Volgens de me greslid zal men zijn. grotere bon maken en wel krachtig als de n ons na een eenv te zien, dat dez< staat zou zijn bij deriand in één 1 alle leven uit te De voorzitter commissie voor klaarde, dat ov< verschillende cei gie zullen werke den electriciteit ren. De product eenvoudiger en j op dit terrein za de toekomst onge nut kunnen züi groeit het echtei tends. 70 ALS reeds er werken ook waterstofobjeet. gens een ander p gens een Brits v gewoon goed gei der andere ook 0 eerste atoombom juist voorspelde, werkzaamheden bom hebben beëii de hoge kosten e verbonden zouder beiders bij de ato reeds met de he Men zou deze h December 1953 h Enige millia voor werkzaa waterstofbom ken, zijn over len nu word* het verder or weking en he werking en h heersen en gel mische stralei waar de Rus mee bezig zij: rein zij (voor gegevens ons e opmerkelijke oen bereikt. Wanneer men ken van kosmisc een dergelijk w even geducht zij ker dan een atoo De omzwaai van derhalve zeer beg dat zij de achters bied niet zou ki op het gebied va kosmische stralei zeer ver vooruit, sen reeds in staat zoekingen op dit is niet bekend. EENZ DEEDS enige tij< sident Eisen h opperd voor contn gie. Dit plan is r Russen aangebod< hebben deze de i paalde voorstellei regeringen best voorstellen. Er schuilt echt een groot gevaar, weldenkend mens neer de zo gevaé althans voor ooi banden wordt ge E.V.G.-verdr bekr PRESIDENT Duitsland hee ten getekend, d inhouden van hc de conventies va het Krachtens West-Duitsland bijdragen tot ruil daarvoor Bonn West-Duitsl volledige souvt verdragen door geratificeerd. De conventies alleen nog Frankrijk. Het É.V.G.- Frankrijk. Italië den bekrachtigd. een gev een .-ver<

de Stem | 1954 | | pagina 1