ZWITS/fcL De Spookkano DE STATENVERKIEZINGEN en de geëvacueerden buiten Zeeland RApTcP Brandweercursus in 0. Z. Vlaanderen schrale huid? Z-VLAANDEREN Schrijver Anton Zischka in Nederland WALCHEREN 2 2 Vergoeding van reiskosten naar dichtstbijzijnde Zeeuwse gemeente Wachtm. Abrahamse verlaat Terhole Duivenjachf te Kapelle Brandweerwedstrijden te Sluiskil Maak 'n einde aan dat ondragelijke-zunrbranden Ouden van degen in Zierikzee terug m, qenéést Lezing te Hulst M.s. Yenisei te water gelaten Vietminh-vuur bestrijkt nu beide vliegvelden AXEL HULST MIDDELBURG VLISSINGEN AGENDA HEDEN DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 29 MAART 1934 WOOR de kiezers, die tengevolge van de watersnoodramp buiten de provincie zijn geëvacueerd zal de deelneming aan de verkiezing voor de leden van de Provinciale staten op 21 April a.s. moeilijkheden opleveren, daar zij immers volgens de bepalingen van de kieswet hun stem zouden moeten uitbrengen in de gemeente van herkomst, aangezien zij nog in die gemeente in het bevolkingsregister zijn opgenomen Ged Staten wendden zich daarom geruime tijd geleden tot de minister van Binnenlandse Zaken teneinde te trachten een oplossing voor deze moeilijkheden te vinden. Een van de kieswet afwijkende rege ling bleek echter op te veel bezwaren te stuiten, zodat door de kiezers zoveel mogelijk gebruik zal moeten worden gemaakt van de bestaande gelegen heid om bij volmacht te stemmen of om te stemmen in een andere gemeen te in de provincie Zeeland. De deel neming aan de stemming door kiezers, die buiten de provincie zijn onderge bracht zal reiskosten met zich bren gen. terwijl bovendien het reizen naar de herkomstgemeenten in vele geval len, met het oog op de verkeersverbin dingen op te grote practische moei lijkheden kan stuiten. Daarom zal, het wellicht aanbeveling verdienen, dat de betrokken kiezers hun stem' uit- De Postcommandant der Rijkspolitie te Terhole, wachtmeester le kl. C, Abrahamse, is met ingang van 1 April in gelijke functie overgeplaatst naar Philippine. Hij was sedert 1 Juni 1950 te Ter hole gestationneerd. Door zijn plichtsgetrouw maar voor al rechtvaardig optreden en zijn be reidheid tot raad en bijstand heeft hij respect en waardering verworven. In de vacature wordt voorzien door de benoeming van wachtmeester L. Provoost, die thans te Nieuw Namen is gestationneerd. IA LLE jagers uit Kapelle-Biezelinge en omgeving waren Zaterdagmiddag gemobiliseerd om deel te nemen aan een grote duivenjacht. Er werd druk geschoten en men hoopt hierdoor te hebben bereikt dat er in de eerstko mende tijd iets minder schade door deze dieren zal worden toegebracht aan de landbouwgewassen waarop ze het thans hadd.n voorzien. brengen in een uit andere delen des lands gemakkelijk voor hen te berei ken randgemeente der provincie. De reiskosten van de betrokken kiezers zullen voor zover stemming bij vol macht niet mogelijk is door het rijk worden vergoed, als bijzondere voor ziening door de gemeerten waar de geëvacueerden verblijf houden De gemeentebesturen zullen dienaan gaande worden geïnstrueerd. Aan de betrokken gemeentebesturen is ver zocht de betrokken kiezers van een en anders op de hoogte te stellen. r)E commandanten van de vrijwil- lige brandweerkorpsen van de ge meenten Zaamslag. Sas van Gent, Zuiddorpe en Sluiskil, hebben het initiatief genomen brandweerwedstrij den te organiseren. Het -rgt in de be doeling dat alle brandweerkorpsen van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen hieraan deel zullen nemen. Gerekend wordt op 18 deelnemers, waarvan twee ploegen van de B.B. te Terneuzen. De wedstrijden zullen worden gehouden op Zaterdag 22 Mei a.s. en wel te Sluis kil. De jury zal bestaan uit de com mandant van Dinteloord, de Directeur van de Centrale Dienst voor Bouw en Woningtoezicht en Gem. Werken in O.-Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer C. Roelands en de commandant van het vrijwillig brandweercorps te Water- landkerkj.e I uurbestrijders uit Hulst, Axel, Zuiddorpe, Zaamslag, Vogelwaarde en Clinge kregen diploma ■"tijdens een gezellige bijeenkomst in Hulst zijn aan 63 O. Zeeuwsch- Vlaam.se brandweerlieden de diploma's uitgereikt, welke behaald zijn na de opeidingscursus voor brandwacht. Het waren brandweerlieden uit Hulst, Axel, Zuiddorpe. Zaamslag Vogelwaarde en Clinge Eehalve majoor Schoonheim en Kapitein Kortus van de inspectie Bre de waren bij deze diploma-uitreiking aanwezig, de burgemeester el wethou ders van de betrokken gemeenten. Advertentie) Neem een oi twee Kennies, en op 't zelfde moment is dat zuur- branden opgelost. - Geen wonder dat talloze mannen en vrouwen over de hele wereld dwepen met Rennies - en altijd zorgen ze bij de hand te hebben. Rennies zijn hygiënisch ver pakt - één voor één. Ze zijn smake lijk engemakkelijk in te nemen. zonder water of wat ook. Majoor Schoonheim dankte in zijn openingsspeech de heer Kortus die de 18 cursusavonden heeft geleid. „Deze cursus is de basis voor Uw verdere op leiding". zei de heer Schoonheim, waar na hij de gediplomeerden aanspoorde, door verdere oefening nog meer trai ning te krijgen. Nadat nog wethouder P.J. van Bendegem van Axel en com missaris van Dongen het woord ge voerd hadden, werden aan de geslaag de brandweerlieden de diploma's uitge reikt. DE GESLAAGDEN TIE geslaagden zijn: uit Hulst: J. Janssen, F. Solleveld. C. v.d. Wal- le. A. d'Hondt. A. Seghers, J de Smit A. van Gijsel, J. Boere, E. Danckaert F. Weemaes, J. Burm, J. vd Walle, J. Weduwe, G. de Cock, P. Esseling, E. Biommaert, F. Schuerman, F. Vei'wiUi- gen. J. van Laere, P. Neefs C. v.d. jyiEER dan een Jaar zijn de ouden 1 ouden van dagen van het Ned. Hervormd verplegingshuis uit Zierik zee geëvacueerd geweest in het rijksop voedingsgesticht te Amersfoort. Allen zijn ze vol lof over de aldaar genoten gastvrijheid, doch lang heeft men uit gezien naar het ogenblik van terugkeer naar de oude vertrouwde omgeving. De terugkeer is thans werkelijkheid gewor den en groot was de verrassing van de oudjes bij aankomst te Zierikzee. waar men het oude gebouw in gemoderni seerde vorm terugvond. Klooster. G Stroecken, J. Gransaerd, A. Buysse. Uit Axel: C. Bakker, J. v. Benegem. J. van Doesselaer. W van Doesselaer, A. Esselbrugge. M. de Feyter, J. Geense A. Geerinck, J. Knieriem, F. Schelle- man. D. Schutz, R. Steel, H. Hoebé. J Schelleman. Uit Zuiddorpe: J.A. Belaert A.B. Roeland, L. Talboom, R. de Vos. A. Belaert, R. Eggermont, R. de Neve. Uit Zaamslag: J.A. Muller, G. de Zeeuw. C._de Vos, J.M de Pou ter, M.J. de Poo'ter, J. de Jonge, J. Lense. Uit Vogelwaarde: Alb. Jonkheim Alf. Jonkheim, P. Kindt. A. trobbe, E. van Campen, a. van Overmere. Uit Clinge: F. van Damme, J. van Damoie, L. Colsen, J. Kindt, en F. Piasschaert. (Advertentie) •WW//. Sas van Gent WIT-GELE KRUIS VERGADERDE Tijdens de jaarvergadering van het Wit-Gele Kruis werd in het jaarver slag meegedeeld, dat het ledental van 857 gestegen is tot 886. Door de zuster-wijkverpleegster werden 4572 bezoeken afgelegd, 29 personen maakten gebruik van de hoogtezon, 65 zuigelingen stonden in geschreven bij het consultatiebureau en 704 consulten werden hiervoor ge geven. Voor het kleuterbureau be - bedroegen deze cijfers resp. 63 en 163. In de commissie van onderzoek werden gekozen de heren A. F. A. v. Moorten en R. J. M. Krieckaart, terwijl de heren H. van Assche en M. Fer- mont als bestuurslid werden herbe noemd. Voor de financiering van de bouw van het nieuwe wijkhuis aan het Schulpenpad werd een geldlening goedgekeurd. Westdorpe Ter gelegenheid van de Boekenweek 1954 houdt de bekende wereld reiziger en geopolitieke schrijver An ton Zischka een reeks lezingen in Ne derland, Waarbij hij o.a. op Vrijdag 2 April zal spreken in Hulst. Zischka. afstammeling van de Tsje chische Hussietenaanvoerder Jan Zischka von Trocnov werd 14 Sep tember 1904 in Wenen geboren als zoon van een Oostenrijkse diplomaat en een Franse moeder. Hij stu deerde o.a. in Eton, Oxford en Mün- chen. huwde een Nederlandse vrouw en woont in het Middellandse-Zee- gebied. Na zijn eerste boek „Wereldver- dwazing" verscheen in 1934 „Japan", waarin de onvermijdelijke oorlog tus sen Japan en de Angelsaksische lan den werd voorspeld, en het voor Ne derland verloren gaan van zijn Azia tische koloniale rijk. Verder maakten (Advertentie) nog veel opgang ..Olkrieg" en „Wis senschaft bricht Monopole", hetwelk alleen al in het origineel een oplage van 679.000 exemplaren haalde. ACTUEEL. Ma de oorlog verschenen van hem in het Nederlands „Vijfduizend jaar kledingzorgen", „Ontwakend Azië", „Het wereldverkeer door alle eeuwen", „Afrika", smeltkroes voor Europa en in 1953 het enthousiast makende ac tuele boek ..De wereld blijft rijk". Een inventaris van de wapens voor de vrede". Zeer binnenkort verschijnt van hem nog „Energie bestormt de wereld." Over enkele weken hoopt Anton Zischka een wereldreis te beginnen met het doel besprekingen te voeren met vooraanstaande persoonlijkheden in de gehele wereld over het plan tot internationale samenwerking van wij len Dr. Plesman. Hierbij denkt hij o.a. Canada, Japan en ook communistisch China aan te doen 7A'TERDAGMORGEN is van een der hellingen van de Kon. Mij De Schelde te Vlissingen het 750 ton me tende m.s. Yenisei, het laatste van 'n serie van drie, die voor rekening van de Russische Transmashimport te Mos kou wordt gebouwd, te water gelaten. De tewaterlating geschiedde door mevr E.N. KUmenko, de echtgenote van de voorzitter der commissie, die namens de opdrachtgevers toezicht op de bouw uitoefent. De Russische consul-generaal in Nederland, de heer Gourev, heeft de tewaterlating bijgewoond. Het belegerde Dien Bien Phoe Eisenhoiver prijst verdedigers DIJ het belegerde Dien Bien Fhoe in Indo-China zijn Vietminh-afdelin- gen doorgedrongen tot het grootste der twee kleine vliegvelden, waarover de belegerden kunnen beschikken. Het andere vliegveld ligt onder voortdu rend vuur van de artillerie der op standelingen. De aanvoer naar de vesting wordt nu steeds moeilijker. Volgens Franse vliegers zijn de rebellen, die het lucht doelgeschut bedienen, uitstekend ge oefend. Generaal Navarre heeft een beroep gedaan op de leider der Vietminh, teneinde tot een staakt-het-vuren te komen, op dat de gewonde belegerden kunnen worden weggevoerd. De Viet minh blijkt geregeld Franse ambulan ce-vliegtuigen te beschieten. Daarom wil de generaal in elk geval een tijd schema vaststellen voor het opstijgen en lahden van deze toestellen. De V.S. zullen in de naaste toekomst nog 26 zware bommenwerpers naar Indo-China zenden. President Eisen hower heeft een telegram gezonden, waarin hij de verdedigers van Dien Bien Phoe prijst om hun dapperheid. K A. GAAT OP REIS. Evenals vorig jaar zal de Katholieke Actie van de vrouwen ook dit jaar een bedevaart organiseren. Ajls reis doel werd gekozen de bedevaartplaats Heilo in Noord-Holland. Er bestaat voor deze reis veel belangstelling De datum is gestéld op 6 Mei. Nieuwe krachten. De muziekver- einiging „Eikels Worden Bomen" is begonnen met het aanleren van jeug dige muzikanten. Vijf leerlingen zijn thans in opleiding. Eerst worden zij geoefend in het lezen van muziek, en eerst daarna zal met de instrumen tale opleiding worden begonnen. Nieuwe secretaris. Door het neer leggen van de functie door de secreta ris der R.K. Voetbalvereniging R.I.A., de heer Pluym, was het noodzakelijk in deze functie te voorzien. De heer T. van Waes werd door het bestuur gekozen OPRICHTING SPEELTUIN VER. Nu van gemeentewege verschillende parkjes en groenstroken zijn aange legd, ter verfraaiing van de woonwij ken, is het meer dan ooit noodzake lijk, dat de jeugd als compensatie van de straat als speelplaats, een aange name speelgelegenheid krijgt. Dat het gemeentebestuur hier ook van overtuigd is, blijkt wel uit het feit, dat zij ten bate van Axels jeugd „Boutjes Putten" ter beschikking zal stellen. Hier kan iets moois tot stand ko men, als er een gezonde samenwerking is tussen gemeentebestuur en particu lier initiatief. Om dit te bevorderen wil men ko men tot de oprichting van een „Speel tuinvereniging", welke „Boutjes Put ten" als speelplaats exploiteert. Om tot dit doel te geraken is een vergadering belegd, waar alle inwo ners ten Westen van de Kerkdreef verwacht worden, op Vrijdagavond 2 April a.s. in „Het Centrum", aanvang half acht. OPENING Z.T.C. In de Bontehondstraat heeft de Zeeuwse Textiel Combinatie N.V. een fraai nieuw pand gebouwd, dat niet alleen, voor det» zaak een grote verbe tering is, vergeleken bij de bestaande ruimte, doch ook het straatbeeld aan zienlijk verfraait en verlevendigt. Voor al nu de grote bouwvallige schuur naast het kantoor van de firma Mor relt wordt afgebroken, krijgt dit ge deelte van Hulst een veel lichter en prettiger aspect. Tijdens een druk-bezóchte receptie hebben talrijke zakenrelaties de Z.T.C. geluk gewenst met de opening van het nieuwe pand Het is ruim, modern en voldoet aan de eisen welke aan een onderneming als deze worden gesteld. St, Jansteen Oude traditie hersteld. Voor de te houden jaarmarkt zullen, zoals vóór 1940 gebruikelijk was, aan de prijs winnaars rozen beschikbaar worden gesteld. Clinge KAPELAAN DE VET OVER MAATSCHAPPELIJK WERK Het interparochieel sociaal charita tief centrum had voor de parochie Clinge een avond georganiseerd, waar op de leiders en besturen van diverse instellingen waren uitgenodigd. De bijeenkomst werd geleid door de voor zitter van het Centrum, de heer H. Agten. De uiteenzetting op deze avond werd gegeven door kapelaan de Vet, terwijl mej. van Waes, de districts leidster van de maatschappelijke werksters, ook aanwezig was. Oorspronkelijk was het liefdewerk uitgegaan van de Kerk, vertelde spre ker. Niettemin zou de Kerk in de loop der tijden gedeeltelijk afstand moeten doen van zijn liefdewerk. Im mers de verschillende sociale wetten, die in het leven geroepen werden, de den de taak der Kerk verminderen. Verschillende werken werden dus in de sociale wetten door de Staat uit gevoerd. En het is in deze ommekeer dat het onastan moet gezocht word dat het ontstaan moet gezocht worden van het sociaal charitatief centrum. Na deze uiteenzetting werd de aan wezigen gelegenheid gegeven om vra gen te stellen. Verschillende maakten hiervan gebruik. Voorzitter Agten deelde mede, dat de gezinsverzorgster hard nodig is voor onze parochie. Uit de vele en talrijke practische voorbeelden konden de aanwezigen duidelijk opmaken het nuttige werk van een maatschappelijke werkster. Boschkapelle JAARVERGADERING K.A.B.O. De plaatselijke afdeling van de Ka tholieke Bond van Overheidspersoneel hield in het parochiehuis haar jaar vergadering. Het aantal leden bleek in liet afgelopen jaar te zijn gestegen van elf tot 14. De aftredende leden van het bestuur, de heren G. Stock man, R. Duerinck en A. Everaert wer den bij acclamatie herkozen tot resp. voorzitter, secretaris en penningmees ter. Het hoofdbestuur van de K.A.B.O. was op deze vergadering vertegen woordigd door de heer van Hest, die verschillende vragen van de leden be antwoordde. zijn medewerking door beschikbaar steling van de raadzaal voor dit doel. Dit zal de tweede tentoonsteling zijn in Nederland die op dit gebied wordt gehouden. De besteding van het toegewezen bouwvolume voor de eerstvolgende 3 jaren, werd in verband met lopende onderhandelingen met een Handels- Combinatie aangehouden. De raad besloot verder om in het najaar de beplanting op de Algemene Begraafplaats in het a.s. najaar uit te breiden. Bij de rondvraag verzocht de heer van Daalen om een onderzoek in te stellen naar de overlast van ratten in de noodwoningen, hetgeen de voor zitter toezegde. GEVONDEN MUNITIE Vanaf 1944 wordt nog steeds regel matig munitie en ander oorlogsmate riaal in Sluis en omgeving gevonden. Nu het voorjaar is aangebroken, zal er weer wel wat te voorschijn komen. De laatste drie jaren werd zoals uit onderstaand staatje blijkt al het een en ander opgeruimd: 1951 1952 1953 granaten 27 11 22 handgranaten 8 10 pantservuisten 111 mijnen 9 1 10 geweermunitie (kisten) 2 9 vliegtuigbommen 1 2 „JANTJE VAN SLUIS" OP TOURNEE Een dezer dagen werd door Sluisse toneelvereniging Jantje Schoondijke BROMFIETSER GEWOND Toen de heer M. L. de Regt, na zijn dagtaak per bromfiets huiswaarts keerde, ontmoette hij komende van de richting IJzendijke nabij het begin van de Willemsweg een groep scho lieren van de R.K. H.B.S. St. Eloy. pe Regt reed op de scholieren in. waar door een valpartij ontstond die voor hem minder goed afliep. De ambu lance-auto van het Ned. Roode Kruis die spoedig ter plaatse was, heeft het slachtoffer met een hersenschudding naar het St. Antoniusziekenhuis te Oostburg overgebracht. PLANNEN VOOR SPORTGEBOUW Het gemeentebestuur heeft plannen voor de bouw van een sportgebouw op het sportveld. Of dit gebouw zal ver rijzen, zal echter in de eerste plaats afhangen van de bereidheid van de plaatselijke ambachtslui om aan de verwezenlijking van het plan mede te werken. De gemeente beschikt na melijk niet over de nodige financiën om het gebouw geheel uit eigen mid delen te bouwen en heeft zich daarom voorgesteld alleen de benodigde ma terialen te leveren en voor de werk zaamheden een beroep te doen op de gemeenschapszin van de ambachtslui. Voor dit doel wordt deze avond 'n bijeenkomst gehouden in café Dobbe- laere. Niet minder dan 50 personen, waaronder diverse sportmensen, zijn voor een nadere bespreking uitgeno digd. Sluis INTERESSANTE PUNTEN IN DE RAAD De gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen. Van de Rijksdienst voor Monumen tenzorg was 'n mededeling ontvangen dat met de herbouw van het in 1944 verwoeste Raadhuis in 1956 kan wor den doorgegaan. De Rijkswaterstaat heeft bericht, dat bij de Belgische instanties voorlopig niet het plan bestaat om de grond- duikers in de vaart van Sluis naar Brugge te herstellen, hetgeen bete kent,, dat dus nog niet kan worden gerekend op scheepvaart in dit ka naal. Over het bestaande gascontract met de N.V. Desclée zijn door B. en W. verschillende besprekingen gevoerd met als uiteindelijk resultaat, dat dit thans zal worden gewijzigd en waarin als voornaamste wordt bepaald, dat de M3 prijs wordt gesteld, voor de eerste 100 M3 op 19,5 cent per M3 en voor het gebruik daarboven 17,5 et. per M3. Door de gasmaatschappij zullen 15 lan taarns gratis worden bijgeplaatst, waarmee de straatverlichting zal wor den uitgebreid tot 87 lantaarns. De l 'meente krijgt de eerste 100.000 brand- uren gratis. De subsidie aan het Kon. Wilhelmi- nafonds werd verhoogd van 0,5 ct. op 1 ct. per inwoner. Breedvoerig werd gesproken over het verzoek van de heer C. Moerman uit Vlissingen om toestemming voor het plaatsen van een kiosk op de Kaai. De vroede vaderen wilden van de „Boulevard van Sluis" geen kermis maken en het verzoek werd met 4 te gen 3 stemmen afgewezen. Voor 1954 werd aan de R.K. Land bouwschool te Aardenburg een subsi die verleend ad. f 50.- tegen deze ver lening stemden de heren van Daalen en van Hal. De N.H. Gezinszorg in West Z. Vlaanderen werd op haar verzoek subsidie ad. f 19.69 voor 13 verzor- gingsdagen in Sluis gedurende 1953 verleend. Aan de bijzondere scholen werd een voorschot ad. f30,50 per leerling verstrekt op de exploitatie vergoeding 1954. In de 5 in aanbouw zijnde woning wetwoningen aan de Ridderstraat zal een douche-gelegenheid worden aan gebracht. terwijl in deze woningen de N.V. P.Z.E.M. heetwater-boilers zullen worden geplaatst. In de aanstaande zomermaanden zal de Porceleijne Fles uit Delft geduren de 4 weken een expositie houden in Sluis en de raad verleende hieraan de van Sluis het besluit genomen om, zoals in de jaren 1945 tot en met 1949 op tournee te gaan in West Zeeuwsch- Vlaanderen met het door hen inge studeerde toneelstuk. Ditmaal wordt door hen ten tonele gebracht „De Ro zenkrans" naar de beroemde roman van Florence Barcklay, door Koos Beswino. In Sluis werd reeds enige tijd geleden dit toneelspel opgevoerd. Gelukkig dat de uitvoeringen niet alleen beperkt zullen blijven tot Sluis alleen, doch dat ook velen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen zullen kunnen genieten van het uitermate boeiende spel. Door dit aanstaande tournée wordt tevens tegemoetgekomen aan de behoefte van een goed toneelspel. Aardenburg MARIA-AVOND WERD SUCCES De Maria-avond, die op het feest van Maria Boodschap werd georgani seerd door kapelaan J. Sweere en onder zijn leiding stond is een groot succes geworden. Verschilende ge dichten en voordrachten werden ver zorgd door de leerlingen van de huis houdschool en door deze leerlingen werd ook het toneelstukje „O. L. Vrouw in het Moeras" opgevoerd. Ook werd medewerking verleend door twee meisjes uit Maldegem (België) die guitaar speelden. Met een gezamenlijk Marialied werd deze gewijde avond besloten. Overplaatsing De assistent van de dienst de Invoerrechten en Accfjn- zijn alhier. Fl. Verschelden, werd met ingang van 1 April aanstaande over geplaatst naar Philippine waar hij in functie zal treden als dienstgeleider. HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING Op de jaarvergadering der commis sie voor huishoudelijke cn gezinsvoor lichting, deelde de secretaresse, mevr. v. d. Loo mede, dat het werk van de commissie zich in steeds grotere be langstelling mag verheugen. In 1951 werden twee cursussen gehouden voor naaien en patroontekenen, twee cur sussen voor het maken van speelgoed en een breicursus. met in totaal 47 deelneemsters. In 1952 waren het twee cursussen voor naaien en pa troontekenen, twee cursussen voor speelgoedmaken en twee cursussen voor bloemenschikken, met een totaal aantal deelneemsters van 115, terwijl voor 1953 het aantal cursussen geste gen was tot acht met een totaal van J83 deelneemsters. Met medewerking van de commissie werden verschillende lezingen gehou den door het voorlichtingsbureau van de voedingsraad. Voor de lectuurtent op de Donderdagse markt komt steeds meer belangstelling. Het financieel verslag werd goed gekeurd. Besloten werd het comité uit te breiden. Enkele dames zullen daar voor aangezocht worden. Onder de cursisten zal een enquete worden gehouden om te toetsen in welke richting de grootste belangstel ling voor het voorlichtingswerk is. LETTERKUNDIGE AVOND Ter gelegenheid van de Boeken week wordt door de Stichting Zeeuw- sche Volksuniversiteit op Woensdag 31 Maart a.s. in de schouwburg een letterkundige avond georganiseerd, waar door Mevrouw E. J van der Broeckede Man en door de heer Mr. J. van Schagen een causerie zal wor den gehouden. KINDERFLORALIA. Vier scholen doen niet mee. Zoals alle jaren wordt ook binnen kort weer de bekende „kinderfloralia" georganiseerd. Aangezien het telken male een succes is geweest, moeten we het temeer betreuren, dat de hoofden van vier Middelburgse scholen aan de organisatoren hebben laten weten, dit jaar niet aan deze actie te zullen meewerken. Hoewel onmiddellijk werd besloten, dat de kinderen die daar door van hun plantjes verstoken zou den blijven, buiten schoolverband om zullen worden geholpen is het zonder meer jammer dat hierdoor met de traditie wordt gebroken Als reden werd opgegeven, dat door het uitrei ken der plantjes de rust op de scholen zou worden verstoord. Overigens hebben wij wel eens ge lezen. dat planten een kalmerende in vloed op de mens uitoefenen. Kinde ren schijnen dat niet nodig te hebben. GROETEN AAN MILITAIREN In Maart en April zal het Bureau Ontwikkeling, Sport en Ontspanning van het ministerie van Marine een groeten-actie organiseren t.b.v. de mi litairen der zeemacht in N. Guinea, de Ned. Antillen en Korea. Familie leden worden in de gelegenheid ge steld hun groet te laten vastleggen op een gramofoonplaat. Ook in onze stad zullen groeten worden opgeno men en wel op 7 April in het Prot. Mil. Tehuis, van 14 tot 17 en van 19 tot 22 uur. DE KLINGE Kinema van Dijck, 19.30 uur: De zondares (Pecadora). De ro vers van China. GOES Grand: De man met de wassen beelden. HULST Bioscoopgebouw, 20 uur: De schatten van Dakaru. MIDDELBURG Schouwburg: De trom men van Fu Manchu. Electro: Rya- Rya. OOSTBURG Ledel, 20 uur: Moulin Rouge. SAS VAN GENT Olympia theater, 20 uur: Rechter Thomas. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Meneer Hulot met vacantie. VLISSINGEN Alhambra: Invasie. Luxor: Complot in de tropen. MOIHjEN ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: De Parelvissers. HULST Bioscoopgebouw, 20 uur: De schatten van Dakaru. OOSTBURG Ledel, 20 uur: Moulin Rouge. SAS VAN GENT Olympia theater, 20 uur: Levend ingemetseld. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Ik zoek het gevaar. DINSDAG 30 MAART 1954. HILVERSUM I, 402 M. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.45 ld. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.25 De groen teman. 9.30 Waterst. 9.35 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. zieken. 11.30 Pia norecital. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland. 12.40 Twee piano's. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-ork. 14.00 ,,Wij Ontdekken Amerika'', caus. m. muz. 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 V. d. vrouw. 15.45 Gram. 16,30 V. d. jeugd. 17.30 Lichte muz. 17.45 Pianospel. 18.00 Nws. 18.15 Mil. klankb. 18.30 Vioolrecital. 18.55 Paris vous parle. 19.00 V. d. kind. 19.05 Strijkers, vrouwenkoor en sol. 19.30 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.35 Lichte muz. 21.55 Meded. 22.00 Gram. .22.05 Dansmuz. 22.45 Buitenl. overz. 23.00 Nws. 23.15 New York calling. 23.20-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kalender. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. vrouw. 9.40 ..Lichtbaken", caus. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Franse chansons. 10.30 Amus. muz. 10.45 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 ,,Als de ziele luistert". 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Amus. ork. en solist. 14.00 Ka- merork. en solist. 15.00 Musette ork. en solist. 15.30 Ben je zestig? 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.15 Felicitaties v. d. jeugd. 17.45 Rege- ringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Dr L. D. Brongersma: „Nieuw Guinea's dierenwe reld". 18.00 Gram. 18.20 Sportpraatje. 18.30 V. d. jeugd. 18.52 Act. 19.00 Nws .19.10 Gram. 19.15 „Uit het Boek der Boeken". 19.30 Gram. (Intermezzo: plm. 19.50 „Va der doet de vaat"). 20.20 „Sprekende cij fers". 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 ,,Mat- thaeus Passion", (le deel). 23.05 Nws. 23.20 Viool en piano. 23.50-24.00 Gram. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Ork. conc. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Koorzang. 14.00 Schoolradio. 15.30 Orgelspel. 16.00 Gram. 16.30 Orgelspel. 17.00 Nws. 17.10 Viool en piano. 17.50 Boekbespr. 18.00 V. d. jeugd- 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Syndicale kron. 20.00 Verz. progr. 20.15 V. d. vrouw. 21.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Mezzo-sopr. en piano. 22.55- 23.00 Nws. 3RUSSEL, 484 M. 12.00 Om:, ork 13 00 Nws. 13.20 Gram. 14.45, 15.00 en 15.50 Idem. 16.05 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.15 Verz. progr. 18.30 Omr. koren. 13.45 en 19.15 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Intern. Zang Festival. 21.15 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Franse muz. 22.55 Nws. door William Byron Mowtiry 20) Terwijl hij, in bewondering verzon ken, deze woning opnam waar zij zich een tijdje zouden verbergen hoorde hij in de duistere diepte van de grot een dof gerommel. Het geluid was zo hol en diep. dat hij aanvankelijk meende, het ruisen van een onder aardse stroom te horen, die daar er gens liep. Maar het geluid werd lui der. keliger en ging over in een diep dreigend grommen, dat Alan's haar ten berge deed rijzen. Hij maakte rechtsomkeert en stooi naar buiten en meteen hoorde hij ach ter zich het zware „pad-pad" van een aansnellende grijze beer. Halverwege zijn geweer keek hij om. Op dat moment kwam de beer juist de grot uit de geweldigste grizzly, die Alan ooit gezien had of wenste te zien. Tot zijn verbazing stoof de beer, in plaats van hem aan te vallen, in tegenovergestelde richting de struiken in. even verschrikt als hij zelf. .Alan" riep Joan, „je hebt daar wat opgejaagd. Het kwam door de struiken de helling af en ging de kreek op. Wat was het? Heb je het gezien?" „Een stekelvarken", riep Alan te rug, wet wetend dat Joan niet in een berenhol zou willen huizen, hoe mooi het ook was. Het geweer opnemend, maakte hij een toorts van bladeren, overtuigde zich dat er niet nog meei beren binnen waren, raapte enige verspreide beenderen en een caribou- schedel op .en wierp die ergens weg, waar Joan ze niet zou zien; vervol gens stak hij een hoopje bladeren in brand, om de lichte roofdierlucht te verdrijven en haastte zich toen om laag om zijn lotgenote te halen. Joan kon niet meer warm worden. Alan wikkelde haar in alle dekens die ze bezaten, maar het hielp niet. Hij zette haar zo neer, dat zo zowel de directe hitte kreeg van het knappen de vuur van berkentakken als de door de grotwand teruggekaatste hitte. Het baatte niet. Hij zette gloeiende thee en liet haar vescheidene koppen hiervan drinken. Hij verhitte stenen en legde ze tegen haar voeten. Tenslotte kroop zij in Luke's warme winter-slaapzak. Maar niets hielp, ze kon niet warm worden. En ze kon niet slapen. Hoewel ze vlak voor he hete vuur zat, klappertandde en rilde zij. Haar handen waren als ijspegels en ze was verkleumd tot in het gebeente. De natte kleren, de ijzige winden en het gebrek aan voed sel hadden haar meer aangegrepen dan ze had laten merken en hij ver moed had. Haar nare hoest joeg hem angst aan Longontsteking, hier midden in dé wildernisIn gedachten zag hij de politieboot naar Lac L'Outre terug jagen met een doodziek meisje aan boord. „Hemeltje, kind", zei hij, zijn angst achter scherts verbergend „ik weet niet wat ik nog meer doen kan, of ik moest je aan een stok boven het vuur roosteren als een speenvarkentje." „Het zal wel beter worden", verze kerde Joan; „als je mij alleen laat. val ik wel in slaap en dan wordt ik mis schien warm." Alan betwijfelde het, doch na hete stenen rondom haar slaapzak te heb ben gstapeld, verliet hij haar en daal de. eenzaam en bekommerd, de hel ling af. Hij plukte een pond of zo van de zoete bessen en bemachtigde aan de kreek een paar forellen met een ge. improviseerde hengel, waarnhij hij nog eens naar Joan ging kijken. Zij was wakker en lag te klappertanden, wat Alans ongerustheid deed toenemen. In zijn angst besloot hij tot een krasse maatregel. Hij zou in de grot een half dozijn grote vuren ontsteken en de plaats verhitten als een Turks bad. Eigenlijk verwachtte hij er niet veel van, maar hij kon niets anders ver zinnen. En er moest iets gebeuren. Hij vatte het besluit om haar, als zij die avond niet beter was, overhaast naar de Splitsing te vervoeren en aan boord van de politieboot te brengen, onderweg naar Lac L'Outre. al be tekende dit dan ook zijn gevangenne ming. Op weg om meer hout te sprokke len, wilde hij aan een smal beekje 'n teug water drinken, maar hij wierp het vocht terstond weg, want het was zout en ijzerhoudend, en bovendien lauw. Neerziende op de roestkleurige bedding, vroeg hij zich af waar dit lauwe water vandaan kwam en waar om juist hier het bos een netwerk van wildsporen vertoonde. De beek vol gend kwam hij even voorbij de voet van de klip, aan een grote waterplas, witachtig van kleur, welks oevers platgetreden waren door generaties van wilde dieren die de met zout be dekte stenen kwamen likken Overal zag men wildpaden. „Jij had me een leventje, oude jon gen" zei hij aan zijn vriend Beer denkend; .warme grotten om in te wonen, overal bessenstruiken en een jachtveld vlak achter het huis! Geen wonder, dat je er dik bij werd!" Hij stak de hand in het water. Het was bepaald warm bijna heet, en aan de overzijde van de plas, waar het water uit de grond opborrelde steeg zelfs stoom op Hij herinnerde zich, hoe hij die zo mer in de Grizzlies 'n warme bron gevonden had en een tijdje „in de week" was gaan liggen. Hem had dat bad stellig goed gedaan; misschien zou deze hete bron Joan opknappen. Het water rook vies, naar zwavel, maar het was heet. Haastig keerde hij naar de grot te rug en nam de verblufte Joan op. -W-Wat is er aan de hand?" Joans tanden klapperden zo. dat ze amper spreken kon. W-W-Wa't g-ga je doen?" „Dat zul je zien! Roosteren heeft bij jou niet geholpen; nu laat je je koken!" Toen hij haar aan de rand van de plas neerzette, yoelde Joan het water. ,,H-het is er h-h-h—heet, Alan. En het r-ruikt niks lekker." „De reuk doet er niet toe. Dat is enkel een beetje zwavel Daar wen ie wel aan. Dompel je zelf vlug in dat water en kook jezelf. Gunst, kind de mensen maken hele reizen en betalen duur geld om te baden in warme bronnen, welke hieraan niet tippen „G-goed. G-ga weg, dan g-ga ik er in" Alan verwijderde zich en Joan kroop in de poel. Het hete water deed haar verkoudheid en overspannen ze nuwen goed. Langzamerhand hielden de rillingen op en begon ze warmer te worden. Zij hield het zo lang mo gelijk in het water vol. tot het zweet haar eindelijk uitbrak. Toen zij zich door en door warm voelde, verliet zij de poel en kleedde zich weer aan. Op haar roepen kwam Alan terug en droeg haar. als een baby, naar de grot terug. Tien minuten later vond hij haar in vaste slaap Haar handen en wangen waren lekker warm, haar voorhoofd glansde vochtig en de lijnen van ver moeidheid in haar gezicht begonnen te verdwijnen. Hoewel zelf vermoeid, had hij nog veel te doen en maakte een goed ge bruik van de tijd, dat Joan sliep Hij sleepte brandhout naar de grot, maakte zijn geweer schoon, repa reerde de kogelgaten in hun kano. schuurde het kampeergerei en bracht alles in gereedheid voor de verdere vlucht. Hij waste Joans kleren en zijn eigen, voor zover zij ze missen konden, bouw de een tweede vuur onder de klip, waarbij hij de kleren droogde en waarop hij de vis bakte. De ochtend was lang en eenzaam, maar hij was blij dat Joan beter was. Slaap en goed voedsel zouden haar spoedig weer de oude doen zijn. Hij nam zeil ook een warm bad in de poel. schoor zich met behulp van Joans zakspiegeltje en ging naar Joan kijken die nog steeds sliep, waarna hij op jacht besloot te gaan Ze had den iets voedzamers nodig dan forellen en bessen. Ze hadden gedroogde cari bou gegeten, tot het goed niet meer konden zien. en als zij dit dal ver lieten, moesten zij toch voldoende wild of caribou-vlees meenemen ge kookt en wel. want dan zouden ze geen vuurtjes meer kunnen stoken. Uit vrees, dat een schot Joan zou wekken of een Indiaan op de verre Lynette de echo zou vernemen, nam hij Luke's ramshoornen boog. een kort, massief ding. geen drie voet lang. maar zó stevig dat h- moeite had die te spannen. De boog. uit twee precies gelijke ramshoorns vervaar digd was geheel in een waterdicht omhulsel gepakt, had een koperen pijl-gleuf en koperen peesschroeven. IWordt vervolgd).

de Stem | 1954 | | pagina 2