2 DE EN HAAR DOMEIN Die voor allen een moeder was' Twintig jaar geleden stierf Koningin Emma Met Earing kunt U veel méér doen De Engelse kindermode De li •>r> grootmoeder ter wereld Een zegenende genius was zij OVER ONZE „LOGICA" Groentenkalender De schoonmaak mag u niet boven het (moede) hoofd groeien Stropdas als een plaid.... NEURENBERG: speelgoeclparadijs voor kinderen van 8 tot 80 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 26 MAART 1954 Oj i bezoek in cle klas „Iets geven" „Aan vader'* Rusl D' „Grootmoeder" Haar ganse hart De dokter waarschuwt de huisvrouw NA ELK UUR ARBEID EVEN RUSTEN Lichaamshouding is belangryk LENTE IN PARIJS Radar-auto's, motor scooters, monorail, en poppen als kinderen zo groot Over de beurs en UW beurs De schijnwerper gericht op: 10 11 onder no. Emma van Waldeck J Pyrmont was een kind uit een groot ge zin. Ze is daar dank baar voor geweest, want, zoals ze later zelf zei: „In een groot gezin voed je elkaar op." Het gezin woon de op Slot Arolsen, de residentie van Wal deck Pyrmont, die ove rigens nog veel kleiner was dan het Veluwe- dorp Apeldoorn en maar 2000 inwoners telde. Het leven was er eenvoudig en hui selijk De vader ver diepte zich meestal in wetenschappelijke werken en de vele dochters naaiden, bor duurden, tekenden en zorgden voor de ar men en zieken van Arolsen. Soms werden er buitenlandse rei zen gemaakt en in de brieven naar huis stonden dan niet al leen enthousiaste na tuurbeschrijvingen, maar ook kleine boodschappen als „Moeder, denkt u om de soep voor die en die? En zal u niet ver geten kinderkleertjes te kopen voor die en die arme moeder?" Het leven had in die tijd voor Emma geen grote zorgen. De bloe men bloeiden en ver dorden, de vogels kwamen en gingen in grote vluchten. En in die jaren groeide zij op tot een mooi meis je, een fris en onbedor ven kind met een kunstzinnige en zeer gevoelige aard, die maar één wens had: verpleegster worden. Maar één feit toch heeft in die jaren diepe indruk op haar p,emaakt: haar oudste zuster stierf. Stierf aan die vreselijke .ziekte, die in die jaren zoveel slachtoffers maakte: tuberculose. Hoe diep de indruk was, die dit sterven op Emma heeft gemaak4, zouden de Nederlanders later ondervinden. In de herfst van 1878 kwam er bezoek op Slot Arolsen: Willem III, Koning van Nederland, weduwnaar van Soohia van Wiirttemberg. Willem III: een grote rijzige figuur met witte baard. Ondanks z'n leef tijd zwom hij als het kon, iedere dag en reed kaarsrecht en lenig paard als een jong cavallerie-officier. Hij bleef vier dagen op het Slot, waar de vrolijke jonge meisjes-stemmen rumoerden in de tuinen. Na een tweede bezoek werd zijn verloving bekend gemaakt met de een en twintig jaar oude Emma, telg van een geslacht, dat weinig minder oud was als dat der Nassau's. trots zijn kleine nakomeling. Op een keer vroeg hij haar. toen er gasten waren, iets in het Frans. Maar direct kwam Koningin Emma tussenbeide: „Nee, nee. Een Nederlandse prinses spreekt men in 't Nederlands toe Emma was een verstandige Moeder. Op een andere keer moest Wilhelmina een pop afstaan voor een arm meisje. Zoals kinderen doen, zocht ze niet de allerbeste uit, maar Koningin Emma stuurde haar terug: „Als je iets geeft, kind, moet je iets geven, waar je veel van houdt." "W/AT er in het hart van het jonge, mooie meisje is omgegaan in die dagen, weet niemand. Maar als zij een offer heeft gebracht, heeft zij het vol komen vrijwillig en blijmoedig ge daan. Op de koude 7e Januari 1879 kniel de de grijze koning in de met rozen versierde slotkapel naast Emma op het altaarkleed. In haar verlovingstijd had Emma, op verzoek van de Koning, veel over Nederland geleerd en gelezen. Ze stond dan ook niet helemaal vreemd tegenover haar nieuwe volk, dat haar in 't eerst een beetje gereserveerd ontving. Maar het Nederlandse volk heeft een sterke intuïtie, voor wat eerlijk is en goedgemeend en het sloot Emma in zijn hart. Bij haar eerste bezoek aan Den Haag sprak haar leermeester, Dr. Beynen, haar toe: „Wij bevelen U onze armen aan, onze lijdenden, onze verdrukten, wees voor hen een zegenende genius". Deze woorden zijn door Koningin Emma waar gemaakt. „Mijn hart wil de leren en ieder hielp mij," heeft zij later gezegd. FAP 31 Augustus 1880 richtte de Ko- ning de volgende boodschap aan de Staten-Generaal: „Het is voor ons een grote vreugde U de blijde tijding te kunnen mededelen, dat H.M. de Koningin, onze beminde gemalin, he denmiddag bevallen is van een Prin ses." Een Prinses! Een wonderlijke vreug de voer door Nederland. Er was nog maar één Prins: de bleke Alexander, in wie het leven smeulde, maar niet vlamde. Zes weken later hield de Koningin, gekleed in een fraai sleepkleed van blauw fluweel met hemelsblauwe zij- baan van satijn, gegarneerd met witte kant, haar dochtertje ten doop. Vier jaar na de geboorte van Wil helmina stierf Prins Alexander en het kleine, ranke meisje met de fijn getekende wenkbrauwen boven de blauwe ogen, werd troonopvolgster, Het waren goede jaren, toen de ou de Koning nog leefde. Graag speelde hij met zijn Wilhelmientje en, als er gasten kwamen, toonde hij hen 'vol In het jaar 1890 werd de Koning ziek, een nierziekte die spoedig ver ergerde. Dag en nacht verpleegde Emma haar man en overwerkte zich zo, dat ook haar rust voorgeschreven moest worden. FNRIE dagen, nadat Emma als Re- gentes beëdigd was, stierf Willem de Derde. Zeer grote rouw was er niet in het land. De Koning had zich de laatste jaren zeer teruggetrokken en men was hem bijna vergeten. In de rouwdienst zei Dr. C. E. van Koetsveld: „Al weten wij allen hoe opbruisend en hartstochtelijk het ka rakter was van de Ontslapene en hoe hij in alles oprecht als mens vaak het zelfbedwang miste, dat hem sierde als Koning, waarom zou ik het verzwijgen, ik heb hem nooit gevleid bij zijn leven en ik denk het niet te doen na zijn dood, maar wat niet al leen zo goed weten, is de innerlijke goedheid en vroomheid, die de diepste grondslag van dit bewogen karakter uitmaakte." En bij de baar van de Koning lag één kleine ruiker: „Aan Vader van zijn lieve kind." Op 8 December 1890 legde Koningin Emma opnieuw de eed af. De jaren van haar regentschap waren verre van rustig, maar kalm en wijs voerde de Ko ningin-Regentes het bewind en na het Regentschap gaf de be kende dr J. Th. de Visser van deze jonge vrouw het tekenend getuigenis: „Gedurende haar bewind valt niet één daad, niet één verzuim aan te wijzen, waarop door de geleerdste staatsman een aanmerking zou zijn te maken." J T7R LEEFT nu al weer een hele generatiedie Koningin J Emma niet heeft gekend. Maar t de ouderen zullen zich haai J goed herinneren, zoals zij in een open rijtuig door Den Haag 0 reed, het vriendelijkeblanke 1 gezicht beschermd door een J kleine, sierlijke parasol. 0 Koningin Emma, die niet al- 0 leen voor Wilhelmina, maar voor het hele volk een moeder was 0 en die wat misschien wel haar 4 allergrootste verdienste is ge- 0 weest als vreemde Prinses het Oranjehuis nieuw aanzien 0 heeft gegeven. t Bij de opvoeding van de kleine Prinses Wilhelmina, die tot in mini- tieuse bijzonderheden was uitgedacht, nam Koningin Emma zelf de Bijbelse Geschiedenis en de naailes voor haar rekening. Ze leerde Wilhelmina fijne handwerkjes en borduurwerk en al gauw kwam er het tekenwerk bij, waarvoor de jonge Prinses een bij zondere aanleg had. Opmerkelijk was, dat de Koningin- Regentes zo afkerig was van het op zettelijke streven naar populariteit. Altijd weer schoof zij Wilhelmina naar voren en sprak in redevoeringen nooit anders dan over „de Koningin". „Niet ik ben de hoofdpersoon, maar zij." In 1898 werd Koningin Wilhelmina meerderjarig: De Regentes trad terug en werd Koningin-Moeder. Maar blij moedig verklaarde zij: „Mijn dier baarste wens is vervuld. Moeilijk om afstand te doen? Terwille van je kind? Ik had immers het gezag maar waar genomen. Wie denkt aan zichzelf als middelpunt, kan nooit gelukkig zijn. Wel zal er een leegte komen, want iedere taak, die vervuld is, laat een leegte achter. Maar er zijn nog zovele andere dingen." En bij haar eedsaflegging dankt een kind haar moeder voor zoveel liefde, dankt een jonge Koningin een Regen tes voor zoveel wijs beleid. FN AN komen de jaren van rust. Het enige kind is getrouwd en de Moeder trekt zich terug in een eigen paleis. Maar dan komen ook de jaren, waarin ze het woord van Dr. Beynen kan waarmaken: „Wij bevelen U onze armen aan, onze lijdenden." Met het geld, dat het Nederlandse volk haar schenkt, laat zij het buiten in Renkum, dat de Koning haar gaf, verbouwen tot sanatorium. Ze is de dood van haar oudste zuster niet ver geten. Hetzelfde doet ze in de West en in Indië. En wie zal zeggen, wat zij verder in alle stilte heeft gedaan? Enkele dingen weten we: een viool voor een musicus zonder geld, een invalidewagentje voor een arme man, zonder benen, reisgeld voor een vrouw, wier man naar Amerika emi greerde Hoevele malen heeft zij rozen ge legd op een ziekbed en zachte woor den gesproken bij iemand die sterven ging? Bij Emma's 50-jarig jubileum als Staatsburgeres zegt haar dochter: „Als een gulden draad lopen voor mij plichtsbetrachting, zelfopoffering en liefde door al die jaren en herinne ringen heen. En iedere Nederlander weet, dat dit geen gelegenheidswoor den waren. Eens was er., een vergadering, waarin de belangen van de zwakken Uit het album: Moederdochter en kleindochter. en misdeelden behartigd werden. Daar viel telkens het oord „on volwaardi- gen". Na aflo^- was het Koningin Emma, die zei: „Moet men iemand, die een lichaamsdeel of een zintuig mist onvolwaardig noemen? Dat woord moet men liever niet gebruiken" Eens was er., een soldaat, die bij het paleis op wacht stond in de snij dende vrieskou. En op die dag was het Koningin Emma zelf, die hem en kele malen koffie bracht en hem zei, dat hij dit keer het geweer niet hoef de te presenteren. Eens was ereen dag, waarop Koningin Emma zich bijzonder mooi aankleedde en, op het verwonderde gezicht van haar hofdame, zachtmoedig verklaarde: „Ik moet bij kleine kinderen op "bezoek en die ver wachten, dat een Koningin er mooi uitziet. Kinderen moet men niet teleurstellen." E tijd had de bloeiende schoonheid van Emma aangetast, maar er was een andere schoonheid voor in de plaats gekomen: de zilveren schoon heid van de ouderdom: Wie haar 's-Zondags in de kerk zag zitten: de witte handen gevouwen, het hoofd met het ouderwetse kapothoedje ge bogen, het vriendelijke gezicht ver stild in grote ernst, had moeite, zijn ogen af te wenden. Het was geen wonder, dat de En gelsen haar „The loveliest old lady of Europa" noemden. En ook was zij, volgens Juliaantje, „de liefste grootmoeder v. d. wereld." Juliana, eigenlijk een eenzaam kind, zoals ook eens haar moeder eenzaam was geweest, was dol op haar groot moeder. Catharine van Rennes, de bekende componiste en zangpaedagoge. die in het paleis een zangklasje had ge vormd. vertelde eens het volgende leuke voorval. „Op een dag ging de deur,van de klas open en kwam de Koningin-Moe der binnen. Juliaantje wilde spontaan opspringen, maar bedacht zich bij tijds, dat ze in de klas zat. Koningin Emma vroeg mij „of 't mij niet gene ren zou, dat zij de les helemaal kwam bijwonen." „Ik zal het heel prettig vinden als U bij ons blijft", antwoordde ik. Een poos later vroeg de Koningin „of 't mij niet dèrangeren zou als ze de kinderen eens tracteerde." En toen kwamen de lakeien binnen met bladen vol limonade en gebakjes. Ondertussen praatte de Koningin- Moeder met mij en vertelde, „Dat „het kintjen" zo dol was op de zang klas „met al die kinderen." Soms. als ze met Juliana op een bank in de tuin zat, zong: „het kintjen" mars liedjes. „Eii Mevrouw, dan moet ik voor haar op- en neerstappen in de laan. In de maat. En dan krijg ik straf als ik het niet goed doe. Maar „het kintjen" zingt soms zo gauw en dan ineens weer zo langzaam." En later, toen haar grootmoeder weg was. fluisterde Juliaantje me vertrou welijk toe: „Vindt U ook niet, me vrouw. de limonade van Grootmoeder smaakt toch altijd lekkerder dan die van thuis. Die is soms zo zuur." TN het vroege voorjaar van 1934 was het velen opgevallen, dat Koningin Emma er niet zo goed meer uitzag. En toen op 16 Maart 1934 een bulletin verscheen, dat Hare Majesteit de Ko ningin-Moeder een aanval van bron chitis had, was er zorg in aller hart. Hevige hoestbuien teisterden het ten gere lichaam. De familie werd ge waarschuwd. Het rijverkeer werd om gelegd. De hele dag stond in de ge zinnen de radio aan. Op de morgen van de 20e Maart kwam het droeve bericht: „De nacht was rustig. In het laatste half uur is de toestand echter hard achteruitge gaan en wordt als hopeloos be schouwd." En toen het laatste: „Hare Majesteit de Koningin-Moe der is hedenmorgen zacht en kalm overleden." Donker en plechtig luidden de klok ken over Nederland. Iedereen voelde het alsof hij iets verloren had, iets goeds, iets liefs, iets zeldzaam nobels. En langs de blankhouten kist, die opgesteld was op het bordes van het paleis, begon het dèfilè, dat aoor FNIT is de tijd van de vis, het goede en goedkope voedsel, dat U thans volop kunt kopen. Kookt of bakt U bij ha ring eens de hom of kui; bij dan kunt U zeker zyn dat Uw maaltyd een succes is. De visrokerijen zullen u verder van aller lei heerlijke haringproduc ten voor by de boterham voorzien: gestoomde en ge rookte bokking met kop en staart, bokkingfilets en uitgesneden bokking, die I vóór het gebruik niet een behoeft schoon te maken. DN dan moet U beslist dat vrij nieuwe product, dc goudharing, eens proberen: haring die in zijn geheel, opengeslagen en zonder graten, in de rook wordt gehangen. Zij smaakt toch weer anders dan de dicht verwerkte haring. Bij gebakken verse ha ring smaakt een frisse groente als bieten, rode kool of tomaten en allerlei soorten slaatjes goed, bij gekookte haring bovendien worteltjes. Van een rest citroen of een scheutje azijn, zout. De haring schoonmaken n zouten. De ui en peter- elie schoonmaken en fijn snijden. De haring dubbel- slaan met de gehakte groenten ertussen. De vis sen in een pan of vuurvaste schotel leggen en een wei nig water en wat citroen sap of azijn er over schen ken. (De citroen dan schil len en het gele deel bij de vis leggen). De vis vlug aan de kook brengen in de gesloten pan of schaal en zachtjes gaar koken in 7 a 10 minuten. Haringsla. Een gekookte haring, 2 a 3 gekookte aardappe len, een lichtzure appel, een augurkje, olie en azijn. De haring van graten en staart ontdoen, en evenals de aardappelen in stukjes verdelen. De appel wassen, van het klokhuis ontdoen en fijn snijden. Al deze in grediënten dooreen men- Glinsterend als zilver spartelt de vis in de monden. Over enkele uren staat ze al ergens op de dis. haring'Jkan bijbeen let' Niets is VPrs als vis' I«" smaak a£maken kere sla worden gemaakt Recepten. ter of margarine vlug aan vet) en bak niet te hard. weerszijden bruin bakken Gestoofde haring. Neem niet te veel vet (uit 4 haringen, een kleine de haring trekt ook nog ui, peterselie, een schijf Gebakken haring. De schoongemaakte ha ring in een weinig olie, bo- met olie en azijn. De haringsla in een schaal overdoen en garne ren met de in plakjes ge sneden augurk. iemand „het défilé der liefde" is ge noemd. Het was de wens van Koningin Em ma zelf, dat de begrafenis eenvoudig zou zijn. En die wens is geëerbiedigd, al eiste het protocol militair escorte en vele rijtuigen en lakeien. Toen de kist het paleis werd uitgedragen on der de tonen van het lied „Mein Wal deck," lag er slechts één bloemrui ker op de baar: een tuiltje paarse vi ooltjes, door Prinses Juliana zelf ge plukt. Zwijgend stonden de tienduizenden, toen het rijtuig met het dode lichaam van hun Koningin-Moeder voorbij trok. En volwassen mannen schaam den zich niet, dat hun ogen nat waren van niet bedwongen tranen. Konu n Wilhelmina, die zo onein dig veei van deze uitzonderlijke Moe der gehouden heeft, sprak enkele da gen na haar dood met ontroerde stem: „Die voor ons allen een moeder is ge weest, is in Gods Heerlijkheid inge gaan." J/ROUWEN zijn de beste verkopers van de Verenigde Staten, zegt de heer Phil Meyers, die er wel een oordeel over hebben kan, want hij heeft gemiddeld vijftigduizend vrou wen in dienst. Hij maakt japonnen en verkoopt er per jaar een half millioen door bemiddeling van vrouwen, die in haar vrije tijd er op uitaaan. Zij gaan bij andere vrouwen, vriendinnen en kennissen op be zoek, en proberen de japonnen van de heer Meyers te verkopen; met succes klaarblijkelijk. „Een vrouw weet wat van belang is voor een vrouw en zij weet bij welke gelegenheid de japon in kwestie gedragen moet worden en op welke modesnufjes zij de nadruk leggen moet zegt hij. „Vrouwen hebben een andere lo gica", zegt de heer Meyers. „Het gaat mij, alc man, volmaakt boven mijn pet, wanneer mijn vrouw mij vertelt, dat zij tien dollar heeft ge spaard door een japon voor vijftien dollar te kopen in plaats van twee voor vijf en twintig en vervolgens de tien dollar, die zij heeft uitge spaard, besteedt aan een paar schoe nen...." Zijn verkoopsters variëren van boerenvoruwen tot echtgenotes van bankiers. U^OOP de groenten van het seizoen Zij zijn uit voedingsoogpunt het beste en tevens het goedkoopste in de tijd. De vet gedrukte groenten komen deze maand in ruime mate op de markt. Andijvie; Asperges; Bloemkool; Kervel; Komkommer; Koolrapen; Kroten (Bieten). Peterselie; Postelein; Prei; Raap stelen; Radijs; Rabarber; Ramenas. Rode kool; Selderij; Spalotjes; Sla Snijbiet; Spinazie. Sterkers; Uien; Winterpeen; Wit lof; Worteltjes. QMDAT WE OVERAL DEKENS zagen wapperen en trapleren naar buiten zagen zeulen, kwamen we tot de ontdekking, dat we eigenlijk hoog nodig iets over de schoonmaak moeten schrijven. En we zijn aan het informeren gegaan. Hier hoorden we iets over de voordelen van zachte zeep, daar over een nieuw soort boender, ginds over een stofzui ger, die enorme zuigkracht paarde aan een ongelofelijk aantal toepas singsmogelijkheden. Als u het ons vraagt, kon dat ding zelfs de tuin aanharken en kolen scheppen. Fantastisch gewoon. C"N telkens dachten we: Daar moeten we nu iets over schrijven, want dat moet elke vrouw weten. Tot onze oude dokter bij ons op bezoek kwam en vertelde over de tientallen zieke huisvrouwen, die midden in de schoonmaaktijd naar bed worden ge dirigeerd, omdat zij zich te druk heb ben gemaakt! En daar liggen ze dan: zich ergerend aan haarzelf en aan de stofnesten, overal in huis. Wat die dokter ons toen vertelde, heeft ons doen besluiten, u iets te zeggen over uw arbeidsvermogen in deze drukke dagen. Dat is niet onbeperkt, al denkt u het weieens. Het is van het hoogste belang, dat u op een drukke schoonmaakdag. rustpozen in acht neemt. Daar hebben de geleerden een regel voor opgesteld, die nu eens niet moeilijk is na te komen. U doet zo. Zet 's-morgens een flinke pot koffie en laat die knusjes prut telen op een plekje in uw huis dat nog „veilig" is. U begint uw werkdag met één uur arbeid. Daarna strijkt u tien minuten in een gemakkelijke stoel neer, drinkt kalm een bakje koffie en probeert het lichaam wat te ontspannen. NTA het tweede uur, neemt u wéér tien minuten rust, evenals na het derde uur. Maar als u vier uur hebt gewerkt, is het noodzakelijk, daarna een kwartier te rusten! Naarmate de dag vordert, verlengt u zelf de rust pozen met vijf minuten. De koffiepot is geduldig, maar u moet het ook zijn. Bij het aanstoffen van kamervloe ren moet ge u zo weinig mogelijk bukken. De stok van uw stoffer is lang genoeg om u gelegenheid te ge ven, vrijwel rechtop te staan. Bij het wassen (gordijntjes en zo), mag de wastobbe vooral niet te laag staan, zodat ge u moet buigen om met de handen in het sop te kunnen komen. Koop een hoge washok, of zet anders een paar kistjes onder de tobbe. Bij het ophangen van wasgoed (dit geldt ook. als het géén schoonmaaktijd is) kunt u het boste, het goed in een mand onder de arm meedragen (er zijn ook mooie, hoge wagentjes voor in de handel). Dat bespaart u bij elk stuk wasgoed een buiging naar de grond, waar uw emmer of mand met wasgoed „zolang" was neergezet. De dokter vertelde nog een hele boel over caloriën en procenten ar beidsvermogen. maar dat nemen we voor lief. Een feit is, dat de schoon maak door het opvolgen van deze tips, een heleboel minder vermoeiend wordt. En tot slot een psychologische tip: „Houd in elk geval één hoekje in uw huis vrij, waar u eventjes géén schoon- maak-zakrn ziet. Desnoods in de keu ken of in een slaapkamer. U zult zien, dat uw man gék is op dat hoek je!" LIESBETH. FNE Parijse modekoning Jaques Fath heeft van zich doen spreken door het ontwerp van een enorme stropdas, die natuurlijk bestemd is om door dames te worden gedragen. Het geval loopt heel breed uit en reikt tot de knie. Er hoort een shantung-pakje bij Of deze mode-gril navolging zal vin den? Wie weet. Maar laten wij het maar rangschikken onder de uitzon derlijkheden. zoals de „panterkousen" en de rokken, die aan één kant afge zakt schijnen. Het hoort er nu een maal bij. U moest eigenlijk nü Parijs eens kunnen zien. De lente heeft er won deren verricht. Lichtblauwe zakdoek jes. rose shawls, beige truitjes en over het algemeen een enorme hang naar blauw, Schoonmaakzorgen heeft men niet veel in de Franse hoofdstad en vandaar die overvloed aan witte pak jes. TEDER voorjaar verandert Neuren- Aberg in een paradijs voor grote en kleine kinderen. Dan vindt de inter nationale speelgoedbeurs plaats. Het is werkelijk een kinder-para- dijs. Die hebben er echter geen toe gang, zodat het „kind in iedere man" volop gelegenheid krijgt zich in de vele snufjes te vermeien. Auto's zijn er weer in alle maten en merken. Vernuftige geperectionneerde ver kleinde modellen van alle „volwas sen" typen. Er zijn dit jaar zelfs door een soort radar electrisch bestuurde wagens, die net als de „echte" auto's flikkerlichtjes als richtingwijzers heb ben en echt kunnen dimmen. Er zijn in Neurenberg ook motor scooters voor kinderen verkrijgbaar, die echter uitsluitend voor export be stemd zijn naar die landen, waar geen verbod bestaat voor kinderen bene den de 16 jaar om gemotoriseerde voertuigen te besturen. Dit jaar zijn er de speelgoed-heli- copters bijgekomen, die brom-wiekend naar het plafond stijgen. Een groot succes is ook de goedkoopste camera ter wereld. Deze weegt slechts 60 gr., is tegen schokken en niet al te zacht zinnige behandeling bestand. Er is zelfs een televisie-radioset te bewon deren, 'terwijl een speeldoos wijsjes speelt, worden gekleurde sprookjes afbeeldingen op een glazen plaat ge projecteerd. Spoortreinen zijn er te kust en te keur. Er is ook een eenvoudig model voor één-rails baan verkrijgbaar. In de poppenwereld worden de pop pen steeds groter, bijna zo groot als de poppenmoeders, aan wier hand zij dit jaar - ook al mee kunnen wande len! Slapen, praten, drinken en wan delen - als het zo door gaat groeien ze binnenkort ook nog met de kinde ren mee. De perppenkamers en keu kens zijn voorzien van het modernste comfort. Inclusief ijskasten en elec- trische kinder-strijkbouten van 15 cm. lengte, die evenals die van moeder voor verschillende stofsoorten kunnen worden ingesteld. Natuurlijk is er ook een electrisch fornuisje, van binnen verlicht, met boven- en beneden- warmte. T^EN MEISJE mag ijdel zijn. Ook het Engelse meisje Er is niet voor niets een echte Engelse kindermode. Een kinder mode, die zeer beïnvloed wordt door de kleding van Prins Char les en Prinses Anne. Zoals Koningin Elisabeth de toon aangeeft, waar het de damesmode betreft, zo doen Prinses Anne en Prins Charles dit voor de kinderen. Deter Jones, Dickens en Liberty, zijn de grote ontwerpers op het gebied van de kinder kleding. Zij brengen het genre, dat Virginie. Henri Ours en l'Empe- reur brengen in Parijs Engelse kinderen krij gen genoeg van df school-uniform, die in vele steden ingrijpende veranderingen onder gaat. Hoezeer de ouder? en de leerkrachten ook gehecht zijn aan dezi uniform, de kinderen willen frisse geruite wollen tartans dragen waarvan de patroner niet altijd klassiek be hoeven te zijn. De Engelse mama wil niet meer wachten tol haar dochter zeventien jaar is geworden, maar begint haar al in koket te jurkjes te kleden, als zij twaalf of dertien laar oud is. Peter Jones, Dickens en Liberty ko men aan deze wensen tegemoet. Zij ontwier- oen een aantal werkelijk mooie en tevens sterke cinderkledingstukken Meisjes boven de 'eertien jaar krijgen van Dickens en Jones geklede tweed-jurken, die worden afgebiesd met fluweel. Soms ook. wanneer het een „ge wone" Zondagse jurk is, biezen zij deze af met dikke wollen jersey Doorden. Meisjes onder dc veertien krijgen van deze heren gebloemde jurken van wollen mousseline, dat zich met letterlijk alles laat com bineren. Boven de veertien mag het Engelse meisje zich wagen aan de „ligne princesse"; ónder de veertien blijft de wijdklokkende of aan- gerimpelde rok voorge schreven. Voor beide categoriën zijn de spor tieve creaties gelijk ge bleven. Lange, of drie kwart pantalons. ge maakt van geruite tar tan, waarbij een dikke wollen trui het aardigst staat.

de Stem | 1954 | | pagina 7