Scelba: tegenzet in proces Montesi In het hart hart van van Parijs klopt het de Nato Strijd in staartgroe pen spitst zich toe Ethiopië op cle weg omhoog Diepgaand onderzoek naar bepaalde instituten WAAR ONTSPRINGT COMMUNISTISCHE GELDBRON Op politiek vlak DAVITAMON fj| Anneke Beekman Zonnewijzer-alarm bij PTT Woord dat een vertrouwde klank kreeg 160 Vliegvelden MET BELGIË-NEDERLAND IN ZICHT.... K rij gt Eindhoven twee kampioenen? Boekenplank Führer befehl.... Een voor gezondheid! Neem geregeld Uw /rk De bestrijding van de aspergevlieg Mexicaanse minister naar ons land Buiten de stad staat het hoofdkwartier van Euroixt's defensie „HELICOPTER" VOOR ONDERZEE DERDE BLAD VRIJDAG 26 MAART 1954 (Van onze Romeinse correspondent) HET PROCES MUTO-MONTESI, dat van het begin van deze maand af de publieke opinie in Italië en elders bezig houdt neemt de ene onverwachte wending na de andere. Het ontslag van het hoofd der Romeinse politie, het geweigerde ontslag van de Minister van Buitenlandse Zaken Attilio Piccioni en de ver klaring van de kroongetuige Anna Maria Caglio, tegen wie reeds 22 aanklachten wegens laster lopen, brengen de gemoe deren der Italianen in beweging. Maar nog veel belangrijker schijnt het schandaal te worden, dat zal ontstaan uit een on derzoek naar communistische gedragingen welke Minister pre sident Scelba gelast heeft. Na het ontslag van Pavone heeft hij De Caro, minister zonder portefeuille, liberaal, verzocht een onderzoek in te stellen naar de gedragslijn van de politie-autoriteiten in de affaire Mon tesi. Voor het overige houdt hij vast aan het principe, dat het geval Muto- Montesi een rechtszaak is en weigert hij volstrekt toe te stemmen in een parlementaire enquête over deze zaak. Meerdere malen is deze door de op positie in het parlement gevraagd. Te vergeefs. Maar Scelba gaat verder. Na de mi nisterraad van Zaterdag heeft hij zijn beste pionnen naar voren geschoven. Tot op heden bevinden zich ver scheidene instituten en werkgelegen heden in handen van de communisten, gevolg van het aandeel, dat zij ge had hebben in de verzetsstrijd tegen de Duitse troepen. Deze instituten en werkgelegenheden zijn van fascis tische oorsprong, Scelba heeft gelast een onderzoek in te stellen naar de herkomst van deze communistische be zetting en deze laatste nu eindelijk eens, tien jaren na het beëindigen van de oorlog te liquideren. Hij eist dat de instituten en werkge legenheden aan de regering zullen worden overgedragen. Daarenboven heeft Scelba de aandacht van de mi nister in dezelfde ministerraad geves tigd op het feit, dat de jaarlijkse sub sidies van millioenen lire, welke de staat aan de filmindustrie verleent, voor het grootste gedeelte ten goede komen aan filmmaatschappijen, in handen van communisten of van per sonen, die de communisten goed ge zind zijn. En tenslotte heeft Scelba de minis ter van financiën gelast een onder zoek in te stellen naar de wijze, waar op de Italiaanse Communistische Par tij zich financiëert. Voor niemand in Italië is het een geheim, dat de totale buitenlandse handel van Italië met de landen achter het IJzeren Gordijn wordt gedreven door maatschappijen, welke eenvoudig het bezit van de Ita liaanse Communistische Partij zijn. Dit onderzoek, waarbij de vraag stukken van buitenlandse valuta en van licenties tot in- en uitvoer na tuurlijk betrokken zijn, wordt van zelf zeer ingewikkeld en de kans is niet uitgesloten, dat hieruit processen zullen voortvloeien tegen de kopstuk ken van de partij en van een omvang, welke die van het proces Muto-Mon- tesi zal overtreffen. De Christen-democratische partij wacht met de grootste kalmte de ver dere gang van het proces Muto af. Daarvan geven de debatten in de na tionale raad van de partij, die dezer dagen in Rome bijeen is om het pro ces in Mei a.s. voor te bereiden blijk. In zijn inleidingsrede heeft de Gas- peri als hoofd van de partij deze de batten gericht op volledig vertrouwen in de leiding van Scelba op consoli datie van de democratie met krachti ge voortzetting van de strijd tegen het communisme en op de voorbe reiding van de jongeren van de partij tot het politieke leven. r)E herhaalde verklaringen van de kroongetuige Caglio, die de zoon van Piccioni, minister van Buitenland se Zaken als de moordenaar van Wilma Montesi heeft aangeduid, hebben er toe geleid, dat de communisten het proces in het zuiver politieke vlak hebben getrokken en er propaganda uit trachten te slaan niet alleen tegen de Christen-Democraten, maar ook tegen de Kerk. Reeds op 16 Maart moest de „Osservatore Romana" zijn stem verheffen tegen de Unita (het communistische blad van Rome) waar in de geneesheer van de H. Vader, Prof. Galleazzi Lisi stond afgebeeld met 't onderschrift ,,'n tweede vriend van Markies Montagna". Maar het la ge van het geval was, dat op de afge drukte foto niet de geneesheer de do minerende figuur was, maar de H. Vader zelf. De Oss. Romano zelf ver klaarde te weigeren verslagen van de zitting af te drukken, omdat zij eer bied wil tonen tegenover gezag en justitie en vooral in geen enkel op- zich wenst mee te werken aan de ver spreiding van geschiedenissen, die openbare zeden kwetsen. Intussen is de strijd tussen commu nisten en christendemocraten op alle fronten ontbrand juist door en in dit proces. Maar in minister president Scelba hebben de katholieken een felle en krachtige figuur gevonden, die va.n wiiken w«**»t VASTBESLOTEN WOOREERST heeft het kabinet Za terdag geweigerd het ontslag van At. Piccioni te aanvaarden, nadat de naam van diens zoon Gianpierro ge noemd was als die van de moordenaar. Verder reageert Scelba niet op de beweringen der communisten, die al bij voorbaat weten te verzekeren, dat nog meer vooraanstaande christen democraten in de affaire gemengd zijn. Neo-ISazistische jeugdgroep in Duitsland TN Duitsland kan men binnenkort weer jongens en meisjes zien mar cheren in het uniform van de voor malige Hitlerjugend. Woensdag is na melijk te Hannover een nieuwe, uiterst-rechtse jeugdorganisatie ge sticht, die nauwe verbindingen met de Duitse Rijkspartij heeft. De leider is Alfred Zitzmann, die indertijd jeugdgroepen van de Nazi's onder zijn leiding had Het insigne' van de orga nisatie is een doodskop boven een adelaar! (Advertentie) het ideale vitamine-preparaat 'Ajl ORGANON-OSS Maatregelen aangeraden F)E ernstige aantasting van het as- pergegewas door de aspergevlieg heeft het indertijd noodzakelijk ge maakt enige maatregelen ter bestrij ding van dit schadelijke insect ver plicht te stellen. Deze verplichte bestrijdingsmaatre gelen zijn vastgesteld in de Asperge- vliegwet 1948, die in een aantal ge meenten, waar de aantasting door de aspergevlieg is geconstateerd of waar met het optreden van de aspergevlieg rekening moet worden gehouden, van kracht is. Dat is onder meer het ge val in de gemeenten Bergen op Zoom. Breda, Halsteren, Ossendrecht, Woens- drecht, Wouw en Zeeland. Door het opruimen van verwaar loosde of ongebruikte velden wordt het ontstaan van besmettingshaarden voorkomen en de verbreiding van de aspergevlieg tegengegaan. De asperge telers wordt daarom aangeraden zo veel mogelijk medewerking bij de bestrijding van de aspergevlieg te verlenen door bovenstaande maatre gel stipt en tijdig op te volgen. r\E Minister van Waterbouwkundige werken van Mexico, Ir. Eduardo Chavez, zal ter bijwoning van d« ope ning van de komende voorjaarsbeurs, waar de Mexicaanse industrie en han del voor de eerste maal zullen zijn vertegenwoordigd, een dezer dagen op Schiphol aankomen. De Mexicaanse minister is door het bestuur van ae Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs uitgenodigd bij de opening aanwezig te zijn. Ir. Eduardo Chavez zal ook een be zoek brengen aan enkele ln uitvoering zijnde werken op waterbouwkundig gebied. pjEEN, deze foto heeft niets met het boren naar olie of iets der gelijks te maken. De opname werd gemaakt in de voormalige rampge bieden en wel in Willemstad, waar de Delta-commissie een onderzoek instelt naar de vraag, hoe het met het verzakken van onze bodem ge steld is. Want indien straks de in het geding zijnde zee-armen roer den afgesloten, dient men ook het volgende probleem onder de ogen te zien: hoe hoog moeten de dijken worden, wil een komende generatie zich er b.v. over 100 jaar ook nog door beschermd weten? Natuurlijk zal men zich onwille keurig afvragen, hoe men met een boorsysteem kan nagaan, hoeveel ons land gedurende een bepaald tijdsbestek gezakt is. Daar men echter thans in staat is om door nieuwe onderzoekingen ten opzichte van radio-actieve stof fen, die in veenlagen optreden, de leeftijd van het betrokken veen vast te stellen, is de zaak minder moei- Advertentie) lijk, dan men denkt. De diepte, waarop een dergelijke laag wordt aangetroffen, gecombineerd met de in het laboratorium vastgestelde ou derdom van het geboorde grond monster, levert de nodige conclusies omtrent de snelheid, waarmee we dalen. Bij dit hoogst interessante geolo gische onderzoek komt natuurlijk meer kijken, dan zich in kort bestek vertellen laat. In elk geval koos men in Willemstad een zeer dank bare plaats voor een dergelijk expe riment en wel >bij een havenge bouwtje, waarop de waterhoogten der verschillende stormvloeden, die dit stadje in de loop der eeuwen teisterden, staat aangegeven van 1775 via 1894 en 1916 tot Febr. '53 toe. De gedenkstenen moesten steeds hoger aangebracht worden, zodat thans de vraag rijst: is de kracht van de jongste stormvloed zoveel intenser geweest dan in een verder verleden of is het voortdurend stijgen van het water mede een ge volg van de verzakkende bodem? An t woord van Joodse zijde PERMANENTE commissie tot de algemene zaken van het Neder lands Israelietisch Kerkgenootschap heeft, tezamen met de hoofdcommis sie voor de zaken van het Portugees Israelietisch kerkgenootschap in Ne derland, geantwoord op de verklaring van het secretariaat van het Aarts bisdom. Zij betreuren, „dat wederom door de kerkelijke overheid een stand punt wordt ingenomen, dat slechts kan dienen om alle katholieken, „die bij de verdwijning betrokken zijn, te stij ven in hun gedrag. Zowel uit het advies van de Commissie van Oorlogs pleegkinderen als de beslissingen van de rechter blijkt, aldus de commissies, dat het niet in het belang van het kind werd geacht, dat het in het pleeggezin bleef. Men vindt het on mogelijk om te spreken van vrije wn van een kind, dat 7 jaar was toen men haar voor het eerst liet verdwij nen en verdwenen is gehouden, totdat het nu weer meegesleept wordt van schuilplaats naar schuilplaats. De commissies menen, dat de schul digen aan de verdwijning zich, in flagrante strijd met recht en wet, aan een jonge kinderziel vergrijpen. Alleen de wettige voogd'en niemand anders dan de voogd dient volgens hen te beslissen over de maatregelen in be lang van de psychische rust van het meisje. Sint Willibrordvereniging en Katholieke Actie zijn, zoals reeds enige malen gemeld, in verbinding getreden met een grote uitgever, om een bibliotheek voor het gezin te vormen. Men begint met het aanbieden van 12 boeken, goedkoop, maar voedzaam en smakelijk van inhoud. Voorop gaat een verkorte uitgave van het Oude Testament met uitvoerige uitleg. Er volgen nog ontspanningsverhalen, een populaire geloofsleer, een dicht bundel, een historische beschouwing (De martelaren van Gorcum), een missieboek, in totaal 12 delen, welke een verrijking van kennis en een verkwikking van het gemoed zullen vormen. Het Oude Testament is vandaag verschenen. 250.000 exemplaren zijn er van gedrukt. Bij het Centraal Station in Amsterdam waren de Posterijen druk in de weer om de honderdduizenden pakjes van de Actie Zonnewijzer te ver werken. Volgestapelde wagens reden af en aan. Talloze gezinnen ontvin gen vandaag zo'n pakje. Door de geweldige aantallen die verwerkt moe ten worden is het mogelijk, dat sommigen hun pakje iets later ontvangen. Een dergelijke hoeveelheid was zelfs voor de P.T.T. een zeldzaamheid. /ATAN?", herhaalde de Franse schildwacht aan de „Ecole Militaire" te Parijs het laatste woord van onze vraag. „Otan? Nooit van gehoord". „Otan... Nato" verduidelijkten wij. En toen wist hij het. „Ah Nato, mais oui", en wij realiseerden ons op dit moment eerst recht, dat deze Engelse afkorting een begrip is geworden en zelfs in Parijs meer spreekt dan het Franse equivalent, dat op basis van de tweetaligheid in deze organisatie evenveel burger recht heeft. Nato bleef het dus voor ons in Parijs, de „North Atlantic Treathy Drags Organisation" of in goed Nederlands „Noord Atlantische Verdrags Organisatie", die op 4 April 5 jaar zal hebben bestaan. Een moment om bij stil te staan, die 4e April 1949 in Washington. Een datum die later misschien in de geschiedenisboeken als een der gedenkwaardigste uit dit tijdperk en de koude oorlog zal worden gememoreerd. de Noord Atlantische Council, het hoogste politieke Nato-lichaam, dat bestaat uit de ministers van buiten landse zaken, defensie en oorlog van de aangesloten landen. Zij komen op gezette tijden bijeen, maar voor de afdoening der lopende zaken zorgen hun vertegenwoordigers, de permanen te afvaardigingen naar de „Council", waarbij van Nederlandse zijde Jhr Mr A. W. L. van Starkenborch Stachou- wer, met de titel van ambassadeur de nationale belangen behartigt. SHAPE ^ATO. voor tientallen millioenen in de Westerse invloedssfeer om van daarbuiten niet te spreken, na vijf ja ren nog steeds een min of meer vaag begrip, maar niettemin een be grip, dat spreekt van de verbon- men 400 millioen inwoners en van haar vaste wil om door samenwerking de vrijheid van hun volken en van haar cultuur te beschermen. Een ver bondenheid, die elk der partners (België, Canada, Denemarken, Frank rijk, IJsland, Italië, Luxemburg, Ne derland, Noorwegen, Portugal, Groot- Brittannië, de Verenigde Staten, Tur kije en Griekenland) niet geringe las ten oplegt, maar die daarnaast de ver zekering geeft, dat een aanval op een ervan een aanval op allen zal beteke nen. In het hart van Parijs, achter het uit de hand gelopen mecanobouw- doosje dat Eiffeltoren heet, klopt het hart van de Nato, waarin politici en krijgslieden samenwerken. Daar in het Palais de Chaillot troont Lord Ismay, de secretaris-generaal van gHAPE IS waarschijnlijk wel het meest spectaculaire commando in de Nato omdat hieraan de directe verdediging is opgedragen van het overgrote deel der Nato-landen. Een twintig kilometer buiten Parijs staat het Shape-hoofdkwartier, een com plex van eenvoudige laag gebouwde kantoorruimten, waar een merkwaar dig kleine staf van 400 officieren van 13 naties waakt over de militaire be langen van een gebied, dat zich uit strekt van het topje van Noorwegen tot de N.-Afrikaanse kust en van de Franse Atlantische stranden tot de berg Ararat bij de Turks-Russische grens Met heel haar aandacht luistert de Keizerin, tijdens de openingsrede van Keizer Haile Selassie van Ethiopië, die persoonlijk de opening van de nieuwe suikerfabriek- en plantages van de HVA, verrichtte. De sui keropbrengst van deze 1400 hectare beslaande plantage, zal de behoeften van Ethiopië en Eritrea kunnen dekken. De arbeiders, die in de fabriek werkzaam zijn een 3500 worden ondergebracht in speciaal voor hen gebouwde woongelegenheden. Ook de 50 Europeanen wonen op de plan tage. Er werden wegen aangelegd en een brug over de Awash-rivier werd gebouwd, ter verbetering van de verbindingen met de steden. /LIET NEDERLANDS ELFTAL voor de interland tegen België, op Zondag 4 April te Antwerpen, is nog niet gekozen. Waarschijnlijk wil de Keuze Commissie de candidaten deze Zondag in hun competitiewedstrijden nog eens voor het laatst bekijken die methode entameert zij namelijk de laatste tijd en het ligt dus voor de hand, dat de in aanmerking komen de spelers overmorgen dubbel hun best gaan doen. In de eerste plaats om hun club middels opvallend goed spel aan de kostbare puntente helpen en verder om zich zo mogelijk (sommige opnieuw) in het Oranje team te spelen. Het wordt dus een extra belangrijke speeldag. Als het meezit hoeken N.A.C. en R.B.C. opnieuw winst HEt begint er intussen op te lijken, dat Eindhoven dit jaar twee af delingskampioenen gaat krijgen. De club van van Melis heeft een grotere voorsprong dan die van Vergouwen c.s., maar de laatste. PSV kan over morgen een geduchte concurrent, VVV, van het lijf schudden door in Venlo Jan Klaassens c.s. dc winst af te snoepen. In dat geval blijft alleen nog Emma als mede-aanspraakmaker op de titel In 1 C over. Als het een beetje wil, wordt deze Dordse club a.s. Zondag met steun van Bleyerhei- de „weggedrukt". Het is althans ver re van uitgesloten, dat deze Limbur gers op eigen grond van de „familie" van der Gyp gaan winnen. BW speelt in deze competitie zeer willekeurig, maar over Longa zullen zij waar schijnlijk toch wel weer weten te ze gevieren. Xerxes krijgt een zware kluif aan Sittardia, en HBS wellicht een nog zwaardere aan Sparta. NAC heeft intussen een niet minder moeilijke opgaaf bij SVV, dat nog al tijd een kampioenskans heeft. Maar de Bredanaars hebben alweer de goe de instelling te pakken en wetende dat zij tot het einde toe moeten blij ven vechten voor hun veiligstelling, kan men in Schiedam alles verwach ten. De twee directe degradatie-candi- daten in 1 D: Maurits en DHC treffen elkaar op het terrein van eersgenoem- de. Hoewel de thuisclub onder de ge geven omstandigheden iets betere kan sen heeft, is een gelijk spel niet uit gesloten. Limburgia's papieren tegen het be zoekende Hermes DVS staan niet bijster hoog genoteerd, maar de thuis club kan zich ook nog niet veilig noemen en dan weet men het wel. Eindhoven gaat natuurlijk over ADO zegevieren en Feyenoord staat even eens gunstig voor de winst contra MVV. Willem II schijnt uitgeschakeld te zullen gaan worden voor de titel, hetgeen niet wil zeggen, dat het Zon dag zou verliezen van Excelsior. EBOH heeft nog niet van Noad ge wonnen. En hoe zal het aflopen bij RBC- Juliana. Dat wordt in elk geval een spannend duel, waarin de doelpun ten vermoedelijk schaars en zwaar te halen zullen worden. Vooralsnog ge ven wjj de Oranje-witten de beste winstkansen. De tweede kl asset's HET is in 2 A nog altijd zo, dat di'ie clubs er niet zeker van zijn of zij het volgend seizoen wederom in deze klasse mee zullen mogen doen. Het zijn: Desk. Kolping en Schijndel (resp. 7, 8 en 9 punten, uit resp. 16, 15, 16 wedstrijden) Desk heeft deze Zondag ongetwijfeld de moeilijkste opgave tegen Helmond en we zien het maar somber in voor de mannen uit Kaatsheuvel Schijndel speelt even eens thuis, tegen Veloc, en ook zij krijgt vermoedelijk geen kans. Kol ping is te gast bij SET en misschien slepen zij daarvan een puntje weg. Oss verliest vermoedelijk van Sarto. 1 doch De Valk legt beslag op de ge hele winst contra TOP. Tenslotte is daar dan nog het belangrijke treffen tussen de twee koplopers: Helmondia- Wilhelmina. Weet de thuisclub te winnen, waar zeker kans op bestaat, dan stijgen de kampioenspapieren, doch als de Bosschenaren zegevierend het strijdperk verlaten, dan kunnen zij zich practisch titelhouder noemen. Een belangrijke Zondag dus. Denderende ontmoetingen hebben we in 2 B niet kunnen ontdekken, maar onder de gegeven omstandighe den blijven alle nog te spelen wed strijden belangrijk. Baronie heeft Al- lianse te gast; beide clubs hebben vo rige week lelijke steken laten vallen en er kan dus nu een spannend tref fen worden verwacht, waaruit Baro nie wei zegevierend tevoorschijn zal komen. Rood Wit's kansen staan iets gunstiger dan die van het bezoekende MOC, evenals die van RAC contra Vlissingen. Terneuzen zal weinig kans op winst worden geboden door TSC en ook Dosko zien we victorie kraaien tegen Goes. Middelburg mag thuis dan tot bijzondere dingen in staat zijn, zoals het 1.1. Zondag be wees contra Baronie, het zal 't toch wel niet lukken Internos de voet dwars te zetten. De tierde klassers TTOEWEL over het geheel genomen -tl nog een half dozijn wedstrijden voor de boeg blijven, staat het in 3 B in feite nu reeds vast, dat Gudok kampioen zal worden en OJC onder aan zal eindigen. RKDVC gaat dit maal winnen van St. Michielsgestel, RKTVV en Baardwijk delen de pun ten en van Heusden-OJC kan de le zer zonder meer zelf het resultaat voorspellen. RWB kan Zwaluw de winst ontnemen en Gudok op zijn beurt van Hieronymus. Iu 3 C vraagt allereerst WVO-Roo- scnuaal de aandacht. De gastheren zullen ongetwijfeld alle zeilen bijzet ten. maar er niet in slagen de leiders winst te ontfutselen. Hero krijgt het gemakkelijker contra RKC. hetgeen SCO niet kan zeggen tegen BSC. DHV gaat uiteraard opnieuw zich tot het uiterste geven, nu op eigen grond met VES als gast. Het kon wel eens een overwinning voor de mannen uit Ze- venbergschenhoek worden. WSC-Vir tus wordt vermoedelijk een punten verdeling, maar Zierikzee gaat sneu velen tegen Dongen. ODIO-Zeelandia opent in 3 D de rij; nieuwe winst voor de lui uit Ossen drecht in het verschiet. Nieuw Borg- vliet-RKFC, wordt daarentegen wel een zege voor de bezoekers en ook Hulst zien we twee punten aan hun reeds respectabel aantal toevoegen, ten koste van het te gast komende Corn.Boys. De Zeeuwen zullen niet opgewassen zijn tegen Axel en RCS klopt Meto. Of Breskcns zich op ei gen grond zal laten slaan door Bier vliet, is voorlopig nog een open vraag. De vierde klassers TN 4 D is voorlopig nog geen beslis sing in zicht, noch wat de kampioen, noch wat de hekkensluiter betreft. Raamsdonk gaat een nieuwe neder laag tegemoet contra Zaltbommel, ten zij.Wit Zwart staat eveneens zeer ongunstig voor de winst tegen RKJVV doch gelijk op zullen Haarsteeg en Nieuwkuik gaan. GW heelt de beste winstpapieren tegen DESO. De big match in 4 E is VOAB-TAC, waaruit de thuisclub ongetwijfeld twee punten zal weten te trekken. Oisterwijk kan van SVG niet winnen, doch PCP's kansen staan niet slecht tegen het bezoekende GSWB. Nevelo speelt wel licht gelijk met Broekhoven, even als Were Di en Ons Vios. In 4 F zal Bocimeer raad weten met TVC en ook Groen Wit staat niet ongun stig voor de winst contra RSV, doch SAb zal met zijn opgewassen tegen Madese Boys. Het belangrijkste trer- fen gaat hier ditmaal tussen Veerse Boys en Gilze waarin de leiders nog niet hebben gezegevierd. Robur kan het in 4 G natuurlijk niet halen te gen SC Gastel, evenmin alls HSC contra Grenswachters, hoewel de krachtsverhouding hier minder ver uiteenlopen. lerseke klopt Kaaise Boys. terwijl De Schutters in heei goede doen zullen moeten zijn om Steenbergen de voet te kunnen dwars zetten. Twee thuisclubs in 4 H hebben goede winstpapieren; Koe wacht contra Oostburg en Aarden burg tegen Luctor hetgeen nog niet wil zeggen, dat de bezoekers het daar mee eens zijn Yzendiike kan echter niet op tegen Sluiskil, evernrn als R1A contra Hontenisse, noch EMM tegen Steen. Generaal Grünther kon een half jaar geleden verklaren: „De Navo- strijdkrachten in Europa zijn nu zo ster, dat de Sovjet-strijdkrachten thans waarschijnlijk in de door hen bezette landen niet voldoende strijdkrachten hebben om een aanval met enig rede lijk succes te kunnen beginnen. Vol gens ons moet Rusland thans aanvul lende troepenmachten in het land zelf beschikbaar stellen om met resultaat een aanval te doen. Als deze veron derstelling juist is, hebben we daar mee al veel gewonnen omdat dit be tekent, dat we dan voor deze aanval tevoren gewaarschuwd kunnen zijn". Het gebouw, dat thans in zijn ruwe vorm is opgetrokken, moet versterkt worden. Een krachtig defensie-systeem moet worden opgebouwd. Hieronder vallen b.v. de militaire vliegvelden, waarvan er in Shape thans ongeveer 160 voor operationeel gebruik gereed zijn. Hieronder valt ook het systeem van pijpleidingen, en installaties, dat zich eerlang met een totaallengte van 6.000 km. over W. Europa zal uitstrek ken en dat er toe zal bijdragen, dat de strijdkrachten 20.000 kubieke meter brandstof voor straaljagers meer zul len kunnen aangevoerd krijgen dan thans het geval is. DE RUSSISCHE DREIGING f-)E BELANGRIJKE vraag voor Na- vo is: wat is de Russische dreiging tegen het Europese Nato-defensiestel- sel. De Amerikaanse luitenant-gene raal Cortland van Shape deelde hier over het volgende mede: „Hun (de Russen) strategische positie is zeer goed. Zij beschikken over 175 divisies, die in een maand tot op een peil van 300 kunnen worden gebracht. De satel lietstaten kunnen thans 70 divisies op de been brengen, waarvan de kwali teit de laatste jaren zeer is vooruit gegaan. De Russen beschikken over 35 ge mechaniseerde divisies, die zeer effi ciënt zijn en van gelijke vuurkracht ais de onze. Op het moment van een dreiging kunnen wij in W. Europa over 30 divisies beschikken, doch direct daarna kunnen wij aanmerkelijke versterking krijgen. De Russische luchtmacht bestaat thans uit totaal 20.000 vliegtuigen van diverse makelij, waarbij men de Mig op gelijk niveau mag stellen met de westelijke jagers. De Russen liggen nog achter op het gebied der zware transportmachines, doch komen de laatste jaren snel bij, zoals blijkt uit het verlengen van hun startbanen. Onder Shape vallen thans 3000 vlieg tuigen, doch daarachter zit dan nog de strategische luchtmacht van de Ver. Staten en Engeland als vergel dingswapen DROP. PICCARD, wiens avonturiers- bloed blijkbaar nog altijd blijft bruisen, overweegt de bouw van een „Mesascagf" voor diepzeeduiken tot 2.000 meter. Het toestel zal er uitzien als een onderzeese helicopter. Het toestel zal bestaan uit een schuit van plexiglas met daarboven een schroef. MANTA. Een Weense onderzoeker, Dr. Hans Hass, vindt niets heerlijker dan er met duikerhelm en zwemvliezen op uit te trekken in de diepte der zeeën binnen de keerkringen. Hij is gewoon verliefd op de fantastische koraal landschappen en de vissen-rijkdom in een eindeloze variatie van gedaante en kleur. Het liefst nog ontmoet hij haaien om zijn voor vele ongelovige oren verkondigde theorie te bestigen, dat deze dieren niet gevaarlijk zijn, als men maar geen angst toont en hen in het dreigendste geval met het stemgeluid verschrikt. Zijn lust en leven is het aldus met onderwater- camera en speer erop uit te gaan En van de geestdrift, door dit alles bij hem opgewekt, stort hij iets over in de lezer van het boek, ..Manta" geti teld. dat van zijn laatste onderzoekin gen in de Rode Zee verhaalt. Want vertellen kan de man ook. Met verve en humor Het relaas was het dan ook waard, zo keurig door Mr. Louis Bour bon vertaald te worden en door Hol- landia in Baarn zo royaal uitgegeven te worden. Royaal door het kloeke formaat, maar vooral ock door de 81 zeldzame en fraaie foto's, welke mede enig denkbeeld geven van het myste- rieuse leven in de onderwaterscheme ring.

de Stem | 1954 | | pagina 5