r Cijfers, die spreken Ieder jaar40.000pelgrims naar Smakt ZWITSALINE gelee De Spookkano J AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO TWEEDE BLAD HAAGSE BRIEVEN WIE. nauwkeuriger geïnformeerd wil zijn, raadplege de boven genoemde uitgave der K.V.P. En hij zal zeker de redelijkheid van de vraag beamen, die ik in de aanvang van deze brief stelde. „Zullen de katholieken bij de Statenverkiezin gen opnieuw een versterking hun ner eenheid demonstreren?" VRIJDAG 26 MAART 1954 „Sint Jozef heeft heel wat te zeggen Om een zalige levensstaat röokvoldoening Om Anneke Beekman handen William Byron Mowery Vergeten land Damesbezoek DAHammarskjoeld, secre taris-generaal van de Ver enigde Naties, heeft in zijn hotel te Stockholm een eigen aardige gast gehad. Voor vlijtige handen uur: Melo- r^N QVER vier weken zijn de verkie zingen voor de leden van de Provinciale Staten weer achter de rug. En de propaganda voor die ver kiezingen via vergaderingen, affi ches en folders moet feitelijk nog beginnen. Dat wil echter niet zeg gen, dat er nu geen verhoogde acti viteit der partijen zou zijn. Men denke aan de bekende rede van Prof. Romme, die een kleur beken nen vroeg van de P. v. d. A. en die een offensief inluidde, men denke aan liet congres van de V.V.D. en de rede van Mr Oud. Men lette in het bijzonder op de houding van de P. v. d. A„ vooral gericht tegen de K.V.P.: haar poging om de door braak kost wat kost te verbreden. Het heeft zin op dit ogenblik de machtsverhoudingen in cijfers der verschillende partijen eens na te gaan, want ook de a.s. Statenverkie zingen zullen tevens als een lande lijke krachtmeting der politieke partijen worden beschouwd. Waar- bi1 het vooral gaat om de vragen: Zullen de katholieken opnieuw (na 1.953 bij de gemeenteraadsverkie zingen) een versterking hunner eenheid demonstreren? Zal de door braak naar de P. v. d. A. opnieuw vergeleken bij het vorige jaar ver nauwd worden? Ik maak hier graag gebruik van een pas verschenen praetische uitgave der K.V.P., waar in de verkiezingsuitslagen in alle ge meenten boven 20.000 zielen, in alle provinciën en van het hele land werden opgenomen van de jaren 1950 (de jongste Statenverkiezin gen), 1952 (De Tweede Kamerver kiezingen) en 1953 (De Gemeente raadsverkiezingen). Het zijn inder daad cijfers, die spreken. ^LLEREERST is daar de belang wekkende uitslag van 1952. Vergeleken bij 1950 daalde toen het stemmenpercentage der K.V.P. van 31,6 op 28,7, dat der beide protes tants-christelijke partijen van 22,6 op 20,2: het stemmenpercentage van de P. v. d. A. steeg van 25,7 tot 29: gevolg van winst op de „confessio nele" partijen en op de C.P.N., die vergeleken bij 1950 daalde van 6,8 tot 6,2 pet. der stemmen. De P. v. d. A. juichte, de door braak, die verloren leek (van '46 tot en met '50 was het stemmenpercen tage der socialistische partij steeds gezakt ondanks de gelijktijdige ach teruitgang van de C.P.N.), de door braak scheen nieuwe kracht verkre gen te hebben. En inderdaad ver oorzaakten sociale spanningen in de christelijke groeperingen, gepaard gaande met of het gevolg van eco nomische moeilijkheden in velerlei maatschappelijk geleding, politiek verlies en winst voor de P. v. d. A. enerzijds en voor V.V.D. en K.N.P. anderzijds. En van P. v. d. A.-zijde voorspelde men: bij de gemeente- roadsverkiezingen zal met name de K.V.P. een nog grotere klap krijgen. Dit geschiedde niet. Er kwam in tegendeel meer begrip voor eenheid, de economische omstandigheden lie ten een politiek toe, die voor de K.V.P. gunstig en voor de P. v. d. A. ongunstig werkte. Een situatie, die nog steeds voortduurt en waarvan de P v. d. A. het beste tracht te maken door nu als haar beleid te demonstreren datgene wat zij tot dusverre steeds heeft bestreden. Bij de gemeenteraadsverkiezin gen herstelde zich de K.V.P. in sterke mate, de protestants-christe lijke groepering in mindere mate. En de P. v. d. A. wist zich nauwe lijks op haar peil van 1952 te hand haven. Was het aantal stemmen op de C.P.N. niet opnieuw belangrijk verminderd, dan zou de P. v. d. A. zelfs aanvankelijk teruggelopen zijn. De cijfers zijn als volgt: P v. d. A. in 1952 29 pet. der uitgebrachte stemmen, in 1953: 28.1 pet. De C.P.N. verkreeg in de genoemde ja ren respectievelijk 6,2 pet. en 5,2 pet. Het percentage van de P. v. d. A. werd enigszins gedrukt, omdat zij in vrijwel geheel katholieke ge meenten uiteraard niet met een lijst uitkwam, terwijl zij daar bij de ver kiezingen voor de Staten en de Ka mer wel verspreide stemmen boekt. De beide protestants-christelijke partijen verkregen (met afzonder- Advertentie) li.jke of gecombineerde lijsten) 20,5 pet. der stemmen tegen 20,2 pet. in 1952, een lichte verbetering dus. Wat de K.V.P. betreft, hier liggen voor een juiste beoordeling nogal moeilijkheden. Op de eerste plaats zijn er gemeenten, waar het aantal katholieken niet groot genoeg is om bij de gemeenteraadsverkiezingen met een eigen lijst uit te komen (dezelfde moeilijkheid als bij de P. v. d. A. in vele kleine zuidelijke gemeenten). Vervolgens zijn er veel vooral zuidelijke gemeenten, waar de K.V.P. als zodanig niet aan de verkiezingen deelneemt. Dat zijn vele overwegend katholieke ge meenten. De cijfers zien er nu voor de ka tholieken als volgt uit: K.V.P. 20,4 pet. der stemmen, katholieke lijsten 11,5 pet; samen 31,9 pet. Vergeleken bij 1950: 31,6 pet. en 1952: 28,7 pet. is dit een zeer gunstig percentage. Het is echter enigszins geflatteerd, omdat bekend is, dat er een aantal katholieke lijsten zijn geweest, waarop ook door personen gestemd is, die b.v. bij de Kamerverkiezingen de P. v. d. A. steunen. Een voor beeld daarvan is de bekende lijst- Kuipers in Den Bosch. Houdt men daarmee rekening, dan kan men zeggen, dat de K.V.P. in het vorige jaar het in 1952 geleden verlies over het hele land gerekend heeft ingehaald. In het Zuiden niet, in het Noorden was daarentegen in verschillende gemeenten de uitslag zelfs gunstiger dan in 1950. HET kleine gehucht Smakt, nog geen 100 zie- Hoensbroek, Groningen en Breda, uit Kerk- len tellend, ligt langs de spoorlijn Venlorade, Sneek en Enschede. En die allen trekken Nijmegen in de Peel. Het is een onaanzienlijk naar het kapelletje, dat men hierboven ziet af- plaatsje, dat niettemin ieder jaar wel 40.000 be- gebeeld, het kapelletje van Sint Jozef, zoekers trekt uit alle delen van het land. uit (Advertentie) TN De zomermaanden is Smakt zo druk bezocht, dat dit plaatsje zonder veel moeite kon uitgroeien tot een be drijvig dorp. Er zouden rustig enkele hotels gebouwd kunnen worden en verscheidene winkeliers zouden er drukke zaken kunnen doen. Het lijkt echter, alsof Sint Jozef hiervoor waakt. Eenvoud en beschei denheid waren de deugden, die hem halfzivaar ROOSENDAAL J)E VERKLARING van het Secre tariaat van het Aartsbisdom over het geval-Anneke Beekman is met zijn sobere, doch indringende argumentering duidelijk genoeg. Het is merkwaardig, hoe mensen, die de Kerk anders vaak als een dwanginstituut voorstellen, nu van Haar verlangen, dat Ze de gewe tensvrijheid in het gedrang zal bren gen en als orgaan van- recherche zal gaan optreden. Aan de pleegmoeders is wel me degedeeld, dat ze volgens hun ka tholieke levensovertuiging niet de plicht behoeven te ontlenen, het kind verborgen te houden. En de Joodse instanties kregen de verkla ring: Als het kind inderdaad tegen haar uitdrukkelijke wil zou zijn vastgehouden (bijvoorbeeld om ge loofsmotieven) zou de kerkelijke overheid meewerken om aan deze onrechtmatige dwang een einde te maken. Iets meer verlangen van de ker kelijke overheid is onredelijk. En nu het kind al bijna 14 jaar geworden is en toch wel kan weten wat het wil, moest men toch eens ernstig overwegen, of men het door de rech- ter(pas in tweede instantie) toege kende recht op voogdij niet het best kan loslaten. Helaas blijkt uit de laatste verklaringen van de Joodse kerkgenootschappen, dat men er niet aan denkt, dit zelfs te overwe gen. Het formele recht wil men la ten gelden en dat alleen, hoe zeer de omstandigheden met het voort schrijden der jaren ook veranderd zijn. Men heeft gewezen op het geval Finally in Frankrijk, waar de ker kelijke autoriteiten zich lieten over halen aan de opsporing van Joodse kinderen (in Spanje) mee te wer ken. Doch die autoriteiten zijn toen wel zeer ontgoocheld. Tegen alle af spraak in werden de kinderen im mers onmiddellijk naar Palestina ontvoerd! tijdens zijn leven heel in het bijzonder sierden. Hij leefde steeds in het ver borgene en is practisch nooit op de voorgrond getreden. Dit wil hij zelfs niet in Smakt. Sint Jozef heeft het in de hemel nog steeds voor het zeggen. Deze ziens wijze is niet van ons, doch van nie mand minder dan de grote Teresia van Avila, die de verering tot deze bescheiden heilige tijdens haar leven zo zeer heeft gepropageerd. Er is trouwens een zeker verband tussen de stichting van het genade kapelletje in Smakt en deze grote Spaanse heilige, die in het midden van de zestiende eeuw leefde en er als het ware een levenstaak van gemaakt schijnt te hebben de verering tot de H. Jozef ingang te doen vinden. Aan haar ijveren is het te danken, dat de Spaanse koning Karei II in 1678 zijn land plechtig aan Sint Jozef toewijd de. Toen dan ook baron Johannes van der Boyen en Neerijssche, heer van het kasteel Macken, in 1699 een kapel liet bouwen in Smakt, vlak bij de Loobeek, lag het voor de hand, dat dit kerkgebouw aan Sint Jozef werd toegewijd, daar Smakt destijds Spaans was. Toen ons land in Staatse en Spaanse Nederlanden was verdeeld, werd deze Loo-beek de grens, zodat men in Vierlingsbeek de katholieke ere-dienst niet mocht uitoefenen en in Smakt wel. In Vlieringsbeek dreig de zelfs een beeldenstorm en aan dit feit heeft het kapelletje in Smakt de twee fraaie oude beelden te danken van de H. Lucia en de H. Laurentius. De wereldgeestelijken, die steeds de kapel bedienden, verdwenen uit Smakt en door een wonderbaarlijke beschikking van het lot, die men be- door 18) Terwijl ze in de kazerne-keuken aten, kwam uit het Zuiden een Be>- lanca (watervliegtuig) aanvliegen, die inspecteur Bernard bracht. Trein en boot gingen deze officier, begerig om zijn vijand te vernederen en deze vervolging over te nemen, niet vlug genoeg. Rustig en zelfbewust begaf Norman zich naar het kantoor om zijn chef te ontvangen. Gevolgd door een Be- redene van het hoofdkwartier als or donnans, stapte Bernard zonder klop- nen Normans kantoor binnen. Een driftig mannetje, hoewel een der bekwaamste mannen van de Be reden Politie, was Bernard In Nor mans ogen een dienstklopper, wien het aan de nodige menselijkheid ontbrak. Al meer was dit tweetal het oneens geweest en altijd was het Norman, die milder te werk wilde gaan, terwijl Bernard voor de wet het volle pona vlees opeiste. Verder was Bernard ja loers op zijn ondergeschikte, die beter ontwikkel.' was en gefortuneerd. „Wat voer je voor de drommel hiei in Lac L'Outre uit", begon Bernard dadelijk. „Waarom ben je niet op Je post?" „Ik moest terugkomen om enkele werkzaamheden af te doen, die waren blijven liggen," antwoorde Norman. een glimlach onderdrukkend. In zijn zak had hij het lijstje van zeven namen en in zijn hart wist hi] dat hij, vóór de dag om was, zou weten wie Seth Grindley vermoord had. „Je bent geschorst", snauwde Ber nard, „tot ik een onderzoek heb in gesteld naar deze schandalige ont vluchting en die zogenaamde achter volging van je." „Geschorst, waarin ,sir?" „In alles, behalve het afwachten van mijn bevelen! Ook als korporaal tot het hoofdkwartier een beslis sing genomen heeft." Op het bericht, dat hij tot agi nt was gedegradeerd en bovendien ge schorst. glimlachte Norman, Nu was het Bernards beurt. Later kwam HIJ aan de beurt! Bernards blik viel op een foto van Joan, die op Normans lessenaar stond. „Is d.at het meisje Hastings? Is zij niet in de zaak betrokken?" „Haar verband met de zaak is van weinig of geen belang." „Zo? Ze is bij Laramie en helpt hem vluchten, niet?" „Volgens de geruchten. Wij weten ter Voorzienigheid kan noemen, werd het genadekapelletje in 1947 toever trouwd aan de Nederlandse provincie der Ongeschoeide Carmelieten, een or de, waarvan de H. Teresia van Avila, de grote Sint Jozef-vereerster, de geestelijke moeder is. De paters stonden voor een zware taak, toen zij de zorg over dit kleine heiligdom op zich namen. De oorlog was er met z'n wals overheen getrok ken en had veel verwoest. Zij sloegen echter de hand aan de ploeg, restau reerden kerk en kapel en bouwden in de schaduw van Sint Jozef een modern klooster, dat thans nog niet zo groot is, doch dat op een gezonde en harmonieuze groei is berekend. VROME LEGENDE JN EEN van de „grote" kranten wordt nu dan toch ook eens be langstelling getoond voor Zeeuwsch Vlaanderen. De Nieuwe Rotterdam se Courant heeft het over „Het ver geten land". En het stalt een paar grieven uit, welke in dit gewest le ven: Het ene departement verstrekt Terneuzen een bijdrage voor een groot industrieterrein: het andere departement onthoudt goedkeuring aan de voorgenomen woningbouw. De N.S. nemen de enige spoorlijn in Z. VI. over; prompt wordt de passa- giersdienst gestaakt. Het gasdistri- butiebedrijf in Axel levert reeds tot over de Wester Schelde; de defini tieve goedkeuring der contracten door „Den Haag" laat op zich wach ten. Voor migratie is het gewest uit stekend geschikt, als er maar meer woningen kwamen; men laat de mensen liever emigreren naar verre landen. Over al deze onderwerpen is in onze kolommen al heel wat gezegd en zal zeker nog veel te zeggen zijn. Het is goed, dat de „grote" pers nu ook eens op deze trom slaat. Dit stuk Nederland mag niet ver geten blijven! niets met zekerheid." Bernard heek hem aan. „Tracht je haar te beschermen, Norman? Wat is er tussen jou en dat meisje? Dat zal ik ook wel eens on derzoeken. Pak nu maar je boeltje en verdwijn. Dit is MIJN kantoor." In de algemene slaapzaal wierp Norman zijn bezittingen op een brits naast die van Clancy en tornde de galen van zijn mouw. Vreemd, weer agent te zijn na zoveel dienstjaren en van elk gezag beroofd zijn in Lac L.Outre, waar hij zolang het bevel had gevoerd! Hij was wat ongerust, want hem restte slechts één wapen en als dat faalde Met zijn lijstje van zeven namen en de politie-gegevens, die hij stille tjes uit het kantoor had meegenomen, ging hij weer aan het werk, overwoog iedere naam en zocht van elke man de geheime politie-aantekeningen op. Over één nam dacht hij lange tijd na; na de rest van de zeven behan deld te hebben, keerde hij daarheen terug. Clint Thello. Laramie's beschrijving paste op die man beter dan op één van de anderen. Thello had een misvormde lip en praatte wat eigenaardig. En hij ge bruikte veel Chinook-woorden, want hij was een half-Franse Rus uit het Bella Coola district. Het sierlijke beeldje van Sint Jozef, product van eenvoudige volkskunst. De maker is onbekend. TN DEZE maand, die aan Sint Jozef is toegewijd, stromen opnieuw dage lijks duizenden naar het genade-ka pelletje in Smakt. Zij komen uit alle hoeken van ons land, doch speciaal uit Brabant en Limburg. Vooral op Zondag a.s. wanneer de Vasten alweer voor de helft voorbij is, zal er een grote drukte heersen. Dit is terug te voeren op een oude traditie. In vroe ger tijden, toen de zeden heel wat strenger waren dan nu, mochten ver loofden gedurende de Vastentijd met elkaar geen omgang hebben. Alleen voor een bedevaartreis naar Sint Jo zef op Zondag Laetare werd een uit zondering gemaakt, een begrijpelijke uitzondering, want Sint Jozef wordt hier vooral vereerd om door zijn voor spraak een zalige levensstaat te ver krijgen. En wie zal de duizenden tellen, die hier in het kleine kapelletje in deze gewichtige levensvraag een antwoord hebben gekregen? Want al behoeft men niet te geloven in de vrome le gende, dat het beeldje van Sint Jozef knikt wanneer men deze heilige vraagt, of men een bepaald meisje tot zijn levensgezellin zal maken, een feit blijft het. dat juist in deze be langrijke kwestie Sint Jozef steeds uitkomst biedt. Het is dan ook niet alleen geduren de de maand Maart, doch heel de zo mer door, dat duizenden jonge men sen vertrouwvol naar Smakt gaan om van Sint Jozef hulp en steun te krij gen in het kiezen van een zalige le vensstaat. deren, alvorens iemand tot gevan genisstraffen te veroordelen. Slecht bekwam het hem evenwel. Onmiddellijk werd hij voor de rech ter gedaagd en kreeg er nog dertien maanden bij onder beschuldiging van smaad aan het gerecht. Weggegooid IN DE scheidsdingszaak Santana voor een gerecht in Sant Francisco verliep alles normaal, totdat men de aanklaagster vroeg, waar het familievermogen ter waarde van 21.000 gld. gebleven was. „Ik heb het vanaf een brug in het water gegooid!" verklaarde Elsa Santana. De rechter viel bijna flauw. „Mijn man gooit het geld bij het gokken weg", ging de aanklaag ster verder, „wie verbiedt mij, ook mijn geld weg te gooien?" Drama TE BRIDGETOWN in West-Austra- lië is een employé van de elec- triciteitscentrale omgekomen, toen hij trachtte zijn zoontje en andere kinderen van een onder electrische stroom staande omheining te trek ken. Het zoontje en twee kleine jon gens verloren het leven, vier kinde ren en de vrouw van de employé lie pen verwondingen op. Door het omlaagkomen van een electrische kabel kwamen een beek en een omheining onder stroom te staan. De kinderen, die door de beek waadden, kregen een heftige elec trische schok en liepen schreeuwend uit de beek regelrecht in de omhei- Gr. ning. Brittannië onderzocht wTelke rol Sigaartjes de luchtverkenning kan spelen hij 3 de burgerlijke verdediging, en de JN Eng61S6 SlgarGnfabrikan- mogelijkheid om hierbij lichte vlieg- ten-kringen is men be tuigen of lief schroef vliegtuigen te bevestiging Een 35-jarige vrouw belde, terwijl Hammarskjoeld afwe zig was, een slotenmaker op en vertelde hem, dat zij ver geten had een strijkijzer in de hotelkamer uit te schakelen. De slotenmaker geloofde haar en hielp haar binnen te ko men, buiten zijn weten echter in de kamer van Ham marskjoeld. Daarna belde de vrouw het restaurant op, waar Hammarskjoeld aan een diner zat en beweerde, dat er een te legram voor hem was. Toen Hammarskjoeld in zijn kamer terug kwam, had de vrouw zich in een gemakkelijke stoel geïnstalleerd. De politie werd erbij ge haald en een later ingesteld medisch onderzoek wees uit, dat de vrouw psychiatrische hulp nodig had. Hammar- skjoeld kende haar niet, maar zij heeft al eens eerder ge tracht met hem in contact te komen om een baantje bij de Verenigde Naties te bemach- Luchtv erkenning HET ogenblik wordt VA tv gebruiken. Onlangs heeft een oefe ning met een Auster machine plaats gevonden hoven Salisbury, na een denkbeeldige aanval met een atoom bom. De piloot van de machine verzond gegevens waarin hij een beeld gaf van de schade, de toestand van de wegen, de hoogte van de puinhopen de positie en de omvang van de branden en de beweging der daklo zen. Lesje TEN 46-jarige Italiaan, Ludgi Bus, kwam enkele uren na zijn vrij lating, opnieuw in de gevangenis van Aosta terecht. van geruchten, als zou ko ningin Elisabeth bij wijze van afwisseling kleine sigaartjes roken. Want dat zou natuur lijk een buitengewone aanbe veling zijn. Zelfbediening F)E General Electric Company heeft medegedeeld, dat zij een nieuw systeem voor de automatische be diening van geschut heeft ontwik keld, waardoor straalvliegtuigen in een luchtgevecht vijandelijke vlieg- De eerste persoon, die hij buiten tuigen kunnen opsporen en vernie- ontmoette, was per toeval de rech- tigen. Het systeem leidt het jacht- ter, die hem destijds tot 14 maan- vliegtuig naar de juiste hoek om te den gevangenisstraf had veroordeeld, vuren, brengt het geschut in wer- Ha, ha, zei Bus, hier hebben wij king en leidt het vliegtuig buiten meneer de rechter. Ik raad u aan gevaar. terug te keren naar huis, en eens Het is speciaal voor straaljagers terdege het strafwetboek in te stu- ontworpen. „En als er soms nog vragen zijn dan zal ik ze gaarne beantwoorden..." ZATERDAG 27 MAART 1954 HILVERSUM I, 402 M. VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 V. d. huisvr. 9.00 Gym. v. d. vrouw .9.10 Gram. (9.30-9.33 Waterst.). VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld'', caus. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 V. d. arb. in de continubedrijven. 11.40 Clavecimbelconc. 12.00 Gram. 12.33 Idem. 13.00 Nws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Accordeonork. en so list. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Gram. 14.25 Fries progr. 14.50 Gram. 15.20 „Van de wieg tot het graf", caus. 15.35 Dansmuz. 16.05 Concertgebouw-ork. en solist. 17.00 Advertentie Act. 17.30 Gram. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Amus. muz. 18.40 Regeringsuitz. Atlant. allerlei. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout" caus. 19.40 „Het Boek Handelingen", caus. 19 55 „De ze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Soc. comm. 22.15 Franse muz. 22.40 „Onder de pannen" hoorsp. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Verz. progr! HILVERSUM II, 298 M. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Koorzang. 7.45 Morgengebed en liturg, kalender. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. vrouw. 9.40 Gram. 10.00 V. d. kleuters'. 10.15 „Die lustige Witwe", operette (acte 2 en 3) (gr.). 11.00 V. d. zieken. 11.45 Pia nospel. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade ork. en soliste. (12.30-12.33 Landbouw en tuinb. meded.). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Amus. ork. 14.00 Boekbespr. 14.10 V. d. jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Fanfare ork. 15.00 Kroniek v. Letteren en Kunsten. 15.35 Koorzang. 16.00 Gram, met comm. 16.30 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 17.00 V. d. jeugd. 17.55 Sportnieuws. 18.00 Gevar. liedjes. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Promena de ork. 18.45 Buitenl. correspondenties. 19.00 Nws. 19.10 Lichte muz. 19.20 Pari. overz. 19.30 Gram. (Intermezzo: plm, 19.50 „Vader doet de vaat"). 20.25 De gewone man. 20.30 „Lichtbaken", caus. 20.50 Gram. Ook de misdaad was net iets voor Thello. Een leegloper In het Sultee- na-gebied. een man, die een beetje jaagde, een beetje goud zocht, maar voornamelijk leefde van het bestelen van andermans vallen. Het was vol strekt niet uitgesloten, dat Thello van zijn kleine diefstallen was overgegaan tot een groter brutaler misdrijf, voor al als het om tienduizend dollar ging. Ook de meedogenloze sluwheid, waarmee de onbekende van de Dun bar een argeloze jongen had beroofd en in de val geloktdat leek ook op Clint Thello. Thello. een sluwe en er varen woudloper, had al jarenlang ge gapt, zonder dat de Politie er in ge slaagd was maar het geringste bewijs tegen hem te vinden. Knight keerde terug uit het kantoor, waar Bernard hem ondervraagd haa over de achtervolging en het terrein stroomopwaarts. Norman wenkte hem. „Charlts. jij hebt Clint Thello's gangen nagegaan met betrekking tot de Grindley-kwestie wat heb Ie ontdekt, buiten wat hier genoteerd staat?" „Dat is alles wat ik gevonden heb. Eric en ik heb wat moeite aan die vent besteed „Je schrijft, dat hij de dag óór de moord in de nederzetting was. Waarheen ging hij?" „Naar zijn vallen langs de Lynette. Dat heeft hij tenminste tegen Battu Ducharme gezegd." „Weet je ook, of hij een Mann- licher-Schoenauer bezit?" „Ik weet haast zeker van niet. Dat geweer, dat hij altijd bij zich heeft en waarmee hij zulke schutterskunstjes uithaalt, is een Savage speciaal. Ik heb het zelf wel in de hand gehad: Hoezo?" „Een idee van mij Misschien wel niets." Knight stak een sigaret op. „Zeg. Eric, het is inspecteur Bernie gruwelijke ernst met die Laramie-ge- schiedenis. Moet je horen, hij heeft net de Landing getelegrafeerd, <'at sergeant Rouse het hele detachement en twee moterboten moet zenden. Hij wil het watervliegtuig ook gebruiken voor de jacht en vliegt morgen de ri vier op, om zelf het opperbevel op zich te nemen. Maar dat is het ergste niet. Hij heeft lo'jw bevelen, dat Joan en Laramie levend gevangen genomen moeten worden, herroepen en bevel gegeven, hen op het eerste gezicht neer te schieten. Dat is me ook wat moois die halfbloeden en Crees toe stemming te geven om een vrouw en een blanke neer te knallen." Het bericht deed Norman verbleken. Als Joan en Alan zich nu te voor schijn waagden, zou de Dood ln hun kano meevaren. „En, Eric, Bernie heeft Joan on de lijst gezet; „medeplichtigheid na de daad." Daar staat een paar jaar op en hij kan het bewijzen." Dit alles ontstelde Norman Van zijn plan hing zo ontzettend veel af. Hij borg zijn papieren weg en haastte zich naar Hastings' factorij. Bijna zeker, dat Clint Thello de persoon was die hij zocht, had hij nog slechts een bewijs nodig, om zeker van zijn zaak te zijn en hij meende, dit in de winkel te kunnen vinden De winkel was op slot. want Boys Hastings was naar Landing vertrok ken, deelde de baliekluiver hem mee. Hij opende met een loper de achter deur en vond in een lade Joans ver- koopboek van het lopende jaar. Hij begon dit van de eerste bladzijde af na te lezen. Op een paar dingen na was alles door Joan geschreven stomme be wijzen van de lange, saaie uren. die zij in de winkel doorbracht. S'echts enkele regels waren in het onvaste schrift van een dronken, verlopen man. De bladzijden doorlopend, vond Norman verscheidene patronenverko- pen genoteerd. Eindelijk vond hii: .,1 doos M-S patronen. Gus Stevens. <s tegoed." Een eind verdei had een an dere pelsjager ook een doos Mann- licher-Schoenauer patronen gekocht. 21.00 „De werkers van het elfde uur", hoorsp. 21.50 Metropole ork. (In de pauze: 22.05-22.15 Act.) 22.30 „Ziedaar Uw Moe der", klankb. Hierna: Avondgebed en li turgische kalender. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.25-24.00 Pianorecital. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Gram 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.50 Koersen. 12.55 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.15 en 15.15 Idem. 15.45 Ork. conc. 16.00 Accor deonrecital. 16.15 Gram. 16,30 Accordeon recital. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws, 17.10 Gram. 17.30 Gemengd koor, solisten en ork. 18.00 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.45 „Omroep-omme- ganck. 21.30 „Adrienne Lecouvreur", opera. 22.07 Nws. 22.22 „Adrienne Lecou vreur". opera. 22.56 Nws. 23.00-0.12 „Adrienne Lecouvreur", opera. BRUSSEL, 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. 14.15 en 14.30 Gram. 15.30 Verz. progr. 17.00 Nws 17.15 Gram. 18.45 Accordeonspel. 19.15 Gram. 19.25 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws. 23.00 Dansmuz. 23.55 Nws. (Advertentie) st-bn akqetij: Hamea-Gelei Beide mannen waren eerst op zijn lijst voorgekomen, doch hij had hun onschuld vastgesteld en las voort. En eindelijk kwam hij aan de veelzeg gende regel, die hij verwacht had: 2 dozen M-S part. Clint Thello, 7.50 contant. Daar stond het een doorslaand bewijs, dat Thello wél een Mann- licher-Schoenauer geweer bezat. Sluw had de man dat geweer verborgen gehouden voor zijn dievenwerk en openlijk met de Savage geparadeerd. Thello was de moordenaar. Geen twijfel mogelijk. Vermetel geworden, had de pelsdief Grindley beroofd en neergeschoten en was de bergen in gevlucht. Het zware boek ontglipte aan Nor mans vingers en viel op de vloer. „Mijn Godt— Thello!'' fluisterde hij. en zijn woorden verrieden geen vreugde maar plotselinge ontstelte nis. Al die tijd was hij zo verdiept in het opsporen van de dader, dat hij niet verder gedacht had. Nu dacht en keek hij verder— en zijn hele plan viel in duigen. Hoewel hij nu zeker wist dat Thello de moordenaar was. kon hij het niet bewijzen. Om het re bewijzen, moest hij de man zélf vat ten. met het 'goud en de gemerkte pelzen in zijn bezit. En dat was he laas onmogelijkbij Thello. (Wordt vervolgd).

de Stem | 1954 | | pagina 3