„KERNSPLITSING" in de Statenzaal WRAK TE HANSWEERT aan de GOLVEN ONTRUKT Schouwen-Duivelancl kreeg zijn peper-noot-zout-motie Walcheren Achterschip van het s.s. Liège naar Antwerpen gesleept Zuid-Bevel and Z..VLAANDEREN Mooi staaltje van vakmanschap DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 26 MAART 195, franje en rhetoriek DODELIJK ONGEVAL TE KLOETINGE Middelburgse winkels deze zomer open tot 9 uur Polder Walcheren zal dading aangaan De a.s. Statenverkiezingen Audiëntie Ziekengeld Neder landse arbeiders in België Bekroonde schilders Hulp uit binnen, en buitenland MIDDELBURG VLISSINGEN Veertig jaar aan haven werkzaam GOES HULST TERNEUZEN Onze brandweer in het afgelopen jaar AXEL AGENDA heden moi<(;en 2 2 "^/"ANNEER SCHOUWEN met beschouwingen te redden zou zijn, dan kan men de vier zittingen, welke de Prov. Staten aan het befaamde Reconstructie-rapport hebben gewijd, als een weldaad aanmerken. Maar wie van mening is, dat praatjes nog altijd geen gaatjes vullen en de daad boven het woord stelt, zal de eindeloze discussies het vonnis moeten meegeven: „zonde van de tijd ^ATUURLIJK was het goed en no dig het gedegen rapport in bespre king te brengen, maar waarvoor dien den de frases-franje en dreunende rethoriek, die toch niemand van standpunt veranderen doen? De heren v. Oorschot en Kodde, de lange-baan oratoren, hebben dit aan den lijve ondervonden. Hun extremistische op vattingen moesten wel bezwijken voor het gezonde verstand en het verzet van een hele streek. Ook de samenstellers van het rap port zouden niet tot hun vérgaand advies zijn gekomen, inzake de z.g. bevriezing van alle kleine dorpsker nen (mr Mes gaf dit duidelijk te ver staan), indien zij geweten hadden dat kernen als Noordwelle, Ellemeet, Ei kerzee en Kerkwerve nog vrij gaaf van onder de golven uit zouden ko men. Het deed daarom als vrij vreemd aan dat de heer v. Oorschot in deze „nog Roomser dan de Paus" wou zijn. Een nederlaag moest daarom wel vol gen. DOORGEHOLD MAAR de andere kant werd weer te ver doorgehold door de heer Kod de en v. d. Feltz, die de vrijheid van herbouw tot in het ongebondene leken voor te staan, terwijl de laatstge noemde bovendien zeer grof de pla nologische dienst aanviel. De heer Kodde fungeerde tenslotte als „de roepende in de woestijn" en de heer v .d. Feltz, die zich door zijn eigen fractie, de C.H., verloochend zag, heeft later, via een collega, bakzeil ge haald. De middenweg was, net als in de Braakman, werkelijk de beste. Orde ning waar die absoluut nodig is en geen overbodige dwang ten opzichte van de getroffenen, wier incasserings vermogen welhaast uitgeput is. Het kortste en krachtigste werd dit logi sche standpunt verdedigd door ir Di- kötter. Hadden alle sprekers zoals hij en ook de heer Vercauteren dit deden, dezelfde methode gevolgd, dan zou men meer bewondering voor de Sta ten hebben kunnen opbrengen dan nu. Hoe vaak ook de kernen te pas wer den gebracht: kernachtig waren er niet velen, 'n Optimist zou misschien kunnen zeggen, dat het in de lijn ligt van ons atoom-tijdperk om zich bij voortduring te vermeien in kern splitsing, kernvernietiging of kern vorming. Het kan zijn, doch het zal toch niet zo wezen, dat een van deze „atoomgeleerden" de Nobelprijs toe gewezen zal krijgen! UTOPIE minder extreem-denkende leden het anders zagen. Tegen de verwachting in stemden tenslotte alle leden, op de heer Schorer na. nog vóór de motie en zeiden zelfs drie Gedeputeerden er „ja" op. Alle humor was nog niet afwezig. Serooskerke. in het rapport voorbe stemd tot de centrumgemeente in het Platte van Schouwen, had al een foto-kaart laten drukken van de toe komstige auto-strada Amsterdam-Pa rijs en zich daar niet de geringste plaats op toegewezen. Hardhandig hebben de Statenleden aan alle aspiraties van Serooskerke 'n einde gemaakt; niets is wankeler dan 'n hoge troon! Aan deze (e) motie-volle middag was de hoofdstuksgewijze behande ling van het rapport voorafgegaan. Het zakelijke domineerde hier geluk kig sterker dan bij de algemene be schouwingen. Het verslag dat we hier van reeds gaven, was daar een weer spiegeling van. Veel positiefs konden G. S. er ove rigens niet opzeggen, daar ook dit college sterk afhankelijk is van de beslissing der regering t.a.v. Schou- wen-Duiveland. AGENDA-BEHANDELING IN LOOPPAS AAN het rapport was zoveel tijd vermorst, dat de eigenlijke agen da op 'n drafje genomen moest wor den. De al zo lang hangende kwestie van de wegenaanleg in de Braak man, werd ten gunste van de Midden weg beslecht. Critiek was er niet eens, alleen drong de heer Vercaute ren op verbeterde aansluitingen aan. Het presentiegeld der leden werd op f 25 gebracht, de subsidie van het Drankweercomité werd iets verhoogd en die van de Muziekschool geregeld. Mevr. v. d. Broecke probeerde nog de subsidie voor de Kraamzorgcentra van 25 op 50 cent per verpleegdag te brengen, maar G. S. hielden hun been stijf. „Geef dan maar 40 cent", zei ze welwillend. ,.In die trant voortgaan de antwoordde mr Mes, „zouden we kunnen vragen: „kan het niet voor 30". Onder homerisch gelach bleef het toen bij 25. Een poging van de heer Salomé om toch subsidie te geven aan een wind molen-stichting, werd bestreden, door Gedeputeerde Schout, die zichzelf als Don Quichotte aandiende, maar niet- Advertentie) temin als overwinnaar uit het strijd perk kwam. Als glorieus slot verleende de Sta ten toen nog f 25.000 aan Kinderzorg te Middelburg, waartoe G. S. geadvi seerd hadden, na eerst „neen" gezegd te hebben. Het einde van de tweedaagse zit ting was het afscheidswoord van de voorzitter tot het tiental Statenleden, dat niet meer zal terugkeren. Tranen vielen er echer niet bij. Wielrijder onder auto QISTERNAMIDDAG wilde de 93- jarige P. Fortuin uit Kloetinge van de Molenw'êg uit de Rijksweg per fiets oversteken. Hij lette niet op het van rechts komende verkeer en werd gegrepen door een personenauto bestuurd door de heer L. uit Goes. Het slacht offer smakte tegen de grond en was op slag dood. Het stoffelijk oversbhot is naar St. Joanna gebracht. FNOOR de stichtingen en verenigin- gen, die zich belasten met de or ganisatie der viering van het herstel en de wederopbouw van Walcheren en Middelburg is aan het college van B .en W. gevraagd gedurende de pe riode van 15 Juni tot en met 1 Sep tember de winkels in Middelburg tot negen uur des avonds geopend te mo gen houden. Deze beslissing viel in een kortgele den gehouden vergadering der z.g. contactcommissie, waarin, ter coördi natie van de diverse evenementen zit ting hebben vertegenwoordigers van de Stichting „Nieuw Walcheren", de Stichting „Herrezen 'Middelburg", de Middelburgse Middenstandscentrale, de Vereniging „Handelsbelang" en de Kon. Ver, „Uit het Volk-Voor het Volk", alsmede een afgevaardigde van B. en W. Naderhand heeft de Mid denstandscentrale officieel te kennen gegeven niet achter deze gedachte te staan. B. en W. hebben thans de minister van Economische Zaken verzocht ge durende de zomermaanden ontheffing te verkrijgen van de betreffende be paling der winkelsluitingswet. Wordt deze verleend, dan hebben zij de be voegdheid uit te maken of en zo ja op welke dagen of in welke weken de winkels langer geopend mogen zijn. Het is dus nog niet bekend, of het ingediende verzoek der diverse orga nisaties geheel of gedeeltelijk zal wor den ingewilligd. Wat de plannen van „Herrezen Mid delburg" betreft, vernemen wij, dat deze zullen doorgaan, zodat de eerste twee weken van Juli op de Markt in een drietal grote tenten een dynami sche bedrijfstentoonstelling zal wor den ondergebracht. De door de Ver eniging „Marktbelangen" naar voren gebrachte bezwaren werden door B. en W. niet van zodanig gewicht ge acht, dat zij hun toestemming aan de organisatie der tentoonstelling dien den te onthouden. DIJ de algemene beschouwingen werd vrij sterk de vorming van een geheel nieuwe kerngemeente op Schouwen aanbevolen, te bouwen op een hoge zandterp en liefelijk om te bewonen. De voorstanders der volledige be vriezing zagen hierin waarschijnlijk nog 'n kans om op 'n vriendelijke wij ze de mensen uit de oudë kleine ker nen weg te lokken, maar wat de an deren in dit nieuwe Utopia zagen, was niet direct te vatten. Feitelijk werd de volgende dag dan ook alweer de nekslag toegebracht aan dit plan, toen in de motie-v. Eeten, de vrijheid van herbouw werd gevraagd. Veel zien we niet komen van dit nieuwe dorp. Wat die motie-v. Eeten betreft, moeilijk is ze ter wereld gekomen. Ze bedoelde behalve de middenmoot ook de vleugels te bevredigen, wat natuur lijk niet kon. De heer van Oorschot noemde haar dan ook: noch peper noch zout en de heer Kodde vond dat ze de kool en de geit wilde sparen. Wel werd er een onderzoek naar de mogelijkheid van een nieuwe kern gevraagd, doch ook kreeg de heer de Boer zijn zin, toen hij hartstochtelijk aandrong op vrije keuze en recht op onmiddellijke herbouw. Zo viel het te begrijpen, dat de heer Schorer, voorstander der bevriezing, uitriep: „Wat hebben we hieraan doch even begrijpelijk was, dat de Zeedijk moet nu vóór 1 Mei gereed zijn MA EEN uitvoerige discussie heeft het bestuur van de Polder Wal cheren besloten tot het aangaan van een dading met een tweetal aanne mersbedrijven ter oplossing van gere zen moeilijkheden bij het herstel en de verbetering van de zeedijk aan de Zuidwatering. Lang niet alle bestuur ders waren ervoor. Het besluit werd met 15 stemmen voor en 11 tegen ge nomen. Voor de Polder Walcheren be tekent deze dading in feite, dat bij een bedrag van f 100.000.vermeer derd met 3 pet omzetbelasting, zal moeten betalen De kans is groot zo deelde de voorzitter, mr. dr. R. W. Graaf van LJmden, mede, dat het Rijk daarvan 90 pet voor zijn rekening zal nemen (zoals dit ook bij het gehele werk is geschied), al bestaat hierom trent nog geen zekerheid. De hoofd aannemer, de C. V. Gebr. Van 't Ver laat uit Hardinxveld, verplicht zich zo spoedig mogelijk, maar in elk geval vóór 1 Mei a.s. de nog onbrekende 10000 M3 zand te leveren en te ver werken In deze vergadering werd de heer P. Besuijen toegelaten als commissa ris. ZOUTELANDE. -now- Een overheerlijke roomzachte soep, bereid mei malse champignons. Lijstnum niers bekend PISTERMORGEN heeft het noofd- stembureau voor de Prov. Staten verkiezing de nummers vastgesteld van de diverse lijsten der politieke groeperingen. Ze luiden als volgt 1 P.v.d A., 2 Katli. Volkspartij. 3 Chr. Hist. Unie, 4 Anti-Rev., 5 V.V.D., 6 Communisten, 7 Staatk. Geref. par tij, 8 Geref. politiek verb, en 9 Vrije kath. lijst. Z.H. Exc. de Bisschop van Breda zal geen audiëntie verlenen op 28 Maart. Sneller uitkering ivordt nagestreefd U)E Nederlandse arbeiders die in België werken, moeten in geval van ziekte nogal eens lang op een uitkering wachten. Dat komt door de vrij ingewikkelde administratieve procedure, die voor ieder geval moet worden gevolgd." De Staatssecretaris van Sociale Za ken heeft, ten antwoord op vragen van een Tweede Kamerlid, meege deeld dat de uitkeringen de laatste tijd sneller geschieden, maar hij icht de situatie toch nog niet bevredigend. Daarom zal de kwestie onder de aan dacht worden gebracht van de tech nische commissie voor uitkeringen in geld, met het verzoek, na te gaan, hoe in de bestaande toestand verbetering kan worden gebracht. De commissie in kwestie moet toe zien op de uitvoering van het Benelux accoord inzake de ziekengeldverzeke ring. Winnaar van Goese studieclub U)E studieclub der schilders te Goes heeft weer een prijsvraag gehou den, welke heel wat leden tot deelna me prikkelde. De jury, die bestond uit de heren A. Nooteboom te Boxtel, v. Wijk te Haarlem en Janssens te Breda, kwam tot de volgende uit spraak: Afd. A I, beginners: J. Paardekoper (beker) te Borssele, 2 M. Dirkse te Goes, 3 G. de Witte te 's-Gravenpol- der, 4 L. de Geus te Kwadendamme, 5 J. Kraak te Wolfaartsdijk. Afd. A II: 1 J. Dronkers te Kapelle, 2 J. Tram per te Krabbendijke, 3 J. Witte te 's- Gravenpolder, 4 J. Paardekoper, bei den te Borssele, 5 W. Reynhout te Goes. Afd. B I (gevorderden): 1 C. Zweedijk (beker), Wilhelminadorp, 2 P. Meliefste te Goes, 3 J. de Koeijer te Ierseke, Afd. B, 2e prijs C. W. Zweedijk te Wilhelminadorp. Afd. C II (Topklasse): le prijs J. de Graaff te Goes (beker). 2e prijs A. de Beste te Goes. Herv. kerk te Kortgene tveer in gebruik r\E geheel gerestaureerde Ned. Her- vormde Kerk te Kortgene is weer in gebruik genomen. Sedert de ramp van 1 F.ebruari 1953 is dit gebouw we gens herstel- en restauratiewerkzaam heden buiten gebruik geweest en moesten de kerkdiensten elders wor den gehouden. Alle Nederlands Her vormde kerken in de classis Goes, waartoe ook Kortgene behoort en die door de ramp waren beschadigd, zijn reeds eerder in gebruik genomen. De plaatselijke predikant, ds G. van Schuppen, gewaagde van grote dankbaarheid voor de ontvangen hulp uit binnen- en buitenland. Uit Frank rijk had men onder meer enkele prachtige kandelaars ontvangen, ter wijl van kerkelijke instanties uit Amerika gelden waren binnengeko men. Voorts herinnerde hij er aan, dat tijdens de grote vloed in de 16de eeuw alleen de Kortgeense kerktoren het water had getrotseerd. De rest van Noord-Beveland was toen verdronken land. TER HOOGTE VAN HANSWEERT op de Schelde is op die A mistige dag van 18 Maart van vorig jaar het s.s. „Liège" in aanvaring gekomen met het Panamese stoomschip „Marinucci". Het Belgische schip brak halfdoor en acht uren lang zwalkten bemanning en passagiers rond in broze reddingbootjes. Deskun digen noemden het schip een verloren zaak en lieten het aan zijn lot over. Dag voor dag zonk het wrak dieper weg in de zand banken en de golven spoelden er met elk tij steeds verder over heen. A an het eind der vergadering deelde de voorzitter mede, dat de Pol der opdracht had ontvangen tot het maken van een plan tot verzwaring der zeewering voor Zoutelande Vóór het aanstaande stormseizoen moet dit werk gereed zijn. Mocht het niet ge lukken op korte termijn voor de bewo ners der af te breken huizen ande/ onderdak te vinden, dan zou een tus senoplossing dienen te worden gevon den De financiering van het object zal een punt van nadere overweging zijn. Een bepaald plan is er nog niet, aldus de voorzitter, en dus ook geen raming der kosten. Deze zullen echter in de millioenen lopen. OP DE PLAAT GESLEEPT LIET was de tweede maal dat dit schip zonk. want reeds een eerste maal was het op een mijn gelopen tijdens de oorlog. Het werd inderdaad in 1941 te Rostok gebouwd en gedoopt als de „Adolf Brinder". Naderhand kocht de rederij Deppe het en kreeg heb de naam „Liège". Op terugtocht van Amerika naar Antwerpen kwam dan de noodlottige aanvaring met het Panamese schip. Wie echter dacht dat de „Liége" een roemloze dood in de golven zou sterven, rekende buiten de waard. Twee Antwerpse sipecialistenfirma's: Eug. Herbosch en V. F. Van Loo gin gen in Mei van vorig Jaar over tot de aankoop van het wrak. Niet met de bedoeling het te slopen. Wél, om het veilig naar de haven van Antwerpen over te brengen en te herstellen. AJs eerste taak gold het bergen van de lading. Ruim 2500 ton zwavel kon gered worden, alsmede belangrijke partijen katoen en legermateriaal. Het schip, was zoals we schreven, mid dendoor gebroken en op die breuk heeft men het dan verder doorgesne den, zodanig dat voor- en achterschip totaal los van mekaar waren. Het achterschip werd vervolgens naar een nabijgelegen plaat gesleept en water dicht gemaakt. Dit is wel een zeer sterk staaltje van vakmanschap geweest. Het gat door de aanvaring gemaakt werd af gedicht en het schot, dat zich voor oe machinekamer bevond, vormde wel dra de buitenzijde van het achter schip. Italiaanse duikers van voor noemde firma's hebben dan onver poosd het titanenwerk aangevat van het onder water lassen. Het schip moest langs de breukzijde helemaal afgedicht worden door electrische las singen onder water. Dat liep vanzelf sprekend niet van een leien dakje. In de eerste plaats is lassen onder water geen lachedingetje en vervol gens zagen de duikers geen steek voor hun ogen; op de tast dienden de pla ten vastgelast Maandenlang duurde het werk. Maar het kwam klaar. Op de zandplaat kon de deugdelijkheid van de lassingen hagegaan worden en verbeterd. LEEGGEPOMPT AUTOBOTSING Door slippen reed een uit de rich ting Vlissingen komende bestelauto van de firma Cruson uit Breskens op de Oude Vlissingse weg nabij de Abele op een van Middelburg komen de personenauto. De bestelwagen werd aan de voorzijde vrij ernstig beschadigd, terwijl de personenwagen aan de linkervoorzijde ook flink werd ingedeukt. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Door de politie werd een onderzoek ingesteld. NIEUWE BAD- EN ZWEMINRICHTING In de bouw van de nieuwe gemeen telijke bad- en zweminrichting in het Kanaal door Walcheren begint thans wat meer tekening te komen. De heimachines voor het inheien der pa len voor de fundering zijn thans aan gekomen, terwijl ook de betonnen heipalen deze week zijn aangevoerd. Een dezer dagen zal met heien wor den begonnen. Het zal evenwel niet mogelijk zijn de nieuwe inrichting met het begin van het seizoen te openen. De opening zal. naar men ons mededeelde, niet eerder dan in de tweede helft van Juli kunnen ge schieden. (~)P 1 April a.s. zal het veertig jaar zijn geleden, dat de heer Th. Ka mermans in dienst trad bij de haven van Vlissingen. Hij was aanvankelijk werkzaam als comptabele ambtenaar bij het gemeentelijk havenbedrijf. Toen op 15 Juni 1934 de N.V. Haven van Vlissingen werd opgericht, en de gemeente Vlissingen haar rechten in deze N.V. inbracht, ging de heer Kamermans over naar deze N.V. Hem werd toen procuratie verleend. Hij is nog steeds als procuratiehouder werk zaam. De heer Kamermans is in zijn woonplaats bestuurslid van verschei dene verenigingen en is al ruim 40 jaar organist van de Gereformeerde Kerk. TEWATERLATING Zaterdagmiddag a.s. zal van de hel ling van de N.V. Kon. Mij De Schelde het voor Russische rekening gebouw de motorschip „Jennissei" te water worden gelaten. RAAD TOONDE ZICH VOLGZAAM Gisteravond vergaderde de Goese raad en nam alle 16 voorstellen van B. en W aan. De voornaamste waren: aan koop van 6 oude panden in de bocht van Guinea; de urgentverklaring van een fitterscursus aan de ambachts school; het garanderen van een geld lening t.b.v. der Kath. Kleuterschool; aankoop van een natuurkunde kast voor de Kath. Meisjesschool, aanleg van een centrale verwarming in het stadhuis en verhoging van de gast huistarieven. GEMODERNISEERDE ZAAK HEROPEND. Onder grote belangstelling had gis ter in de Lange Vorststraat de herope ning plaats van het totaal gemoderni seerde Bos' herenkledingmagazijn. Hoewel pas 23 jaar geleden van de Ganzepoortstraat overgebracht naar de Lange Vorststraat was de bekende zaak om in stijl te blijven uit haar jasje gegroeid. De heer Bos Jr., heeft daar op radicale wijze in laten voorzien en beschikt thans over een grote winkelruimte, gestoffeerd met een overvloed van textiel, dat in het smaakvolle en overvloedig verlichte interieur beter uit komt dan ooit. Kan toor noch paskamers ontbreken; alles is even practisch ingericht en het blank-eiken der betimmering doet het uitstekend. Wederom kreeg de Lange Vorst straat een zaak bij, waarop ze trots kan zijn. Yerseke Zeer waarschijnlijk zal Axel nog dit jaar een modern en aan alle eisen des tijds voldoend consultatiebureau rijker zijn. „Axel Vooruit". Wegens gezond heidsredenen heeft de heer P. Won- dergem zich genoodzaakt gezien ont slag te nemen uit zijn functie van voorzitter van de Winkeliersvereniging Axel Vooruit. De verkiezing van een nieuwe voorzitter „al plaats vinden tijdens de alg. ledenvergadering op 31 Maart a.s. Gevonden granaten. Nog steeds worden alhier „oorlogssouvenirs" ge vonden. Thans is weer aangifte ge daan van het vinden van zes niet ontplofte granaten aan de „Lange- dreef". Benoeming. Tot vicaris bij de Ned. Herv. Kerk alhier werd benoemd de heer Den Blaauwen te Lisse. Vaste aanstelling. Tot besteller in vaste dienst is bij de P.T.T aange steld dhr. A. de Back. Deze was voor de ramp in dezelfde functie werkzaam te Kruiningen. maar door de evacua tie hier tijdelijk toegevoegd. QOK de laatste operaties verliepen vlot. Acht pompen werden in wer king gezet Uren lang spoten ze het slijkerige water overboord, terwijl op korte afstand de sleepboten Elisabeth Letzer, Michej Gelling en G. Van DijK het moment afwachtten om tot het definitieve sleepwerk over te gaan. Enkele dagen geleden was gebleken dat het achterschip op de zandplaat begon te hellen naar stuurboordzijde. Dat betekende derhalve dat niet lan ger mocht getalmd worden. De fir ma's Herbosch en Van Loo besloten dan ook onverwijld tot de actie over te gaan. VLOT LEZING PATER VAN ACKER Voor de lezing over het humanisme, die Pater van Acker S.M., voor de leden van de culturele club van de K.A.B. afd. Terneuzen hield was gro te belangstelling. Na het openingswoord van de voor zitter werd aan Pater van Acker de gelegenheid gegeven zijn toehoorders duidelijk te maken wat bet Humanis me, zoals wij dit thans ontmoetten, is. Hij sprak over het ontstaan, het ter rein waarop door de humanisten ge wérkt wordt en hun verdere actjvi- ten Bovendien schetste hij het werk van het Humanisme onder de buiten kerkelijken en gevangenen, D.U.W.- kampen en kazernes. Tenslotte verklaarde spreker zijn toehoorders hoe zij als katholieken 't humanisme tegemoet moeten treden en welke gevaren er van katholiek standpunt bekeken, in het humanis me verscholen zitten. Deze lezing heeft zeker voor zijn toehoorders verhelderend gewerkt FILMVOORSTELLING OUDEN VAN DAGEN Het is alweer gebleken dat de in woner van Terneuzen de ouden van dagen van hun gemeente een warm hart toedragen. De filmvoorstelling die in iiti v-uu- certgebouw werd gegeven om de oud jes een genoeglijke dag te kunnen be zorgen, was totaal uitverkocht. Zo blijkt weer eens te meer dat veel kleine offertjes weer heel wat oudjes een aangename dag kunnen bezorgen. Sluiskil "TOEN ging de groene firmavlag van E. Heroosch openwaalen aan de- resterende mast De sleepboten be gonnen te brullen. Kabels gingen stras staan en de schroeven maalden het water tot schuim. Maar er kwam geen beweging in. Nog liep het slijkwater van het dek de stroom in, nog sleur den de sleepboten uit volle macht. Maar de deskundigen, die de operatie leidden waren er gerust in. Niet zo dra immers waren de luiken leegge pompt of ze hadden een definitieve inspectietocht ondernomenalles bleek stevig dichtgemaakt. En het schip werd officieel sleepvaardig ver klaard. Dinsdagmiddag om 3 uur Kwam het wrak vlot en weldra verdween het in ie richting Antwerpen. Omstreeks acht uur werd de Kruis- schanssluis gepasseerd en werd de achtersteven gemeerd aan nr. 263 der dokken. Inmiddels zijn reeds op het voor schip de werken definitief begonnen. Dagelijks dalen de duikers af in het gore water voor het electrisch kissen, op dezelfde wijze als bij het achter schip. Binnen een maand noopt men ook het'voorschip, waarvan thans nog slechts amper de masten bovensteken bij hoogwater naar de Antwerpse ha ven te kunnen slepen. NED. KATHOLIEKE BOND VAN WERKNEMERS De Ned. Kath. Bond van Werkne- mers(sters) in industriële bedrijven St Willebrordus afdeling Sluiskil viert tegelijkertijd met de plaatselijke KAB haar 25-jarig bestaan, In nau we samenwerking zal dit feest geza menlijk worden herdacht. Niettegen staande kent de Bond van Werkne mers zijn eigen activiteiten ter voor bereiding op dit feest. Een van deze actiepunten is ongetwijfeld een leden werving. Om de leden nog dieper te doordringen van de noodzakelijkheid van de vakbeweging om op deze wijze de propaganda te vergemakkelijken, heeft de voorzitter van de Bond, de heer Vink uit Den Haag zich bereid verklaard om het probleem „De vak beweging in deze tijd" hedenavond ter gelegenheid van de jaarvergade ring te komen belichten Sas van Gent 1953 is voor de vrijwillige brand weer van onze plaats een druk jaar geweest. Verschillende malen heeft zij moeten tonen, wat zij waard was. en geen enkele maal heeft zij het ver trouwen beschaamd. In totaal moest zeven maal worden uitgerukt. Het begon reeds vroeg in het jaar. Op 14 Januari klonk het eerste alarm voor een kleine brand in de woning van een ingezetene, doch bij aan komst bleken omwonenden en ter hulp gesnelde voorbijgangers het gevaar reeds te hebben bezworen. Toen kwam de voor ons land zo fatale datum, 1 Februari. Rond vier uur in de morgen werd door Terneuzen om bijstand ver zocht. Eerst op 2 Februari des mor gens om zeven uur keerde men dood moe terug, blij zijn steentje tot leni ging van de nood te hebben bijgedra gen. De brandweer was 27 uur onaf gebroken in touw geweest. Een bran dende hooiopper op 22 April deed de brandweer weer uitrukken, doch het blussingskarwei was heel wat lichter dan bij de grote brand, die de dag daarop uitbrak in de graansilo's van de C.H.V. en waarbij ook de bijstand van de brandweren van Westdorpe en Sluiskil moest worden ingeroepen De nablussing werd eerst op 28 April dus vijf dagen later beëindigd. De schade bij deze brand beliep ruim f 100.000.—. Op 21 Mei werd een ander bedrijf, de hout-agerij en kistenfabriek van dhr. v. Sloten, door brand geteisterd. Hier kon de brandweer weer niet voorkomen, dat het blussingswerk ver geefs was. Slechts de aangrenzende woning kon worden gered. De laatste maal. waarop de brandweer voor brand werd gealarmeerd, was op 13 Augustus. Een landbouwhangar met de daarin geborgen oogstproducten ging hierbij in vlammen op. 24 No vember d.a.v. verleenden de Sasse „vuurvreters" tenslotte nog hulp bij een auto-ongeval. Ook theoretisch bleken zij hun man netje te kunnen staan. Bij de in deze gemeente gehouden examens voor brandwacht 2e klasse, slaagden im mers alle leden Jan de brandweer. Voor zij echter zo ver waren, hebben zij heel wat moeten blokken en heel wat vrije avonden moeten opofferen. Een der oudste leden, de heer J. W. F. Schroder, ging op 1 Juli met pensioen. Hij had er de niet onaardige diensttijd van 33% jaar op zitten. De heer J. P. Renique volgde hem als brandmeester op, terwijl de heer A. David de plaats van de heer Reni que als chauffeur-monteur innam. RECHTER THOMAS In het Olympia Theater draait voor het eerst in Zeeuwsch-Vlaanderen de nieuwste Nederlandse film Rechter Thomas. Deze film is gemaakt naar het boek van Frangois Pauwels en vertelt de geschiedenis van een oude weduwnaar, die bij een vliegongeluk zijn enige zoon heeft verloren Op een gegeven moment krijgt hij als president van de strafkamer een rechtzaak te behandelen van een jon gen, die sprekend op zijn overleden zoon lijkt. Door deze gelijkenis neemt hij de jongen onder bescherming en laat de stem van zijn hart spreken inplaats van die der wet. HET EIND OFFENSIEF INGEZET! Nu eens niet door Amerikaanse of communistische legers in Korea, doch door het uniformen comité van het harmoniegezelschap De Verenigde Vrienden. Nu de Vasten een hinder paal bleek voor het organiseren van de reeds traditioneel geworden bal avonden, moest worden omgezien naar andere mogelijkheden om het laatste geld voor de aan ie schaffen unifor men bijeen te krijgen. Een dezer mo gelijkheden bleek het verzorgen van een filmavond, welke doorging in café Tivoli bij de heer Haarsma. In tussen zijn de uniformen reeds in be stelling en is het zeker, dat op 30 April a.s. de harmonie in haar nieuwe „gedaante" door de gemeente zal pa raderen. Daarmede zal echter het werk voor het nijvere comité niet zijn beëindigd, van onze „muziek" heeft steeds maar weer met tekorten te kampen, en daarom heeft het comité het plan opgevat om op 30 April, 1 en 2 Mei a.s. een groots opgezette fancy-fair te organiseren. Zoals dit in het verle den reeds is geschied, zal ook deze fancy-fair op de Molenberg worden gehouden. En het comité is er van overtuigd, dat muziekminnend Sas ook thans weer in de beurs zal wil len tasten om de Harmonie in staat te stellen de ste ds nodige nieuwe instrumenten aan te kopen. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Hulst maken bekend, dat door hen ontheffing is verleend yan het be paalde in artikel 2 der Winkelslui tingswet 1951, met dien verstande, dat in verband met de uitvoering van de Matthaus-Pasion de winkels op Zondag 28 Maart a.s. voor het pu bliek geopend mogen zijn tot des avonds 8 uur. Hulst, 26 Maart 1954. Burgemeester en wethouders voornoemd, P. WARNIER, wnd voorz. J. F. v. DENDEREN, secr. St. Jansteen BURGEMEESTER IN AMBTSWONING Mr Reuser, de nieuwe burgemeester nam zijn intrek in onze gemeente itl December j.l. Door het nog niet be schikbaar zijn van de ambtswoning woonde de burgemeester voorlopig in een houten woning, die gebouwd was bij het pompstation van de Zeeuwse!* Vlaamse Waterleiding Mij te Kapelle- brug. Hierin komt nu echter verande ring. Doordat oud-burgemeester Geir- naerdt namelijk in deze gemeente een zeer geschikte woning gevonden heeft, gaat hij de ambtswoning verlaten en komt deze ter beschikking van de nieuwe burgemeester. Kapellebrug NIET ALLEDAAGS VOORVAL Aan de Belgisch-Nederlandse grens alhier vond een confrontatie plaats van personen verdacht van boter smokkel naar België. Behalve de ver dachten waren ook hoge autoriteiten van beide landen op het gebied der Invoerrechten en Accijnzen aanwezig. Clinge Bosbrand. Dezer dagen brak on verwacht brand uit in een van de bossen grenzende aan de Opperstraat. Enige honderden jonge dennenplanten gingen door de brand verloren. Door flink aanpakken kon erger worden voorkomen. De plaatselijke brandweer kon geen hulp verlenen daar zij niet beschikt over het goede materiaal. De Klinge (B.) NIEUWE VELDWACHTER Door de gemeenteraad werd be noemd tot gemeente-veldwachter, de heer L. Bogaert uit Meerdonck. De nieuwe functionaris zal in dienst tre den 1 April a.s. Graautc MAATSCHAPPELIJK WERKSTER In onze parochie zal de maatschap pelijk werkster haar bezigheden aan vangen. Elke Dinsdag zal ze in het gebouw van het W.-G. Kruis voor eenieder te spreken zijp. Dinsdag avond werd in een goed bezochte ver gadering door drs de Bont het doel en de werkwijze van het Sociaal Charitatief Centrum belicht. De maat schappelijk werkster mej. B. v. Bee- len zal in de parochies Graauw, Nw.- Namen en Clinge werken. Als be stuursleden zijn voor Graauw geno men de heren A. v. Campen, F. v. Glansbeek en mevr. Schltiter-IJtsma. Een groep personen zal te zijner tijd worden gevraagd, zich geheel belan geloos in dienst van het werk te willen stellen. Zij zullen in overleg met de maatschappelijk werkster de geconstateerde gevallen bespreken en tevens hun medewerking verlenen door huisbezoek af te leggen. Lamsivaarde Ongelukkige valpartij. Tijdens de schoonmaakwerkzaamheden kwam mej. C. zodanig ongelukkig te vallen dat zij met een beenbreuk moest wor den opgenomen in het R.K. Zieken huis te Hulst. BESCHERMING BURGER. BEVOLKING Ten stadhuize werd een vergadering gehouden voor de werving van vrij willigers voor de bescherming burger bevolking. Na een openingswoord werd door het districtshoofd van de B.r de heer D. van den Berg een uiteenzetting gege ven van de organisatie, de werkwijze en het doel vaa de BB. een en an der toegelicht door een paar korte filmpjes. Nadat enige vragen waren beant woord konden 11 aanmeldingen wor- dei genoteerd, hetgeen een mooi re sultaat was van deze slechts matig be zochte vergadering. Er zijn nog een 80 man nodig wil de organisatie compleet genoemd Kun nen worden. Aanmeldingen kunnen te allen tijde geschieden ten gemeente huize. Groene Kruis. Namens de afd. Axel van Het Groene Kruis zal op 29 Maart a.s. de bouw van h-t nieuwe consultatiebureau aan de Oosterstraat worden aanbesteed.' GOES Grand: De man met de wassen beelden. Slot Ostende: Vergadering KVP. MIDDELBURG Schouwburg: De trom men van Fu Manchu.. Electro: Rya- Rya. SAS VAN GENT Olympia theater, 20 uur: Rechter Thomas. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Mijnheer Hulot met vacantie. VLISSINGEN Alhambra: Invasie. Luxor: Complot in de tropen. Ariëns- gebouw, 20 uur: Vergadering Wit-Gele Kruis. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: Zwarte viooltjes. AXEL Het Centrum, 6.30 en 9 uur: De drie piraten. BOSCHKAPELLE Vergadering voor de wielerkoers in café Ootjes om 7 uur DE KLINGE Kinema van Dijck, 7.30 uur: Vuur over den drempel; De blon de mijner dromen. EEDE Parochiehuis Sancta Maria: film koninklijk bezoek ter gelegenheid van de onthulling van het monument. GOES Grand: De man met de wassen beelden. Slot Ostende: Vergadering KVP. HULST Bioscoopgebouw, 8 uur: Melo die der sterren. MIDDELBURG Schouwburg: De trom men van Fu Manchu.. Electro: Rya- Rya. O^STEURG Ledel, 20 uur: Moulin Rouge. SAS VAN GENT Olympia theater, 20 uur: Rechter Thomas. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Mijnheer Hulot met va^ntie. Concertgebouw, 20 uur: De schn'gravers van Doodskop eiland. VLISSINGEN AlhambraInvasie. Luxor: Complot in de tropen.

de Stem | 1954 | | pagina 2