Westelijke Hoge Commissaris accoord met wijziging Duitse Grondwet Spionnage in Sovjet Unie ZEGEN „Urbi et Orbi" met Pasen? Zal Franse regering wéér struikelen v RAMP BEDREIGT BAGDAD Nog geen tijd voor toporgaan voor maatschappelijk werk Radio Anno Santo weldra een feit Soov ivil negen huisnummers cadeau geven EX-VOOGDES van ANNEKE BEEKMAN IN HILVERSUM AANGEHOUDEN DAGBLAD VOOR De weg (bijnavrij voor dienstplicht en bewapening Overstroming SAARKWESTIE DE TWISTAPPEL Een vreedzame atoomoorlog? Minister van Thiel in de Eerste Kamer Weldra gezinsraad Controle op de atoomenergie Aanvankelijk regen Toestand kardinaal blijf zorglijk Russisch blad beschuldigt VS-ambassade Duits rijnschip werd gelicht Herdenkingsavond RICHTLIJNEN BEKEND De R.A.I. in de bloemetjes Betalingen, die „achterstallig" blijven „Huizenkwestie" in Baarle blijft levendig Bomen staan nog Naguibs zetel wankelde H. Vader maakte uitstapje in Vatieaanse tuinen Heiligverklaring Pius X voorbereid Hotels in Rome volgeboekt Binnenlandse crisis in Vietnam r Holderdebolder -koe in de klas X 94e JAARGANG No. 20989 Uitgave; N. V. Uitgevers Mij Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda. Reigerstraat 16 Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad: C. J v. Hootegem, Mr Ur A J J M Mes, Mr H. B. L de Reenter, L J v 't Westende, P V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 6 85 per kwartaal, per post t 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) t 0.45. - Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent Rostrek no. 278841. Voor Goi, Koningin en Vaderland VRIJDAG 26 MAART 1954 Advertentieprijs voor de gehtle oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bu contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GUKS. Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuw stiaut 41, TAE IRAAKSE regering heeft de noodtoestand afgekon digd, nadat door het buiten de oevers treden van de Tigris en door zware regenval de provin cie Koeweit, bij Bagdad, was overstroomd. Men vreest een ramp voor Bagdad, de hoofdstad van het land. Drie mensen zijn reeds verdronken, 50 huizen ingestort en 500 mensen dakloos geworden. Het treinverkeer is in het gehele land tot stilstand gebracht. In het Noorden zijn steden geisoleerd. Met man en macht wordt gewerkt aan de versterking van waterkerin gen. TAE ONZEKERHEID, die lange tijd heeft bestaan rond de wij- ziging van de Westduitse Grondwet, waardoor de Bondsrepu bliek de dienstplicht zou mogen invoeren en zichzelf bewapenen, is nu voorbij. De Westelijke Hoge Commissie heeft de desbetref fende Grondwetswijzigingen namelijk goedgekeurd, doch er de voorwaarde aan verbonden, dat de wijziging pas van kracht mag worden, als de conventies van Bonn (die West-Duitsland nage noeg tot een souvereine staat maken), en het E.V.G.-verdrag in werking zijn getreden. Hieruit blijkt, dat Frankrijk zijn oude eis, dat Bonn de zes aanvullende protocollen bij het E.V.G.-verdrag eerst officiëel moet tekenen, alvorens de Grondwetswijziging zou worden goedgekeurd, heeft laten vallen. begin van het E.V.G.-debat blijft afhangen van het regelen van de Saarkwestie, het parlement wellicht niet vóór de Herfst het verdrag in behandeling zal ne- MINISTER STAP heeft gezegd, dat hij eraan twijfelt, of Nederland zelf geleide projectielen kan vervaardigen Maar zeker was volgens hem, dat de bondgenoten ons deze wapens ter be schikking zouden stellen. SINDS 1944 zijn ruim 4-millioen ka tholieke Amerikanen toegetreden tot protestantse kerken. Daartegenover staat, dat slechts 1.071.897 andersden kenden tot het katholicisme werden bekeerd. NEGENTIEN Duitse oorlogsmisdadi gers, die hun straf moesten uitzitten in de gevangenis te Landsberg, zijn gisteren vrijgelaten op erewoord. Hun namen zijn niet bekend gemaakt en evenmin hun misdaden. GEESTELIJKE verzorgers van Ne derlandse emigranten, die in het nieu we vaderland de zielzorg op zich wil len nemen, kunnen voortaan de over tocht op rijkskosten maken. DE OVERVAL op een autobus bij de Schorpioenpas in Israël, zal definitief voor de Veiligheidsraad worden ge bracht. De stijgende spanning tussen Israël en Jordanië vereist maatrege len door de V.N. En spoedig. DE ZOON van de Italiaanse minister Piccioni, welk jongmens beschuldigd was van moord op Wilma Montesi, zegt een alibi te hebben. Een belang rijke getuige in het proces, is na zijn aankomst in Rome, spoorloos verdwe nen. F\E moeilijkheden rond het Europese legerverdrag (E.V.G.) zijn daar door echter niet van de baan. Ten minste, voor wat Frankrijk zelf be treft. Dat tobt nog altijd met de weer zin, die een groot deel van regering en parlement tonen ten aanzien van een debat voor het Legerverdrag, nog vóór de Saarkwestie uit de impasse is. Ook eist men, vóór ondertekening van het verdrag regeling van de be kende Brits-Amerikaanse garanties, dat deze beide landen hun troepen niet uit Europa zullen terugtrekken. De mogelijkheid van een Franse regeringscrisis kijkt nu weer om de hoek, want belangrijke aanhangers van de E.V.G. in de Franse regering willen nog vóór Pasen aan het parle ment een datum stellen, waarop het reeds lang uitgestelde debat over de tere kwestie moet beginnen. Men denkt aan midden-Mei. Maar de Gaullistische ministers dreigen met aftreden, als de regering een „over haast besluit" zou nemen, vóór de Saarkwestie en de Brits-Amerikaan se garanties geregeld zyn. HERFST? men. De tekst van de aanvullende proto collen, welks ratificatie Frankrijk eiste, is geheim, maar indertijd uitgelekt, dat zij Frankrijk het recht geven, naast E.V.G.-contingenten ook nationale eenheden op de been te houden in verband met zijn overzee se verplichtingen. Bondskanselier Adenauer verklaar de gisteren, dat hij tot ondertekening der protocollen bereid is, mits geen ratificatie-procedure wordt vereist. STOF DES DOODS DADIO-ACTIEF ZAND, uitgestrooid boven vijandelijke landen, zou de ontruiming door evacuatie van grote gebieden (en gevolge kunnen hebben, zonder slachtoffers te maken of scha de aan te richten. Dit vertelde prof. Thirring, één der grootste atoomgeleerden in de we reld. Het „slof des doods" zou pas na b.v. 3 weken levensgevaar opleve ren. Bij tijdige evacuatie hoeven er dus geen doden te vallen. Doortrek kende troepen zouden evenmin last hebben. JAPAN EIST FAE JAPANSE RIJKSDAG zal eind van deze week een motie aan nemen, waarin internationale controle op de atoomenergie wordt geëist, dit naar aanleiding van de tragische ge volgen van een Amerikaanse atoom- proef. Een Australische atoomgeleerde verklaarde, dat de explosie in de Stille Oceaan maar kinderspel was, vergeleken bij wat de Amerikanen nog in petto hebben. Australië werd verder nog geschokt door het bericht dat er bij Adelaide een cobaltbom. die radio-activiteit verspreidt, is zoekge raakt. Het gevaarlijke voorwerp moet op straat verloren zijn. Een ondeskun dige vinder kan het leven verliezen, als hij de bom in zijn zak zou steken. Later werd bekend, dat een stu dent de cobaltbom had gevonden. Hij had het ding in zijn borstzak gesto ken. Eventuele brandwonden zullen zich pas later openbaren. De bom, die door een verpleegster was verlo ren, zat namelijk nog in zijn bescher mende, loden buis. DE OPPERSTE SOVJET is tegen 20 April bijeengeroepen. Premier Malenkov zal dan waarschijnlijk een nieuwe lijst van ministers in dienen. Als hij reorganisatieplan nen heeft, moeten die dan aan de dag treden. DE BELGISCHE luchtvaartmaatschap pij „Sabena" heeft toestemming om gedurende de bollentijd helicopter- vluchten naar de bollenstreek te or ganiseren. De hefschroevers vliegen op Zaterdagen en op Zon- en feest dagen. DAVID SCHINE, de 26-jarige mede werker van McCarthy, zal worden geplaatst op de legerschool, waar on- derzoekrs naar misdaden worden op geleid, Schine voldeed niet aan alle toelatingseisen en dus: speciale be handeling! Toch! JORDANIë weigert vredesonderhan delingen met Israël, zolang alle V.N.- resoluties over het Palestijnse vraag stuk niet zijn uitgevoerd. In die geest heeft men de V. N. bericht gestuurd. MAU-MAU generaal Gomokagio, een geduchte duisterling, is na een ge vecht van zijn lijfwacht met de poli tie, gevangen genomen. Zeven Mau- Mau-leden werden gedood en vijf an deren gingen in de kluisters. DE ECONOMISCHE commissie voor Europa nam twee resoluties aan. In de éen wordt vergroting van de Oost- West-handel nodig geacht en bij de ander wordt het landbouwcomité van de commissie weer „in actieve dienst" geroepen. VOLGENS een bericht van United Press, heeft de Sovjet-Unie volledige souvereiniteit aan Oost- Duitsland verleend. Nadere bijzonderheden ont breken nog. EEN DEPUTATIE van het Britse vak verbond heeft geconstateerd, dat de vrijheid en onafhankelijkheid van de Zuidafrikaanse verbonden worden be dreigd door staatscontrole, volgens plan van dr Malan. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt J J met af en toe regen, later van het J Westen uit opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind. Aanvan- kelijk veranderlijk, later tussen West en Noord. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. I Vandaag: Zon onder 19.02 uur. 2 Maan op 2.00 uur. Morgen: Zon 2 op 6.28 uur. Maan onder 10.09 uur. 2 TN DIPLOMATIC'E kringen wordt steeds meer aandacht besteed aan een voorstel van oud-minister Schu- man om het debat over de E.V.G. te beginnen, voordat de Saarkwestie is geregeld. Volgens Schuman zou het verdrag dan pas van kracht moeten worden, als dit vraagstuk is opgelost. Een dergelijke procedure zou ook de vrees aan Westduitse kant wegnemen dat Frankrijk, na eventuele Westduit se concessies over Saarland, toch nog het E.V.G.-verdrag niet zal bekrach tigen. In bepaalde kringen is men zelfs van mening, dat, als het "WAN de zijde van het Aartsbisdom wordt ons medegedeeld, dat zich gedurende de afgelopen week in de lichamelijke conditie van Z. Em. Kar-, dinaal De Jong geen noemenswaardi ge verbetering heeft voorgedaan. Hoe wel geen direct levensgevaar aanwe zig is, blijft de toestand zorgelijk. TI ET DEPARTEMENT van Maat- schappelijk Werk is nog altijd een jongeman zonder diploma's, en dat bleek wel duidelijk, toen gisteren de begroting van dit departement aan de Eerste Kamer werd voorgelegd. Het werkterrein is nog niet afgeba kend en in de ministerraad zou hier over gesproken worden, naar minister Van Thiel gisteren meedeelde. Maar hij liet in het midden of dit reeds was gebeurd. De hoofdschotel was ditmaal het probleem der Indische Nederlanders (de „Indo's") in Indonesië. De heer Rijers van de C.H.U., vond ruimere evacuatie naar Nederland een eis. De minister stelde hier tegenover, dat transport op rijkskosten slechts kan geschieden, als er voor de betrokke nen overwegende redenen zijn, om Indonesië te verlaten. Op een vraag van de heer Schuurmans (K.V.P.), of het maatschappelijk werk in de rampgebieden niet teveel wordt ge centraliseerd, ging de minister niet in. Hij zei slechts, dat de financiële bij stand voor 1953 zich zal uitstrekken over 600 gevallen. Voor 1954 zijn het er veel minder. De bewindsman zei te betwijfelen of er thans een landelijk toporgaan voor de coördinatie van het particu lier initiatief op het gebied van maat schappelijk werk kan worden ge vormd. Het was overigens niet zijn bedoeling enige bevolkingsgroep, die zich op dit terrein beweegt, van het gemeenschappelijk overleg uit te slui ten. DOCUMENTEN IN TREINCOUPé yiER LEDEN van de Ameri kaanse ambassade in Moskou zijn door een Russische blad beschuldigd van spionnage. De vier militairen hadden, aldus het Russische blad, tijdens een reis met de Transsiberische expresse, ver dacht veel belangstelling getoond voor vliegvelden, stations, benzine-opslag- plaatsen en radiostations. Toen zij in Moskou de trein verlieten, vond de conducteur in hun coupé een tas met spionnagedocumenten, waarin o.m. gegevens over militaire objecten. Er waren ook foto's in de tas. Van offi ciële Amerikaanse zijde werd geen commentaar gegeven, maar wel werd gewezen op het merkwaardige feit, dat dit alles nu pas aan het licht komt De reis werd namelijk gemaakt in September 1953.... De oprichting van een gezinsraad stelde de minister in het vooruitzicht. Deze zal voor het doen van onderzoe kingen, bestaande instituten zoveel mogelijk inschakelen. De zorg voor maatschappelijk zwakke en onaange paste gezinnen (die bij de volgende begroting beter zullen worden be dacht), lag volgens hem voornamelijk in locale sfeer, die het vooralsnog echter niet zonde rijkssteun kan stel len. Voor de Amfyonnezen stelde hij betere woningen in het vooruitzicht. Het beleid blijft echter gericht op te rugkeer naar eigen land. De begroting werd tenslotte z.h.st. aangenomen. Op 8 Maart j.l. zonk het Duitse Rijnschip „Raab Karcher 34" bij de ingang van de Waalhaven te Rotterdam na een aanvaring met het Duitse schip „Hugo Boettger". Een Nederlands bergingsbedrijf belastte zich met de berging van het schip en haar lading (1400 ton ijzererts). Donderdag morgen is men er in geslaagd het schip de lading was al binnen met behulp van vijf drijvende bokken te lichten. F)E avond van vier Mei zal gewijd zijn aan de herdenking van allen die tijdens de oorlogsjaren met hun leven onze vrijheid hebben gekocht. Dit is het uitgangspunt van een aan tal richtlijnen van de commissie „Na tionale Herdenking", welke de goed keuring van minister-president Drees hebben gekregen. Op 4 Mei zullen om zes uur 's avonds de vlaggen worden uitgestoken en om half acht zal ieder kunnen deelnemen aan een „Stille Tocht". Van 19.45 uur tot een halve minuut voor acht zullen de klokken van alle kerken luiden. Om acht uur beginnen de traditionele twee minu ten stilte. De gemeentebesturen wordt verzocht, het daarheen te leiden, dat er op de avond van 4 Mei geen open bare vermakelijkheden worden gebo den. In het algemeen moet de herden king sober en stemmig zijn. TUSSEN NEDERLAND en Denemar ken zullen over enkele jaren drie te lefoonkabels liggen, met een geza menlijke capaciteit van 300 gesprek ken tegelijk. Eén kabel is nieuw; de twee bestaande worden uitgebreid. IN OMROEPKRINGEN wordt de be noeming verwacht van een nieuwe voorzitter van de AVRO. Genoemd wordt de naam van Jhr H. G. A. Quarles van Ufford te Wassenaar, oud-directeur van de rederij der B.P. M. Hij is 61 jaar. J~^E nieuwe Vaticaanse korte-golf- zender, die doör de Nederlandse katholieken ter gelegenheid van het Heilig Jaar aan de Heilige Vader ge schonken is, zal definitief in exploi tatie komen. Vijftien curie-kardinalen hebben hun goedkeuring aan de uitvoering gehecht en besloten de Paus dien overeenkomstig te adviseren. Radio-Vaticaan zal in de toekomst in alle uithoeken van de wereld haar stem kunnen doen horen. Het Ita liaans parlement heeft reeds meer dan een jaar geleden de afstand van de grond voor de zenderbouw goedge keurd. Gisteren werd de grote bloemententoonstelling „Amstelflora in de RAI geopend. De bloemenliefhebbers zullen er naar hartelust kunnen bewon deren, want de inrichting en de hoeveelheid bloemen, is buitengewoon. Een kijkje in de overdekte bloementuin, die de RAI op het ogenblik is. Tweede Kamer VJT/AARSCHIJNLIJK vandaag, maar mogelijk pas de volgende week, zal de regering antwoorden op een reeks opmerkingen, die gisteren in de Tweede Kamer werden gemaakt met betrekking tot de achterstallige betalingen, pensioenen en schadeloos stelling uit de oorlogstijd in Indone sië. Voor de 100.000 mensen waarom het hier gaat. wil de regering 196.750.000 gulden uittrekken, maar van K.V.P.- zijde werd aangedrongen op een ver hoging van dit bedrag met minstens f 25 millioen. Ook werd vlottere af doening van de werkelijk aangetoon de schade geëist. Het vaststellen van geleden materiële schade is zeer moei lijk, naar de regering had verklaard. Daarom wil men één lijn trekken. De regering erkent de morele verplich tingen jegens de Indische oorlogs slachtoffers. maar wijst elke juridische verplichting van de hand. (Van onze speciale verslaggever) 1V1ET de behendigheid van een eer- 1Vi ste klas circus-directeur houdt de Belg Sooy v. d. Eynde het spektakel rond de „huizenkwestie" te Baarle- Nassau-Hertog levendig. Gisterenmor gen zorgde hij. met de toegewijde hulp van zoon Désirê, wederom voor een stunt, door de Nederlandse huis nummers van zijn negen woningen te verwijderen. Hij wilde die met dank voor het gebruik aan de burgemees ter van Baarie-Nassau aanbieden. Sooy heeft er de hele nacht over nagedacht. Volgens de Belgische wet mag ik alles met mijn huizen doen, behalve in brand steken, zei hij. Hij begon dus maar met deze kleinigheid. De Nederlandse bordjes werden van de muren gerukt. De veekoper gaat nu zorgen voor Belgische dito. Een der bewoners protesteerde tegen deze handelwijze, maar daar schrok v. d. Eynde niet van. Hij deed de buit in een schoon papiertje en stapte er mee naar de Nederlandse maréchaussee aan de grens. (Die zo langzamerhand al wel weet hoe laat het is, wanneer Sooy nadert). Deze weigerde de bordjes beleefd. INGESLOTEN IN AMSTERDAM NTAAR wij vernemen, is mevrouw G. Langcndyk-v. Moorst. die in 1949 tot voogdes over Anneke Beekman, 't Joodse pleegkind, werd aangesteld, doch aan wie een jaar later het voog dijschap werd ontnomen, Maandag middag te haren huize te Hilversum gearresteerd. Zij is in het Huis van Bewaring te Amsterdam ingesloten. De arrestatie had plaats op grond van de artikelen 279 en 280 van het Wet boek van Strafrecht. Mevrouw Langendijk-van Moorst is niet diegene, die met Anneke Beek man uit Banneux is ontvlucht. Dit is haar zuster Elisabeth van Moorst. In dien deze, van wie de verblijfplaats onbekend is, door de Nederlandse po litie gevonden wordt, zal zij worden gearresteerd op grond van artikel 278 W.v.St. dat als volgt luidt: 278. Hij die iemand over de gren zen van het rijk in Europa voert, met het oogmerk om hem wederrechtelijk onder de macht van een ander te brengen of om hem in hulpelozen toe stand te verplaatsen, wordt als schul dig aan mensenroof, gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste twaalf jaren. De tenlastelegging doet enigszins vreemd aan, daar mej. Elisabeth van Moorst moeilijk van opzettelijke men senroof kan worden beschuldigd, daar zij met haar pleegkind volkomen le gaal op 25 Februari 1949 de Belgische grens heeft overschreden, hetgeen toevalligerwijze één dag was, voor de uitspraak van de Hoge Raad, volgens welke Anneke Beekman niet aan me juffrouw van Moprst, doch aan de Joodse gemeenschap werd toegewe zen. Het viel buiten hun bevoegdheid, ver klaarde men. „BELGISCH IS BELGISCH*' U)E Belg is nu van plan de burge- meester van Baarie-Nassau op de bordjes te onthalen. Dit is overigens nog niet gebeurd. Wanneer die ge meente opdracht geeft de plaatjes toch weer op de huizen aan te brengen, zal Sooy volgens eigen verklaring, niet het jasje uittrekken, maar rustig toekijken en ze er later weer even rustig afhalen. „De huizen zijn Belgisch en er zul len Belgische nummerbordjes op ko men", is zijn gedachte. Van het omhakken van de bomen heeft hij voorlopig afgezien. Dit op verzoek van de Procureur des Ko- nings te Turnhout. Maar hij houdt dit argument toch nog in gedachten. Spanning in Egypte 18 Juni verkiezingen ORESIDENT NAGUIB van Egypte heeft officieel verklaard, dat de Egyptische legerleiders zich uit de politiek zullen terugtrekken en dat alle politieke partijen binnenkort weer in het leven zullen worden ge roepen. De Revolutionnaire Raad zal ontbonden worden en het land zal, door middel van de Grondwetgeven de Vergadering een president kiezen. Aan deze verklaring waren twee be wogen kabinetsvergaderingen vooraf gegaan, tijdens welke Naguibs zetel een paar maal wankelde. Zekere lei ders van het leger hadden zich voort durend tegen Naguibs voorstellen, om van de staat een parlementaire demo cratie te maken, verzet. De verkiezingen von de Grondwet gevende Vergadering worden op 18 Juni gehouden. Op 23 Juli komt de Vergadering bijeen en de dag daarop zal de Raad der Revolutie, die het land sinds Faroeks vertrek heeft be stuurd, zichzelf ontbinden en de sou vereine bevoegdheden aan de regering overdragen. {-[ET UITSTAPJE, dat de Paus eergisteren per auto in de Vaticaanse tuinen heeft gemaakt, waarbij de H. Vader ook gedurende tien mi nuten de auto verlaten heeft, om een korte wandeling te maken, wordt heden door de Osservatore Romano vermeld. In het desbetreffende communiqué van de Osservatore wordt voorts de verwachting uitge sproken, dat de Paus dit uitstapje in de toekomst zal kunnen herhalen, zo mogelijk dagelijks. Daarenboven dementeert de Osservatore Romano het bericht, dat hedenmorgen in een der Romeinse bladen verschenen is en waarin wordt gezegd, dat de Pauselijke lijfarts, prof. Galeazzi Lisi zijn ontslag zou hebben ingediend. In een rapport van de politie over de zaak Ugo Montagna, een der hoofdpersonen in het proces Montesi, werd prof. Galeazzi Lisi genoemd: hij zou zakenrelaties met Montagna hebben onderhouden. TNDIEN de gezondheidstoestand van de H. Vader in deze mate blijft verbeteren, zal naar algemene ver wachting de Paus op Paasdag de Ze gen Urbi et Orbi kunnen geven. Zo Hij niet in staat zal zijn Zijn gebrui kelijke toespraak te houden en op het balcon van de St. Pieter te verschij nen, dan zal dat kunnen gebeuren van uit het raam van Zijn particuliere vertrekken. Voor de zegen Urbi et Orbi zou Hij zich dan ook op die ma nier niet met de pontificale en litur gische gewaden behoeven te bekle den, daar dit voor Hem te vermoei end zou kunnen zijn. Alle hotels in Rome zijn voor de Paasdagen volgeboekt. Ter voorberei ding van de heiligverklaring van Paus Pius X kan worden medegedeeld, dat men te Rome verwacht, dat de H. Vader de prefect van de Congregatie der Riten, kardinaal Cicognani, spoe dig zal ontvangen, die Hem verslag zal uitbrengen van de vergadering van kardinalen en consultoren dezer Congregatie over het decreet de tuto Indien dat geschiedt zullen te Rome residerende kardinalen, aartsbisschop pen en bisschoppen worden uitgeno digd hun al of niet instemming met de canonisatie van Pius X schriftelijk aan de Congregatie der Riten te doen toekomen. Over het al of niet hou den van het consistorie ter voorbe reiding van de heiligverklaring als mede over het eventueel veranderen van de datum der heiligverklaring, is niets bekend. Algemeen wordt ver wacht, dat de Paus reeds vroeg in de zomer naar Castelgandolfo zal ver trekken. veel eerder dan gebruike lijk. waar Hem het vervullen van Zijn taak minder moeilijk zal zijn door het gunstiger klimaat. JN VIETNAM, dat reeds geteisterd wordt door de burgeroorlog, heerst een binnenlandse crisis, die zich tij dens de besprekingen met Frankrijk, over de toekomstige status van Viet nam, ontwikkeld heeft. De nationalisten eisen de instelling van een gekozen, souvereine Nationa le Vergadering, waartegen het staats hoofd Bao Dai gekant is, met het oog op de burgeroorlog. Deze maakt ver kiezingen immers onmogelijk. Vanuit het Franse fort te Dien Bien Phoe worden de opstandelingen zwaar bestookt. Gisteren goot men 50 ton Napalm over hen uit. De verdediging heeft een offensief karakter, maar de Fransen missen middelen voor een grote uitval. EEN ADVIESCOMMISSIE van de K v. K. voor Den Haag heeft geadviseerd tot de bouw van een congresgebouw te Scheveningen. Er zou een zaal in moeten komen, die 1500 mensen kan bevatten. op een school voor buiten gewoon lager onderwijs in Dokkum heeft men een merk waardig initiatief genomen. Het schoolbestuur wil namelijk een koe aanschaffen, op welk dier de minder begaafde leer lingen het melken kunnen le ren. Als de leerlingen op hun eindrapport ook een goed cijfer voor melken hebben, komen zij gemakkelijker aan de slag. En daar heeft men best f 1000 voor een koe voor over. De school wil het beest laten grazen op een weilandje in de buurt. Al leen is het jammer, dat de koe niet de gehele dag door gemol ken kan worden. En of het dier het zelf leuk zal vinden als les- ma'eriaal te dienen, staat ook te bezien.

de Stem | 1954 | | pagina 1