Mensen e» Douwes" nieuwste Mariabeeld De Spookkano r De algemene volksverzekering Avifauna AT EEN ONDERLUKE ERELD RADIO rjfÜDSOW J Waarschuwing Liberale visie Inderdaad gewenst Een kunstenaar van den bloede Voor Schoondijke Trillingen TWEEDE BLAD Waarom de katholieke sociale organisaties er vóór zijn JN DE VIER organen van de gro te katholieke sociale organisa ties wordt een verdediging gele verd van het standpunt, dat hun vertegenwoordigers in de S.E.R. hebben ingenomen met betrekking tot het plan voor ouderdomsvoor ziening. „Ruim Zicht", kaderblad van de K.A.B. spreekt zonder omwegen van een „belangrijk en verheugend advies", dat geheel in de geest is van de in de K.A.B. levende opvat tingen. Over de afwijkende mening der drie katholieke hoogleraren rept dit blad niet. „Stuwing", het orgaan van de Ne derlandse Katholieke Middenstands bond gaat wel even in op de geop perde bezwaren zonder Van der Grinten c.s. te noemen door op te merken: Tegenstanders menen, dat een dergelij ke verplichte verzekering in strijd is met het karakter van de zelfstandigheid van de ondernemer, die krachtens zijn zelfstandig ondernemerschap het dra gen van risico's moet nemen. Inderdaad moet de zelfstandige ondernemer krach tens zijn zelfstandig ondernemerschap bepaalde risico's nemen. De onderne mersrisico's namelijk. Maar daartoe behoren beslist niet de eventualiteiten van het leven, de sociale risico's, welke voor ieder mens gelijk zijn. De voorgestelde regeling, zo conclu deert „Stuwing", is een onderdeel van gezond sociaal beleid, waarin ieders eigen verantwoordelij heid en ons aller verantwoordelijkheoid voor elkaar tot uitdrukking komt. Sociaal, maar niet socialistisch. JJITVOERIGER behandeling vin den de bezwaren wel in be schouwingen van „De Katholieke Werkgever" en van „Boer en Tuin der". Eerstgenoemd blad begint met er op te wijzen, dat het vraagstuk van de definitieve ouderdomsvoorzie ning er een is, dat opgelost moest worden. De mogelijkheid van geen regeling is de meest verwerpelijke. Men bedenke, dat het aantal be jaarden thans ca. 850.000 bedraagt en in 1980 naar schatting tot niet minder dan 1.450.000 zal zijn opge lopen. En aan het slot uit het blad de vurige wens. dat er weinig tijd meer nodig zal blijken om de weg van S.E.R.-advies tot in werking gestel de wettelijke voorziening af te leg gen. Echter maakt het blad op het voetspoor van enkele leden in de S.E.R. reserves. Het kan er weliswaar mee instemmen, dat men het om administratief-technische redenen onmogelijk acht premie te heffen van zelfstandigen met een inkomen beneden de 2000 gulden. Het wil hiertegenover een vermindering van rechten stellen, zodat er 2 procent minder wordt uitgekeerd voor elk jaar, waarin inkomen werd genoten en geen premie betaald. Wat de bezwaren van van der Grinten c.s. aangaat, met name te gen de verplichte verzekering voor alle zelfstandigen en voor hen, die boven een bepaalde inkomensgrens liggen, hier geeft „De R.K. Werkge ver" op twee punten uiting aan een verschil van mening. De ontworpen verzekering aldus het betoog vindt haar standpunt in het ge meenschapsbesef in de groep van allen, die op volwaardige wijze aan het productieproces deelnemen en niet zoals van der Grinten c.s. stellen in een dergelijk besef in de groepen van loontrekkenden en zelfstandigen afzonderlijk. Verder: de realiteit der onvoldoende zorg, welke het verplichtend karakter van een bodempensioen schraagt, wordt eveneens op ruime schaal bij de zelfstandigen aangetroffen. Het blad denkt wat anders dan een meerderheid van de S.E.R. over de motieven, waarom men bepaal de groepen der bevolking niet kan toestaan zich aan de verzekerings plicht te onttrekken. Voor dit blad geldt als motief - met 'n minderheid van de Raad - dat door zulk een vrijstelling individuen of groepen zich zouden onttrekken aan de so lidariteit, terwijl ook de administra tief-technische bezwaren te groot zouden worden. Uit een en ander blijkt, hoe de katholieke werkgeversorganisatie wel oog heeft voor de theoretische bezwaren tegen de ontworpen rege ling. Ze wil er echter overheen stappen, omdat ze deze niet onover komelijk acht, terwijl de noodzaak, dat er nu werkelijk wat gaat ge beuren, zwaar klemt. J\JOG duidelijker spreekt zulk een redenering in de overwegingen, welke de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond ertoe hebben gebracht zich bij het advies van de S.E.R. aan te sluiten. De K.N.B.T.B. was en is van me ning, zo wordt in „Boer en Tuinder" uiteengezet, dat een zelfstandige gekozen heeft om zelf verantwoor delijk te zijn voor het eigen welzijn en dat van zijn gezin. Dit brengt ook mee een zelfstandige, dus vrije keuze wat zijn bestedingsmogelijk heden van het inkomen betreft. Hij wil dus tevens verantwoordelijk zijn voor zijn oude dag. De huidige so ciaal-economische omstandigheden laten hem dit echter niet toe. „Een groot deel van zijn inkomen moet hij naar de fiscus brengen; een an der deel moet hij besteden aan de hoge kosten van levensonderhoud en aan de hoge bedrijfskosten." Handhaving van de huidige Nood wet Ouderdomsvoorziening vond de K.N.B.T.B. nog bezwaarlijker. Door een en ander is K.N.B.T.B. toen tot het standpunt gekomen van een verplichte volksverzekering, waarbij iedere staatsburger betrok ken behoort te zijn. Dit zou een ver zekering moeten zijn waarbij een verband gelegd zou worden tussen de te betalen premiën en de later te ontvangen uitkeringen. De over heid zou hierbij als borg moeten op treden, opdat deze pensioenen ge- DINSDAG 23 MAART 1951 lijke tred zouden houden met even tuele wijzigingen in de koopkracht van het geld. Bij de gevoerde discussies om tot een advies te komen, bleek echter al spoedig, dat dit systeem onmoge lijk in al zijn consequenties zou zijn door te voeren. Zich enerzijds bewust van de noodzakelijkheid om in de huidige omstandigheden het nodige te doen aan het vraagstuk van de ouder domsvoorziening en anderzijds be seffende, dat zijn feitelijke wensen vrome wensen zouden blijven, heeft de K.N.B.T.B. zich toen gedrongen gevoeld om aan het onderhavige advies zijn goedkeuring niet te ont houden. De organisatie heeft hier echter onverbrekelijk aan vastge koppeld. dat ook de kinderbijslag voor zelfstandiger zou worden aan vaard. De consequenties van de minder heidsnota, welke onderscheid maakt tussen allerlei groepen van ouden van dagen, achtte men onaanvaard baar. Daarentegen kon wel de opvatting gedeeld worden van het minder heidsstandpunt, waar gezegd wordt, dat dit S.E.R.-advies de kiem in zich draagt van een staatspensioen. De K.N.B.T.B. zal op dit punt ech ter waakzaam blijven. ■/O STAAN we dus voor het feit, dat de vier grote katholiek-so ciale centrales achter het voorstel van de S.E.R. zijn gaan staan, al zien twee ervan nogal aanmerkelij ke bezwaren. Wij voor ons menen ook, dat men de hoofdlijnen van het plan dient te aanvaarden. Al dient er bij uitwer king en uitvoering voortdurend scherp op gelet te worden, dat de verzekeringsgedachte het geheel blijft beheersen en het staatspen sioen toch niet langs achterdeuren binnensluipt. JN „Trouw" klaagt een C.N.V.-be- stuurder over een vals staaltje van propaganda voor de VARA-mi- crofoon. Het bekende plan van de Raad van Vakcentrales inzake de ouderdomsvoorziening dat in ho ge mate het S.E.R.-advies heeft ge- inspireerd werd daar het plan- Berger genoemd. Naar een der be stuurders van het N.V.V. Terwijl toch de drie grote centrales daaraan gelijkelijk hebben meegewerkt. Het gevaar is waarlijk niet denk beeldig, dat de P. v. d. A.-propagan- da straks ook alle eer zal opeisen voor het S.E.R.-advies, Bescheiden is deze propaganda niet! We moeten echter aan minister Suurhoff de eer geven, dat hij zijn partijgenoten ten deze een wa.rschuwing gaf. In een rede te Winschoten zei hij: „Laat niemand van dit nationale advies een partijpolitiek gebruik maken. Laat uit dit nationale advies een na tionale wet worden". Zal deze waarschuwing iets uit halen? fy|R OUD heeft op de algemene vergadering van de V.V.D., te Arnhem gehouden, zijn denkbeeld tot het vormen van „een derde macht" samen met de Prot. Chris telijke partijen maar op stal gezet. De afwijzing door A.R. en C.H. is te duidelijk geweest dan dat hij nog hoop mag koesteren. Hij heeft de positie van zijn partij nu wat anders bepaald. Wat betreft de vrijheid op economisch terrein, zo betoogde hij, staat de V.V.D. meer aan de kant van de confessio nele partijen. Maar ten aanzien van de geestelijke vrijheid voelt ze zich meer verwant met de P. v. d. A. Hij doelde bij dit laatste speciaal op de houding tegenover het humanisme en zal daarbij ook wel gedacht heb ben aan het openbaar onderwijs. Vooral de tegenstelling op econo misch terrein vindt hij echter van groot belang en hij verwijt de con fessionele partijen, dat ze nu maar niet ronduit vóór de liberale of vóór de socialistische visie kiezen. Hier wil hij in theorie niets weten van een derde mogelijkheid, de so lidaristische, hoewel in zijn rede en in de verdere congresdebatten dui delijk naar voren kwam, dat de li berale visie in de practijk al een heel eind in die richting opgescho ven is. Professor Molenaar, Eerste-Ka- merlid, en de heer Twijnstra, voor zitter van het verbond van liberale werkgevers, werden zelfs warme pleitbezorgers voor de P.B.O. Ze werden ook weersproken door een Rotterdamse afgevaardigde, die de P.B.O. als Nazistisch, onnodig en duur afschilderde. Hieruit blijkt wel, dat men in de V.V.D. het er zelf niet over eens is, wat nu precies de liberale visie is. En toch moeten de confessionele partijen nu maar beslist vóór of tegen kiezen! Opmerkenswaard is in dit verband nog wat de voorzitter der Jongeren Organisatie in de V.V.D. Dr Roethof, onlangs schreef: „Er bestaat alle aan leiding niet eenzijdig een tegenstel ling tussen liberalisme en socialis me te creëren en het te doen voor komen, alsof dit het allesbeheersen de probleem van de tegenwoordige tijd is. Integendeel, de uitgangspun ten van beide zijn dezelfde." Hoe zit dat nu, Mr Oud? Verplichte sportkeuring voor Elfstedenrijders voorgesteld In een vergadering van de afdeling Groningen, Friesland en Drenthe van de Federatie van Bureaux voor me dische sportkeuring in Nederland werd besloten de federatievergadering, wel ke op 12 Juni te Utrecht wordt ge houden, voor te stellen stappen te on dernemen teneinde een verplichte sportkeuring voor de deelnemers aan de Elfstedenwedstrijd ingesteld te krijgen. Ook voor de deelnemers aan de toer tocht, die een bepaalde leeftijd hebben bereikt, men sprak van 35 of 40 jaar, is een verplichte keuring wenselijk, al dus de vergadering. Een gulden genieting ITEt is een merkwaardig en tegelijk verblijdend verschijnsel, dat een kunstenaar van den bloede zijn kunnen breder ontplooit naarmate de tijden feller drukken. Lodewijk van Deyssel heeft eens in een in terview verklaard: „Ik zou schrijven, al wist ik zeker, dat niemand me zou lezen". Zet voor dit „schrijven" beeldhouwen in de plaats en ge hebt de mening van Douwes. Die arbeidt gestadig door, ook al zou-ie zeker weten, dat niemand zijn werkstukken zou bekijken. Maar, zo ver is het gelukkig nooit gekomen. Want, al zet deze vitale kunstenaar zich het liefst aan de uiting van eigen conceptiede „opdrachten" spelen in zijn atelier een voorname rol. En opdrachten geeft men niet, met de bedoeling ze niet te bekijken. Integendeel. toor der Sacramentskerk te Breda de ze kunstenaar de opdracht, z'n vierde (laatste) altaarstuk te vervaardigen aan het H. Hart van Jezus toegewijd. In de afmetingen 2 bij 2.50 m. zal de Christusfiguur aan het kruis er tro nen boven een groep, voorstellend de goede en de slechte moordenaar, St. Martinus, z'n mantel doorsnijdend en de Barmhartige Samaritaan. Als onderschrift denkt de maker zich: ,,H. Hart van Jezus maak ons barmhartig". Het model is reeds ge reed en droeg onmiddellijk de goed keuring van de Eerw. opdrachtgever weg. Reeds enige tijd geleden verrijkte Douwes het altaar in de kapel van de St. Jozefschool achter het Sons- beekpark te Breda met een uit ma honie gesneden kruisbeeld van klei ner formaat. Nog meer werk kunnen we uit de natte doeken doen, o.m. twee kinderkoppen, op twee derde na tuurlijke grootte, broertje en zusje van een treffende kinderlijke expres sie, heel sober gehouden en juist door hun eerlijke eenvoud onmiddellijk aansprekend. Leen Douwes is met een geweldige impressie-oogst uit Nieuw-Guinea te ruggekeerd, getuige de vele werk stukken in zijn binnenkamers. Thans heeft hij zich met verdubbelde am bitie op meer algemeen-Nederlandse uitingen geworpen. Hetgeen bewijst, dat kunst enleeftijd elkaar on derling als vreemdelingen passeren. HENRI T' SAS. Het prachtige gepolychromeerde Mariabeeld, dat de beeldhouwer Leen Douwes uit Breda vervaar digde voor de parochiekerk van Schoondijke. 0 staat er thans in zijn atelier aan 1 de Bavelselaan een 1.50 m. hoog Mariabeeld vertrekkens gereed om te worden getransporteerd naar de Pa- rochiekerk van Pastoor Froger te Schoondijke (Z.). Dit gepolychro- meerd werkstuk uit kunststeen, slank en nobel van lijn, stelt de Moeder- Gods voor met het accent zeer sterk op de Maagd, op het Moeder-Meisje. Dit komt tot uiting zowel in het ge laat als in de gehele figuur. Het is niet zonder opzet, dat de kunstenaar naar de lange haartressen over de schouders legde. Dit beeld, waaraan pouwes twee maanden arbeidde is be doeld als middenstuk in het Maria- Altaar. Met grote liefde en toewij ding heeft de maker zich aan dit werk gegeven, dat ter devotie-wek- ung bestemd is voor de komende eeuwen. En wanneer we dan de bruine, nat te doeken loswinden rond een stuk van kleiner formaat, zien we twee vrouwenkoppen op twee derden van natuurlijke grootte. Een daarvan grijpt ons. om zo te zeggen, onmid dellijk vast. We bewonderen en hui veren tegelijk. Want deze kop is de in klei uitgedrukte impressie, die de maker ervan in een psychiatrische in richting opdeed. De uitdrukking is zo treffend en tegelijk psychisch-juist, dat ik niet aarzel deze kop onder het allerbeste van Wouwes' werk te rang schikken, Dit beeld met het hoofd van een barmhartige verpleegster, als troostend tegen zich aan geleund, eist een plaats in bijzondere sfeer, in apar te milieu-omlijsting... alleen niet in die van een particuliere woning. Douwes heeft met dit werkstuk zijn eerbied willen uiten voor dit zeer bij zondere genre van Charitas. ALS VREEMDELINGEN AARACHTIG schoon werk loont zichzelf. Dezer dagen gaf de pas- door William Byron Mowery 15) Hij richtte de blik op Joan en zei tot haar: „Je moet hem verlaten, ika te- nas. Ga naar Eric Norman. Zeg het opperhoofd van de Shagalasha, wat in je hart is. Hij is wijs en zal begrijpen dat je woorden waarheid zijn. Als hij je woorden gehoord heeft, zal hij zijn mannen terugroepen van de rivier en van de pas en hen wegzenden. Dan kan je jonge vriend veilig naar het land in het Westen gaan. De hoofdman der Shagalasha zal zelf met hem trekken, bij nacht, en hem helpen vluchten. Zul je naar Norman toegaan?" „Ja, jajf' beloofde Joan gebroken. ,,Je bent dapper," zei Luke, „je was altijd dapper, kleine meid." Hij streelde haar hoofdje en mom pelde: „Ik herinner mij de kleine, blanke squaw-siche die met Luke's kinderen aan het heldere water speel de. Ze was moedig de moedigste van allen." Een tijdje zweeg hij. toen richtte hij het hoofd op en liet hun handen los. „Ga!" beval hij, „ik wil thans alleen zijn. Ga snel ik heb nog slechts wei nig tijd." Zij stonden op en verwijderden zich het bos in, hand in hand. Omziende zagen ze Luke tegen de boom zitten, met opgeheven gelaat. Het maanlicht hulde hem in zilveren glans. ..Joan", smeekte Alan het snikken de meisje, waarom vroeg hij je, naar Norman te gaan? Hoe kan dat ons helpen.?" Joan gaf geen antwoord. „Nee nee!" snikte zij. ik ga niet ik wil hem niet vertellen." „Wat niet?" Maar Joan weigerde te antwoorden. Toen begon de bewegingloze gedaan te tegen de boom een zachte en ryth- mische wijs te zingen, die zacht en plechtig door het woud klonk. Bij het horen van dat doodsgezang klemde Joan zich aan Alan vast; zelf geheel ontdaan, trachtte hij haar troost in te spreken. „Joan. wees stil. Hij vindt het niet erg om heen te gaan, want zijn stam en familie zijn allemaal dood. Huil niet zo, kind." Met vochtige ogen zag hij. hoe de Indiaan zwak de arm ten hemel hief; het gezang, eerst bijna onhoorbaar, steeg hoger en drong duidelijker tot hen door. Op dat ogenblik vergat hij het hopeloze van hun toestand hun plannen verijdeld, rivier en pas ver sperd, bewapende mannen, die hem najoegen, nog geen mijl verwijderd. Hij zag slechts de stervende Indiaan en hoorde slechts het plechtig doods gezang. Hij verstond niet de oude taal, maar hij begreep uit de opge heven arm, dat Luke op het uur van zijn dood sprak tot de Manitou zijner vaderen en vroeg om een voorspoedige vaart naar de Eeuwige Jachtvelden, waarheen zijn volk hem was voorge gaan en waar hij wellicht zijn kinde ren zou terugvinden. Alan sloot ontroerd de ogen. Het lied stierf langzaam weg. Toen hij weer keek, was Luke's arm neerge zonken en hing het hoofd hem op de borst, HOOFDSTUK V. Later op de avond, nadat Alan een grot van rotsblokken had gebouwd als beschutting tegen wolven of beren, bespraken Joan en hij in de duistere kloof de toestand. „We moeten vóór de ochtend deze kreek uit", hield Alan vol. „Die loopt dood; als we niet maken, dat we tij dig wegkomen worden we morgen ge vangen." „Waar moeten we heen?" vroeg Joan. Een dergelijke vraag van haar, hield de bekentenis van een nedei- laag in. Tot dusverre was zij leidster van de tocht geweest: zij kende ae Teluwaceet beter dan iemand van die mannen, maar nu gaf ook zij toe, geen uitweg meer te weten. Westwaarts te trekken naar de pas stond gelijk met zelfmoord. Het dal van de Teluwaceet verlaten en de, reeds niet sneeuw bedekte bergkete nen, was niet mensen-mogelijk. En te blijven op dit stukje rivier waar zij gezien waren, betekende een spoedige gevangenneming. „Ik zal je wat zeggen", besloot Alan eindelijk. „Wij zakken ver genoeg ae Teluwaceet weer af om veilig te zijn, verschuilen ons dan ergens en wach ten, tot de jagers zich weer verstrooid hebben. Als we verdwijnen en Nor man geen idee heeft waar wij zijn, moet hij zijn kring groter maken. Vermoedelijk zendt hij het gros van zijn mannen naar de Sulteena terug. We houden de posten in het oog en als er nog maar enkele tussen ons en de waterscheiding zijn. beginnen we weer westwaarts ie trekken. We halen die pas nog wel." Even na middernacht gleden zij uit de kreek de Teluwaceet op en voe ren stroomaf. De maan was ondergegaan, de ne- mel had zich bewolkt zodat er geen sier te zien was. en er viel een kille regen De regen doorweekte hen loi op de huid en onder de indruk van Luke's dood scheen hun de nachle- Advertentie) hef unieke vogelpark te Alphen a/d Rijn heropent 10 April 1954 Alle inlichtingenStichting Vogelpark AVIFAUNA Alphen aan de Rijn - Telefoon K 1720-3300 JNWONERS uit de Belgische gemeente Waterlo teken den protest aan bij de Belgi sche Spoorwegmaatschappij tegen de schade die aange richt wordt door de electri- sche spoorlijnen van de baan Brussel - Charleroi. Zij ver klaarden, dat tijdens het voor bijrijden van de treinen door de trillingen schade wordt be rokkend. Ook voeren zij aan, dat de trillingen erger zijn dan tijdens liet voorbijrijden van de gewone stoomtreinen. De betrokken maatschappij zou hen geantwoord hebben, dat zij er verkeerd aan hadden gedaan zo dicht bij de spoor lijn te gaan bouwen. De maat schappij verklaarde eveneens, dat de treinen minder zwaar wegen en niet zo lang zijn als de stoomtreinen en aldus on mogelijk grotere schade kun nen veroorzaken. Kuiltje IAE JONGETJES van de school te Butte in Californië mogen niet meer ruilen op het schoolplein of in de leslokalen. Het hoofd heeft dit verstandig besluit genomen, nadat hij twee kereltjes had gesnapt, die staven dynamiet bij zich hadden. Die dachten ze te kunnen ruilen voor knikkers. Baarden y ES BEDIENDEN uit een kappers- zaak in Londen hebben van hun baas opdracht gekregen hun baard te laten staan. Deze hoopt op die ma nier de baard weer in de mode te brengen. Hij kan dan rrfeer verdie nen aan het onderhoud en het bij knippen. Baby TN DE kraamkliniek Pro Matre te Rio de Janeiro is, mogen wij onze zegsman geloven, een baby geboren, die niet minder dan zes kilo en 850 gram woog. Hij was 72 cm. lang. Man NJIEMAND kan zeggen, dat de 34- jarige man het niet goed meen de. Hij liep met een revolver op zak en droeg het politie-insigne. En hij maakte het ene proces-verbaal na het andere. De zaak was alleen, dat hij niets met de politie van doen had. Hij droeg het insigne onbe voegd on van de verbaaltjes, die hij maakte, kwam nooit iets terecht. De man kon het wel, want hij had het schriftelijk geleerd. Het ontbrak hem alleen aan een officiële aanstel ling. Vergissing WILLY SMITH, die chauf feur is in 't Amerikaanse leger, verdient met deze acti viteit 55 dollar in de week. Hij krijgt daarvoor 'n cheque. Wil ly ontving de vorige week ech ter een cheque van 900.021.66 dollar. „Heb ik opslag gekre gen?" vroeg de brave borst. Dat had hij niet. De cheque was een vergissing. Botsing TT VEN een tragische botsing. Ge- beurd in Wooster, Ohio. Een va der was met zijn auto op weg naar zijn zoon. Tegelijkertijd was die be doelde zoon op weg naar zijn vader. Ook per auto. Ongeveer op het mid den van de af te leggen weg botsten de twee wagens tegen elkaar. Vader en zoon werden op slag gedood. Misdaad jTJE MISDAAD kost elk gezin in de Verenigde Staten gemid deld 495 dollar per jaar, aldus het hoofd van de Amerikaanse recher che. Volgens voorlopige gegevens blijkt, dat er in 1953 meer belang rijke misdaden zijn gepleegd dan ooit te voren: elke 14.9 seconden was er een misdaad begaan en in de eerste zes maanden van 1953 was er elke 4.3 minuten een aan slag op het leven of de eerbaar heid gepleegd. „En de grootste verrassing komt nog" WOENSDAG 24 MAART 1954 HILVERSUM I 402 m: VARA: 7.00 Nws 7.13 Gram. 8.00 Nws 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.00 Gym. v. d. vr. 9.10 Gr (9.30 -9.33 Waterst.) VPRO: 10.00 Schoolr. VARA 10.20 V. d. vrouw 11.00 Gram. 12.00 Dans- muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland 12.38 Instr. kwint. 13.00 Nws 13.15 Tentoonstellingsagenda 13.18 Orgel en zang 13.45 De weg omhoog, caus. 14.00 V.d. kind. 16.00 V. d. zieken 16.35 Jeugdconc. 17.20 Gram. 17.50 Regerings- uitz.: C. Belloni: Dwergpapoea's en var kensfeesten. 18.00 Nws en comm. 18.20 Het volle pond, caus. 18.30 R.V.U.: dr H. Groot: Het raadsel van de zwaartekracht 19.00 V. d. jeugd 19.05 Onze vreugde en zorgen, caus. 19.20 VARA-Varia en gr. VPRO: 19.30 V. d. jeugd VARA: 20.00 Nws 20.05 Pol. comm. 20.15 Omr. ork. en soliste 21.10 Gunnar Helmfrid schaakt met z'n geweten, hoorsp. 22.00 Lichte muz. 22.15 Cabaret 22.45 Zal Nederland onder water verdwijnen?, caus. 23.00 Nws 23.15 Soc. nws in Esperanto 23.20 Lichte muz. 23.45-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.10 „Eenvoud is het kenmerk van het ware", hoorsp. 12.00 Alt en piano. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.59 Klokgelui. 13.00 lijke duisternis een lijkwade toe. De duisternis en striemende regen maak ten echter ook, dat zij aan Clancy's kano's ontsnapten en zich weldra bul ten de gevaarzöne bevonden. Om volledige zekerheid te hebben gingen zij tot voorbij de waterval draagplaats en langs het pijnbosch, waar Luke's verlaten hut stond. Het was een bittere pil. deze moei zaam veroverde mijlen stroomop nu weer prijs te geven, doch er bleef hun geen andere keuze. Toen de late da geraad aanbrak, kropen zij op een eilandje aan wal en verborgen zien in de dichte struiken. Zij hadden van de kreekmond ar twaalf mijlen afgelegd en waanden de vervolgens afgeschud te hebben, doch die illusie werd spoedig ver stoord. Hoe Eric Norman hun ver blijfplaats opgespoord had— of een schildwacht een glimp van hen haa opgevangen of dat zij op een der draagpaden sporen hadden achterge latenwas hun onbegrijpelijk; maar tegen de middag verschenen drie ka no's met een dozijn mannen op het meer. waar zij verborgen lagen; Nor mans spoorzoekers togen aan het werk. zochten de oevers van het meer af en doorkruisten de eilanden. Het was puur geluk, dat zij niet ge vonden werden en dat een halfbloed hun eilandje slechts vluchtig door zocht, maar zij durfden niet langer blijven op een plek, waar een dozijn mannen hen zochten. Zij durfden niet stroomop, waar nog een twintig mannen aan de stroomversnellingen in hinderlaag lagen. Zij moesten nog verder terug, nog méér afgelegde mij len weer prijsgeven. Bij het aanbreken der duisternis kropen zij uit hun ellendige schuil hoek te voorschijn en bij storm en stromende regen zakten zij mismoedig de Teluwaceet af, voorbij de laatste stroomversnelling, waar de grote po- litieboot gemeerd lag. Langs de plek. waar zij tot hun ongeluk de drie Waukootannah's ontmoet hadden. Hun hoop de Teluwaceet-pas te be reiken, zonk met de dag. Iedere riem slag bracht hen verder en verder van die inkeping in het gebergte. Zelfs het jaargetijde keerde zich tegen hen; hun dagen van vrijheid waren ge teld. De eerste sneeuwval in het dal en dat zou gebeuren, zodra de wma naar het Noorden draaide zou hen vastketenen. Reeds nu omzoomden el ke ochtend dunne ijsrandies de rivier oevers en sneeuwstormen joegen rona de oergioppen rondom hen. In de mismoedig-grauwp dagen en hopeloze nachten dacht Alan aan Luke's profetische: „aan de Shaga lasha ontkomt niemand maar nij verwenste Norman en de Shagalasha Nws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Promenade ork. 14.00 Gram. 15.00 Klass. muz. 15.20 Meisjeskoor en strijk-kwintet. 15.35 Gram. 15.40 Meis jeskoor. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Orgelspel. 18.00 Mil. vraaggespr. 18.10 Gram. 18.30 Spectrum v. h. Chr. organi satie- en Verenigingsleven. 18.45 Geeste lijke liederen. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Salonork. 20.50 Gram. 20.55 Lijdensover- denking. 21.25 Radio Philh. ork. en so liste. (Om 22.00 .Terug uit Indonesië", vraaggespr.) 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Ork. conc. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 en 13.20 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.05 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.10 Ork. conc. 17.15 Bariton en piano. 17.30 Voordr. 17.40 Bariton en piano. 17.50 Boekbespr. 18.00 Bariton en piano. 18.15 Caus. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Hoorspr. 21.00 Operettemuz. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gram. 23.00-23.05 Nws. BRUSSEL, 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15, 14.00 en 15.00 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Pianorecital. 18.50 Gram. 19.15 en 19.28 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws. (Advertentie) ÏÏf In alle prijsklassen F en hun hele achtervolging en hij klemde zich krampachtig vast aan de hoop, die blauwe poort te bereiken. Het wekte zijn woede, nagejaagd en beschoten te worden; in plaats van hem schuw te maken, prikkelde de achtervolging zijn verzet. Eerst was Joan de optimistische en strijdlustige factor geweest, maar nu was hij het die tot volhouden maande. Hij had graag geweien, waarom Lu ke in zijn sterfuur Joan geraden had. naar Eric Norman te gaan. Volgens hem kon Joan aan deze mensenjacht een einde maken, door een beroep te doen op de aanvoerder der Beredenen. Waarom wilde zij dat niet? Wat weerhield haar? En wat ter werela zou Norman kunnen bewegen, de achtervolging te staken en de vluch teling zelfs te helpen? Hij stelde haar echter die vraag niet, wetende dr zij ze toch niet zou beantwoorden. Hij vroeg naar ook niet meer. hem verder alleen te laten trekken, want hij begreep, dat wélk belang ze dan bij zijn ontsnapping mocht hebben het bijna even groot was als zijn eigen. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 5