Sovjet-Unie protesteert tegen Amerikaanse bases in Nederland ROOSENDAAL en BREDA dankten CLAUDIUS PRINSEN Roosendaler ging op het dak van zijn huis zitten Vijf bommen (zelf gemaakt) ontploften in Cairo Een nieuwe lente en een koud restant Negen doden bij botsingen tijdens weekend Defensiebegroting goedgekeurd Een mangroot van hart en geest «n VOOR ZEELAND „GIJ WEET DAT ER GEEN GEVAAR DREIGT..." Ook Turkije en Griekenland krijgen een waarschuwing.... Binding Balkanverdrag aan E.V.G. DROOG WEER Testament zou schuldige aanwijzen Mau-Mau-leiders stuurden de kat Birmese troepen veroverden Monghsat Veel lawaai, maar geen slachtoffers I Studenten demonstreerden Onthulling van grafmonument, de vervulling van een ereplicht Na een stroniijt in brand te hebben gestoken.... Bombardement (met dakpannen) op brandweerlui „Voet ik heb je", zei politieman Verkeer eiste een zware tol Jeep vloog tegen boom r Landkaart met een geheugen ~N 94e JAARGANG 'No. 20985 Uitgave; N. V. Uitgevers Mij Neerlandia Verschijnt elite werkdag Bureaux: Breda. Reigerstraat 16 Tel. Redactie: 8181 Admi nistratie 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H A Bruna Redactieraad. C.J v Hootegem, Mr Ui A J J M Mes. Ml H. B. L de Kechtei, L J v 't Weslende. F V. M Vercauteien Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 0 85 per kwartaal per posi f 6.55, per week (uitsluitend bij met-post- bestell.) t 0.45 - Incasso wordt berekend Losse nummers 13 cent Fostrek no 278841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 22 MAART 1954 Advertentieprijs voor de geilt le oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GUKS, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Boort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) JN EEN OFFICIcLE NOTA heeft de Sovjet-Unie bij ons land geprotesteerd tegen het in vredestijd vestigen van Amerikaan se bases op Nederlands grongebied. Het protest werd ingediend door de Russische ambassadeur in ons land, S. P. Kirsanov Vol gens het Russische persbureau Tass, dat het bericht Zaterdag gaf, zou minister Luns de Russische ambassadeur hebben meegedeeld, dat de Nederlandse regering de nota van de Sovjet-regering zal bestuderen en beantwoorden. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken verklaarde, dat het protest weer eens een poging is om „onze dappere bondgenoten schrik aan te jagen". TN DE Russische verklaring wordt gezegd: „Kortelings heeft de Ne derlandse pers verklaringen van de Nederlandse minister van oorlog en marine, C. Staf, gepubliceerd, waaruit blijkt, dat de Nederlandse regering heeft ingestemd met de legering van personeel van de Amerikaanse lucht macht op Nederlands grondgebied. Het is geheel duidelijk, dat het ves tigen van Amerikaanse bases op Ne derlands grondgebied in vredestijd niets gemeen heeft met welk defen sie-oogmerk dan ook, aangezien het goed bekend is, dat Nederland niet door een aanval wordt bedreigd. In het huidige tijdsgewricht, nu maatre gelen worden genomen om de inter nationale spanning te verminderen en de vrede te versterken, moeten der gelijke acties van de Nederlandse regering als des te ongerechtvaardig- der worden beschouwd." „De Sovjet-regering, die groot be lang hecht aan de zaak van het ver sterken van de vrede en het verze keren van collectieve veiligheid in Europa, acht het noodzakelijk de aan dacht van de Nederlandse regering te vestigen op het feit, dat het ter be schikking stellen van bases aan bui tenlandse strijdkrachten op geen en kele wijze tot de verbetering van de internationale toestand en van de be trekkingen tussen de landen kan bij dragen Andere reacties uit Amerika dan die in de aanhef genoemd, zijn totnu- toe noch van de kant van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken, noch van het ministerie van defensie binnengekomen. ANDERE NOTA'S LEIDENDE KRINGEN van de Nederlandse tuinbouw hebben op nieuw de eis gesteld, dat het Bene- lux-landbouwprotocol zal worden op geheven. België wendt het uitsluitend ten eigen voordele aan, zo wordt ge zegd. KROETSJEF, de Sovjet-minister, die de verantwoordelijkheid draagt voor de landbouw en de voedselproductie in zijn land, heeft ernstig critiek ge leverd op „de bedroevende stand van zaken in de Russische landbouw". MEVROUW ANNA NIEDERBUCH- NER te Burghauscn (Beieren) heeft het Duitse record sigaren roken ge broken. Zü hield een sigaar 2 uur en 26 minuten brandende. DE HEER J. KNUIT van de Unile ver, die Woensdag te Soekaboemi werd gearresteerd, is weer op vrije voeten gesteld. TWEE Zuid-Slavische volleyball- spelers, die in Portugal aan een wed strijd deelnamen, gaan niet terug naar hun land. Zij vinden het in Por tugal prettiger ademen. DRIE JONGENS werden op 't strand van IJmuiden gewond, toen een aan gespoelde granaat, die zij in een open vuurtje gooiden, met een daverende klap explodeerde. TIJDENS de huldiging bij zijn 40-jarig jubileum als journalist, kreeg de heer A. L. G. M. van Oorschot, secretaris-penningmees ter van de Nederlandse Journa listenkring, de prettige medede ling, dat Z. H. de Paus hem had benoemd tot Ridder in de Orde van St. Silvester. IN POLEN is het niet bij de vervan ging van premier Bierut gebleven. Ook de minister van boswezen heeft een andere functie gekregen. BIJ LE MANS werden drie kinderen gedood, toen een slippende vracht auto terecht kwam in een groepje van zes peuters, dat op weg was naar de kerk. GENERAAL TSJANG KAI TSJEK heeft bij de eerste stemming over het presidentschap, in de Nationale Ver gadering op Formosa, niet het ver eiste aantal stemmen behaald. Van daag moet er nog eens gestemd wor den. MR VAN DER GOES VAN NATERS, die reeds 'n plan indiende tot „Euro peanisering" van het Saarland, heeft nu ook een plan ontvouwd tot her stel van de politieke vrijheid in dit gebied. H.M. DE KONINGIN zal op Vrijdag 26 Maart a.s. de officiële openings avond bijwonen van de boekenweek, in het gebouw voor Kunsten en We tenschappen te Den Haag. ACHTTIEN MENSEN kwamen om 't leven, toen een militair vliegtuig in een bos bij Annapolis (Maryland U.S.A.) neerstortte. IN DE BERGEN bij Santiago (Chili) is in sneeuw en ijs het goed bewaard gebleven lijk gevonden van een on geveer 12-jarige Inca-prinses. die waarschijnlijk 500 jaar geleden is overleden. Weersverwachting, geldig tot l l vanavond: J Droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Matige, nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid- West en Zuid, Iets hogere tempe- l raturen dan gisteren. J 5 Vandaag: Zon onder 18.55 uur. J Maan op 22.44 uur. Morgen: Zon 5 5 op 6.38 uur. Maan onder 7.22 uur. r\E SOVJET-UNIE heeft ook gepro- testeerd bij Turkije, naar aanlei ding van het verdrag dat dit land met Pakistan heeft gesloten. „Het streven om in het nabije en Midden-Oosten tot de vorming van een militair blok te geraken", aldus de nota die aan de Turkse ambassadeur te Moskou werd overhandigd, ,.kan de Sovjetrussische Turkse betrekkingen slechts nadelig beïnvloeden". Het Russische bezwaar richt zich in hoofdzaak tegen de opzet van het verdrag, om ook andere landen bij de militaire samenwerking te betrek ken, „zodat de staten in deze gebie den tot bases voor de strijdkrachten van het agressieve, Atlantische bond genootschap worden gemaakt." Bij Griekenland is geprotesteerd te gen het geven van militaire bases aan de Verenigde Staten. Tegelijk blijkt Rusland bij de Ver enigde Staten, Eingeland en Frank rijk geprotesteerd te hebben tegen de oprichting van een commando voor het Midden-Oosten. Elke nota ging zwaar van argumenten, gebaseerd op „Ruslands vredeswil". Uit Ankara wordt inmiddels ver nomen, dat Turkije en Griekenland er in principe voor voelen, het Bal kanverdrag tussen deze landen en Z.- Slavië met de E.V.G. te verbinden. Deze bereidwilligheid is gebleken tij dens besprekingen die bondskanselier Adenauer in Griekenland en Turkije heeft gevoerd. Ook over deze onder handelingen heeft Rusland zijn mis noegen te kennen gegeven. De zaak Wilma Montesi "TIJDENS de geruchtmakende rechts zaak „Montesi" in Rome, ontstond er opschudding in de zaal, toen een brief werd voorgelezen, waarin Fiero Piccioni, een zoon van de minister van buitenlandse zaken in Italië, als de moordenaar van Wilma Montesi werd genoemd. De brief maakte deel uit, zo werd gezegd van een testament, dat Anna Caglio, vriendin van de hoofdfiguur in deze zaak, haar hospita ter hand zou hebben gesteld, voor het geval zij niet meer zou kunnen getuigen. Die hospita zal nu worden gehoord. Volgens een recherche-rapport zou de Markies Ugo Montagna, rond wie de hele zaak draait, geen handelaar in verdovende middelen zijn; alleen „een avonturier, die snel fortuin heeft gemaakt". FNE MAU-MAU-LEIDERS. die Za- terdag in een hos van het district Nyeri in Kenia, een bijeenkomst met regeringsautoriteiten zouden hebben, zijn niet komen opdagen. De confe rentie was bedoeld, om overleg te plegen aangaande de overgave van de strijdkrachten der betrokken leiders. De pogingen om alsnog een samen komst te arrangeren, worden nu voort gezet. Lady Lyttelton, de echtgenote van de Britse minister van koloniën, die voor de regeringswijziging in Kenya verantwoordelijk is, heeft een dreig brief gekregen. Er gaan geruchten, dat die brief van het „hoofdkwartier der Mau-Mau in Londen" zou komen, maar de politie wilde deze geruchten niet bevestigen. Mevrouw Lyttelton heeft een lijfwacht gekregen. Chinezen wijken uit DIRMESE regeringstroepen hebben D Zaterdag het belangrijke hoofd kwartier van de Chinese-Nationalisti- sche vrijscharen, Monghsat, in de Zui delijke Shanstaten veroverd. De Chi nezen. hebben daarrpee een belangrijk rijstgebied verloren, waarvan zij gro tendeels voor hun voedselvoorziening afhankelijk waren. De meeste soldaten zouden al naar het Zuid-Oosten zijn uitgeweken, waar tot 31 Maart een wapenstilstandsovereenkomst van l kracht is. N CAIRO zijn sinds Vrijdag avond vijf bommen tot ont ploffing gebracht. Er vielen echter geen slachtoffers, wat waarschijnlijk te danken is aan het feit, dat de bommen van primitieve makelij waren Een der bommen ontplofte bij een „club" waar op dat moment twee mi nisters een receptie bijwoonden, de tweede ontplofte bij 't telegraafkan toor van het hoofdstation en de derde en vierde explodeerden bij de uni versiteit, toen groepen studenten te gen de politiek der regering demon streerden. Een der studenten is in Frankrijk en zijn strijdkrachten UNE FRANSE Nationale Vergadering heeft de defensiebegroting voor dit jaar goedgekeurd. Behalve de com munisten stemden, voor het eerst sinds de oorlog, ook de socialisten te gen. Zij vonden dat er niet genoeg werd gedaan, om (je vrede in Indo- China te verzekeren. De staatssecretaris van oorlog deel de mee, dat de Franse grondstrijd krachten in Indo-China worden ge reorganiseerd in krachtige, beweeg lijke gevechtsgroepen. Uit Hanoi wordt gemeld, dat de Vietminh zich ingraven voor de ves ting Dien Bien Phoe en dagelijks ver sterkingen ontvangen voor een nieuw offensief. Tijdens de plechtigheid bij de ont hulling. Burgemeester kortmann hecfit zojuist de krans gelegd, waarmee hij zijn voorganger eer bewees. verband met de aanslagen gearres teerd. De vijfde bom, die bij een theetuin viel, richtte weinig schade aan. Naar vei'luidt zouden de studenten de terugkeer van de leiders der Mi litaire junta naar hun onderdelen eisen. Zij willen binnen een week een burgerlijke regering gevormd zien. Ook eisen zij de onmiddellijke invrij- heidsstelling van alle politieke gevan genen. Koning Saoed van Saoedie Arabië, die juist dezer dagen een bezoek aan Egypte brengt, zag zich bij zijn aan-' komst in Cairo door extra veiligheids maatregelen beschermd. gen, vormde zich op de Bloemen markt een haast eindeloze stoet. De- (Van onze speciale verslaggever) '"TOEN ZONDAGMIDDAG DE LUCHT was bedekt met grijze wolken en de klanken van de „Marche Funèbre" van Frederic Chopin wegstierven, werd de nationale driekleur weggetrokken, die om het grafmonument hing van mr dr Claudius Prinsen, in leven burgemeester van Roosendaal en later van Breda. Aan de voet van het monument hadden zich de gemeentebestu ren verzameld van beide steden. Zij brachten, omringd door deputaties van alle verenigingen, een hulde aan de grote figuur, die mr dr Claudius Prinsen was. In korte trekken schilderde burgemeester mr dr C. Kortmann zijn zo vroeg afgestorven voorganger. Hij zeide, dat Breda een kostelijk souvenir van mr dr Claudius Prinsen bewaart, het souvenir van liet warme hart, dat deze bestuurder toonde te bezitten, niet alleen voor de stad, vooral voor de gemeentenaren, die niet tevergeefs aanklopten hij hun burgervader. JSJADAT in de parochiekerken plech- putaties van alle verenigingen, met tige H. Missen ter nagedachtenis omfloerste vaandels, gingen op weg aan Claudius Prinsen waren opgedra- naar de R.K. Begraafplaats. Voorop een verkenner, de Roosendaalse vlag dragend, daarachter de boden van de gemeenten met kransen in de handen. Op het kerkhof verzamelden zich de genodigden in een kring rond het graf. Onder hen bevonden zich me vrouw Prinsen-de Keijzer met haar kinderen, familieleden van Claudius Prinsen en talrijke burgemeesters uit geheel West-Brabant. De heer Frans Broos, voorzitter van het monumentencomité richtte zich ot de aanwezigen. ..Ik geloof, dat toosendaal een ereplicht heeft ver- 'uld. Het heeft zeer veel te danken an zijn grote burgemeester. Hij is e vroeg gestorven. Wij herdenken in cm de goede, brave en charmante jan. Wij zullen zijn nagedachtenis oog houden. Wij hebben Mari An- Iriessen de opdracht gegeven een nonument te vervaardigen. Hij was ■«en grote vriend van de burgemees ter. Hij is een groot kunstenaar". Na deze eenvoudige woorden ont hulde de heer Frans Broos het mo nument, een piëta. Het mannenkoor „Concordia" zong het Wilhelmus, ge volgd door het „Beati Mortui" van Mendelsohn. NOBELE FIGUUR. DURGEMEESTER mr dr C. Kort- mann tekende Claudius Prin sen af. Hij zeide: „Twee steden her- (Van onze speciale verslaggever). ]7EN DRONKEN ROOSENDALER kroop Zaterdagavond rond zeven uur, na een stromijt op dertig meter afstand van zijn huis in brand te hebben gestoken, op het dak van zijn eigen woning om het resul taat van zijn bedrijvigheid gade te slaan en uit de buurt van zijn broer te blijven met wie hij overhoop la£. De brandweerlieden, snel gealar meerd, arriveerden op de plaats des onheils en de dronken man wist toen niet beter te doen dan deze heren met dakpannen te bekogelen. Dat werd de brandweermannen te gortig en zij waarschuwden de politie, die door een handige manoeuvre de man van het dak wist te halen. Dit dankte de politie uiteindelijk aan de brandweer, die, na aanvan kelijk de dronkaard de huid te hebben vol gescholden, beweerde, dat hij niet van het dak kon komen. woning trok. Daar aangekomen over viel hem opnieuw de vrees voor zijn broer, die nog steeds een appeltje met hem had te schillen. „Ik zal eens even revanche nemen", redeneerde de dronkaard, die enkele lucifers nam en de stromijt in brand stak, die op het erf stond. Spoedig zat er een behoorlijke vlam m het stro. Nieuwe angst overviel S. B., die niets beters wist te doen dan boven op het dak van zijn huis te gaan zitten. Inmiddels werd alarm geslagen en verscheen de brandweer Deze geraakte in een hoogst eigen aardig situatie gewikkeld, want ter wijl de slangen werden uitgelegd be gon de dronken man de heren met dakpannen te bekogelen. Hij raakte niemand, maar haalde zich de toorn op de hals van de brandmeester, die smalend opmerkte dat hij. de dronk aard, 't dak niet durfde te verlaten. „Als je met een heel leger komt, ga ik er nog niet af', lalde man. die een nieuw en hevig bombardement aan ving. „JE KUNT HET NIET". Q. B., woonachtig aan de Wouwse- weg. had in de loop van Zaterdag erg veel ruzie gehad met zijn broer. Het ging over alles en nog wat en om zijn kwade bui enigermate kwijt te raken besloot B. het nodige aan Bac chus te gaan offeren. Hij deed dit op een dergelijke doeltreffende wijze, dat hij waggelend naar zijn ouderlijke £)E BRANDWEERMANNEN beraad slaagden wat zij nu 't beste kon den doen. Zij besloten een valstrik op te zetten en zij verklaarden thans in zoete termen, dat B. in verband met zijn uitvoerige dronkenschap het dak niet kón verlaten! „Aanvankelijk had deze zin geen succes, maar B. bezweek toch voor de verleiding. Hij klauterde naar om laag en passeerde met een van zijn benen een dakraam. Daarachter had een politieman postgevat. „Voet ik heb je", zei de agent en hij trok de dronkaard binnen. Hij werd in een auto van de brandweer naar het po litiebureau gebracht. De brand beperkte zich overigens tot de stromijt. De aangerichte schade bedroeg cir ca f 150.Het sensationele voorval had natuurlijk een volksoploop tot gevolg. De politie heeft nu de gehele zaak in handen. denken in Claudius Prinsen een groot burgemeester. Hij was een zorgvolle vader, een wondere mens, een artist in zijn vak. Claudius is een eeuwige naam geworden in dit gewest. Hij vormde, boetseerde en verfijnde de gemeenten, die hij bestuurde. Hij werkte aan een beeld, dat hij gestal te. een grote vorm wilde geven. Hij wist de warmte van zijn hart over te brengen op zijn collega's. Hij schreef een proefschrift over de burgemeester Hij bewees de waarheid van dit ge schrift, Hij bezegelde het met zijn dood. Wij staan als bedroefde kin deren rondom zijn graf. Breda zal Claudius niet vergeten. Zijn wens, begraven te worden in Roosendaal, wordt diep geres pecteerd Wij behouden een kostbaar souvenir van hem, zijn goedheid." Burgemeester Kortmann legde een krans van aronskelken. Burgemeester A. Freijters nam daarop het woord, schetsend hoe zijn Zondag 21 Maarteerste lentedag. Het was lente, niet alleen op de kalender, doch ook in de natuur. Toch waren alle sporen van de winter nog niet verdwenen: deze foto werd gemaakt op Zondag 21 Maart 1954, des middags te twee uur, aan het einde van de twaalf kilometer lange dijk, welke hij Harderwijk in de richting van Lelystad in het IJsselmeer steekt. Het zijn de laatste blokken ijs, op deze dijk achtergebleven van het kruiende ijs op het IJsselmeer. De blokken liggen nog hoog over een afstand van vele kilometers op deze dijk. voorganger de stad reliëf gaf. Hij noemde hem de echte burgervader, de magistraat van groot en edel for maat, een bovenal nobele figuur. De heer Freijters richtte zich tot mevr. Prinsen, haar het medeleven betui gend met de dood van haar man, haar zeggend, dat op deze Zondag twee steden hun dankbaarheid bloot leg den. Ook burgemeester Freijters legde een krans. Deken H. van Mierlo bad 5 Onze Vaders voor, Dirk Prinsen dankte voor het monument, daarna een ge dicht van zijn vader voordragend, ge wijd aan Roosendaal. De Verenigingen defileerden voor het graf. Een ereplicht was vervuld! "yGER MENSEN werden ge dood, toen in de nacht van Zaterdag op Zondag tussen Zuidhorn en Noordhorn, in de provincie Groningen, een jeep tegen een boom reed Vier ande ren moesten zwaar gewond naar het ziekenhuis worden ge bracht. De acht inzittenden van de jeep keerden terug van een feestvergade- ring, ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de Agrarische Bedrijfs- bond, die in Zuidhorn was gehouden. De botsing ontstond, nadat de jeep was begonnen te slingeren. Alle in zittenden werden uit het voertuig ge slingerd. Drie personen werden bij de bot sing op slag gedood, namelijk het echtpaar Busscher en mevrouw Hek- kema-Bloemhof. De heer K. Post overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. De vier andere inzitten den, die zware verwondingen oplie pen, waren het echtpaar Brilstra, de heer Hekkema en mevrouw Post. Het echtpaar Busscher laat. evenals me vrouw Hekkema, drie kleine kinderen achter. In Noordhorn, waar alle slacht offers woonden, werden Zondag de voetbalwedstrijden en filmavonden afgelast. TEGEN VRACHTAUTO QOK onder de gemeente Best is in de nacht van Vrijdag op Zater dag een zeer ernstig ongeluk voorge vallen. Een auto, die van de richting Eindhoven kwam. botste in volle vaart op een stilstaande vrachtwagen. Drie van de zes inzittenden werden hierbij onmiddellijk gedood. De slachtoffers zijn de 48-jarige aanne mer P. J. Wientjen uit Arnhem, de Haagse stucadoor J. van Herk en zijn collega W. Hopman, eveneens uit Den Haag. De beide eerstgenoemden waren onmiddellijk dood. de heer Hopman overleed vannacht in een ziekenhuis te Eindhoven. Allen wa ren gehuwd. In het ziekenhuis worden nu nog verpleegd de drie andere inzittenden, drie broers van de omgekomen stu cadoor van Herk uit Den Haag. Van een hunner, de heer F. J. A. van Herk, is de toestand zeer ernstig. Uit de zware beschadiging van de auto leidt de politie af, dat deze met grote snelheid moet hebben gereden. TE BIEZELINGE QNDER Biezelinge (Z.) zijn Zater dagavond twee motorrijders dode lijk verongelukt. De 61-jarige smid Butler reed met zijn motor van de Smokkelhoek de Rijksweg op en sloeg met grote snelheid op de 32-jarige motorrijder Hundersmarck uit Ove- zande. De schok was zo hevig, dat heide motors in brand vlogen. Butler werd tegen de grond gesmakt en bleef zwaar gewond liggen, de ander raak te onder zijn brandende motor en liep dodelijke brandwonden op. Beide slachtoffers zijn even later in het zie kenhuis overleden. Bij een aanrijding in de Haarlem mermeer werden vijf mensen gewond, doordat een auto wilde uitwijken voor een bromfietser en daardoor in de wegberm over de kop sloeg. QRITSE ontwerpers hebben een nieuw hulpmiddel voor de vUegtuignavigaüe uitge vonden een radiolandkaart met een geheugen. Zolang de piloot vliegt over het gebied dat op deze landkaart staat, wordt zijn positie getekend door een bewegende pen. Wan neer hij „van de kaart afvliegt" houdt de pen op met schrijven, maar het geheugen blijft door werken en wanneer het vlieg tuig het betrokken gebied weer binnen vliegt, begint de pen weer op het juiste punt de po sitie van het vliegtuig aan te geven. Het nieuwe navigatiemiddel is onlangs op de proef gesteld tijdens 'n vlucht boven Frank rijk. Op de kaart was de route over het Kanaal van Croydon naar Le Tourquet aangegeven. In plaats van op Le Touquet te landen, «loog de machine door naar Parijs, en zodra de pen van de kaart af kwam, trad het geheugen in werking. De terugreis werd eerst vijf dagen later aanvaard, maar het ge heugen zette de pen automa tisch daar op het papier, waar zij neergezet moest worden!

de Stem | 1954 | | pagina 1