„„0.98 1.45 DE KLERKeZH Z-.VLAANDEREN De reconstructie van Schouwen-Duiveland J HET DRAMA TE GROENENDIJK Bedevaart per invalidewagen De Tussen Schelde en grens 2 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 20 MAART 1954 2 Z.L.M. gaf er een critisch rapport over uit DE commissie acht het Delta-plan, dat in het rapport niet met na MORGEN 9 UUR NU BELLAMY PARK VLISSINGEN Meer tragisch dan misdadig, vond de officier DE TRAMKWESTIE OP SCHOUWEN Gemeenteraadsverkiezing in Zierikzee POTTER'S LINIA NAAR LOURDES EN ROME p\E GEHEEL invalide oud-verzets- strijder, de heer Th. Koesen uit 's-Hertogenbosch, zal op 1 April a.s. in zijn motor-invalidewagen op bede vaart gaan naar Lourdes en Rome. De tocht, die ongeveer 6000 k.m. lang is, zal vijf weken duren. De heer Koesen wordt vergezeld door twee vrienden, die de reis per bromfiets maken. Hoofdplaatse getroffe nen kregen jonge hennen Doktersdiensten Dienst dierenartsen DE DODELIJKE AANRIJDING TE RILLAND TERNEUZEN AXEL HULST BENOEMINGEN BISDOM BREDA AGENDA HEDEN MORGEN MAANDAG DE MISSC f UW Willi P*EN SPECIALE COMMISSIE, ingesteld door het Dagelijks Bestuur der Z. L. M„ heeft studie gemaakt van het Reeonstruetie-rapport Schouwen en formuleerde haar mening daarover. De gemaakte opmerkingen houden heel wat critiek in, doch dan critiek in opbouwende zin, terwijl de waardering voor het werk der samenstellers van het rapport, niet verzwegen wordt. DEEDS in de aanhef van haar be toog betreurt de commissie dat in de Reconstructie-commissie geen di recte vertegenwoordigers van de land bouw zitting hebben gehad. De ver wachting, dat de landbouw in het rapport een belangrijke plaats zou innemen is niet uitgekomen. De sub commissies voor economische en pla nologische vraagstukken behandelen de belangen van de landbouw slechts zeer oppervlakkig, terwijl de sub commissie voor agrarische vraagstuk ken het werkterrein ook maar zeer beperkt heeft gehouden. Wel kan men aanvoeren, dat dit herstel voor een groot gedeelte door de agrarische sub commissie van de herverkaveling op Schouwen-Duiveland verricht zal moeten worden en dat de landbouw hierin ruim vertegenwoordigd is, doch ook dan zijn er belangrijke vraag stukken blijven liggen, die, gezien het feit, dat er twee dijkgraven in de commissie zitting hebben gehad, ze ker aangesneden hadden kunnen wor den. Men doelt hier op de uiterst be langrijke vraag van de oeververdedi ging en de daaraan verbonden hoge uitgaven. Naast de herstelwerkzaamheden die door het Rijk betaald zullen worden, krijgt men immers te maken met kostbare verbeteringen, die door de bevolking zelf betaald zullen moe ten worden als het Rijk hier niet bij springt. De wijze van financiering zal voor de grondgebruikers belangrij ke consequenties hebben, vooral om dat in de komende jaren een belang rijke inkomstenderving opgevangen zal moeten worden. Deze inkosten- derving zal op een typisch agrarisch eiland als Schouwen-Duiveland van algemene aard zijn, daar de per ha. bestede bruto-kosten zullen afnemen. De inkomsten-daling van de grond gebruikers zal, naar verwacht mag worden, relatief veel sterker zijn, zo dat een pleidooi voor de verstrek king van subsidie van Overheidswege zeker op zijn plaats is. Een dergelij ke subsidie-verstrekking wordt nog beklemtoond door de hoge kosten die reeds nu door de grondgebruikers van verschillende polders opgebracht moeten worden. GEEN UITBREIDING DER FRUITTEELT QE commissie uit de Z.L.M. is scep tisch gestemd t.o.v. de uitbrei ding van de fruitteelt, daar naast de beperkende voorwaarden die naar vo ren zijn gebracht door de Rijkstuin- bouwconsulent, Ir. v. Hennik, ook het arbeidsprobleem een rol speelt. Ir. v. Hennik heeft gesteld, dat, indien er op grond van de afzetmogelijkheden een landelijke uitbreiding van de fruitteelt zou komen, er op Schou wen-Duiveland nog drie beperkende voorwaarden zijn te noemen, te we ten: le Het beschikbaar komen van zoet water; 2e de verbetering van de verkeersverbindingen; 3e een meer economisch grondgebruik door de her verkaveling. De commissie meent hier nog aan toe te moeten voegen dat de arbeids voorziening moeilijkheden zou kun nen geven, omdat er geen arbeiders op het eiland zijn die goed in de fruitteelt thuis zijn. Ook de oogst van het fruit zou moeilijkheden kunnen geven, omdat vrouwen en meisjes niet gewend zijn seizoenarbeid te ver richten. Er zal voor gewaakt moeten worden een eventuele uitbreiding vooral niet kunstmatig tot stand te brengen. De ontwikkelingsgang van een mogelijke uitbreiding moet lo gisch zijn. Het tuinbouwbedrijf is bo vendien zeer kapitaalintensief en af hankelijk van de afzetmogelijkheden, waardoor de risico's voor de onder nemer zeer groot zijn. In tegenstelling met de akkerbouw- en veehouderij sector kent de regering geen garan ties in deze sector. HET LANDBOUW ONDERWIJS D® conclusies van de Reconstructie commissie kan men niet geheel begrijpen. Het onderwijs dat gege ven wordt op een landbouwwinter- school is niet te vergelijken met dat van een lagere landbouwschool, ter wijl in het rapport de indruk wordt gewekt dat de tijd van de lagere land bouwschool voorbij is en dat het aan beveling zou verdienen dit onderwijs te vervangen door dat van een land- bouwwinterschool. De commissie is van mening, dat het wel aanbeveling zou verdienen meer aandacht te schenken aan het praktijkwerk op de lagere landbouw scholen. Het onderwijs op de lagere landbouwschool is voor de zoons van kleine boeren van groot belang en kan daardoor niet gemist worden. Wel zou het aanbeveling verdienen, dat landarbeiders meer gebruik hiervan zouden maken. Momenteel bezoeken slechts enkele Schouwe leerlingen de R.L.W.S. te Goes, doch dit aantal is voor uitbreiding vatbaar, daar nu steeds de financiële bezwaren erg sterk meetellen. Bovendien moet men er rekening mee houden, dat de eisen die aan de jonge boeren worden gesteld, steeds hoger worden. De commissie acht het gewenst, dat een onderzoek zal wor den ingesteld naar de mogelijkheid van stichting van een landbouwwin- terschool op Schouwen-Duiveland, als het eiland met een iam verbonden zou worden met Goeree-Overflakkee en ook leerlingen van dit eiland de school kunnen bezoeken. Er zouden wel leerlingen aan de lagere land bouwschool worden onttrokken, daar deze laatste school niet de meest ge schikte vooropleiding vormt voor een landbouwwinterschool. DE MOEILIJKE BEWONINGSKWESTIE ]~)E Z.L.M.-commissie vindt deze kwestie een der moeilijkste, om dat de landarbeiders voor een gedeel te woonachtig zijn in centra die men wil gaan „bevriezen". De Reconstructie-commissie gaat uit van het standpunt dat de maat schappelijke belangen voorop gaan en dat de arbeiders dan maar een eind moeten fietsen om het werk te be reiken. Men kan hier een ander uit gangspunt tegenover stellen dat de nabijheid van het werk van doorslag gevende aard is en dat de arbeiders dan 's avonds maar moeten fietsen om aan maatschappelijke en cultu rele activiteiten mee te doen. De commissie is unaniem van me ning, dat op de bedrijven zelf een behoorlijk aantal arbeiderswoningen voor de vaste kern gebouwd zullen moeten worden. Over de vraag of in de gehuchten ook nog landarbeiders- woningen gebouwd zullen moeten worden, bestaat in de commissie geen instemmigheid. De mening van de meerderheid der commissie is, dat de aanleg van electriciteit en waterlei ding hierdoor bemoeilijkt zal worden, terwijl men elders overal een trek kan waarnemen van de arbeiders naar de grotere woonkernen. Het gevaar, dat afgelegen landar beiderswoningen zonder water en electriciteit leeg komen te staan is daarom niet denkbeeldig. De minder heid der commissie wil echter ook in de gehuchten weer landarbeiderswo ningen doen verrijzen, omdat deze personen van mening zijn dat de ver houding boer-arbeider schade zal on dervinden van de verhuizing van de arbeiders naar de dorpen. In deze bestaande woonkernen heerst door gaans een gemeenschapsleven dat zeer goed genoemd mag worden. Op grond hiervan kan de commis sie niet tot een eensluidende conclu sie komen. ANDERE VRAAGSTUKKEN me genoemd wordt, een dringende voorwaarde voor de ontwikkeling van het eiland, daar allepn dan het ver voersvraagstuk afdoende opgelost kan worden. Het huidige vervoer voldoet niet aan de eisen die hieraan gesteld mogen worden. Dit geldt vooral voor de veerdienst ZijpeAnna Jacoba. Een tweede boot met koplading is no dig. De commissie acht het van groot belang, dat de openbare nutsvoorzie ningen op zodanige wijze worden aan gelegd en uitgebreid dat iedereen hiervan kan profiteren. Daar de maat schappijen die de aanleg van electri citeit en waterleiding in de hand heb ben rechtstreeks. Het aantal havens op Schouwen- Duiveland is erg groot, zodat dit ge tal uit een oogpunt van veiligheid en uit het oogpunt van kostenbespa ring verminderd zou kunnen worden. Reeds vóór de ramp was de outillage van verschillende havens niet meer voldoende, terwijl weegbruggen een kwijnend bestaan hadden. Tegen concentratie van havens is er geen bezwaar indien de resteren de goed geoutilleerd worden. De Commissie meent, dat tenminste de volgende havens gehandhaafd moeten blijven: Bruinisse. Zierikzee, Dreischor, Scharendijke, Brouwersha ven, Burghsluis en een ander te be palen haven aan de Z.W.-zijde van het eiland. Voor wat de industrie betreft ziet men alleen voor de vlas-industrie enig perspectief. Met de saneringsnormen, genoemd in het Reconstructie-rap port, is de commissie het eens. (Advertentie) immmt •ininiH iuii verkoop van een labriekspartij een partij van bijna 2000 meter marqui sette voor glasgordijnen in 2 kwaliteiten, vér beneden normale verkoopprijs. Prima Egyptisch katoenen MARQUISETTE 90 breed, van 1.25 p. m. Extra zware kwaliteit Egyp tisch katoenen MARQUISETTE 90 breed, van 1.85 p. m. /"hNGEVEER 9 maanden geleden werd het rustige Groenendijk opgeschrikt door het drama, waar bij het 16-jarige meisje D. als slachtoffer viel. Verdacht van moord werd, kort nadat het lijk van het meisje aan de waterkant was gevon den, gearresteerd de 18-jarige bak kersknecht A. v. M., die verboden om gang met het meisje had. De jongen bekende, na een ruzie, het meisje zo'n slag te hebben gege ven, dat zij bewusteloos achterover sloeg en met haar hoofd in het water terecht kwam. Gister diende de zaak voor de Mid delburgse rechtbank. Daarbij bleek, dat verdachte geruime tijd in obser vatie is geweest te Utrecht. In een uitvoerig rapport meldde prof. Baan, dat men hier te maken heeft met een kinderlijke en neurotische persoon lijkheid, die, reeds geruimen tijd voor het plegen van het feit, in een gespan nen (desintegratietoestand) verkeerd heeft. Prof. Baan kwam tot de con clusie, dat v. M. ten tijde van het plegen van het ten laste gelegde feit lijdende was aan zodanige ziekelijke stoornis zijner geestvermogens, dat dit feit indien bewezen hem slechts in sterk verminderde mate kan wor den toegerekend. Hij dient niet als een volwassen man, maar als kind ge zien te worden. De officier vond in deze zaak meer tragiek dan misdaad en begreep, dat verdachte heel wat doorgemaakt had. R.T.M. ivordt soepeler TN ZIJN MEMORIE van Antwoord op de begroting van Verkeer en Waterstaat zegt minister Algera, dat er op verzoek van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening onderhandelingen zijn gevoerd met de R.T.M.om de tram op Schou wen en Duiveland op zeer korte ter mijn te doen vervangen door weg- verkeersmiddelen. Deze onderhandelingen zijn nog niet tot een goed einde gekomen. De R.T.M. heeft echter wel verklaard be reid te zijn de tram op korte termijn te vervangen door autotractie, doch zij stelt deze vervanging afhankelijk van een vergoeding, haar te verstrek ken voor het prysgeven van haar eeuwigdurende tramconcessie op dit gedeelte van haar net en voor de na delen, welke mogelijk voor haar uit de overschakeling voortvloeien. Moord wilde hij v. M. niet ten laste leggen, wel mishandeling de dood ten gevolge hebbend. H|j eiste tenslotte een jaar gevan genisstraf met aftrek van preventief met voorwaardelijke ter beschikking stelling en als bijzondere voorwaarde de Reclassering had hierom ver zocht opneming in de psychiatri sche inrichting te Heilo. De verdediger, mr Wabeeke, refe reerde zich aan de Officier. Uitspraak over 14 dagen. U)E minister van Binnenlandse Zaken heeft besloten de dagen der can- didaatstelling en de stemming voor ae verkiezing van de leden van de raad der gemeente Zierikzee vast te stellen onderscheidelijk op 11 Mei 1954 en 23 Juni 1954. Advertentie) LAAT HET ZOVER NIET KOMEN! VOORKOM BENAUWDHEID l als gevolg van zwa. k re verkoudheid v Reeds bij 't eerste L tabletje voelt U de verlichtende J en geneeskrach tige werking. In handige blik- doosjes k 50 cent bij Uw Apotheker en Drogist. IMP. H. TEN HERKEL, HILVERSUM In Parijs hopen zij een antmoeting te hebben met abbé Pierre. In Rome hopen zij op audiëntie te mogen gaan bij Z.H. de Paus. De terugreis ge schiedt via Zwitserland. Het gezel schap zal zo men zich aan het reis schema zal kunnen houden op 7 Mei te 's Hertogenbosch terug zijn. I—[ET voltallig bestuur van de Vere- niging tot bevordering der pluim veehouderij en tamme konijnenteelt In Zeeland, afd. Oostburg en omstre ken, bracht een bezoek aan Hoofd plaat. Dit bestuur kwam niet met le ge handen, doch bracht 50 jonge hen nen (rode Islanders) van prima kwa liteit mee ter uitreiking aan de ook door verlies van pluimvee getroffen Hoofdplaatse watersnoodslachtoffers. De gasten werden ten gemeentehui ze ontvangen door burgemeester J. F. C. Temmerman, die zijn welgemeen de dank uitsprak voor het werk en de sympathieke daad van de vereni ging ter tegemoetkoming in de noden van de getroffen gemeentenaren. De voorzitter, de heer Iz. van Cruij- ningen uit Zuidzande, vertelde, hoe eerst even werd afgewacht om zo goed mogelijk de nood te kunnen overzien. Toen gebleken was, dat in de eigen omgeving en wel in Hoofd plaat pluimvee was verdronken, werd op voorstel van één der bestuursle den in het najaar besloten om 50 jon ge hennen aan Hoofdplaat te geven. Vijftig andere werden via het hoofd bestuur te Goes bestemd voor de slachtoffers in Schóliwen-Duiveland De keuze viel op bénnen in verband met de langere opfoktijd, die voor kuikens benodigd zou zijn geweest. Voor het gemeentehuis vond ver volgens de uitreiking aan de getrof fenen plaats. De heer Aug. Cornells dankte namens de getroffenen voor deze attentie, die, zoals hij zeide, en zoals ook duidelijk merkbaar was, zeer in de smaak viel. Een en ander werd op de gevoelige plaat vastgelegd. De secretaris der vereniging, de heer E. H. Milliano te Oostburg, ani meerde tot het voeren van een onder linge vriendschappelijke strijd om de eerste eierenvergaarder te worden met de geschonken hennen. TE Goes wordt Zondag dienst gedaan door dokter Doeleman; te Middel burg en Vlissingen resp. door doktoren Ferkema en de Greeff en te Hein- kenszand. Arendskerke en Wolfaarts- dijk door dokter Vos. Dokter Luyckx te 's-Heerenhoek neemt waar voor dokter Tolmer en dokter Kiviet te Borssele voor dokter Gelderblom. ("VP Zuid Beveland West hebben Zon- dag dienst de heren Joh, Klaassen, Heinkenszand en M. Gaakeer te Ove- zande. pNE rechtbank te Middelburg ver- oordeelde gisteren de chauffeur A. K. uit N. en St Joosland, die de aanrijding veroorzaakte met 'n autobus te Rilland, wat het leven kostte aan twee Brabantse arbeiders, tot zes we ken gevangenisstraf, waarvan vier weken voorwaardelijk. De eis was acht maanden met in trekking van rijbewijs. CR zijn in dit vreem- de leven nog men sen te vinden die be reid zijn iets voor niets te doen. Goed, je ziet ze weinig en de anderen die vinden dat alleen de zon gratis opgaat zeggen dat zulke lie den niet goed wijs zijn, maar zo af en toe komt men er toch een tegen. En dan blijkt dat ze toch helemaal geen ver standelijke afwijking behoeven te hebben. Zo zagen we in een hotel op de Terneuzen- se Markt rond het etensuur geregeld men sen binnenvallen, die een pakje onder het biljart knikkerden, met de boodschap „het komt wel goed, hè?". En dan verzekerde de baas dat 't wel degelijk goed kwam. Die men sen hadden allemaal iets te verzenden; een bestellinkje voor een verre klant of zo. En om de bode nu niet te noodzaken alle straten en straatjes van de stad af te rijden, brengen ze hun pakjes in dat ho- t°l-café. Daar komen de bodediensten de he le zwik ineens ophalen. Al het werk aanne men en doorgeven van telefoontjes inbegre pen doet men in die eet- en drinkzaak gra tis, gewoon voor niets De enige prijs is: een vriendelijk dankwoord U EN Hulstenaar snel- de deze week in zijn gestroomlijnde mij- lenverzwelger even naar Retranchement, om een goede kennis op te zoeken. Toen hij arriveerde zo vertel de ons die Hulstenaar en aanbelde, vertel de een hulpvaardige voorbijganger dat die goede kennis een daag- je op reis was. Naar Hulst. Wat die man toen zei, weigerden al le zetters categorisch met echte zwarte let ters in de krant te la ten drukken. Want dat zijn heren. COMS hebben wij het echt moeilijk. Zo schreven we eens een gedegen stuk in die krant van ons en do zijnen mensen vonden dat we dit nu weer eens netjes voor elkaar gebracht hadden. Ze waren het er erg mee eens en zo. Zeiden ze allemaal. Maar laat nu juist de enige enkeling die zijn mening op schrift stelde en ons toezond, gaan moppe ren op dat stomme ar tikel en zich met veel uitroeptekens afvragen hoe we dit nu toch in lat vreemde hoofd ge kregen hadden.... We troosten ons met de gedachte dat die man er blijk van geeft iet verhaal niet goed e hebben gelezen. Trouwens, die man be staat eigenlijk voor ons helemaal niet. Want hij was zo dapper zijn naam achterwege te la ten. Monkel Camiel heeft een uitvinding ge daan. Hij heeft een ca fé ontdekt waar ze ron de tafels hebben. Daar liggen (ronde) glaspla ten op, welke tussen nikkelen houdertjes jp handkracht kunnen draaien. Daar trekt hij 's avonds met minstens vijf vrienden heen en bestelt zes pinten. Hij en zijn vrienden scha ren zich dan om die ronde tafel eif rond de glazen. En dan ledigt hij in één machtige teug z n eigen glas, draait de glasplaat op tafel een stukje verder, ver zwelgt het tweede pin tje, schuift resoluut verder en werkt zo, on der stomme verbazing van zijn kameraden de zes glazen bier naar binnen. „Die mannen komen nooit op het idee, gauw hun glas weg te pakken", ••er- teide hij grijnzend, „daar zijn ze veel te verbouwereerd voor, varvwege die uitvin ding". Met spijt voegde hij er echter aan toe, „maar je kunt het na tuurlijk maar een paar k^er doen". DINSDAG AANSTAANDE: „DE MODE" Het is in Terneuzen een goede tra ditie geworden, dat de dames kennis kunnen nemen van hetgeen de grote modehuizen ieder nieuw seizoen lan ceren. Daarom hebben dit jaar de firma's van der Meer en Nobels-Molducci het initiatief genomen op Dinsdag aan staande in Hotel Rotterdam de tonen, wat zij dit voorjaar en zomerseizoen hebben ingekocht De collectie wordt geshowd door be roepsmannequins MOULIN ROUGE In Luxor draait deze week de film van het jaar, Moulin Rouge, liet leven van de schilder Toulouse Lautice, Dit mismaakte genie was niet alleen een teleurgesteld man, maar ook een edelmoedig mens, die van het leven hield. Moulin Rouge blijkt een opwindende film, die speelt in de negentiger jaren, Een van de grote successen ervan is de kleur en bovendien de hoofdrol zelf, die overtuigend wordt gespeeld. Zij is te zien voor 18-jarigen met eni ge voorbehoud. Scheepvaart In het dok ligt mo menteel het Poolse vrachtschip „Wrocklaw" voor het laden van cokes, bestemd voor export. Sas van Gent WEGEN- EN WONINGBOUW De bestratingen met bijkomende werken aan de Westsluis in onze ge meente zijn thans klaar gekomen. Het uitzicht aldaar is nu wel zeer veran derd en verbeterd. Van de ene kant zal het daar uitgevoerde plan van groot belang blijken te zijn voor de veiligheid van het verkeer, wijl men nu vanuit de Kloosterlaan ook een onbelemmerd uitzicht heeft in noorde lijke richting. Van de andere kant zal ook het stadsschoon er bij winnen, want wanneer het plantsoen, dat men daar ter plaatse heeft gedacht, zal zijn aangelegd, zal Sas een riskant plekje rijker zijn. En tenslotte heeft men het ook de voetgangers gemak kelijker gemaakt. Zij behoeven immers voortaan, wanneer zij terugkeren van een wandeling langs de boorden van het kanaal, niet meer beducht te zijn voor het „rijdend" verkeer, doch kun nen dan aan de'Westsluis gebruik ma ken van het langs het rijwielpad aan gelegde trottoir. Ging de aanleg van straten rondom he tpark in den beginne in een ijl tempo, waardoor in een minimum van tijd de Walstraat, Rozenlaan, Tulp straat en Parklaan in het „droge" za ten de afwerking van deze bestrating laat nog steeds on zich wachten. Thans moet nog slechts een heel klein gedeelte van de Molenstraat worden beklinkerd, doch stagnatie in de aan voer van de aldaar gebruikte steen soort schijnt beëindiging van dit werk wei zeer te belemmeren. Ook de woningbouw gaat gestadig voort. Het complex van 17 woningen aan het Ravelijn vordert in een snel tempo. Het grootste gedeelte dezer wo ningen staat nu onder de kap en men kan aannemen, dat zonder verwikke lingen bij de bouw de eerste woningen van dit complex binnen niet al te lan ge tijd voor bewoning zullen gereed zijn. Inmiddels is de aannemer van de hiervorengenoemde woningen, de firma A. P. J. v.d. Poel uit Lamswaarde, ge start met de voorbereidende werkzaam heden voor de bouw van het complex van 10 woningen aan de Burgemeester Hoefnagelstraat, terwijl voor de bouw van 15 arbeiderswoningen aan de Sin gelstraat reeds verschillende materi alen werden aangevoerd. gekozen. Tijdens de rondvraag kwam o.m .de kwestie kraampjesmarkt in de Noordstraat ter sprake. K.V.P. VERGADERT Vanmiddag houdt de Statenkring Hulst der KVP in „De Koning van Engeland" een spoedvergadering. Deze bijeenkomst, welke om 3 uur begint, is belegd met het doel de propaganda- voeiing voor ds a.s. verkiezingen te be spreken, LYCEUMLEERLINGEN NAAR K.M.A. Woensdag gaat de hoogste klas van de Janseniuslyceum een dag op pad om met het leger „kennis te maken", Op verschillende plaatsen worden n.I. legerjeugddagcn gehouden, waarbij nu ook de middelbare scholen zijn inge schakeld. De lyceisten gaan naar de Koninklijke Militaire Academie m Breda, Om in „legerstijl" te blijven, vertrekken de 20 leerlingen 's-morgens om 6 uur met een bus vanaf de school. DE VERBODEN CHRISTUS De „Filmkring Hulst en omstreken" blijkt veel levensvatbaarheid te oe- zitten. Bij de tweede voorstelling was de belangstelling al weer gegroeid. De Italiaanse film „De verboden Christus" was dit dan ook meer dan waard. Het is een sterk van de gebruikelijke schia- bone afwijkend werk dat uiteraard in een gewoon bioscoopprogramma (he laas) weinig waardering zou vinden. Een uit Russische krijgsgevangen schap teruggekeerde militair tracht voor zich persoonlijk een ware geeste lijke vrijheid te hervinden, door „de rekening te vereffenen". Zijn broer werd tijdens de oorlog aan de Gesta po verraden en hij wil niet rusten voordat hij de verrader kent en hem gedood heeft. Dat slechts het offer, gebracht door onschuldigen, een schuld kan uitwissen wil en kan hij pas in zien als hij zijn vriend Antonio die hem zegt zijn broer te hebben verra den heeft gedood. Als hij dan de ware verrader leert kennen, kan hij zich werkelijk bevrijden. De film is een scherpe aanklacht tegen de gru welijke onrechtvaardigheid van een oorlog, die slechts „de onschuldigen onder de onschuldigen" treft. Het harde, suggestieve verhaal en de uitstekende regie van Malaparte maken deze film, opgenomen in het deels betoverende, deels beklemmende landschap van Lacorno tot een bijzon dere belevenis. Koetvacht OUDSTE INWOONSTER WAS JARIG Woensdag vierde Stefanie de Bock alhier haar 94e verjaardag. Zij is momenteel de oudste inwoonsted van onze gemeente. Stefanie geniet nog steeds een goede gezondheid. Dat haar verjaardag in de belangstelling stond, spreekt vanzelf. Geheel de buurt als mede de familie toonden hun belang stelling door de jarige te komen feli citeren. Hbnlenisse JAARVERGADERING ST. RAPHAëL De bond van Spoor-, Tram- en Bus- personeel St. Raphael afd. Axel, hield onder voorzitterschap van de heer R. v.d. Berg de jaarvergadering. De penningmeester kon een batig saldo aanwijzen van f 96, De aftredende bestuursleden, de he ren A. Lippens en E, Naessens werden beiden herkozen. Hierna was het woord aan de heer Molenaars hoofdbestuurder uit Utrecht Alvorens met zijn spreekbeurt te be ginnen, richtte deze zich eerst met een felicitatie tot de jubilerenden. De heer J. van Haver kreeg een gou den insigne van de KAB aangeboden wegens zijn 50-jarig lidmaatschap van de bond; de heren R. v.d. Berg, F. Pauwels. R. de Wit en J. Wullems ieder een zilveren wegens 25-jarig lid maatschap. Daarboven kreeg de heer R. v.d. Berg nog een vulpen present, uit hoofde van zijn 20-jarig voorzit terschap van de afdeling. Na de spreekbeurt van de heer Mo lenaars volgde tenslotte een gezellige gedachtenwisseling onder het genot van een sigaar en een glaasje bier. NOG GEEN DUIKTOREN VOOR DE ZWEMMERS De Axelse bad- en zweminrichting kwam voor de algemene jaarlijkse le denvergadering bijeen in botel „De Graanbeurs" bij de heer F C. C. Ver- straeten. Ir. Bouman presideerde deze tame lijk goed bezochte vergadering. Na het jaarverslag onder de .oupe te hebben genomen, bleek uit de boe ken van de penningmeester, de heer H. Goossens. dat de vereniging op een batig saldo kon bogen. De aftredende bestuursleden J, de Hullu en L. Hameimk werden niet her kozen; gekozen werden de heren D. Jansen en Spekking. Besprekingen werden gehouden over het komende seizoen, over de noodza kelijkheid en urgentie van een duik- loren was men het wel eens. maar ge zien de baten en lasten der vereni ging zal die uitbreiding dit jaar wel niet te verwezenlijken zijn; hopelijk een volgend seizoen. „AXEL-VOORUIT" VEGADERDE Geleid door de wnd. voorzitter der Winkeliers-vereniging „Axel-Vooruit" de heer Ph. de Neve. werd de algemene jaarvergadering in hotel ..De Graan beurs'' gehouden. Uit het jaarverslag van de secreta ris. de heer Legrand bleek de acti viteit van deze vereniging; we herin neren b.v even aan de geslaagde „St. Nico'aas-actie" De heer J. Meijer kon een ruim ba tig saldo aanwijzen. De aftredende bestuursleden Meijer Marknssé en Legrand werden herko zen. terwijl door uittreden van de heer Wondergem, de heer Feijter-But werd het verkeer. De voorzitter zegde toe dat B. en W. dit zullen onderzoeken. Ook informeerde de heer van Leeuwen naar het bouwplan-Buijze. waarop de voorzitter antwoordde, dat van de zij de van B. en W. de nodige voortva rendheid wordt betracht. KONINGIN WILHELMINAFONDS Dezer dagen viert het Koningin Wilhelminafonds (voor de kankerbe strijding) zijn eerste lustrum. Naar we van het bestuur van de afdeling Hon- tenisse vernamen, heeft deze afdeling gedurende de tijd van haar bestaan (vanaf Juli 1950) een totaalbedrag van f 9000,— bijeengebracht. Dit wer kelijk uitstekende resultaat is voor het fonds een indrukwekkende „feestga ve" bij de jubileumviering. Breskens Vismijn Visaanvoer op de Vis mijn te Breskens in de week van 8 t.m. 14 Maart 1954: 27321 kg schardijn van f 0.23-0.38, 54 kg bot van f 0.16- 0.19, 160 kg schar van f 0.30-0.72, 47 kg schol van f 0.30-0,52, 8 kg tong van f 1.44-1.70, 6 kg rog van f 0.50. 1282 kg export garnalen van f 2.51-2.92, 27 kg binnenland garnalen van f 2.03 Schoondijke Benoemd De ambtenaar-telefonist van het postkantoor alhier, de heer J. Poisonmer. is met ingang van 1 April a.s. benoemd tot ambtenaar op het kantoor van de technische dienst der PTT te Oostburg. Zierikzee Z. H. Exc. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot diocesaan geeste lijk adviseur van de St. Adelbertus- ver. de Z. E. Zgl. Heer Dr. J. de Lep- per; tot Kerkmeester te Breda, H. Maria Middelares: de heren J. Re- senk en C. v. Beekhoven; bevestigd als Armmeester te Breda, H. Maria Middelares: de heren A. Huurman en J. Schoepmakers; ben. tot Kerkmees ter te Ossenisse: de heer Ed. de Waal; bev. als Armmeester te Ossenisse; de heer Em. Verdurmen; ben. tot Kerk meester te Lepelstraat: de heren Adr. v. d. Bergh en Gumm. Bogers; bev. als Kerkmeester te Gilze: de heren J. ren Mar. Huybrechts en P. Korst; ben. tot Kerkmeester te Gilze: de he ren C. Hoevenaars en C. Jacobs; bev. als Armmeester te Gilze :de heren J. Ermen en P. van Poppel; ben. tot Kerkmeester te Terhole: de heren Al. Michielsen en Ed. Serrarens; bev. als Armmeester te Terhole: de heren P. L. Everaert en R. de Theve; ben. tot Kerkmeester te Woensdrecht: de he ren Const, van Lak wijk en P. A. Kuy- len; bev. als Armmeester te Woens drecht: de heren Joh. v. d. Weijgert en P. J. Kuylen; ben. tot Kerkmees ter te Klein Dongen: de heren J. Hey- kant en J. Klaassen; bev. als Arm meester te Klein Dongen: de heren Alph. v. d. Broek en J. in 't Groen; ben. tot Kerkmeester te Welberg: de heren C. Kooien en C. Heijmans; bev. als Armmeester te Welberg: de he ren Chr. v. Terheijden en Ger. van den Berg; ben. tot Kerkmeester te Ossendrceht: de heren P. Simons en P. Jacobs; bev. als Armmeester te Ossendrecht: de heren G. v. d. Eijn- den en J. C. Coolen; ben. tot Kerk meester te Hoogerheide: de heren Alph. Kamoen en Chr. Daverveldt; bev. als Armmeester te Hoogerheide: de heren A. Groffen en C. Borremans; ben. tot Kerkmeester te Terheijden: de héren Ant. Beljaars en M. Nieuwe- steeg; bev. als Armmeester te Ter heijden: de heer C. Lievens; bev. als Armmeester te Bavel: de heren Ab. v. Diseldorp en A. Meeuwissen; ben. tot Kerkmeester te Terneuzen: de he ren A. Ysebaert en P. de Vylder; ben. tot Kerkmeester te St. Jansteen: de heren P. de Kerf en Cyr. de Rechter; bev. als Armmeester te St. Jansteen: de heren F. Dobbelaer en P.. Polspoel; ben. tot Kerkmeester te Princenhage, H. Martinus: de heren B. Schoenma kers en Ant. v. Haperen; bev. als Armmeester te Princenhage, H. Mar tinus: de heren C. Oomen, H. Goos en Adr, v. Haperen; ben. tot Kerkmees ter te Hulst: de heer C. J. v. d. Wal- le; bev. als Armmeester te Hulst: de heren Ed. de Smit en Hyp. Everaert; ben. tot Kerkmeester te Rijen: de he ren C. Verheijen en L. Hendriks; bev. als Armmeester te Rijen: de heer A. Theeuwes; ben. tot Kerkmeester te Breda, O. L. Vr. v, d. Allerh. Rozen krans: de heer H. Pitt: bev. als Arm meester te Breda, O. L. Vr. v, d. Al lerh. Rozenkrans: de heer J. J. van Haperen; ben. tot Kerkmeester te Prinsland: de heren M. J. M. de Schutter en W. J. P. M. Withagen: bev. als Armmeester te Prinsland: de heren P. A. van Iersel en J. W. A. van Sprundel; ben. tot Kerkmeester te Oosterhout. St. Joannes de Doper: de heren H. de Hoog en F. Smits. (Vervolg op pagina 11) SPOEDEISENDE RAADSVERGADERING De gemeenteraad kwam in spoed eisende vergadering b een onder voor zitterschap van burgemeester J. Schuurbeque Boeije. Aiwezig was de neer S. J. Bij de Vaate (A.R.) Punt 1 van de agenda was het voor stel van B en W. tot het aangaan van een geldlening ad. f 1.500.000 te gen 3'2 pet. per jaar af te lossen in 40 gelijke jaartermijnen, opname op 1 Juli 1954 f 500.000. 1 October 1954 f 600.000 en 1 Februari 1955 f 400.000. De raar ging z.h.s. met dit voorstel accoord. Hierna kwam aan de orde een voor stel van B. en W. tot vaststelling van een verordening, beveiliging bevolking bij eventuele hoog watervloed, waar bij de burgemeester gemachtigd wordt, wanneer hij zulks op grond van de heersende omstandigheden nodig acnt, de last tot het verlaten, resp. open stellen der huizen uit te vaardigen, terwijl cok het sein dat de toestand veilig is van de burgemeester dient uit te gaan De heer Catshoek (PvdA) vroeg de voorzitter de nodige soepelheid te be trachten in gevallen dat de mensen niet genegen zijn hun huis te verlaten. De voorzitter antwoordde dat een verordening nu eenmaal een strafbe paling moet bevatten, doch zegde soe pelheid toe De ïaad stelde vervolgens de veror dening vast Met ingang van 15 Maart benoemde de raad tot tijdelijk lerares aan het Zierikzeese Lyceum Mej. Thunnissen. voor de tijd geduiende welke aan Drs. Knibbeier ziekteverlof is verleend. Een voorstel om een doo de N V. Waierleidingmaatschapplj gesloten driemaandelijkse kasgeldlening te ga randeren, ontlokte enige discussie. Be sloten werd de gemepnte garant 'e doen zijn voor het gedeelte, dat zij aandelen heeft in verhouding tot het geheel. Bij de rondvraag vroeg de heer van Leeuwen iVVD) verwijdering of ver smalling van de kistdam op de Gracht- weg bij de Gasfabriek, in verband met ANTWERPEN. Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: Don Giovanni. AXEL. Het Centrum, 18.30 uur: Mou lin Rouge. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 19.30 uur: Een detective. GOES. Grand: Storm over Malakka. GRAAUW. Om 18.30 uur: Vergadering van de „Reisduif". HULST. Bioscoopgebouw, 20 uur: Moulin Rouge. MIDDELBURG. Electro: De man met de wassen beelden. Schouwburg: De trommen van Fu Man Chu. Ledel, 20 uur: Dageraad OOSTBURG. - der vrijheid. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 20 uur: Moulin Rouge. T^RNFUZEN. Luxor. 20 uur- Moulin Rouge. Concertgebouw, 20 uur: Captain Scarlett, ridder zonder vrees. VLISSINGEN. Alhambra: De man met de wassen beelden. Luxor: Storm over Malakka. ANTWERPEN. Kon. Vlaamse Opera, 15 uur: Zwarte viooltjes. Om 20 uur: Dansvoorstelling. AXEL. Het Centrum. 16.15 uur: Mou lin Rouge. Om 20 uur: Het masker van de Pharao. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 15 en 19.30 uur: Een detective. GENT. Kon. Nede.l. Schouwburg: De klucht van de brave moordenaar. GOES. Grand: Storm over Malakka. HULST. Bioscoopgebouw. 14.30 17.15 uur: Avontuur in de Zuidzee. Om 20 uur: Moulin Rouge. Om 15 uur: Schieting op de staande wip. ST. JANSTEEN. Bij J. der Weduwe, 18 uur: Prijskaart]ng. Bij J. Baert te Roskam. 15 uur: Schieting. KAPELLEBRUG. Bij C. de Kindt. 15 uur- Schieting. Bij J. Sturm: Prijs- piering. KOEWACHT. Bij A. de Nijs, 15 uur: Schieting. MIDDELBURG. Electro: De .man met de wassen beelden. Schouwburg: De trommen van Fu Man Chu. OOSTBURG. Ledel. 16.30 en 20 uur: Dageraad der vrijheid. Om: 14 uur: Hard als graniet. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 14.30 uur: Korvett K 225. Om 17 en 20 uur: Moulin Rouge. TERNEUZEN. Luxor, 16 °0 en 20 uur: Moulin Rouge. Om 14 uur: Ridder zon der vrees. Concertgebouw, 20 uur: Captain Scarlett, ridder zonder vrees. VLISSINGEN. - Alhambra: De man met de wassen beelden. Luxor: Storm over Malakka. AXEL. Het Centrum. 20 uur: Moulin Rouge. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 19.30 uur: Uit het Banjo ontsnapt. HULST. Bioscoopgebouw, 20 uur: Moulin Rouge. OOSTBURG Ledel, 20 uur: Dageraad der vrijheid. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 20 uur: Moulin Rouge. TERNEUZEN. Luxor, 20 uur: Moulin Rouge. ve expedi Kibya, Arabis leven rustig den ten week 1 op de geen e dat we een b staand omdat raëlisci Dayan, heugen met de mijdeli; wannee Zie, broeien in Liba rust du slaan t verhitte ren. Mi tot vete laas ee den in tijen en antwooi nen toe gen van volk" t aanleidi die gev zijn uits in elk gi incident Het z; moeilijk ..officiël val plee om uit t gevolge: haat me dra gev van ter slaan, s( een: om en i gespann landen f vrede. IV de dema pen lan{ door de Ze wille sche vit hoeven rugkerer deloos st de. Zij v naar zee einde za van de v Arabisch U ziet. ten geno althans, gelijkheh bijeen te vaak af. van verz kunnen s denken, sche weri rol mocht jaar is he wordt ui trapte scl van de Z van Ame: bische st; standig I nog, dan het jonge teren nie Wanne gen, dat danië nie Uw la het dij behale' door schrift jaren o 511, zc bezwar ren aa Schrift wel z\ deze U heden Resa-H voldoei mer z{ alom 13) Met zij Indiaan h angstig k herhaalde de morgei zul Je wee Met vac van beren handen en ken bast 'n die hun k( Eerst gi: borg hun k en ontstak een warm warme voi noten had< Vervolge winteruitn nen van bergsneeuv caribou-v!e heerlijke s bont gevoe en een kol ruisloos t< Ondanks

de Stem | 1954 | | pagina 2