Strijd rond Dien Bien Ph oe van verstrekkende betekenis Nu een hoekpeiler van Azië wankelt.... voor ROME bejubelde het eerst weer de H. Vader BOERTJE VAN ZEELAND" gekruide zaak Het sterk DAGRi.An VOOR Vietminh verloor 10000 man bij laatste offensief Franse luchtmacht volledig ingezet Nieuwe incidenten in kanaalzone Engeland dringt aan op „zelfbeheersing Apostolische zegen West-Duitland kan nu de dienstplicht gaan invoeren Verplicht verlof voor bouwbedrijf De huisarts en het ziekenfonds Premier Bierut moet functie afstaan aan zijn plaatsvervanger ALTIJD DE GEPIKTE VOGEL.... Is zenuwen op cle tong een vrouwenkwaaltje Het hielp niet Plan voor waardige 5 Mei-herdenking De aanwending van atoomenergie r Demonstraties tegen Britten op Rhodos In <le Verenigde Staten: Communistische Partij buiten de wet De toestand in Egypte p\E Britse minister van Staat, Sel- wyn Lloyd, heeft Vrijdag de am bassadeurs van Israël en Jordanië ont boden en bij hen afzonderlijk er op aangedrongen, dat hun landen zelfbe heersing zullen tonen na de aanval op de Israëlische bus bij de grens van Jordanië. Naar verluidt, heeft Lloyd de nadruk gelegd op de noodzakelijk heid om elke handeling te vermijden, welke de vrede in het Midden-Oosten in gevaar zou kunnen brengen. Op zonnig St. Pietersplein.... Teveel ongelukken in afgelopen maanden De Prins kreeg een cowboyhoed.... Prof. Klein pleit voor gesloten kustlijn Enige regen Oerwoud-conferentie niet Mau-Mauleiders Bondsdag keurde grondwetsaanvulling goed Niet los van E.V.G. OP KONINGINNEDAG: STAVENISSE KRIJGT HERTENKAMP Regeringswijziging in Polen DE PREMIER van Polen, Bie rut, is van zijn functie ont heven en benoemd tot eerste secretaris van de Poolse com munistische partij Hij wordt als hoofd van de redering opge volgd door Joseph Cyrankie- wicz, die totnutoe vice-premier was 11 Wilt U mij veroordelen s.r.p.? 94e JAARGANG No. 20934 Uitgave. N V Uitgevers, Mij Neerlandia Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda. Keigerstraai IB l'el Redactie: 8181 Admi nistratie 8778 - Veraniwuurdelyk Hoofd- redacleur: J J H A Bruna tledactieraad: C. J v Houtegem, IVlr Ui A J J M Mes. Mr H B L de riecntei, L. J v 't Weslende. P V. IVl Veicauteien ADonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 o 8b pet kwartaal pel post t Bbb", per week (uitsluitend DtJ niet-post- oestell 1 u.4b Incasso wordt berekend Losse nummers 13 cent Uostrek no. 378841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 20 MAART 1954 Advertentieprijs voor de geht le oplage i 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bi) contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES 7 Westsingel 98, Tel7foon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen: HULST, 5^le Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, ^TTeOl, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) „Wij willen Cyprus terug DETOGERS op Rhodos, een eiland van de Dodecanesos (Grieken land) hebben de ruiten van het Brit se consulaat ingegooid, toen aartsbis schop Makarios van Cyprus op Rho dos arriveerde. De aartsbisschop is een van de leiders van de beweging op Cyprus, die vereniging van deze Britse kolonie met Griekenland eisen. De betogers waren zesduizend man sterk en zij doorbraken eerst een cor don van vijftig bewapende politie mannen. In Athene hebben studenten even eens demonstraties gehouden. De Brit se ambassadeur in Griekenland heeft bij de regering geprotesteerd. EEN 17-JARIGE jongeman kwam bij Uitgeest om het leven, toen de auto, waarin hij als passagier zat, met grote snelheid over de kop sloeg. Hij werd eruit geslingerd en belandde in een sloot, waarin hij verdronk. De 19-ja- rige chauffeur bleek onder invloed van sterke drank te verkeren. IN DE P.C. Hooftstraat te Amster dam is een meisje van negentien maanden in haar bedje gestikt. Men had het kind met een tuigje vastge bonden. HUZAREN VAN BOREEL zullen binnen niet al te lange tijd over gala uniformen kunnen beschikken. Er is een comité opgericht, dat een fonds zal vormen om de aanschaf te bekos tigen MAO TSE TOENG verkeert in goede gezondheid, heeft de vice-minister van binnenlandse zaken der Chinese Volksrepubliek meegedeeld. En daar mee zijn de geruchten als zou de Chinese president aan kanker lijden, voor het eerst officiëel tegengespro ken. AMERIKA heeft thans genoeg vlieg tuigen en atoombommen om aan iede re dreiging, hoe dan ook, het hoofd te bieden, zo heeft de stafchef van de Amerikaanse Luchtmacht ver klaard. MET WARGARENS, visfuiken en ge wone hengel mag men dit jaar op de rivieren tot 18 April vissen. Andere jaren wordt het seizoen op 1 April gesloten. PRINS BERNHARD heeft een uitno diging aanvaard van de „Wingclub" te New-York voor een receptie te zij ner ere op 24 Maart. De Prins zal van 23 Maart tot 28 Maart in New-York vertoeven. ten beschikken om de „zelfmoordeen heden" der Vietminh het hoofd te bieden. Bij het wegvoeren der gewonden maken de Fransen nu ook van heli copters gebruik. CHINA'S HOUDING. J^VEN IS ER EEN LUWTE ingetreden in de strijd rond het om singelde Franse fort Dien Bien Phoe in Noord-Indo-China. Maar terwijl de gesneuvelden van het slagveld worden gedragen en de gewonden naar veiliger plaatsen worden gevoerd, hergroe peren zowel de Vietminh als de verdedigers van 't fort hun strijdkrachten Dagen lang hebben de Fransen standgehouden tegen een grote overmacht De Vietminh moet de laatste dagen 10.000 man verloren heb ben, maar het ziet er niet naar uit, dat zij door deze ernstige ver zwakking van hun formaties, van een beslissende slag zal afzien. De opzet van de opstandelingen: pressie uit te oefenen op de be sprekingen in Genève, zou daarmee in zijn tegendeel verkeren. PEN FRANSE OFFICIER was van oordeel, dat de rebellen hun plan nen zullen moeten wijzigen, voor zij weer tot de aanval overgaan. Hij schatte de totale sterkte van de opstandelingenlegers op 20.000 tot 30 duizend man. Over de geruchten, als zou er een nieuwe Vietminh-divisie onderweg zijn, kon hij geen inlichtin gen verstrekken. De luchtmacht schijnt een steeds belangrijkere rol te gaan spelen bij de gevechten. De opperbevelhebber der Franse troepen, generaal Navarre heeft inmiddels verklaard, dat alle luchtstrijdkrachten zich onbeperkt in de strijd moeten werpen. Ook Vrijdag hebben Franse vlieg tuigen onophoudelijk de vijandelijke stellingen bestookt. Zij trachtten de artillerie der Vietminh, die de stad onder vuur houdt, het zwijgen op te leggen. Het verdere verloop van de strijd zou wel eens van deze bom bardementen kunnen afhangen. De luchtdoelartillerie van de rebellen wordt steeds dichter bij de stae_ op gesteld. 9 De hoofdmacht van de Vietminh bevindt zich slechts enkele kilometers buiten de Franse verdedigingslinie. Een Franse post, op anderhalve kilo meter van het vliegveld is door de rebellen veroverd. De „gehele Noor delijke subsector" bevindt zich in hun handen. Sommigen menen, dat de Fransen „over meer vliegtuigen moe- (eventuele) toelating, van een daad werkelijke hulp aan de Vietminh zal moeten afzien. Inmiddels hebben de Verenigde Staten aan Zuid-Korea beloofd, dat zij niet langer aan de conferentie van Genève zullen deelnemen, wanneer na 90 dagen mocht blijken, dat de communisten tijd trachten te winnen voor eigen voordeel. De strijd van Birmese troepen te gen guerillastrijders van Nationalis- tisch-Uhina gaat eveneens verder. Be halve bij Monghsat, waar het hoofd kwartier van de Chinezen werd ge bombardeerd, wordt er nu ook bij de grens van Thailand gevochten. EEN CELGENOTE van Marie Besnard, de Franse vrouw die zes personen zou hebben vergiftigd, heeft verklaard, dat Marie Bes nard haar verzocht had, enkele Merseillaanse gangsters in de arm te nemen ,om de mensen die haar beschuldigden uit de weg te rui men. DE BRAZILIAANSE resolutie te Caracas inzake het kolonialisme in Amerika („koloniën onder internatio naal beheer") is verworpen. Men aan vaardde echter de suggestie van Bra zilië, om de kwestie naar de Ver enigde Naties te verwijzen. VIJF JAAR is door de Utrechts recht bank geëist tegen de 23-jarige ver warmingsmonteur A. M.. die onder Bunnik zijn meisje bij de keel had gegrepen en haar in een gracht had geduwd, wat de dood tengevolge had. TWEE AMERIKAANSE afgevaardig den hebben de gevolgen van de laat ste atoomproef voor Japanse vissers ter sprake gebracht. Zij hadden de indruk, dat er ..een onyergeeflijke fout" was gemaakt en eisten een spoedig onderzoek. ELSA SCHIAPARELLI, die een van de bekendste Parijse modehuizen leidt, gaat op confectie over. Dit om dat de kosten hoger worden en de koopkracht steeds afneemt. DE LUCHTVERDEDIGING van W.- Europa en de opleiding van vliegend personeel worden Maandag te Parijs besproken in een conferentie tussen de chefs der luchtmachtstaven van 12 NAVO-landen. Ook Nederland neemt aan de besprekingen deel. EEN AMERIKAANS militair vlieg tuig met zeven inzittenden heeft Woensdag een noodlanding gemaakt op een gletser op Groenland. Sinds dien is niets meer van het toestel vernomen. McCarthy is oververmoeid ETEN juridische subcommissie uit het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden is Donderdag begonnen met de behandeling van voorstellen om de communistische partij buiten de wet te stellen. Voorzitter Graham ver klaarde, dat hij vastbesloten is, „in deze zitting van het congres een al omvattend wetsvoorstel af te hande len. Voor het eerst houdt een wetgeven de commissie zich met de onderhavige kwestie bezig. Inmiddels wordt ook gemeld, dat senator McCarthy ziek is. Hij moet 't bed houden wegens oververmoeidheid. Zelf liet hij echter weten, .dat hij toch zijn rede wil houden, ten antwoord op de beschuldiging van de democra tische leider Stevenson. ENE GEBEURTENISSEN in Indo- China, deze hoekpeiler van het Aziatische vasteland, worden zowel in Europa als in het Verre Oosten met spanning gevolgd. President Soekarno wil tijdens een conferentie van Azia tische en Afrikaanse leiders, die waarschijnlijk binnenkort wordt ge houden, de staatshoofden verzoeken „een gemeenschappelijke houding te bepalen ^en aanzien van kwesties die kunnen voortspruiten uit de bespre kingen te Genève". Zoals men weet is Indo-China daar een van de hoofd punten der agenda. En wat in Genève bereikt wordt, is mede afhankelijk van China's houding De secretaris-generaal van de Vere nigde Naties, Hammarskjoeld, en de Britse ambassadeur in Frankrijk heb ben inmiddels gepleit voor toelating van de Chinese Volksrepubliek als lid van de V. N. Het is niet onmoge lijk, dat China, als prijs voor die Suffragettes hongeren niet meer ri~jPNIEUW hebben Vrijdagochtend Egyptenaren in de kanaalzone op twee Britse officieren geschoten. Een van de Britten werd ernstig gewond. Een groep van drie Egyptische man nen en een kleine jongen zouden van achter een ziekenhuishek te El Bal- lah het vuur hebben geopend. Een 2e incident deed zich voor op de weg van het kanaal naar Fajed. niet ver van het huis van de opperbe velhebber voor het Midden-Oosten. Legervoertuigen werden beschoten met een mortier en 4 kleine machi negeweren. Er vielen echter geen slachtoffers. Inmiddels heeft het Egyptische de partement van buitenlandse zaken een nota op de Britse ambassade te Cairo overhandigd, waarin „daden van agressie dpor Engelse militairen" worden opgesomd. VROUWENKIESRECHT? Israël en Jordanië Israël heeft inmiddels een Jordaans aanbod geaccepteerd tot hulverlening bij de opsporing van de bende. Te Tel Aviv zijn Vrijdag de elf slacht offers begraven. De 28-jarige Nederlandse, mej. Miriam Lesser, overleefde de w.oordpartij in de Israëlische bus. jyjEER DAN 50.000 mensen op een zon-overgoten St. Pie tersplein hebben Vrijdag de H. Vader kunnen toejuichen, toen deze zich voor het eerst sinds zijn langdurige ziekte voor een der vensters vertoonde van zijn particuliere vertrek en met een eenvoudig gebaar zijn zegen gaf aan de duizenden. De Paus was in het wit gekleed en had een schoudermanteltje om. Gedu rende enkele minuten begroette de H. Vader de pelgrims. Toen hij zijn apos tolische zegen gaf. knielden allen op het plein neer. Velen konden hun tra nen niet weerhouden. Zodra de Paus voor het venster verscheen, begonnen Deense vliegtuigen voorlopig in de hangars WLIEGTUIGEN van de Deense lucht- macht mogen voorlopig niet meer opstijgen. Dit als gevolg van het feit, dat zich in de afgelopen maanden een reeks ongevallen heeft voorgedaan. Eerst wil men de bepalingen betref fende blind- en laagvliegen bestude ren en wijzigen. De Deense luchtmacht beschikt over ongeveer 200 straaljagers, voor het merendeel Amerikaanse Thunderjets. INMIDDELS hebben mevrouw Sja- fik en zeven van haar aanhang sters de hongerstaking beëindigd, die zij begonnen om kiesrecht voor vrou wen J,c verkrijgen. President Naguib blijkt hun bepaalde garanties te heb ben gegeven. Het plan der Delta- Commissie LIET OPENLATEN van de Nieuwe Waterweg en de Westerschelde als verbindingen naar zee, zoals is opge nomen in het plan van de Delta-com missie, heeft de directeur-hoofdinge nieur van de Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland, prof. ir J. L. Klein nadelig genoemd voor het effect van de afdamming. Deze, meent hij, moet een geheel afgesloten kustlijn, onon derbroken doorlopend van Delfzijl tot Cadzand. opleveren. Als oplossing suggereerde prof. Klein een storm- stuw voor de monding van de Nieu we Waterweg, alleen te sluiten bij uitzonderlijk hoge vloed. geldig tot Weersverwachting vanavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt J met enige regen. Later van het Westen uit opklaringen. Matige tot krachtige wind, later ruimend naar Zuid tot Zuidwest. Vrij zacht I weer, J Vandaag: Zon onder 18.52 uur. Maan op 20.25 uur. Zondag: Zon op 6.42 uur. Zon onder 18.54 uur. J Maan op 21.34 uur. Maan onder 6.45 uur. Maandag: Zon op 6.40 uur. Maan onder 7.02 uur. In tegenwoordigheid van „generaal China I TIT NAIROBI wordt vernomen, dat hoge burgerlijke en legerautori- teiten, tezamen met de gevangen Mau-Mau-leider „generaal China" vandaag in een bos in het gebied van Nyeri een onderhoud zullen hebben met leiders der Mau-Mau om te spre ken over voorwaarden voor overgave van de Mau-Mau-strijdkrachten. Generaal Heyman. stafchef van het Britse leger en Eric Windley van de regering van Kenia, nemen aan de besprekingen deel. Generaal China is een gevangen genomen Mau-Mau-lei der. QP ZIJN TOCHT door de Ver. Staten kwam Z.K.H. Prins Bernhard in Fort Worth in Texas, het land van de cow-boys, en wat was er dan meer voor de hand liggend, dan dat de vorstelijke gast even zo'n breed- gerande cow-boyhoed paste? iOp d& foto: Z.K.H. Prins Bernhard, in gesprek met de heer Amon Carter, de zoon van een bekend uitgever uit die streek, die cle Prins de nieuwe hoed aanbood. val aan de bekrachtiging der Euro pese verdragen zullen binden. Frank rijk heeft al eerder doen weten, dat het niets voelt voor de mogelijkheid van een Duits leger buiten de E.V.G. De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, dr Conant, heeft Vrij dagavond verklaart, dat de V.S. voor de afzienbare toekomst" sterke strijd krachten in Duitsland zullen hand haven. In een vraaggesprek voor de Amerikaanse radio-omroep A.F.N. zei dr. Conant, dat West-Duitsland „in de fronlinie van de verdeding van het Westen en de V.S." ligt. [)E WEST-DUITSE Bondsraad heeft nu zijn toestemming- gege ven tot aanvulling van de grond wet, teneinde invoering van de dienstplicht mogelijk te maken. Deze goedkeuring heeft volgens de opvatting van de West-Duitse rege ring de weg geopend voor onderte kening van de Europese verdragen iloor president Heuss. Deze laatste heeft indertijd de so cialisten beloofd, zijn handtekening niet te zullen zetten, voordat was vastgesteld, dat de verdragen in over eenstemming waren met de grond wet. De regering is nu gemachtigd tot wetgeving op alle defensiegebied. De Hoge Commissarissen blijken inmiddels te hebben meegedeeld, dat hun goedkeuring van de grondwets wijziging vereist is. De Duitsers wil len het besluit slechts als een „inter pretatie-besluit" zien ,maar de Hoge Commissie denkt er anders over. De geallieerden hebben geen termijn voor hun beslissing gegeven, maar men verwacht, dat zij deze in elk ge- r)E BEDRIJFSRAAD voor het bouwbedrijf heeft zich tot het college van Rijksbemiddelaars ge wend, met het verzoek, de Koningin nedag voortaan als een extra-ver plichte verlofdag te laten gelden. Hiermee keert de bouwnijverheid terug tot een regeling, die reeds ge durende enige jaren na de bevrijding werd toegepast. Het ligt in de bèdoe- ling, de nieuwe maatregel reeds voor de aanstaande Koninginnedag, 30 April, van toepassing te doen zijn. de mensen met hoeden en vlaggen te zwaaien en hieven een gejuich aan. Ook voor de Paus zelf moeten het verblijdende ogenblikken geweest zijn. Want geen dag heeft hij voorbij laten gaan, zonder er zijn diepe te leurstelling over uit te drukken, dat hij de gelovigen, die naar Rome kwa men, niet meer kon ontmoeten. De Paus zag er bleek en erg mager uit. Gedurende zijn ziekte is hij on geveer 20 kg afgevallen. Onder de menigte op het plein van St Pieter bevonden zich vijftigdui zend oud-strijders van het Alpenregi ment, die te voren een speciale mis in de basiliek hadden bijgewoond. Commissies voor toezicht en rechtspraak AAN de Algemene Ziekenfondsen is thans mededeling gedaan van de inhoud der standaard-overeenkomst Ziekenfonds-huisarts. Er zullen regionale commissies van toezicht worden ingesteld, die een goe de samenwerking moeten bevorderen tussen fondsen en „medewerkers" en in de beide groepen onderling. Een centrale commissie zal dit werk co- ordineren. In overleg tussen de fondsen-orga nisaties en de artsen-organisaties wor den voorts rechtspraak-commissies in gesteld, die bij eventuele geschillen bindende uitspraken kunnen doen. De organisaties der fondsen en de lande lijke vereniging van huisartsen zullen nog bestaande wensen op korte ter mijn bespreken en zij stellen zich voor, dat dit jaar de standaard-over eenkomst nog door een definitieve kan worden vervangen. TN Stavenisse zal binnenkort een een- voudigehertenkamp komen. Dit is mogelijk dank zij een schenking van hertjes door de gemeente Bergen (N.H.) en van gelden, benodigd voor de inrichting van de kamp. door de stichting „Opbouwfonds Stavenisse". De exploitatie van de kamp zal voor rekening der gemeente Stavenisse ko men. De werkzaamheden zijn reeds be gonnen en de herten zijn reeds gear riveerd. i Concessie aan 11 iet-communisten Radio Warschau, die het bericht gaf na voorlezing van een groot aantal minder belangrijke bekendmakingen, heeft blijkbaar enige moeite gehad met een acceptabele formulering van het nieuws. De wijziging zou met in stemming van Bierut geschied zijn en de voormalige premier aldus radio Warschau kan zich nu geheel aan partij-aangelegenheden wijden. Volgens Parijse waarnemers duidt het aftreden van Bierut op een schei ding van de functie van partijleider en hoofd der regering, zoals ook na de dood van Stalin in de Sovjet-Unie werd toegepast. Voorts zou men in de benoeming van Cyrankiewicz, voor malig leider van de Poolse linkse so cialisten, een concessie kunnen zién Y^OOR EEN VROLIJK INTERMEZZO zorgde gisteren voor de Middel burgse rechtbank de handelaar in geneeskrachtige kruiden, J. N., afkomstig uit 's-Gravenpolder en fhans wonende te Goes. In Verschillen plaatsen hield N„ die vroeger veehandelaar was, zit dagen, welke hij tevoren aankondigde en waar hij dan de eventuele pa tiënten ontving. Op een van de zitdagen, nl. te Tholen, was het bejaarde echtpaar Dorst verschenen en de heer D., als getuige gehoord gaf daarvan een verslag, dat danig on de lachspieren van de rechtzaal-bevolking werkte. De echtgenote van D., die al heel wat doktoren bezocht had, was tenein de raad bij de „kruidendokter" terecht gekomen. DIJ NAVRAAG door de president, bleek, dat de vrouw aan ^enuwen op haar tong laboreerde. Toen belangstellend werd geïnfor meerd of D. daar misschien zelf ook keuze te bepalen. Daar dit „gemengd voer" zonder de verhoopte uitwer king bleef, voelde D. zich „in de nek gekeken" en stapte naar de justitie. De kantonrechter te Tholen sneed de zaak aan en veroordeelde N. tot f 300 boete, waarvan hij in beroep was gegaan. MISLEIDEND EN GEMEEN. aan sukkelde, kwam het verrassend bescheid, dat zoiets meer een vrou wenkwaaltje was. Het slot van het consult was ge weest, dat de familie D. een pakket kruiden onder rembours kreeg toe gezonden ter waarde van f 35. Het bevatte voor elk wat wils en het werd aan de patiënt overgelaten de QE OFFICIER pakte N. hardhandig aan, na een korte bloemlezing te hebben gegeven uit de aanplakbiljet ten, welke N. hier en daar liet op hangen en uit de annonces in ver schillende advertentieblaadjes. Niet alleen konden alle „dunbe- haarden" bij hem baat vinden, maar ook werd genezing van ziekten en kwalen toegezegd. Bepaald misleidend en gemeen vond de Officier het, dat N. annon ceerde alles onder leiding van dr v. A. te doen. terwyl deze dr een apo theker is, die alleen bestellingen uit voerde. In Roermond kreeg N. al een geld boete en in Terneuzen eveneens. Het i vonnis in Tholen was volkomen juist geweest en de Officier zinspeelde er zeer duidelijk op, dat indien N. niet spoedig met zijn practijken en zitda gen stopte, er wel eens andere zit dagen voor hem in het vet konden staan. De Officier verweet K., dat hij, verhuisd naar Goes in zijn tuin een bord liet plaatsen met het opschrift „Kruidendokter". „Dat is er nu af", riep verdachte. Tenslotte vroeg de Officier beves tiging van het vonnis. Op de vraag van de president of verdachte daarop nog iets te zeggen had, kwam het antwoord: „Daar heb ik alles op te zeggen." Vertoornd viel hij uit tegen de Officier en ver maande deze niet alles te geloven wat een ander zei! Op felle wijze zette de president toen N. op zijn nummer, die daarna met het verwijt kwam, dat hij altijd de gepikte vogel was, hoewel er an deren ook met kruiden adverteerden. „Pas maar op", adviseerde de pre sident, „dat u straks niet komt te bengelen gelijk 'n dode kraai, als af schrikwekkend voorbeeld". Uitspraak over 14 dagen. aan het niet-communistische deel der Poolse bevolking. Naar het officiële Poolse persbu reau inmiddels bekend maakte, zijn de wijzigingen in de regering aange bracht, om tegemoet te komen aan de noodzaak van „verdere intensificatie van de activiteit der partij". Comité doet beroep op werkgevers LIET INDERTIJD opgerichte Natio naal 5 Mei-comité gaat een actie voeren voor een waardige en stijlvol le herdenking van bevrijdingsdag. Men is het niet eens met de opvat ting van de regering, dat 5 Mei niet meer in de harten zou leven. Plaatselijke comité's zullen in het leven worden geroepen en het natio nale comité zal de werkgevers om medewerking verzoeken. Tevens doet het comité een beroep op alle orga nisaties en verenigingen om zich ach ter het initiatief te scharen. De werk nemers adviseert het. een snipperdag op te nemen. Men wil in geen geval de herdenking van Koninginnedag en bevrijding samen laten vallen. Amerikaans plan aan Rusland overhandigd TI ET Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Sov jet-regering een „concreet plan" aan geboden om de vreedzame ontwikke ling en het vreedzaam gebruik van de atoomenergie te bevorderen. Het plan is opgesteld na overleg met bevriende landen. Tijdens de conferentie te Berlijn was overeengekomen, dat Amerika op korte termijn een project inzake het gebruik van atoomenergie zou indienen. IET KOMT niet dikwijls voor, dat 'n verdachte en zijn raads- nan op veroordeling aandringen, 'erwijl de Procureur-Generaal vrijspraak tracht te verkrijgen. Voor het Arnhemse Hof echter is dit gebeurd. Een kuikenbroeder uit Epe had zo'n tegenzin in het kortwieken van kuikens met een gloeiende electrische draad, dat hij zichzelf had aangeklaagd. De beestjes, beweerde hij, lijden daar veel pijn door. Een deskundige echter verklaarde, dat de behan deling pijnloos is en de Procureur- Generaal baseerde zich op deze uitspraak. „Bovendien" zei hij, „het kuiken wordt geen wrak. het mist alleen een stukje vleugel". Hij vroeg bestiging van 't von nis der Zutphense Rechtbank, die verdachte had vrijgesproken. De rechter zal over veertien dagen beslissen.

de Stem | 1954 | | pagina 1