m Maar Madame Coty blijft zelf koken WALCHEREN ZUID-BEVELAND Veel Franse humoristen noemen haar Mariannekreeg een goede moeder VUUR EN VLAMMAAND Heimwee naar de Bloemenkade Van Steenbergen won Milaan-San Remo DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 20 MAART 1954 11 VLISSINGEN DIEFSTALLEN De dokter nam het niet langer GOES Uitbreiding leerplan Ambachtschool Toch verovert zij veler hart MARATHON JUBILEERT OP 1 JULI VLISSINGEN II B'LJFT HOOFDKLASSER Breda doet ook mee SPRINT BRACHT DE BESLISSING Alleen van Breenen in de slag AANBESTEDINGEN MARKTEN 11 (Vervolg van pagina 2) SVHDDELBURG FEESTAVOND ,,'T ZAND" In de grote zaal van het „Schut tershof" gaf de buurtvereniging ,,'t Zand" een feestavond voor haar leden. Na een openingswoord door voorzit ter B. Jacobsen, werd een geheel door eigen krachten goed verzorgd programma afgewerkt, waarin vooral de leider en conferencier van het ge zelschap. de heer A. Caljouw, goeu op dreef was. Van de medespelenden willen we voorts noemen de dames mevr, Meeuw- sen. mevr. Grund, mevr, Fiegen en me], Andriessen, terwijl ook de heren J.J. Meulmeester. J. Meeuwsen, A. van Heuven en A. de Kam vermelding ver dienen. Mevr. Krijger bracht op verdienste lijke wijze enkele zangnummers in het klassieke genre ten gehore, waarbij de pianobegeleiding werd verzorgd door de heer J. den Hollander. Het pleit voor de medespelenden, dat zij deze avond tot een succes hebben wéten te maken. Een gezellig hal besloot de geslaag de avond. Feestavond Veerseweg In de „Gou den Poorte" gaf de buurtvereniging van de Veerseweg haar jaarlijkse feest avond. Onder leiding van de heer Bruggeman werd geheel door eigen krachten een programma opgevoerd, dat bij het publiek zeer in de smaak viel. Door de politie is een man aange houden die zonder toestemming van de eigenaar uit zijn woning loden af voerpijpen had gesloopt en verkocht. Hij had deze vervangen door veel goedkopere zinken buizen. Bij onder zoek bleek ook, dat deze man zich enkele weken geleden had schuldig gemaakt aan diefstal van een fiets, die door de eigenaar tegen de St Jacobs- kerk was geplaatst. De man verklaar de, dat hij de fiets in Rotterdam te gen een muur zou hebben gezet. Het rijwiel bleef echter onvindbaar en de man is voor de Officier van Justitie geleid. Door een bewoner van de Boul. (Advertentie) Bankert is aangifte gedaan dat in de nacht uit zijn auto, die aan de Kenau Hasselaarstraat geparkeerd had ge staan, twee nieuwe auto-plaids ter waarde van f 50.- waren gestolen. Bij het onderzoek heeft de politie in een pension op de kamer van een bewo ner uit Bergen op Zoom een van de plaids aangetroffen. Toen de kamer bewoner bij zijn thuiskomst hoorde dat de politie was geweest, kwam hij vlug naar het bureau, waar hij zich zelf aangaf. De tweede plaid had hij op de zolder verstopt. Nu de tijd van de wilgenkatjes weer is gekomen, trekken de jongelui er weer op uit om hiervan een bosje te plukken. Dit gaat echter zo maar niet, want meermalen komt het voor, dat de bomen bij het plukken wor den vermeld. De politie heeft een ze vental jongens, die aan het katjes- plukken waren, aangehouden en mee naar het bureau genomen. Na een ern stige vermaning konden zij weer naar huis terugkeren. Nieuw- en St. Joostland Gemeenteraad De Raad hoopt op Maandag 22 Maart 1954, des avonds 8 uur in openbare vergadering bijeen te komen. CKX>000<X><XxXX>00<X>0<X>0<CxX> [ZEN zekere dokter Bourgig- non is zoveel als soigneur van de Belgische senatoren. Hij heeft in de senaat een goed ingerichte verbandkamer en voor zijn diensten wordt hij ook door de senaat betaald. a Ook Kamerleden echter maak ten veelvuldig van zijn dien sten gebruik. Hiervoor zou de dokter een bijzondere toelage krijgen. Maar de toelage kwam niet. En nu is dokter Bourgignon, die eertijds communistisch se nator was, zo kwaad geworden, dat hij de voorzitter van de Kamer en de minister van Fi nanciën voor het gerecht heeft gedaagd. In meer dan 2000 ge- vallen, zegt hij, heeft hij Ka- O merleden geholpen en nooit is hij daarvoor beloond 0000<X>000000<XXX>00<XX>000 „Niets veranderlijker dan man ,,Ep dan willen ze wat van ons zeggen! Maar op mijn man slaat 't ook. Gisteren zei hij, dat hij misschien niet kwam eten. En toen kwam hij notabene met twee gasten. Was ik even blij, dat ik een paar blikken groenten in huis had. Ik was zo klaar. Niet schoon maken, niet afhalen, niet koken, dan heb je je handen vrij voor de rest. En lekker! Want blikgroen- ten zijn heerlijk Het bestuur £er Ambachtsschool verzoekt de raad zijn leerplan te mogen uitbreiden met 'n afdeling voor fitters en loodgieters. De afdeling Zuid-Beveland van de bond van Loodgieters en Fitter-pat- roons alsmede de afdeling Goes van de algemene Nederlandse Metaalbe- drijfsbond ondersteunen dit verzoek omdat het tekort aan vaklieden in bo venbedoelde branches zeer nijpend is. Uit overgelegde verklaringen van de directeur van de N.V. „Waterleiding Mij. Zuid-Beveland" en van de direc teur van het Gemeente-Gasbedrijf te Goes blijkt dat ook aan hun bedrijven een tekort heerst aan goede vaklieden. Ook B. en W. achten deze opleiding van veel belang en stellen de raad voor de gevraugde verklaring van nood zakelijkheid af te geven. Ter oriëntatie delen B. en W. nog mede dat van de kosten 30 pet. ten laste van de gemeente Goes komt, die op haar beurt weer 2/3 hiervan kan verhalen op de woongemeenten van de leerlingen. Een kostenraming is niet te geven omdat niet bekend is hoeveel leerlingen de cursus zullen volgen. EEN PECHVOGEL Gistermorgen was P. de B. uit Hon- tenisse per auto op weg naar Middel burg, waar hij terecht moest staan in verband met een aanrijding. Toen hij de overweg bij de Voorstaa passeerde stoof hij de rijksweg op en Werd meteen getorpedeerd door een zware vrachtauto uit Roosendaal, waarvan de chauffeur niet had kun nen vermoeden, dat de andere chaur- feur zich niet zou houden aan de re gels, die gelden voor een voorrangsweg. Gelukkig had bij nog zo weten ar te remmen, dat hij niet dwars door de personenwagen heen was geschoten. Nu werd alleen de voorzijde van de heer de B. zijn vehikel totaal ingedrukt en kwam deze. evenals drie lifters, heelhuids eruit te voorschijn. De rechtbankzitting moest door dit incident verdaagd worden tot de mid dag. B EN W. WIJZEN SUBSIDIE-VER ZOEK AF De Goese raad ontving van de rector van het St. Canisiuscollege te Nijme gen een verzoek voor 'n jaarlijkse bij drage van f 75,voor elke leerling- ingezetene uit de gemeente Goes, die het Si. Canisius-college bezoekt, B en W zijn van mening dat dit ver- 2oek niet ingewilligd moet worden om dat de gemeente Goes reeds de alhier gevestigde R.K. H.B.S. subsidieert en de leerlingen waarvoor de subsidie ge daagd wordt, de afdeling HBS van het St. Canisius-college bezoekt. In williging van het verzoek zou dus neer komen op subsidiëring van gelijksoo.- tjg onderwijs als in de gemeente Goes zegeven wordt. Bij het bepalen van hun standpunt ?Un B. en W. er van uitgegaan dat het subsidiëren van bijzonder onderwijs elders beperkt dient te blijven tot die soorten van onderwijs, welke in onze gemeente niet gegeven worden. Hoedekenskerke JAARVERGADERING BOEREN LEENBANK In hotel Osta hield de Boerenleen bank haar jaarvergadering, onder lei ding van de heer G. Fraan. De rekening-1953 sloot in ontvangst, en uitgaaf met f 5.486.300, De balans in actief en passief met f 2.166,800. Een winst van f 4.920 werd na af schrijvingen aan het reservefonds toe gevoegd. De Spaarbank is groot f 1.969,565. Het aantal leden bedraagt 324; spaarders 1504; rekening-courant- houders 103; vc/irschotten 77. Bij de periodieke aftreding van bestuur en raad van toezicht worden de heren K. Leendertse en L. Lous herkozen. Oost-Rozebeke, J7R ZIJN in Rozebeke, binst de tijd van veertien dagen, drei bran den ontstaan. De eerste, 'n boeren- doening van Maurice van Genek, 'nnen rijken vlasboer, is en regie afgebrand. De pompiers van Tielt, volontairs van de brandweer, heb ben assistence gegeven. De burge meester was bij de ramp, en as 'm aan van Genck vroeg: Hoe kan da toch bestaan?, antwoordde de vent: ,,'k Eb 'n stukske brandend sigaret in 't hooi laten vallen". „En waarom hebt ge dat nie $effes opgepakt?" „Beter m'n hooi verbrand as m'n vingers." Ze zijn nou aan 't onder zoeken, of 'm serieus z'n vingers heeft verbrand. De tweede ca tastrophe was de schuur van Michel Kazak. Da's 'nne kiekskesboer, die allenïg maar in z'n schuur gaat sla pen. De rest van d'n dag zit 'm kaart te speulen en pinten te pak ken. 't Was in 't holleke van de nacht, dat de geburen hem hoorden schreeuwen: „Braaaand! M'n schuur gaat naar de knoppen! Braaaand!!" Nou, ge kunt wel peinzen.al de geburen waren seffes ter been, maar ze zagen geen brand, ze zagen geen vonkske buitan, de schuur, en, as ze de deur open getrapt hadden, kwam er 'n bietje rook naar buiten. De Rijkspolitie op 'n moto-cyclette kwam er bij, en as die gezien hadden, waar de smoor vandaan kwam, vonden ze drei lege sigarenkiskes met lappen vol petrol. D'n brand was nog nie goe aangegaan, verstade me?Michel had al mosselen geschreeuwd voor da ze aan wal waren. En nou zit Kazak in de pot te sakkeren en mee z'n vuisten op z'nne kop te slaan: „Stoemeling, ge had motten wachten tot er 'n vlam- meken uit schoot!" De rentenier Polle van de schoon campagne in, mijn geburen, is het mij 's anderendaags komen vertellen: „Sus, de verzekering is 'n danzjereus affaire. As diejen Kazak nie verzekerd was geweest, zou 'm nou vrijelijk rond kuieren!" „Zodus, meneer Polle, ge mot gij niks hebben van assuranties?" ,,'t Doet, 't doet.. ik zijn tegen alles verzekerd. Ge kunt gij nikske bedenken, of ik zijn er op verzekerd. Natuurlijk eerst 't leven van m'n vrouw." En 't rentenierke knipte 'n oogske: „Ge kunt nooit weten. Elke mens is sterfelijk, zodus ook m'n vrouw. En ik eb ze zwaar verzekerd. Mocht mij de catastrophe treffen, dat zij mij kwam te ontvallen.ik zou dieje slag' nie overleven, zonder 'n goe kappetaal, om m'n leven as we duwman verder voort te slepen. En, al is ze nou al acht en vijftig, 't kan goe gebeuren, dat de dramatique om keer pas over twintig jaren komt." „Maar 't zou kunnen, dat gij vóór haar komt te overlijden meneer Polle." „Ik vóór haar? Dat mag ik nie van d'r.. ge kent ze., dat heeft ze me verboden, allenig omdat ze schrik heeft, dat ik nog 'nne keer met 'n ander zal trouwen. En dan, zo ging 'm verder, de tweede zaak, die ik zwaar heb geassureerd., m'nnen ottoo, ge kent die ook." „Ja maar, meneer Polle, dad ies al 'n heel oud beestje." „Da maak nie uit. As die 'nne keer komt te sterven, wil ik 'n splinter nieuwe terug ebben." En, wa passeert, nog diezelfde week, te midden van de kasseiweg recht over mijn deur? Ge raadt 't al: de derde serieuse brand, 't Oud beestje van meneer Polle staat me daar te vlammen zo fier as d'n Antwerpese Boerentoren. Weer komt heel de huurt buiten gevlogen mee emmers water en zavel en mee ouwe dekens om te blussen. Meneer Polle heeft er nog sjuust buiten kunnen kruipen en roept tot de blussers: „Laissez, mal- heureux! Wat zoudt ge uw leven ris keren! M'nne Ford is geassureerd!" En 't oud beestje brandt uit tot 'n hoopke bric-a-brac. Maar, om te doen zien, dat 'm gedaan heeft om te red den, wat te redden viel, gooit 'm 'nnen temer water over d'n smeulenden bazar. En meneer Polle, die zich stillekes de vuisten wrijft, gaat naar den Bu reau van de Assurantie en hoopt stil lekes, dat 'm, de komende maand in 'n nieuwe Ford door Rozebeke zal rijen. Hij mot. op d'n Bureau, veul papieren invullen en z'nne naam zet ten. „Bon," zegt d'n hoofdinspecteur, wij zullen u 'nne Ford geven van sjuust de waarde die d'n uwe had, toen 'm verrband is." Maar dan schiet Polleke in 'n katte- colèrigeit: „Awel, wa zegt ge me nou? Gaat dat ier zó? Krijg ik precies het zelfde marque terug en van precies dezelfde waarde as die ouwe kast op wielen, die dood is? Da's., da's.." „Da's billijk, monsieur Polle." „Noemt ge da billijk? Dan moet ge me seffes de verzekering op 't leven van m'n vrouw annuleren, want dan gaat ge bij haar dood, sjuust dezelfde farce uithalen!" En 't is van dieje mo ment af, dat meneer Polle vijand ge- worren is van alle assuranties. Hij heeft bij mij z'nnen nood zitten uit klagen: „Precies dezelfde waarde en van precies hetzelfde maaksel as mij nen halven trouwboek zouden ze mij in de vingers stoppen? Jamais de ma vie!" „Jamaar, lustert meneer Polle, gij zoudt in geval van 'n tweede huwe lijk, uw goedkeuring aan dat „merk" motten hechten." ,,'n Tweede huwelijk. Ik trouto nooit meer en as ze de waarde van mijn Amelie gaan taxeren... wa zal ik in m'n vingers gestopt krij gen? Wat zoudt g ij er voor geven?" „Meneer Polle, uw vrouw is on betaalbaar en... ik ben niet objec tief, ik ben zelf getrouwd." SUSKE VAN TESTELT. •>i (Van onze Parijse correspondent) TN het Elysée, waar eens de Pompadour haar gasten ontving, woont sedert enige weken Madame Coty. De lieve, oude dame, die al vele harten heeft veroverd is er nog niet thuis. De overgang van de vier-kamer woning op de Quai aux Fleurs, waar het echtpaar Coty ongeveer dertig jaren woonde, naar het grote paleis met op. de „Bloemenkade" leefden de Cotys in een rustig, vredig wereldje. Alle bewoners van het pand, alle winkeliers uit de buurt kennen Madame Coty. Vanaf het ogenblik, dat de Parijse humoristen de presi dente gingen bespotten, namen haar buurtbewoners het voor haar op. Had men het recht een vrouw te bespotten^ omdat ze „geen verleden" had, tegen de zeventig jaar liep en omdat ze' als grootmoeder lipstick en nagellak niet passend vond? Toen ergens in een cabaret in Montmartre het lied weerklonk: „Marianne heeft geen presidente, maar een groot moeder op pantoffels" schreeuwde er iemand door de zaal: „Ja, juist! En daar mogen we trots op zijn." de re slachtoffers uit. Anders loop je kans nog vanavond in het hospitaal te liggen „MOEDER" de marmeren trappen, de weidse zalen en de brede corridors viel haar zwaar. Maar, er was geen ontkomen aan. De president zelf zei dezer dagen ook: „Het doet me pijn ons appartement te moeten verlaten; iedere hoek van de kamer heeft dierbare herinneringen. Mijn vrouw en ik, onze kinderen en kleinkinderen waren er erg gelukkig. pEN seconde later stond er een grote zware kerel op het podium. Hij herhaalde zijn woorden cn voegde er aan toe: „Ik ken Madame Coty. Ze woonde bij me in de buurt. Ik ben sla ger. Soms kocht ze bij mij een stukje vlees. Ze liep inderdaad op pantoffels. Maar het is een goede vrouw. Ze zal een goede presidents-vrouw zijn. ook al draagt ze geen jurken met „blote schouders". De eerste, die vuil over haar spuugt breek ik de nek.." en, zich tot de humorist van de avond wendend, vervolgde hij: „Jou raad ik aan je vieze mond te houden. Als je persé met vuil moet gooien om ko misch te kunnen zijn, zoek dan an- JVE „sterren" aan het firmament van de Parijse kleinkunst schenen er aanvankelijk niet genoeg van \e krij gen. Een presidente, die dik was, niet het minste air aan nam, op visite ging bij de concierge, haar jurken liet ma ken dooi' een naaistertje in de buurt, op pantoffels door het paleis liep en oprecht meende, dat haar kamertjes op de „bloemenkade" veel prettiger waren! Van zekere zijde werd de raad gegeven op te treden tegen al die hu moristen. Doch de president antwoord de: „In geen geval". NJU Marianne mij als president heeft gekozen zal Frankrijk tevens een moeder hebben. Die moeder zal met haar oprechtheid de harten veroveren. De humoristen helpen mee, want ze vergeten, dat het uitgaande publiek in de zaal slechts enkele pereenten van het Franse volk vormt. Misschien zouden die enkele percenten liever een presidente zien in dure toiletten, met geblondeerde haren en rode lip pen. Maar de massa is verstandiger. De eerste weken waren voor ma dame Coty niet gemakkelijk. Lang heeft ze de plattegrond van het Ely- see moeten bestuderen. Toen kwam ze tot de conclusie: ..Het zal maanden duren voor ik de weg weet en mijn man kan vinden. Nog voor ze vertrok ken, moest de nieuwe president haar beloven, dat ze ook als presidente mocht blijven koken. Opgewekt vertelde ze het nieuws aan haar kleinkinderen, die het heel gewoon vonden: „Waarom zoudt U niet voor Opa blijven koken, Grand mere? En ook voor ons. Als wij op visite komen moeten we dan erg stil zijn?" Het is toch allemaal nog anders ge lopen, want dat zelf koken ging niet helemaal door. Tijdens de vorstperiode werd de nieuwe presidente geconfron teerd met het leed. Ze merkte, dat ze goed kon doen. Maar daartoe moest ze over tijd beschikken. Vandaar, dat de koks hun rechten konden herne men. Toch verschijnt ze ook nu zelf in de keuken. Ze geeft persoonlijke aanwijzingen hoe een schotel moet worden bereid En nagenoeg dagelijks bereidt ze zelf en eigenhandig een lekker tussen- hapje. FIRST LADY IWJADAME COTY, die in de verste verte niet gelijkt op een filmster of een schoonheidskoningin is niette min en inderdaad de first lady van Frankrijk. De humoristen mogen haar „kleinburgerlijk" bespotten. H.i. is de presidente „kleinburgerlijk", omdat ze tegen haar vroegere werkvrouw, die haar twintig jaar diende heeft gezegd: „Yvonne, als we in het paleis wonen moet je me dikwijls komen bezoeken". Ze is ook kleinburgerlijk, omdat ze niet kan poseren voor de cameramen sen, omdat ze grootmoeder is, moeder en vrouw en niet wil „schit teren", omdat ze zich waardig ge draagt, geheel in overeenstemming met haar leeftijd.Maar juist hierdoor verovert ze de harten van de tien tallen millioenen goedwillende Fran sen, die begrip hebben,voor het le ven en die weten, dat er andere za ken tellen dan make-up, schitterende partij- en gewaagde toiletten. Zonder haar te willen vergelijken met andere presidentsvrouwen zouden we bijna kunnen beweren, dat Frankrijk en het Franse volk zoals het werkelijk is een eerlijk etiket begint te krijgen in Ma dame Coty. Dat kan geweldige bete kenis blijken te hebben. Te lang heeft men zich in het buitenland een Ma rianne geschapen volgens de recep ten van Maurice Chevalier, Mistin- guette en Piaf. PROTOCOL U\E president is druk bezet. Hij heeft minder vrije tijd. dan wel eens wordt aangenomen. Vaak ook zijn er hoge gasten. Dan krijgt het protocol honderd percent. Maar, indien het enigszins mogelijk is trekken de Co tys zich terug in een klein, gezellig salonnetje. Daar geldt geen protocol. Madame schuift er in haar pantof fels. Haar inmiddels bijna volwassen kleinkinderen vertellen haar het om haar man volledig te bevallen, nieuws van iedere dag. Enige dagen J7EN foto van het verlichte ver keersplein aan de Oude Rijn nabij Utrecht. De strepen geven aan, waar ijlende lichtpuntjes pas seerden. De voertuigen, waartoe zij behoorden, verloren zich bijna in de vernevelde achtergrond. Een schoon spel van lijnen en nuances, dat verdwijnen zal, zodra de zon haar rechten weer opeist en het nuchtere daglicht doet terugkeren. Viering met diverse s portevenementen De VSV Marathon zal op 1 Juli van dit jaar een kwart eeuw bestaan. Ter gelegenheid hiervan zullen op die dag avond-athletiekwedstrjjden voor de schooljeugd worden gehouden. Het verdere programma vermeldt verschillende belangrijke evenemen ten. Op Zaterdag 3 April organiseert Marathon de Zeeuwse veldloopkam pioenschappen te Schoondijke en op Zaterdag 10 April wordt de tweede Vlissingse Parkloop gehouden. Op 15 Mei zijn er regionale athletiekwed- strijderi te Oostburg en op 23 Mei wordt de ontmoeting tussen de Zeeuwse athletiekploeg en Rieme uit België te Schoondijke georganiseerd. De 19e Internationale Boulevardloop is vastgesteld op Zondag 12 Septem ber. Dan staan er nog enkele wed strijden op het programma, waarvan de juiste datum nog moet worden vastgesteld. Vlissingen III damkampioen Vlissingen II, dat in de hoofdklas se van de Zeeuwse damcompetitie op de onderste plaats eindigde, speelde tegen de kampioen van de eerste klas se, Souburg. Het werd een 1010 ge lijkspel en dat was reglementair pre cies genoeg voor de Scheldestadbe- woners, om zich in de hoofdklasse te handhaven. In de tweede klasse Beveland won Vlissingen III ook haar tweede wed strijd tegen DOS II uit Bergen op Zoom met - 11—9 en werd daardoor kampioen. Vlissingen III speelde nu tegen de kampioen van de tweede klasse Wal cheren, Arnemuiden, om het kam pioenschap van 'Zeeland tweede klas se. Ook deze ontmoeting eindigde in een zege voor de Scheldestadbewo- ners (128), die dus de titel ver overden. Aan nationaal kegelconcours in Den Bosch Van 24 April t.m. 9 Mei wordt te 's-Hertogenbosch een nationaal ke- geltournooi gehouden ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de 's-Hertogenbossche Kegelbond en de ingebruikneming van een nieuwe baan. Aan de wedstrijden zal worden deelgenomen door de tientallen van de Kegelbonden van 's-Hertogen- bosch, Amsterdam, Breda, Helmond, Tilburg en Maastricht. De Belg Rik van Steenbergen heeft de wegwedstrijd MilaanSan Remo gewonnen. Hij legde de afstand van 282 km. af in 7 uur 10 min. 3 sec. Het was een opwindende finish, waarin van Steenbergen de wedstrijd won. Een grote groep renners stoof in gesloten formatie op de eindstreep af. Toen maakte van Steenbergen zich los en met enkele lengten ging hij als eerste over de streep. In de ochtenduren van Vrijdag werd te Milaan het startsein gegeven voor deze 45e wielerwedstrijd. Niet minder dan 214 renners, bij wie de Nederlanders van Est, Wagtmans en van Breenen vertrokken voor de 282 km. lange klassieker, de eerste wed strijd van het seizoen, welke voor het klassement Desgranges-Colombo telt. Bij Pavia, na pas 28 km., werd de Fransman Lauredi het slachtoffer van een valpartij. Met kneuzingen en een ontwrichte schouder moest hij in het ziekenhuis worden opgenomen. Op 'dat moment waren de Belg Schotte en de Italiaan Rosenda met 30 sec. achterstand, de enigen, die niet in het peloton lagen. Na ongeveer 60 km., bij Voghera, was de karavaan iets uiteengetrokken. De Italiaan Pon- zini had een voorsprong van 7 sec. op het drietal Pedroni, van Breenen en Baffi. De hoofdmacht volgde op kor te afstand. Van werkelijke strijd was in deze eerste fase nog geen sprake. Met een straf tempo trokken de deelnemers door de Po-vlakte naar het Zuidwes ten. Bij Novi Ligura (94 km.) was de situatie weer veranderd. Met een voorsprong van ongeveer 300 meter reden de Italianen Garvasoni en Piaz za voor het peloton uit. SERIEUS WERK Het bleef op de eerste 150 km. dus bij wat schermutselingen van onschul dige aard, meestal met onbelangrijke Italiaanse renners in de hoofdrol. Toch vond de Zwitser Kübler het nodig tezamen met enkele helpers een poging te doen Piazza en Gerva- soni, die na Novi Ligura hun kleine voorsprong hadden behouden, in de grote groep terug te halen, hetgeen weldra gelukte. De eerste serieuse achtervolging werd kort na Savona door zeven ren ners ingezet. Het waren Ockers (B.), van Breenen (N.), Fornara (It.), Men- cini (It.), Milano (It.), Crespi (It.) en Filippi (It.). Bij Loano (219 km.) had dit groep je een voorsprong van 1 min. 20 sec. op het peloton. Het tempo was, dank zij een lichte rugwind, vrij hoog. Het gemiddelde bedroeg 38 km. per uur. De ontsnapten werden echter na eni ge tijd door het jagend peloton ach- geleden ontving ze hier ook de vroe gere werkvrouw. Naast de kleine salon is een eetkamer. Ook hier mag de chef van het protocol niet komen. De eerste avond, dat hier de maal tijd gebruikt wordt, stonden de bedienden verbaasd. De Cotys, hun beide dochters en schoon zoons en acht kleinkinderen za ten genoeglijk rond de tafel ge schaard. MaarMadame Coty wilde zelf bedienen. „Ga maar, neem maar een vrije avond. Ik zal mijn man en kin deren zelf bedienen. Dat is zo mijn gewoonte." Ze weten het nu. Als de presidente be veelt de maaltijden in die kamer te brengen mogen er geen be dienden aanwezig zijn. terhaald. Het was toen duidelijk, dat de sprint de beslissing zou moeten bren gen. Op 200 meter voor de streep ruk te van Steenbergen zich plotseling naar voren. Enkele renners slaagden er in zijn wiel te pakken, maar de Belg sloeg elke aanval af en met en kele meters voorsprong flitste hij on der het finishdoek door. Zo massaal was deze eindsprint, dat de jury van aankomst geruime tijd nodig had om uit te maken dat de Fransman Anastasi als tweede was doorgekomen. DE UITSLAG De officiële uitslag luidt: 1 van Steenbergen (B.) 7 uur 10 min. 3 sec.; 2 Anastasi (Fr.), 3 Favero (It.), 4 Cop- pi (It.), 5 Petrucci (It.), 6 Ockers (B.), 7 Keteleer (B.), 8 Magni (It.), 10 Mes sina (It.), 11 Zampini (It.), 12 Koblet (Zwits.), 13 ex aequo een grote groep renners, bij wie onze landgenoot Hein van Breenen, de Italianen Bartali. Ci- ancola. de Rossi, Nencini, Filippi. For nara, Gismondi en Minardi, de Fran sen Bobet, Gauthier, Geminiani en Remy en de Belgen de Rijcke, Rosseel en Schotte, allen in dezelfde tijd als van Steenbergen. WEGEN OP WALCHEREN De Herverkavelingscommissie Walche ren heeft aangesteed het aanbrengen van dek- en slijtlagen en het herstellen van enige gedeelten klinkerwegen. De inschrijving was: N.V. Aannemings bedrijf N.B.M. te Zaandam f 187.900; Fa. S. van 't Verlaat en Co. te Zeist f 194.400; N.V. Aug. van Dijck-Petit te Bergen op Zoom f 195.200; Kon, Mij. Wegenbouw te Utrecht f 197.500; Vissers Wegenbouw en Aannemingsbedrijf N.V. te Drunen f 199.500; C.V. Gebrs. van 't Verlaat te Hardinxveld f 205.000; Alg. Aannemers bedrijf Gebrs. Hoyink te Arnhem f 205.450; Aann.bedrijf „De Oosthoek" te Uden f 206.000; Aann.bedr. Zeeland N.V. te Middelburg f 208.000; J. de Rooij te Vleuten f 208.600; N.V. G. W. Polderman te Spaarndam f 210.000; N.V. p. C. Za- nen te Tilburg f 219.870: C.V. Aanne- mings- en Expeditiebedrijf c. J. Lak te Geldermalsen f 229.000. LEEUWARDEN, 19 Maart. 65 stie ren f 2,602.80 per kg. slachtgewicht; 300 vette koeien, eerste kwaliteit 2,55— 2,85, tweede kwal. 2,45—2,54, derde kwal. 2.052,44; 1645 melk- en kalfkoeien 700— 950; 450 pinken 340565; graskalveren, geen aanvoer en geen notering; 2099 nuchtere kalveren 32—44; 442 vette- en weideschapen 70115; 11 lammeren, geen notering; 358 vette varkens, oude var kens 1,60—1,75; vette biggen 1,851,88; zouters 1,77—1,80; 246 biggen en lopers, biggen 40—65, lopers 66—105; 29 bokken en geiten, geen notering; 75 paarden 450 950; totale aanvoer 5722. Stieren, aanvoer klein, stemming wil- Iger, prijshoudend. Melk- en kalfkoeien, aanvoer zeer ruim, stemming kalmer, prijzen lager. Pinken, aanvoer matig, stemming rustiger, prijzen lager. Gras kalveren, geen aanvoer en geen note ring. Nuchtere kalveren, aanvoer zeer groot, stemming kalm, prijzen gelijk. Varkens, aanvoer kort, stemming rustig, prijzen gelijk. Biggen en lopers aan voer kort, stemming matig, prijshoudend. Schapen, aanvoer kort, stemming stug ger. prijzen minder. Lammeren, aanvoer kort, stemming stugger, prijzen minder. Paarden, aanvoer ruim, stemming werk paarden beter, slachtpaarden kalm. prij zen werkpaarden iets lager, slachtpaar den niet hoger. GOES, 19 Maart. Spruiten 4566, Andijvie 105—107, Prei 16—27, Spinazie 84—96, Uien 0.50—1; Witlof 32—63.' WA1 hRsTA\1>h!\ Mannheim 208 0.04), Kaub 1.36 0.07), Trier 1.50 0.05), Koblenz 155 0.07), Keulen 1.05 0.02), Ruhrort 2.93 0.03), Lobith 9.00 0.08), Nijmegen 6.84 0.07), Arnhem 7.09 0.09), Eef- de 2.45 0.05), Deventer 1.58 0.04), Namen la Plante 1.70 0.09), Borgha ren 39.74 0.23), Belfeld 11.30 0.02), Grave 4.83 0.023).

de Stem | 1954 | | pagina 11