Op bezoek bij Jan van Steen (aliasBras II) HIJ WOONDE 76 ZESDAGEN BIJ De spanning neemt toe in alle regionen Weduwschap is wetenschap iSprunclelse „heide jongen buitengewoon goede verzorger NAC-HBS: hoogst belangrijke wedstrijd Ui re Dikken Bruines DuivenkrOO Ie e n VIERDE BLAD VRIJDAG 19 MAART 1954 Vijf en twintig jaar temidden der kampioenen.... JAN DE KANONBAL POSEERT „Zonderling" Even voorproeven Tweederde van de competitie zit er op Internationale arbitrage W aterschappen Twee aanvullende regelingen RAAD VOOR HET SPOORWEGVERKEER geurig en krachtig en.... slechts 35 ct. per pakje Kardinaal punt: kalm houden 1 EERD (Van onze luchtvaartmedewerker) CAMPIOISISSIMO homine naar deze merkwaardige landge noot en se zullen u met een speelse lach om de lippen een van zijn histories vertellen. Praal eens niet Antonin Magne, Binda. Peli ssierGignard of Rik van Steenbergen, zij allen zullen zi'ch wiel een van zijn avon turen rondom de piste of in klassiekers herinneren. TTRAAG fans aan I' FAUSTOi COPPI wie de Nederlandse Bras II is evde glorierijke winnaar van de grootste•."inl/rnationale wielerronden en hui dig werelikfgkampioen sal u zonder twijfel zeggen dtlhij hem kent. Of informeer eens bij de wereldberoemde zanger Tino Rossi of de wereldkampioen accordeonist Praud Ï-f is natuurlijk best mogelijk dat u deze „fenomenen" van de wielersport looit te spreken zult krijgen en daarom hebben wij voor u eens contact cht met de „Sprundelse heide jon gen" zoals Bras II zich zelf noemt, pverkelijkheid staat deze Bras bij de burgerlijke stand te Sprundel inge- 'reven als Jan van Steen, maar deze zonderlinge figuur, die opgroeide de buurt van het „Mekka" der West-Brabantse wielerhoek. St. Willebrord ort zich maar heel zelden met deze naam aanspreken. En overigens is in niet weinig trots dat hij in tweede instantie de naam draagt van zijn rootste vriend, de zesdagenkoning Adr. Braspennincx, waarmee hij binnen in buitenlandse wedstrijden bijwoonde. TN de aanhef gewaagden we van een „zonderlinge figuur" want de be levenissen van Bras II zal zeker niet de eerste de beste de zijne kunnen ^-noemen. Jan van Steen is met de kampioe nen vertrouwd geraakt als een ver- klief de jongen met zijn meisje: hij ziet I er met bewondering naar op en kan er geen kwaad woord over horen. Zijn hart slaat wilder, als hij over hen hoort spreken en zijn gedachten zijn geheel van hen vervuld. Vooral zijn kleding verraadt een hechte genegen heid met de wielergroten en Jan van Steen ten voeten uit getekend, ziet er ongeveer als volgt uit: op zijn lichtgrijze haardos prijkt een wieier- petje van de Fransman Guy Lapebie. zijn brede borst wordt beschermd door een rennerstrui van de Zwitser Kubler en zijn schoenen werden hem geschonken door de „berggeit" Apo Lazarides. De herkomst van de kou sen moet bij de lieveling van het Franse publiek, Louison Bobet ge zocht worden en zijn veelkleurige shawl werd hem door Sercu cadeau gedaan. Van Fausto Coppi toont Jan van Steen ons met grote trots zijn mooie pijp en de renners- fiets, waar Jan op rijdt als het niet regent, werd door Rik van Steenbergen aan zijn Sprun delse verzorger geschonken. Jan heft ook een broek aan, maar deze heeft hij zelf gekocht en vol tooit. als Nederlands product, deze galerij van internationale kleding, welke werd verzameld in een vijf en twintig jarige levensloop temidden der kampioenen. HET BEGON IN 1924 F)E geschiedenis van Bras II begint in feite in-het jaar 1924, bij wed strijden op grasbaantjes te Etten, Roosendaal, Oud-Gastel en Tilburg. Daar begon Bras zijn merkwaardige „verzorgers-stiel" op zich te nemen en eerst in 1933 zou hij met Braspen- nincx-van Schendel de zesdagen van Brussel bijwonen. Het drinken aan geven en fietsen repareren deed Jan in die dagen van Dayen, Renaud. de Nef en Pijnenburg met een volledige wegcijfering van zich zelf en hij gun de zich tijdens de 144 uren course slechts 10 uren rust. Liefst 76 zes- dagen woonde Bras bij, in de Bel gische en Nederlandse steden, in St. Etienne. Parijs, Berlijn en Doi-tmund. En altijd toonde hij zich de nederige dienaar van het kruim der pistiers, die aan hem de beste verzorger had den, die ze zich maar wensen konden. En Jan deed het met graagte, want een Bras II zonder zesdagen voelde zich overbodig en nutteloos, zoals een Juke-box zonder platen. Vijf Ronden van Nederland volgde hij, het eerste jaar als verzorger van de Spanjaarden en Fransen, het tweede, derde en vierde jaar voor de Belgen en bij de laatste uitgave deed Piet van der Horst een beroep op Jan om de ver zorging van de Limburgse équipe op zich te nemen. Hoe populair Bras II trouwens in het West-Brabantse is bleek wel tij dens deze ronde, toen hij in verschil lende dorpen werd herkend en toe gejuicht. En de Ronde van Frankrijk? Och, Jan is er „maar" negen keer bijge- weestMet de fiets reed hij dan tot aan de Franse grens en als ver zorger kon bij altijd op een plaatsje rekenen in de Tour-karavaan. Parijs kent hij nu bijna even goed als de stille Sprundelse heide MODERNE HUGO DE GROOT JN onze schoolboekjes, die we op de lagere school in de vierde klas van onze meester met een plechtig gebaar toegewezen kregen, prijkte op een der eerste bladzijden een teke ning van Hugo de Groot, die de Ne derlanden in die dagen op een knap staaltje uitbrekerswerk vergastte. We bedoelen in dit verband natuurlijk de historische ontsnapping in de boeken kist, waarvoor de geschiedschrijvers een zwak hadden en die eik kinder verstandje ingeprent werd als de ï'oemrijke slag bij Nieuwpoort in het jaar 1600. Wat dit te maken heeft met onze reportage over wielrennen in het al gemeen en Jan van Steen in het bij zonder? Wel, in het jaar 1933 na Christus, zou onze vriend Jan dit staaltje van Hugo de C^root op zijn manier herhalen, dank zei het ge zonde brein van Jan Pijnenburg, die zich deze stunt uit zijn vaderlandse geschiedenis herinnerde. Enkele dagen voor de zes dagen van Parijs in 1933 kwam de Sprundelse jongen tot de on aangename ontdekking dat zijn paspoort verlengd moest wor den, maar het was al te laat om dat nog aan te vragen voor het spectakel der 144 uren. De „Ka nonbal" Pijnenburg was toen de reddende engel en zei zo langs zijn neus was: „We ne men hem als bagage mee." Dat idee genoot alle bijval en zo werd Jan te Tilburg inge scheept. Zijn verblijfplaats bestond uit een grote koffer, volgestopt met proviand en waarbij enkele gaten zorgden voor de tijdige toevoer van verse lucht om Jan van de verstikkingsdood te vrij waren. Schokvrij moet het evenwel niet bepaald in die beperkte ruimte ye- tveest zijn, dunkt ons, want we ver gaten te schrijven, dat de bewuste koffer op de trein naar Parijs ge plaatst was... Tien uur heeft Jan er in gezeten.... Maar hij was tevreden want hij kon nu de ploeg Magne- Leducq tenminste zijn diensten aan bieden. DRIE MAANDEN ZWERVEN TN 1948 toog onze Jan op zijn klom- pen naar Parijs. Dat ging dan via Antwerpen, waar hij Guigard-Goug- non in een koppelcourse de helpende hand toestak; Brussel, waar Middel- kamp-Boeyen van zijn diensten ge bruik maakten, van waaruit hij werd meegenomen naar Parijs. Daar maakte Jan vkn Steen, in Volendams cos- tuum, te Parijs tijdens de vroege uren van de zesdagen. Naast Jan ..Kanonbal" Pijnenburg, die zich met Bras II graag liet vereeuwigen. hij zich verdienstelijk als verzorger voor Kint-van Steenbergen. Verder toog Jan, op zijn „blokken" nog steeds. Naar Zürich, St. Etienne en Bordeaux, waar hij enkele dagen logeerde bij Guy Lapebie. Naar Antonin Magne ook. die hem in Vincennes gastvrij heid verleende. Jan kwam overal en leefde van de ene dag in de andere, zonder zorgen en opgeruimd, omdat er zo veel te beleven was. De zes dagen te Gent deden het natuurlijk niet zonder hem en de Ronde van Vlaanderen (welke hij acht keer volgde) was nauwelijks voorbij of Jan zocht alweer relaties voor Parijs —Brussel en ParijsRoubaix. Drie maanden was hij zo op stap in Frank rijk. Zwitserland en België. Toen klopte hij weer aan bij de nederige landbouwerswoning van vader van Steen. C'EST PARIS DARIJS. Jan van Steen hing er zo vele keren over een der vele Seine-bruggen die het beroemde water der lichtstad overkoepelen, hij be klom er de Eiffeltoren en logeerde in dure hotels. Hij oogstte er ook succes, een stormachtig succes zelfs. Dat was in het jaar 1935 bij de opening van de zesdagen. De speaker had aange kondigd dat een Volendammer de bonte sliert van rennerstruien vooraf zou gaan en dat deze Volendammer de grote Nederlandse verzorger Bras II was, waarover nog een nadere be schrijving volgde. Een orkaan van toejuichingen viel de Sprundelse Volendammer ten deel, die door zijn grimassen op zijn ren- nersfiets de hele arena op zijn hand kreeg. Dat was Parijs op zijn best. Ook toen Jan daarna in de „Metro" zijn toevlucht zocht en zijn wijde broek tussen de deur klemde, want dat die automatisch dicht zou slaan had hij natuurlijk niet voorzien. Maar in zulke omstandigheden is het zaak je hoofd koel te houden en daarom trok Jan, tot grote hilariteit van de „Metro"-reizigers, maar gauw aan de noodrem ZIJN FAVORIETEN men Jan van Steen zo op de man af vraagt, wie zijn favorieten ziin in de hedendaagse wielerwereld, dan zal hij daar niét gauw antwoord op geven. Jan is heel voorzichtig met zijn uitlatingen in dit verband, maar uiteindelijk komt men er dan toch achter, dat hij nog steeds een zwak heeft voor zijn oude buurman, de Nederlandse Tour de France-renner Thijs Roks. Over Thijs zei Jan altijd tegen Moeder Roks, dat haar zoon een aardig stuk kon fietsen en dat ze hem maar moest laten rij den. En Thijs heeft reeds bewe zen dat hij beter kan fietsen dan bijv. oliebollen bakken. Nu voorspelt Bras II zijn gewezen dorpsgenoot weer een goed sei zoen. „Hij kan mooie resultaten verwezenlijken, want hij is zo sterk als een paard." Natuurlijk is Jan ook vol van de „nieuwe Bras", de amateur uit Zun- dert. „Twee jaar is hij nu in mili taire dienst geweest maar ik voorspel, dat hij weer gauw zijn plaats tussen de allerbeste amateurs zal innemen." Op het ogenblik, dat wij dit onder houd hadden met van Steen, had Bras pennincx nog maar een wedstrijd be twist, waarin hij tot opgave gedwon gen was. Doch de tweede course plaatste hij zich reeds vierde (in Oud-Turnhout) zodat de oude ver zorger van zijn Oom het bij het rechte eind schijnt te hebben. Profeet, uw naam is Jan van Steen.. Ook voor de Madese favoriet Pie- ter de Jongh heeft Jan veel bewon dering. „Die kan meer dan een an der" vertrouwde hij ons toe en na de twee machtige zegepralen van de Jongh in België durven we daar niet meer aan twijfelen. „REPORTER" VAN STEEN Tijdens de jongste zesdagen van Ant- werpen gebeurde dat nog. Achiel van den Broeck, de Antwerpse confrater van het Nieuwsblad Sportwereld, schreef hierover in zijn blad, dat de reporter van onze omroep Jan van Steen enkele vragen stelde en dat Jan toen begon te verkondigen „Wim van Est is onze beste renner". Maar Gerrit Schulte, die dit hoorde, stak zijn blonde kuif uit de „cabine" en keek Jan niet bepaald vriendelijk aan. Jan haastte zich dan ook om te zeggen „Buiten Schulte dan natuur lijken toen Jan daar nog aan toe wilde voegen „Op de baan" had de Nederlandse reporter de verbinding 'al verbroken, zodat de Nederlandse luisteraars zich nu af zullen vragen wie nu wel de beste is Och, Jan ziet alle renners even graag rijden en geniet evenzeer van een meuweiingencourse rond de kerk en patates-frites kraam, als van een bestijging van de Tourmalet. Hij zal nooit een kwaad woord over hen willen zeggen en hij kan dan ook een potje breken. Ruzie zal Jan nooit krijgen, zelfs niet met Binda, die door Jan verwéten werd, dat hij nooit we reldkampioen geworden zou zijn, in dien de Italianen Braspennincx en Valentijn niet uit het zadel geduwd hadden. „Kip ik heb je'' moet Jan van Steen gezegd hebben, toen hij zijn tanden in het malse boutje zette. Naast Jan (met mutsje) een lachende Tino Rossi die de Tour in 1946 volgde. gRAS II treedt ook wel eens als radio-reporter op. Reeds diverse keren werd hij voor de Belgische en Nederlandse microfoon „gesleept". A] AARMATE de competitie vordert bij de eerste klassers komt men Zondag in de meeste gevallen aan de achttiende wedstrijd toe, zodat een derde dan nog te spelen over blijft neemt ook de spanning toe en dus worden de ontmoetingen nu practisch piet de week belangrijker. Er mag dan hier en daar in de lagere regionen een .club op dit moment reeds kunnen zeggen, dat de titel binnen is, poor het opergrote deel werd tot nog toe lang niet uitgemaakt waar het kampioenschap terecht zal ko men. En precies zo geldt dit in de meeste gevallen ten aanzien van de teams, die voor degrade tie in aanmerking komen. Het laatste woord ts ook, wat dat betreft, nog niet gesproken, vandaar, dat de komende we ken steeds meer van de zenuwen der spelers, bestuurderen en supporters zal worden gevergd. (Advertentie) Onk in Etten (Inlernos- Doskowordt het enerverend DIJ DE EERSTE klassers in 1 C kan in dit verband de in Breda te spe len ontmoeting NACHBS als zeer belangrijk worden genoemd. De Bre- danaars hebben de laatste twee weken zuchten van verlichting bij hun aan hang teweeg gebracht, door eerst bij Longa en vervolgens bij Xerxes de kostbare punten weg te halen. BIGGELAAR Om de vrije Rijnvaart MEDERLAND blijft op het stand- 1 punt staan, dat slechts zal kun nen. worden ingestemd met een rege ling van de Rijnvaart op de grondslag van de vrije vaart en de gelijkheid van behandeling vervat in de acte van Mannheim. Indien zou blijken, dat zulks niet valt te verwezenlijken, zal de regering ernstig dienen te overwegen deze aan gelegenheid aan internationale recht spraak of internationale arbitrage te onderwerpen. Aldus minister Algera in zijn M. van A. aan de Eerste Kamer. 1WTINISTER Algera is blijkens zijn M. van A. aan de Eerste Kamer van oordeel, dat handhaving van de auto nomie der waterschappen, zoals deze in Grondwet en andere wetten is be lichaamd, als een voorname opgave van het huidig waterstaatsbestuur dient te worden beschouwd, zulks ge heel in overeenstemming met de Ne derlandse traditie. Hij heeft wel aan de Raad van de Waterstaat verzocht, een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de (Advertentie) bestaande waterstaatswetgeving voor te bereiden in verband met de bevin dingen van de watersnoodramp. Een wetsontwerp, dat de strekking heeft mogelijk te maken, dat ook ge meenten q.q. omslagplichtig kunnen worden, is thans gereed. Dit ontwerp beoogt de onzekerheid weg te nemen, welke op het punt van £et betrekken van gemeenten in de waterschapslasten anders dan terzake van hun onroerend goed bestaat. Er is geen, bezwaar, dat met deze moge lijkheid in waterschapsreglementen reeds thans rekening wordt gehou den. (Advertentie) ballpoint H90 varia! WOORBEREIDINGEN worden getrof- fen voor het instellen van een Raad, welke tot taak heeft na elk ernstig spoorwegongeval een onder zoek in te stellen. Dit had tot gevolg, dat zjj de ge vaarlijke zone de rug konden toe -.e- ren, hetgeen nog niet impliceert, dat zij nu ook veilig zijn. Maar het heeft ongetwijfeld het zelfvertrouwen in hun gelederen versterkt en al is het een feit, dat HBS, de tegenstander van overmorgen, aan het „terugkomen" is en dus een team vormt, dat hard van zich af zal gaan bijten, moeten Lus- senburg c.s. toch capabel zijn ook de ze ontmoeting in volledige winst om te zetten. Wij vernamen, dat een enorme me nigte Hagenaars de populaire Haagse aan zal komen moedigen, zodat het op het NAC-terrein een levendige boel kan worden. Emma zal wel gaan winnen van Longa en ook PSV sleept de buit bin nen contra Bleijerheide. Sittardia ver liest van VVV en bij Sparta—Xerxes wordt het wellicht ook nu een gelijk spel. WH '16 zal tegen SVV het lood je moeten leggen, evenals Brabantia coritra BW. R.B.C., dat met een „nieuwe" ploeg aantreedt, zal de overwinning zeker niet cadeau krijgen van het bezoeken de Maurits, maar zegevieren zien we niettemin de Roosendaalse Oranjewit- ten. Hermes DVS klopt waarschijnlijk zonder heel veel moeite het Delftse DHC. Een gelijkopgaande strijd is ech ter te verwachten bij ADOLimbur- gia. Eindhoven staat voor een moeilij ke opgave bij het Maastrichtse MVV, doch komt uiteindelijk wel met de volledige buit naar de Lichtstad te rug. Excelsior's kansen op de winst staan iets gunstiger dan die van het bezoekende Feijenoord. NoadWil lem II kan als een belangrijke Til- burgse derby worden beschouwd, waaruit de winnaar niet gemakkelijk vooraf kan worden aangewezen. Een puntenverdeling zou ons niet verba zen onder de gegeven omstandighe den. Erg benieuwd zijn we naar het resultaat bij JulianaEBOH. Die Lim burgers zijn op eigen grond niet mis en er is dus van alles mogelijk. De tweede klassers VJTfEDSTRIJDEN, welke de positie aan de kop zouden kunnen be- invloeden, hebben we in 2 A niet op het programma ontdekt. Veloc gaat Oss»met een nederlaag retourneren, welk voorbeeld Wilhelmina contra Schijndel ongetwijfeld zal volgen. Kolping kan het niet met succes op nemen tegen Helmondia, hetgeen TOP vermoedelijk wèl vermag contra SET. DESK reist naar Valkenswaard, waar De Valk als gastheer optreedt. Het ergste moet voor de mannen uit Kaatsheuvel worden gevreesd. En toch, weet je maar nooit, want een kat die in het nauw zit De zes ontmoetingen in 2 B zjjn stuk voor stuk buitengewoon belangrijk, maar van dit halve dozijn wint Inter- nos—Dosko het toch in alle opzichten. 'fi&yfoz €vcj^z- f>£j 'lluf uyïft&e&ési. inTtrh TtW"tjïVjpe^v f Onthaal Uw gezin op OXO VERMICELLI SOEP Wint Dosko dat danig gehandicapt is door het ontbreken van Fred Hoed dan komen de roodgele Bergena- ren practisch onbedreigd aan de kop te slaan, terwijl bij verliezen de strijd om de eerste plaats pas voor "goed ont brandt. Na geruime tijd verschijnt de thuis club weer volledig: aanvoerder Dek kers en rechtsachter Roovers zijn her steld en nemen hun oude plaatsen weer in. Natuurlijk zullen de Ettena- ren alles in het werk stellen om re vanche te nemen voor de in Bergen op Zoom geleden 10 nederlaag. In verband met kerkelijke omstandighe den begint deze wedstrijd om 3 uur. MOC krijgt de handen vol aan Allian ce, evenals Vlissingen aan Rood Wit. TSCRAC wordt eveneens een hoogst interessante kamp, waarvan de uitslag vermoedelijk een gelijk spel wordt. Goes, dat twaalf en niet elf punten rijk is, zoals abusievelijk in het gepubli ceerde standenlijstje stond vermeld, en zestien wedstrijden achter de rug heeft, neemt de handschoen op tegen Terneuzen; wij verwachten een klei ne overwinning voor de thuisclub. Middelburg zal niet zijn opgewassen tegen Baronie, als dit ten minste in de beproefde vorm verkeert. De derde klassers TN 3 B zijn geen verschuivingen te verwachten, noch in de kopgroep noch in de staart. Baardwijk heeft goede winstpapte- ren contra St. Michielsgestel. Concor dia wint van RKTVV, terwijl OJC geen kans krijgt contra Uno Animo. Zwaluw VFC staat al even ongunstig voor de winst, nu het moet worden opgenomen tegen Heusden en Hiero- nyraus zal zich niet bezorgd maken over de afloop tegen RWB. Gudok zal hard aan moeten pakken tegen RKDVC, maar daarvan toch wel win nen. TN 3 C opent RKCRoosendaal de rij; het krachtsverschil Is te groot, om de thuisclub ook maar enige kans op succes mee te geven. RSC daarente gen kan de ontmoeting contra Hero in winst omzetten, evenals VES tegen SCO. Virtus' papieren staan gunstig voor een overwinning tegen DHV, althans heel wat gunstiger dan die van Don gen contra WSC. Zierikzee gaat ver liezen van het bezoekende WVO. AxelHulst is de belangrijkste ont moeting in 3 D. Het is allerminst uit gesloten, dat de leiders hier een veer zullen moeten laten. RKFC kan op eigen grond tegen Zeelandia het verlies van vorige Zon dag bij Odio denkelijk wel goed ma ken. Corn. Boys staat niet ongunstig voor de winst tegen Nieuw Borgvliet. Meto gaat zich natuurlijk tot het ui terste geven contra De Zeeuwen, even als Biervliet tegen RCS. Breskens krijgt harde noten te kraken contra bezoeker ODIO en heeft vooralsnog geen succes behaald. De vierde klassers TWINTIG ontmoetingen werden vast gesteld in de laagste regionen en het is Vlijmense BoysHVCH, die in 4 D deze rij opent. Ongetwijfeld heb ben de gastheren een winstkansje. Nieuwkuik kan Wit Zwart vermoede lijk wel aan, evenals DESO dat Haar steeg zal vermogen. Hekkensluiter Raamsdonk heeft echter bij leider GW geen schijn van kans. In 4 E kan GSWBSVG in een puntenver deling eindigen, doch Ons Vios lijkt te zwak om VOAB in moeilijkheden te brengen. Were Di en Oisterwijk zullen aan elkaar gewaagd zijn. RSV zal in 4 F de punten wel van TVC af weten te snoepen en het ligt in de lijn om te veronderstellen, dat Madese Boys hetzelfde van Bx-eda zal kunnen. Gilze gaat zijn positie vex-beteren te gen het bezoekende SAB, evenals Zundert contra Boeimeer. Aan el kaar gewaagd zijn in 4 G De Schut ters en NSV; misschien geeft eigen teri'ein de doorslag. Kaaise Boys staat contra HSC in ongeveer dezelfde po sitie, doch Ierseke is overwegend ster ker dan Robur. Hontenisse blijft in 4 H koploper Luctor ernstig bedrei gen. Het zal contra IJzendijke zijn po sitie nog weer wat kunnen verstevi gen. Luctor speelt thuis tegen Clinge en wint natuurlijk. Sluiskil gaat het loodje leggen contra Oostburg, even als RIA bij Steen. AardenburgKoe wacht is de intei'essantste match deze week in deze klasse. Wij verwachten een kleine zege voor de thuisclub. ZONDAG wordt het vliegsei- zoen 1954 voor Breda offi cieus geopend met het leer- vluchtje Rijsbergen. Of er veel belangstellingzal zijn, betwij fel ik; het is de laatste tijd maar te koud geweest, geen on aardig weertje voor pinguins en skua-meeuwen misschien, maar voor eksters en pauw staarten toch altijd nog effen te huiverig. Daarom wordt het tijd dat de zon een beetje constan ter gaat schijnen, we hebben van de winter worst, ik bedoel vorst genoeg gehad. Daar er momenteel geen dringende verenigingsberichten zijn, had ik ge dacht nog maar even voort te bordu- ren op mijn uiteenzettingen over het weduwschap Zoals ik reeds zei. was het een punt van kardinaal belang, ze kalm te houden Vooral tn 't begin wil een weduwman nogal eens opge wonden zijn en vliegt hij. bij het min ste dat hem irriteert of zijn aanda-ht trekt, op als een bosje met vlooien, 't Lijkt wel alsof hij geladen is met electriciteit de vonken vliegen er af en het vuur spat uit zijn ogen Doen geeft ge hem in zulkdanige toestand mee op Duffel, dan is het alles of niks. „De kop" of los. er onder door, ge kunt er absoluut géén peil op trek ken Teneinde hem te kalmeren zijn vele liefhebbers er toe overgegaan hun weduwmannen in 't duister of halfduis ter te zetten. Verschillende stelsels zijn in ge bruik Bij kleine melkers in 'België heo ik menigmaal gezien, hoe van de nood een deugd gemaakt werd door ruiten en glazen pannen te verduisteren met bullen of kolenzakskes. Op de hokken van mannen met dikke potteinenee ziet men soms de meest luxueuze en ver nuftige inrichtingen, variërend van blauw en purper glas. waai wij als brak zijnde door stonden te loeren naar de zonsverduistering, tot automa- Lisch werkende blauwe plastikken rol- gordijntjes, waarmee iedere nestbak afzonderlijk is uitgerust. Op dit punt zijn de liefhebbers uiterst vindingrijk, als er iets is dat ze uitfigeleren in het fijne is het wel het weduwschap Som migen zullen nooit anders dan mat- g.as gebruiken, daar zij van het ge dacht zijn dat een weduwnaar niet naar buiten mag Kunnen zien, anderen nemen een kwast kluitkalk en zetten die even tegen de vensters. Naarmate het seizoen verstrijkt, wordt een we duwman vanzelf kalmer Op sommige vluchten heeft hij het zwaar genoeg voor zijn kiezen gehad hij komt thuis als een ouw manneke de kop tussen de schouders. Is t in die tijd. dan is verduisteren niet meer nodig, doch zult ge hem integendeel moeten op monteren en nieuwe moed inspreken door allerlei ideële (en materiële) tonica, waaronder ook een overvloe dig laten binnenstromen van het zon licht. Ieder doet dat op zijn manier, zoveel hoofden, zoveel zinnen, zegt het spreekwoord. Ieder geval is an ders en moet op zichzelf bekeken worden, vandaar dat weduwschap voor de fijnen geen weduwschap meer is, maar wetenschap. TALRIJKE MANIEREN P)E manieren om de duivers op we duwschap te brengen, zijn al even talrijk en uiteenlopend. Men kan ze koppelen begin Februari of begin Maart, al naar gelang de periode dat men er mee spelen wil. Daar ze na een zekere tijd uitgewerkt zijn. moet ge daar terdege rekening mee hou den. Op grote hokken spelen ze te genwoordig in drie ploegen, de eer ste ploeg wordt 1 Februari gekop peld. de tweede ploeg op 1 Maart en de derde (die de grote lond moet afwerken) op 1 April. U voelt wel dat er tegen zulkdanig systeem, voor wat het winnen van de kampioen schappen betreft, niet te vechten is. De liefhebbers die over een be perkt getal duiven beschikken en centjes navenant, koppelen hun dui ven doorgaans met Lichtmis of iets vroeger, ten einde een (of twee) ron den jongen te kunnen kweken, alvo rens het spe! een aanvang neemt. De duivinnen worden als dan in de vo lière gedaan, nadat zij voor de derde maai met eieren zijn gekomen. Men laat de duiver op zijn eiers zitten, zo lang hij' daar goeste in hoeft, gewoon lijk loopt hij er al reeds na vier en twintig uur af. Twee dagen nadat gc ze op weduw schap gezet hebt. kunt ge een aan vang maken met het stelsel van de gedwongen trainingsvluehten. Deze oefeningen, 's morgens en 's avonds, verschaffen onze mannen de gewenste lenigheid en uithouding om zich naar behoren te klasseren in de prijskam pen. Gewoonlijk wordt begonnen met een half uur 's morgens en drie kwar tier 's avonds. Het beste is ze er uit te joppen van zodra de haan begint te kraaien, de morgenstond heeft goud in de mond. Ik ken melkers, bij wie dat vroeg opstaan in de zomer een tweede natuur geworden is; er zijn er natuurlijk ook die de wekker zet ten en nog een uurtje teruggaan, on der de wol. Ook dat varieert van ge val tot geval, zo zijn er bijv, die ze laten vliegen van achten tot negenen, en bij wie het aan moeder de vrouw wordt overgelaten, ze weer binnen te halen. Maar een ding is zeker, de duif is een morgenvogel: hoe vroeger, hoe beter! 's Avonds is het net andersom. Althans zo moeten wij het bekijken. Een duif gaat weliswaar het liefst met de kippen op stok, maar voor we duwmannen geldt dat ge ze 's avonds beter kunt laten vliegen tussen zeve nen en achten, dan tussen vijven en zessen. GEEN DWANG MEER VAN zodra ze het klappen van de zweep kennen, zal er van dwang geen sprake meer hoeven te zijn. Het za] niet meer van doen zijn ze in de lucht te houden met de vlag (gebruikt ais vogelverschrikker) of, nog erger, ze, gelijk Pol Bostijn en Valeer Docker deden, een schot hagel achterna ja gen, met het gevolg dat ze tachtig kilometer ver weg vlogen en het eer ste uur niet meer te zien waren! „Naarmate de tijd van de grote vluchten nadert, zal men geleidelijk aan de duur van het uitvliegen der weduwnaars verlengen. Men kan ge rust gaan tot 's morgens, op de nuch tere maag, een uur en 's avonds an derhalf. Deze gedwongen vlucht zal evenwel niet mogen plaats hebben de morgen van de dag der inkorving, de avond van de dag van thuiskomst en de morgen van de dag daarop. Op de ze tijden geve men gewoon vrije uit vlucht. Toekomende week iets over de af richtingen en wat daar verder bij te pas komt. Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE

de Stem | 1954 | | pagina 9