W Israël beschuldigt Jordaanse regering van oorlogsdaad De moordpartij in de Schorpioenpas Proefpiloot Joe Lynch verongelukt HET DELTA-PLAN EN DE TUSSENWATEREN Paclclestoelwolk verhief zich tot dertigduizend meter Moedige Franciscaan bleef twee jaar alleen op zijn post HT- Jordanië ontkent alle schuld Regeling ouderdomsvoorziening vraagt veel voorbereidend werk Gedeeltelijke leerplicht China accoord met Westers voorstel Waterstofbom beeft „hels" effect Mgr.Pessers O.FM. in Hongkong terug Nog geen bijzonderheden DAGBL AD VOOR ZEELAND Met straal jager waarin de Prins vloog dl Califoniische proefpiloot Joe Lynch, die Zaterdag Prins Bernhard begeleidde bij diens vlncht door de geluids muur, is Woensdag om het le ven gekomen met dezelfde oefenstraaljager, waarin de Prins vloog. Lynch is vijf jaar proefpiloot geweest en heeft in de tweede wereldoorlog als jachtvlieger bij de luchtmacht gediend. Hij was 33 jaar oud. Incident wordt ter kennis gebracht van Veiligheidsraad Zo spoedig mogelijkmaar: DE OUDERE WERKNEMERS.... „Lift" S over Stille Oceaan Rustig weer Barkey kreeg 1 jaar gevangenisstraf Mr van Kleffens candi- daat voorzitterschap? VLIEGTUIG MOEST VLUCHTEN Duimschroeven werden steeds meer aangedraaid r Sti jl en waardigheid.... -:>-4 hop en liarom |)on te lelder- luiver Inden. even |e nou? |/erschil 4 cent |l Ik ga lian ook llruyter. 94e JAARGANG No. 20983 Uitgave: N. V. Uitgevers My Neertandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerslraat IB. Tel. Redactie: 8181. Admi nistratie 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Ur A.J J.M Mes. Mr. H. B. L. de Rectitei, L J v 't Westende. R. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 8a per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend by niet-post- bestell.) t 0.45. - Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent Rostrek no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland Waü BuTTau voor de Zeeuwse Eilanden: GULS, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 VRIJDAG 19 MAART 1954 Advertentieprijs voor de gehtle oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bu contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Prins Bernhard heeft uitdrukking gegeven aan zijn leedwezen over de dood van Joe Lynch. „Hij was een van de beste piloten", zei hij, „met wie men mij heeft laten vliegen". Prins Bernhard verklaarde, dat er geen enkele overeenstemming was tussen vlucht die hij Zaterdag met Lynch had gemaakt en die waarbij de in- vlieger is omgekomen. „Zaterdag", zei hij: „stuntten we op grote hoogte. Lynch stuntte bij zijn laatste vlucht op een hoogte die zeer gering was.... weg enkele scherpe 1AE MOORDPARTIJ, die gewapende mannen aanrichtten in een bus met Israëlische passagiers en waarbij elf mannen, vrou wen en kinderen werden gedood, heeft in Israël grote beroering verwekt. De regering heeft de overval als een „oorlogsdaad" be stempeld. Het ministerie van Buitenlandse Zaken van Israël gaf een verklaring uit, waarin het Jordanië voor deze daad verant woordelijk stelt. De Jordaanse regering echter heeft dit inmiddels officiëel ontkend. „De reeks moedwillige vijandelijkheden van Arabische staten", zo heet het in de Israëlische verklaring, „heeft met de jongste gewelddaad een nieuw hoogtepunt bereikt". De regering beweert alle nodige maat- regen te zullen nemen om te verzekeren, dat „het bloed van Israëlische burgers niet ongestraft meer wordt vergoten". Staten, Engeland en Frankrijk is verzocht, „hun aandacht te schenken aan de ernst van de toestand". Dat de situatie inderdaad zorgelijk is, wordt nog geaccentueerd door twee andere berichten over aansla gen door Jordaanse en Syrische ben den op soldaten en burgers langs de grens. In sommige kringen te Jerusa lem noemt men de regeringsverkla ring bijna een ultimatum. De Israëlische stafchef had Dinsdag al verklaard, dat „het in de huidige sfeer onmogelijk is te zeggen dat er geen porlog komt." CINDER DE DODEN in de autobus bevindt zich de vrouw van de chauffeur. Haar echtgenoot werd ernstig gewond, doch het vijfjarig dochtertje bleef ongedeerd, doordat een vermoorde militair op haar viel en haar daardoor aan het oog der aanvallers onttrok. In Israël is men van oordeel, dat de aanval zorgvuldig is voorbereid. De hinderlaag was gelegd op een r)E EERSTE MINISTER van Israël en de minister van defensie heb ben zich naar de plaats begeven, waar de elf buspassagiers om het le ven werden gebracht. Ook vertegen woordigers van de Verenigde Naties nemen aan het onderzoek deel. Zij bezochten de plaats in de Schorpioen pas, 20 kilometer van de Jordaanse grens, waar het drama zich voltrok. De vijf overlevenden werden on dervraagd. Onder hen bevond zich ook een vrouw van Nederlandse af komst. Te Tel Aviv wordt van ge zaghebbende zijde vernomen, dat de Israëlische regering heeft besloten, het voorgevallene ter kennis van de Veiligheidsraad te brengen. Aan de Verenigde plaats waar de bochten maakt. De Jordaanse premier Moelki heeft tweemaal de minister van Binnen landse Zaken bij zich ontboden, om over de toestand te spreken. De Jor daanse regerinff, zo wordt gemeld, treft veiligheidsmaatregelen „om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn", nu Israël Jordanië van de aan slag heeft beschuldigd. Met politiehonden is men inmid dels het spoor van de bende nage gaan. Het zou inderdaad naar de Jor daanse grens leiden. IN JANUARI van dit jaar is, in ver gelijking met dezelfde maand in de vorige jaren, een record-aantal wo ningen voltooid, namelijk 3816. TSJANG KAI TSJEK heeft zijn mi nister K. Woe ontslagen. Hij heeft de regering belasterd en belachelijke ge ruchten verspreid, zo zegt men op Formosa. DE ANTI-REVOLUTIONNAIRE partij gaat op Vrijdag 2 en Zaterdag 3 April a.s. in Rotterdam haar 75-jarig be- staansfeest vieren. Dr Schouten en Prof. Anema zijn de belangrijkste sprekers. ARGENTINIë en Nederland gaan een nieuwe handelsovereenkomst tekenen waarbij de waarde van 't handelsver keer op 104 millioen dollar zal wor den vastgesteld. GEVANGENISSTRAFFEN tot 3 jaar hebben de beroepsinbrekers gekre gen die zich schuldig maakten aan 'n groot aantal inbraken in 't Gooi, Am sterdam en Haarlem. DE OOSTDUITSE liberaal-democra tische partij heeft bakzeil gehaald te genover de communisten. Zij wordt nu op communistische leest geschoeid. DE FRANSE luchtmacht moet over twee jaar kunnen beschikken over duizend gevechtsvliegtuigen, zo heeft de minister van landsverdediging, René Pleven, verklaard. LUDWIG ERHARD, de Duitse mi nister voor economische zaken, is met een uitgebreide staf naar Zuid- Amerika gereisd, om daar handelsbe sprekingen te voeren in diverse lan den. IN SYRIë is de staat van beleg op geheven. De volksvertegenwoordiging heeft haar vertrouwen in het kabinet Assaly uitgesproken. KARDINAAL GERLIER, aarts bisschop van Lyon, heeft ver klaard, dat de priesterarbeiders die de maatregelen van de kerke lijke overheid inzake hun wereld lijke activiteit in de wind slaan, „niet meer de Kerk vertegen woordigen". DE ARGENTIJNSE resolutie tegen het kolonialisme is door de politiek- rechtskundige commissie der pan- Amerikaanse conferentie aanvaard. Nu komt de Braziliaanse resolutie over hetzelfde onderwerp nog in be handeling. REIZIGERS naar West-Duitsland zul len bij de grens voortaan niet meer geplaagd worden met de beruchte „telkaarten". En om het nog gemak kelijker te maken wil de Bondsdag commissie de passen ook maar af schaffen. Of het echter zover zal ko men, valt te bezien. DE ROTTERDAMSE Raad heeft zich in. beginsel accoord verklaard met de aanleg van het vliegveld in de polder Zestienhoven. De communisten zeiden „nee". BIJ GEVECHTEN in Atjeh Pidie (Sumatra) zijn 52 opstandelingen ge dood. Vijf dagen hadden de opstan delingen zich verzet tegen de troe pen der Republiek. (Van onze parlementaire correspondent) jyjET het geven van een advies over de definitieve ouderdoms voorziening heeft de SER een groot stuk werk verricht. Het verwerken van dit advies in een wetsontwerp is geen eenvoudige zaak". Ofschoon de regering zich nog op het advies moet beraden, kon minister Suurhoff van middag in de Eerste Kamer wel toe zeggen^ dat „zo spoedig mogelijk" een wettelijke regeling zal worden voor gesteld. maar dat men „geen over spannen verwachtingen mag hebben omtrent het tijdslimiet". Er zullen verschillende moeilijkhe den uit de weg moeten worden ge ruimd. Daaronder valt bijvoorbeeld het aanpassen van meerdere sociale verzekeringen. Het advies van sena tor Moolenaar (VVD) om van deze gelegenheid van de invoering van een ouderdomsvoorziening gebruik te ma ken om tevens de hele sociale verze keringswetgeving te unificeren, vond minister Suurhoff wel vriendelijk, maar: „Al zou men mij voor tien jaar' willen inhuren, dan nog zou ik tijd te kort komen voor een totale herzie ning van de sociale verzekeringswet geving". Sprekend over de geringe belang stelling van werkgevers om oudere werknemers in dienst te nemen, merkte de minister op, dat hij er voor alsnog niet voor voelt om de werkge vers dwingend op te leggen, dat zij tegenover een zeker aantal jonge werknemers een evenredig aantal oudere werknemers in dienst moeten hebben. De socialistische senator Oos terhuis had hem die suggestie voor gehouden. De mening van sommigen, dat de werkgevers de ouderen weigeren om dat er dan bezwaren komen bij de pensionnering, kon de minister niet delen. Veeleer gelooft hij. dat de wei gering voortspruit uit het feit, dat nog niet overal bedrijfspensioenverzeke- ringen zijn, die bovendien het euvel opvangen, dat de ouder binnengeko men bedrijfsgenoot met een zeer klein pensioentje, namelijk slechts over de weinige jaren die hij in het bedrijf doorbracht, naar huis moet. De minister zou het toejuichen, als de premies der jongere werknemers op het opvangen van dit euvel bere kend waren, zodat de oudere aange komen werknemers toch met een be hoorlijk pensioen hun diensttijd be ëindigen. CLASSIFICATIE de tussen de Kerken en het Humanis tisch Verbond, en dat wil hij afwach ten. Wel verklaarde hij, dat hij „een grievende discriminatie van een groep Nederlanders", namelijk van het Hu manistisch Verbond, zou veroordelen. De begroting van Sociale Zaken werd door de Senaat goedgekeurd, met aantekening, dat de communisten tegen waren. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOG J7en 25-jarige Zwitserse schil- deres, Katarina von Arx, a ts van plan in het komende y weekeinde uit New-York naar X huis terug te vliegen. Sedert 9 Juni van vorig jaar heeft zij een zwerftocht van 48.000 ki- lometer om de wereld ge maakt. Zij had, toen zij uit Wenen vertrok, voldoende geld hij zich voor de reis naar Bom bay. Verder had zij gelopen of vervoers-functionarissen be wogen haar een gratis reisbil- jet te geven. Een Noorse ka- pitein had haar een „lift" over de Stille .Oceaan gegeven van Jokohoma naar San Francisco. 300000000000000000000000 geldig Weersverwachting, J vanavond: J In de ochtend plaatselijk mist f Overigens droog weer met over- drijvende wolkenvelden. Weinig J wind. Ongeveer dezelfde tempe- J ratuur. t Vandaag: Zon onder 18.50 uur. 1 Maan op 19.16 uur. Morgen: Zon 2 op 6.45 uur. Maan onder 6.31 uur. tot MOG een andere wens van zijn par- tijgenoot Oosterhuis moest de mi nister onvervuld laten, namelijk een spoedige afschaffing van de gemeente classificatie. „We zullen een ruime mate van geleidelijkheid moeten be trachten", aldus minister Suurhoff. Hij hoopt, dat er nu een behoorlijke periode van rust komt op het loonpo litieke terrein. In samenwerking met minister Wit te heeft de minister van Sociale Za ken nieuwe regels in voorbereiding -7 ze zijn al in een vergevorderd sta dium om te komen tot een versnel de opleiding van bouwvakarbeiders. De minister van Wederopbouw, ir Witte, verwacht, dat de overspanning in het bouwbedrijf zal afnemen. Over de geestelijke verzorging in de kampen wilde de minister momenteel niet veel zeggen. Er is overleg gaan- De 14 en 15-jarige jongen (Van onze parlementaire correspondent). T"NE REGERING overweegt „part time "-onder wijs in te voeren voor 14- en 15-jarige jongens, zolang een algemene leerplicht tot 16 jaar (die voorlopig niet verwacht behoeft te worden) niet tot stand is gekomen. Aldus deelde vanmiddag in de Se naat de staatssecretaris van Sociale Zaken, dr van Rhijn, mee. Het zal dus neerkomen op een gedeeltelijke leerplicht, waardoor de jongens, jon ge arbeiders, meer cursussen moeten volgen. De medewerking van het be drijfsleven is voor een dergelijke re geling onontbeerlijk. De kosten schat te de staatssecretaris op 5.5 millioen gulden voor de momenteel 60.000 14- en 15-jarig en. Conerentie Genève A/IEN MAG nu wel aannemen, dat de conferentie van Genève op 26 April zal beginnen. Ook communis tisch China blijkt namelijk met het Westerse voorstel omtrent datum en plaats van de bijeenkomst accoord te gaan. Zoals gemeld, verklaarde minister Dulles Dinsdag dat de conferentie mo gelijk zou worden verdaagd, omdat men nog niets van China had verno men. Rusland heeft voorgesteld, 't Frans, Engels. Russisch en Chinees de offi ciële talen ter conferentie te doen zijn. De gearresteerde Neder, landers „Versachtende" omstan- digheden TIET Landgerecht te Djakarta heeft 1 de Nederlander V. Barkey ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. Er was drie jaar tegen hem geëist. De heer Barkey is de eerste van de onlangs gearresteerde Nederlanders wiens zaak voor het Landgerecht wordt behandeld. Hij is schuldig be vonden aan het in bezit hebben van 49 patronen, zonder hiervoor vergun ning te hebben. Barkey verklaarde bij de behande ling van de zaak, dat hij bevreesd was geweest voor moeilijkheden, indien hij deze vondst had aangegeven cn daarom had hij de aangifte uitgesteld. Rechter Lim liet bij de veroorde ling als „verzachtende" omstandigheid gelden: de hoge leeftijd van beklaag de (58 jaar), het feit, dat niet geble ken is, dat beklaagde het voornemen had enig kwaad uit te richten met de patronen en de omstandigheid, dat beklaagde geen lid was, of betrekkin gen onderhield met benden. Nieuwe onderhandelingen met België FAE conclusies van de Delta-commis- sie zijn te Brussel allerminst een verrassing geweest, aldus de Nieuwe Gids. De vraag is of de conclusies in vloed kunnen hebben op de resulta ten van de onderhandelingen tussen Van Cauweiaert en Steenberghe. Van Belgische zijde is men van oordeel dat zulks slechts het geval zou kunnen zijn wanneer de Neder landse regering zelf, zich baserende op de conclusies van de Delta-com missie, aan de Belgische regering voorstellen zou doen. Nieuwe onder handelingen zouden dan gevoerd moe ten worden, waarin Nederland echter de vragende partij zou zijn. Enerzijds zou de Nederlandse thesis kunnen zijn dat de tussenwateren een kalme binnenzee worden, waardoor één der Belgische bezwaren tegen de huidige vaarweg wegvalt, namelijk het stormgevaar. Het voornaamste argument van Bel gische zijde blijft: de huidige vaarweg is veel langer dan die van vóór 1860. In ieder geval schijnt het vast te staan dat de uitvoering van de wer ken, aanbevolen door de Delta-com missie. de tussenwateren raakt. Dit is overigens in het geval dat het Moerdijkkanaal tot stand komt, reeds aan de orde. Dan zou Nederland in het Volkerak een dam en een sluis mogen oprichten om de verzilting te gen te gaan. Een ander probleem is te weten welke invloed de afdammingen op de Westerscheide zullen hebben. Het is een vraagstuk dat op het technisch plan door de technische Schelde-com- missie zou kunnen bestudeerd wor den en op juridisch en diplomatiek gebied door de commissie van het Schelderegime. URGENS in de buurt van Breuke- len, langs de Rijksweg Am sterdamUtrecht, staat een oud en eenzaam molentje, dat zijn beste jaren gehad heeft en waarvan men niet meer eist, dat het de taak van zijn gloriejaren hervat. Het staat daar zijn tijd maar te verdromen, bescheiden en onopvallend. Als in het avondlijke duister een licht straal over zijn romp en wieken glijdt, schrikt het molentje even op. Heel even toont het dan zijn bij zondere schoonheid. Alleen de fo tograaf vermag het unieke van zo'n moment te vereeuwigen. De Assemblee der V, N. FNE vijf landen van het verdrag van Brussel zijn overeengekomen de Nederlandse oud-minister van Bui tenlandse Zaken, mr E. N. van Klef fens, die thans buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in Portu gal is, voor te stellen als candidaat voor het voorzitterschap van de al gemene vergadering der Verenigde Naties op de zitting, welke in Sep tember van dit jaar te New York wordt geopend. TAE WATERSTOFBOM die op 1 Maart in de Stille Oceaan tot ontploffing werd gebracht, heeft een kracht ontwikkeld die overeenkomt met de kracht van veertien millioen ton zware springstof. De ontploffing ver oorzaakte een vloedgolf, die tot op een afstand van driehonderd kilometer werd gevoeld. De ontploffing was zeshonderd maal zo sterk als die van de atoombom bo ven Hirosjima, die zestigduizend men sen het leven kostte. Zij was vijfmaal zo sterk als die van de eerste water stofbom die Amerika tot ontploffing deed komen. Dit alles is te Washington nu offi cieel meegedeeld. En er werd aan toegevoegd, dat de geleerden van oor deel zijn, dat het mogelijk is, water- J^ONDERDAGMORGEN ontving het provincialaat der paters Francis canen te Weert telegrafisch bericht uit Hongkong, dat Mgr Quintinus Pessers O.F.M. aldaar gisteren in goede gezondheid uit communistisch China is aangekomen. Hij is de laatste Nederlandse Franciscaan, die uit communistisch China naar de vrije wereld terugkeert. Bijzonderheden omtrent de reden van zijn terugkeer ontbreken nog. Wel is bekend, dat de communistische autoriteiten er al sinds twee jaren bij hem op heb ben aangedrongen vrijwillig het land te verlaten, wat Mgr Pessers wei gerde. Zijn standpunt was: „Zolang ik niet gedwongen wordt, blijf ik". Reeds eerder was zijn overlijden gemeld. werd hij met al zijn missionarissen in een concentratiekamp geinterneerd. Na de capitulatie in November 1945 keerde hij echter onmiddellijk naar zijn diocees terug. De missie in zijn gebied vond hij in desolate toestand terug, maar met nieuwe moed begon hij aan de heropbouw. In April 1947 trom hem de tweede grote slag: de communisten drongen in zijn gebied door en maakten een eind aan de heropbouw van zijn werk. De verbindingen met Nederland wer den verbroken, terwijl meerdere mis sionarissen gedwongen waren het land te verlaten. JWIGR PESSERS, die in 1896 te Til- burg geboren is, vertrok in 1923 naar China en is dus meer dan 30 jaar in dit land werkzaam geweest. In 1936 werd hij benoemd tot apostolisch prefect van Kiangchow (provincie Shansi). Tijdens de tweede Wereldoorlog Op 9 December 1947 ontving het provincialaat der paters Franciscanen via het ministerie van Buitenlandse Zaken plotseling een telegram, dat Mgr Pessers en pater Bruns door de communisten waren vermoord en dat Pater Ruys en vier missiezusters van Heerlen gevangen waren genomen. Naar aanleiding hiervan werden er in de kloosters van de Franciscanen plechtige lijkdiensten gehouden voor Mgr Pessers. Spoedig bleek echter, dat het telegram onjuist was geweest. Alleen pater Bruns was gemarteld en vermoord. Mgr Pessers was te zamen met pater Ruys en de zusters gevan gen genomen. NTA ACHT MAANDEN in de gevan genis te hebben doorgebracht, waar zij weinig en slecht voedsel kregen, zwaar werk verrichten en mishandeling te verduren kregen, werden zij medio 1948 wederom op vrije voeten gesteld en waren zij zelfs in staat naar hun hoofdstatie terug te keren. Pater Ruys was tijdens zijn gevangenschap echter zo verzwakt, dat hij veertien dagen na de invrij heidstelling stierf. Binnen de hoofdstatie genoten Mgr Pessers en de vier zusters een betrek kelijke vrijheid. Hoewel zij bijna al les kwijt waren geraakt, tot de nieu we hoofdkerk toe, waren zij in staat de zielzorg onder de christenen zo goed en zo kwaad als het ging weer op te nemen. Begin 1952 achtte Mgr Pessers de toestand zo verslechterd, dat hij de zusters opdracht gaf naar Nederland terug te keren. Zelf bleef hij als enige Europeaan in zijn missie achter. Twee jaar lang is hij er met veel moeite in geslaagd in zijn levensonderhoud te voorzien. Langzamerhand werden de schroeven echter aangedraaid en begon men hem aan allerlei verhoren te onder werpen, evenals zijn christenen. Men drong er bij Mgr Pessers op aan het land vrijwillige te verlaten. Daar de autoriteiten hem echter van niets konden beschuldigen, was men niet in staat hem te dwingen. Het stand punt van Mgr Pessers was het land niet verlaten, zolang hij niet genood zaakt werd. Zelfs boden de commu nistische autoriteiten hem allerlei fa ciliteiten en de nodige permets en papieren. Mgr Pessers bleef echter weigeren, hoewel hij voelde, dat zijn verblijf in China niet lang meer zou duren: de communisten duldden geen buitenlandse priesters meer. Hoe zijn vertrek precies in het werk is gegaan is nog niet bekend. Men verwacht echter binnen enkele da gen nadere bijzonderheden. stofbommen te vervaardigen met een zevenvoudige kracht van het op 1 Maart gebruikte wapen. De jongste ontploffing, waarvan een aantal Japanse vissers onaangename gevolgen ondervonden, is teweegge bracht van een toren van ongeveer 50 meter hoogte. De „paddestoelwolk" die zich ontwikkelde, bereikte een hoogte van minstens dertig kilometer. Ongevaarlijke radio-actieve deeltjes zijn terechtgekomen op een onbe woond eiland, meer dan 500 kilometer van de ontploffingsplaats. De explo sie was viermaal zo krachtig, dan men had verwacht. Volgens „Time" moest een vliegtuig dat tachtig kilometer van de plaats van explosie en op 10 kilometer hoog te waarnemingen verrichtte, hals over kop een heenkomen zoeken om te voorkomen, dat het onder de rand van de „paddestoel" zou geraken. Een lid van de Amerikaanse Con grescommissie zei: „De nieuwe water stofbom is zoiets verschrikkelijks, dat men niet beter kan doen dan de be volking van de gehele wereld nauw keurig in te lichten over haar vre selijke uitwerking. Inmiddels wordt uit Japan gemeld, dat nog bij acht andere vissersboten, die in of bij het operatiegebied voe ren, radio-activiteit is geconstateerd. Gelukkig niet ernstig. VEEL BESMETTE VIS. "WEEL VIS, die door Japanse vissers uit het „operatie-gebied" is aan gevoerd, blijkt met radio-actieve de len besmet te zijn. De vrees voor de ze vis verspreidt zich door heel het land en de vissersboten, die momen teel uit het gebied in kwestie teru- keren. mogen hun vangst niet lossen. Minstens 600 personen blijken al van besmette vis gegeten te hebben. De toestand van de 23 vissers, die door de „witte as" verwondingen op liepen, is nog hetzelfde. Merkwaardig genoeg echter deden zich bij hen eerst na een dag of drie ziektever schijnselen voor. Bij de slachtoffers van de atoombom gebeurde dit on middellijk. £)RN HAAG wordt de voor- beeldigste stad van Neder land. Eerst heeft men er korte metten gemaakt met de bede laars. Die mogen hun beroep niet meer uitoefenen. De Hage naars is daarmee een doorn uit het oog getrokken. Maar de overheid laat het hier niet bij. Er zijn meer dingen, die af breuk doen aan stijl en waar digheid van de residentie. De laatste jaren heeft men bij voorbeeld geconstateerd, dat veel burgers vuurwerk plegen af te steken als ze in feestelij ke stemming geraken. Dat maakt lawaai en het heeft ook wel eens ongelukken veroor zaakt. De politieverordening verbiedt slechts het afleveren "an vuurwerk, niet het afste ken eruan. Maar nu wordt die verorde ning gewijzigd. Wie rotjes, roetzoekers en zevenklappers in voorraad heeft, is voortaan strafbaar. Zelfs oudejaars avond moet in stilte worden aevierd. Opdat niemand aan stoot neme aan ijdel gerucht.

de Stem | 1954 | | pagina 1