FRANSEN ONTRUIMEN PHOEONG KHE PRESIDENT „IKE" BLIJFT JONG Twee Vlaamse jongens brachten Amerikanen op het juiste pad PUBLIEKE TRIBUNE Ook daar! Opening van nieuwe RAADHUIS te Biervliet In Oost-Duitsland „te weinig" communisten Ontvoeringspoging op Java mislukte De subsidie Zeeuws drankweer-comité 12 13 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 19 MAART 1954 13 kringbestuur keurt vrije lijst af De strijd in Indo-China berco-show te goes HET HERSTEL VAN KERKWERVE Er wonen alweer 15 gezinnen Egyptische staaksters naar ziekenhuis Hij liep er niet in Het leger en McCarthy „grensgevallen" leidden tot het geschil de handel tussen oost en west „Vredesconferentie" in Kenia De verrassing van Remagen.... Druk seizoen voor Zeeuwse ringrijders Geallieerden rekenden op sterke Duitse tegenstand „Komt U maar mee" r\E thans 33-jarige Fik Schepens van Mol, zoon van burgemeester F. Schepens van Retie, werd tijdens de jongste wereldoorlog in laatstge noemde gemeente, waar hij woonach tig was, door de Gestapo opgepikt we gens werkweigering voor Duitsland. De Iwopivaarde van de gulden en nog wat Schuite-Peters winnen Zesdaagse te Berlijn FANTASTISCHE DEEL- NEMING Aan Milaan-San Remo TERREIN MOET VERBETERD V.V. lersekein moeilijkheden VELEN MOETEN WORDEN TELEURGESTELD Grote belangstelling voor België-JS ederlan d BOTWINNIK WINT OOK TWEEDE PARTIJ In wereldschaakkampioen schap MASSASCHAAKKAMP ZEELAND-BELGISCH VLAANDEREN Biljartconcoiirs te Koewacht MARKTEN DER STEEN ink fair m "i/cht in die prachtig gelegen boomgaard ter be schikking gesteld. Een commissie, bestaande uit de he ren M. Maas, P. Evers, W. Gruben, H. du Puy, J. Kaan en Jac. Faas, zal de plannen verder uitwerken. Tal vun feestelijkheden worden georganiseerd [Si het kleine „raadszaaltje" in het noodgemeentehuis te Biervliet had burgem. A. P. Kortense van alle be staande verenigingen en organisaties een bestuurslid uitgenodigd voor een dorpsraad om gezamenlijk de feeste lijkheden t.g.v. de officiële opening van het nieuwe gemeentehuis te be spreken. De inleiding van burgemeester Kos- tense toonde reeds aan, dat verschil lende plannen nog slechts wachten op uitwerking. BRAAKMAN FEES1 TNE feestelijke opening zal gecombi- neerd worden met een Braakman- l«est. De eerste oogst van deze nieuwe polder zal op feestelijke wijze inge haald worden en op „ouderwetse" ma nier worden gedorst. Van de zijde der Braakmandirectie is alle medewerking aangeboden. De uitwerking van deze plannen zal behartigd worden door de Landbouw- voorlichtingsdienst in de persoon van de heer Franken, de Landbouworgani saties en de Landarbeidersbonden. Reeds geruime tijd is er sprake, dat bij die gelegenheid in Biervliet een Centrale Fokveedag zal worden georga niseerd. De heer J. Dekker en zijn medewerkers zullen zeker het hun ge stelde doel bereiken. TENTOONSTELLINO De Statenverkiezing VAN het Kringbestuur der K.V.P. ontvingen wij het volgende com muniqué: Het bestuur van de Kring Middelburg van de KVP verklaard het intreden bij de a s. Statenverkiezing van een vrije katholieke lijst af te komen en besluit alle leden van de KVP aan te sporen bij de komenue Statenverkiezing de KVP met alle kracht te steunen en daarvoor propa ganda te maken. Ondanks alle propaganda: De COMMUNISTISCHE partij is er niet in geslaagd voldoende aan hang in Oost-Duitsland te verwerven, aldus Donderdag in de Oostduitse pers verschenen berichten. Ook blijkt uit deze berichten, dat de aanvallen op de Protestantse kerk met hernieuwde hevigheid zijn her vat en dat er een grootscheepse re- cruteringseampagne voor de gekazer neerde volkspolitie is begonnen. De partij-secretaris van het district Halle beschuldigde op de conferentie in dat district „reactionnaire kringen in de kerk" van „het openlijk en ver raderlijk verspreiden van haatpropa- ganda". De districtssecretaris van Maagdenburg zei, dat er in zijn dis trict nog altijd een sterke sociaal-de mocratische oppositie is. Duitengewoon interessant kan boven- dien de door de heer L. de Die l»e- oogde tentoonstelling worden. Een tentoonstelling, die naast de geschiedenis van Biervliet, tevens de maquette van de Braakmanpolder zal tentoonstellen en, indien plaatsruimte en andere bijkomstigheden het toela ten, nog uitgebreid zal worden met verschillende interessante onderwerpen Biervliet, dat reeds vaak getoond heeft te kunnen feestvieren, gaat zich thans voorbereiden op een feest, dat moet tonen, wat de zonen van „Wil lem Beukelsz" waard zijn. De heer C. Calm heeft weer zijn „Voorjaarsmode 1954 „"F)1T is geen excentrieke aangelè- genheid", zei gister de explica teur van Berco's modeshow, die 's middags en 's avonds in de grote zaal van hotel „de Korenbeurs" werd gehouden, „alle getoonde modellen zullen draagbaar, sportief en elegant zijn". Inderdaad bleek dit het geval te zijn en wat de vele dames nog meer verheugd zal hebb,én, was het feit, dat ook de prijzen niet excentriek bleken. Vier getrainde mannequins lieten de Voorjaarsmode 1954 openbloeien op rijkgeschakeerde ^.:Wijzej sierlijk van coupé, veelsoc^frg: v§|j 'TinT,*"' mgar waartussen de u-grote jari&dekleur,-- n|a- rine-wit, regelmatig opdook. Een weelderige serie van japonnen in allerlei stoffen, werd afgewisseld door een keur:.van swaggers in sybe- line, tweed en flours; vormhoudende mantelpakken, o.m. in jersey; deux- pièces; tailleurs, sportpakjes, toppers, blouses, gabardine-jassen, enz. Alle gevormde combinaties waren harmo nieus en werden gecompleteerd door bijpasesnde hoedjes van „de Vlinder". Het werd een geslaagde parade voor koningin Mode, waartoe behal ve de schitterende collectie kleding, ook de muzikale omlijsting en de ge serveerde verversingen het hunne bij droegen. I ANGZAAM maar zeker groeit het inwonertal van Kerkwerve. Boor de enorme verwoestingen, die het wa ter in deze Schouwse gemeente ftëeft aangericht, kon aanvankelijk na de droogmaking van de polder slechts één gezin naar het dorp terugkeren. Thans wonen er al weer ongeveer 15 gezinnen. Een plaatselijke en een „vreemde" aannemer zijn druk aan de gang om de zwaar beschadigde hui zen weer in bewoonbare -staat te bren gen. Hierdoor zullen binnen afzien bare tijd nog meer gezinnen weer on derdak kunnen vinden in hun eigen dorp. De aanvoer van drinkwater ge schiedt nog altijd per tankwagen. Mid den op het dorp staat deze wagen en de bewoners gaan daar het benodigde water afhalen. De dorpskruidenier heeft zijn winkel weer geheel in orde en de boodschappen behoeven dus niet meer buiten het dorp te worden ge haald. Ook aan het gemeentelijk wederop- bouwplan wordt hard gewerkt. Het bevindt zich reeds in een vergevor derd stadium. Enkele honderden wo- nmgen en landbouwbedrijven werden met de grond gelijk gemaakt of onher stelbaar beschadigd en de herbouw daarvan stelt het gemeentebestuur voor geen gemakkelijke opgave, doch men stelt alles in het werk om zo spoedig mogelijk te kunnen gaan bou wen. Burgemeester S. Francke heeft goe de moed, dat nog in 1954 de eerste nieuwe woningen zullen kunnen wor den betrokken, hetgeen dus voor een aantal gezinnen hopelijk het einde van de evacuatie op of buiten Schouwen en Duiveland wordt. FRANSE strijdkrachten in Indo-China hebben Phoe- ong, zestig km. ten Zuiden van Hanoi, ontruimd. Na een zware artilleriebeschieting slaagden de Fransen er in het garni zoen onder bescherming van 'n rook gordijn terug te trekken op Pholy, zes kilometer verder naar het Zuiden, Woensdag waren er nog versterkin gen naar Phoeong Khe gezonden. Het Franse opperbevel deelde Don derdag ook mede, dat Franse vlieg tuigen Woensdag zeer zware lucht aanvallen hebben ondernomen op de 30.000 man Vietminh-troepen, die het fort Dien Bien Phoe belegeren. De rebellen werden bijna ononderbroken aangevallen. De verwachte tweede aanval op Dien Bien Phoe is nog niet ontke tend. De Franse luchtmacht ging voort met het neerwerpen van uitrusting stukken en voorraden voor de bele gerde stad. De Vietminh-troepen zouden van munitie en voedsel worden voorzien door 200 tot 300 vrachtauto's van Rus sische makelij. Tienduizenden koelies hadden kort voor het begin een weg door het oerwoud gehakt. toch houden ive vol FNE NEGEN Egyptische vrouwen, die zeven dagen geleden te Cairo in hongerstaking gingen, om het kies recht voor vrouwen te verkrijgen, zijn Donderdag naar een ziekenhuis overgebracht. De toestand van de 2 eerste vrouwen die bezweken, is zorg wekkend. Niettemin heeft de leidster van de staaksters, mevrouw Sjafik, verklaard, dat zij de hongerstaking in het ziekenhuis zal voortzetten tot haar eisen waren ingewilligd. President Naguib heeft aan de pers meegedeeld, dat hij er niet veel zin in heeft, met de Britten weer te gaan onderhandelen over de kanaalzone. „Als zij met betere voorwaarden ko men", zei hij, zal ik ze aannemen. Ik ben roet van plan, het init|atief tot hie^\4^^esprekfift^%r*te nerftèn". Qé.vOnderhandelingen wer»eh vorig jèar October afgebroken. Naguib achtte het overigens wel nütt'ig, dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken naar Egypte zou komen, om de zaak nog eens door te praten. J7EN poging van Javaanse terroristen om de directeur van de Over zeese Gas- en Electriciteitsmaat- schappü te Makassar, de heer C. A. B. van Krijn te ontvoeren, is uitgelopen op een overhaaste vlucht van de ont voerders. De heer van Rhijn kreeg bezoek van vijf, in uniformen gestoken per sonen, die hem uitnodigden mee te gaan naar het basiscommando. Hun optreden wekte achterdocht en Van Rhijn wilde zich telefonisch overtui gen. Toen hij zich naar de telefoon begaf, werd hij van achteren door een van de bezoekers aangevallen. Een gaf hem een klap op het achter hoofd met een pistool, dat daarbij door de schok afging. De kogel ver dween in het plafond. Kennelijk be vreesd, dat het schot de aandacht van de omwonenden zou hebben gewekt, vluchtten de binnendringers. Wilson: „Rapport Schine geloofwaardig" FNE AMERIKAANSE minister van Defensie, Charles Wilson, heeft in de Senaatscommissie voor de stryd- krachten verklaard, dat „uitgespro ken communisten" bij de strijdkrach ten worden ontslagen. De moeilijk heid was gelegen bij de „grensgeval ten". Het was een geval van die ca tegorie, zei hij, dat geleid heeft tot het geschil tussen senator McCarthy en de regering. Wilson verklaarde het legerrapport geloofwaardig te achten, waarin Mc Carthy en zijn voornaamste rechts- kundige raadgever Cohn ervan wor den beschuldigd, te hebben gepoogd een voorkeursbehandeling te verkrij gen voor David Schine, een andere medewerker van McCarthy's onder commissie, die als dienstplichtige on der de wapenen is geroepen. Rfits-Russisch voorstel aanvaard TNE Economische Commissie voor Europa van de Verenigde Naties, heeft het gemeenschappelijk door Engeland en de Sovjet-linie ingedien de voorstel omtrent uitbreiding van de handel tussen Oost en West goed gekeurd. Het voorstel is een compromis tus- sen eerder door de Engelse en Russi- sche delegaties ingediende voorstel len. Men wil, voor het eerst sinds 5 jaar, de handelscommissie der E.C.E. weer bijeenroepen. "W/ELLICHT zal binnen enige da gen in het oerwoud van Kenia een ..vredesconferentie" van leger- en regeringsfunctionarissen met leiders van de Mau-Mau worden georgani seerd. Negentien van de 26 leiders van de Mau-Mau, met wie de gevangen ge nomen „generaal China" via brieven en koeriers contact heeft gezocht, hebben (voor het merendeel bevesti gend) geantwoord op het verzoek om zich over te geven. VANWEGE dreigbrieven aan het adres van Koningin Elisabeth, wor den momenteel in Gibraltar speciale voorzorgsmaatregelen getroffen, om de veiligheid van de Britse vorstin bij haar komende bezoek, te waar borgen. Ged. Staten willen die voor 1954 toch nog verhogen GED. STATEN van Zeeland hadden afwijzend geadviseerd op het ver zoek van bovengenoemd comité om hoger subsidie. In de afdelingen der Staten is hier over nog al gesproken en het comité zelf zond een nadere toelichting. Ged. Staten antwoordden nu, dat 't verzoek door de nadere toelichting in ander licht is komen te staan. Zij zijn echter van oordeel, dat er ten aanzien van deze subsidiëring mede een taak ugt voor die gemeenten waar plaatse- staar ^rankbestrijdersvereni£ingen be- Op het ogenblik is de verhouding tussen het provinciale aandeel in de subsidieverlening en het aandeel der gemeenten nogal onevenredig. De ge meenten Middelburg en Vlissingen zijn de enige gemeenten in Zeeland, die iets bijdragen ter bestrijding van f ei501COh°liSme' t-W' r6SP' f 10°'" en Wat het subsidie betreft, drijft dit werk dus bijna geheel en al op de provincie. Het moet toch principieel onjuist worden geacht, dat het Zeeuws Drank- weer comité plaatselijke verenigingen ondersteunt met gelden, die van de provincie afkomstig zijn, terwijl de gemeenten, waar deze verenigingen gevestigd zijn, hier niets of weinig aan bijdragen. Op grond van vorenstaande overwe gingen stellen Ged. Staten voor om aan het Z.D.C. alleen over het jaar 1954 een extra-subsidie te verle nen van f 400.- teneinde dat comité financieel in de gelegenheid te stel len zodanige activiteiten te ontplooi en, waardoor ook de gemeenten het belang van de bestrijding van het drankmisbruik zullen gaan inzien en tevens de financiële consequenties hiervan zullen aanvaarden. In het Witte Huis te Washington is president Eisenhotuer dikwijls de gastheer van jeugddelegaties. Hij was dat onder meer voor een gezel schap van 32 leerlingen van mid delbare scholen uit alle delen van de wereld. De president van de Ver. Staten was gaarne bereid onge dwongen met de jonge mensen te pos eren. De studenten namen deel aan het jaarlijkse „Jeugd-jorum", dat in de loop der jaren delegaties uit 60 verschillende lenden heeft ontvangen. (Foto boven). Als ere-voorzitter van de Ameri kaanse Verkenners ontving „Ike" ook een delegatie, die was gevormd uit de hoogste regionen van deze organisatie. Men had een over zicht van de natie" samengesteld en dit werd de president overhandigd op een originele manier. De perka menten rol was in een miniatuur huifkar geborgen, een symbool uit de eerste dagen van de Ver. Staten, toen pioniers in deze wagens naar het Westen trokken. (Foto links). Tijdens de jaarvergadering der af- deling Walcheren van de Zeeuwse Kingrijdersvereniging te Middelburg zijn de data voor de Zeeuwse kam pioenschappen als volgt vastgesteld*. Ie klasse 17 Juli te Oostkapelle; 2e klasse 26 Juni te Vlissingen en 3e klasse 14 Augustus te Koudekerke. Bijzondere ringrijderijen zullen worden gehouden op 22 Juli te Mid delburg in samenwerking met Han delsbelang en op 25 Juni te Middel burg ter gelegenheid van de Zeeuwse Manifestatie. Er zal een afdeling ringrijden met sjezen worden ingesteld. Deze zal in actie komen op 22 Juli te Middelburg en op 26 Juni te Vlissingen. TERECHT is de laatste weken weer veel aandacht besteed aan het unieke wapenfeit van negen jaar geleden: de verovering door de Amerikanen van de brug bij Remagen. Een wapenfeit, omdat de wapèhs er amper aan te jfts bébóifden 'te komen. De brug viel de Anierikanen in handen "door een'gelukkige samen loop van omstandigheden en drie pantserdivisies konden zonder veel moeite doorstoten naar centraal-Duitsland. Niet alles 'blijkt echter bekend te zijn geweest. Enkele dagen geleden is een omstandigheid aan het licht gekomen, die zeker heeft meegespeeld bij de snelle verovering van de brug en die belangrijk genoeg is om ze hier te vermelden. Twee Vlaamse jongens stelden de Amerikanen in kennis van het feit, dat er geen Duitsers meer waren aan de Westzijde van de Rijn en dat de brug slechts door enkelingen bewaakt werd! Hij werd naar Turnhout en Hoboken gevoerd en doorstond dezelfde ellende als alle andere weggevoerden. Samen met nog veel andere jonge mannen werd hij op de trein gezet naar een gevangenenkamp in Saksen. Daar maakte Fik Schepens, oud-student van het Klein Seminarie van Hoog straten kennis met Bruno van Oekel, zoon van een bekend Antwerps advo caat en oud-student van Klein Semi narie van Mechelen. En voorts ont moette hij er nog pen andere inwo ner van Mol. De knapen belandden in het Ryn- land en op een gegeven moment komt zijde van de Rijn allemaal gevlucht zijn en dat er slechts een kleine be zetting is bij de brug van Remagen. De Amerikanen geloven het niet. De Kempenaars stellen voor de Ameri kanen per jeep naar Remagen te brengen. Het is een stout voorstel, maar de Amerikanen slaan toe. OVERROMPELD het bericht dat zij opnieuw wegge voerd moeten worden. De geallieerden zijn in aantocht! Het trio voelt er echter weinig voor, verder Duitsland in gesleept te worden. De jongens duiken onder en verschuilen zich in de bossen. ONTMOETING TAAN beginnen de dingen te gebeu ren. Bruno van Oekel wordt ver mist nadat hij op een dag in een na burig dorp eten ging halen en de twee overgeblevenen, de Kempenaars, zoeken de streek af van Bindesbach tot Remagen toe. Op een gegeven mo ment stoten ze op de eerste Ameri kaanse patrouille. Wantrouwen van- 'wege de Amerikanen, maar tenslotte worden de twee Kempenaars vrien delijk onthaald. De Amerikanen be schikken over geen enkel gegeven nopens de sterkte van de vijand in deze streek van de Rijn. Tot hun ver wondering vernemen ze van de Kem penaars dat de Duitsers langs deze VTfAT de Vlamingen voorspelden kwam uit: alleen aan de brug van Remagen was een kleine Duitse bezetting. Maar de rest was verlaten. De Duitsers rekenden op de zogenaam' de etappenopmars van de Amerika nen, namelijk dat zij om de twaalf uren verder rukten, na eerst steeds de veroverde posities bezet te hebben En de Duitsers hadden dan ook zeker de nodige maatregelen getroffen om voor die tijd de brug van Remagen in de lucht te laten vliegen. Men re kende er vooral op dat de Amerika nen zouden doornikken naar Keulen en Remagen ter zijde zouden laten liggen. De twee Vlamingen, waarbij zich inmiddels de Antwerpenaar Van Oekel had kunnen voegen, hebben de Duitse plannen gedwarsboomd. Op vijftien uur tijd hebben ze een Ame rikaanse gevechtsgroep door dat deel van Rijnland gevoerd recht naar de Ludendorfbrug. De Amerikanen wa ren er 24 uur vroeger dan de Duitsers gehoopt hadden. En onmiddellijk na men zij de andere oever, waar de Duitse legereenheid gevestigd was, onder vuur. De brug werd veroverd! Bij volkomen verrassing werden de Duitsers voor een onaangenaam feit gesteld: vooral de Duitse majoor die maar steeds uitstel gaf voor het dyna- miteëen der brug, er op rekenend dat de Amerikanen pas later of misschien helemaal niet tot Remagen zouden geraken. De „guy's" waren zo verbluft door de hulp der drie Vlamingen, dat ze hen direct naar België lieten gaan Wat Ir. J. schreef in zijn artikel „De koopwaarde van de gulden'» raakt kant noch wal, als hij zegt: „En ook voor die land- en tuinbouwproducten, die om een welvarende landbouw te bekomen, op een of andere wijze door de regering nog gesteund worden. Men kan overi gens niet weten, of de prijsdalingen op de wereldmarkt voor granen b.v. 1954 niet zo heftig willen zijn, dat de rege ring niet meer in staat is de graanprij zen in ons land op de tegenwoordige hoogte te houden". Waarom vertelt Ir. J. niet dat tot van het najaar en waarschijnlijk ook nu nog de ingevoerde tarwe meer dan 30 cent kost, terwijl de Nederlandse boer het met ongeveer 25 cent moet doen. Hij schijnt er op te hopen dat de wereld marktprijzen laag worden. Maar is hij vergeten of hij heeft het niet geweten, dat de Nederlandse landbouw een zeer groot deel heeft gehad aan de econo mische opbouw van ons land na de oor log? Toen alles in het buitenland werd gekocht, alles veel hoger was dan hier, toen moest de Nederlandse boer het er ook mee doen, dat hij geen reserve kon vormen voor slechtere tijden want er werd een maximum vastgesteld of een bepaalde leveringsplicht b.v. voor gerst, die voor een krats moest worden gele verd. De Nederlandse landbouw wordt niet gesteund, doch heeft er recht op, dat hem alsnog wordt toegekend datgene waar hij recht op heeft. Bij een crisis in de landbouw komt er ook een massa werkloze industrie-arbeiders, als Ir. J. daar maar rekening mee wil houden. Dat de Nederlandse landbouw op peil be hoort te worden gehouden, is geen steun, maar plicht. De overheid heeft tot doel, ieder recht en veiligheid te verschaffen en bij dat recht behoort m.i. ook een re delijk bestaan. Iedere staat heeft de plicht om zijn volk te beschermen tegen kwade invloeden van; buiten, zoals oor log, concurrentie etc. En doet hij dit niet, integendeel,geeft hij aan de pro ducenten niet waar zij recht op hebben, dan pleegt hij oprecht en morele dief stal. Ir J. zou beter doen met eens de ge bieden te bezoeken waar men het moet hebben van varkens e.d. Hij zou dan misschien beter inzien, dat er heus niet zo'n rijk belegde boterham is. Hij schrijft ook'nog: „Indien de levens behoeften op onze eigCxi grond geteeld of door eigen industrie gemaakt in prijs zouden dalen: aardappelen, vlees, melk, brood. En daarvoor bestaa. vooralsnog weinig kansen. En dat is natuurlijk jam mer, want als iedereen (van producent tot detaillist) van zijn prijzen iets laat vallen, zou er hèel wat bereikt kunnen worden". Is. hef- Ir. J. bekend, dat er melkzaken zijn met een omzet van 3000 1. per week en per jaar f 100.000? Dit is dan nog maar één éénmans melkzaak (pak 10 pet. winst dat is plm. f 10.000). Welk éénmans landbouwbedrijf komt er aan f 10.000 zuivere winst per jaar? Ir. J. schrijft ook, dat de koffie en thee zijn gestegen als gevolg van de stij ging van de wereldmarktprijs. Maar hoe komt het dan dat de koffie in België in vergelijking goedkoper is dan hier? Ja, dat er mensen van Uier in België hun koffie gaan kopen? En waarom is de bo ter hier zo duur en gaat er boter (zoals Dec. 53) naar Engeland voor f 3,85 en bedroeg (of bedraagt misschien nog) de suikeraccijns meer dan 25 pet. m.a.w. dat de suiker ongeveer 25 pet. goedkoper zou kunnen zijn? Ons yolkt klaagt over de ,,hoge" melkprijs, maar in vergelijking met het buitenland is deze hier spotgoed koop. In België b.v. is de melkprijs 7 B. Frs. dat is ongeveer 50 cent. dus _»n- geveer de helft duurder dan hier. Er zijn delen van de landbouwbevol king in nood en die hebben weinig no dig om bankroet te gaan. Ir. J. denkt, dat de landbouw een monopolie-positie heeft en de prijzen niet wil laten zakken. Maar er is ook nog een kunnen. De tus senhandel echter maakt vaak winsten, die te veel opgeschroefd zijn. Bij som mige producten zijn er van producent tot detaillist soms winsten van 50 pet, Ir Ir. j. misschien ook van oordeel dat het wel gaat met de koopwaarde van de gulden? Als hij "»r maar aan wil denken, dat er niet veel nodig is om ons land te laten verpauperen. Ons land, dat het moet hebben van export en landbouw, zonder grote delfstoffen, koloniën is zéér en zéér kwetsbaar. Het zou wel eens zó kunnen zijn. dat we binnenkort (hetgeen niet is te hopen) meer met on ze gulden kunnen kopen dan ons lief is, omdat we het dan niet meer kwijt kun nen. Iedereen klaagt over de duurte. Maar in vergelijking met b.v. voor de oorlog is de levensstandaard veel hoger. Radio's, bromfietsen, wasmachines heb ben na de oorlog een grote vlucht geno men. In vergelijking met b.v. voor de oorlog is alles verschrikkelijk duur vindt men. (Maar dat de lonen evenredig zijn gestegen daarvan zegt niemand wat). Roken en snoepen wordt er over het algemeen meer gedaan dan goed is. Maar niemand zegt: Wat is die snoep duur! En uit België komt er ook heel wat dure chocolade ons land binnen. En België is duurder dan hier en dan nog zoveel chocolade importeren. Waarom schrijft Ir. J. daar niet over? Ik weet wel dat gesnoep het meest voorkomt in de gezinnen die of a-sociaal zijn of be ter gesitueerd. De echte grote gezinnen met veel jonge kinderen hebben het heus niet gemakkelijk. A. N. te P. Naschrift. Het kan geen kwaad dat anderen eens hun inzicht geven als in de krant een beschouwing verschijnt, waarmee men het niet eens is. De inzender worde mee gedeeld dat er massa's boeren (dit woord gebruikt voor land- en tuinbouwers en veehouders) zijn die het met de tegen woordige verhoudingen nog niet goed maken, zoals er ook zijn die het sinds 1945 zeer goed gemakt hebben en nog maken. Hij weze echter gerust dat ik met „steun" aan de boeren bedoelde steun aan de prijzen van een aantal ar tikelen. Met de bedoeling van de rege ring om óf de prijzen laag te houden ten bate van de consument óf de op brengst der bedrijven te beveiligen te gen te lage wereldprijzen. Natuurlijk, sprekende over de koop kracht van onze tegenwoordige gulden, is een prijsdaling van artikelen die de boer produceert (voor alle consumenten een dagelijkse behoefte) van invloed op de zgn, koopkracht van de gulden en daarom moest ik er over schrijven. De inzender had uit vroegere beschouwin gen van mijn hand kunnen weten, dat ik vaak het regeringssysteem om onze landbouw tegen buitenlandse concurren tie te beschermen heb verdedigd. Toen liet de inzender zich niet horen. Dat in een beschouwing over de koop kracht van onze gulden een vergelij king met Belgische prijzen niet opgaat, moest inzender toch begrijpen. Het heeft geen nut daarop in te gaan. Dat inzender alleen maar vuur schiet op zijn groep van belangen is weer be grijpelijk, maar hij zal bij herlezen toch nog wel opmerken dat ik het gehad heb over de prijzen van industriële produc ten. En als ik het heb over prijsdaling van producent tot consument, heb ik ge probeerd het vraagstuk los te zien van bepaalde producten, omdat dit tot tech nische beschouwingen va prijzen van honderden artikelen zou leiden, die zelfs overal in onze provincies of steden ver spreid, nog zoveel verschillen. En wat nu de koffie enz. betreft: ze ker, in België waren die prijzen laag (dank zij Belgische regeringssteun). En die werden laag gehouden omdat de hoogte der lonen daaraan was (en is) vastgekoppeld. Nu deze internationaal naar de hoogte gegaan zijn, opk in Bel gië, moeten daar de lonen worden ver hoogd. Dat heeft hij toch gelezen! Dat wij Nederlanders aan de grens, daarvan profiteren (voor zover onze ambtenaren dat toelaten) is even begrij pelijk als dat zij profiteren van onze vlees- en melkprijzen. Maar dat heeft niets uit te staan met beschouwingen over het al of niet nut tige, of al of niet mogelijke van de ver sterking van de koopkracht van onze gulden. B- Z- Ir. J. Na twee weken geleden de Ant- weprse Zesdaagse te hebben gewon nen. zijn onze landgenoten Schulte en Peters ook in de Zesdaagse van Ber lijn op de eerste plaats geëindigd. De eindstand luidt: 1 Schulte-Peters 338 punten. Op 1 ronde: 2 Godeau-Senfftleben 398 pnt. 3 Roth-Bucher 302 pnt. Op 2 ronden: 4 Ziege-Terruzzi 487 pnt. 5 Nielsen- Klamer 302 pnt. Op 5 ronden: 6 Saa- ger-Otte 159 pnt. Op 6 ronden 7 Ri- goni-Schulz 198 pnt. Op 7 ronden: 8 Schwerer-Weinricht 280 pnt. Vrijdag (heden) wordt de bekende klassieker MilaanSan Remo gere den. De inschrijvingslijst vermeldt niet minder dan 238 namen. Van de cracks noemen wij, behal ve onze landgenoten Wi:n van Est, Wout Wagtmans en Hein van Bree- nen, de Italianen Coppi. Magni, Pe- trucci; de Fransen Bobet, Anquetil, Hassenforder; de Zwitsers Kübler en misschien Koblet; de Spanjaarden Po- blet en Bernardo Ruiz, verder de Bel gen Impanis en van Steenbergen. De afstand bedraagt 282 km. In Lombardije heerst de winter nog, aan de Rivièra vinden de renners een mild klimaat. De Turchinopas is waarschijnlijk het punt, waar de be slissing in deze wegwedstrijd zal vallen. Reeds lang bevindt zich het veld van de v.v. Yerseke in zeer slechte toestand. Hoewel nog slechts 4 thuis wedstrijden voor de competitie te spelen zün, heeft de vereniging zich genoodzaakt gezien aan de tegenspe lers te vragen om deze wedstrijden^ op hun eigen terrein te mogen spe len of op het Gcm. Sportveld te Yer seke, maar dan op Zaterdag. Teneinde voor goed uit de moeilijk heden te geraken, heeft het bestuur besloten het eigen veld grondig te verbeteren. Overgegaan zal worden tot draineren, ophogen met een zand laag en opnieuw inzaaien. Voorlopig zal dus voor de 4 elftallen niet meer hier gespeeld worden en zal het gem. terrein gedeeltelijk aan zijn doel be antwoorden. Hiervan zal ook na de herstelwerkzaamheden nog gebruik worden gemaakt, omdat het tegen woordige veld voor 4 elftallen toch te klein is om geregeld bespeeld te worden. De herstelkosten bedragen ruim f 3000. Deze zijn voor de vereniging alléén te zwaar. Verwacht mag wor den, dat de voetballiefhebbers en sportvrienden nu niet aan de kant zullen blijven staan, maar zullen to nen dat ze inderdaad wat voor de sport over hebben. Op welke manier dit gebeuren kan, zal binnenkort door het bestuur van de v.v. „Yerseke" be kend gemaakt worden. Naar wy vernemen, is voor de voet- balwedstryd BelgiëNederland, 4 April te Antwerpen, een zeer groot aantal aanvragen van Nederlandse voetballiefhebbers binnengekomen. Men schat het aantal plaatsbewy- dat men zou nodig hebben om een ieder tevreden te stellen op 20.000. Het contingent kaarten, dat de KN VB van de Koninklijke Belgische Voetbalbond krijgt, is sedert jaren vastgesteld op 8500. Hieruit volgt, dat clubs en officials slechts een beschei den toewijzing zullen kunnen krijgen. De tweede partij om het wereld kampioenschap schaken tussen Bot- winnik (wit) en Smyslov (zwart) is na 30 zetten door Botwinnik gewon nen. De stand is thans: Botwinnik 2 pun ten, Smyslov 0 punten. De massa-scha;/ kamp tusren Zee land en Belgisch West-Vlaanderen zal op Hemelvaartsdag in Terneuzen wor den gehouden. Dit werd besloten ty- dens de te Goes gehouden jaarver gadering van de Zeeuwse Schaak bond. Ondanks de ramp had het Zeeuw se schaakleven in 1953 een vlot en geanimeerd verloop. Zowel de club competities als de wedstrijden om de persoonlijke titels, het schoolschaken en de snelschaakkampioenschappen konden worden afgewerkt. In verband met sluiten van het bil jartseizoen van de club „De Verenig de Vrienden" te Koewacht bij A. van Hove werd een biljartprijskamp ge geven waaraan 48 spelers deelnamen. De uitslag was: 1 F. van Hove—R. Janssens; 2 A. de VosJ. Francke- vijle; 3 René BaertAlb. de Pair 4 Cam. v. d. Bilt—M. de Poorter; 5 R. DherdtJ. Herman. Ie serie A de Vos met 19 car.; 2e serie R. Dherdt met 18 car. KOEWACHT, 18 Maart. strovlas on- gerepeld 16—23, Gerepeld 20—36, Vlas lint, putroot 180240, dauwroot 170205. Vlasvlokken, ruwe r i -35, gezwingeld 50 —85, Lijnzaad, ongekeurd 38—42. ge keurd 54—60, Bolraap 6—8, Kaf 3. Zeer kalme markt. TERNEUZEN. 18 Maart. Golden De licious F 26, Goudreinette KF 31—37 F 27—31, Winston KF 38—43 F 11, Zoete T?gaarc1 35, °verige soorten appelen 3 —24, Prei 17—30. Knolselderij 30 p. st 13—48 p. kg., Spruiten afw. 25, Uien 2— 6, Witlof a2 60-65 b2 40-41. Wijnpeen 3—7, Koolrapen 7, St. Remy 25—36. WATERSTAI\DEI\ Mannheim 2.04 (+0.08), Kaub 1.29 0.07), Trier 1.55 (—0.01). Koblenz 1.48 (0). Keulen 1.03 0.05), Ituhrort 2.96 0,10), Lobith 9.08 0.08), Nijmegen 6 91 0.04), Arnhem 7.18 (—0.03), Eefde 2.50 0.04). Deventer 1.62 (—0.06), Namen la Plante 1.61 0.07), Borgharen 39.27 (+0.58), Belfeld 11.32 (+0.15), Grave 5.06

de Stem | 1954 | | pagina 13