Mensen en De Spookkano Ernst Hemingwayjager op groot wild en groot schrijver <|ISTAS% nd Actie U voor de middenstand Avifauna HET KLOPTE NOG OOK AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO TWEEDE BLAD DINSDAG 16 MAART 1954 [eco William Byron Mowery Erbarmelijke illusie Wederom: rapporten AUTO RAAKTE TE WATER The lost (feneration WORDT VLIEGEN DUURDER Taaie matroos BRILLEGLAZEN B. A.B. in de de mede, a.s. 35 in L wor- at het en dat ed ma- Iroegen. omsten, t f 391. op een 'ld. wonnen en de :d" be- meente- KRUIS ^CTIE U- Het lijkt wel iets uit een oorlogsroman. Het is trouwens de aanduiding van een strijd, welke in deze weken wordt gestreden. Een onbloedige, maar desniettemin een strijd. Het is de strijd tegen be krompenheid en wanbegrip, dui vels, welke in ieder milieu rond waren, dus ook in het milieu van de middenstand. We doelen op de onverschilligheid ten opzichte van het organisatiewezen, welke het ge volg van zulk een bekrompenheid en zulk een wanbegrip is. De middenstand is altijd een groep geweest, waarin de organisa tiegedachte maar moeilijk wortel kon schieten. Het zijn de fouten van de kwaliteiten van de middenstand, welke daaraan debet zijn. Eigen baas zijn, zelf doen, het zijn be grippen, welke de middenstander bizonder aanspreken. Het gevoel van eigenwaarde verzet zich tegen de gedachte, dat men hulp bij an deren zou moeten gaan zoeken. Vindt men de zogenaamde stille ar men niet het meest onder de groe pen van middenstanders en intel lectuelen? Men wil niet met de eigen moeilijkheden te koop lopen. Men wil ze het liefst zelf oplossen. Dat alles is prachtig, maar men kan het ook te ver doorvoeren en daardoor de ogen sluiten voor een maatschappelijke ontwikkeling, wel ke dwingt tot samengaan tegenover allerlei verschijnselen en machten, welke het zelfstandig bestaan van de middenstand bedreigen. Het is nu nog zo, dat slechts 30 tot 40 pro cent van de middenstand georgani seerd is. In die cijfers steekt al een heel stuk vooruitgang, want vóór de oorlog waren ze half zo groot. Doch als men werkelijk van „de" gorganit seerde middenstand wil spreken, dan zullen ze toch nog heel wat om hoog moeten. En dat wordt nu voor al urgent, nu er grote dingen staan te gebeuren met betrekking tot het middenstandsbeleid der Overheid. Men weet, dat een aparte staats secretaris voor de middenstand is aangesteld. Hij heeft het nodig geacht niet te gaan spreken over een sluitend middenstandsbeleid al vorens hij een compleet en afge rond beeld had van de middenstand en zijn positie in het huidige Neder land. Vandaar dat hij onmiddellijk is begonnen aan het samenstellen van een Middenstandsnota en dat hij daarvoor ook ruim tijd heeft uit getrokken. Die Nota is er thans. Er zijn al heel wat op- en aanmerkin gen op gemaakt. Doch hierin treffen alle oordeelvellingen elkaar: Het is goed dat er nu eens een concreet stuk voorligt, dat gelegenheid kan geven voor het overwegen van een echt, volwaardig middenstandsbe leid, Dus niet met fragmenten hier en daar doch een sluitend geheel. Van een goed en harmonisch mid denstandsbeleid kan echter geen sprake zijn, als de Overheid alleen maar actief zou zijn, als de midden stand geduldig en passief zou af wachten wat over hem beschikt zal worden. Zo'n beleid kan pas vrucht baar zijn, als de Overheid een te genspeler heeft in een sterk georga niseerde zelfbewuste middenstand, die vrijmoedig spreekt over zijn no den en verlangens, die gedachten aandraagt en critiek uit, die zich bereid toont gemeenschappelijke taken op zich te nemen. Er is in de middenstand beduchtheid, dat de Overheid, haar bevoedheden te ver zal uitstrekken en veel te veel in voorschriften wil vangen. De mid denstand kan dit gevaar keren door te tonen, dat hij in vrijwillig heid en zelfstandigheid verantwoor delijkheid durft te aanvaarden door in de organisatie de handen ineen te slaan. Cen middenstander, die zijn eigen belang begrijpt, zal zich daar om organiseren. De katholieke mid denstander weet ook, dat hij een taak heeft mede te bouwen aan een nieuwe samenleving, waarin het vrije ondernemerschap niet wordt opgeslorpt door de almachtige staat, doch waarin ook de belangen van individuen en groepen juist geor dend en afgestemd worden op het algemeen welzijn. We gaan gewichtige tijden tege moet, waarin grote beslissingen zul len vallen ten aanzien van het toe komstig maatschappelijk bestel. De middenstand moet daar bij zijn en zijn rol kunnen spelen in geor ganiseerde kracht. Daarom, ongeor ganiseerde middenstander, ken thans uw verzuim, weet te luisteren naar hetgeen uw georganiseerde standgenoot U dezer dagen te ver tellen zal hebben. Dan zal de Actie U een groot succes worden. ^Advertentie) het unieke vogelpark te Alphen a/d Rijn heropent 10 April 1954 Alle inlichtingenStichting Vogelpark AVIFAUNA Alphen aan de Rijn - Telefoon K 1 720 - 3300 9. door Hierheen droeg hij hun kano en verdere bezittingen. Snel maakten zij nu het nog ging een vuurtje en beireidden een warm ontbijt: gebak ken spek, brood, dat ze in het warme spekvet doopten en thee uit Joan's keteltje. Daarna nam Joan, ass een echt meisje, kam handdoek en poederdoosje en liep het bos in naar een bergbeek- je. Ze had zich de vorige avond voor deze tocht verkleed mocassins, een stevige donkerblauwe rok en jumper, een leren jasje en een rode baret. Die baret arok Alans aandacht. Die had hij vroeger als eens gezien, op Joans hoofd; hij had haar ergens ontmoet met die rode baret uitdagend op haar lokken geplant. Na water op hun vuur te hebben gegoten, zodat scherpe ogen geen rook konden bespeuren en geen Cree-neus ook maar iets kon ruiken, daaide Alan af naar de plek. waar die fel-oogige onbekende hem de voorlaatste nacht v. beroofd had. Twintig minuten lang doorzocht hij dit kampeerterrein naar mogelijke pR hebben in Rusland verkiezin gen plaats gehad. Maandenlang zijn de zelfbswuste Sovjet-burgers ertoe opgewekt naar de stembus te trekken. Het land is overstroomd met millioenen pamfletten. Politie ke propagandisten gingen dag - in dag-uit op stap, om de mensen te vertellen, hoe ze op de grote dag hun burgerplicht moesten vervul len. Thuis kreeg ieder elke week bezoek van zo'n man. Op de fabrie ken werd enige malen per week na afloop van het werk het hele per soneel bij elkaar getrommeld, om uiteengezet te krijgen, welk een gunst het was het stembiljet te mo gen hanteren, uit dank waarvoor men de productie nu maar eens moest verdubbelen. De radio schet terde het iedere dag uit, dat de verkiezingen algemeen, voor allen gelijk en geheim zouden zijn. Jawel.... Op het stembiljet stond maar één lijst. Er waren net zoveel candidaten als er plaatsen vervuld moesten worden. Die candidaten waren door de partijleiders uitge zocht, zonder dat de kiezers er aan te pas kwamen. Dit eenheidsmenu kreeg men voorgelegd. En nu was het parool: Kiest! Welk een droevige klucht! Alleen door niet - stemmen zou men op negatieve wijze van een afwijkende mening blijk kunnen geven. En aan gezien iedereen en alles op georgani seerde wijze naar de stembus wordt gedreven, komt van die mogelijk heid ook niet veel terecht. Het is een caricatuur van de ech te democratie, maar ook een hulde aan haar. Want men wil de Sovjet massa toch de illusie geven, dat ze van de democratie geniet, zij het een erbarmelijke illusie. OORSPRONKELIJK was het der de interim-rapport van de Del tacommissie vrijgegeven voor van daag met de beperkende bepaling erbij: publicatie op een zodanig uur, dat een vroeg - verschijnend och tendblad als het onze pas morgen zou kunnen publiceren. Dat is nu te elfder ure aldus gewijzigd, dat we tóch het rapport kunnen afdruk ken. Dit is een officiële publi catie met authentieke gegevens. Officiële publicatie van het rapport Van Cauwelaert - Steenberghe zal echter nog wel even op zich laten wachten. Wat er zo uitvoerig over bekend is geworden, zou op enkele punten wel eens niet kunnen klop pen met de feiten. Zo menen we zeker te weten, dat er over de spoorwegtarieven voor Terneuzen nog géén overeenstemming is be reikt. Die kwestie is opengehouden. Ook wat de kostenverdeling betreft ontbeerden de mededelingen nauw keurigheid. De percentages, door Nederland te betalen, zouden na melijk alleen gelden de kanaalver bindingen, voor zover ze Nederland se bodem doorsnijden. Laten we echter afwachten tot de Franse ver taling gereed en het drukken ge schied is. Dan weten we het precies. Twee doden te Amsterdam Vondagnacht is een pesonenauto met twee inzittenden van de smalle Weesperzijde te Amsterdam pardoes in de Keulse vaart gereden. De politie, die onmiddellijk werd ge waarschuwd, ontdekte eerst na een kwartier dreggen de op zijn kop liggen de wagen. Met behulp van een takel wagen van de brandweer bracht men de auto op het droge, De twee inzittenden kwamen om het leven. UOOR de gehele wereld betekende de le Wereldoorlog een vreselijke schok: men had geleefd in de over tuiging dat het leven niet zo kwaad en de mens nog niet zo slecht was. De „Eeuw van het Kind" was nog maar goed begonnen en men streefde naar sociale gerechtigheid en verant woordelijkheidsgevoel. naar ,,rein le ven" en andere grote en mooie idea len. Aan dat alles werd wreed een eind gemaakt door het uitbreken van de oorlog! Tot zoiets had men de mensheid echt niet in staat geacht. Een gevolg daarvan was dat velen tot de overtuiging kwamen dat alle leuzen en beginselen, ook religieuze, voos en vals waren: dat zij alles over boord gooiden en kwamen tot een onverschillig cynisme. Enkele jongeren echter, waarbij we ook Hemingway moeten rekenen, gin gen op zoek naar een nieuw beginsel, een nieuwe levensleer, zij wilden on derzoeken of er nog iets waardevols en houdbaars in het leven te vinden was. XTADAT gebleken was dat zovele schoonschijnende leuzen (in hun ogen althans) vals waren, is het te begrijpen dat zij daarbij zeer omzich tig te werk gingen. Het religieuse, het gevoelige, het mystieke waren niet helemaal te doorgronden, daarin zou den zij bedrogen kunnen worden. Daarom gingen zij op zoek in de nuchtere, harde realiteit, waar alles duidelijk is. Deze houding is ook ken merkend voor Ernst M. Hemingway. Hij werd in 1898 in Illinois geboren, waar zijn vader een dokterspraktijk had. Ge enstudent stak er in de jonge Ernst, maar een natuurmens: jagen en vissen waren en zijn de liefheb berijen van deze schrijver. Hij maakte geweldige tochten door de wouden, woonde samen met Indianen en avon turiers. kortom hij leerde het primi tieve leven kennen in de practijk. Daarna werd hij oorlogsvrijwilliger: inFrankrijk, in Italië. Het gevaar trok en boeide hem! Hij is bijvoorbeeld ook oorlogscorrespondent geweest in het Nabije Oosten. Deze werkelijkheid, de bittere realiteit van de slagvelden, van de Parijse café's, van de primi tieve natuur en de oerwouden vinden wij ook in 't werk van Hemingway. W/E kunnen hier natuurlijk niet alle publicaties van de schrijver noe men, we volstaan met een paar. Een van zijn meesterwerken is „A Farewell to Arms". Niets wordt ons hier bespaard van de vele gruwelen die de oorlog met zich mee brengt: de slagvelden, de barre natuur, de ont aarding van de militairen en in de beschrijving hiervan is Hemingway op zijn best. Het thema van het boek is een liefdseverhouding tussen de Engels man Frederic Henry, vrijwillig als militaire arts naar Italië gegaan, en de verpleegster Catherina Barthley. En het is deze liefde, die zich lang zaam verinnigt en verdiept, die ons even doet hopen uit de keiharde, bittere realiteit te ontsnappen. De ..Inglese" komt tot de conclusie dat liefde opofferingen en dienstbaarheid vraagt en temidden van haat en ver derf zijn deze twee mensen gelukkig. Maar bij de geboorte van hun kind, sterft Catherina. Was dan alles toch maar een gemene truc geweest? De dood staat aan het eind van alles. In het boek „Voor wie de klok luidt" zien we de realiteit van de Spaanse burgeroorlog, wreed, afschuw wekkend, ononderbroken. Ook hier weer een liefdesverhaal, doch vooral in de figuur van de vrouw veel min der fijn genuanceerd en uitgediept. Hier zoekt de schrijver zijn heil meer in de richting van het sociale: het samen streven naar een groot doel, het samen strijden voor recht en vrij heid. Maar ook hier weer geen vaste conclusies, slechts aanduidingen. (Advertentie) De grote waarde van Hemingway's werken ligt echter in zijn beschrij ving van de werkelijkheid: kort, snel en zakelijk in een klare, uiterst so bere en eenvoudige taal. Maar ook van een onontkoombare intensiteit en natuurgetrouwheid. Het meest af schrikwekkende, de walgelijkste men sen, alles wordt bij hem tot iets wat volkomen aanvaardbaar is, iets waar aan wij geen moment twijfelen. Zijn methode van schrijven heeft veel navolgers gekregen, maar geen enkele heeft de hoogte van Heming way geëvenaard. Mogen wij u tot slot aanraden het boek: De oude man en de zee" eens te lezen. U kunt dan met Hemingway- op-een-vanzijn-hoogtepunten kennis maken. H. D. TOEN dezer dagen een 18-jarige Hilversummer tesamen met twee helers werd gegrepen, omdat hij uit de fabriek waar hij werkte vele ko peren siervoorwerpen, zoals molentjes en dergelijke, had gestolen, was zijn verweer: „Ze gappen allemaal". De Hilversumse recherche heeft die bewering eens op waarheid getoetst en zij is inderdaad op verwonderlijke omstandigheden gestoten. Inmiddels hebben 20 van de 50 arbeiders dezer fabriek bekend voorwerpen te hebben gestolen. Het onderzoek duurt nog voort, maar reeds kon een massa ko peren voorwerpjes bij de dieven en helers worden achterhaald. QRIFFITH POWELL, directeur van een luchtvaartmaatschappij, heeft bij zijn terugkeer in Londen van een conferentie van de federatie te Parijs verklaard dat het vliegen in Europa mogelijk 15 procenj duurder zal wor den. De conferentie was oorspronkelijk bijeengeroepen teneinde verzet aan te tekenen tegen een nieuwe Franse be lasting voor luchtpassagiers ingaan de op één Juni. Powell zeide echer, dat, als andere Europese landen het Franse voorstel zouden volgenen zulks liet zich aan ziend-een algehele verhoging van de vliegprijs met 15 procent het gevolg zou zijn. IJIT de vijfde verdieping van een huis vallen en dwars door een pannendak op de grond terechtkomen, met slechts en kele schaafwonden: dit kunst stukje heeft de Nederlandse matroos, Antonias Cornelis uit Den Haag volbracht, maar er dient onmiddellijk aan toege voegd, dat hij dronken was. Hij was namelijk in een huis te Savone (Italië) de trap op- gezwijmeld. Vijfhoog zag hij 'n open deur en trad binnen. Jam mer genoeg was het een ven sterdeur cn Cornelis tuimelde naar beneden. Bij het gerucht van de verbrijzelde pannen kwamen verschillende personen toegelopen en vonden de ma troos onbeweeglijk liggen. In het ziekenhuis waar onze ma troos zich enkele malen geeu wend uitrekte, konden de zie kenverplegers slechts enkele oppervlakkige schaafwonden vaststellen. Enkele uren later was de matroos al weer aan boord van zijn schip de „Hofland" zonder zich iets van het voorgevallene te herinneren. Hartslag ■""TECHNISCH gesproken staan wij toch maar voor niets meer. Neem het geval in Amerika waar het reeds mogelijk is, de dokter te lefonisch je hartslag te laten horen. Dan hoeft de man -r niet express voor te komen. En denkt de patient: „Kom, hoe zou het met mijn hart staan?", dan belt hij gewoon op. Pruimers FAE onderwijzers van de school te Gadsen (Alabama) keken even raar op, toen een vader kwam ver tellen, waarom zijn zoontjes van 9 en 11 jaar de school verzuimden. „Dat is gauw verteld", sprak de va der. „Er zijn geen spuwbakjes in die school van jullie". „Spuwbak jes?" vroegen de onderwijzers die niet wisten dat die waren opgeno men in het leerprogramma. „Ze pruimen", zei Pa. Gebaar £)E PRESIDENT van de Philip- pijnen wilde wel eens een royaal gebaar maken en maakte bekend, dat ieder van zijn onder danen gratis een telegram naar de regering mocht sturen als hij klachten had over de ambtenaren. De vloed barstte onmiddellijk los en reeds een dag later moest over haast aan het besluit worden toe gevoegd, dat de telegrammen voor dit doel maar tot 50 woorden toe, gratis verzonden konden worden. Spoor T)E POLITIE te Bracar, ergens in Rusland, had niet veel moeite met het opsporen van de dader van een inbraak. Hij had een paar hon derd gulden gestolen. Toen de poli tie dat wist ging zij naar sporen zoeken. Ze vond die: De voetstappen in de sneeuw leidden rechtstreeks naar een café, een honderd meter verder. De man zat er nog steeds tier te drinken op de goede afloop. Kip gterk kippenverhaal. Plaats van handeling: boerderij in Baldwin. Hoofdrol: kip. De kip namelijk, die iedere morgen om half negen de boerderij binnenwipt, daar op de divan naar het televisieprogramma blijft kijken, tot het afgelopen is, dan een ei legt en weer naar buitenstapt. T egenmaatregel ""TOON, die te lang afwezig bleef uit deze rubriek, heeft weer van zich doen spreken. Aanleiding was de verhoogde koffieprijs. Wat nu? vroegen wij. Meer gaan verdie nen, meende Toon. Toen bleek dat deze oplossing te optimistisch was gezien heeft hij DE oplossing ge vonden: Hij drinkt voortaan bier bij zijn boterhammetje. En per fles je krijgt hij nog eens statiegeld terug ook. Schilderijen TANLANGS werd in de Zwitserse stad Zurich een schilderijenten toonstelling gehouden van de be roemde Hollandse Meesters der 17e eeuw. Deze tentoonstelling is een groot succes geworden, want zij trok bijna 90 000 bewonderaars der Nederlandse schilderkunst. Ook een vader bezocht met zijn zoon deze tentoonstelling, waar de meesterwerken van Frans Hals, Pieter de Hoogh, Johannes Vermeer en andere te bewonderen waren. Plotseling riep de zoon uit: „Pappa, deze schilderijen hebben allemaal de namen van K.L.M.-vliegtuigen!" Rijles TbE GEMEENTE Haifa zal starten met het geven van avondcur sussen in het Hebreeuws, rekenen en aardrijkskunde. Dit is speciaal om Israëlitische ouders in staat te stellen hun kinderen bij het huis werk te helpen. Deze laatsten hebben vader door de bevroren sneeuw het initiatief met gejuich begroet. aanwandelen!". „Nu kindertjes, hier komt groot- WOENSDAG 17 MAART 1954 HILVERSUM I. 402 METER VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 818 Gram. 8.50 V.d. huisvrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram (Om 9.30 Waterst.). VPRO: 10.00 School radio. VARA: 10.20 V.d. Vrouw. 11.00 Gram. 12,00 Promenade-ork. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 V.h. platteland. 12.38 Hammondorgel. 12.45 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dansmuz. 13.45 ,De weg omhoog", caus. 14.00 V.d. kind. 16.00 V.d. zieken. 16.30 Strijkkwart. 17.15 Lichte muz. 17.45 VARA-varia. 17.50 Regeringsuitz. Neder land en de wereld: Nederlanders in Zuid- Afrika, door Mevr. J. Rebel-Runckel. 18.00 Nws en comm. 18.20 Act. RVU. 18.30 „De Moderne Mens onder hoogspanning", door Prof. R.W. Broekman. VARA: 19.00 V.d. kind. 19.10 Joodse uitz. VPRO: 19.30 V.d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Pol. comm. 20.15 Marinierskapel. 20.55 „Puntje en Anton", hoorsp. 22.25 Gram. 22.45 „Al- bert Einstein, bouwer van een wereld beeld", causerie. 23.00 Nws. 23.15 Soc. nws in Esperanto. 23.2024.00 Gram. HILVERSUM II. 298 METER. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Ge wijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst! 8.35 Gram. 9.00 V.d. zieken. 9.30 V.d. vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.15 „Met lege han den", hoorsp. 12.30 Land- en tuinb. me- ded. 12.33 Sopr., alt en piano. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Metropole ork. en solist 14.00 Gram. 15.00 Jeugdconc. 15.45 Gram. 16.00 V.d. jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Orgelspel 18.00 Mil. caus. 18.10 Gram. 18.15 Cello en or gel. 18.30 „Spectrum v.h. Chr. Organi satie- en Verenigingsleven". 18.45 Gees telijke liederen. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Bui- tenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Strijkork. en solist. 21.00 Lijdens meditatie. 21.30 Pianorecital. 22.00 ,,De strijd om de vrijheid", caus. 22.15 Lichte muz. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nws en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL, VLAAMS, 324 METER. 11.45 Symph. ork. 12.15 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.05 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.10 Kamer- muz, 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voordr. en muz. 18.30 V.d. sold. 19.00 Nws. 39.40 Volkszang. 20.00 Hoorsp. 21.00 Operette- muz. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nws. BRUSSEL FRANS, 484 METER. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Belgische muz. 14.00 en 15.00 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Zang en piano. 17.50 Gram. 19.15 en 19.28 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 20.15 Symph. ork. Om.koren en sol. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws. (Advertentie) yj DE VERBETERDE PUNCTUAL CORRECTED sporen, door de bezoeker achtergela ten, doch hij vond niets. Hij had niet anders verwacht. Als een boze geest was de man ineens in de kring van zijn kampvuur opgedoken, als een geest was hij verdwenen. Wie hij ook was en waar hij thans zijn mocht, hij was in veiligheid. Niemand verdacht of zocht hem. Een ander was het wild, dat men najoeg. In hun schuilplaats teruggekeerd, verjoeg hij een luidruchtige vogelfa milie, die tegen Joan en hem zat te snateren, haalde drinkwater en sneed wilgentakken, waarop zij hun dekens konden spreiden. Eindelijk verrees de zon van achter de oostelijke bergketen; de mist trok op en een stralende herfstdag, warm en mooi. viel als eco zegening over het gebergte. De wouden langs de Sulteena schitterden in bonte herfst tooi en een paarlgrijze sluier van ver- de bosbranden hing in de lucht. De watervogels, die de winter voelden na deren, klapwiekten zenuwachtig stroomop en stroomaf en verzamelden zich in troepen voor de verre vlucht naar het Zuiden. Alan schonk Joan en zichzelf een laatste kopje thee in en leunde tegen een bemoste rots. Nu kreeg hij voor hei eerst dr gelegenheid, eens rustig met Joan Hastings te praten en hij was van plan enkele van de raadsels die hem kwelden, tot Klaarheia te brengen. De rivier afspiedend naar de rood-met-gouden politieboot. begon hij. „Joan, hoor eens ik zou graag weten waar wij elkaar vroeger ont moet hebben". Ze vertelde het prompt. „Twee jaar heb ik aan de univer siteit in Alberta gestudeerd. Daar heo ik je meermalen gezien en je zult ei mij ook wel gezien hebben zo in het voorbijgaan. Daarom kende je me terug, zonder te weten wie ik was". „Was jij in Alberta? Hemel, ik had nooit gedacht Ja, toch wel! Ik vond het al vreemr. dat je Grieks zat te lezen, daar in die winkel. Grappig dat je mij zo direct herkende en ik jou niet. Ik weet nóg niet, waar ik je ontmoet heb". „Helemaal niet gek. Jij was een be roemdheid daar, „de Zwervende Rots" en ik een doodgewoon meisjesstu dentje." „Hmm!" Alan brak een twijgje af en knabbelde erop, kijkend naar de haar lok. die langs Joans wang wuifde. „Nou begin ik de zaak te snappen. Jij wist, dat ik een bekend persoon was, in de sportclubs en zo; daarom begreep je, dat ik niets had uit te staan met dien moord op Grindley." „Niet waar", verbeterde Joan; „be roemdheden en sporthelden kunnen evoii «oea nusua- n J. e- mand anders.' Alan begreep er niets van. „Hoe wist je dan dat ik onschuldig ben?' „Joan aarzelde even. ..Ik vertel het je liever niet. je zult het gek vinden. Maar... nou goed dan! Herinner je je het meisje, dat 'savonds aan de kassa zat in de studenten eetzaal? „Was jij dat?" Joan knikte. „Ik verdiende zo een deel van mijn studiegeld. Het begon vader toen al te gen te lopen want de bontprijzen gingen zo omlaag. Jij kwam daar op een avond binnen en kocht iets, en ik gaf je te veel geld terug. Een kwartje te veel. J gaf het kwartje terug. Je zei niets de zaalchef stond erbij en je wilde zijn aandacht niet vestigen op mijn vergissing. Je gaf me het geld stuk terug en ging weg." „Lieve deugd dat Je je zo'n klei nigheid nog herinnert", snoof Alan, denkend aan zijn sporttriofen. „Ik wist wel dat jij het dwaas zou vinden, maar dat is het niet! Je gaf me dat geldstuk zo vanzelfsprekend te rug dat ik merkte dat je niet alleen eer lijk van aard was, maar ook aan an dere mensen dacht. Je aarzelde niet. Je maakte geen drute. Je gaf me het zo onwillekeurig terug, als een mens aaem naa.ii. Van aal moment af wist ik, dat je zo eerlijk als goud bent." Alan staarde naar de verre bergen. Zo! Een kwartje! Mijn leven ge red door een dun. Canadees kwartje", zei hij, niet zonder bitterheid. „Weer zo'n vervloekt toeval. Het is nu dit maal eens in mijn voordeel, maar het blijft zuiver toeval." „Wat bedoel je?" „Och, niets", ontkende Alan en ver viel in somber stilzwijgen. Joan plukte aan een berkenbast en sloeg hem gaande, ze had hem kunnen vertellen dat ze het bewuste kwartje be waard had en nog altijd bezat, als een dierbare herinnering aan Alnn Lara mie. Van verre en heel onpersoonlijk, had zij de „zwervende rots", bewon derd in haar studiejaren, niet zozeer om zijn sportroem als om zijn krach tige mannelijkheid en zijn zelfver trouwen, die zo sterk afstaken bij de meeste studenten. Hij miste het ver waande en cynische, dat zovele stu- denken. vooral de inteligenten onder hen kenmekte; hij was eenvoudig, op recht en schuchter. Het kwam haar voor, dat de univer siteit voor Alan Laramie meer beteke- de dan een oord. waar men een winst gevend beroep kon leren. Hij sloeg niet het eerste het beste gemakkelijke pad in maar tastte onhandig zoekend, rond anar een iedeaal doel. Dat heerlijke, onzekere zoeken, terwijl zijn jaarge noten zich al tevreden nestelden in de nissen, waar ze de rest van hun leven zouden doorbrengen. „Johan", zei Alan hij was uit zijn sombere gepeinnen ontwaakt „Ik neem dat verhaal van dat kwartje aan, maar ik snap nog steeds niet, waarom je je geroepen voelde mij uit die gevangenis daar in Lac L'Outre te bevrijden." „Zou jij een onschuldig persoon la ten afstraffen?" „Je moet nog een andere reden heb-' ben"' hield hij vol, „Toch niet," ontkende Joan, maar ze wendde haar blik af terwijl ze dit zei. Alan voelde, dat ze de waarheid niet sprak. Buiten het feit. dat ze medestudenten waren en zij in zijn onschuld geloofde, had zij een per soonlijke reden om hem te helpen vluchten. Ze verzweeg iets. Boos omdat ze hem onwetend liet, wilde hij zeggen: hoor eens. meisje, als jij zelf belang bij de zaak hebt. dan bedank ik er voor me als mario net te laten gebruiken. Maar hij voel de, hoe onbillijk die gedachte was en verwierp ze. Wat ook haar drijfveer mocht zijn. hij had haai' in ieder ge val veel te danken zijn vijheid. misschien zijn leven. Bang haar te beledigen als hij meer zei, zweeg hij. Haar stilzwijgen was als het zwijgen van de bergen, en slechts langzaam won men haar ver trouwen. Stroomaf fladderde een vlucht vo gels rond een met pijnbomen be groeide landtong en uit hun vlucht kon Alan opmaken, dat ze waren op gejaagd door het een of ander. Even later hoorden Joan en hij een diep gezoem in de verte de politie boot. Hij sprong op en keek hun schuil plaats rond om zich te overtuigen, dat niets wits of opvallends zichtbaar was. „Stop die baret liever weg, kame raad." ried hij; „een woud-Cree kan die op een mijl alstand al zien. Schotse jagers dragen rode mutsen, opdat ze elkaar niet bij vergissing kunnen mis sen. Je had niet zo'n rode muts moe ten meebrengen," „Ik heb geen andere baret of hoed," bekende Joan. Alan had zichzelf een schop kunnen geven, dat hij naar tot deze erkenning had gedwongen. „Nou het hindert niet; we varen toch hootdzakelijk 's nachts en ik vind het een snoezige muts." tWordt vervolgd).

de Stem | 1954 | | pagina 3