WALCHEREN Z-.VEAANDEREN Zuid-Beveland Kringvergadering K.A.B. op de Eilanden Ronkende dragline boort zicli door St Jansteens Hoofdstraat Normen bekend SOLISTENCONCOURS TE KAPELLE Middelburgse schoolkinderen ontvingen saneringskaarten Philippine s nieuwe kerk bijna klaar Verhelderende causerie van Pater Engelbertus De melkproductie- controle in Zeeland ZIERIKZEE KRIJGT PROPAANGAS MIDDELBURG TERNEUZEN Met een gezond gebit van school PRIMEUR Dank van Tholen en Sint Philipsland Dief aangehouden Opvoering productivi teit in Zeeland ^A. WILKING AGENDA HEDEN MORGEN 2 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 16 MAART 1934 2 NIEUWE II OLE RING VESTIGT DE AANDACHT OP NODIGE ZUIVERINGSINSTALLATIE QVER gebrek aan belangstelling hebben de uitvoerders van het riolerings werk in St. Jansteen vast niet te klagen! De machtige arm van de dragline zwaait vaak als het ware boven de hoofden van een geïnteresseerde jeugd, die zo n opgebroken en doorploegde Hoofdstraat wel leuk vindt. Voor de bewoners van die straat moet het niet zo'n pretje zijn, zo'n daverende machine voor de deur te hebben staan en dan bovendien nog de last te ondervinden van een opge broken straat, waar de enige nog be gaanbare stroken bijna allemaal be zet zijn door lange rijen rioolbuizen, die met hun duizend kilo per stuk onverzettelijk in de weg staan. Maar om er zo maar eens naar te kijken, hoe de arbeiders er in slagen de nieuwe riolering meter na meter voor elkaar te krijgen, is toch ondanks alle ongemak wel eens een aardig ver zetje. Dat moet tenminste wel de ver klaring zijn van de nooit ophoudende stroom nieuwsgierigen. Sedert de dragline zich ronkend van het begin van de Hoofdstraat tot nu al voorbij het gemeentehuis gegra ven heeft, zijn de werklui er al aan gewend op hun vingers te worden gekeken. Met machtige grepen klauwt de zware machine een vele meters diepe voor in Steen's histo rische grond en zodra men weer ver genoeg gevorderd is wordt de kolos sale „bak" met zijn glimmend scher pe tanden losgehaakt en laat de ma chinist een volgende rioolbuis in het gapende gat zakken, met een gemak alsof een ton niets betekent. Dan rukt het ronkende gevaarte weer een eindje op. graaft verder en smakt de losgewoelde grond met een kletsen de smak op de zo juist gelegde bui zen, zodat de hele Hoofdstraat zoals 't in het voorjaar past, fris wordt om gespit. ONFRISSE GEUREN IN HULST Liet gehele karwei, dat St. Jansteen en Kapellebrug van een goede rio lering voorziet, zal nog wel enkele maanden vergen. Als het gereed is, kan de aansluiting plaats vinden. Via de Galgestraat waar eens de galg stond waaraan de „brigand" Andries Vermunten door de Fransen werd op geknoopt omdat hij toonde een zui vere Vlaming te zijn! raakt St. Jansteen dan van zijn afvalwater be vrijd. Het werk in St. Jansteen vestigt nog eens met nadruk de aandacht op het in de gehele omgeving bestaande rioleringsvraagstuk. Uiteindelijk zal het afvalwater van St. Jansteen weer in de buitenvest van Hulst terecht komen, hetgeen voor de in dit opzicht al veel ge plaagde Hulstenaren geen prettig vooruitzicht is. Natuurlijk is het ge hele project gericht op de toekom stige zuiveringsinstallatie te Hulst, welke voor meerdere gemeenten be doeld is. Maar van het begin van de bouw daarvan blijkt nog totaal niets; zelfs een vast plan is er nog niet. Er zullen De agrarische schade (")P vragen van het Tweede Kamerlid de heer -M. van der Weijden (KVP) betreffende de vergoeding van door de watersnood aangerichte agra rische schade heeft de minister van Financiën geantwoord, dat door ver schillende diensten en instellingen voor de vaststelling van de vergoe dingsnormen reeds adviezen werden uitgebracht en dat voor een groot aantal goederen deze normen inmid dels reeds konden worden opgesteld. Deze vergoedingsnormen zijn reeds vóór haar afkondiging in voorlopige vorm aan de met de uitvoering be laste bureaux ter beschikking gesteld, zodat een aanvang kan worden ge maakt met de definitieve berekening en uitkering van de vergoedingen. Het is niettemin duidelijk, dat de berekening en de uitkering van de vergoedingen voor alle schadegevallen tijd zullen vorderen. Met het oog daarop staat de mogelijkheid tot het verstrekken van voorschotten op aan vraag voorlopig nog open. Op deze wijze zullen eventuele moeilijkheden bij de financiering van bedrijfsuitga- ven kunnen worden vermeden, terwijl tevens de definitieve betaling zal kunnen worden bevorderd. eerste nog enkele „verlossende woor den" gesproken moeten worden, alvo rens het zo ver is. Nu de zomer na dert het voorjaar heeft al een voor proefje geleverd zal Hulst weer veel neiging gaan gevoelen met was knijpers op de neus te gaan lopen. Hoe lang het nog zal duren voor dat dit leed geleden is, valt niet te zeggen. In ieder geval; als er volgen de week een zuiveringsinstallatie zou staan, zou het nog minstens een jaar te laat zijn! Advertentie) Bij de eerste aanwijzing van Rheumatische Pijn moet gij zeker Kruschen nemen. De zes minerale zouten die Kruschen bevat sporen lever, nieren en inge wanden aan tot actievere werking het bloed gaat sneller stromen, on zuiverheden worden afgevoerd en zo worden rheumatische pijnen gesmoord in de kiem. In duizenden, zelfs hard nekkige gevallen bracht Kruschen baat. Waarom zoudt gij dan Uzelf te kort doen TN HET „Slot Osleude" te Goes werd een vergadering gehouden van het kader der KAB in het Dekenaat Mid delburg. Een verheugend verschijnsel was wel de goede opkomst der Kajot- ters die op deze vergadering waren uit genodigd in verband met de causerie tan pater Engelbertus, de leider van het Ontwikkelingswerk in het Bis dom Haarlem. Pater Engelbertus besprak op zijn eigen geestige en doeltreffende wijze het ontwikkelingswerk in de KAB Het wil er bij mij niet m, zei spr.. dat in Zeeland de mogelijkheid zou ont breken om de arbeiders, die toch ge ëmancipeerd zijn' het grote nut van het ontwikkelingswerk bii te brengen. Niet genoeg zien wij. dat het gaat om onszelf. We praten wel graag mee, maar kunnen het niet altijd voldoende omdat het ver boven onze kennis gaat. Hij deed een beroep op vakbondsbe stuurders en leiders. Als elke vakbond 2 leden zou kunnen aanwijzen voor deze cursussen dan zal met Septem ber de zaak kunnen draaien, een zaak, die van groot belang moet worden ge acht voor de opkomst van de KAB en vakorganisaties Van de gelegenheid tot gedachten- wisseling werd door de heer Raas ge bruik gemaakt en deze betwijfelde sterk of de onmacht in de bedrijven van de arbeiders niet wat overdreven is. Er zijn legio gevallen waarbij is bewezen dat de arbeider werkelijk deel kan ne men aan besprekingen in de bedrijven. Pater Engelbertus betwijfelde dit geens zins. SNEL TEMPO Geen enkele eerste prijs met lof of onderscheiding VATERDAG werd in hotel de Zwaan te Kapelle het eerste gedeelte van het door de Bond van Harmonie- en Fanfareverenigingen in Zeeland gehou den solistenconcours afgewerkt. Na het openingswoord door de voorzitter van deze bond, de heer Maas uit Kortgene, sprak vervolgens de vice-voorzitter van „Ons Genoegen" te Kapelle, de heer Joh. Schipper, een kort woord. De prestaties zijn In vergelijking met die van vorige jaren belangrijk lager. Geen enkele eerste prijs met lof of onderscheiding kon door het jurylid, de heer Pi van Mever, worden uitgereikt. MA DE causerie van de pater werd het huishoudelijke gedeelte van de vergadering in snel tempo afgewerkt. Notulen financieel verslag en begro ting 1954 werden goedgekeurd. Aan ae beurt van aftreden waren M. Grim. penningmeester; P. Raas Chr. secreta ris en F. Schets lid. Voor de heer Schets werd door de afd Goes een te- gencandidaat gesteld in persoon van de heer de Rechter. Plasman uit Oud- Vossemeer werd vervangen door de heer Havermans uit Oud-Vossemeer. Na stemming bleek dat secretaris en penningmeester benevens de heer Ha vermans met alle stemmen werden ge kozen. terwijl e'e heer Schets met grote meerderheid eveneens in het Krlng- bestuur bleef. Als afgevaardigde van de Kring wrd in ht Kath. Charita tief Centrum benoemd de heer Traas te 's-Heerenhoek In de rondvraag vroeg de heer de Rechter aan de voorzitter of het mo gelijk is voor een afdeling der KAB om buiten het Kringwerk te blijven. Mocht dit zo zijn dan zal de afdeling Goes besluiten niet meer aan het Kringwerk deel te nemen. De voorz. meende dat dit onderwerp eerst in een algemene ledenvergadering van de afd. Goes zal moeten worden behandeld. Verkiezing Provinciale Staten F de zitting van het hoofdstembu reau voor de verkiezing van de le den van de Provinciale Staten van Zeeland in de kieskring Sluis, werd van de lijst van de K.V.P. geschrapt de naam van de heer C. J. de Beleir te Westdorpe. Aanleiding hiertoe was, dat met werd ingeleverd de benodigde verkla ring van bewilliging in de candidaat- stelling. (Advertentie1 DE UITSLAGEN De uitslagen zijn als volgt: Derde afdeling solisten: J. de Wee, bes clarinet, „Mozart", Yerseke, 64 pnt. Ie pr.; G. Kramer, Alt „Ons Genoegen", Nisse. 58 pnt. 2e pr., J. v.d. Ha ge, sopr. sax. „Ons Genoe gen" Nisse 58 pnt. 2e pr.; J. Evertse, bugel, „Ons genoegen" Nisse, 59 pnt. 2e pr.; A. Wondergem, trombone, „Vooruit" Waarde. 58 pnt. 2e pr.; M. Knopjes, trombone, „Euterpe", Hein kenszand. 55 pnt. 3e pr.; C. de Smiüt, piston „OKK" Borssele 54 pnt. 3e pr.; S. Wondergem. tuba, „OKK", Borssele 48 pnt. 3e pr.; Abr. Koster, piston, „Wilhélmina", Colijnsplaat, 53 pnt. 3e pr.; J, Hulszoon, bugel, „Ons Ge noegen'' Kamerland 64 pnt. Ie pr.; A. Mullié, bariton, „Ons Genoegen' Kamperland, 66 pnt. te pr. Derde afdeling Duo's: J. v.d. Hage. sax.sopr. en Ch Ver burg, bariton. „Ons Genoegen", Nisse, 65 pnt. Ie pr.: P. Vette, piston en J. Booman, bugel. „Ons Genoegen" Nis se. 57 pnt. 2e pr. Tweede afdeling solisten; Theo Oudeman, piston, „OKK" We- meldinge, 64 pnt. Ie pr.; C. Verourg, bariton „Ons Genoegen" Nisse, 64 pnt. Ie pr.; H. Felius, alt „EMM" Kortge ne. 57 pnt. 2e pr.; M. van Overloop, piston „Ons Genoegen" Kapelle, 6a pnt. Ie pr.; C. Hoogesteger, bugel „Ons Genoegen" Kapelle 60 pnt. 2e pr.; C. van Weele. sopr.sax. „OKK" Borsse le. 60 pnt. 2e pr. Tweede afdeling Duo's: Adr. Hoogesteger en Corn. Hooge steger, bugels .Ons Genoegen" Kapelle 61 pnt 2e pt: M. van Dalen, bugel en P. Mol. trombone „Exelcior" 's-Heer Arendskerke 54 pnt 3e pr. Eerste afdeling solisten; B. P. Hollestelle. es clarinet „Mo zart" Yerseke 66 pnt le pr; A Hoo gesteger, bugel „Ons Genoegen" Ka- /OOR de Vereniging tot Verbetering V van het Rundvee in Zeeland heeft ir. Harmsen, de Rijksveeteeltconsulent te Goes, gesproken over de melkpro ductie-controle en de Ha arm ede verband houdende vraagstukken. Dëze controle is. zo bleek uit zijn betoog, de laatste jaren sterk uitge breid: in ons land worden thans 80.00b bedrijven regelmatig gecontroleerd en dat is meer dan de helft van de to tale productie In Zeeland bedroeg het aantal controle-koeten voor e ramp 5300 en thans 4900. Walcheren staat aan de spits en dan volgen, hoewei er toch vele dieren zijn verdronken, de beide Bevelanden. Men zal trachten de controle in de getroffen gebieden te bevorderen door het geven van fi nanciële steun, in Zeeuwsch-Vlaande- ren valt een aanmerkelijke groei van de controle te bespeuren zodat men ook daar blijk geeft te begrijpen, dat een koetje uit een „melkrijk gezin" meer waard is bij verkoop, dan een „wa termelk afstammeling" In de huishoudelijke vergadering die aan deze causerie voorafging werd be sloten dat de vereniging subsidie zaï verlenen aan de fokveedagen en n'hcl' veekeuringen te Goes, te Hulst te Bie - vliet en te Middelburg en Oostburg. pelle 65 pnt le pr; M. Wondergem, es bas „Vooruit" Waarde 64 pnt le pr; H. Bliek, es bas „Exelcior" 's-Heer Arends kerke 64 pnt le pr. Afdeling Uitmuntendheid solisten; J. Walhout, bugel „Euterpe" Hein- kenszand 56 pnt 2e pr; C. Leenpoel, bugel „Ons Genoegen" Kamperland 52 pnt 3e pr. Afdeling Uitmuntendheid Duo's: A. Geus. bugel en C. Ri.ik, piston „Euterpe" Heinkenszand 58 pnt 2e pr. Afdeling Uitmuntendheid Kwartetten J. Walhout, bugel. A. Geus, bugel. M. Mailekote, bariton. M. Hoek van Dij- ke tuba „Euterpe" Heinkenszand 64 pnt le pr. Hoogste Ere-Afdeling Solisten C. M. Wiskerke, bes bas „Exelcior" 's-Heer Arendskerke 69 pnt le pr; W. M. Dingemanse. bes clarinet „EMM" Kortgene 68 pnt le pr. [Advertentie! VOORHAVEN 101 'TEL 34971 ROTTERDAM Kolengas niet rendabel HE GEMEENTERAAD van Zierik- zee heeft besloten het gemeente lijk gasbedrijf om te schakelen van kolengas op propaangas. Dit besluit werd genomen, omdat door de hoge onkosten de productie van kolengas niet rendabel is voor 't bedrijf. Thans zouden twee nieuwe ovens moeten worden geplaatst, het geen het verlies nog aanmerkelijk zou verhogen. Indien het gemeenteraadsbesluit ook door de hogere instanties wordt goedgekeurd, hoopt men binnen een half jaar nog met de levering van propaangas te kunnen beginnen. Verwacht wordt, dat het Zierikzee- se gasbedrijf na deze omschakeling zonder verlies zal kunnen werken, terwijl men bovendien de verbrui kers met levering van propaangas, waarvoor nog verschillende techni sche voorzieningen nodig zijn, beter hoopt te kunnen bedienen. „DE SPOOKTREIN" De leerlingenvereniging „Concordia" van de Rijkskweekschool uit Middel burg gaf in het Schuttershof haar jaarlijkse feestavond, waarvan de hoofdschotel bestond uit de opvoering van Arnold Ridley's toneelspel „De Spooktrein". Tussen blüspel en thril ler het midden houdend, behandelt dit stuk de lotgevallen van een groep rei zigers, die tegen wil en dank in een wachtkamer van een dorpsstationnet je moeten overnachten, waarin volgens overleveringen „rare dingen" gebeu ren. Een sensationele ontknoping zorgt voor een pakkend slot. Mej. M. Minderhoud, die de regie voerde, kan op een geslaagde uitvoe ring terugzien: de acterende onderwij zers en onderwijzeressen in wording waren voor hun taak berekend. John Janse verdient voor zijn kostelijke, vertolking van de naast een flinke do sis humor voor de ontmaskering zorg dragende Teddie Daekin aparte ver melding. Vooraf werden door het Kweekschool koor onder leiding van de heer C. Schijve uit Oostburg op verdienste lijke wijze het lente- en negende koor uit „Die Jahreszeiten" van Jos. Haydn ten gehore gebracht. Een gezellig bal met muziek van „The Orpheans" uit Goes besloot de avond. EEN TRADITIE WORDT VOORT GEZET. Parade der Modes. Modeshow-Middelburg, de combina tie van zes vooraanstaande Middel burgse modezaken, zal wederom de traditionele modeshow in de Zeeuwse hoofdstad organiseren. Deze parade ter ere van Koningin Mode zal plaats vinden in de Concert- Gehoorzaal te Middelburg op 30 en 31 Maart a.s. De organisatoren, die reeds talrijke zeer geslaagde shows hebben gebracht, zijn er zich terdege van bewust dat de grote successen der vorige shows verplichtingen hebben geschapen: „De nieuwe Show moet minstens zo goed worden en zo mogelijk beter dan de vorigen", luidde het commentaar van één der organisatoren en hij voegde hieraan toe: „Wij zijn steeds van het principe uitgegaan, dat er hoofdzake lijk modellen getoond moeten worden, die inderdaad gedragen kunnen wor den. Natuurlijk lassen wij zo nu en dan iets bijzonders in, doch de hoofd schotel blijft bestaan uit de nieuwste modellen, die alleen in de deelnemen de zaken verkrijgbaar zijn. Teneinde een zo volledig mogelijk beeld te ge ven, dat deze collecties èn qua samen stelling é-ï qua uitgebreidheid de toets der scherpste critiek kunnen doorstaan werd het aantal mannequ.ns uitge breid. Deze keer worden de collecties door zes beroeps-mannequins, waar onder één mannelijke, getoond. Hier door zal de gehele voorjaars- en zo- mermode beter tot zijn recht komen, terwijl nu ook aan de herenmode vol ledige aandacht kan worden besteed. Natuurlijk zal ook nu weer ieder toi let een bijzonder reliëf krijgen door de bijpassende accessoires, ook op dit gebied der mode zullen verrassende vondsten worden gebracht. Mevr. Ketelaars zal weer voor de toelichting zorgen. De combinatie-modeshow bestaat uit „de Duif', fa. Meyer; fa. Wed. Paterik; fa. L. v. Houte; Bijon en „Peca". B. EN W. ONTVANGEN DE GENTSE MELOMANEN Na afloop van de toneeluitvoering, welke de Gentse club „De Melomanen" Vrijdag alhier geeft, zullen B. en W. de acteurs en actrices officieel ten stadhuize ontvangen. Gemeenteraadsverkiezing in Oosterland U)E Gemeenteraadsverkiezing te Oostburg zal op 14 April a.s. wor den gehouden. De candidaatstelling is 24 Maart a.s. Weer appels naar België A/IET ingang van Dinsdag 16 Maart is de export van Nederlandse ap pels naar België weer toegestaan. Op 9 October werd de Belgische grens voor de Nederlandse appels gesloten. Op 31 October werd bepaald, dat Cox Orange weer mocht worden ingevoerd. MEGENTIEN JONGENS EN MEISJES, leerlingen van de zesde klas der la gere school, 7,aten gisterenmorgen in de brede zetels van de trouwzaal in het Stadhuis te Middelburg. Het was voor hen een belangrijke dag, want zij krëgen hun saneringskaart als een bewijs, dat hun gebit in orde was. Vijf jaar lang zijn deze leerlingen van de openbare school C steeds onder controle van een tandarts geweest en als zij over een paar maanden van school gaan. kunnen zij die kaart hun eigen tandarts tonen. Het was de eerste groep kin deren uit Middelburg, die zover was en het bestuur der Stichting School- tandverzorging Middelburg vond dit wel van zodanige betekenis, dat er een kleine plechtigheid voor werd georganiseerd. Sas van Gent KOEPELGEWELF EEN STAALTJE VAN UITSTEKEND METSELWERK J_|ET zal niet lang meer duren waarschijnlijk ongeveer een maand voordat de nieuwe parochiekerk van Philippine gereed is. Wie thans de kerk aan de buitenzijde bekijkt, wordt nog enigszins misleid door de grote hoeveelheid steigermateriaal en ande re rommelige voorwerpen welke het nieuwe gebouw nu juist niet op z'n voordeligst laten uitkomen. Maar als men nauwkeuriger toekijkt, is er toch reeds veel moois te bewonderen. De verwachtingen welke de fraaie toren, reeds ver zichtbaar, opwekt worden zeker niet beschaamd. Al het metselwerk is nu gereed en de ouwe metselaar van het bouwbe drijf van de firma Sprangers uit Breda heeft alle eer van zijn welhaast kunst zinnige arbeid. De grootste bekoring gaat misschien wel uit van de grote koepel welke de achthoekige kerk omspant. Met waar vakmanschap, waaruit de beroepsliefde spreekt, is dit enorme gewelf steen voor steen rYE jongens en meisjes kregen hun saneringskaart, maar ook een tan denborstel. Mevrouw Roskam, die de kinderen de laatste jaren behandelde, had een mooie tekening gemaakt met plaatjes en een rijmpje over het nut van een goede tandverzorging, welke tekening de jongelui nog zal worden toegezonden. En gisterenmorgen kre gen zij ook nog koffie en koek. De voorzitter der Stichting, wet houder A. J. Berenpas, verwelkomde de leerlingen en een aantal autoritei ten. Hij vertelde, dat de Stichting in Maart 1949 met haar werkzaamheden begon en dat de medewerking van alle kanten zeer verheugend is ge weest. De tandartsen stimuleerden deze verzorging en gaven de garantie, dat het werk voortgang zou kunnen vin den. Het ziekenfonds zorgde vooral voor de financiële basis, terwijl ook de Kruisverenigingen steunden. Twee scholen traden niet toe, maar mo menteel zijn alle lagere scholen in Middelburg bij de Stichting aangeslo ten. VEEL WAARDERING samengevoegd. Ook de bogen boven het priesterkoor enz. zijn staaltjes van voortreffelijk metselwerk Het donkerglanzende mahonie- en teakhout zorgt voor een passende en fraaie onderbreking van de gemetselde steen. De vloer var. de kerk bestaat uit prachtige tegels. Het koor boven de hoofdingang in de voorgevel (het eni ge gedeelte dat basilieklijnen heeft) wordt gedragen door zware pilaren. Dit betonwerk wordt thans bewerkt; op mechanische wijze brengt men er een „tekening" in, waardoor het ge storte beton verrassend veel op gra niet en andere natuursteensoorten gaat gelijken. Dit werkje veroorzaakt in de nog holle ruimte een oorverdovend ge daver, dat waarlijk een escadrille straaljagers in de schaduw stelt. Door heel Philippine is het bijna te horen! Wanneer binnenkort ae kerk geheel klaar is, mogen zowel de architecten en de firma Sprangers als geheel Phi lippine trots zijn op dit nieuwe Gods huis dat door zijn zeldzaam toegepaste lijnen en verzorgde afwerking een sieraad is. DURGEMEESTER mr cfr N. Bolke- stein verklaarde namens het ge meentebestuur het werk der Stichting bijzonder op prijs te stellen en wet houder J. Post van Vlissingen bood namens de Stichting Schooltandver- zorging Vlissingen en Souburg zijn gelukwensen aan met het bereikte re sultaat. Dat deed ook burgemeester J. L. Dregmans namens de Stichting Film en lesing le Hoofddorp TENEINDE de dank van de bevol king van het eiland Tholen en Sint Philipsland te vertolken zal de kring Tholen en,St. Philipsland van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij op 18 Maart a.s. in Hoofddorp een avond geven. Tijdens deze avond zal ir. M A Geuze, voorzitter van de ZLM een lezing houden over zijn reis naar Scan dinavië. burgemeester L. A. Verburg van Stavenisse zal zijn film „Storm over Stavenisse" vertonen. De Haarlemmermeer neeft zoals be kend. de genoemde kring met betrek king tot de schade, geleden aan de I landbouw-sector, geadopteerd. Schooltandverzorging voor het Wal- cherse platteland. Hij deelde mede, dat op het .platteland nu vijf klassen zijn gecontroleerd en dat er nog maar één school is, die niet meedoet. Tand arts P. Blaauw gaf namens de afde ling Zeeland van de Ned. Mij tot be vordering van de Tandheelkunde de verzekering, dat de Stichting op de bijstand van die kant kan blijven re kenen. Namens het Middelburgse Zieken fonds heeft de heer L. Onderdijk daarna de kaarten en de tandenbor stels aan de jongens en meisjes uit gereikt. Adriaan Gilde was de eerste Middelburgse jongen, die in het bezit kwam van het bewijs, dat zijn gebit is gesaneerd. Tenslotte heeft de heer F. A. Rosendaal, hoofd van school C, namens zijn leerlingen bedankt voor het werk, dat de Stichting heeft ver richt. TENTOONSTELLING „BOEKEN- JEUGD" GEOPEND. In het jeugdgebouw aan de Kerk hoflaan leidde de voorzitter van de Terneuzense Jeugdraad Wethouder M. de Vos, de opening in van de ten toonstelling „Boek en Jeugd". De tentoonstelling werd officiëel geopend door de burgemeester. Mr Teilegen sprak in zijn openings rede zijn grote waardering uit voor het culturele werk, dat door een der gelijke tentoonstelling tot stand wordt gebracht. Na de opening werden de bezoekers in de gelegenheid gesteld inzage te nemen van hetgeen op zeer overzichtelijke wijze met ongeveer 800 boeken getoond wordt. In bonte opeenvolging vindt men er. leuke boekjes voor kleuters, jongens- en meisjesboeken en reisverhalen. Wanneer het waar is, dat boeken een nieuwe en onbekende wereld voor de lezers openen, dan zien wij waarlijk nog veel gesloten werelden, vftor ons liggen en zoals reeds eerder gezegd, niet alleen voor de jeugd. Ook de volwassenen zullen nog heel wat aantreffen dat hen kan boeien. DIK TROM OP DE PLANKEN Op initiatief van de Terneuzense Jeugdraad bracht Martin Vinjée's jeugdtoneel in het Concertgebouw een opvoering van de avonturen en bele venissen van Dik Trom. De jeugd van Terneuzen. die zeer goed vertegenwoordigd was, heeft een paar uur van deze voorstelling uitbun dig genoten. Enige dagen geleden werd door een inwoonster uit de Nleuwediepstraat aangifte gedaan van de diefstal van een geldbedrag uit een bureaulade in haar woning. Een onbekende was enkele uren le voren aan de achterdeur gexomen en had om pension gevraagd wat hem ech ter geweigerd werd. Evenwel was hij enkele ogenblikken alleen in de kamer geweest. De politie kon kort nadien een man aanhouden, die aan het opgegeven sig nalement beantwoordde. Aanvankelijk ontkende hij iets van de diefstal af te weten, doch toen hij bij confrontatie onmiddellijk en pertinent werd her kend. viel hij door de mand en be kende. Het bleek een zekere C. W. te zijn, ontvluchte uit een regeringsin richting. De dader is door de politie op transport gesteld. Stel-show. De firma J. Boer booms houdt Woensdag 17 Maart a.s. om 2 uur en om 8 uur in Hotel „Rot terdam" een show, die bepaald iets nieuws is op dit gebied. Zij zal de dames in de gelegenheid stellen ken nis te nemen van de eenvoudige wij ze waarop iedere vrouw met behulp van de „Stel"-knippatronen, haar eigen kleding kan vervaardigen. MARKT WORDT VERFRAAID Enige tijd geleden werd door de ge meenteraad besloten om de Markt 'n enigszins fraaier aanzien te geven en de markt meer geschikt te maken voor haar sinds September 1952 nieu we bestemming: geëigende plaats voor het houden van de elke Dinsdag te rugkerende „weekmarkt". Verschil lende oplossingen werden hierbij on der de loupe genomen. Men wilde niet alleen de bomen doen rooien en het gehele plein egaliseren, doch daarbij ook de eeuwenoude bouwvalli. de stadspomp slopen. Dit laatste vond echter bij het merendeel der raadsleden tegenkanting. Blijkbaar kon men zich dit „monument" niet uit het stadsbeeld wegdenken, zodat voorlopig van verwijdering van de pomp werd afgezien. Ook het geheel egaliseren van het plein bleek ver schillende moeilijkheden op te leveren, welke niet zonder meer te ondervan gen zouden zijn. Het rooien der bo men >kon echter doorgang vin den hetwelk intussen heeft plaats ge had. Het plein zal nu verder opnieuw worden bestraat en waar nodig iets worden opgetrokken Door een en ander wordt niet alleen ditstukje oud sas verfraaid, doch treedt eveneens een verbetering up voor de weekmarkt. Immers nu de bomen-obstakels zijn verwijderd, zal het mogelijk zijn om de kramen een meer symmetrische opstelling te ge ven, hetwelk niet alleen voor de marktkooplieden, doch ook voor het „winkelende" publiek aangenamer zal zijn. St. Jansteen Philippine Een prov. orgaan op komst QlsTL.KMIDD.VG had te Middelburg een eerste bijeenkomst plaats der commissie van voorbereiding voor de eerste Zeeuwse Nijverheidsdag, welke 12 Mei te Terneuzen zal plaats hebben. De commissie bestaat uit de heren A. Lockef eer. Hulst, voorz.; drs. Ver burg. directeur van het Etr. Middelburg de secretarissen der Kamers van Koop handel in Zeeland; de Jong en Hen driks; ir. J, v.d. Kooy, rijksnijverheids- consulent en J, Berden* van Berlecom, voorz. der Mij. van Nij verheid en handel, beiden te Middel burg. Het ligt in de bedoeling om eze commissie uit te breiden en er latei uit te vormen een provinciaal orgaan, dat de opvoering der productiviteit in zijn vanen zal schrijven. Op de Terneuzense Nijverheidsdag, welke speciaal bedoeld ls voor de 270 middelgrote- en kleinere bedrijven (met 'n personeelstrekte van 200 tot 20) zul len vijf deskundigen op uiterst bevat telijke en beknopte wilze de onderne mers tips op allerlei terrein te geven met het doel om bij gelijke inspanning grotere resultaten te bekomen. Surséance van betaling Woorlopige surséance van betaling is verleend aan L, Provoost, loodgieter te Vlissingen. Bewindvoerder is Mr. J. F. c. van Deinse, Middelburg. GOES JAARVERGADERING WIT GELE KRUIS De nieuwe voorzitter, de heer H. v. d. Broek, kon de eerste jaarverga dering openen voor een z.i. te weinig ledenaantal. Hij hoopte dat dit in het vervolg een stampvolle zaal zou zijn. Uit het jaarverslag zien wij, dat het ledenaantal weer is gegroeid van 360 tot 378. In de kas was er een voordelig saldo van f 686.86. De voorzitter toonde aan. dat dit geen rijkdom was. aangezien men toch nog een schuld had van f 12.000 Het saldo moet beschouwd worden als een som die direct nodig is voor aan schaffing van materiaal. Verder werd mededeling gedaan dat door de zuster geen materialen meer verkocht mogen worden. Gezien de steeds stijgende onkosten en lasten is een verhoging van con tributie onvermijdelijk. Het bestuur wenst dit echter te doen door een vrij willige verhoging door de leden zeH- Het minimum is f 6 per lid. maar nu krijgen de leden een intekenlijst, waar op men vrijwillig kan invullen met f6 7.20 - 9.60 en hoger. Ook werd ter sprake gebracht de zus ter een bromfiets te geven, doch het bestuur acht deze onkosten niet ver antwoord. Aan het einde van de ver gadering werd nog een schrijven voor gelezen. dat een warme hulde inhield aan een compagnie dat onder de naam van Nodo veel activiteit voert voor hei W G. Kruis. Door hun activiteit voor bal en kaartavond konden deze personen de vereniging een bedrag van f 500 aan bieden. JAARVERGADERING K.A.B. Op de jaarvergadering der K.A.B. in Slot Ostende gehouden, deelde de voorzitter, de heer de Rechter mede, da- de afdeling in September a.s. 35 jaar bestaat en dat dit lustrum in October feestelijk herdacht zal wor den Uit de jaarverslagen bleek dat het ledental van 273 op 292 kwam en dat de onderafdelingen het ook goed ma ken. De uitgaven, welke f 1310 bedroegen, waren iets lager dan de inkomsten, zodat het batig saldo steeg tot f 391. De begroting voor 1954 werd op een eindbedrag van f 1563 vastgesteld. De speldjesdag voor „Herwonnen Levenskracht" bracht f 367 op en de woningbouwver „St. Willibrord" be heert thans 36 eigen en 160 gemeente woningen. De heren Ch. Boel en Fr. Walraven, resp. secretaris en penningmeester werden door de voorzitter bedankt. De heer Walraven werd herbenoemd tot penningmeester en in twee be- stuursvacatures koos men de heren J. Fait en J. Bookelaar. Voor de pauze heeft pater van Waasbergen, prefect der kath. H.B.S., een geestige causerie gehouden over het middelbaar onderwijs, dat nu open staat voor iedere jongen of meis je met aanleg daar de kosten niet meer van overwegend belang zijn. Het bezoeken der H.B.S. mag ech ter nooit een kwestie van grootdoe nerij zijn. Er moet een redelijke ze kerheid bestaan dat de leerling de les sen kan volgen. De waarde van het diploma zette Z. Eerw. duidelijk uiteen alsmede de be tekenis van het St. Willihrordus-col- lege voor de kath. gemeenschap op de eilanden, die hard behoefte heeft aan goed beslagen krachten voor de lei dende functies. (Advertentie) Epeda - Olympia - Cleco 3 merk BEDDEN met dubbele garantie K ivadendamme HENGELAARSCLUB OPGERICHT. In een gehouden vergadering werd alhier een hengelaarsclub ogericht die de naam draagt van „De Weel". Er werd een viswater gepacht en een aanvrage werd gedaan om op dit vis water vis uit te zetten. Als de voorte kenen niet bedriegen zal dit wel ge lukken en zou volgende maand reeds vis uitgezet worden. Tot voorzitter is gekozen de heer R. van Remortel en tot secretaris-penningmeester de heer Aug, Zwartelé. KERKKLOKKEN WEER TERUG OP DE TOREN. Nadat de klokken van de kerktoren meer dan een half jaar verwijderd zijn geweest, zijn deze weer geheel opge knapt op hun oude plaats terugge keerd. Dit is een groot gemak vooral ook omdat deze 's avonds worden ver licht. Bouwvolume. Door Gedeputeede Staten van Zeeland zijn aan deze ge meente 21 woningen toegewezen voor de tijd van drie jaar. Alles bij elkaar is dit maar een druppel water op een gloeiende plaat, voor wat de woning nood betreft. Het is geen gemakkelijke taak voor de Raad om uit de vele aan vragen de juiste gegadigden te vin den. Lamswaarde SPROEIEN IS NIET ONGEVAARLIJK Dat het bomensproeien ook niet zon de gevaar is ondervond de landbou wer v. D.. die tijdens deze werkzaam heden het gezicht zodanig verbrandde dat hij zich onder geneeskundige hulp moest stellen Sluis Filmavond. In het voomalig ge meentehuis te St. Anna ter Muiden. -verd voor de Hervormde vrouwenver eniging een film vertoond over bet leven en het werk van Dr. Albert Schweitzer, die werd toegelicht dooi Ds. L. P ,W. Groenveld alhier. In de pauze werden de aanwezigen ingelicht over de restauratie-plannen van de N. H. Kerk te St. Anna Chr. Kleuterschool. Sedert de oor log heeft de Chr. Kleuterschool te kampen met een groot gebrek aan ruimte; en is deze genordzaakt geine- ge te nemen met een 'okaal van d( Chr. Schooi, waardoor men niet in staat is alle in aanmerking komende kinderen op te nemen Thans wordt dan ook met voortvarendheid gewerkt aan het tot uitvoering brengen van de plannen tot herbouw van de in de oorlog verwoeste kleuterschool. JAARVERGADERING W.G. KRUIS De traditionele vergadering van het Wit-Gele Kruis kreeg een bijzonder cachet door de aanwezigheid van de deken van Hulst, de geestelijk adviseui van de Provinciale Bond het Zeeuwse Wit-Gele Kruis, pastoor Preyer van Sint Jansteen; de Bondssecretaris, Burgemeester van Hootegem van Sluis en de Bondspenningmeester, de heer Francken. Na de opening en de verdere be handeling van de agendapunten, kwam de hoofdschotel, n.l. een spreek beurt door burgemeester van Hoote gem over het Wit-Gele Kruiswerk. Nadat hij duidelijk de verschillende werkzaamheden zoals ziekenverple ging. consultatiebureau, kraamzorg, geestelijke volksgezondheid, rheuma- en kankerbestrijding en maatschap pelijk werk had besproken, wekte hij de aanwezigen op. vooral dit mooie sociale werk financieel en metterdaad te steunen, want wij moeten dit werk zien vanuit onze eigen katholieke le vensbeschouwing. Daarom ook is het particuliere initiatief zo belangrijk en zijn overheidsbemoeiingen behalve het verstrekken van subsidies on gewenst. Jammer vond spr. het, dat naast een behoorlijk aantal leden in Kwadendamme (225) er een zeer groot aantal (80) vaak beter gesitueerden, zich afzijdig houden van het Wit-Gele Kruis, ja zelfs zich hebben aangeslo ten bij het Groene Kruis. Door dit gebaar benadelen zij het Wit-Gele Kruis dubbel. Hij wekte daarna de parochianen met de meeste nadruk op, zich allen te scharen onder het Wit-Gele Kruis en ten spoedigste lid te worden. Hierna was gelegenheid tot het stellen va nvragen. Het W.-G. Kruis van Kwadendamme kan terugzien op een vruchtbare jaarvergadering. Kloetinge DE „JONGE STEM" ZONG Het Kinderkoor „De Jonge Stem" gaf in het verenigingsgebouw zijn tweede uitvoering sinds zijn bestaan. Dit koor, dat zich in de korte lijd van zijn bestaan eengrote populariteit heeft verworven, heeft net talrijke publiek een goed verzorgd programma voorge schoteld onder leiding van zijn diri gent, de heer H. Mennes uit Middel burg, Naast enkele liederen van L. Egger- mont en drie stukjes van H. A. Tus senbroek bevatte het programma o.a. de opvoering van ae kinderoperette „Hans en Grietje". De voorzitter, de heer M. Reijn- houdt sprak een openings- en slot woord. Kruiningen Raadsvergadering. Hedenavond, om 6 uur zal de gemeenteraad in openbare vergadering bijeenkomen onder voorzitterschap van burgemees ter A Schipper. De agenda vermeldt als voornaam ste punt de vaststelling van de ge meentebegroting voor 1954. Voorts stellen B. en W. de benoe ming voor van een bezoldigd ambte naar van de burgelijke stand, waar voor zij op de aanbeveling hebben ge plaatst burgemeester A. Schipper. ANTWERPEN. Kon. Nederlandse Ope ra: De vlucht van de brave m orde naar. Kon. Vlaamse Opera, 20 u'.-r: Werther. HULST. Bioscoopgebouw, 20 uur: De serteur van het legioen. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 20 uur: Intriges in het Oosten. TERNEUZEN. Luxor, 20 uur: De zil veren zweep. ANTWERPEN. Kon. Nederl. Schouw burg: De klucht van de brave moor denaar. >*EL. He' Centrum, 20 uur: Zondige grenzen. jSTBURGLedel, 20 uur: De on zichtbare tegenstander. *\S VAN GENT. O'^ mpU-theater, 20 uur: Intriges in het Oosten, f TERNEUZEN. Luxor, 20 uur: De zil veren zweep.

de Stem | 1954 | | pagina 2