Advies tot afsluiting zeegaten aan minister overhandigd JERICHO behoort tot de oudste steden ter wereld Dader van aanslag te Baarle-Nassau gegrepen Fatemi onder kruisverhoor Plan zal f. 2 milliard kosten Drie doderi in Berchem Leger der V.S. wordt ingekrompen KUSTBATTERIJEN NAMEN ELKAAR ONDER VUUR Oliegeschil nadert zijn oplossing Beslissing nog uitgesteld Delta-commissie geeft haar zegen aan groots plan Vele voordelen Schema voor een gedurfd project Zwaarste slag in Indochinese oorlog woedt om Dien Bien Phoe Oorzaak van brand in Missiehuis kon niet worden vastgesteld Hier verbleef Anneke Beekman Eeuwenoud parfum geurde nog ÏNaguibs macht (via omweg) nog toegenomen DAGBLAD VOOR ZEELAND „Wapenstilstand" van vier uur Luchtmacht gaat „Spitfires" verkopen Enorme schade Linkse regering in Indiase staat NIEUW VOORSTEL VAN LYTTELTON Weer Syrisch-Israëlisch grensincident Protest reeds ingediend Noordelijke wind Conclusie van Brits-Amerikaanse expeditie Kunst stond op hoog peil In een driftbui om honderd gulden 77-jarige werd in de nacht aangehouden De priester-arbeiders Enquête in Parijs Twee communistische partijen in Zwitserland r Dief vergat zijn zending 94e JAARGANG No. 20930 Uugave: N. V. Uitgevers Mij Neerlanüia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Reigerslraat lö Tel. Kedaetie: 8181, Admi nistratie 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J, H. A Bruna Redactieraad: C. J v Hootegem, Ui Ur A J J M Mes. Mr H. B, L de Reenter, L J v 't Westende P V. M Vercauteien. Abonnementsprijs bij vobruitbetaiing t 5 85 per kwartaal, per post t 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) t 0.45. - Incasso wordt berekend Losse nummers 13 cent Postrek no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 16 MAART 1954 Advertentieprijs voor de gehtle oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bil contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingei 98, Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Hoofdstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) £)E AANLEG VAN DE AFSLUITDIJK is niet het laatste grote werk geweest, dat de naam van Nederlandse waterbouwers tot over de gehele wereld beroemd maakte. Ook nu nog koestert men plannen, die van een grootse, gedurfde visie getuigen. Onge twijfeld is het voornaamste daarvan het plan voor afsluiting van de zee-armen tussen de Westerschelde en de Nieuwe Waterweg, zoals is neergelegd in het derde interim-advies van de zgn. Delta commissie en dat aan de minister van Verkeer en Waterstaat is overhandigd. Een plan, dat 20 tot 25 jaar arbeid zal vergen en dat naar schatting tussen anderhalf en twee milliard gulden zal moe ten kosten. De Delta-commissie spreekt zich nu definitief voor deze afsluiting uit, temeer daar zij als sterkste argument aan voert, dat verzwaring van de dijken, die noodzakelijk is, even duur zal kosten. JTLDERS in dit blad wijden wij een gehele pagina aan het vraagstuk der afdamming. Schetsen wij hier slechts het plan in grote trek ken. Als voordeel van het afsluiten der zeegaten wordt genoemd, het al dus ontstaan van een korte, gesloten kustlijn van duinen en dammen, die eenvoudig te onderhouden en te con troleren is. Voorts biedt afdamming ook in de toekomst een goede bevei liging, wanneer er een ongunstige ver houding zou optreden tussen land- en zeeniveau. De vaart op de afgesloten wateren zal veiliger worden, terwijl ook de havens zullen kunnen worden verbeterd. De Delta-commissie toont zich be wust van de fatale gevolgen van 't af sluiten der zeegaten voor de visserij en schelpdierenkwekerij, maar de algemene veiligheid acht zij van ho ger orde. Economisch gezien geldt trouwens, dat de betere verbindings mogelijkheden, die voor Zeeland en Goeree-Overflakkee ontstaan, de ont wikkeling zullen bevorderen. Voor de land- en tuinbouw geldt, dat de af sluiting het laatste woord zal zijn van de ingenieurs in hun strijd tegen ver- zilting van de bodem. REUZEN-WERK. U\E AF TE DAMMEN wateren zullen tevens uit een oogpunt van re creatie goede diensten kunnen doen. Zij worden immers „binnenmeren". De waterstaatkundige oplossing wordt in het onderhavige advies nog niet gegeven, ook al omdat er verschillen de schema's bestaan. Het sterkste argument van de com missie is uiteraard het verwijzen naar de Februari-ramp van 1953. Ho gere waterstanden dan toen optraden, kan men altoos verwachten. Men ont kent niet, dat men zich gaat wagen aan een reuzen-werk, doch Neder land bezit de specialisten, die dit werk aankunnen, dank zij de ervaring, op gedaan bij de Zuiderzeewerken, de droogmaking van Walcheren en het recente herstel vf 1 de rampschade. Tenslotte wordt t j gewezen, dat de moeilijke ma'< van het dijks- beheer (nu verdev... over ettelijke lichamen), door afdamming veel een voudiger zal worden. Dan immers on derhoudt het Rijk de dijken. EEN HERDERSHOND heeft op Texel vier schapen van een kudde van vijf tig aangevallen en verscheurd. De hond is direct naar het vasteland overgebracht. Om op katten te jagen, misschien DE BELGISCHE minister van Justi-1 tie heeft toegegeven, dat de oorspron kelijke tekst van de Belgische grond wet zoek is. Men weet niet of de tekst vernietigd is. DE ONDERWIJZERSSTAKING in Oslo is eindelijk afgelopen en zelfs de schooljeugd was daar blij over. Men is van plan de verloren tijd ge durende de vacanties in te halen. DE GERUCHTEN over terugkeer van Ambonnezen uit Nederland naar In donesië zijn uit de lucht gegrepen, aldus een van de organisaties van Ambonnezen. Wel wil men naar de Republiek Zuid-Molukken terugkeren. PATER SILVERIUS a Sancta Theresia generaal-overste van de Orde der on geschoeide Carmelieten, is op visita- tiereis door Mexico plotseling over leden. Hij bereikte de leeftijd van 76 jaar. Hij was een wereldvermaard mysticus. DE TOESTAND van kroonprinses Maertha van Noorwegen, is gister ochtend aanzienlijk slechter geworden De prinses, die aan een leveraandoe ning lijdt, had een nieuwe inwendige bloeding. EEN NEW-YORKSE firma ont- .ng een postwissel van 4 dollar, afkomstig van een employé van deze firma, die dit bedrag 30 jaar geleden teveel had ontvangen. Hij kreeg het cadeau, met een aar dige brief erbij. HE VIETMINH heeft het in Tonkin gelegen, ingesloten bergfort Dien Bien Phoe vele malen hevig aange vallen in de zwaarste slag in de zeven en een half jaar durende strijd in Indo-China. Met vliegtuigen, die door de Ame rikanen zijn verstrekt, is Zondag een bataljon parachutisten ter sterkte van 700 man boven Dien Bien Phoe neergelaten ter versterking van het Frans-Vietnamese garnizoen. Militaire waarnemers zeiden, dat de Vietminh beter een maand met de aanval had kunnen wachten, daar zware regenval de positie van de ver dedigers dan bemoeilijkt zou hebben. Zij opperden de mogelijkheid, dat communistische politici hebben door gedreven, dat de aanval nu plaats vindt. Het fort houdt nu stand en de aanval kost de rebellen honderden mensen. Zondag vroegen zij om een wapenstilstand van 4 uur, om hun do den en gewonden te bergen. De be legerde Fransen gingen hiermede ac- coord. Naar schatting heeft de Viet minh 1000 doden en 2000 gewonden. ]~NE SPITFIRE, het vliegtuig, dat in de laatste wereldoorlog een zo be langrijk aandeel heeft gehad in de successen der geallieerde luchtmacht, zal waarschijnlijk binnenkort van de Nederlandse vliegvelden verdwijnen. De luchtmacht is thans bezig te trachten de ruim 20 vliegtuigen met onderdelen in het buitenland te ver kopen. De „Spitfires" zijn voor het merendeel van het type 14 en waren in 1945, toen de wapenstilstand werd afgekondigd, in gebruik bij het Ne derlandse 322ste jachtsquadron, dat toen ingedeeld was bij de R.A.F. Kolendampvergiftiging V/RIJDAGNACHT deed de politie van 't dorp Berchem onder Antwerpen een vreselijke vondst. Het echtpaar Philippe, dat in de Carmelietenstraat een nieuw huis bewoonde, werd na melijk levenloos in bed aangetroffen. Tevens vond men het stoffelijk over schot van de inwonende moeder van mevrouw Philippe. Het enige levende wezen in huis was een hond. De doodsoorzaak van de drie mensen is waarschijnlijk ko lendampvergiftiging. De drie slacht offers moeten Dinsdag reeds gestor ven zijn. p\E Amerikaanse strijdkrachten zul- len tussen het einde van dit jaar en Juni 1955 met ruim 400.000 man worden ingekrompen. Het leger zal met 308.000 man. de vloot met 76.400 man en het korps ma riniers met 28.800 man worden be perkt. Het merendeel van de 308.000 man (3 divisies) waarmede het leger zal worden ingekrompen, behoren niet tot de gevechtsgroepen. Het program beoogt de staat van paraatheid van de Verenigde Staten voor een lange tijd te vergroten. Het personeel van de luchtmacht zal namelijk met 57.500 man worden uitgebreid. De leiding der Amerikaanse lucht macht is verder voornemens elke. voor offensieve doeleinden bestemde jager of bommenwerper, uit te rusten met atoomwapens, voor tactisch ge bruik tegen de vijandelijke grond strijdkrachten. Men brengt thans twee „squadrons" B-61-Matador-bommenwerpers, die niet bemand zijn en langs draadloze weg worden bestuurd, naar Europa over, om de aldaar gelegerde tactische luchtmacht te versterken. 70ALS wij gisteren in een deel van onze oplage meldden, is Zondag nacht het hoofdgebouw van het Mis siehuis te Cadier en Keer, in de buurt van Maastricht door brand verwoest. Men vermoedt, dat de brand is ont staan in de kofferkamer, die boven de kapel van het klooster ligt. Dit vertrek grenst direct aan de jongens slaapzalen. De studenten werden, toen het vuur ontdekt was, elders in Ca dier en Keer onderdak gebracht. Na dat zij gisteren van kleding zijn voor zien, zijn zij naar huis gezonden. Van het gebouwencomplex bleef alleen een zusterhuis, waar vijf zus ters wonen, die voor de huishouding van het klooster zorgen, gespaard. Alle bezittingen van het klooster, o.a. de kostbare bibliotheek, werden een prooi der vlammen. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Het laat ste half jaar is in Het klooster, dat uit 1903 dateert, driemaal brand ge weest, steeds zonder duidelijke oor zaak. Het blussingswerk werd Zon dagnacht bemoeilijkt, doordat er on- 1~NE Zuidelijkste staat van India, Travancore-Cotsjin, die een be volking van 9 millioen zielen heeft, dreigt een communistisch bolwerk in de Indiase republiek te worden. De volkssocialisten in die staat, zijn namelijk van plan de Congrespartij buiten de regering te houden, om in- plaats daarvan samen te gaan werken met de communisten. Als dit door gaat, kon dit wel eens inspirerend op andere staten in India werken. voldoende druk op de waterleiding stond. Mede daardoor waren het hoofdgebouw en de kapel van het Missiehuis niet te behouden. Een uitermate moedig staaltje haal de een der Paters uit door op het laatste moment nog het Allerheilig ste uit de als een fakkel brandende kapel te halen. Met een nat gespoten deken omgeslagen stortte de Pater zich in de brandende kapel. Velen vreesden het ergste voor hem. Maar een zucht van opluchting kon geluk kig dra worden geslaakt toen men de Pater met z'n kostbare kleinood bij zich de kapel weer zag verlaten. Nog een Afrikaan in Raad van Ministers P\E Britse minister van Koloniën, Oliver Lyttelton en de gouverneur van Kenia, Sir Evely Baring, hebben voorgesteld, dat de Afrikaanse verte genwoordiging in de Raad van Mi nisters van Kenia met één lid wordt uitgebreid, op voorwaarde, dat ook nog een blank lid aan de raad wordt toegevoegd. In welingelichte kringeii ismen van mening, dat dit voorstel het geschil uit de weg zal ruimen, dat op het ogenblik bestaat over de Afrikaanse vertegenwoordiging in de Raad van Ministers en de Afrikaanse leden van de Wetgevende Raad zal doen terug komen van hun dreigement om en bloc af te treden. Als het voorstel van Lyttelton en Baring wordt aangenomen, zal de raad van ministers vier blanken, twee Aziaten en twee Afrikanen tel len. BIJNA 400.000 Japanse onderwijzers hebben betogingen gehouden als pro test tegen twee wetsontwerpen van de regering, die tot doel hebben, de politieke activiteit van de onderwij zers te beperken. PRINS ALBERT van België zal op 30 Maart per vliegtuig naar de Ne derlandse Antillen vertrekken. Hij zal zich dan bij zijn vader voegen, die een reis in Midden-Amerika maakt. ER IS EEN „Stichting Vrienden van het Muiderslot" opgericht, die naar beste vermogen de traditie van de door Hooft in de 17e eeuw gestichte Muiderkring wil voortzetten. DE FEESTDAG van de op 29 Mei heilig te verklaren Paus Pius X zal in de toekomst worden gevierd op 3 September. KOREA HEEFT het initiatief geno men tot een anti-communistische, Aziatische conferentie, waarvoor For mosa, Hongkong, Indo-China en Ma- lakka zijn uitgenodigd. IN DE JAREN na de oorlog zijn 30 tot 40-000 Duitse ingenieurs en vak arbeiders naar Sovjet-Rusland gegaan om daar de herbouwde fabrieken weer op gang te brengen Een derde deel van hen is teruggekeerd. BIJ EEN BETOGING door studenten in Tunis, is één demonstrant door de politie gedood. Twee politiemannen werden ernstig gewond. geldig tot Weersverwachting, J vanavond: f Zwaar bewolkt en nevelig weer met plaatselijk opklaringen. Over- t J wegend droog. Matige tot zwakke i t wind tussen Noordoost en Oost. t Iets minder koud. J i Vandaag: Zon onder 18.45 uur. t J Maan^ op 15.46 uur. Morgen: Zon i i op 6.52 uur. Maan onder 5.51 uur. j TSRAEL1SCHE en Syrische kustbat- terijen hebben gisteren het vuur op elkaar geopend over het Noordelijke deel van het meer van Galilea. zo wordt van Israëlische zyde gemeld. Twee politieboten waren door het Syrische vuur beschadigd en drie politiemannen gewond. De Syrische radio meldt, dat één burger is gedood door het Israëlische vuur. Volgens de Israëlisch, lezing opende men van Syrische zijde hte vuur op een paar Israëlische politieboten, die Nog kicestie van weken TN WASHINGTON is meege- gedeeld, dat de regeling van het oliegeschil nog slechts een kwestie van een paar weken is. Een delegatie, welk acht grote olie maatschappijen vertegenwoordigt, is onderweg naar Teheran. Zij heeft de volgende voorstellen te doen: 1. een schenking van 100 millioen dollar, waarmee Perzië zijn eerste verplich tingen kan nakomen, 2. het vervoer en de verkoop van de olie door een internationaal consortium en 3. een overeenkomst voor de betaling yan de Perzische schulden aan de Anglo- I Iranian Oil Company. bissersschepen begeleidden. De politie beantwoordde het vuur en wist weg te komen onder dekking van Israëlische batterijen op de Noord-Westelijke oever. Israël heeft bij de wapenstilstands commissie geprotesteerd. Het incident had plaats toen deze commissie juist bijeen was voor het eerst sinds anderhalf jaar om een soortgelijke schietpartij te bespreken, die Donder dag is voorgevallen. J-JET PAVILJOEN van het tehuis van „La Vierge des Pauvreste Lou- veigne bij Luik, waar een van de verdwenen Joodse oorlogspleeg kinderen, Anna Beekman, met haar verzorgster heeft gewoond. Toen de autoriteiten van het Parket van Luik Vrijdag bij het tehuis aankwamen waren beiden gevlucht. Hier leefden zij afgezonderd en hielden zij zich met naaiwerk bezig ongeveer zes maanden geleden zijn zij hier clandestien aangekomen. "POEN JOZUA JERICHO VERWOESTTE, deed hij dit kennelijk zeer grondig, aldus constateert een Engels-Amerikaanse expeditie, die twee jaar lang opgravingen heeft verricht in de ruïnes van het oude' Jericho. Deze expeditie heeft vele rijke vondsten gedaan uit het stenen en bronzen tijdperk. Men heeft geconcludeerd, dat hier reeds 5000 jaar voor Christus een vrij grote stad gelegen moet hebben, en er bestaat geen twijfel, of Jericho is een van de oudste steden ter wereld. J^ANK ZIJ een speciale eigenschap van 't Jerichose klmaat zijn ver schillende etenswaren, klederen en meubels door de lange reeks van ja ren bewaard gebleven, zodat men zich een beeld kan vormen van verschil lende cultuurperioden in deze stad, tot 1600 jaar voor Christus toe. Zelfs het parfum in kleine flesjes is bewaard gebleven, zo dat men er zich een voorstelling JUA ZIJN ARRESTATIE door kapitein Moulavi wordt Hossein Fatemi, de Minister van Buitenlandse Zaken van ex-premier Mossadeq door journalisten ondervraagd. Enige uren, nadat hij was gearresteerd werd Fatemi neergestoken toen men hem naar een gevangenis overbracht en hij werd aangevallen door een woedende menigte. van kan maken met welke geur de vrouwen zich destijds om ringden. Uit dc periode waarin Jozua de stad veroverde, vindt men niet één huis meer terug. Tijdens of onmiddel lijk na deze periode moet oen erosie zijn voorgekomen, zodat zowel huizen als muren spoorloos zijn verdwenen. Uit latere tijd heeft men daarentegen wel weer bouwwerken gevonden. Als resultaat van deze ondernomen we tenschappelijke onderzoekingen kan worden vastgesteld, dat Jerico plus minus 5000 jaar voor Christus ge sticht moet zijn. De stad is destijds het middelpunt van een groot land bouw district geweest. De kunst stond in het oude Jericho op hoog niveau, en men vermoedt, dat Jericho de kunst van Mesopotamië, Egypte en Griekenland heeft geinspireerd. In de ruines heeft men zeven an tieke beeldhouwwerken aangetroffen die het bewijs hiertoe schijnen te le veren. PEN OUDE MAN van 77 jaar blijkt de dader te zijn geweest van de aanslag te Baarle-Nassau, die aan de 66-jarige vrouw M. L. S. Martens het leven heeft gekost. Honderd geleende guldens werden aanleiding tot dit drama. De oude man, zekere A. J. H., die niet onbemiddeld was en die een pensioen genoot van de Spoorwegen waar hij 38 jaar bij gewerkt had, zegt, dat hij in een driftbui gehandeld heeft. Hij heeft gisteravond een volle dige bekentenis afgelegd. De Rijkspolitie was er achter geko men, dat H. Vrijdagmorgen bij de vrouw was geweest. Hij had haar eni ge tijd geleden, bij wijze van vrien dendienst, f 100 geleend. Nu het vrouwtje plannen maakte om haar in trek te nemen in een gesticht in Gil- ze, wilde hij zijn geld terug hebben. Maar juffrouw Martens had het niet bij de hand. Vrijdagavond, de bewuste avond, is hij opnieuw naar het huisje aan de Nieuwstraat gestapt. Weer heeft hij om zijn geld gevraagd, maar nog volg de geen afrekening. Wel verzekerde het vrouwtj hem, dat alles in orde zou komen. DRESIDENT NAGUIB van Egypte heeft de functie van militair gou verneur van Egypte weer aanvaard. Deze functie berustte bil kolonel Nasser, toen hij in het begin van de njaand gedurende enige dagen pre mier was. Naguib is thans weer president, premier en militair gouverneur. Naguib heeft thans alle bevoegdhe den, die hij voor de interne strubbe lingen van het revolutionnaire be wind bezat, herkregen. Zijn macht is zelfs nog toegenomen. Het revolutionnaire bewind is van plan de fundamentele doelen van de revolutie door middel van een refe rendum een wettelijke grondslag te geven, zodat deze in dc komende Grondwetgevende Vergadering geen voorwerp van debat behoeven te zijn. Doch H. raakte buiten zichzelf, greep een pook en sloeg daar de vrouw mee. De verwondingen waren dodelijk. De oude man is vader van een ge zin met negen kinderen. U)E vergadering van Franse kardina len en bisschoppen heeft nog geen uiteindelijke beslissing genomen ten aanzien van de priester-arbeiders, die zich nog niet aan de nieuwe maat regel der kerkelijke overheid hebben onderworpen. In katholieke kring wordt aangeno men. dat het nog niet mogblijk is, precies te zeggen, hoeveel priester arbeiders zich wel of niet hebben on derworpen. In het bisdom Parijs is Zondag een grote enquête gehouden, met als doel een inzicht te krijgen in de geloofs beleving en gezinsomstandigheden van de practiserende Rooms-katholie- ken. Een dergelijk onderzoek, vorig jaar in Saint Eticnne en Marseille in gesteld, wees uit. dat slechts 15 pet. van de .gedoopte" bevolking practi- scerde. Wat de arbeiders betreft was dit percentage slechts drie TN ZWITSERLAND is naast de be staande communistische arbeiders partij een nieuwe partij opgericht, die zich „progressief" noemt en zijn po litieke leven begonnen is met een aan hankelijkheidsverklaring aan de Sov jet-Unie. De vorming van deze nieuwe partij is het gevolg van een strijd, die de laatste jaren tussen de Arbeiderspar tij en de uiterst linkse groepen heers te. Dc vraag is nu. welke van de twee communistische partijen door Moskou erkend zal worden. VEN meisje en een jongen uit Pijnacker waren verliefd '>o elkaar en als zodanig is dat 'iets bijzonders, maar ze had den ook allebei veel liefde vooi ~<eld en dat is soms gevaarlijk ~>ok hier. want, de twee gelie- ■en smeedden een complot, om 'e grootouders vati het meisje 'ie te Overschie woonden en •r warmpjes bijzaten, een beet •e lich'ter te maken. Daartoi ■mokkelde het aanhankelijke kleinkind op een avond haar vrijer in opa's huis e r verborg hem in een gangkast Daar zat Romeo, wachtend tot de oude mensen naar bed zonden gaan. O Maar dat duurde tocvalig vre selijk lang en zo zat de jonge man al drie uur in de kast, waar het benauwd rook. Toen hij eindelijk een gesnurk ver nam, dat bewees dat de oude mensen sliepen, had hij zó ge- 'oeg van de benauwen1.-, dat ''ij niets liever wilde dan zo rauw mogelijk in de open lucht 'e zijn. Hij vergat het hele doel an zijn komst en dat hij een bedrag va-n f 35 meepikte, was 'outer toevallig .want dat vond hij op zijn weg naar buiten. Nu ritten hij en zijn Julia in de cel. Maar die zijn tenminste betrekkelijk fris

de Stem | 1954 | | pagina 1