Meer belangstelling nodig voor textiel vak Mgr. G.P.B.COBBEIN S.C.J. Oost Z.-Vlaanderens belangrijkste industrie Vakopleiding te Hulst weerspiegelt geringe interesse PROV. STATEN PLEITEN VOOR WINDMOLENS-SUBSIDIE •EINDHOVEN ZOU DE VIJFDE' STAD DES LANDS ZIJN \i Tivintig jaar Bisschop dertig jaar priester S «SS. De Prins sneller dan geluid DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 15 MAART 1954 99 PRACHTIG BEROEP ÜJllll" Ged. Staten houden het been strak Als forensen er kwamen wonen Vijf gemeente-obligaties voor de 150.000-ste O NlliWlL „Het is eigenlijk heel gewoon" Dr C.D. Binkhorst seen spreekuur. 't MODEHUIS ZIJDE BRUIDSSLUIERS HANDSCHOENEN W. J. DOMINICUS - GOES Sola Pleet Sola Massive pers. gevraagd teIiuur^evraagd huizen auto's - motoren handel te koop gevr. te koop aangeb. diversen |.->ol ird J ste Irdt !en 8 Ide liet jlen Her- is lier lier |en, in par |het lise „de de irel fctor te ïko- de de lion- de bij- I vast 1871; Teis- I Ulo- .904; I Chr. lUlo- 12860. Lin- Vee- R. z.v. B. Ro- v. S. Innd. en ■leer 19.30 florie. Ver- A LS MEN DE SCHOOLATLASSEN en zelfs de meer uitgebreide exem- plaren, welke de pretentie hebben behalve louter geografisch ook op ander gebied voorlichtend te zijn, zou moeten geloven, is Zeeuwsch- Vlaanderen een niet anders dan agrarisch gebied. Al stellen de enorme fabrieksgebouwen, de machtige kranen en rokende schoorstenen in de kanaalzone deze onuitgesproken veronderstelling reeds belachelijk, er zijn nog meer sprekende bewijzen van Zeeuwsch-Vlaanderen's indus trialisatie. Want waar in de provinicie en tot ver daarbuiten is b.v. de textielnij verheid zo uitgebreid rjEZE tak van industrie, waarmee blijkens de officiële cijfers niet te spotten valt, is voornamelijk gecon centreerd in het land van Hulst. De gemeente Clinge, St. Jansteen en ten slotte niet in het minst Hulst zelf be zitten tal van textielbedrijven, waar honderden mensen werk vinden. Vol gens de laatste cijfers werkt ongeveer 17% van de mannelijke beroepsbevol king van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen in de textielnijverheid. Bovendien werken nog tal van vrouwen en meis jes in deze industrie. Dat de textielindustrie in dit ge bied een zeer belangrijke bron van welvaart is, behoeft verder geen be toog. Ook is duidelijk dat de textiel nijverheid op zich zelf een econo misch zeer sterke industrie is, welke voor conjunctuurschommelingen lang niet zo gevoelig is als vele andere takken van nijverheid. Kleding en ook de „aankleding" van het huis is nu eenmaal altijd noodzakelijk. Men heeft wel eens gezegd dat de oudste vorm van nijverheid de wapenindus trie is. De mensheid moest zich in het begin van haar bestaan al wapenen, zowel ter verdediging als voor de jacht, welke haar het voedsel moest verschaffen. Maar dan mag de tex tielnijverheid toch aanspraak maken op een hogere plaats op de (overigens enigszins twijfelachtige) ranglijst. Want de eerste zorg van de mens was zijn kleding. LOONTOESLAG ze b.v. een tapijt weven, brengen ze een schepping tot stand, maken ze van een verzameling dode stof een levend en sprekend geheel waaraan velen jarenlang genoegen beleven. Dit geldt trouwens voor alle textiel- waren; behalve deugdelijk en prac- tisch moet het ook mooi zijn. De behoefte aan arbeidskrachten van de textielnijverheid in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen moet en kan gedekt worden door de eigen bevol king. Het is zowel voor deze indus trie, als voor de streek èn de arbei ders zelf van groot belang dat de vak ontwikkeling, welke de beroepsliefde in de hand Werkt, op hoog peil staat. Daartoe is deze cursus in het leven geroepen. Maar die verdient dan ook meer waardering en belangstelling te ondervinden. (Advertentie) TWTERKW AARDIG is dat in een zo door textielindustrieën geken merkt gebied als Oost Zeeuwsch- Vlaanderen zo betrekkelijk weinig be langstelling bestaat voor het textiel- vak. Sedsrt 1943 bezit de R.K. Tech nische School te Hulst een cursus in textielbewerking ,een opleiding wel ke in geheel Zeeland uniek is. De dichtstbijzijnde tweede opleiding is gevestigd in Tilburg! Men zou ver wachten dat deze in dit gebied wel op haar plaats zijnde opleiding veel belangstelling ondervindt. Vreemd ge noeg echter is de interesse maar zeer matig. Hoewel een stijgende lijn se dert de laatste jaren wel te onder kennen valt, gaat het met de toeloop van leerlingen toch niet zo, gelijk men op grond van de omstandighe den zou mogen verwachten. In hoe verre de textielindustrieën hierin zelf een stimulerende rol zouden kunnen spelen, is wellicht voor de betrokke nen een object voor bestudering. Naar wij hoorden is er reeds een bedrijf dat de cursisten voor het behaalde di ploma een toeslag op het loon toe kent, waardoor ze bevoorrecht worden boven degenen die geen opleiding ge volgd hebben. Zo iets werkt uiter aard zeer doeltreffend. De voornaamste oorzaak van het probleem ligt overigens wel in het gebrek aan voldoende inzicht in de vele mogelijkheden welke de textiel nijverheid biedt. Een ambitieuze em ployé, die niet te gemakzuchtig is te willen studeren kan liet in dit beroep ver, soms zelfs zeer ver brengen. VEELZIJDIGE OPLEIDING De .po—W Op deze foto ziet men de leraar textielbewerking en een leerling van de technische school te Hulst de laatste hand leggen aan een wandtapijt, voorstellende het wapen van'mgr. Jos. Baeten. Het werd door de cursis ten gemaakt voor de President van het Groot-Seminarie, mgr. Jos. Plas- schaert, die het in de hal van zijn seminarie wil hangen. Het is een prach tig, bijna 2 cm. dik tapijt, geheel handgeknoopt en feil loos afgewerkt. Zoals men weet, staat in het bisschoppelijk wapen de „Aurora consur- gens", de opgaande zon. Pf de afdelingen der Staten is druk gesproken over het afwijzend voor stel van Ged. Staten, inzake het ver zoek van een Amsterdamse stichting om subsidie voor windmolens waar mee stroom wordt opgewekt. In een der afdelingen meende een lid, dat men met de subsidie wel in zee kan gaan daar er hoogstens tien molens voor in aanmerking komen, wat slechts een f 500 zou kosten. Al len vonden dat de provincie dit be drag wel kan missen voor deze proef. In een afdeling wordt gevraagd, of geen regeling zou kunnen worden ge vonden door aan de molenaars een tegemoetkoming te geven in de kos ten van het stroomgebruik door de maalinrichting, naar aanleiding waar van echter door een der leden wordt opgemerkt, dat electriciteitslevering tegen verlaagd tarief, aan molens, die zowel gebruik maken van electrici- teit als van de wind als krachtbron nen oneerlijke concurrentie zou zijn tegenover molenaars, die uitsluitend gebruik maken van electriciteit als krachtbron. Van de zijde van Gedeputeerde Sta ten wordt opgemerkt, dat ook dit col lege gaarne de gevraagde medewer king zou hebben verleend, doch dat de financiële toestand der provincie niet toelaat nieuwe uitgaven te doen. Indien een te nemen proef zou slagen zou bezwaarlijk in andere gevallen J7INDHOVENS honderdvjjftigduizendste inwoner wordt rond 12 April ver wacht. Deze datum, die vorige week nog niet berekend kon worden, is komen vast te staan uit gegevens van de afdelingen Burgerlijke Stand en Be volking, die al enkele weken, in plaats van van maand tot maand, van dag tot dag worden bekeken. 12 Maart bedroeg het bevolkingsaantal 149.784. In één maand tijd worden ongeveer 250 geboorten aangegeven, maar de komst van de anderhalve ton volmakende boreling zal zeer waarschijnlijk vertraagd wor den door vertrek van Eindhovenaren, die begin April voor emigratie scheep gaan. Niettemin hebben B. en W. zich reeds over het heugelijke feit beraden en besloten voor de 150.000e vijf gemeente-obligaties van f 100.- ter beschikking te stellen, alsmede een attentie, waarbij wordt rekening gehouden met het milieu van de boreling. JAE opleiding aan de Technische School te Hulst geeft een prach tige en doelmatige scholing in het vak. Niet alleen de weeftechniek le ren de cursisten beheersen, maar er wordt ook aandacht besteed aan de bindingsleer, materialenkennis, voor bewerking en kennis van de mecha niek. Met een dergelijke opleiding kan een jongeman in de textielnijverheid een goede positie verwerven en een voldoening schenkende werkkring vinden. Wanneer meer ouders daarvan door drongen waren, zouden allicht meer leerlingen deze opleiding volgen. Wie de cursisten eenmaal heeft bezig ge zien, moet beamen dat ze een mooi en fcelfs kunstzinnig beroep leren. Als FAMILIEBERICHTEN (Uit andere bladen). Getrouwd: P. van Duij- venbode en W. Nottée Vught. Overleden: M. Werten- broek, 67 jaar, Vught. H. de Grijff, 55 jaar. Rotterdam. W. Warnsinck. 74 jaar, Wassenaar Q. van Eijden. 67 jaar. Am sterdam. Dr P. van Oordt, 82 jaar, Almelo. TNTUSSEN hebben de afdelingschefs van de Einhovense gem. bureaux in dit alles aanleiding gevonden een boekje open te doen over de snelle ontwikkeling van de Lichtstad. Daar bij kwam men tot merkwaardige con clusies. Zo is gebleken, dat het wer kelijke Eindhoven van 1850 in het ge heel niet gegroeid is. Toen telde het eigenlijke stadje 3000 inwoners en wanneer Stratum. Tongelre, Woensel, Strijp en Gestel, de vijf geannexeerde randgemeenten niet bestonden, dan zou Eindhoven nog even klein zijn. In 1947 was de tituatie zo. dat in Stra tum 34.000 inwoners verbleven (tegen over 1300 in 1850), in Tongelre 16.000 (800), in Woensel 37.000 (3000). in Strijp 24.000 (1000), in Gestel 17.000 (1300) en in het eigenlijke centrum 3000 (gelijk gebleven). Een andere interessante ontdekking was, dat Eindhoven zoveel forensen telt, die in Eindhoven niet alleen wer ken, doch er ook hun grondwettelijke rechten verrichten, dat, wanneer zij in de Lichtstad zouden komen wo nen. het inwonertal daarvan op slag met 15- a 20.000 zou stijgen. Maar een schrijnend tekort aan woningen de behoefte voor de komende jaren be draagt ruim 6000 verhindert zulks ten enenmale. Bovendien bouwt de N.V. Philips een groot deel van het haar toegewezen bouwvolume in randgemeeten. Toch ligt het in de verwachting, dat in 1970 de 200.000e Eindhovenaar zal worden begroet on in 1990 de 250.000e. Uit andere cijfers bleek, dat Eind hoven de enige Nederlandse stad is, waar een vrij groot mannenoverschot heerst en dat het sterftecijfer het kleinste is in geheel het land, name lijk 5.7 per duizend tegen 7,56 voor Nederland. Dat Eindhoven een echte Brabantse stad blijft, wordt intussen duidelijk, als men nagaat, dat er nog steeds tachtig procent van de bevol king Rooms-Katholiek is. En dat, ter wijl de Lichtstad van heinde en ver re werknemers aantrekt. De bevolking van de Lichtstad zal de geboorte van de 150.000e niet on gemerkt voorbij laten gaan. Vele fir ma's hebben reeds toegezegd schen kingen te doen en anderen overwegen dit. Voor alle plannen blijft de V.V.V. coördinerend optreden. QP St. Jozefdag, Vrijdag 19 Maart, zal de Sittardse Missie-bis schop Z. H. Exc. Mgr. G. P.B. Cobben. Titulair bisschop van Amathoes en Apostolisch Vicaris van Finland, de dag herden ken, dat hij dertig jaren geleden te Liesboseh de H. Priesterwij ding ontving uit handen van Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, Bis schop van Breda. Op. St. Jozefdag van het jaar 1934 werd hem in de kapel van het Juvenaat der Priesters van het H. Hart te Bergen op Zoom de bisschopswijding toegediend door Mgr. Hopmans met assis tentie van de Bisschoppen Mgr. A. F. Diepen van Den Bosch en Mgr dr G. Lemmens van Roermond. Op 29 Juni 1897 werd Mgr Cobben te Sittard geboren en deed zijn gymnasiale studie te Bergen op Zoom in het Juvenaat. In Juni 1916 trad hij te Asten in het noviciaat van de Congregatie der Priesters van het H. Hart en werd geprofest op 8 Septem ber '17. Enkele maanden na zijn priesterwijding vertrok hij naar de Missie van Mgr dr M. H. Buckx (geboortig van Born) in Fin land, was assistent te Terijoki en te Kuopri en vervolgens pas toor te Abo (Turku) In 1934 werd hij opvolger van Mgr Buckx S.C.J., toen deze het emiritaat aannam en naar ons land terugkeerde. (Advertenties) steun kunnen worden geweigerd. Voorts wordt er op gewezen, dat het opwekken van electrische stroom door windmolens uit economisch oog punt bezien van niet veel belang is. De financiële positie verzet zich er tegen dat ten aanzien van subsidies nieuwe terreinen worden betreden, en bovendien wordt deze aangelegen heid niet zo urgent geacht, dat an dere subsidies achterwege zouden kunnen worden gelaten. Voor de P. Z.E.M. wordt het moeilijk geacht voor de electriciteitsvoorziening voor windmolens een lager tarief vast te stellen .aangezien dit neerkomt op een subsidie der P.Z.E.M. pRINS BERNHARD, die mo menteel een bezoek aan de Verenigde Staten brengt, heeft Zaterdag tijdens een vlucht van 25 minuten met een „Sabre"- straaljager, de geluidsmuur doorbroken. „Het was niet erg sensationeel", zei onze sportieve prins na de landing", „alleen is het leuk om het overschrij den van de geluidssnelheidsgrens op de snelheidsmeter af te lezen". De Amerikaanse maatschappij, die de „Sabre" bouwt, gaf de Prins de eer, het eerste lid van een koninklijke familie te zijn, dat de geluidsmuur had doorbroken. Prins Bernhard kreeg na de vlucht het lidmaatschap van de „Club der Geluidsbarrière-doorbre kers", een pijlsnel genootschap. De Prins was gedurende de vlucht heel kalm, zo vertelde de man die deze vlucht meemaakte, de invlieger Joe Lynch ('n prettige naam). Hij zei: „De Prins vliegt prima en zijn loo pings waren af". Bij een tweede vlucht, die de Prins wou maken, sloeg de motor van zijn vliegtuig af. Zijn metgezel wist de macfii'ne echter weer veilig aan de grond te krijgen. Voor de hulde en hartelijke ontvangst op Vrijdag 5 Maart j.l. ter gelegenheid van ons 40. en 25-jarig jubileum op de Cokesfabriek, betuigen wij de Directie van de A.C.Z.C. de Carbonisation g.a. te Sluiskil onze oprechte dank. 132-0 De jubilarissen. Sluiskil, 12 Maart 1954. OOGARTS van 1520 Maart 142-0 Spoedgevallen Tel. 01157-451. De burgemeester-strandvon der van HONTENISSE roept rechthebbende op van het na volgende strandgoed: 2 PALEN VAN ONGE VEER 9 M. LANG en 30 35 c.m. MIDDELLIJN, aangespoeld te Baalhoek. De rechthebbende moet zich bin nen een maand melden ter gemeente-secretarie van Hon- tenisse. 133-0 Hontenisse, 12 Maart 1954, De burgemeester-strandvon der voornoemd, C. J. van Hootegem. heeft een uitgebreide collectie VOOR BRUID EN BRUIDSMEISJES EN COMMUNIE, speciaal vestigen wij uw aan dacht op: Nylon, Organza, Kant, Satijn. Taffet Paconné, Broderie, enz. voor ieder een geschikte kwaliteit, vanaf 3.25 tot 19.60 per meter. in iedere lengte, met geborduurde rand en kapje naar uw eigen smaak gemaakt, van 9.75 tot 48.—. Nylon, Perion, Kant en een grote sortering Glacé in vele kleuren. KORTE KERKSTRAAT 13 - Telefoon 2634 ALLES LOS IN DE KLEINE BAZAR GOES Dienstmeisje gevraagd, wegens emigratie der vorige, leeftijd liefst rond de 17 jaar. Louis Feijen, Dorpsstr. 224, Putte- grens. 8982 Twee hawaiian gitaars te koop, waaronder een Foxhumana en 1 versterker, alles in goede staat verkerende. Br. onder no. 7030. Beschaafd jong echtpaar (R.K.) 2 (oudere) kinderen, zoekt dringend woning of kamers (on gemeubileerd met keuken of kookgelegenheid, te Breda. Brieven onder no. 4153. Nieuwbouw, vrije vestig., ook voor vrijst. v. inw., div. koops. Makelaars van den Berg Co. Nwe Ginnekenstraat 43, Breda. Te koop of te huur gevraagd te Bergen op Zoom, woonhuis, binnen enkele maanden te be trekken. Br. onder no. 4157. ""^HYPOTHEKEN Hypotheken vanaf 31/2 pCt. - Financiering auto's, landbouw werktuigen. Makelaarskantoor L. A. van Opstal Zoon, Jac. v. Beierenstr. 1, Goes. Tel. 2584 Kaiser de Luxe 1948, Dodge 1944, dubbel lucht, Dumps Ford, dubb, lucht, Ford Thames 1947, Dump- Chevrolet korte truck, Opel luxe 1938. 2-wielige karren voor achter tractoren, onder stellen voor luchtbandenwagens. Dë Geus, Tel. 4749 Roosendaal. Bezichtigen opslagterrein Wouw- seweg.9039 Een International 5 tons bestel wagen te koop aangeboden. Lengte plm. 7.75 m., breedte plm. 2 mtr., lengte laadruimte plm. 4.50 m. Te bevr. Bou- tershemstr. 56, B. o. Zoom, Tel. 1402.8967 Plymouth 1951, Mercedes diesel personenauto 1951, Studebaker 1950, Citroën 6-cyl. 1949. Mer- cury-cabriolet 1940. W. B. Smul ders automobielen, Berkdijk- sestraat 92, Tel. K. 4250-24460, Tilburg.3921 Mooie bcsteiw. voor vis- of melkboer te koop, in pr. st., lage prijs. C. A. de Moor, Vishandel Fijnaart, tel. 18, Heiningen. 9053 Ontvangen. Pracht sortering matrassen, tegen messcherpe prijzen. Ruime keuze huis- en slaapkamerameublementen en aparte meubelen, stalen 2 pers. slaapkamer met 2 stoelen vanaf f 120.-. Balatum in de nieuwste dessins. Uw adres voor woning textiel. Timmermans Meubile- ring. Aardenburg.136 Voor de a.s. sciioonmaak is het goedkoopste adres voor zemen, sponsen en dweilen fa H. Praat ,,De Kleine Bazar", Aardenburg. Breuk tijdens de schoonmaak? ,,De kleine bazar" brengt uit komst. Wij leveren u glas- en aardewerk op elk gebied. Fa H. Praat. Aardenburg. 138 Gevraagd actieve VERTEGENWOORDIGER voor bezoek winkeliers met nieuw reclame-object Prov. basis. Br. no. 173633 Rolrek, Kon.pl. 1, A'dam. Nette dienstbode gevraagd. Hoog loon. Aanmelden bij Mad. Ver- bruggen, Kon. Elisabethplein 31b St. Niklaas. 987 In R.K. gezin met 2 kinderen in Oost Z. VI. wordt gevraagd huishoudster. Prettige, zelfstan dige werkkring met goed loon. Br. onder no. 992, Dagblad De Stem Hulst. Schoonmaakartikelen o.a. kast papier, kastrandjes, waterverf en witkalk, vindt u ruim voor radig in „De kleine bazar". Fa H. Praat, Aardenburg. 139 Te Rotterdam - Hilligersberg nette hulp in de huishouding gevr. v. d. en n. Inl. Mevr. Jansen-Lagaay, Burg. de Man laan 6. tel. 5779 Breda. Betrouwbare personen kunnen opgeleid worden als vertegen woordiger in Zeeland, voor alle verzekeringen. Eenvoudige ad ministratieve kennis strekt tot aanbeveling. Vast salaris. - Br. onder no. 68, Dagblad De Stem, bijkant.. Goes. Antiek te koop gevraagd - o.a. meubelen, porcelein, kristal, koper en tinnen voorwerpen, ouderwetse mahonie stoelen en ronde tafels, oud goud en ta felzilver enz. enz. - J. Jansen, Veemarktstr. 33 Tel. 7936 Breda Bakfiets met of zonder motor te koop. Tevens hulpmotor merk Mosquito. Alles i.z.g.s. Te bevr. J. Piessens, Buitenweg 5, Axel. 988 Te koop g.o.h. motorrijwiel Ve locette Kamschaft sportmodel 350 c.c. telescoop voorvering Weeskinderendijk 99 Dordrecht Accordeon te koop z.g.a.n., 80 bassen, 5 registers, ook genegen te ruilen voor motorrijwiel. Te bevragen: Grote Bagijnestr. 34, Hulst. 501 Raszuivere cairn terriere te koop, geb. in Jan., ouders kamp. Eng. import. - Mevr. Stoffels, St. Annastr. 13 Nij megen. 4130 Schoonmaak klaar! Versiert uw woning met een passend schilderij. Wij hebben een nieu we sortering binnen gekregen. Fa H. Praat, „De kleine bazar'" Aardenburg. 140 Voor behangselpapier in de modernste tinten vindt u in ..De kleine bazar" de grootste keus tegen de laagste prijs. Fa H. Praat. Aardenburg. 141 Voor de a.s. schoonmaak hebben wij alle voorkomende borstel werken, bezems, boenders, ra gebollen enz. Fa H. Praat, „De kleine bazar". Aardenburg. '42 Geelt moeder na de schoon maak een nieuwe tas.. Wij heb ben ze in de nieuwste model len en modetinten. „De kleine bazar", fa H. Praat, Aarden burg. 143 Zelf verven gaat heel goed als men het met Derk's glansverf doet. Voor binnen- en buiten werk, in de meest courante kleuren. Fa H. Praat „De kleine bazar". Aardenburg. 144 Wij hebben alles in voorraad voor de aanleg van een veilige, betrouwbare en voordelige electr. weide-afrastering. Wed. E. Kint-de Waal, Kloosterzande, Telef. 41. 995 Obligatiën (Grondbrieven) Bre da. Vast rentegevende stukken groot f 1000.- en f 500.-. Zoekt U belegging in onroerende goe deren en hypotheken, neem dan Grondbrieven. U ontvangt net to 5 pet. en heeft geen moei lijkheden met erhuur enz. Verkrijgbaar bij diverse instel lingen en ten kantore der Bank Wilhelminastraat 9, Breda. 3917 Openlijke dank aan God en H. Maria, voor verkregen gunst.

de Stem | 1954 | | pagina 3