DE VROUW EN HAAR DOMEIN Aan de ZUSTERKENS geelt iedereen ambassadrices Mijn docliter heeft eenil pracht-stoel VASTENTIJD: En nu vis op tafel OP MARS - zó het voor jaar in Lauwheid onder Franse katholieken is groot, maar... Een bijzondere vacantiekolonie Zij verdienen groot respect z° sjouwt ze door het huis. En omdat een kind van anderhalf jaar niet tezeer in haar vrijheid mag worden beknot, laat mijn vrouw ze maar doen. Ik ook trouwens. Niets komt me moeilijker voor, dan een verantwoorde grens te trekken tussen redelijke vrijheid en noodza kelijke discipline. Al moet ik er aan toe voegen, dat dit probleem in enkele gevallen geen probleem voor me is. GROOTSTE ZONDE Haastige spoed.... toch goed gekleed.... Stijlvol servies Modeshow Middelburg Een kijkje in het huishoudboekje Een man als paedagooy Klassieke lijnen op 30 en 31 Maart a.s. Over papierdunne zooltjesentree van nylon, stalen pennen en koffertjes DAGBLAD DE STEM - - TTET mag waar zijn, TA dat jn vele Franse streken de overgrote meerderheid der van huis uit toch katho lieke bevolking, nog slechts met Pasen en Kerstmis naar de kerk gaat, en in feite dus nog nauwelijks katho liek is. Maar, dat wil nog niet zeggen, dat al deze mensen anti-katholiek zijn. Eerder valt het tegendeel te constate ren. Vermoedelijk is de lauwe massa veel minder verder van de ko- bc- Kerk verwijderd, dan ze zelf meent. Nog niet zo lang geleden hebben we in ons mooie dorpje een soort fancy fair georgani seerd, omdat er drin gend nieuwe stoelen in de kerk moesten men. Het comité stond uit een handvol katholieke mannen. In de tuin van de mole naar werden verma kelijkheden gebouwd. Honderden, die al in geen maanden meer naar de kerk waren geweest, kwamen nu aanstromen, om er hun veel te duur glaasje wijn te drinken of om met een ouwe buks, die acht maal op de tien weigerde, geld kwijt te raken. Men wist blijkbaar, dat het zakgeld hier goed besteed was. Hoewel de „kermesse" op een ongelukkig tijdstip werd gehouden, kwam er 'n braaf batig saldo voor de dag. Dientengevolge bidden we nu op stevige, nieuwe stoelen met biezen matten. Ze ruiken nog naar de meubelmaker. In de meeste parochies offeren de niet-kerkgangers eveneens, want de geestelijkheid begint een zekere goodwill te krijgen. Dit feit telt mee en geeft recht om te hopen op een betere toekomst. Ook in het onderwijs kunnen we constateren, dat er iets aan het ver anderen is. Denk vooral niet ,dat de kinderen van de katholieke scholen ook allemaal practiserende ouders hebben. Vele vaders en moeders, die het al lang „niet zo nauw meer ne men", sturen hun jeugd toch naar een katholieke school, omdat de mentali teit daar beter is. En nog veel spre kender worden deze goodwill-feiten waar het de zusters betreft. De Franse nonnen het wordt tijd dat het eens gezegd wordt staan buitengewoon goed aangeschreven. Ook bij niet practiserende „katholie ken" en zelfs bij andersdenkenden en ongelovigen. De (Franse) manier, waarop deze (Franse) zusters zich met die (Franse) kinderen bezig houden, is buitengewoon aardig en charmant. Niemand weet hoeveel die dappere vrouwen weten te corrigeren. Sedert korte tijd hebben we ook in onze kleine gemeenschap een soort vacan- tie-kolonie, die door zusters wordt gedreven. Dergelijke vacantiehuizen moesten er veel meer zijn. ZOEN Clechts in uiterste gevallen komen ze een bijdrage vragen en dat alleen is al een gebeurtenis van de eerste orde. De nonnetjes, die er op uit wor den gestuurd, hebben voor die dagen haar kloosterkleding afgelegd. Ze zijn gekleed als gewone vrouwen uit het volk: sober, goedkoop en wat ouder wets. Het is even vreemd om in die kledij kloosterzusters te zien. Maar., ze staan direct met de papieren ge reed: een bewijs van de bisschop, dat ze mogen inzamelen plus een intro ductie van de pastoor der parochie. En nu het aardige: nagenoeg niemand stuurt de zustertjes door. Ook de har de Madame Winkelierster, die overal zo gaarne de spot mee drijft, en nooit in de kerk komt, geeft. Vele an deren, die we zo erg ver van de Kerk af meenden, offeren bereidwillig. Toe vallig is er juist vandaag zo'n „bur ger-zustertje" bij ons aan de deur ge weest hetgeen aanleiding was tot dit verhaal. Het mensje was erg bang voor de hond. Toen we die hadden afgezonderd, heeft ze rustig een kopje thee genoten. Terwijl ze over haar werk vertelde, heb ik heel nieuwsgierig een blik geworpen in 't cahier, waarin de giften stonden ge noteerd. De waarheid was, dat iedereen had gegeven. Zelfs het communistische raadslid had een duit in het zakje ge daan. Tegen mijn vrouw zei het zustertje: „Zo'n rondgang is eigenlijk geen prettig werk, madame. We zien er allemaal erg tegen op en Moeder vraagt alleen toestemming als de nood werkelijk hoog is. Momenteel hebben we werkelijk van alles nodig. We bezitten zelfs geen behoorlijke handdoeken meer. Ook de Zondagse handdoeken zijn gestopt en versteld. a, frankrijk diende er mee bezaaid te liggen. Want de zomervacanties duren hier gemakkelijk elf en twaalf weken en vele te klein behuisde ge zinnen vooral in Parijs en de andere grote steden kunnen gedurende deze periode de kinderen niet geven wat ze nodig hebben. Vaak helpt moeder bovendien in de zaak. Vaak ook moet ze bij een patroon werken. Voor een minimaal bedrag per week kan men nu de peuters onderbrengen bij de zusters, die er mee spelen, er mee naar buiten trekken, ze voeden en verzorgen en hun bedjes opmaken. En passant zien de nonnetjes nog kans de kleine mannen bidden te le ren en de elementaire begrippen van het geloof bij te brengen. Toön mijn vrouw en ik deze zomer onze beide meisjes bij de zusters afleverden stonden we zeer verwonderd, toen de beide meisjes van een zustertje een zoentje kregen. Het werd nog vreemder toen de zuster ook mijn vrouw omhelsde. Toch hadden ze elkaar slechts enige malen ontmoet. Vele andere zusters weer mak en zich verdienstelijk met verplegings - arbeid en vinden in de gezinnen een uitgebreid terrein voor haar aposto laat. Ook zij zorgen er voor, dat de liefde en het respect voor de zuster tjes met de dag groter worden. Vele van deze kloosterlingen staan met beide benen in de wijde wereld. Ze doen hun inkopen op de markt, ge lijk de andere vrouwen en als ze er bekenden ontmoeten gunnen ze zich de tijd om een gezellig praatje te ma ken. Heel Frankrijk weet, dat Schraal hans in de meeste Franse kloosters keukenchef is, maar desondanks doen de zusters maar zelden een beroep op de vrijgevigheid. Ook hierdoor dwin gen ze respect af. J\JU ZE een leunstoeltje heeft, doet mijn dochter c/raag volwassen. Breeduit zet ze zich te lezen en soms is er enige aandrang nodig om haar te overtuigen van de waarheid der spreuk, dat de mens niet alleen van lectuur leeft maar ook van een bordje pap en een boterham op zijn tijd. Als het boek erg interessant is dat houdt verband met de hoe veelheid paardjes en hondjes die erin staan afgedrukt pleegt ze verzet tegen het ouderlijk gezag. Ze moet dan uit haar stoel worden ge hesen en naar de tafel gedragen. Maar een leuk gezicht is het wel, dat kleine meisje in die kleine stoel. Een stukje miniatuur-wereld lijkt het, maar het enige bezwaar vin den we, dat Dymphy de verplaats baarheid van het meubelstuk heeft ontdekt .Het staat zo fors, vindt ze, eigenhandig de stoel daarheen te dragen, waar ze hem hebben wil. En haar voorkeur voor de volgen de plaats is nooit te voorspellen. Graag zit ze in de buurt van de kachel, maar soms kan men haar ook bij de voordeur aantreffen, wat dan het voordeel heeft, dat bakker en melkboer kunnen meegenieten van de plaatjes in het prentenboek. Een andere keer gaat ze op de scheiding zitten van gang en huis kamer. Als de deur open staat is dat niet erg. Maar als ze dicht is, geeft het wel eens moeilijkheden. Argeloos druk je de deurknop neer en ineens is de lucht dan vervuld van geluiden. Een neerkletterende stoel, ritselend papier en een gram storige dochter, die deels van schrik deels uit protest haar stembanden van dik hout zaagt men planken geeft. Je steekt dan vermanend je vinger op en zet de miniatuurzetel op een minder onmogelijke plaats. Bij wijze van demonstratieve waar schuwing. Maar het is boter aan de gain gesmeerd. Even later staat de stoel in de keuken, naast een goed gevulde teil: dit om mijn dochter in staat te stellen, in gemakkelijke houding de teddybeer een wasbeurt te geven. Voor ivat de omgang van Dymphy met haar broertje betreft, kost het me geen moeite de grens te vinden. Even heb ik gedacht, dat ik haar ontdekkingslust ook op dit punt de vrije teugel moest laten, maar zo dra zij aanstalten maakte, om met een potlood de diepte van broertjes neus te peilen, liet ik die opvatting los. •Als Renê uit zijn ledikantje ge hesen wordt, is mijn dochter erbij. Ze plaatst haar stoel naast die van mijn vrouw en bestudeert aandach tig het werk, dat tot groei en bloei van een zuigeling moet strekken. Soms streelt ze haar broer verte derd over het haar, of beter over de plaats waarvan mijn vrouw wil dat er eens lokken zullen gedijen; een andere keer geeft ze hem een stevige hand, zodat het krake- been inderdaad hoort kraken. Als ze de tenen van baby begint te tel len en daarbij voor de goede gang van zaken iedere teen wat opzij trekt, vinden we het gewoonlijk tijd, haar stoel op veilige afstand te plaatsen. Het gevolg is dan wel een hevig protest, maar mijn vrouw is van oordeel, dat een huilbui min der dramatisch is dan een ont wrichte zuigeling. J. V. Maar dan doet liet goed te zien, dat jc nergens wordt doorgezonden, dat je nergens wordt weggegrauwd. dat iedereen een hartelijk woord heeft en «lat iedereen iets heeft te geven, in deze dagen heb ik geleerd, dat ook de zustertjes geborgen zijn in de Franse gemeenschap. Dat geeft ons recht te hopen. De tijden zullen eens veranderen. Dan zal Frankrijk op nieuw worden wat het vroeger is ge weest: „la fille ainéc de l'Eglise". GEREGELDE bezoeksters van het consultatiebureau voor zui gelingen, zijn zo langzamerhand een soort clubje gaan vormen. We kennen eikaars kinderen en hun grotere of kleinere kwaaltjes, naar het verloop waarvan iedere keer be langstellend wordt geïnformeerd. Gisteren was er een nieuwelinge in ons midden, een Indisch vrouw- t.ie. Klein, popperig type, met een schat van een baby. Alle ogen gin gen naar de deur, toen dit tweetal binnenkwam- Het vrouwtje lachte bedeesd en zette zich in een hoekje, waar ze zacht tot haar baby begon te praten. Het leek even, alsof ze een deur gesloten had tussen zich zelf en ons. die direct verder spra ken over onze „eigen" onderw r- pen. U kent dat praten in wachtka mers. De gesprekken bepalen zich tot een hele boel afzonderlijke krin getjes^ tenzij er iemand plotseling iets zó belangwekkends zegt. dat iedereen zich tot de spreekster wendt. Zo ook nu. Sinds het Indische vrouwtje was binnengekomen, wa ren de onderwerpen van gesprek aan de omstandigheden aangepast. Het ging over „die zwarten" en dat ze „zo eigenaardig" waren. pLOTSELING zei een moeder, die naast me zat: „Hebben jullie dat laatst gelezen. In Groningen ge loof ik, had zo'n mens haar kindje "oodgeslagen- Omdat het huilde! Is et niet verschrikkelijk!" Zij had het niet luid gezegd, maar omdat iedereen na de eerste woorden di rect gezwegen had, was er niemand, die het niet gehoord kon hebben. Ook het Indische vrouwtje niet. Er viel een diepe stilte. Het Indische vrouwtje in haar hoekje, scheen zich nog kleiner te willen maken, dan ze al was. Ze voélde de wrok achter die woorden. De domme haat van die opmerking. Opeens ging er een schok door de wachtkamer. Een wat oudere moe der (wij beschouwden haar als zo'n soort voorzitster, omdat zij iedere keer hier was), zei luid: „Hoe kunt u dat zeggen! Weet hoe verschrik kelijk eenzaam en verlaten die moe der is geweest? Hoe radeloos ze was, midden in een maatschappij, die haar vreemd is en die haar af stoot? Wie van haar buurvrouwen za]^ er ooit bij haar gekomen zijn, vóór ze dat deed, om haar te zeg gen wat wij tegen elkaar gezegd zouden hebben: „Kind, ga jij er vanmiddag eens met de kleuters tussenuit, dan redder ik de boel eens voor je op!"? Of: ,.En nou breng je de kinderen eens bij mij, en dan neem je zelf wat rust!"? JVJAAR ze lieten haar tobben. O, dat weet ik zo goed-. De men sen, die u hier zomaar even veroor- J~)E MODERNE mens moet zich de hele dag door haasten en daar haast de gezondheid niet bepaald ten goede komt, is het noodzakelijk zo efficiënt mogelijk te werk te gaanOok onze kleding moet zo doelmatig mogelijk zijn. deelt, zijn te bescheiden om zich zo maar bij anderen aan te sluiten. Of om hulp te vragen. Dat moet van die anderen uitgaan. Maar niemand schijnt te begrijpen hoe eenzaam die moeder is geweest in de tijd vóór ze zich niet meer beheersen kon. Maar wel had iedereen, net als hier. de mond vol over die „vui le boel bij haar", en dat „die men sen" zo lui zijn en méér van die dingen, die ze alleen maar van ho ren zeggen hebben Bah! Met al dat geschreeuw over naastenliefde en begrip voor je medemensen, is de practijk maar bedroevend!" En toen tot het Indische vrouw tje: ..Neem me niet kwalijk, me vrouw, maar ik móést dit wel zeg gen. Ik weet zeker, dat wij er bijna allemaal wel over denken zoals ik, ais we maar even ons verstand ge bruiken. Ik ben zelf jarenlang in Indië geweest en ik heb er tiental len vriendinnen gehad. Goede vriendinnen, die me in alles ge holpen hebben om werkelijk thuis te raken in dat vreemde land. Zon der haar zou ik er diep-ongelukkig geworden zijn!" PIET VIEL als een bom tussen ons in, maar de atmosfeer was ge zuiverd. Och, waren er overal waar mensen samen zijn, maar zulke vrouwen, die bereid zijn op te staan om de eenzame te verdedigen. Hier betrof het een Indisch vrouwtje, maar elders is het een collega met wie je samenwerkt, daar een buur vrouw of een kind in je klas. Men sen, die „wat anders' zijm hetgeen schijnbaar de grootste zonde is. Hoe veel leed zouden we niet kunnen voorkomen, door eens goed te zijn voor hen, die eenzaam staan. Ook al zijn ze anders dan wij. Schrijf dit op uw spiegel: Als een wandelaar valt over een steen, dan is dat óók de schuld van hen. die vóór hem over de .weg gingen, want zij ver zuimden de steen aan de kant te leggen!" LIESBETH MU IS ER een groep fabrikanten „in het geweer gekomen", de „Trois Hirondelles", die zich erop toelegt practische en toch elegante kleding te fabriceren. Onlangs toonden zij hun lentecollectie aan de pers. De ontwerpers hebben de noodzaak ingezien, de vrouw te vrijwaren voor urenlang passen en daarbij tevens re kening gehouden met het feit, dat een vrouw zich van nature aangetrokken voelt tot „elegance". Klassieke lijnen en prachtige materialen, dat is het thema van deze collectie. Er werd weinig verandering gebracht in de al gemene lijn, welke door de Haute Couture werd voorgeschreven voor de winterkleding. De bustelijn werd ge accentueerd, de taille smal gehouden, de heupen óf weggewerkt, óf juist verbreed door middel van uitstaande rokken. De lengte is die, welke de Parisiënne voor zichzelf heeft verko zen: tot op de helft van de kuit Hier een korte beschrijving van de modellen afzonderlijk: J. P. Gattegno: Japon met twee rijen knopen, in gevlamde mosterdkleurige tweed. In de zeer laag uitgesneden boot- hals wordt een saffraankleurig jersey frontje gedragen, dat aan één kant los jes vastgeknoopt wordt. Basta: Tweedelig costuum van zwart/ wit, gele tweed met een licht blousende rug, en een band op heuphoogte. De twee rijen knopen van het jasje lopen door op de rok, welke een overslag heeft. Jacqueline Monnin: Japon van grijze wol met korte aangeknipte mouwtjes, ge garneerd met opzetstukjes, die voorzien zijn van een knoop. Deze opzetstukjes zijn ook aanwezig bij de halslijn en de zakken, welke schuilgaan in de plooien. Lempereur: Japon van staalgrijze fla nel en met zeer sterk uitgesneden arms gaten. De mouwen eindigen met een punt op het middel en bedekken de ceintuur aan weerszijden. Webe: Kraagloze jas van effen wollen stof. De neklijn wordt verzacht door een vouw aan weerszijden. De hoeden zijn van S. Talbot. U KeAt misschien de „Pas-aan"- serviezen? Wanneer u daar bij toe val noe nooit van zou hebbm gehoord, dan vernam u in elk geval wel eens het een en ander over het beroemde Beierse porselein, waar die serviezen van zijn gemaakt. Het is blank als verse sneeuw en wer<j als het ware geschapen voor de ,,Pas-aan"-toepassing: fraaie en soe pele rondingen, die om het zo eens te zeggen werkelijke schoonheid op na tuurlijke wijze doen „overvloeien" in het practisch bruikbare. Dit vertelde ons de binnenhuisar chitect Paul Collctte die ln „Ars Lon- ga" te Breda in de afgelopen jaren een paradijs wist te scheppen op het gebied van toegepaste kunst ln de wo ning. Sinds dat ogenblik voelen we ook alles voor zijn redenering, dat de kunstnijverheid in alle onderdelen van het gemiddelde Nederlandse huishou den een niet meer te vervangen plaats innam. Kleur en vorm beheersen (ge lukkig!) steeds meer ons dagelijks le ven, Waarvan op deze speciale vrou wen-pagina dankbaar nota! (Advertentie) de volgende advertenties Procentuele verdeling der gezinsuitgave BroRiC-S.S Prijsontwikkeling gezinsuitgaven- Indexcijfer* 1949 ioo z' Ver zetter Bel 12<Vo "8 Onfwikke .111 119 118 «JU* Kleding 7 S 114 114 t3°/o^ Woning W/W voeding 123 123 122 124 123 22JL. 12? 123 123 126 122 133/ 124 m\ .Vs* 953 M J 1954 TN deze grafiek geven A wij aan, welke deel van de verschillende uitgavenposten van het gezinsbudget opeisen (uiteraard is hier een gemiddeld inkomen ge steld), terwijl in de tweede plaats wordt aangegeven hoe van de ze verschillende onder delen het prysverloop 1952—1953 was t.o.v. 1949. Zien wij bijv. dat voor voeding 38 pet. van het gezinsbudget wordt vereist, dan blijkt dat, afgezien van enke le fluctuaties in de loop van 1953, het eindresul taat toch weer onge veer gelijk ligt aan het gemiddelde van '52. De vrij sterke val in Juli, Augustus 1953 wordt sterk beinvloed door de grote prijsdaling in aardappelen, groenten en fruit in deze maan den. De woningkosten, die 21 pet. van het bud get omvatten, lopen vrjjwel constant, totdat Januari 1954 ten gevol ge van de huurverho- stijging vertoont. De kosten voor kleding zijn vrij constant, doch lager dan in 1952. Ontwikke ling en ontspanning is enigszins stijgend, ter wijl verzekering en be lasting, t.o.v. 1952 aan zienlijk hoger liggen. Het totaal beeld geeft voor '52 en '53 een ge middeld van 120, terwijl Januari 1954 begint met een totaal indexcijfer van 123. pR zijn in ons land zowel liefhebbers van vissen als liefhebbers van vis. Vis is zó rijk aan eiwit ten, vitamines en voedings- zouten, dat ze in voedings waarde zeker niet onder doet voor vlees, terwijl ze bovendien goedkoper is. Een visschotel kan een sieraad voor uw tafel zijn en indien goed bereid een streling voor de tong Hoe en wanneer U de verse vis ook opdient: koop ze kort voor het gebruik. Kookt U ze in water, doe dat dan niet te lang en dien de vis meteen op met sen goed-smakende saus. Neemt U daarentegen bevroren of gerookte vis, laat deze dan enige tijd voor het gebruik in de keuken liggen om op tem peratuur te komen. En nu de recepten voor 4 personen: Kabelianw in tomatensaus 300 g kabeljauwmoten, zout, een schijf ui, 5U g boter of margarine. 2 eetlepels tomatenpuree, 1 eetlepel aardappel meel. De moten afspoelen en zouten. De tomatenpuree in een pan of vuurvaste schaal verdunnen met on geveer 214 dl water. De ui snipperen De vis en ui in de tomatensaus leggen en klontjes boter of marga rine op de vis leggen Hierover beschuitkruimels of paneermeel strooien. De pan of schaal sluiten en het geheel aan de kook brengen. De vis gaar ko ken in IS a 20 minuten. Het vocht binden met een papje van aardappelmeel en water. Voor dit gerecht kan zo wel verse als bevroren ka beljauw genomen worden Bevroren kabeljauw eerst laten ontdooien. Gefileerde schol. 2 schollen, zout. desge wenst mosterd; ui. pe- terseliestengels, 80 g bo ter of margarine. 40 g (4 eetlepels) bloem, azijn, een zure augurk. De schollen (laten) file ren. De graten en kop met 14 1 water en zout, een stukje ui en peterselie aan de kook brengen en een kwartier laten trekken. Het nat zeven. De filets zou ten, desgewenst met een weinig mosterd inwrijven, en oprollen met de velkant naar binnen. De filetsrol- ietjes tegen elkaar zetten in een vuurvaste schaal of pan. Een scheutje visbouil lon er over gieten en de vis gaar koken in 15 a 20 minuten. Van de rest van de visbouillon een gebon den saus maken. Hiertoe de helft van de boter of margarine smelten en de bloem cr even in verwar men. Bij scheutjes tegelijk, onder roeren, de visbouil lon toevoegen. De saus steeds even aan de kook laten komen alvorens nieuwe visbouillon toe te voegen. Wanneer de saus goed van dikte is, van het vuur af de rest van de bo ter of margarine in kleine klontjes er door kloppen. De saus op smaak afma ken met een eetlepel azijn en een zeer fijngehakte zure augurk. Schelvisschotel. 500 g schelvis, 1 k Ui kg aardappelen, vissaus van 14 '1 visbouillon of water met een bouillon blokje, 40 g boter of margarine, 40 g bloem en een paar eetlepels fijngesneden peterselie; een citroen. De schelvis koken en van vel en graat ontdoen. De aardappelen schoon maken, gaarkoken in wa ter en. in dikke plakken snijden.' Een vuurvaste schaal invetten met boter of margarine. Een laag aardappelen er in leggen, daarop een laag vis en een schep peterseliesaus Zo doorgaan totdat de schaal gevuld is: hierbij de bo venste laag uit aardappe len laten bestaan. Op de aardappelen nog een paar klontjes boter of margaii ne leggen en het geheel doo'r en door heet maken. De schotel garneren met partjes citroen. (Van een bijzondere medewerkster) TEGEN een Italiaans décor, met antieke zuilen, gondels en een nóg schevere toren dan die van Pisa, droegen Amster damse mannequins in het Carl ton de nieuwste schoenen voor. De Italiaanse mode is op schoe- nengebied wèi toonaangevend, dit wilde de achtergrond mis schien suggereren. De lange, smalle en spitse leest, die van daar gepropageerd wordt, wint van de Nederlandse vrouw noch tans eerst aarzelend het hart. De Spaanse lijn, ook lang en spits toelopend, maat minder absoluut dan de Italiaanse< is daarom hier nog even practischer. Het „Modecentrum" voor de schoenen en lederbranche, een stichting waar alle organisaties op leergebied bij zijn aangeslo ten, liet in deze revue, de meest representatieve modellen passe ren, die de fabrikanten voor het a.s. vooriaars- en zomerseizoen Blauw suède schoen met een simpele garnering. De hak is solide. hebben ontworpen- Hierbij werd geen naam genoemd alle re clame bleef aan deze demon stratie vreemd! DE, SHOW opende met wan delschoenen, en voerde via zijwegen en grapjes naar het middaguur, om eerst na het avondfeest te sluiten! De flat is en blijft een geliefd stuk op de schoenenplank: een naturel kleurig paar had een originele touwgarnering. Kopergarnering gal ook deze zomer zeer veel gedragen wor den, maar een rinkelend rijtje koperen munten, dat een flatje versierde, zagen wij liever in on ze portemonnaie! Nóg flatter dan flat zijn de ballerina's, schoentjes die in het geheel geen hak, of een papier dun leertje hebben. Ze zullen zeer laag geprijsd worden en daarom kan een jong en slank meisje wel enkele paren in ver schillende kleuren gebruiken! (Wat de prijzen aangaat mag we) opgemerkt worden- dat wij hier :n Nederland in een oase leven. Wij hoorden me daar even, dat overal elders de schoenen buiten het bereik van het grote publiek liggen). ITAD MEN gedacht, dat de mo gelijkheden van nylon al uitgeput waren? Nylon maakte een glorieuze entree in de schoenen wereld: gecombineerd met leer waren er de sierlijkste en luchtigste zomerschoenties: het nylon was dan als matje ge vlochten of in een eenvoudig open motief geweven. Moccasins zeggen: het gemak dient de mens: niets soepeler dan zo'n oprolbaar model! Bij een gewone schoen is het boven leer tusen onder- en binnenzool f gestikt, de moccasins laten het - bovenleer onder de voet in bin nenzool doorlopen. De vervaar diging geschiedt geheel met de hand! Maar ook bij alle andere mo- dellen wordt gestreefd naar souplesse. De zool wordt dun ner en dunner zonder aan dege lijkheid in te boeten, want het beste leer wordt hier speciaal voor bewerkt. Bij de sandalettcs kan men heus niet meer van „schoeisel" spreken- Daar wa~ een onzicht baar hakkebandie bij in een ge broken rose tint. waar de licht voetige Diana ééns zo snel mee ter jacht was gegaan! Jy/JAAR ook voor de conserva tievere koopster zal er keu ze te over zijn: het hakje van 3 tot 4 cm., met sierlijk doorlopend zooitje, was ruim vertegenwoor digd en van een elegant zwart suède model moest zelfs verra den worden, dat het een steun zool verborg. Voor de gekledere schoen is de asymetrische suit dankbaar aanvaard in bescheiden vormen, maar ook zagen wii veel model len met een zeer korte voor schoen waar de garnering dan een sluitend handie in legde. Enkele uitgeweken Tsjechen vestigden zich in België en Ne derland om hun hdndwerk weer op te vatten: van hen zagen we de gevlochten naturelkleurige handschoentjes die aan de vroe gere opanken dot.) denken. Er zullen veel naturel- en beige tinten worden gedragen, maar ook kersrood en grijs zal gewild zijn: blauw in beschei den mate. Zo hebben wii dus al heel wat Rood suède flat. De ballerina's zijn volgens hetzelfde idee ont- worpen, maar nóg platter en soepeler m m. m m m mm.-» m m m m m mmm mmm mm met de schoentjes gewandeld en zijn nu aan het coctail uur geko- men. Al hoger en hoger streeft de hak! Van goud en strasz, van satijn en zilver- in zwart, in kers- en purperrood stapten de band- schoentjes en avondmuilt.ies J voorzichtig voorbij. Op naald- i dunne hakjes!! I Had de_ huidige avondschoen bestaan vóór het steltlopen werd j uitgevonden, dan was men nooit aan stelten toe gekomen! Wanneer zo'n hakje van het beste hout en in de goede draad- richting wordt gesneden, breekt het niet licht, maar voor alle ze- kerheid zijn de meesten toch doorboord en met een stalen t pen versterkt- J ZOLANG de fijne enkeltjes niet t met een stalen pen verste- vigd zijn. is het ongeoefend dra- J gen van dez° schoentjes geen si- S necure! J Wij komen nu met de heren achteraan! Op de show werden de herenmodellen spaarzaam tus- sen de damesschoenties door ge- toond. De z.g, Budapesterleest in zwa- re uitvoering haalt o.i. niet bij de spitsere Italiaanse, die dank zij dun soepel onderwerk min- J der aan de polderwerker doet denken. Er liepen een paar sandalen t voorbij .net zoveel riemen en gespen, dat men evengoed in een paar koffertjes had kunnen stap- pen!

de Stem | 1954 | | pagina 9