„100 JAAR ST. MARIE HUYBERGEN Het communisme overzee De Spookkano «HOOVER AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO-PROGRAMM A'S <:n AG TWEEDE BLAD deze week in het buitenland DE, conferentietafel in Caracas is het allerzwaarste „beroeps- werk", wanneer men het vergelijkt met de conferentietafel in Berlijn, waar de situatie wel moeilijk was, doch niet „onmogelijk" en dus voor een betrekkelijk jeugdig diplomaat (amateur) als Dulles nog wel enigs zins te overzien. In niet geringe ma te werd hij daarbij geholpen door William Byron Mowery Ouderdoms ZATERDAG 13 MAART 1954 H'i Hoe het Bisschoppelijk Instituut StMarieontstond Terugtocht Voor vlijtige handen Liturgische kalender r\E grote stuwkracht van het jonge Instituut werd wel de Zeereerw. Heer A. Graumans, die op 8 Decem Neem Blikgroenten in ;n bouwvo- ontevreden hoopte zo ezenlijkins ■ergaan. rde de sa- uringskrln- et. dat dit >mcn, want raad lieP ieders te- egeling. zo- ouden ver as bespro- vereenstem- t de inhoua H gehouden is aan 'n be de inhoud nissie van aangesloten raad zich een latere OEK OP April zal ize gemeen- c op T.B.O. zdch wee* rsoon, deze keer EZ WAREN W. tot het retwoningen e van de t onmiddel- men het be aats. buiten moeten be- le omgeving iper bouwen noodzake- i Volkhuis- huurprijzen vangen. In pet. verho- ngen slechts st. ingen is nog rd om voor n-lenen naar oek van de inzake plan- het verdron- *epraat over men thans iwe vuilnis- een crediet or aanschaf fen op auto- betekent de- aanslag" op Een auto irom zal uit een nieuw r 3 werd on er jaar werd ifeltennisver. „Koningin met ingang op 1 ct per de raad-, over derl. Schouw- brave moor- >pera, 20 uur: an Dijck, 7.30 avonturen van HBC-Hamme ant om 18 uur. Deserteur van g bij J. Baert, •oPaula. n Missouri. iur: De schat- and. pia theater, 20 uur: De on- a: Geluidsbar- oor zakkenrol- ederl. Schouw- e brave moor- Dpera, 15 uur: iur: Het meis- .15 uur: Maske ndige grenzen. ►■an Dijck, 19.30 avonturen van De handlanger houwburg: Die >uw, 14.30 uur: len. Om 7.15 en leden. Om 15 ,aande wip. ijsel-Nachtegaal Pluym 15 uur: ens, 18 uur: e, 15 uur: Kam- 18 uur: Prijs- d. Hove 17 uur: Paula. Missouri. De schat- jiland. Om 14 igenstander. lympia theater, py Landing. SO en 20 uur: De lie. Om 14 uur: ra: Geluidsbar- .'oor zakkenrol- ederl. Schouw- e brave moor van Diick 19.30 3oven de glorie. v, 20 uur: Ver- tro: Paula. in Missouri. uur: De schat- lland. npia theater 20 »0 uur: De on- ra: Geluid?bar- /oor zakkenrol- jyjEN KAN over gewichtige con ferenties wel eens een „gewich tig" artikel schrijven: nieuws in de strikte zin van het woord komt uit een dergelijke conferentie „op hoog niveau" zelden en een be schouwing, waarin men om het zo eens te zeggen achter het concrete nieuws tast cn speurt naar oorza ken en mogelijke gevolgen, is dan op zijn plaats. Welnu, momenteel zijn vele Zuid- en Noord-Ameri kaanse hoofden in de Venezuelaan- se stad Caracas gebogen over do cumenten, die men gemakshalve ,,De 4 C's" noemt. Daarmee wordt dan bedoeld, dat hoge functionaris sen op een inter-Amerikaanse con ferentie praten over Communisme, Kolonialisme, Handel en Koffie (al deze woorden beginnen in het En gels met een C). Daarvan noemen we met opzet communisme als eer ste agendapunt, want het is de laatste maanden helaas maar al te duidelijk geworden, dat we in Zuid- Amerika en met name in Brits- Guyana, Guatemala en Brits Hon duras werkelijk van een communis tisch gevaar kunnen spreken. Men zal zich herinneren, dat een zekere Jagan van het instellen van een nieuwe Grondwet (met oa. als gevolg nieuwe verkiezingen) in Brits-Guyana met een linkse meer derheid acuut een communistische koers ging varen. Engeland trok de Grondwet in, stuurde troepen om ongeregeldheden te voorkomen en Jagan werd haastig terzijde ge schoven. In één woord: Londen was bang voor een communistische staatsgreep. QVERDREVEN angst? Waar schijnlijk niet, omdat in Gua temala het communisme blijkbaar zelfs in de Regering een meerder heid wist te verwerven (al heet dat officieel geen communisme) en om dat Brits-Honduras (aan algemene politieke instelling ongeveer gelijk te stellen met Brits-Guyana) plot seling niet weinig connecties blijkt te bezitten met dat uitefst linkse Guatemala. De Britse gouverneur van Honduras heeft dan ook een onderzoek-commissie naar commu nistische invloeden laten instellen en Londen is bang voor een herha ling van de Jagan-periode. Bij dit alles komt dan nog die vrij voorzichtig gestelde uitnodiging van Dulles een waarschuwing te richten aan Moskou om alle onder mijnende activiteit op het westelijk halfrond te staken en om een com missie in te stellen, die in noodge vallen maatregelen kan ontwerpen. Die noodgevallen houden dan in, dat in een der Zuid-Amerikaanse staten een communistische staats greep zou plaatsvinden. Hiertegen is Guatemala van leer getrokken. Op een vrij gevaarlijke manier zelfs. De rede van de Gua- temelaan Toriello vertaalde narrie- lijk de bedoelingen van de Ameri kaanse Minister van Buitenlandse Zaken in: Dit betekent inmenging van Noord-Amerika in de binnen landse aangelegenheden van Zuid- Amerikaanse staten. Dat is voor de Zuid-Amerikanen de meest gevoe lige politieke snaar, die men kan beroeren. Dat beseft niet alleen To riello, maar dat beseft iedere deel nemer aan deze inter-Amerikaanse conferentie tot en met Foster Dul les in hoogst eigen persoon. Hij kleedde zijn voorstel tactisch ge noeg in, maar voor de op dit punt overgevoelige Zuid-Amerikanen nog lang niet diplomatiek genoeg Zeker, men tilt er niet zo zwaar aan in de Latijnse Amerikaanse landen: dat communisme is in we zen niets anders dan een vrij fel doch volkomen gezond nationalis me. De Zuid-Amerikanen zijn in ie der geval méér bevreesd voor al te grote invloed van de rijke Noorder buren. die ze overigens vanwege die rijkdom niet graag zouden mis sen in hun economische plannen. Het is aan Dulles om van deze laat ste noodzaak voorzichtig gebruik te maken, zonder de vele voetangels en klemmen (met zorg neergelegd door Moskou, daarvan kunnen we rustig overtuigd zijn!) te raken. Hier is diplomatieke „kunst" in de allerhoogste betekenis van het woord nodig. door In het woonhuis der familie Has tings, vlak achter de factorij, werd een venster verlicht. Alan zag, hoe Norman zich omdraaide en zich terug- haaste naar het posthuis. „Charlie", fluisterde de forse half bloed tot de blanke, ./snijd die lont heel kort. Drie inch is meer dan ge noeg. Als ik maar de tijd heb. om ze door dat raam te gooien en de plaat te poetsen. Voordat die jonge duivel van zijn brits komt pouff! vliegt hij naar de hel." Alan verstijfde in het plotseling be sef. wat deze mannen in hun schild voerden. Dat voorwerp was een staaf je dynamiet. De grote mesties maakte een lont eraan vast en wilde het staaf je door het celraampje van de poli tiepost werpen. Hij lachte inwendig bij de gedachte aan die onnutte ontploffing, tot het tot hem doordrong dat Norman dan weldra zou ontdekken, dat de cel leeg was geweest en de gevangene verdwe nen. in enige minuten zou dan de po- litieboot uitvaren, patrouilles zouden hem gaan zoeken en het uur voor zijn Britse en Franse collegae en.... door de relatief genomen nogal uit gebreide saamhorigheid van de Pact-landen. Die saamhorigheid van de Zuid-Amerikanen ligt namelijk hoogstens in het negatieev vlak: wij wensen onder geen voorwaarde Noord-Amerikaanse berpoeiing met wat wij onze binnenlandse aange legenheden achten. Het gevaar is gesignaleerd, de oplossing helaas nog lang niet gevonden. voorziening ■^/E LEVEN wel in de tijd van de rapporten. Nu is er weer een, dat grote aandacht wekt. het rap port van de S.E.R. betreffende een definitieve ouderdomsvoorziening. De overgrote meerderheid van dit lichaam stelt voor aan iedere Ne derlander een bodempensioen te garanderen, waarvoor hij dan ech ter ook premie moet betalen. Dit pensioen zal geen aftrek onder gaan, ook al is men door een be- drijfspensioen of anderszins verze kerd tegen „de oude dag". Van ge meentenclassificatie wi] dit rapport niet meer weten. Zó groeien de ge dachten! En men wil de hoogte van dit pensioen uitdrukken in ..koop kracht". zodat de geldelijke bedra gen van tijd tot tijd kunnen worden herzien aan de hand van het index cijfer. Het zou ons niet verwonde ren, als de Regering dit advies van de S.E.R. zonder veel wijzigingen in een wetsontwerp verwerkt. In katholieke kring zal echter wel enig debat ontbranden over dit voorstel. De hoogleraren van der Grinten, Smeets en Van de Ven hebben zich in de S.E.R. beslist te gen dit stelsel gekeerd. Daarente gen waren de vertegenwoordigers der katholiek-sociale organisaties en andere katholieke leden er beslist vóór. Het is ietwat pijnlijk, zo'n controverse, maar toch ook niets ongewoons. Het debat daarover kan in alle onbevangenheid plaats vin den. En aan de katholieke politici de taak. om er hun conclusies uit te trekken. Inderdaad, de Hoover stof zuiger. die U nu koopt, doet in de jaren na 1970 nog zon der haperen zijn dagelijks werk: Uw tapijt beschermen tegen de vernielende werking van diep ingetrapt straatgruis Alleen de Hoover wordt dit vuil de baas Dank zij de unieke drievoudige werking Vraag Uw handelaar demon stratie. Model 612: 330.- Model 119: 230—, inclusiet hulpstukken jVJET DE STICHTING van een Weeshuis en een nieuwe Congregatie te Huybergen waren de plannen, die Mgr van Hooydonk zich had gevormd, hoe het oude kloosterbezit te gebruiken „ten voordele van de geestelijke belangen van het Vicariaat" nog niet ten volle verwezenlijkt. In de schakel van stichtingen onder zijn voorzichtig en vooruitziend be leid in het Bisdom tot stand gekomen, ontbrak er nog één, die hem zeer na aan het hart lag, n.l. een afzonderlijk voorbereidingsinstituut, waar de toekomstige semiaristen voldoende vorming en degelijk Lager Onder wijs zouden ontvangen om van het begin af de lessen op het seminarie 'gemakkelijk te kunnen volgen. D\ Dr Wiardi Beekman Stichting heeft, in samenwerking met het sociologisch instituut van de universiteit te Nijmegen, een on derzoek ingesteld naar de kennis van politieke feiten en de instelling ten opzichte van het politieke ge beuren onder de bevolking van Noordoost-Brabant en Noord-Lim burg. Er bleek uit, dat het politiek analphabetisme groot is. Van de ministers konden 104 van de 200 der ondervraagden er ten minste één foutloos noemen; 38 noemden er één, maar daarnaast ook verkeerde namen. Nu moet men horen, welke con clusie ..Het Vrije Volk" daaraan verbindt: „Als het overal van het zelfde laken een pak is, dan is dat een ernstig verschijnsel van alge meen politieke aard, dat de parle mentaire democratie bedreigt. Maar als de toestand alleen kenmerkend is voor streken waar de KVP vrij wel een politiek monopolie heeft, dan zou uit deze enquête kunnen blijken, dat een partij, die weigert de politieke keuze tussen vooruit strevendheid en behoudzucht te doen, doch de kerkelijke gezindheid als grondslag kiest, geen belang stelling kan wekken." Het is fraai. Het socialistische blad begint met te zeggen, dat het in het geheel niet weet, of het in andere streken van het land ook niet zo slecht gesteld is met de politie ke kennis. Doch het neemt gemaks halve maar aan, dat dit alleen ken merkend is voor katholieke streken, om te concluderen, dat de een heidspartij het politieke denken bedreigt. Het is blijkbaar de W.B.S. ook te kras geweest. Zij heeft Het Vrije Volk op haar vingers getikt, dat dan ook haastig retireert. Het geval is echter kenmerkend voor een bepaalde wijze van poli- tiek-bedrijven. Met de officiële verheffing van het voormalige College ..Van Kessel" tot Klein Seminarie in October 1853 was de vaderlijke bezorgdheid van de grij ze Bisschop om zijn Bisdom een de gelijk gevormde clerus te schenken, nog niet geheel bevredigd. En zo groeide langzamerhand het plan de studie der humaniora te doen voor afgaan door een voorbereidingsklas, die de moeilijkheden, verbonden aan de plotselinge overgang van het toen maals nog vrij elementaire Lager On derwijs naar de klassieke vorming op het seminarie, voor een groot deel zou wegnemen. Het aanvankelijk plan van Mgr. van Hooydonk. waarop hij in een schrijven van Juli 1846 aan de Nun tius in Den Haag had gezinspeeld, om n.l. te Huybergen een Pensionaat op te richten, was dus blijkbaar van de baan. Ook Pastoor de Bie, die later het Pensionaatsplan weer had opge vat, om daardoor de financiering van het Weeshuis beter mogelijk te ma ken. had met deze poging geen succes gehad. De voorbereidingsklas van het seminarie ging vóór, en toch zullen we zien. hoe hieruit later ongemerkt het Pensionaat gegroeid is. Waar deze voorklas van het semi narie zou komen, was voor Mgr. nau welijks een vraag. Waar kon hij zijn nieuwe stichting beter vestigen dan te Huybergen, waar hij niet alleen {Advertentie) in schoo"rn^^i<qetijHamea-Gelei VONDAG 14 Maart. Paars. 2e Zon- dag van de Vasten. 2e gebed A cunctis. 3e Omnipotens. Credo. Prefa tie van de Vasten. Maandag 15. Paars. Mis van Maan dag in de 2e week van de Vasten. 2e gebed A. cunctis. 3e Omnipotens. Dinsdag 16. Paars. Mis van Dinsdag in de 2e week van de Vasten. 2e ge bed A cunctis. 3e Omnipotens. Woensdag 17. Wit. H. Gertrudis. 2e gebed H. Patricius. 3e gebed en laat ste Evangelie van Woensdag in de 2e week van de Vasten. Of: Paars. Mis van Woensdag in de 2e week van de Vasten. 2e gebed H. Gertrudis. 3e H. Patricius. Haarlem: Wit. H. Sacra ment van Mirakel. 2e gebed H. Ger trudis. 3e H. Patricius. 4e gebed en laatste Evangelie van Woensdag in de 4e week van de Vasten. Credo. Pre fatie van Kerstmis. Of: Paars. Mis van Woensdag in de 2e week van de Vasten. 2e gebed en laatste Evange lie H. Sacrament van Mirakel. 3e H. Gertrudis. 4e H. Patricius. Geen Cre do. Prefatie van de Vasten. Donderdag 18. Wit. H. Cyrillus van Jerusalem. 2e gebed en laatste Evan gelie van Donderdag ln de 2e wees van de Vasten. Credo. Of: Paars. Mis van Donderdag in ae 2e week van ce Vasten. 2e gebed H. Cyrillus van Je rusalem. Geen Credo. Vrijdag 19. Wit. H. Joseph. 2e ge bed en laatste Evangelie van Vrijdag in de 2e week van de Vasten. Credo. Prefatie van de H. Joseph. Zaterdag 20. Haarlem: Wit. H. Wul- franus. 2e gebed en laatste Evangelie van Zaterdag ln de 2e week van de Vasten. Of: Paars. Mis van Zaterdag in de 2e week van de Vasten. 2e ge bed H. Wulfranus. Den Bosch, Breda. Paars. Mis van Zaterdag in de 2e week van de Vasten. 2e gebed A cunc tis. 3e Omnipotens. over de nodige gebouwen en terrei nen beschikte, maar dat bovendien door zijn rustige omgeving en heer lijke ligging het aangewezen oord scheen voor de vorming en oplei ding van de toekomstige seminaris ten. Op 1 Augustus 1854 werd het Bis schoppelijk Instituut „St. Marie" na mens Mgr. van Hooydonk officieel geopend door de Hoogeerw. Heer Morgen, President van het Groot Se minarie te Hoeven, in tegenwoordig heid van de Huybergse geestelijken en enkele Eerw. Heren uit de omtrek. Het was een bescheiden plechtigheid, even bescheiden als het aantal leer lingen, waarmee de nieuwe stichting een aanvang nam. Met vier jongens werd begonnen, n.l. J. Veraart uit Nieuw-Vosmeer, twee gebroeders Raaymakers en A. Hellemons uit Roo sendaal. Vóór het einde van 1854 was hun getal reeds tot 14 aangegroeid. DIRECTEUR GRAUMANS ber 1854 werd benoemd tot Direc teur van St. Marie. Ruim 40 jaar zou deze talentvolle leider en geboren paedagoog zijn krachten en gaven schenken aan de groei en bloei van het Pensionaat. Zijn levensgang scheen hem van jongsaf voor dit ambt te hebben voorbereid. Geboren te Galder bezocht hij reeds vroeg het toenmaals om zijn degelijke „Franse" opvoeding bekende Instituut „De Pauw" te Baarle-Nassau, waar de grondslag gelegd werd van zijn de gelijke kennis van en grote voorlief de voor de Franse taal. Later stu deerde hij voor onderwijzer, behaal de de bevoegdheden van „vierde en derde ranger" en ging zich toen ver der bekwamen in de Franse letteren. Zijn benoeming tot leraar aan het college te Oudenbosch, dat toen nog dienst deed als Klein Seminarie, bracht hem in nauwer contact met de geestelijkheid en hier groeide steeds sterker in hem het verlangen naar het Priesterschap. In zijn vrije tijd voltooide hij zijn theologische studies en in Mei 1854 werd hij te Hoeven tot Priester gewijd. Door de harmonieuze combinatie van een hoogstaand priesterleven en zijn ervaring als bekwaam onderwijs man, was hij wel de aangewezen per soon voor deze gewichtige bediening. Dat hij aan deze verwachtingen heeft beantwoord, bewijst wel het getuige nis van een vooraanstaand geestelijke uit het Haarlemse Diocees, Mgr. Ko- nings. zelf oud-leerling van Directeur Graumans. die van hem schreef: ..Een waar paedagoog, die de kunst ver stond kinderen op te voeden en har ten te vormen". Niet lang heeft het Instituut zijn eenzijdige doelstelling van voorberei dingsschool voor het Seminarie be houden. Toen spoedig bleek, dat niet alle leerlingen naar het seminarie overgingen, werden de beperkende bepalingen omtrent woonplaats bin nen het Diocees en leeftijd opgeheven. Zo was toch de oorspronkelijke opzet: een Pensionaat voor „jongens uit de nette burgerstand" werkelijkheid ge worden. Door deze gewijzigde opzet veranderde wel het karakter van het Instituut, maar de voorbereiding voor hte seminarie bleef toch nog voort leven in de vorm van de zgn. semina rieklas. zodat nog jaarlijks verschil lende jongens via deze klas de weg naar het seminarie vinden. -Advertentie) Optreden yOLOP RUZIE in het Ita liaanse Trevoglio. Daar brak op een gegeven moment brand uit in een boerderij en de brandweer als hazen er naar toe. De werkzame lie den werden echter met stok ken en bijlen bedreigd, wan neer ze ook maar één vinger naar het vuur zouden uitste ken zouden er doden vallen. Dat werd uit menens ver klaard door boeren, die reeds met het blussingswerk waren begonnen. Ze deden het liever alleen. Veel vieren en vijven, maar telkens als de brand weer wilde starten, kwamen de bijlen en stokken te voor schijn. Er werd politiewerk van gemaakt, maar zelfs de strijdbare gendarmes konden niets aan het besluit van de boeren veranderen. De boerderij brandde tot op de grond toe af. Tuteeling fWEELINGKUIKENS behoren ook al niet meer tot de on mogelijkheden in Europa. In een Engelse broedmachine aan schouwden de tweelingen het le ven. Ze maken het goed. De broedmachine ook trouwens. Stie- kumweg is Engeland maar wat blij, want Amerika kon jaren ge leden al met zo'n bijzonderheid opscheppen en met het oog op de diplomatieke betrekkingen is het wel leuk, wanneer je zo'n stok achter de deur hebt. Lekkernij ]y[evrouw Madi uit North Lake in de Verenigde Sta ten zou graag 500.000 dollar krijgen van een biscuitfabriek. Wij ook wel, maar mevrouw heeft een reden. Ze kocht in blind vertrouwen een blik bis cuits, dat, toen ze er eenmaal mee thuis was, uit elkaar barstte. Ze kreeg een zenuw schok en zo. De fabriek wil 't echter eerst wel eens uitzoe ken, want bij beste weten heb ben ze biscuits in het blik ge- Bankrelatie: van Mierlo en Zn. Breda. Secretariaat: Grote Markt 31, BreGa. HET GESPREK VAN OE OAg) jg faf va„ fa blikgroenten gelezen Mijn man zei: „Dat moest jij ook eens doen!" Toen zei ik: „Jó, waar praat je over, ik heb een paar keer per wéék blikgroenten. Hoe dacht je dan, dat ik tegenwoordig aan die variatie kom Bij blikgroenten kun je kiezen spersieboontjes, snijbonen, andijvie, spinazie, worteltjes, doperwten en noem maar op. Allemaal zomergroenten op de wintertafel." Bericht (~)M BE"TCHTEN aangaande de vrouw met de telescopische ogen lacht men in bepaalde krin gen .In de vriendenkring van een daan en geen trotyl. 75-jarig heer bijvoorbeeld, die een beetje knorrig wordt van de oude dag. maar voor de rest nog een vlieg op het haantje van de kerktoren kan zien zitten. Maar dan heeft ie een helicopter en zijn Zondagse bril nodig. Experiment CEN MIJNHEER uit R. is het niet eens met de stelling van de psy choloog uit Leeds, die zei, dat alle mensen van groot tot klein om de wonderlijke wereld lachen. Hij heeft proeven genomen met zijn zoontje van drie maanden en hij wil niet onbeleefd zijn, maar de resultaten waren lauw Loenen met de Pet op. Uren aan een stuk hield hij hem de wonderlijke wereld voor, las er soms onder spits gelach een stuk uit voor, liet het zoontje een snippertje proe ven. Het zal de onderzoeker niets verbazen, wanneer het jongetje er een complex van overhoudt. En niet van het lachen. Honds J7EN Japanner, die te Onoeko door de politie wegens brandstichting werd gearresteerd, had een zeer merkwaar dige uitleg voor zijn daad. „Kijk eens", zei hij (liegt hij het, dan liegen wij het ook) „Kijk eens, de moeilijkheden be gonnen, toen ik werd gebeten door een hond. Ik pro beerde het beest op een eerlijke manier terug te bijten, maar dat maakte zich uit de voeten. Om toch wat te doen stak ik zijn hok in brand." Het was de man ontgaan, dat er ook een kapitaal huis aan vastgebouwd stond. Schade 75.000 gulden. Beten CR WORDT trouwens toch nogal wat afgebeten, als men dat zo hoort. Een Amerikaans senator heeft ten minste verontwaardigd meege deeld, dat in het afgelopen jaar niet minder dan 600.000 Amerikanen door honden werden geheten. Daar staat tegen over, dat slechts twee honden door mensen werden gebeten. Die hebben het dus nog betrekkelijk goed. Hulp JAPAN is ook weer flink in het nieuws vandaag. Nu weer met het geval, dat de restauranthouder Tomeii meemaakte. Hij kreeg te maken met een schijnbaar op en top heer, die, zoals dat gaat, een weinig te veel had gedronken. De restau ranthouder wilde hem omhoog hel pen, maar toen beet de op en top heer in een onbewaakt ogenblik het puntje van de neus af. Het was geen gezicht. „En hiermede meest onbereikbare schoonmaken! kunt U zelfs de stofnesten sprong, waarop Joan en hij gerekend hadden, zou vervallen. De mesties was gereed met zijn dy- namietpatroon. „Allons, ze is klaar. Charlie, ga jij aan de Zuidkant van de post op wacht staan en kijk goed uit, of er niemand komt. Sheekoteemie, sluip Jij naar Normans venster en houd hem allemachtig goed in de gaten. Ik wacht hier. Als er onraad dreigt, fluit dan even. Allons!" Terwijl de Indiaan en de blanke wegslopen, pakte Alan voorzichtig een stuk hout. een dik stuk. Hij had het de mesties niet vergeven, dat deze nen. met een bijl had bedreigd en hem van achteren had aangevallen. „Ik zal je leren fluiten, ellendeling" dacht hij. Zich op de hurken oprichtend om te kunnen gooien, bracht hij de arm naar achteren en wierp met alle kracht. De halfbloed kreeg de stok te gen het hoofd en viel neer als een gedolde os, zonder een kik te geven. Zich over de bewusteloze vijand heenbuigend, tastte Alan naar de ry- namietpatroon. wierp ze weg en liet de celsleutel in de zak van de half bloed glijden. Als de man ermee naar Norman ging. zou hij er niet alleen last mee krijgen, maar hij zou tevens de verdenking van Joan afleiden. Haastig ging hij verder. Bij de woning van Hastings geko men, wierp hij een blik door het ven ster, waar hij het licht gezien had en zag Joan. Zij nam juist een geweer van de wand. Zorgvuldig de lichtschijn van het raam vermijdend, trad hij op het huis toe, van plan om Joan hier, in plaats van bij de rivier, op te wachten. Ach ter een bontpers bleef hij staan. Joan had het vertrek verlaten, maar hij zag, dat het haar eigen kamer was waar licht brandde. De armoede ervan trof Alan. Een verveloze wastafel met een gebarste spiegel, een smal ledikant, een gor dijntje, waarachter Joan haar kleren hing. een boekenplankje en een pot kacheltje verder stond er niets in de kamer. Aan de planken wanden liad zij illustraties uit tijdschriften opgehangen om het geheel wat op te vrolijken en boven haar bed hing een vaas van berkenbast met bloemen en helderrode bessen. Terwijl hij daar zo stond, kwam iemand Jones kamer binnen: een man van een jaar of vijf-en-veertig, maar nu al grijs en gebogen. Alan begreep, dat dit haar vader moest zijn, Boyd Hastings. „Joan", riep de man. met beverige stem. toen hij haar niet vond en ging de kamer weer uit. Alan hoorde hem ZONDAG 14 MAART 1954 HILVERSUM I. 402 METER. VARA: 8.00 Nws. en weerber. 8.18 Gram. 8.55 Sportmeded. 9.00 „Langs ongebaande we gen". 9.15 Gram. 9.45 „Geestelijk leven", caus. 10.00 Met en zonder omslag. 10.30 Orgel, sopr., hobo en lagot. 10.55 „Een glas bier", hoorsp. 11.30 Operaconc. AVRO: 12.00 Sportspiegel. 12.05 Amus. ork. 12.35 „Even afrekenen. Heren!" 12.45 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.05 Meded, of gram. 13.10 De B.B. spreekt. 13.20 Gram. 13.30 Amus. muz. 14.00 Boekbespr. 14.20 Gram. 14.30 Concertgebouwork., koor en sol. (15.05-15.30 „De Strijd om Troje", hoorsp.) 16.35 Sportrevue. VARA: 17.00 Strijksext. 17.30 V. d. jeugd. 17.50 Sport- journ. 18.15 Nws. en sportuitsl. VPRO: 18.30 Korte Kerkdienst. IKOR: 19.00 Jeugddienst. 19.35 Gesprekken om de Bijbel. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Klank beeld over België. 20.30 „Studio Euro pa!" 21.30 „De ring van de Profeet", hoorsp. 22.15 Gram. 22.45 Journ. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 METER. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Hoogmis. NCRV 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Orgelconc. IKOR: 10.00 „Tien verkeersregels", caus. 10.30 Kerkdienst. NCRV: 12.00 Gram. KRO: 12.15 Gram. 12.20 Apologie. 12.40 Hammondorgel en piano. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.10 Gevar, roepen: „Joan, schattekind". Er was iets treurigs in die roep, de kreet van een verdoolde en angstige ziel om iemand, die hij nodig had, bij wie hij kracht en troost zocht. Joan antwoordde niet en, bevreesd dat zij het huis reeds verlaten had zonder dat hij het merkte, liep Alan door naar de rivier. Op de landtong wachtte hij, in de duisternis onder de bomen, terwijl elke minuut een eeuwigheid scheen. De eerste blijde opwinding over het herkrijgen van zijn vrijheid was ver vlogen; hij begon te beseffen, dat het wegkomen uit Lac L'Outre slechts de eerste en de gemakkelijkste, stap tot zijn bevrijding betekende. Helemaal weg te komen, helemaal buiten het bereik van de Bereden Politie dat was de moeilijkheid. De politie kende hem en van Athabasca tot de Canade se Yukon zou men naar hem uitkijken. Naar het Oosten of het Zuiden kon hij dus niet gaan in beide richtin gen lagen ketens van politieposten. Indien hij naar het Westen trok, moest hij een dozijn bergketens over en in dien hij eindelijk in het Westen van Brits Columbia belandde, bevond hij zich nog steeds op het gebied van de Bereden Politie. Zijn enige kans was, noordwestelijk te trekken naar Alaska. De Panhandle muz. 13.40 Boekbespr. 13.55 Gram. 14.00 V. d. jeugd. 14.30 „Die Verkaufte Braut", opera (2e bedrijf) 15.15 „Op de paden van het nabije Oosten", caus. 15.35 Or gelconc. 16.05 Gram. 16.10 „Katholiek Thuisfront Overal". 16.15 Sport. 16.30 Vespers. NCRV: 17.00 Chr. Geref. Kerk dienst. 18.30 Vocaal ens. 19.00 Kerkelijk nws. 19.05 Vocaal ens. en ork. 19.30 „Weg en Werk der Kerkhervormers", caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.25 De ge wone man. 20.30 Gevar. muz. 20.45 „Het Stille Licht", hoorsp. 21.30 Symphonette ork. en sol. 22.15 Act. 22.25 Clavichordre- cital. 22.40 Gram. 22.45 Avondgebed en liturg, kalender. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL. 324 METER. —11.00 Symph. ork. en solist. 12.30 Weerber. 12.34 Lich te muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Ope- ramuz. 15.00 Sport. 16.45 Gram. 17.00 Pia norecital. 17.40 Gram. 17.50 Sportuitsl. 17.53 Gram. 18.00 Studentenkoor. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Volksmuz. 22.00 Nws. 22.15 Verz, progr. 23.00 Nws. 23.05- 24.00 Gram. BRUSSEL, 484 M. 12.00 Gr. 13.00 Nws. 13.10 Verz. progr. 14.30 Gram. 15.45 en 16.45 Idem. 17.00 Nws. 17.05 Gram. 19.00 Kath. halfuur. 19.30 Nws. 20.00 Omr. ork. en sol. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Lichte muz. 23.55 Nws. was niet al te ver; voor het grootste deel voerde zijn weg door gebieden, waar zelfs geen Indianen woonden; eenmaal over de grens, zou hij veilig zijn. Doch ook die vlucht naar het Noord westen was een bedenkelijke onderne ming. een kans van één op de tien. De meeste passen waren al dichtge- sneeuwd; hij had geen uitrusting voor de winter; geen vriend, tot wien hij zich wenden kon en buiten het dal van de Sulteena zelf kende hij de wildernissen stroomopwaarts in het geheel niet. Zijn enige hoop was Joan, die hem uit de greep van de politie bevriid bad. toen iedereen in Lac L'Outre hem in de steek liet; hij vertrouwde, dét luar plan een oplossing van zijn proble men zou inhouden en met het blinde optimisme der jeugd vertrouwde hij stellig, dat hij zich wel uit alles zou weten te redden. Een geweer, een ka no. een deken en enige voorsprong meer verlangde hij niet. Tot dusver was het niet tot hem doorgedrongen, dat hij nu vogelvrij was, dat hij. indien zijn vlucht gelukte voor de rest van zijn leven een banne ling zou zijn, gescheiden van zijn vrienden, zijn studie, zijn vroeger le ven een vluchteling, die steeds moest vrezen, gevat te worden. MAANDAG 15 MAART 1954 HILVERSUM .1, 402 METER. VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.50 Quatre mains. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. 9.10 „On der de pannen", hoorsp. 9.30 Waterst. 9.35 Gram. VPRO: 10.00 „Voor de oude dag" 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Klarinet en piano. 10.35 V. d. zieken. 11.40 Voordr. 12.00 Gram. 12.07 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Dansmuz. 13.00 Nws. 13.15 V. d. Middenstand. 13.20 Orgel en tenor. 13.50 Gram. 14.00 V. d. vrouw. 14.15 Pianorecital. 14.25 Gram. 14.30 „Het vreemde avontuur van Gerrit Dazelaar", hoorsp. 15.50 Gemengd koor cn Gelders ork. 16.45 Vragenbeantw. 17.15 Gram. 17.30 Lichte muz. 17.50 Mil. comm. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.45 Pari. overz. 19.00 V. d. kind. 19.10 Muz caus. 19.25 Volkszangkoor. 19.45 Regeringsuitz.: „Toepassingsmogelijkheden van chemi sche onkruidbestrijdingsmiddelen in land bouwgewassen in 1954" door Ir P. Zon derwijk. 20.00 Nws. 20.05 Act. 20.10 „In Holland staat een Huis". 20.40 Aetherfo- rum. 21.15 Dansmuz. 21.45 „Het ontwerp Omroepwet", caus. 22 Radio Philharm. ork. en sol. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.35- 24.00 Orgelsp. HILVERSUM II. 298 METER. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Ge wijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. cn weerber. 8.15 Sportuitsl. 8.20 Gram. 8.30 Tot Uw dienst! 8.35 Gram. Snelle schreden naderden, de zachte schreden van in mocassins gestoken voeten. Ze naderden de struik, waar achter hij verscholen zat. „Alan „Joan! Hier ben ik!" Hij sprong op en liep haar tege moet. Joan droeg een geweer, een rol dekens, een pak kampeerbenodigdhe- den. Hij nam alles van haar over. „Vader was wakker en het kostte me moeite, dit bij elkaar te krijgen en het huis uit te komen", hijgde zij. ..Eric is terug in het politiebureau elk ogenblik kan hij in de cel gaan kijken en dan— hier, deze kant op!" Door de druipende wilgen voerde z Alan naar de punt van de landtong, waar in de dichte schaduw der strui ken een kano gemeerd lag. Alan ontdekte, dat het ranke vaar tuigje een lichte buitenboordmotor had en dat Joan reeds een tienliter blik met benzine, een bus olie. twee rie men en een kampeerketel vol voedsel naar dit plekje had gesleept. Hij stond versteld over haar gron dige toebereidselen, al had hij het van haar wel verwacht. Vooral die motor verheugde hem: bij de vlucht van Lac L'Outre kon hij daarmee vijftig mijl afleggen in de tijd, dat hij anders maar twintig mijl haci kunnen roeien. En later, wanneer hij de boot hele 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Gevar. muz. 12.25 Voor boer en tuin der. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Orgelconc. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.30 Gram. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Gram. 15.35 Idem. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Kamertrio. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 Gram. 17.30 V. d jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Drs F. C. Kamma: „Argonouten van de geelvinkbaai". 18.00 Mannenkoor. 18.20 Sport. 18.30 Vocaal ens. 18.45 Engelse les. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19 30 „Volk en staat", caus. 19.45 Huismuz. 20.00 Radiokrant. 20.20 Lichte muz. 20.45 „Met lege handen", hoorsp. 22.00 Samen zang. 22.30 „De Bijbel - Wapenrusting der Kerk", caus. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS- ber. 23.15 Het Evangelie in Esperanto. 23.30-24.00 Gram. BRUSSEL. 324 METER. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landb. 12 42 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Pianospel. 13^30 Gram. 13.45 Pianospel. 14.00 Schoolradio. 15.00 V. d. zieken. 16.00 Symph. ork. en soliste. 17.00 Nws. 17.10 Gevar. muz. 18.00 Franse les. 18.15 Vlaamse liederen. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram 20 00 Kamerork. cn solist. 20.50 Gram.' 21 15 Omr. ork. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55- 23.00 Nws. BRUSSEL. 484 METER. 12.00 Omr. ork. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.15 Kamer- muz. 14.45 Gram. 15.00 Omr. ork. 15 30 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 1745 Gram. 17.30 Viool en putno. 18.30 Chan sons. 19.15 Gram. 19.25 Idem. 19.30 Nws. einde zou moeten dragen bi.i de stroomversnellingen of wanneer hij zonder gerucht moest voortgaan, kon hij het ding eenvoudig overboord' wip pen. „Hemel", dacht hij. zich haar scha mele wning herinnerend, „ik kan dit niet van haar aannemen. Voor haar moet een dollar een hele som bete kenen en dit alles is wel driehonderd dollar waard". Hij borg geweer, dekens en uitrus ting in de kano en wendde zich tot Joan. „Ik weet niet waarom je dit alles voor mij gedaan hebt. meisje", zei hij hees „Gisteravond heeft een vreemde me bestolen en bedrogen en vanavond heb jij, ook een vreemdeMaar ik wil jou niet als een vreemde beschou wen, Joan. Zodra ik in veiligheid ben. schrijf ik je. De kano en uitrusting kan ik je tenminste nog terugbetalen, maar wat ik nooit vergelden kan. zijn je nulp en je vertrouwen—" „Over vergelding kunnen we later nog spreken", viel Joan hem in de re de. Zij stapte in de kano en nam een der riemen. „Nu moeten we zien. dat we zo vlug mogelijk uit Lac L'Outre wegkomen. De eerste twee of drie mijl moeten we roeien; ik drtif de moter niet aanzetten zolang zij ons kunnen horen", (Wordt vervolgd).

de Stem | 1954 | | pagina 3