Hernieuwde kennismaking met Zuid Westhoek van Brabant de Latilït „Ik zie ze liever achter het ijzeren gordijn, dan op de Wouwse haan.... GRAAUW, agrarisch dorp, dat snel achteruit gaat C.H.V. Advertentiën UW PAASREIS SLAGERS LEERLING SCHILDERSKNECHT Wees zuinig dee veel met VERLOREN Hopenlijk zullen er enkele stukken natuurschoon overblijven Een jurkje „vól mascotte' s" Jaarvergadering K.A.J. A*,kt Parket ..PARK0N" Concertgebouw Terneuzen "Peleeït.1 11 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 13 MAART 1954 11 Een kruitvat bedekt door de naalden van de dennenbossen Probleem met vele kanten Dreigt hier een totale verdwijning Beperkt bouwvolume belangrijke factor Roemrijke historie TE KOOP PESTERS - VENLO TE KOOP Sola Pleet Sola Massive Road to Bali" Schuimrubber matrassen slechts I. 147.- slechts I. 205- m - Kleine meisjes zeggen het moeder na: royaal zijn met soda, brengt geld in de huishoudpor- temonnaie. Want soda is goedkoop en je kunt er alles mee doen. Zet de was in de week met soda. Onthard het water voor het sop maken met soda. Gebruik het voor de vaat en voor het grove werk. En houd geld over voor iets leuks, dat er anders niet at kan. Want.... Soda kost U centen en spaart U guldens 11 NIEMAND zou gezegd hebben, dat dit nu de rustige Zuid-Westhoek van Brabant was...! Over de wiegende dennenkronen van de bossen klonk het gorgelende geluid van een „Harvard", beneden, aan de voet van de sterk hellende „Zoom", kropen tanks over de smalle binnenpaden en op de grote weg, die van Putte naar Bergen op Zoom loopt, reed een convooi vrachtwagens, waarvan de lading bedekt was met grote lappen canvas De „Harvard" liet nog eenmaal zijn motor als een orkaan over de heuvels loeien en ver dween toen achter de brede bosrand, waar het vliegveld Woensdrecht moest liggen; de tanks, die tot nu toe als kleine torren in de verte rondgedraaid hadden, waren dichterbij geko men en duidelijk klonk nu het rhythmische ge kras van de rupsbanden, die door de vette klei ploegden. Het convooi vrachtwagens sloeg even verderop een zijweg in en verdween met de kostbare last tussen een paar schildwachten door, die stram in de houding stonden en grote Amerikaanse helmen droegen t (Van onze speciale verslaggever En boven dit geweld van bulderende motoren en kreunen de rupsbanden vlogen enkele wilde eenden in volmaakte V-for matie in de richting van de Schelde, die in een waas van nevel ergens op de horizon moest liggen HIT was onze hernieuwde kennisma- king met dit schitterende stukje Nederland....! Een natuurreservaat, dat op het eerste gezicht niets ver anderd is, maar dat op zich een camou flage is van militaire werken, die achter de golvende bossen en dé dro merige berkenbossen. zich aan 't ont wikkelen is tot een waar militair areaal ,een kruitvat, oversluierd door de millioenen naalden van de uitge strekte dennenwouden! En toch leek alles zo gewoon ,zo on gedwongen, als. EEN TRACTOR? !n de pas en de arm /waaiend „tot schouderhoogte". Wij keken ernaar en ook de boer pauseerde misschien een fractie van een seconde, maar toen geselde hij met nog meer kracht op de puistige molshopen, die op haast iedere vierkante meter verspreid ragen andere welvaartsbronnen VÏÏE stonden langs de grote weg naar 1 Putte, op een punt niet ver van Hoogerheide. Links van de zilveren betonbaan 'golfden de dichte bossen en rechts lag de helling naar Woens drecht en zo ver als men kijken kon lag de grijs-bruine klei van de pol ders in kaarsrechte voren in de rich ting van de dijk geploegd En daar de zoti de daken van de huisjes, die links en rechts in de polder stonden, zwak rood deed opgloeien, leek de we reld die voor ons lag een paradijs van ongekende pracht en zoete, innige rust. Ondanks het vroege jaargetijde kon den wij de lust niet bedwingen om langs de kant van de weg te gaan zit ten en daardoor nog meer te genieten van al die pracht die zo kwistig naar alle zijden uitgestrooid lag. En toen gebeurde heteerst klonk het heel zacht, als het getokkel van een tractor of misschien de mo tor van een auto, die over de kale dijkweg zeulde. Toen werd het geluid sterker en plots zagen wij heel in de verte de logge lijven van enkele tanks die als torren over de landwe gen voortkropen. En bijna tegelijkertijd was daar ook die „Harvard" en het convooi, dat de smalle zijweg insloeg. De rust was weg en aan alle zijden donderde het geluid van de „oorlog", die onver hoeds neerviel tussen de bossen en landerijen van de Zuid-Westhoek van Brabant. „Ze hebben het weer druk vandaag," lei opeens een jachtopziener, die blijkbaar vanuit de bosrand de weg was komen opwandelen, er komen er steeds meer. Binnenkort leggen ze nog beslag op de bomen om er schiet schijven van te maken. Zal me anders wat worden als er over een tijdje ook nog die straaljagers bijkomen". En terwijl hij een stok opraapte, ermee in de grond porde en vervolgens een nies te voorschijn haalde om er een punt aan te maken: „Thuis heb ik al verteld, dat ze gerust watten in de oren kunnen stoppen als ze gaan sla pen. Een vriend van me heeft verteld dat die dingen een kabaal maken als duizend fluitketels bij elkaar. Vooral ais ze opstijgen moet het meer dan hels zijn. Binnenkort beginnen ze met de aanleg en daarna, een reus achtige zwaai met zijn stok we moe ten hier in deze streek veel over heb ben voor de Westerse defensie Wat mij betreft, laat ze rustig hun gang gaan, ik zie de Russen liever veilig achter het ijzeren gordijn, dan bij ons op de Wouwsebaan". En nadat hij verteld had dat de stand van het wild heus niet zo slecht was en dat een kennis van hem op een avond pardoes in een kuil terechtgekomen was, die door gemeentewerken gegraven was (hij kreeg nog schadevergoeding voor zijn bovengebit ook) stelde hij voor zo langzamerhand eens naar moeder de vrouw te gaan, die met een. volle kan koffie op hem zat te wachten. Als een volleerd tambour-maitre zwaaide hij de stok voor zich uit, toen hij met grote stappen in de richting van het dorp marcheerde. „NIE VEUL" peil van deze Hoek omhoog kunnen voeren Er zullen neel veel arbeiders aangetrokken moeten worden, nieuwe huizen zullen moeten gaan verrijzen en waar nu nog een lap ongerepte heide golft, daar zullen nieuwe dorps kernen moeten worden opgebouwd. Het probleem heeft vele zijden. Waar de arbeider mogelijk eep gouden toe komst tegemoet gaat, zal de boer zijn beste akkers moeten afdragen. Natuurlijk wij moeten desnoods alles over hebben voor de Westerse defensie maar het is tóch een bittere pi! deze prachtige hoek van Neder land volkomen omgewoeld te zien worden. Waar vandaag de bossen nog golven, kan morgen een bulldozer de laatste stronken uit de dikke spelden- vacht rukken! Laten we in Godsnaam dan toch enkele stukker natuurschoon overhouden! OPEENS DIE MOTORS WEER PJAN was daar verder die boer, die zijn weiland aan het egaliseren was Hij keek verwonderd op toen we hem zo maar kwamen vragen, wat hij wel niet dacht van al die soldaten en fabrieken, van die startbanen en ka zernes, die op alle punten in het land schap 'komen opduiken. „Nie veul", was zij eerste commentaar, „as ge de nodige 'ectaren verloren et edde ei nie veul meer mee op". Vroeger had hij een prachtig bedrijf gehad. Een boerderij met tientallen koebeesten en vele hectaren goede grond. De Duit sers sloegen het eerst toe, de helft van zijn grondbezit werd volgewalst met gravell en kiezelsteen. Toen de ondergrond hard genoeg was, werd er wéér gras gezaaid. En nu vormt die lap grond één geheel met de uitge strekte vlakte van het vliegveld Woensdrecht. En na dat grondverlies kwam de bevrijding. Er werd hard gevochten rond Hoogerheide, de Duitsers boden taaie weerstand en de Engelsen en Canadezen vorderden maar langzaam. Toen vloog »r een verdwaalde gra naat in zijn boerderij en de vuurdui- veltjes sprongen als bezetenen van de stallen op de schuur en heel dat prachtige bedrijf verkoolde in nau welijks enkele uren tijds. „Later emmen we 'et weer opge bouwd. maar 'et is toch nie meer dat geworde, wat 'et was. En nu gaan er weer geruchten da we nog 'n stuk zul len moeten afgeven. De startbanen en de vliegtuigfabriek ziede". Toen boog zijn rug weer en met n vaste slag sloeg hij de molshopen aan gruzelementen. Even verderop mar cheerde een peleton soldaten correct VO gaat het op het ogenblik in de Zuid-Westhoek van Brabant. Het natuurschoon gaat langzaam maar ze ker verdwijnen. Eerst was er alleen het vliegveld. Een kleine vlieghei onttrokken aan bos en heidegronden. Daarna werd de vliegheide meter Voor meter groter en nu ligt daar een super-moderne grasmat met een op pervlakte van vele tientallen hect aren. De laatste jaren is de vermili- tairisering met rasse schreden verder gegaan. De modernste kazerne van West-Europa kwam ergens tegen de Zuidgrens, fabrieken voor de defen sie schoten als paddestoelen uit de grond en enkele weken geleden kwam het bericht, dat er startbanen moesten worden aangelegd voor straaliagers. Burgemeester Mazairac van Woens drecht deelde op een gemeenteraads vergadering mede, dat de Aviolanda vliegtuigfabrieken zich eveneens in de omgeving van het vliegveld zullen gaan vestigen. Niet voor niets, zei hij toen: „Door de vestiging van militaire objecten gaat de Zuid-Westhoek van Brabant steeds meer omgevormd wor den in een militair areaal. Van Putte tot Bergen op Zoom groeit het aantal militaire gebouwen en nemen öe mi litairen steeds meer bezit van het na tuurschoon. Wij kunnen dit alles niet voorkomen, we moeten dit overheb ben voor het Westelijke verdedigings pact!" En over al die nieuwe fabrie ken die als betonnen kolossen tussen de dennen uit omhoog steken, zei hij: „De landelijke structuur en het aspect van de ze gebieden gaan zich wijzigen. Tot nu toe heeft deze landelijke structuur altijd de boventoon gevoerd. Wij moeten nu gaan ombuigen naar andere wel vaartsbronnen." Inderdaad, deze ..oorlogsindustriali satie" zal ongetwijfeld het welvaarts- LJET was al vrij laat in de avond, toen we weer huiswaarts keerden. De duisternis was al over het land ge vallen en aan de zwarte hemel pin kelden ontelbare sterren. Heel in de verte blafte een hond en iets dichter bij klonk het gekwaak van wilde eenden. r a harsdampen, die uit de vochtige oosbodem omhoog trokken, maakten de atmosfeer zwaar en dro merig. Zo zonder geklots van motoren hing er nog iets ongelofelijk vredigs over het landschap, het gaf je die kalmte, die diepe rust, die haast niet te verklaren is. Het leek allemaal zo mooi, die enkele minuten van intense rust. Maar toen orgelde met loeiend ge weld het motorgeronk van een con vooi vanuit de vallei tegen de begroei de heuvels op. En we stonden meteen weer in de harde realiteit ICIEST u een imprimé voor een nieu- we zomerjurk, probeert u dan één van de dessins te pakken te krijgen die Hubert de Givenchy propageert, dat wil zeggen met de gelukaanbren- gende tekeningen van b.v. vissen, schildpadden, klaverblaadjes er op of met lelletjes der dalen. Draagt u de laatste ook, zo het enigszins moge lijk is, in uw knoopsgat, in het zakje op uw borst of liever nog tussen re vers en schouder in (de laatste wijze van dragen suggereert bredere schou ders) T"NE Kath. Arbeiders Jeugdbeweging in het Bisdom Breda zal op Za terdag 20 en Zondag 21 Maart de jaarlijkse raadsvergadering en studie bijeenkomst houden in het Retraite huis te Seppe. Traditiegetrouw zullen de twee vergaderingsdagen met inte ressante intermezzo's worden opge luisterd. Zo staat voor Zaterdagavond op het programma de vertoning van de film „Het leven van Jezus", terwijl Zondag ochtend pater F. de Wolf C.j. het spreekgestoelte zal beklimmen om te vertellen over zijn arbeid geduren de acht jaar in de Belgische Congu. J-|ADDEN we het laatst in ons blad over één onzer kleinste dorpjes in de uiterste westhoek van Zeeuwsch-Vlaanderen gelegen, het nijvere en bloeiende Eede, thans willen we Graauw en Langendam even onder de loupe nemen. Jammer genoeg vormt Graauw niet uitsluitend geografisch een scherp contrast met Eede. 't Snelgroeiende en welvarende Eede tegenover 't lang zaam maar zeker achteruitgaande Graauw ca. 't Laatste is, evenals alle zuiver agrarische dorpen, de laatste vijftig jaren geweldig achteruitge gaan. Laten we deze gemeente eerst zien rond ongeveer 1900. de vaart had. Dat Paal toen ook een tiental herbergen nodig had, zal ons niet verwonderen! Paal had een druk ke haven waar steenkolen, kunstmest stoffen, bouwmaterialen als rvierzand en bouwsteen, enz. werd aangevoerd. Behalve de bieten werd er een grote hoeveelheid stro, aardappelen en an dere landbouwproducten afgevoerd. Natuurlijk „teerde" elke winter ook het schippersgilde. Het mooie vaandel voorop, kwam men dan reeds in de vroege morgen naar het dorp om de H. Mis bij te wonen, die tot hun in tentie werd opgedragen. In 1885 vestigde Pieter Verras te Paal de scheepstimmerwerf „Moed cn Trouw", een bedrijf, waar men met 12 man personeel nog de handen vol had. Dat was het verleden. Nu het heden ■Ceil bloeiend landbouwdorp met meer dan 2000 zielen en een aantal leer plichtige kinderen van ver boven de 300. Wel scheen de toenmalige Graau- wenaar last te hebben gehad van een droge lever.; in het dorp waren niet minder dan 28 café's nodig om de dorstigen te laven De kermisdagen, toen Tweede en Derde Pinksterdag, waren hoogtijdagen, speciaal voor de bovengenoemde herbergiers, die het gemaakte verteer toen telden in „halve tonnen" bier. Dan werden meer dan een week te voren op de lange en lage karren de draaiorgels uit België aangevoerd. Bijna in elk café werd zo'n ding neergepoot alhoewel lat niet altijd en overal éven gemakke lijk ging. De deuropeningen bleken niet zelden te klein om de soms mon sterachtig grote pierementen naar binnen te krijgen. Ramen, soms met kozijnen en al. werden dan wel even weggebroken. Ook de tijd van vóór Kerstmis tot en met Maria Lichtmis was een drukke tijd op het dorp. Dan kwamen de tientallen „polderjongens" na een afwezigheid van een fO-tal maanden weer thuis. Polderjongens waren mannen van boven de 20 jaar, gehuwd en onge huwd, die vroeg in het voorjaar er op uit trokken om in den vreemde, vaak in Duitsland, werk te gaan zoeken. De teerdagen van hun vereniging, die de wijdse titel van „De Vluchtelingen" droeg, waren evenementen op 't dorp en liggen velen nog vers in het ge heugen. Liet voornaamste gehucht der ge- meente was toen de Paal, dat met zijn goede haven een dichte en wel varende bevolking had. De schippers voeren met hun .hengsten" naar hun mosselbanken in de Oosterschelde ge legen; trokken als de tijd daar was naar de Zuiderzee om daar het mos selzaad te vangen, dat op hun per celen moest worden uitgezaaid. Velen van hen voeren met hun gekorde mos sels naar Antwerpen, waar de beste afzetmogelijkheden voor hun product scheen te liggen Weer andere schip pers gingen ter visvangst en vingen garnalen, bot, enz. Ook waren er veel die gingen „vletten", dat is grond en graszaden per schip vervoeren bij in polderingen en dijkaanleg. Men kon toen de Grw. 99 zien uitvaren te Paal, alhoewel oude schippers ons verzeke ren, dat Paal hoogstens 83 hengsten in ACHTERUITGANG. C raauw telt nog ruim 1700 inwoners, terwijl het aantal leerplichtige kinderen is gedaald tot om de 200. Men kan op 't dorp 't met een 8-tal café's best af. Op kermisdagen hoogstens nog drie dansgelegenheden. De Paalse ha ven is dood; slechts 1 (één) mossel visser vaart er nog uit. De andere gar nalen- en botvissers hebben Breskens als thuishaven gekozen en komen elke Zondag per auto naar vrouw en kin deren. De vele Palenaars, die een „grote schuit" bezitten en in wilde bin nenvaart hun brood verdienen komen alleen rond Kerstmis een paar weken in de Paalse haven winteren. Trachten we de oorzaken op te zoe ken, die tot achteruitgang van onze landbouwdorpen hebben geleid, dan zouden we achtereenvolgens willen noemen de steeds verder gaande me chanisering van de landbouw; de periodieke werkeloosheid in de veld arbeid; het feit, dat de vele sociale wetten later dan in vele andere be drijfstakken van kracht zijn geworden; het loonpeil op het platteland, dat lange jaren niet onbeduidend achter bleef hij diverse andere bedrijven; de algemene vlucht van het platteland, waar men zelfs op de Zondagen nog werk had te verrichten. Dit laatste speciaal in de winter, als het vee op stal was gehaald en er minstens 1 arbeider „thuiswacht" had. Veel en heel veel is er nu veran derd, niet het minst door de vele so ciale' wetten en voorzieningen, die thans ook allen van toepassing zijn op het landbouwbedrijf. Dat niettegenstaande deze gelijk schakeling van het werk in de land bouw er in de na-oorlogse jaren een vlucht van het platteland naar de stad blijft aanhouden, moet o.i. voor een niet gering deel worden toege schreven aan het feit, dat de huwbare mensen, de woningzoekenden op de dorpen slechts voor een zeer klein percentage terecht kunnen. De toewij zing van het beschikbare bouwvolume, dat toch al niet groot genoeg is, heeft tot op heden steeds zó plaats gevon den dat alleen de industrie-steden en dorpen aan bod kwamen. Terneuzen, Axel, Hulst en Sas van Gent absor beerden het overgrootste deel daarvan, terwijl bij de laatste verdeling, die pas door G.S is geschied, ook de dor pen, die op industrie in welke vorm ook kunnen bogen, eveneens een graatje kregen toegeworpen. De zuivere landbouwdorpen, waar toe behalve Graauw, ook Vogelwaarde en andere behoren, moeten het in de komende drie jaren met 1 woning per jaar stellen, of soms nog minder. Dat deze politiek er ten enenmale toe leidt, dat onze mensen vaak tegen hun zin in, van hun vertrouwde kerk torens en uit hun kleine gemeen schappen worden weggetrokken, be hoeft geen betoog. Men huldigt nu eenmaal het advies: De mensen daar brengen, waar er werk voor te vin den is. Kunnen we dat niet ruimer zien en bijvoorbeeld heel Oost Z. Vlaanderen Kanaalzone noemen? Is een ophaal-syseem, zoals Philips te Eindhoven dat al jaren kent. absoluut onmogelijk? Voor ons staat 'de waar de van het leven in de kleinere ge meenschappen nog zeer hoog, ook al moeten ze het dan zonder een bio scoopzaal stellen!! Met het verbeterde wegennet en de moderne verplaatsingsmogelijkheden door autobussen, hoeven deze kleine gemeenschappen niet meer te worden vergeleken met de „binnenlanden" zo als de dorpen vroeger door vele klein steedse mensen smalend werden aan geduid. Nu de inpoldering van het land van Saeftinge inderdaad vaste vormen gaat aannemen en de verwerkelins daarvan redelijkerwijze binnen de 5 jaar tegemoet kan worden gezien; nu een moderne verkeersweg voor Zeeuwsch-Vlaanderen althans Graauw verbindt met Hulst en vol gend jaar ook met Kloosterzande, nu liggen er voor Graauw misschien nog kansen. Zou een grote verkeersweg van Terneuzen naar een vaste oever verbinding met Brabant, die men on getwijfeld in de plannen voor de Soeftinge zal projecteen, niet via Graauw dienen te worden geleid? Zou er voor Paal geen haven zijn aan te leggen nu de Emmahaven natuurlijk zal moeten verdwijnen, daar waar Paal het dichtst bij de nieuwe dijk zal ko men te liggen en men van Paal af, toch een leidng zal moeten intact hou den voor de ontwatering van de di verse polders hier en om de gemeente? Allemaal vragen, die misschien mo gelijkheden bevatten en tevens ook mogelijkheden zouden kunnen inslui ten, om onze gemeente nieuwe levens sappen te doen toestromen. ZELDZAME AANBIEDING GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN. Willy Stationcar 1951 Ford Taunus 500 k.g. 1951. Volkswagen pick-up i954 practisch nieuw. Chevro let bestelwagene 750 k.g 1949. Ford pick-up 1948 750 k.g. Austin A 40 Somer set 1953, Morris Minor 1952. Volkswagen de Luxe 1951. Idem 1949. 3 Chevrolet Se dans 1949 en 1950. 2 Citroëns 1949 6 en 4 cylinder, Ford Sedan 1948. Opel Kaptaïn 1952. Gesloten Ford vrachtwagen 4 ton. Verkoop onder schriftelijke garantie. Betaling te re gelen. Wij ruilen iedere wagen in. VERWIJS AUTOBEDRIJF Kantoor en garage Hoogstraat 75, Telefoon 4583. Woonhuis van Gilselaan 86, Tel. 4859 Roosendaal. MESTSTOFFEN: alle soorten kunnen direct en gemalen worden afgeleverd. STEENKOLEN: in diverse soorten beschikbaar. VEEVOEDER: alles onder controle van de C.L.O. en dus van de allerhoogste kwaliteit. BESTRIJDINGS- en ONTSMETTINGSMIDDE LEN: zijn in alle magazijnen beschikbaar. COöP. HANDELSVERENIGING v. d. N.C.B. g.a. HERENHUIS TE KOOP mooie stand, ook geschikt voor splitsing. Op korte tijd te aanvaarden. Te bevragen: Tivolie 8, IJzcn- dijke. naar J°w onze Paasreizen naar en Lourdes hebben wij d°J ®hige plaatsen vrij. «OME 10 11 en 14 April. gourdes 15 en 19 April. REIS. en PASSAGEBUREAU Kkartelenmarkt 3. Tel 4700— "j36- 34-00 Gevraagd voor zo spoedig mo- een fl. vermoet «rootmajoorstraat Sas van Gent- 942-0 WOONHUIS MET GROTE TUIN Te bevragen bij c. LEVDEKKERS, Kijkuit B 238, Halsteren. naf f 16.50 per m2 BREDA VEEMARKTSTR. 26 Tel. 7061 ALLES LOS IN DE KLEINE BAZAR GOES Langs de weg SAS VAN GENT naar OOSTBURG: RESER VEBAND MET WIEL 8—25—20 8 gaats op DONDERDAG 11 MAART. Tegen beloning terug te bezorgen bij: ED. HINNEMAN, Breedestraat 82 Tel. 50 Oostburg TERSTOND GEVRAAGD: bij C. VAN HEFELE Tivoli 25 SCHILDER IJzendijke. Zaterdag 13 en Zondag 14 Maart, aanvang 8 uur: Bing Crosbey, Bob Hope, Dorothy Lamour in een Technicolor, waarbij U tranen zult lachen; (Op weg naar Bali). Woeste koppensnellers, schone inlandse vrouwen, wilde dieren., en Boga Ten, een bloeddorstig zee monster belagen. Bing, Bob en Dotty tijdens een dolle avonturentocht. De meest gekke avonturen van dit kolderachtige trio, nu op weg naar het verre Oosten, waar zij avontuur zoeken en vinden. Deze film is een en al schaterlach. 14 jaar. 1 -pers. 80 x 1 90 cm. 2-pers. 120 x 190 cm. V zweeft er op in slaap?1 Door de speciale heupver steviging, die alleen de warme Latilit heeft V spaart veel vegen en stof fen uit De matras is stofvrij. U stopt de lakens dagelijks zéér gemakkelijk in. De matras is licht als een veer. U bespaart veel geld. Nu goedkoper dan één slaap poeder per nacht. Geen slijtage. Met garantiebewijs. Verkrijgbaar bij iedere goede s beddenzaak. Inlichtingen D.W.U.-SOUPLEX Matrassen Fabrieken Postbus 205} Utrecht „Tien pondIs dal nief een beelje veel, mevrouw?" „Nee slomm - eh... kruidenier. Als huisvrouw moei je véél soda gebruiken. Dan spaar je centjes voor poppen en bouwdozen". „Wie zegt dal?" Mijn mammie. En jouw mammie. En iederéén zijn mammie". S0ÜA

de Stem | 1954 | | pagina 11