DE NIEUWE „BAAS" BIJ DE K.L.M. De Spookkano Siembus in het zicht -va- AT EEN ONDERLIJKE ERELD Communisme in Midden- en Zuid Amerika RADIO TWEEDE BLAD VRIJDAG 12 MAART 1954 Drakenzaad Twee rapporten Bond Overheidsperso neel protesteert Man met grote capaciteiten volgt Plesman op )9,00U"^mixtt William Byron Mowery Jongeman ZIJN DAN de candidatenlijs- ten voor de Provinciale-Sta- tenverkiezingen ingediend. De kaar ten liggen op tafel. Als de numme ring heeft plaats gehad, kan het spel beginnen. Een spel met een ogenschijnlijk nogal lage inzet. De provinciale vertegenwoordigende lichamen zijn weliswaar in betekenis toegenomen, maar hun werk spreekt toch niet sterk tot de volksverbeelding. Daar voor komen de Staten ook te wei nig bij elkaar. Toch moet het duidelijk worden voor wie zich de moeite getroost de verslagen der Statenzittingen te vol gen, dat er in de provinciale poli tiek tegenwoordig heel wat omgaat. En dat niet alleen op economisch en waterstaatkundig terrein, doch ook op sociaal en cultureel gebied. Hetgeen ook betekent, dat de prin cipiële inslag in deze politiek ook duidelijker is geworden. Het bewa ren van het juiste evenwicht tussen overheidsbemoeiing en het scheppen van een klimaat voor de ontplooiing der vrije maatschappelijke krachten is hier ook een ware kunst gewor den, waarbij het verweer tegen een opdringend dirigisme niet krachtig genoeg kan zijn. In het streven naar het behoud, en het verstevigen van de eigen aard der gewestelijke culturen komen ook levensbeschou welijke visies te pas. Vandaar dat men zich niet mag neerleggen bij de nog wel gehoorde dooddoener, dat het bij de Provinciale Statenverkie zingen niet zo nauw zit met het be ginsel, dat men er zich dus niet zo druk over hoeft te maken. Neen, alleen al krachtens de bete kenis, welke aan de provinciale politiek valt toe te kennen, dient men er volle belangstelling voor te hebben, zal men de samenstelling der Staten als een gewichtige aan gelegenheid moeten beschouwen. JTR IS echter meer. De Statencolle ges zijn tevens d- kiescolleges voor de Eerste Kamer. Om de drie jaar treedt de helft dier Kamer af en dan is er een groep provincies, welker Statenleden telkens 25 leden aanwijzen. Dit keer zal het wel zó lopen, dat in 1956 weer een Grond wetswijziging haar beslag zal krij gen. Dit zal dan betekenen, dat de Eerste Kamer in haar geheel moet aftreden. De Statencolleges, welke dit jaar worden gekozen, zullen dus ook een geheel nieuwe Eerste Ka mer moeten samenstellen. Dat ge schiedt volgens een nogal ingewik kelde methode van Evenredige Ver tegenwoordiging, waarbij de waar de van één stem van grote beteke nis kan zijn. Plet is dus mogelijk, dat één verloren Statenzetel ook op het verlies van één Senator kan komen te staan. En de Eerste Kamer men weet het spreekt in alle grote kwesties van landspolitiek het laatste woord. Wij kennen hier niet het stelsel van andere landen, vol gens hetwelk een door de Senaat verworpen voorstel weer naar de Kamer wordt teruggestuurd. Onze Eerste Kamer kan definitief te niet doen, wat de Tweede Kamer aan vaardde. Onze aandacht voor de samenstel ling der Eerste Kamer moet dan ook niet geringer zijn dan voor die van de Tweede Kamer. En aangezien we bij de Statenstembus de kiescol leges voor dit eerwaardig lichaam aanwijzen, moet ook onze aandacht voor die stembus net zo groot zijn als voor de Tweede-Kamerverkiezin gen. Ook om deze reden staat er op 21 April dus veel op het spel. EN DAN is er nog iets. Er is een partij die deze stembusstrijd wil aangrijpen voor het leveren van het bewijs ten opzichte van een vaak herhaalde bewering, dat „de door braak" op mars is en dat niets haar meer kan tegenhouden. Dat bewijs heeft men het vorig jaar bij de ge meenteraadsverkiezingen ook wil len leveren en toen is het niet zo bijster goed gelukt. Doch thans hoopt men de grote stoot te kunnen geven aan het confessionele partij wezen. Speciaal heeft men daarbij verwachtingen gebouwd op het Zui den. Aan ons is het nu te zorgen, dat de bedoelde bewering bewijsloos zal blijven. De cijfers moeten aantonen, dat inderdaad een nieuwe geest aan het baanbreken is, welke de laks heid en de lauwheid van het katho lieke volksdeel ten opzichte van „de" politiek wegblaast en frisse geestdrift brengt in grote eendracht rond de K.V.P. Voor vandaag stippen we een en ander slechts aan. In de komende weken zal er wel gelegenheid zijn op de hier te berde gebrachte pun ten dieper in te gaan. (Advertentie* 'SCHOÉUCRÈME WRIJFWAS KOPERP.ÓETS JN WORMS bekende onlangs een jonge vrouw, dat ze haar moe der en haar vriendin door middel van vergif om het leven had ge bracht. Bij de berichten daarom trent werd ook de aard van het gif gemeld, dat algemeen verkrijgbaar is. Wat was het gevolg? Dat het aan tal zelfmoorden plotseling geweldig steeg. In enkele weken waren er 33 mensen, die zich door hetzelfde gif van het leven beroofden. Hierdoor wordt weer eens aange toond, hoe gevaarlijk onberaden pu blicaties kunnen werken. Labiele en debiele figuren worden licht in de verleiding gebracht, als hun in lang uitgesponnen verhalen wordt duidelijk gemaakt op welke wijze ze een misdaad tegenover anderen of tegenover zichzelf gemakkelijk kunnen plegen. De Duitse pers wijst er intussen ook op, dat het Nazidom en de oorlog de geringschatting voor het menselijk leven op gruwelijke wijze in de hand hebben gewerkt. ..Het drakenzaad uit de jaren 1933- 1945 schiet thans op", zegt een Duits blad. Voor Duitsland geldt dit wel zeer bizonder. Doch vinden we ook in andere landen geen sympto men van dit euvel? JNZAKE de Benelux worden nu binnenkort verdere ontwikkelin gen verwacht. De ministers komen op 27 Maart weer bijeen en dan krijgen ze een rapport voorgelegd over de liberalisatie van het beta lingsverkeer in de drie landen. Men schijnt goede verwachtingen te mo gen koesteren omtrent de inhoud van dat rapport. Practische voor stellen zullen de ministers helpen, om inderdaad weer eens een stap- vooruit te doen, nadat men zo lang „op de plaats rust" heeft gehouden. Een ander rapport, dat niet recht streeks maar wel zijdelings iets met de Benelux te maken heeft, wordt vandaag te Brussel getekend, het rapport Van Cauwelaert-Steenber- ghe. Dit zal echter wel niet onmid dellijk tot regeringsdaden leiden. Daar zal een naarstige studie aan gewijd moeten worden! En de om standigheden zijn sinds de aanvang der onderhandelingen ook wel wat veranderd. Doch in ieder geval is er nu iets, waarop de gedachtenwis- seling zich kan concentreren. Dat is beter dan het redeneren over en langs elkaar heen. LIET bestuur van de Bond van Ne derlands Overheidspersoneel heeft bij de minister geprotesteerd tegen de verlaging der leeftijdsgrens voor het recht op kindertoelage van ambtena ren in rijksdienst. Het acht deze wij ziging een ernstige aantasting van de rechtspositie der ambtenaren en dringt er met klem op aan te bevorderen, dat de wijziging ongedaan wordt gemaakt. TAPIJT VOOR PALEIS SOESTDIJK TN de koninklijke handtapijtknoperij „Kinheim" te Beverwijk, wordt op het ogenblik hard gewerkt aan een bijzondere en eervolle opdracht. Op bestelling van H.M. de Koningin wordt er n.l. een kostbaar tapijt vervaardigd dat bestemd is voor de eetzaal van het paleis Soestdijk en dat half April ge reed moet zijn, tijdig voor het statie- bezoek van het Deense koningspaar. A met ÓXO JULIENNESOEP, een krachtige, heldere groentesoep,, bereid met rijst en de fijnste jonge groenten. (Van onze luchtvaartmedewerker DE Raad van Bestuur der K.L.M. heeft nu officieel besloten, in een buitengewone vergadering van aandeelhouders, op 31 Maart, voor te stellen, de heer I. A. Aler, te benoemen tot direc teur der vennootschap, met de bedoeling hem daarna aan te wij zen als president-directeur. En wel per 1 Mei a.s. Mr L. H. Slotemaker, die directeur buitenlandse betrekkin gen is, zou eveneens directeur der vennootschap worden. De he ren F. von Balluseck en drs M. J. van der Ploeg worden plaats vervangend directeur. Wij mogen de benoeming van de 57-jarige generaal Aler zien als de kroon op zijn prachtige loopbaan, die geheel gewijd was aan de luchtvaart, zowel op burgerlijk als militair terrein. OLIESLAGERS GAF DE STOOT TN 1896 geboren als zoon van een han- delsman. werd de jonge Aler reeds op negenjarige leefijd gegrepen dooi de luchtvaart, nadat hij Jan Oliesla gers enkele rondjes boven Amsterdam had zien vliegen. Van dat moment I stond het voor hem vast, dat hij vlie ger zou worden. Zijn vader meende, dat hij hiervoor eerst officier moest worden en reeds op zeer jeugdige leef tijd kwam hij op de K.M.A. Na twee jaar dienst gedaan te hebben als ge woon officier, zag hij zijn kans schoon en kwam in 1916 op Soesterberg bij de vliegdienst. Enkele malen verbleef hij voor speciale opleidingen in het buitenland, zoals in Frankrijk en En geland. hetgeen in die tijd iets bui tengewoons was. Terug in Nederland werd Aler In- vlieger bij de Koolhovenvliegtuigfa- brieken. hetgeen hij een aangename verandering vond na de militaire vüegtijd. Dat de heer Aler tevens een handig zakenman was, mag bl- ken uit het feit, dat hij in deze pe riode kans zag, enige Ivoolhoventoe- stellen aan de heer Plesman van de K.L.M. te leveren. Hierdoor viel het oog van de directeur van de K.L.M. op deze ondernemende, jonge vlieger en zonder veel omhaal vroeg hij hem, of hij in dienst van de K.L.M, wilde komen. VIJFTIEN JAAR BIJ DE KLM Advprtentleï P"R VOLGDE een periode van onge- veer vijftien jaar in dienst van de KLM. Als vlieger was zijn grootste glorie de eerste retourvlucht van Ne derland naar Indië. samen met zijn collega's Smirnoff en Veenendaal, ln 1928. Deze vlucht werd een geweldig succes, waarbij de moedige bemanning onder luid gejuich van het publiek op Schiphol werd verwelkomd. Kort daarop was het vliegen voor Aler echter afgelopen. Plesman meen de. dat hij deze man van grote capa citeiten beter op de grond kon ge bruiken en zo gebeurde het, dat Aler chef van de vliegtechnische dienst werd, een zeer verantwoordelijke func tie. waarbij hij leiding gaf aan het zich steeds verder uitbreidende pilo- teneorps van de KLM, In deze po sitie heeft hij de grote jaren van de in Amerika rhag maaki, dan it hei weikelijk Amerikaans door 61 De ontvluchting van een van moord verdachte zou een onmiddellijk onderzoek van hogerhand ten gevol ge hebben en dat was op het ogenblik het ergste, wat Eric overkomen kon. Zijn promotie stond op het spel. hij verwachtte binnenkort tot sergeant be vorderd te worden en er was alle kans, dat hij het dan spoedig tot in specteur zou brengen, wat zijn liefste wens was. Haar daad van vanavond zou dat alles bederven, want bij de strenge Bereden Politie was een der gelijke fout voldoende om iemands toekomst te vernietigen. En Eric had vijanden, die iedere fout van hem zou den uitbuiten. Doch hoezeer haar geweten haar kwelde ten aanzien van Eric, de plicht tegenover Alan Laramie ging voor, dat wist ze. Zij was aan haar eer ver plicht. Alan uit Lac L'Out.re weg en in veiligheid te brengen, ongeacht het gevaar voor haarzelf en anderen. Norman zette zich op een punt van het bureau en stak een sigaret op. „Zo kind, Laramie heeft je dus niet opgegeten. Mij bijna. Waarover heb f 1S Ac 4,e YJiWiam „4,,, ,.W. K.L.M, meegemaakt, waarin onze na tionale luchtvaartmaatschappij met ge weldige sprongen omhoog ging en zich wist te scharen bij de grootste lucht vaartmaatschappijen van de wereld, ja, zelfs bij de allergrootste. Hier heeti Aler in zijn verantwoordelijke functie ook voor een groot deel toe bijgedra gen. WEER MILITAIR ENE mobilisatie in 1939 was oorzaas, dat Aler weer het militaire uni form aantrok en terugkeerde naar de luchtmacht. In de oorlog kwam hij in krijgsgevangenschap terecht, waar hij de gelegenheid kreeg, zich enige ja ren aan de studie van de psychologie te wijden. Toen hij na de oorlog weer aan het werk wilde gaan, bleek er inmiddels een ander op zijn plaats bij de K L.M. te zitten. Er kwam een verzoek van de minister van Oorlog om eens te komen praten en het gevolg was, dat hij bevorderd werd tot opperofficier bij de luchtmacht. Reeds spoedig werd hij chef-staf en in deze functie is hij het geweest, die de Nederlandse luchtmacht heeft ge maakt tot wat zij nu is, een kleine, maar prima getrainde eenheid, die ook door het buitenland wordt be wonderd, omdat zij onder de energie ke leiding van generaal Aler gegroeid is uit het niets en opgebouwd werd met zeer beperkte middelen en mo gelijkheden. Met dit titanenwerk heeft generaal Aler bewezen een pio nier van het goede hout te zijn. Al deze dingen zijn voor de Raad van Bestuur van de K.L.M. reden ge weest juist generaal Aler te verzoeken „de baas" bij de K.L.M, te worden, omdat men in hem een „jonge" Ples man ziet. Ongetwijfeld kan onze nationale luchtvaartmaatschappij onder zijn be kwame leiding met vertrouwen ae toekomst tegemoet zien. TN de zwaar bewaakte universiteits- wijk van Caracas, de hoofdstad van Venezuela, is op het ogenblik de Pan- Amerikaanse Conferentie bijeen. Alle landen van Noord-, Zuid- en Midden- Amerika zijn er vertegenwoordigd. Een van de belangrijkste gespreksthe ma's is ae strijd tegen het communis me. Het is door de delegatie van de Verenigde Staten naar voren gescho ven en dat is geen toeval. De gehele LatijnsAmerikaanse wereld bevindt zich zoals zovele andere economische onderontwikkel de gebieden in een sociale revolu tie. Genoeg zij te zeggen, dat .waar het in Azië het ..Britse kolonialisme" is, dat de schuld krijgt van alle ar moede en achterlijkheid, in Midden- en Zuid-Amerika het Amerikaanse „dollar-imperialisme" tot zondebok is gemaakt. Dat een dergelijke situatie de com munistische propagandisten automa tisch aantrekt is duidelijk. Verwon derlijker is, dat zij in Latijns-Ameri- ka eigenlijk niet het succes hebben, dat men zou verwachten. Dit gedeel telijk falen is te wijten aan het feit, dat de Spaans- en Portugees-spreken de Amerikaan een geboren indivi dualist is, op wie het communisme, dat van zijn aanhangers strikte ge hoorzaamheid aan een centrale leiding eist, weinig vat heeft. Toch zijn er in Latijns-Amerika enige gevaarlijke communistische in filtraties. Guatemala, eens het domein van de Boston Fruit Company, heeft een communistische regering; in Mexi co, het belangrijke Brazilië en Chili zijn machtige communistische bewe gingen actief. De Verenigde Staten vragen nu van de andere Amerikaanse landen om tezamen de communistische infiltra ties te bestrijden. Maar het uitwisselen van gegevens over communistische activiteit, zoals door de V.S. voorgesteld, kan op zich zelf niet veel baat brengen. Het eni ge afdoende bestrijdingsmiddel is op voering van de welvaart in Latijns- Amerika. En het is op dit punt, dat de Zuid-Amerikaanse klacht tegen de sterke Noordelijke buurman niet ge heel ongerechtvaardigd schijnt. Want het is bijvoorbeeld waar. dat de V.S. aan de vroegere vijand Duitsland aanzienlijk meer economische hulp hebben verleend, dan aan alle Ameri kaanse landen tezamen. En het is waarschijnlijk ook waar. dat de V.S. een industrialisatie van Latijns-Ame rika, welks grondstoffen zij nodig hebben, niet gaarne zouden zien. ^JET JONGE mannen kan men toch rare dingen he ieven. Met het kdmmen der jaren wordt dat wellicht be ter, maar het geval van de jonge heer in Stuttgart is zelfs op 20-jarige leeftijd te bar. Om de zaken te stellen, zoals ze zijn: De 20-jarige Heinz zat op een dertien meter hoge muur, die was blijven staan tijdens bombardementen van de oorlog. De brandweer dacht ongelukkigerwijze, dat hij niet erg lekker was in het hoofd en kwam met een ladderwa gen. Na enige uurtjes gespan nen werk hadden ze het voer tuig zo dicht bij de muur ge manoeuvreerd, dat een brand weerman Heinz kon bereiken. Wilt U verdwijnen", sprak Heinz, die de verrich tingen -van de mannen met stijgende verontwaardiging had gevolgd. „Ik zoek de een zaamheid en daarvan zit ik net twee minuten te genieten als jullie hier komen la waaien". Raadsel PjOKTER MILLER in een Engels plaatsje keek wel even gek op, toen hij zag, Sat een jong patiëntje telkens zeepbellen uitblies. De moe der "was, verontrust door dit ver schijnsel, even komen informeren of het kwaad kon. Dokter Miller kon hierop niet antwoorden, want hij wist zelf ook niet wat er aan de hand was. Later hleek, dat het jon getje stiekum het waswater had t>p- gedronken. Veelzijdig jyiARGARET TRUMAN, de doch- ter van de vroegere Amerikaan se president Harry, die tot voor kort zangeres was, wil nu actrice worden. Zij is stevig aan het stude ren geslagen, want van half werk houdt onze Margaret niet. Op Broad way gelooft men, dat ieder stuk, waarin ze zal optreden, zeker een succes moet worden. Ze is ten slotte niet voor niets de dochter van een man als Truman. Sensatie HET genoemde Broadway, de amusementswijk van New York, maakt men trouwens nog wel ande re dingen mee. Zoals de twee bussen Amerikaanse cadetten, die er op een druk uur stopten. De cadetten mar cheerden in stram gelid een van de theaters binnen. Ze hadden de laatste jaren Russisch geleerd en om dat een beetje practische aard te geven, zouden ze nu een toneel spel van een Russische groep komen bezoeken. Het kwam slecht uit. Want uitgerekend die avond voerden de Russen een stuk op in het Oekrai- nisch dialect. Diefstal pakir Sali Ben Hassam heeft zich verschrikkelijk kwaad gemaakt op de dief, die een spijkerbed van hem heeft ge stolen. „Het was mijn beste", klaagde de geplaagde man, „en tussen de lakens slapen is ook niet alles." Chattf feuse 1X/IEVROUW Angela Buss, de enige vrouwelijke bestuurster van een Amerikaanse autobus-onderneming, heeft een prijs gekregen, omdat ze een slordige 700.000 kilometers heeft gereden zonder een ongeluk te ma ken. Ze is een van de beste chauf feurs Van de maatschappij. Bezwaar f7EN 45-JARIGE zakenman reed een dezer dagen het belas tingkantoor van Wilhelmshaven binnen, zette een aantal blikken benzine op een rijtje, stak er de brand in en vertrok weer. Het kantoor werd totaal verwoest. De politie maakte er werk van en toen bleek, dat men dit optreden meer moest zien als een protest. De zakenman pond zijn laatste aanslagbiljet te hoog. Varken TN WILLEMSTAD wordt het ver keer door merkwaardige gevaren bedreigd. Wij horen daar ten minste van een mijnheer S., die met ziin varken (om niet vermelde motieven) langs de Stadsendijk wandelde. Het dier wierp zich plotseling op de rij weg en beschadigde daardoor een auto. Zwaar, mogen wij wel zeggen. Het varken mankeerde niets. Sneeuw JA, NOU even het geval van de sneeuw hij Benevento in Zuid- Italië. Die was opeens rood. Er za ten onmiddellijk geleerde knapen hij, die na een dagje zwoegen wis ten, wat er aan de hand was. De sneeuw was rood gekleurd door vul kanische dampen. „Nog even bij de tijd blijven, jan_ We zijn zo klaar". ZATERDAG 13 MAART 1954 HILVERSUM I, 402 METER. VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 V. d. huisvr. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.30-9.33 Waterst.) VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 V. d. arb. i. d. eoniinubedr. 11.40 Clavecimbelconc. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Dansmuz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Gram. 14.25 Drents progr. 14.50 Volks dansen. 15.15 „Van de wieg tot het graf", caus. 15.30 Politiekapel. 16.00 Concertge- bouwork. en solist. 17.00 Weekjourn. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.40 Regeringsuitz.: Atlantisch al lerlei. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 ..Passe-partout", caus. 19.40 „Het Boek Handelingen", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20,00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Socialistisch comm. 22.15 Roemeens ork. 22.40 „Onder de pannen", hoorsp. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. je gepraat?" „Ik wilde hem alleen wat opvro lijken", zei Joan achteloos. „Hij zit vreselijk in de put. Hoor eens" ze sprak met enige stemverheffing, opdat Alan het zou horen „hij is doodmoe en als je dat ganglicht wat lager draait, valt hij misschien in slaap." „Dat is een goed idee. Ik wilde, dat de arme kerel wat slaap kreeg". Hij liep de gang in en nam de pet roleumlamp van de muur. Joan hoorde hem zeggen: „Ga liggen en probeer tenminste wat te rusten, Laramie, als je niet slapen kunt". Alan had Joan's wenk begrepen en maakte er handig gebruik van om tijd te winnen, opdat hij mijlen van Lac L'Outre weg kon zijn vóór zijn verdwijning ontdekt werd. „Hoe kan ik rusten, voor de duivel", snauwde hij uit zijn cel, „als jij elke vijf minuten je hoofd om de hoek steekt en van die Medelijdende Mina's binnenlaat om me aan te gapen? Ga weg! Laat me met rust," ..Best", kalmeerde Norman, „ik zal wegblijven en je krijgt geen bezoek meer. Als je iets nodig hebt, -oep je maar. Goedi nnacht". Joan hoorde de brits kraken, ter wijl Alan zich erop uitstrekte Een ge voel van opwinding maakte zich van Joan meester, toen Norman de lamp naar het kantoor bracht. De gang was nu duister en niemand kon Alan uit het raam zien klimmen het zou wel een vol uur duren voor Eric weer ging kijken en zou ontdekken, dat de cel leeg was. Norman lachte tegen haar. „Je hebt een nieuwe bijnaam, Joan „medelijdende Mina". Maar je had moeten horen, welke namen hij mi] gegeven heeft. Dat jongmens heeft een radde tong; hij is niet alleen de beste vechter, die ook ooit bezig heb gezien, maar beslist een taalkundig genie". Met een potlood spelend, zon Joan op een list om Eric enige minuten uit de politiepost weg te lokken. Norman trommelde op tafel, sloeg haar gade en vroeg eindelijk: „Ben je nog steeds overtuigd van zijn onschuld, kind, na je gesprek met hem?" „Ja", zei Joan beslist. „Ik stond vlak tegenover hem in de winkel, toen hij tot de ontdekking kwam dat zijn goud verdwenen was en hij speelde geen comedie. Die onbekende op de Sulteena heeft hem bestolen en die onbekende is het, die Grindley ver moord en beroofd heeft". Norman ging niet verder op de zaak in. Met een blik op zijn armbandhor loge. zei hij: ..Joan het is half elf en en je hebt een vermoeide dag achter de rug. Zou je niet naar bed gaan?" Zo gewoon mogelijk vroeg Joan: .Loop je een eindje met me mee. Eric? Het is zo donker bulten en mistig". „Ik kan hier onmogelijk weg, Joan" Hij gaf haar een zaklantaarn uit zijn bureau. „Neem die, kind". De lantaarn bracht Joan van haar stuk. Haastig verzon zij iets anders. „Om je de waarheid te zeggen, ik Den bang voor die kerels bulten, Eric. Ze zijn in een gevaarlijke stemming, vanavond. Zij schreeuwden scheldwoor den don- mijn raam; en toen ik hier heen kwam, heeft die ruwe Battu Ducharme aan de havenmaar het zal wel zo'n vaart niet lopen". Norman greep zijn hoed. „Waarom heb je dat niet dadelijk gezegd? Ik kan het gebouw eigenlijk niet verlaten, want als die kerels me zagen weggaan, zouden drie minuten voor hen genoeg zijn om binnen te sluipen en Laramie door de traliedeur heen met kogels te doorzeven. Dan zou ik de eerste en enige „lynchpartij" op mijn geweten hebben, die ooit bij de Bereden Politie plaats had. Maar ik zal een klein eindje met je meegaan en buiten wachten, tot ik licht op je kamer zie" Hij =tak zijn dienstrevolver in de holster en voerde haar de politiepost uit. in de nevelige duisternis. Terwijl ze het pad opliepen hinder de het Joan, dat zij deze dienst van Norman moest aannemen Elke vrien delijkheid, die hij haar bewees, deed haar dieper bij hem in de schuld staan Elke hulp. die zij van hem aan nam, was een nagel meer ln haar Vond zij het zo erg? Een doodskist? Trouwens met Eric, die zo veel van haar hield en zo goed voor haar was? Die zij achtte en graag mocht lijden? Zij wist, dat zij Eric niet liefhad; tenminste niet met de liefde, die voor een huwelijk nodig is en zij had hem tot dusver steeds afgewezen. Diep in haar hart wist zij, dat zij nooit „ja" moest zeggen. Maar er waren ogen blikken van moedeloosheid en wan hoop, waarin het nuchtere verstand haar zei. dat ze zich gelukkig mocht achten als zij zo'n man kreeg als Eric NormanEn nu dit. Terwijl zij naast Eric het donkere pad afliep, vreesde zij dat de gebeurtenissen van deze avond haar zouden dwingen, ten slotte toe te stemmen. Dertig seconden nadat Joan en Nor man het gebouw verlaten hadden, was Alan de cel uit en sloop door de duis tere gang. Hij vond het venster, open de het langzaam en onhoorbaar, kroop erdoor en hing aan één hand terwij] hij met de andere het venster weer sloot. Toen liet hij zich vallen en stond weer onder de vrije hemel. Opwinding deed zijn bloed sneller HILVERSUM II, 298 METER. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Koor zang. 7.45 Morgengebed en liturg, kalen der. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. vrouw. 9.40 Gram. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 11.00 V d. zieken. 11.45 Pianospel. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Amus. ork, 14.00 Boekbespr. 14.10 V. d. jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Gemengd koor. 15.00 Kroniek v. Letteren en Kunsten. 15.40 Fanfare ork. 16.00 Omr. ork. 16.20 ..De Vliegende Hollander", eaus. 16.30 De schoonheid van het Gre goriaans. 17.00 V. d. jeugd. 17.55 Sportber. 18.00 Gevar. liedjes, 18.15 Radio Onder wijs Congres. 18.30 Gram. 18.45 Buitenl. correspondenties. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.20 Sluiting van het Radio Onderwijs Congres. 19.30 Gram. (Intermezzo: plm. 19.50 „Vader doet de vaat"). 20.25 De ge wone man. 20.30 „Lichtbaken", caus. 20.50 Gram. 21.00 „Werkers van het elfde uur", hoorsp. 21.50 Act. 22.00 Gram. 22.30 Wii luiden de Zondag in! 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22-24.00 Koorzang. BRUSSEL, 324 METER. - 11.45 Gram. 12.15 Idem. 12.30 Weerber. 12.34 Sopr., bariton en piano. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.15 Gevar. muz. 15.10 Gram. 16.00 Accor- deonspel. 16.15 Gram. 16 30 Accordeon- spel. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Orgelrecital. 18.30 V. d. sold 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.45 „Omroep Ommeganck". 21.15 Gram. 21.30 Prater- ork. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.05 Dansmuz. 23.35-24.00 Zigeuner- muz. BRUSSEL 484 METER. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. 14.15 en 14.30 Gram. 15.30 Klassiek verz. progr. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 17.30 Jazzmuz. 18.45 Accordeonspel. 19.15 en 19.25 Gram. 19.30 tlws. 20.00 Gram. 20.30 Chansons. 21.00 Hoorsp. 21.30 Muzi kale kruiswoordraadsels. 22 00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws. 23.00 Dansmuz. 23.55 Nws. (Advertentie) stromen. Door een wonder het won derlijk vertrouwen van een vrouw in zijn onschuld was hij vrij, vrij ln de stille nacht en had hij zijn lot weer zelf in handen. Te midden van al die woeste bergen, waar tientallen bergstromen zich als paden voor zijn kano openden, zouden, zo zwoer hij. Norman de Bereden Politie en de Blinde Wet hem nimmer terugvinden. Hoewei hij met wist welk plan Joan voor zijn ontsnapping had beraamd, wist hij zeker, dat haai plannen schrander en weldoordacht zouden zijn. Scherp oplettend, of hij ook voet stappen hoorde in de mistige avond, liep hij om de politiepost heen. be reikte het bos erachter en sloeg de richting in naar de landtong waar hij Joan zou ontmoeten Een eindje verder ontwaarde hij twee vage ge stalten, die langs een pad liepen In het licht, dat uit een mestiezenhut hut straalde, herkende hij Joan Has tings en Norman. Achter een hooimijt bleef bij staan wachten. Op hetzelfde ogenblik bleven ook zij. pratend staan. Hij zag Noh- man herhaaldelijk blikken op het posthuis werpen; zag. hoe Joan de hand op zijn arm legde om het ge sprek nog een ogenblik te rekker. Juist wilde Alan doorlopen, toen hij zachte schreden hoorde naderko- men en links van hem drie mannen uit de nevel opdoken. Hij wierp zich plat op de grond, in de veronder stelling dat zij voorbij zouden lopen, doch tot zijn schrik hielden zij bij de houtmijt halt en gingen zitten, geen tien voet van hem af. Hij herkende nun silhouetten tegen de avondhemel. Een was de pelsjager, die hem getrapt had; een de vier kante Cree. die* hij door de winkel geslingerd had en de middelste de forse halfbloed die hem met een bijl had willen aanvallen. De mesties hield een klein voor werp in de hand. ongeveer ter grootte van een maiskolf en bewerkten dit met n mes. terwijl de belde anderen aandachtig toekeken. Zij waren zo dichtbij, dat hij zich niet durfde verroeren en Alan ver wenste hen in stilte. De hemel wist hoe lang zij daar zouden zitten klet sen r.i met het knoeien aan dat din getje zijn kostbare seconden zouden verspillen. Voorzichtig het hoofd wendend, keek hij naar Joan en Norman Zij namen juist afscheid en hij zag Joan alleen verder gaan. terwijl de politieman naast eer houten stel'age bleef st.aan wachten, tot zij haar woning bereikt had. (Wordt vervolgd).

de Stem | 1954 | | pagina 3