Schouwen - Duiveland blies stoom af ABDUSIROOP Zuid-Beveland Juhtéeiiscto Z-.VLAANDEREN Storende fout Negen partijen treden aan De nationale Lourclesbedevaart der Katholieke arbeidersjeugd Wanneer komt Waterlandkerkje uit wegenmisère W clicheren 1IVCM7A VERF* LAK P* TfCniVIVERHISFABR: De meningen liepen nogal uiteen RECONSTRUCTIE-PLAN IN DE BRANDING D SHEl BVITBMAOCM MANCHESTER lY, poolvast De komende Statenverkiezingen Middenstandspartij is er ditmaal niet bij De laatste maanden van voorbereiding Bede- en boetetocht HET DUURT NU AL TIEN JAAR OP 25 MAART IN GOES: Te Graauw gouden boerenleenbank Voor jaars- stierenkeuringen MIDDELBURG VLISSINGEN GOES m LAK Kerft TERNEUZEN OOSTBURG Katholieke jongeren morgen bijeen te Sluiskil Kanaal Terneuzen-Gent AGENDA HEVEN MORGEN DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 10 MAART 1954 j_|ET IS PSYCHOLOGISCH juist gezin geweest van Ged. Staten om in te gaan op het voorstel van de Schouwse Statenleden, de bevolking gele genheid te geven zich uit te spreken over het plan, dat de Reconstructie commissie voor het eiland heeft ontworpen. Schouwen-Duiveland heeft nu stoom kunnen afblazen, terwijl Ged. Staten en Prov. Staten thans weten wat er in de brede lagen der bevolking leeft. VRUCHTBAAR INITIATIEF 't Grootste deel der discussie liep over de voorgestelde samenvoegingen van gemeenten en het niet meer her bouwen van zwaar geteisterde ker nen. Dit viel te verwachten, daar sa menvoegingen altijd de sentimenten los slaan omdat die bestaande verhou dingen storen en bepaalde machtsposi ties te niet doen. Toch waren er ook op deze te Zierik- zee gehouden bijeenkomst nuchtere opmerkers die verder zorgen dan de dag van morgen en opvallend was het soms hoe vertegenwoordigers van één gemeente elkaar radicaal tegen spraken. „ZWAAR GESCHUT" y WAAR GESCHUT werd geopend op het plan om Serooskerke tot cen trumgemeente te maken. Ds V. Royen te Zierikzee sloeg daar het eerste alarm tegen, ook omdat deze gemeen te excentrisch ligt en zich te gevaar lijk dichtbij de zeedijk bevindt. Hiertegen opponeerde de heer Klom- pe, die het veroordeelde, dat Seroos kerke de „kwaaie Pier" werd. Achter de nieuwe dijk ligt Serooskerke zo vei lig als men maar wenst en er zijn mensen genoeg die zich er gaarne ves tigen. De heer Boogaard uit Noordwelle protesteerde heftig tegen het voorstel dit dorp te bevriezen omdat het levens kracht genoeg bezit zich weer te her stellen. Dit onderdeel van het plan evenals dat aangaande het niet her bouwen van Oudendijke. vormen oe zwakste punten in het rapport en zul len wel niet gerealiseerd worden. Pel pakte de heer Boogaard uit, te gen de planologen, die dit hadden ge opperd. „Wat zij schreven is het papier niet waard waarop dat staat", Dr van Liere sloot zich daarbij aan en pleitte ook voor het behoud van Ellemeer. BEVRIEZING VAN MIDDELBURG aan steile gemeenten als Nieuwerkerk en Oosterland. Voor zo'n gemengd hu welijk voelde hii niets. Ouwerkerk kreeg een wereldnaam en moet om historische redenen zelfstandig blij ven. De heer v.d. Hulle raadslid van Ou werkerk verloochende echter zijn wet houder op dit punt. 'n Geloei verwek te de heer v.d. Klooster uit Burgh, toen hij pleitte voor de idee om van Schouwen - Duiveland één gemeente te maken. Hij stond alweer in scherp contrast met burgemeester v. Citters van Burgh. wiens vertrouwen in G.S. was geschokt omdat zij Burgh bij Haamstede willen voegen. Spr. kenschetste het streven van Haamstede als zondige begeerte naar andermans goed (luid gefech). Burgh moet zelfstandig blijven. Steun kreeg het rapport van het N.V.V. De heer Hoek zei namelijk, dat de 1400 georganiseerde arbeiders in dit verbond voor de samenvoeging^ plannen zijn. WEG MET „DE VAL" Durgemeester Tonckens ageerde te- gen de opheffing van Renesse, zijn gemeente en ontkende de structuur wijziging. waarop die gegrond is. Ook het centrum-motief erkende hij' niet als deugdelijk. Voortredenerend in die lijn zou men Middelburg moeten be vriezen ten voordele van het centraal gelegen Goes! „GEMENGD HUWELIJK" |6 heer Kuiper, wethouder van Ou- werkef-k vond het uit de boze om het vrijzinnig Ouwerkerk te plakken ^Advertentie) Maak Uzelf niet wijs, dat kortademigheid „nu eenmaal bij Uw gestel hoort". Neem het snelwerkende, middel, dat het taaie slijm oplost: 's werelds beste hoestsiroop Botersmokkel aan Belgisch-Nederlandse grens Op de weg tussen de grensgemeen ten Kieldrecht en Verrehoeek, zette de Belgische Vliegende Brigade een jacht in op een auto. die als ver dacht gesignaleerd werd. Er ontspon zich een achtervolging, waarbij de smokkelauto, bestuurd door een zekere v, H„ het loodje moest leggen. In de auto trof men niet min der dan 400 kg. boter aan. Auto en boter werden verbeurd verklaard en tegen v, H. proces-verbaal opgemaakt. rNE burgemeester van Zierikzee zei tegen het graven van de nieuwe haven aan de Val te zijn. De provin ciale veerboot moet naar de oude ha ven blijven varen, 'n Boot met kopla- ding begeert men niet. geef ons de „Ooster Schelde" maar terug, zei spre ker. Constructief waren de opmerkin gen van de heer Geluk, die vond dat men zich niet moest vastbijten in en kele onderdelen van het plan. Het gaat hier om het volksbestaan op het eiland, dat het zwaar genoeg zal krij gen, nu er uit de landbouw, na de inundatie vier of vijf millioen per jaar minder zal komen. Spr. pleitte voor inkrimping van het aantal ha vens; voor een eigen landbouwwin- terschool; verlaging boottarieven; aan sluitingsmogelijkheid op de nutsbe drijven enz. Maakt het rapport tot geen twistappel, zei hij. De heer Kammeraad, voorzitter van de Kamer van Koophandel vroeg aan dacht voor de middenstanders in de kernen, welke men bevriezen wil. De heer Doeleman uit Zierikzee wilde al les ook ruimer bezien. „Niet om ons gaat het. maar om de toekomst onzer kinderen". Burgemeester Michielsen wees nog even op de funeste gevolgen welke de uitvoering van het Delta-plan voor de oester- en mosselteeit. zou hebben. OP DE OPERATIE-TAFEL Madat enkele Statenleden zich nog hadden laten horen, dankte ae Commissaris der Koningin de Schouw se statenleden voor hun initiatief. Spr. was onder de indruk gekomen van de problemen, welke hier liggen. De taak welke G.S. en Staten wacht, is moeilijk. We moeten opschieten en tevens wikken en wegen. Schouwen Duiveland ligt als het ware op de operatie-tafel en zal pijn moeten lij den eer het weer genezen is. Spr. be loofde oog te hebben voor de zorgen van het eiland en hoopte met Gods hulp tot de beste resultaten te komen. tAdvertentie; s Eis dit garantie etiket Dit merk. gestempeld op de stof. is Uw waarborg Tot onze spijt is er gisteren een vervelende fout geslopen in ons be richt omtrent de lijst - Schets. Er werd gezegd, dat de voorzitter der K. N.P., Mr. van Doorn de besprekingen had geleid. Di mest natuurlijk zijn de voorzitter der K.Y.P. JN DE VIJF STATENKRINGEN op de eilanden en de twee in Zeeuwsch- Vlaanderen had gisteren de candidaatstelling voor de Statenverkiezingen op Woensdag na Pasen plaats. Negen partijen dienden hun lijsten in. De Mid denstandsparty, momenteel door één lid in de Zeeuwse Staten vertegenwoor digd, liet verstek gaan. Daartegenover staat, dat er ditmaal, behalve door een vrije katholieke groepering ook door het Pol. Gereformeerd Verbond (art. 31) een lijst werd ingediend. Vrije katholieke lijst in vijf kringen TN ALLE zeven kringen werden lijs ten ingediend door de K.V.P., A.R., C.H., S.G.P., V.V.D. en P. v. d. A. De Vrije Katholieke Lijst komt al leen uit in de kringen Vlissingen, Middelburg, Goes, Sluis en Hulst 70ALS WIJ reeds eerder in ons blad hebben gemeld, gaat dit jaar de Katholieke arbeidersjeugd in het tijdvak van 2 tot en met 12 Juli een grote nationale bedevaart ondernemen naar het Maria-genade-oord te Lourdes, om daar te bidden voor en genade af te smeken over de arbeidersjeugd van Nederland. CNKELE duizenden, kajatters en ka- jotsters en ook niet georganiseer de kath. arbeidersjongeren, uit ons vaderland zullen dit jaar, het jaar dat vanwege het eeuwfeest der dogma verklaring der Onbevlekte Ontvange nis van Maria door Z.H. Paus Pius XII in zijn Encycliek „Fulgens Coro na" (Stralende Zon) tot een Mariaal jaar werd geproclameerd, naar Lour des trekken om daar getuigenis af te leggen van hun H. Geloof, om hunne vragen, wensen en moeilijkheden toe te vertrouwen aan de H. Maagd en om hun smeekbede voor het geeste lijk en stoffelijk welzijn van de arbei dersstand van Nederland inzonder de arbeidersjeugd aan Maria in haar uit verkoren genade-oord kenbaar te maken. Zij zullen op deze bede- en boete tocht hun gebed storten voor hun mede-jonge-arbeiders en arbeidsters opdat er bij alle arbeidende jongeren een dieper en intenser geloofsleven zal komen en een ware en vurige apostolaatsgeest. Ook de jonge arbeiders die in mi litaire dienst vertoeven voor de ver vulling van hun militaire dienstplicht worden in de gelegenheid gesteld aan de bedevaart deel te nemen en last but VAN DE BEVRIJDING AF zit Waterlandkerkje tot over zijn oren in een wegenmisère. Al bijna tien jaar zijn er verkeersmoeilijkheden voor wie in Waterlandkerkje woont, er naar toe wil en vandaan gaat of er moet passeren. Tijdens de oorlog en in de dagen van de bevrijding is de grindweg Oostburg-Waterlandkerkje geheel stukgereden. Eensdeels is dat geko men door gebrek aan materiaal voor onderhoud tijdens de oorlog, an derdeels door zwaar militair vervoer. De toestand van de weg werd van lieverlede zo slecht, dat afdoend onderhoud niet meer mogelijk was. Hoe de onderhoudsplichtigen ook hun best deden, het was alles vruchteloos en het geld ervoor besteed was zo goed als weggegooid. DEEDS voor 1940 bestonden er bij de Provincie plannen om van die weg een zgn. tertiaire weg te maken. Tijdens de oorlog kwam van het uit voeren van dat plan echter niets. Na de bevrijding werden de tekeningen weer uit de kast gehaald en verder uitgewerkt. In 1950 besteedde de Pro vincie de nieuwe weg aan en nog in hetzelfde jaar werd met de uitvoering ervan begonnen. Tijdens de aanleg werden vanzelfsprekend veel moei lijkheden ondervonden door wegaf- sluiting, wegomlegging enz. Zo vielen ook een tijd de busdiensten van de Z.V.T.M. uit. NIEUWE PLANNEN INMIDDELS waren er wecerom nieu- we plannen in voorbereiding geko men, om ook de keiweg Waterland kerkje—IJzendijke te vernieuwen en er eveneens een tertiaire weg van te maken. Begin 1952 kwam de weg naar Oostburg gereed. In October van dat jaar werd begonnen aan de weg naar IJzendijke. Weer kwamen de moeilijk heden van wegomlegging enz., nu aan de andere zijde van het dorp. Tot heden is die wegverbetering nog niet gereed gekomen. Een gedeelte van de weg naar Oost burg, nl. van de kom der gemeente tot de betonbaan van de nieuwe weg, moet nog verbeterd worden over een lengte van ongeveer 700 meter. Het v/achten hierbij is op uitkomende kei en van de weg Waterlandkerkje— IJzendijke. Dit stukje weg verkeert in een er barmelijke toestand. Er is voor de wegbeheerders geen onderhouden meer aan. Een oplossing zou hier ge vonden kunnen worden wanneer het gedeelte nieuw te leggen weg om de kom der gemeente, waarvan de bed ding reeds is gelegd, spoedig gereed kwam. Dan kon het verkeer daarover. Met het invallen van de vorst is het werk gestaakt aan de weg Waterland kerkjeIJzendijke. Het is te hopen dat het spoedig hervat wordt. HET DUURT TE LANG DIJ iedere wegaanleg ontstaan nood- zakelijkerwijs moeilijkheden op verkeertechnisch gebied. Dat kan nu eenmaal niet anders. In Waterland kerkje is men echter van mening dat die moeilijkheden toch al te lang du ren m.a.w. dat de voltooiing van de weg te lang op zich laat wachten. Het gemeentebestuur heeft zich ook reeds enkele malen in die geest uitgelaten. Zal in het begin van de zomer de weg gereed zijn? Dat vraagt ieder recht geaard Kerkjenaar zich af. Mogelijk moet het in ieder geval zijn. In Waterlandkerkje moet men ge duldig verder leven in de hoop dat ai- les in 1954 terecht zal komen en hoop doet immers leven. Na ongeveer tien jaar zal dan weer normaal verkeer van en naar de ge meente kunnen plaats vinden. Dat zal gewoonweg een feest zijn. not least gaat met deze bedevaart me dé 'n groep van plm. 300 zieke jonge mensen, even eens uit de arbeiders stand. Vooral voor deze laatste groep heeft de bedevaart een heel bijzondere be tekenis. Immers deze mensen, even als alle jonge mensen, waren vol van idealisme, van jeugdig enthousiasme en droomden van een mooie en ge lukkige toekomst. Door een of ande re ziekte kwam er plotseling veran dering en werd hen elke illusie en elke droom voor de toekomst ontno men. In het leven van die jongen en dat meisje, bestaande uit één lang ziekbed, betekent de bedevaart een verlichting en omkeer, verschaft de bedevaart een sprankje hoop en een intens geluk. Zo er geen genezing mocht komen dan zullen de zieke bedevaartgan gers toch zeer gesterkt worden om huil zo jeugdigs lijden met geduld en overgave te dragen. SOLIDARITEIT T"YE organisatie der bedevaart wordt geheel verzorgd door de K.A.J. en V.K.A.J., welke verenigingen reeds vele maanden druk doende zijn met het treffen van voorbereidingen om alles zo goed mogelijk te doen verlo pen en om te bewerkstelligen dat er zoveel mogelijk jonge mensen aan kunnen deelnemen. De reis- en verblijfkosten, verbon den aan deze bedevaart, zijn hoog, al thans voor de beurs van een jonge arbeider en bedragen f 200 waarbij dan toch nog verschillende bijkosten komen en omdat het bedrag wel eens een struikelblok zou kunnen vormen heeft men diocesaan en plaatselijk Lourdesspaarkassen in het leven ge roepen om het zo de jeugd mogelijk te maken door geleidelijk sparen aan het benodigde bedrag te komen. Er is een mogelijkheid tot indivi dueel sparen op spaarkaarten hetgeen veel wordt gedaan. Voor de ijverig sparende jonge arbeiders dient men respect te hebben. Zij immers moeten hun gezellige avondjes, hun begeer de vacantie, hun bioscoopje missen om daardoor geld over te houden en te plaatsen op hun spaarkaart, want zij willen naar Lourdes en daar heb ben zij werkelijk alles voor over. 1954 is voor hen hèt jaar van hun leven. Solidair zijn de kajotters en kajot- sters want in hun reiskosten zit ook een gedeelte voor hun zieke makkers die niet in de gelegenheid zijn tot sparen en toch ook graag medegaan. Voorts worden er gezamenlijk ac ties ondernomen om gelden bijeen te krijgen in de parochies en hieruit weer enkele gelukkigen uit te loten. De acties, welke worden onderno men, lopen sterk uiteen. Zo organi seert men wielerkoersen, soms ook op gewone fietsen, fancy-fairs, oliebollen- bakken, men verricht diensten, ais hulp in de huishouding en op de boer derij, alles met dat ene doel voor ogen; Lourdes. Dat er van de zijde der burgerij ook belangstelling en medeleven bestaat, getuigt het grote succes, dat de jeugd bij al haar activiteiten ondervindt. In een plattelandsdorp bijvoorbeeld bracht een heel eenvoudige fancy-fair maar eventjes f 1000 zuivere winst op, waardoor van die plaats weer vijf jongens en/of meisjes meekunnen. Nu de laatste maanden van voorbe reiding naderen worden de spannin gen onder de kajotters en kajotsters met de dag groter, want wie en hoe- velen gaan deze bedevaart meemaken! De actie der kath. arbeidersjeugd van Nederland om te komen tot een nationale bedevaart naar Lourdes is er een van groot formaat, van offer vaardigheid en naastenliefde en daar om verdient deze actie de belangstel ling niet alleen van de betrokkenen, maar van geheel ons katholieke volks deel en dan. daarvan verzekerd, zal de Lourdesactie der arbeidersjongeren worden een succes, een ware en tref fende bede- en boetetocht van en voor Nederland. evenals die van het Pol. Geref. Verbond en van de Communisten. Op de Vrije Katholieke Lijst komt niet de heer Schets, maar het oud- Statenlid P. Raas uit 's-Heerenhoek als lijsttrekker voor. De heer Schets heeft, naar hij verklaarde, niet num mer één willen staan, om de schijn te vermijden, dat hij om persoonlijke reden tot een actie gekomen was. Deze lijst ziet er nu als volgt uit: 1 P. Raas, 's-Heerenhoek, 2 F Schets, Vlissingen, 3 A. de Schot, Oostburg, 4 A. Boussen, Vlissingen, 5 A. de Koning, Lewedorp. De samenstelling van de voornaam ste andere lijsten hebben we vroeger reeds gemeld. We behoeven ze thans niet te herhalen. Installatie Raad Landbouwvoorlichting Door de directeur-generaal van de Landbouw, ir v. d. Plassche zal op Donderdag 25 Maart in hotel De Ko renbeurs te Goes de Raad voor de landbouwvoorlichting in Zeeland worden geinstalleerd. Deze raad be staat uit de heren J. Kakebeeke, Wolfaartsdijk, voorzitter; dr ir C. v. Beekom, secretaris; C. Bom, Colijns- plaat; A. Lorier, Souburg; A. v. d. Voorte. IJzendijke; J. Lukaart. Goes; ir v. Hennik, Goes ir Harmsên, Mid delburg en Bouman, Axel. In 1953 grootste winst sinds de oprichting "TIJDENS de jaarvergadering van de Boerenleenbank te Graauw werd uit het jaarverslag bekend, dat in het afgelopen jaar de grootste winst was gemaakt sinds de oprichting. Dit be tekent nogal iets. wanneer men weet, dat de bank dit jaar haar 50-jarig be staan viert. De winst was aanmerke lijk groter dan men had geraamd. Er was f 2000 extra gereserveerd voor de feestviering. Een bedrag van f 331 werd uitgetrokken voor hulp aan ge troffen zusterverenigingen, terwijl een bijdrage van f 500 was geschon ken aan de op te richten fanfare „Nooit Gedacht". Aan spaargelden werd ontvangen f 640.935.65 en terugbetaald f 611.993,60. Op 31 Dec. J.l. had men aan spaargel den in kas f 185.837.54. De rekening sloot met een bedrag aan inkomen en uitgaven van f 2.144.481.99. Het aantal spaarders bij de bank was met 30 toegenomen. De omzet be liep ong. 4 millioen gulden en was sinds vorig jaar met meer dan 1 mil lioen gestegen. Het ledental bedraagt momenteel 260. Bij de bestuursverkiezing werd de heer H. J. de Waal als lid van het be stuur herkozen. De heer E. Verstrae- ten werd herkozen als lid van de Raad van Toezicht. De voorzitter deelde betreffende de op handen zijnde feestviering nog mee, dat deze in Juni zal plaats heb ben. Er zullen ong. 450 personen aan deel nemen. Om 3 uur zal er een feestvergadering zijn en om 6 uur zal een cabaret uit Tilburg optreden. Al le aanwezigen zal o.a. een koffie maaltijd worden verstrekt. TN verschillende Bevelandse ge- meenten werden door de prov. ver eniging tot verbetering van het rund vee de voorjaarsstierenkeuringen ge houden. De uitslagen waren: 's-Heer Hen drikskinderen: aanvoer 2 stuks, afge keurd 1, goedgekeurd Wodan van Veelust, Jac. de Schipper. Goes: aan voer 3 stuks, afgekeurd 1, goedge keurd Martha's Frans, G. de Feijter en Gerard, M. de Dreu. Voorts wer den Sikkema II van Goes en Sikke- ma IV van Goes, D. M. Rouw, toege laten. 's-Gravenpolder: aanvoer 1, die werd afgekeurd. Hoedekenskerke: goedgekeurd Jac. van Gebina, Mart. Steijn. Kwadendamme: goedgekeurd Bertus van Clara. A. Dijk. Baarland: goedgekeurd Ida's Rudolf, wed. P v. Wingen. Oudelande: Willem. P M. L. van Nieuwenhuijzen, 60 dagen ver lenging. PRIESTERWIJDING P POULEIJN Dit jaar mag onze parochie het weer eens beleven, dat een van haar zonen tot priester zal worden gewijd. Het betreft de eerw. heer P. Pouleijn. die Zaterdag 12 Juni het sacrament van het. priesterschap uit de handen van mgr. Huibers, hoopt te ontvangen. Zondag 13 Juni volgt dan de eerste H. Mis in onze kerk. Een comité is reeds gevormd om de feestelijkheden voor te bereiden. ONDERSCHEIDING Bij K.B. is toegekend de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, in brons, aan P. van Loor. wonende te Middelburg, broodbezor ger bij de coöperatie „De Broeder band", alhier. VERANDERING OP DE GROTE MARKT Het grote pand der fa. Massee aan de Noordzijde der Grote Markt en dat nu juist geen sieraad is in die muur- wand is verkocht en zal eertijds ver anderd worden in een modern win kelpand. SAMENWER- Heinkenszand KOLENVERENIGING KING De kolenverenlging „Samenwerking" kwam in algemene ledenvergadering bijeen. Het Jaarverslag vermeldde, dat het ledental tot 230 kon worden op gevoerd, terwijl financieel over het afgelopen jaar een gunstig resultaat kon worden geboekt. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden de heren D. de Winter en H. van Damme ais zodanig herkozen. Tot leden van de controle commissie werden benoemd de heren G. Kuzee en M. Rottier. De kolenlossers hadden verzocht tn aanmerking te mogen komen voor de 5 procent loonsverhoging, dit zal na der door het bestuur worden beke ken. 'I Aangezien de vereniging het volgend jaar haar 40-jarig bestaan hoopt te herdenken, werd het bestuur machti ging verleend de nodige stappen te ondernemen, teneinde tot een pas sende viering van dit jubileum te ge raken. (Advertentie) TPAMSINGEL-88' BREDA CULTURELE CLUB K.A.B. Pater Pisters s.ni. sprak voor de culturele club van de plaatselijke KAB. In een duidelijk en gloedvol betoog sprak de pater over het onderwerp; „Zielzorg in de bedrijven". Spreker wees er op, dat naast het werk op so ciaal- en cultureel gebied, de zielzorg onder de werknemende klasse, nog steeds van het grootste belang is. Bo vendien ligt dit werk ook bij die werk nemers. die niet georganiseerd zijn. De vragen die na afloop werden ge steld. toonden duidelijk aan. met welk een interesse de vergadering de le zing had gevolgd. Sas van Gent NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING Sinds de inwerkingtreding van de Noodwet Ouderdomsvoorziening op 1 October 1947 werden door de plaatse lijke Commissie van Onderzoek 234 aanvragen om een uitkering in be handeling genomen, waarvan er 231 voor inwilliging vatbaar bleken te zijn. in slechts drie gevallen moest derhalve aan de Raad van Arbeid een afwijzend advies worden verstrekt, terwijl in 8e loop der jaren een 5-tal uitkeringen moest worden ingetrokken daar de houders van deze uitkeringen boven de gestelde inkomstennorm welke sinds 1 Januari 1954 f. 1593. voor gehuwden en f. 1090.voor on- gehuwden bedraagt uitkwamen. In het tijdvak 1 October 1947 1 Maart 1954 overleden verder 54 personen, die een uitkering als hier bedoeld ge noten. terwijl 26 personen naar elders vertrokken. Van het totaal aantal per sonen, dat momenteel in deze gemeen te een ouderdomsuitkering heeft, zijn er 62 in het bezit van de maximum uitkering, bedragende f. 1086.voor gehuwden en f. 618.voor ongehuvr- den. De commissie van onderzoek nood wet ouderdomsvoorziening is thans als volgt samengesteld: A.C.J.C. van Zant- beek voorzitter: J.P. Geirnaerdt, piv. voorzitter; M.J.B. de Vriend, H. van Assche, J.J. Claessens, C.L. Obrie en F.L. Kaijser, leden, terwijl het secre tariaat aan een gemeente - ambtenaar is opgedragen. De telefooncel. Dat het de PTT thans werkelijk ernst geworden is, met de telefooncel, die op de groen strook tussen de oude en nieuwe rij weg aan de Westkade is geplaatst, blijkt wel uit het feit, dat in de cel thans de nodige apparatuur is aan gebracht. Wij kunnen derhalve vei lig aannemen, dat men zeer binnen kort van deze door de PTT verleende service gebruik zal kunnen maken. St. Jansteen WIT GELE KRUIS VERGADERDE De plaatselijke R.K. vereniging het Wit-Gele Kruis vergaderde. De bij eenkomst werd onder meer bijge woond door burgem. Reuser. Uit het jaarverslag bleek, dat de wijkver pleegster soeur Gervatia bijna 5000 bezoeken aflegde. In het wijkgebouw werden door haar ongeveer 1100 be zoekers ontvangen, terwijl ca. 300 ar tikelen in bruilkleen waren uitgege ven. De inkomsten over 1953 bedroe gen f 7294,78, terwijl de uitgaven f6610,04 beliepen. Er viel dus een batig saldo van f684,74 aan te stippen, bij een kassaldo van 195,53. De totale ontvangsten W.-G. Kruis, de tbc-bestrijding over 1953 bedroe gen f580,06. terwijl de uitgaven over dat jaar f 1753,96 bedroegen, zodat er een nadelig saldo van f 1173.90 moest geboekt worden met een kassaldo van f 532,45. Vervolgens had cr een benoeming plaats voor drie bestuursleden wegens periodieke aftreding. De heren Flos, Kerf en Pauwels werden gekozen. De voorzitter deelde nog mede, dat ter inning van de contributie te gele gener tijd in het gebouw van de Boe renleenbank te St. Jansteen en in de bewaarschool te Heikant een zitting zal worden gehouden. Het bestuurs voorstel om de minimum-contributie op f5.- te brengen werd met alge mene stemmen aanvaard. Lamswaarde K.A.J. Lourdesactie Er bestaan momenteel plannen om in het kader der KAJ Lourdesactie een fancy-fair te organiseren waarvan de netto op brengst ten goede komt van de eigen kajotters en kajotsters welke aan de Nat. Lourdesbedevaart zullen deelne men. Hoewel de juiste datum nog niet kan worden vermeld zal de fanc.v-fair ver moedelijk worden gehouden begin Mei. Kloostersande VERKENNERS VOOR HET VOETLICHT Het ligt in de bedoeling van de St. Canisiusgroep der Verkennersbeweging om met een revue voor het voetlicht te verschijnen. De revue draagt de fikse naam van „Alle hens aan dek" en zal worden gespeeld in de zaal Serarens op 25 April a.s. Koewacht WERKLOZE VLASSERS Ten gevolge van het slechte weer van de laatste week komen er in de vlassersstreek steeds meer werklozen, Vele vlassers waren reeds begonnen met waterroten om zodoende met hun bedrijf aan het werk te blijven. Doch het slechte weer heeft aan alle illusies weer een eind gemaakt en heeft vele vlassers zodoende genoodzaakt, wegens gebrek aan grondstoffen, hun bedrijf stil te leggen. HERWONNEN LEVENSKRACHT BIJEEN Onze plaatselijke vereniging Her wonnen Levenskracht hield een alge mene vergadering, waarin het jaar verslag 1953 uitvoerig werd bespro ken. Momenteel heeft de vereniging 5 patiënten in ziekenhuis en sanato ria liggen, onder wie de voorzitter der vereniging. Hierdoor wordt thans het voorzitterschap waargenomen door de heer Jos van de Sijpt. Uit het jaarverslag bleek dat door diverse acties de volgende gelden aan de sa natoria zijn afgedragen. Collecte boe- renleenbankfeest f72,48, jubileum actie f 186,26, donateursgelden f 589,80 speldjesdag f142, schieting f179. Een totaal dus van f 1169,54. Tevens wer den uit eigen kas de patiënten van diverse cadeaux voorzien. Ook werd nog besloten de a.s. zo mer een reis te organiseren naar Berg en Bosch en de Klokkenberg. Geslaagd. Te Brusel slaagde met lof onze dorpsgenote mej. Dinise Gij- sel voor het examen ziekenverpleeg ster. Weer thuis Dezer dagen keerde met de „Orange" onze dorpsgenoot Antoin Miseghers in onze gemeente terug, na een drie-jarig verblijf in de tropen als Radiotelegrafist bij Radio Holland. Hontenisse BESTUURSMOEILIJKHEDEN R.K. MIDDENSTAND De R.K. Middenstandsvereniging heeft met bestuuvsmoeilijkheden te kampen. Was het enige weken geleden de voorzitter die ontslag nam, thans is, hetgeen reeds langer werd verwacht, het bestuur en bloc afgetreden. Men hoopt nog deze week een ver gadering te beleggen en daarop dan een bestuursverkiezing te houden. Hoefkensdijk EINDELIJK WEER EEN CAFé De buurtschap Hoefkensdijk waar men in vervlogen jaren de weelde ken de van drie naast elkaar staande ca- fé's, was reeds maanden verstoken hiervan. Het enige nog bestaande café stond onoewoond en vooral de oude ren die gaarne een kaartje leggen, moesten nu naar elders om hun ver tier te zoeken of waren gedoemd ach ter de plattebuis te blijven. Er is echter weer verandering in ge komen, het café is weer bewoond en geopend en ieder kan weer z'n kaartje leggen en een pintje drinken. LEZING OVER „BEMESTINGSPRO BLEMEN" Onder voorzitterschap van de heer J. Verhage werd een vergadering ge houden van de dorpsverendging der Z.L.M, Door de heer A. de Regt werden de ..Bemestingsproblemen" behandeld. Hij gal een historisch overzicht van de bemesting en besprak achtereenvolgens de organische-, de groenbemesting en de kunstmest. De kunstmeststoffen, kali. fosfaat, stikstof en kalk, werden behandeld en voor verschillende ge wassen afzonderlijk besproken. Hij ver geleek deze 4 stoffen met de poten van een tafel. „Ontbreekt er een van of is er een te kort. dan staat de zaak scheef". Spreker waarschuwde nog dat men voorzichtig moet zijn met de keuze van de stoffen, omdat ze er tegenwoor dig alle hetzelfde uitzien. Contactavond In de „Korenbeurs" werd een contactavond gehouden door de gemeenteambtenaren. De heer J. Hoekstra opende de bijeenkomst. Burgemeester K. Hoekzema zette de bedoelinz van deze bijeenkomsten uit een. Verder sprak hij zijn voldoening uit over de opkomst. Er werden een paar filmpjes ge draaid over Oostburg, waarna gezellig samenzijn met zang en schetsjes. LEERLINGENAVOND De chr. ULO hield voor een volle zaal In hotel „De Eenhoorn" zijn leer lingenavond. De heer A. van Zuilen. Hoofd der school, heette allen, in het bijzonder de inspecteur van het lager onderwijs, de heer Leenhouts. hartelijk welkom. Door de Amboneze leerlingen wer den enige Indische liedjes gezongen. De leerlingen declameerden en voerden enkele toneelspelletjes op. Na de pauze hield Mevr. van Zuilen een causerie over „Beroepskeuze voor meisjes". Een gymnastiekles, verzorgd door de heer Vis. viel zo zeer in dp smaak, dat het nog eens herhaald moest worden. GESLAAGD Van het Instituut Aalbergtse slaagde voor het diploma nografie Nederlands met 130 letter grepen per minuut de dames: H. de Badts te Schoondijke (met lof). E. Hariot te Oostburg en M. Vasseur te Cadzand. Schoondijke Geslaagd Onze dorpsgenote Mej. H. de Badts slaagde te Utrecht met lof voor het examen stenografie. TN December van het vorig jaar 1 werd te Sluiskil een vergadering belegd van katholieke jongeren uit alle kringen van de Kanaalzone, ten einde te komen tot de oprichting van een Katholieke Jongerengemeenschap. Sedert geruime tijd werkt een der gelijke organisatie reeds in Hulst. Oorspronkelijk lag het in de bedoe ling dat de bijeenkomsten van deze organisatie te Hulst zouden worden bezocht door alle katholieke jongeren in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Het bijwonen hiervan leverde ech ter voor de jongeren in de Kanaalzo ne onder andere in verband met de reisgelegenheid, zeer grote bezwaren op. Op bovengenoemde vergadering te Sluiskil werd geconstateerd dat ook hier behoefte bestaat aan een derge lijke organisatie. Besloten werd een werkgroep te vormen, die de definitieve oprichting van een Katholieke Jongerengemeen schap in de Kanaalzone zou voorbe reiden. 23 Februari vergaderde deze werkgroep te Sas van Gent. Er werd een voorlopige dagelijkse leiding sa mengesteld cn tevens kwam men tot een nadere formulering van de doel stellingen en de organisatievorm van de K.J.G. De bijeenkomsten van de K.J.G. zul len eens per 2 of 3 maanden worden gehouden te Sluiskil. De eerste bij eenkomst zal worden belegd in het Parochiehuis te Sluiskil en wel mor gen om half acht. Als inleider zal op treden Dr. L. A. H. Albering, uit 's-Gravenhage, landelijk secretaris van de K.V.P. Scheepvaart in Februari 70ALS te verwachten was is de maand Februari een slechte maand geweest voor wat betreft de scheepvaart-beweging in het kanaal van Zeeuwsch-Vlaanderen. De ver mindering van de scheepvaart ligt na tuurlijk in de vorstperiode van begin Februari. Niettegenstaande het steeds ijsvrij zijn van het kanaal konden an dere schepen niet binnenkomen, om dat zij elders op de Nederlandse wa teren ingevroren lagen. Het teruglo pen van de scheepvaart beperkt zich dan ook in de op- en afvaart van de binnenvaart. In totaal werd ruim 400.000 ton minder verscheept voor de binnenvaart. De opvaart voor stoom- en motorschepen bedroeg 620 stuks met 152.740 ton tegen 1126 st. en 278.782 ton in Februari. De sleep- en zeilschepen brachten het tot 141 stuks met een inhoud van 132.084 ton tegen 213 stuks en 181.583 ton in Februari. V001- wat de afvaart betreft gingen 746 stoom- en motorschepen af met aan inhoud 180.713 tegen 1122 stuks met 283.947 ton vorige maand. Aan sleep- en zeilschepen gingen af 99 stuks met 73.882 ton tegen in Febru ari 202 stuks met 184.386 ton. Het aantal binnenschepen dat de Zeeuwsch-Vlaamse plaatsen in de ka naalzone aandeed kan verdeeld wor den als volgt; Terneuzen 91 st. (183) met 27.674 ton, (47.682); Sluiskil 125 stuks (188) met 55.856 ton (105.377); Sas van Gent 69 stuks (97) met 19.840 ton (25.985). De zeescheepvaart liep ook wat aantal en b.r.t. betreft terug maar niet in zo'n belangrijke mate als de bin nenvaart. Door de zeesluis te Ter- neuzen werden 150 zeeschepen opge- schut met een gezamenlijke b.r. ton van 174.311. Vorige maand bedroeg dit 170 resp. 201.550 b.r.t. Af werden geschut 152 schepen met 169.346 b.r.t. tegen 169 schepen met 197.290 b.r.t. in Februari. In de plaat sen in de kanaalzone werden gelost of geladen voor Terneuzen 30 stuks met 18.289 b.r.t. Februari 25 stuks met 12.973 b.r.t.; Sluiskil 8 stuks met 13.645 b.r.t. Februari 10 st. met 21.562 b.r.t.; Sas van Gent nihil. Februari 1 st. met 207 b.r.t. ANTWERPEN Kon. Nederl. Schouw burg, 20 uur: Opsporingsbrigade 21. AXEL Het Centrum, 20 uur: Zoek de zon op. GOES Grand: Moulin Rouge. MIDDELBURG Electro: Moulin Rouge. OOSTBURG Ledel Theater: The snows of Kilimanjado. SAS VAN GENT Olympia theater, 20 uur: De twee Torreani's. TERNEUZEN Luxor. 20 uur: Zoek de zon op. VLISSINGEN Ariënsgebouw: Leden vergadering KAB. Concertgebouw: De waaierpatiënce. Alhambra: Moulin Rouge. Luxor: Winchester. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: Dansvoorstelling. Kon. Nederl. Schouwburg, 20 uur: De medailles van een oude vrouw. DE KLINGE Kinema van Dijck, 19.30 uur: Het meisje zonder ziel Een man of de strijd tegen de dood. GENT Kon. Nederl. Schouwburg: Op sporingsbrigade 21. GOES Grand: De bronzen godin. MIDDELBURG Schouwburg: De waai erpatiënce. Electro: Sadko. VLISSINGEN Alhambra: Verborgen stroming. Luxor: Winchester.

de Stem | 1954 | | pagina 2