Is er enig verband tussen het roken en longkanker Een (electrisch) verlichte wereld - het leek wel ketterij Stemmen bij volmacht Wetenschappelijk verband is er nog niet, maar aanwijzingen zijn wel duidelijk Bemanning van „Amstelstad had vele klachten ON Kanker ivordt volksziekte Ernstige zaak! Is het wel rheumatiek Veiling Kapelle had gunstig jaar op Kloetingse middenstanders weren zich Bibliotheek voor het gezin Zi laul EEN LONGARTS GEEFT ER ZIJN MENING OVER De gloeilamp bestaat vijf en zeventig jaar Maar Edison heeft gelijk gekregen LANG EN ZWAAR WAS DE WEG l°/c over geveilde bedrag wordt terugbetaald Honderddriej'arige te Dreischor Oesterverzending weer op peil Benoemingen NIEUWE REGELING VOOR Ook kan men weer in een andere gemeente stemmen Formulieren uit,erliik 7 April inleveren Tegen de annexatieplannen van Goes Kruisweg van de Haas komt naar Tilburg Reddingsboten defect? v\ DE z\ opvoj 4 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 9 MAART 1954 T) EST A AT ER VERBAND TUSSEN roken en longkanker Deze wel zeer ernsti ge vraag is opnieuw actueel geworden sinds de Engelse minister van gezondheid, Ian McLeod, onlangs in het Lagerhuis heeft medegedeeld, dat een Engelse studie-com missie, welke zich drie jaren met het be studeren van deze vraag heeft bezig gehou den, hierop een bevestigend antwoord heeft gegeven. Tevoren waren er met name in tie medische vakpers reeds tal van pu blicaties gewijd aan het eventuele verband tussen het roken en longkanker. Na de me dedeling van minister McLeod echter is de kwestie ook in de openbare belangstelling gekomen. Ja, zij werd zelfs en vooral onder de sigarettenrokers, 't gesprek van de dag. De Engelse studie-commissie had immers vooral verband gelegd tussen sigaretten roken en longkanker. Geen wonder dus, dat nu vooral de z.g. kettingroker zich de vraag stelt: „Is mijn leven inderdaad in ge vaar Word ook ik bedreigd door de af schuwelijke longkanker /ONMISKENBAAR is, dat het Engelse rapport bezinning heeft v-/ teweeg gebracht onder de rokers van de gehele wereld. Een onderzoek, dat bereids werd ingesteld onder de Amsterdamse studenten heeft aan het daglicht gebracht, dat 20 pet. der zg. kettingrokers zich beperking in het roken is gaan opleggeij. En m de Verenigde Staten is het tabaksverbruik sinds de medede ling van minister McLeod met 1 pet. gedaald. De rokerswereld neemt het Engelse rapport kennelijk ernstig. p_N dat doet ook de bekende long specialist dr A. C. Appelman, wien wij naar zijn mening hebben ge vraagd terzake van het eventuele verband tussen het roken en de long kanker. „Wij kunnen en mogen het Engeles rapport niet naast ons neer leggen", verklaarde hij, „want het gaat om een hoogst ernstige zaak." En dr Appelman vervolgde: „Long kanker is niet alleen een ernstige, maar ook een zeer tragische ziekte. Wanneer zich de eerste verschijnselen voordoen meestal pijn in de borst of bloedopgeven, of longontsteking, welke niet geneest, gaat de patiënt meestal dat is mijn ervaring spoedig naar de dokter. Stelt deze longkanker vast, dan is het vaak te laat voor genezing. Slechts 4 pet. van de patiënten kan nog door ope ratieve therapie worden geholpen. De rest is ten dode opgeschreven, al zal de medische wetenschap doen wat zij kan, om het lijden te verzachten." De kanker is aardig op weg een volksziekte te worden. In ons land staat de sterfte aan kanker thans reeds op de twee de plaats, direct volgend op hart- en vaatziekten. Een op de vijf mensen overlijdt aan kan ker of andere kwaadaardige gezwellen. Opvallend is echter, dat onder de verschillende vor men van kanker de longkanker- curve in de statistieken thans vrijwel recht omhoog gaat. Het aantal gevallen van longkan ker neemt ontstellend toe. Terwijl bv. in ons land de sterfte per 100.000 in dividuen aan genitiaal carcinoom sinds 1946 met 15 pet. is toegenomen, is de sterfte aan long- en bronchiaal carcinoom toegenomen met 39 pet. En terwijl er in 1924 nog maar 87 mensen aan longkanker stierven, was dit aan tal in 1939 reeds 623 en in 1951 1619 geworden. „Moet deze ongunstige gang van za ken worden toegeschreven aan de he vige rookgewoonte van onze tijd?" vroegen wij dr Appelman. TWEE FEITEN Twee feiten moeten wij constateren" antwoordde dr Appelman. „In de eerste plaats neemt het aantal sterften aan longkanker onrustbarend toe en daarbij vormen de sterftegevallen aan zg. beroepskanker, maar een onder deel. En vervolgens: Het sigaretten- verbruik is eveneens zeer sterk toe genomen in tegenstelling tot andere gebruiken. Bij het trekken van con clusies uit deze overeenkomstige ont wikkeling, moeten wij echter het ter rein der hypothese betreden. Want tot nog toe en op dat tot nog toe leg ik de nadruk is wetenschappelijk niet vastgesteld geworden, dat zich in de sigarettenrook kanker-verwek kende stoffen bevinden. En toch moet er verband bestaan tussen het roken en met name van sigaretten en de longkanker. Dat verband is mij ook duidelijk geworden uit mijn bijna 15 jarige praktijk als longarts. De ge vallen welke ik op het gebied van longkanker te zien kreeg, kwamen veelal voor bij overmatige sigaretten rokers." „Is 'het niet mogelijk" vroegen wij „dat door een verbeterde diagnostiek thans longkanker wordt vastgesteld, waar dit vroeger niet mo gelijk was?" „Ik ga in deze op mijn eigen prak tijk af" antwoordde dr Appelman, „Nu al vijftien jaren onderzoek ik al mijn patiënten röntgenologisch cn daarbij is mij gebleken, dat het aan tal gevallen van longkanker sterk is toegenomen en meestal heb ik daar bij verband kunnen constateren tus sen overmatig sigaretten-roken en deze ziekte. Ik koester persoonlijk dan ook weinig twijfel rrtet betrekking tot de conclusie der Engelse studie commissie, nl. dat er verband bestaat tussen de toenemende longkanker en het overmatige sigarettenverbruik." 16 X DE WERELD ROND. in 1938 voor binnenlands verbruik in ons land 4.766.000.000 sigaretten „ge reed". Neemt men de gemiddelde lengte van een sigareten op 7 cm, dan verkrijgt men de respectabele afstand van 333.620 km. In dat jaar kwamen per hoofd van de bevolking dus met inbegrip van de babies, kinderen en niet-rokers 549 sigaretten ter beschikking. Maar in 1952 kwamen 9.472.000.000 sigaretten voor binnen lands verbruik vrij, een lengte verte genwoordigend van 663.040 km of on geveer 16-maal de omtrek van onze aarde. Een verdubbeling derhalve ten opzichte van 1949. „Wanneer ik nu meen, dat er oor zakelijk verband bestaat tussen de toegenomen rookgewoonte en 't mas saler optreden van longkanker" al dus dr Appelman „dan vind ik deze conclusie van mijn praktijk-ervaring bevestigd in de gegevens van de statistiek. Deze immers geven een duidelijke aanwijzing dat meer dan 't verbruik aan andere schadelijke ge woonte-giffen, zoals alcohol, het si - garettenverbruik in de laatste 25 ja ren sterk is toegenomen. Maar in de voorbije 25 jaren is te vens het aantal gevallen van long kanker sterk toegenomen. En wanneer ge nu weet, dat men ongeveer 25 jaar sigarettenroker moet zijn geweest om als ik het zo eens zeggen mag in aanmerking te komen voor longkan ker, dan begrijpt men tevens, dat het geenszins onverantwoord is reeds aan de hand van de statistische gegevens een zeker verband te leggen." (ANDER de gevallen van longkan- ker, welke dr Appelman te be handelen kreeg, overheerst het man nelijke element. En dat noemde hij geenszins verwonderlijk. Eerst de (Advertentie) laatste tien tot vijftien jaren hebben de vrouwen zich en in steeds toe nemende mate op de sigaret ge worpen. Daar er een termijn van on geveer 25 jaar nodig is voor het open baren van de longkanker, zal dus eerst over omstreeks tien jaar de longkanker-curve onder de vrouwen een sterke stijging kunnen gaan ver tonen. In de Verenigde Staten, waar de vrouwen al zoveel langer en mas saal roken, heeft het aantal sterfte gevallen aan longkanker onder de vrouwen ook reeds een veel bredere omvang genomen. Ofschoon dit voorshands nog be hoort tot het terrein van de hypothese, meent men in de medische wereld, dat tabaksrook, en met name die van sigaretten, longkanker bevordert. An dere invloeden moeten reeds een „gunstige" bodem hebben ontwikkeld voor het ontstaan van de kanker, waartoe dan de tabaksrook de beslis sende stoot geeft. Onder de gevallen, welke dr Appelman te zien kreeg, was slechts één „zware" sigarenroker met longkanker. WEEST MATIG. LTN tenslotte het advies van dr Ap- pelman „Geen of weinig sigaretten roken en inhaleren vermijden!" Daar de medische wetenschap en vooral de chirurgie, ook niet stil zit met betrekking tot de strijd tegen de longkanker, is hij ervan overtuigd, dat mettertijd meer kan worden ge daan voor de patiënten. Maar zoals de zaken nu nog staan, is een long- kanker-patiënt slechts in enkele ge vallen voor langere tijd te redden. „Daarom doet men er goed aan het Engelse rapport ernstig te nemen" verklaarde dr Appelman tenslotte „en vooral zullen daar goed aan doen de vele dames, die op het gebied van overmatig sigaretten-roken bezig zijn alle records der mannen te slaan ,ook al doordat zij er vaak meer de tjjd toe hebben." Iedere pijn of zwelling, die optreedt in een spier, zenuw of gewricht, noemt de leek ten onrechte „rheumatiek". Het is van belang, dat men onder scheid maakt tussen aandoeningen van gewrichten en die van spieren. Ge- wrichtsrheumatiek, die men kent als plotseling optredende vorm en als langzaam, meer sluipend beginnende en verlopende vorm, is een ernstige ziekte, waarvoor men direct de hulp van een dokter moet inroepen. Zelf- dokteren betekent hier een groot risico voor onherstelbare schade. Voor „spier"-rheumatiek ligt de zaak anders Iemand, die bij vochtig weer steeds pijn in bepaalde spieren krijgt (b.v. van schouder, arm, rug of been) en die ondervonden heeft, dat dit ver dwijnt als het weder verbetert, moet ervoor zorgen, dat hij zich goed kleedt Dat wil niet zeggen, dat hij altijd ge bukt moet gaan onder de last van borstrokken, dassen en jassen; het be tekent wel, dat hij zich naar de weers gesteldheid moet kleden en dat hij zich wat ^meer in acht neemt voor tocht en voor nat-regenen dan een ander. Door het toevoeren van warmte kan hij proberen deze narigheid te voorko men, resp. behandelen. Weinig resul taat heeft het toevoeren van warmte door middel van kruiken, warme doe ken of straalkachels, doordat deze vorm van warmte slechts doordringt in het weefsel Veel beter, gemakkelijker en pretti ger is het gebruik te maken van de Philips „Infraphil" (prijs f 37.50) waarvan de infrarode stralen van be paalde golflengte kunnen doodringen tot in het onderhuidse weefsel. Daar liggen zenuwlichaampjes, die de bloedsomloop regelen en die bij ver warming aanleiding geven tot een be. tere bloeddoorstroming, waardoor bouwstoffen in grotere hoeveelheid worden aangevoerd en afbraakproduc ten sneller worden afgevoerd. Bij sto ringen van de bloedsomloop (winter voeten, slecht helende wonden en ,do de" vingers is dit uiterst belangrijk, maar ook worden etterige ontstekings- prooessen (steenpuisten, e.d.) hierdoor gunstig beinvloed. Een zeer belangrijke gunstge wer king heeft bestraling met Philips „In fraphil" bij „rheumatische" proeessen, niet alleen omdat het proces erdoor geneest (spier-rheumatiek) maar ook omdat de pijn wordt verminderd of verdwijnt (spier-rheumatiek) Vraag voor behandeling van gewricEtsrheu- matiek advies aan Uw dokter. 236-oo A LS U een duistere kamer betreedt, ook al is het in een huis, dat u volkomen vreemd is, dan zult u toch altijd met één hand dat gewoontegebaar maken naar de deurlijst. Want u weet, dat daar het knopje van het electrische licht zit. En in negen van de tien gevallen zit het er ook en die ene keer dat u misgrijpt (om dat het knopje toevallig aan de andere deurlijst zit) moppert u op die domme electricien, die in het bewuste huis de leidingen heeft aangelegd. Doch 't duurt in de regel geen drie tellen, of daar brandt het licht al. Met één simpele handbeweging hebt u iets verricht, waarvoor u nog niet zolang geleden een heel ritueel no dig gehad zou hebben. Driekwart eeuw geleden, was de electrische lamp namelijk nog een soort wonderding, dat een zekere Tho mas Alva Edison beweerde te hebben uitgevonden. WELEN was in die tijd de naam van de 31-jarige uitvinder al bekend, maar het was slechts een enkeling die geloofde, dat zijn pogingen om een gloeilamp té maken, met succes zou den worden bekroond. In 1800 had Davy al eens iets dergelijks gepro beerd. Het Was een electrische ,,licht- boog" geworden, die een hele reeks gebreken vertoonde. Goed, je kon er licht mee maken, maar dat was een enorme massa licht en bovendien ver spreidde het ding een grote warmte, die het b.v. ongeschikt maakte voor gebruik in de huiskamer. Toen Edison met zijn proeven bezig was, had Davy's lichtboog slechts in zoverre bestaans recht gekregen, dat zij hier en daar in Parijs als straatverlichting dienst deed en in Amerika en in Duitsland in enkele fabrieken werd gebruikt. Wat Edison beloofde, dat was „De hele wereld electrisch verlicht". Dat klonk als ketterij. Maar Edison wist wat hij nastreefde. Voor een deel was de weg, die hij moest gaan al geëffend, want anderen hadden vóór hem al bewezen, dat een platina draad, die onder electrische stroom werd gezet, begon te gloeien en dus licht verspreidde. Later volg den proeven met een kooldraad-lamp. doch al deze concepties hadden hun gebreken. Toen wierp Edison zich op het probleem. Van alles probeerde hij. Duizenden proeven werden er geno men met allerlei soorten draad als gloeidraad. En duizenden keren schud den Edison en zijn medewerkers het hoofd, als de zoveelste draad door- smolt, wanneer de electrische stroom er doorheen ging. Hij probeerde het met draden, die van te voren waren verkoold, maar deze gingen al stuk voor ze gemonteerd waren, of ze be zweken kort daarna. Het brandt lp EN onbeschrijfelijke emotie is het LIET is overigens niet gemakkelijk zich objectieve gegevens te ver schaffen over het toenemen van de rookgewoonte. Iedereen is het er wel over eens. dat deze vooral na de twee de wereldoorlog sterk is toegenomen. In 1939 was Nederland overigens op dit gebied al recordhouder in Europa. Maar ook in 1949 sloeg het de andere Europese landen met stuk ken. Blijkens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek kwamen er1 voor Edison en zyn medewerkers geweest, toen ze eindelijk een gloei draad hadden gevonden, die onveran derlijk een helder licht bleef uitstra len. Verrukt bleven de constructeurs naar het licht kijken. Verrukt, maar toch vol angst, omdat zij vreesden, dat ook deze lamp het weldra zou opge ven. Geen van hen wilde of kon die nacht naar bed gaan, maar dit was niet vol te houden, want het lampje blééf branden. Uur na uur. Bijna twee etmalen verspreidde het haar helder licht. Toen doofde het, maar de elec trische gloeilamp was geboren. Het was 21 October 1879, dit jaar dus drie kwart eeuw geleden. Koortsachtig werd er in de labora toria van Edison gewerkt aan de ver betering van de gloeidraad. Uit alle delen van de wereld liet Edison ver schillende vezeldraden komen, om te onderzoeken hoe die zich als gloei draad zouden gedragen. Eén bepaalde bamboevezel uit Japan bleek het best te voldoen. Nu was de weg vrij voor de elec trische gloeilamp, om de wereld te veroveren. Nog hetzelfde jaar ver toonde Edison de resultaten van zijn arbeid aan een duizendkoppig publiek, dat zich verrukt toonde. Jammer, dat het Edison niet gegeven was, om te zien in welke mate de wereld van zijn uitvinding ging profiteren. De tijd, dat iederr/i. zelfs in het kleinste gehucht, de gloeilamp kent, dat op ie dere fiets de electrotechniek practi- sche toepassing vindt, dat zelfs in poppenhuisjes de gloeilamp als kin derspeelgoed wordt gebruiktdie tijd heeft Edison niet beleefd. Maar toch moeten wij daar even bij stilstaan. Wij, die de enorme triomf van Edison iedere dag, ieder uur be leven. Massa-artikel WIJF en zeventig jaar zijn een hele tijd en het is dus logisch, dat Edi- sons eerste gloeilamp veranderingen heeft ondergaan. Bovendien is men er niet, door een lamp aan de zolder te hangen, want er hoort een fitting aan bij. schakelaars, zekeringen. Er moet een kabelnet door de stad lopen en aan het eind daarvan moet de instal latie staan, die stroom kan opwekken en er moet een organisatie zijn, die de stroom „verkopen" kan, waarbij ook weer aparte toestellen nodig zijn, kortom, de weg van de gloeilamp was toch nog heel lang. Edison heeft nog veel van de pro blemen, die er rezen, voor de gloei lamp een massa-artikel was, zelf kun nen oplossen. In 1881 maakte Edisons gloeilamp haar entree in Europa. Vrij spoedig daarna stichtte Ir Gerard Philips in Eindhoven zijn gloeilampenfabriek, die een dagproductie had van 400 lam pen. Maar er waren ook al andere fa brieken, die zich op de fabricage van gloeilampen toelegden en daardoor had Philips te kampen met zware con currentie. Daarbij kwam nog, dat in 1893 het gasgloeikousje werd uitge vonden, waardoor de kwaliteit en het nuttig effect van het gaslicht plotse ling stegen. Philips gebruikte voor de gloeidraad in zijn lampen niet de bamboedraad van Edison, maar ge spoten kooldraad. Later werd de Os- mium-draad toegepast en tenslotte de getrokken wolfraamdraad. Gasontlading DEN VOLKOMEN andere richting werd ingeslagen met de ontwikke ling van de gasontladingslamp. Hier in wordt het licht niet voortgebracht door het gloeien van een draad, maar door het lichten van een gas of damp, waarin een electrische ontlading plaatsvindt. De natriumlamp en de kwiklamp zijn de eerste voorbeelden van een dergelijke gasontladingslamp. Beide hebben een zeer veel hoger nut tig effect dan de gloeilamp, maar hun licht is gekleurd en dat is voor toe passing in huiskamer, vergaderzaal enz. een onoverkomelijk bezwaar. Een gasontladingsbuislamp, die dit bezwaar niet heeft is de zgn. T.L. buislamp, waarin op de binnenzijde van de buis een fluorescerende stof is aangebracht, waardoor de lamp een normaal „wit" licht verspreidt. Het belangrijkste hierbij is ech ter, dat het nuttig effect van de TL-buislamp ongeveer driemaal zo groot is als dat van de gloeilamp. Zo heeft de zoon de vader overtrof fen en bij dit 75-jarige jubileum van de gloeilamp past ons dus, behalve een hulde aan de vader, ook een woord van erkentelijkheid aan de zoon, die de twintigste eeuw met recht maakte tot een „verlichte" Gascellen worden uitgebreid Pensioen verzekering voor personeel TN HOTEL „DE ZWAAN" te Kapelle vergaderde de veilingsvereniging „Ka- pelle-Biezelinge en Omgeving" te Kapelle. In zijn openingswoord wees de voorzitter der veiling, de heer P. J. J. Dekker, te Wemeldinge er op, dat de export een zeer belangrijke factor vormt bij de afzet van het fruit. Niet min der dan 40 pet. van de totale veilingaanvoer is voor export verladen. Sprekend over het afgelopen jaar, zei de heer Dekker, dat het voor telers en veiling een gunstig jaar was. Wel was de totale kilo-opbrengst lager dan in 1952, maar de prijzen lagen belangrijk hoger. Dit vond zijn oorzaak in een bevredigende binnenlandse consumptie en grote exportmogelijkheden. EENMALIG FUST TAE HEER DEKKERS betreurde het, dat er wel een verbod is gekomen voor export van fruit naar West- Duitsland in meermalige- veilingkis- ten, maar niet voor export in meer malige kisten van de ex- of impor teur. Spreker was van oordeel, dat de belangstelling van de Duitse im porteur uitgaat naar eenmalig fust en hij wees er op, dat in dit geval Ne derland hiervoor zal moeten zorgen. Er werden 26.000 nieuwe kisten aangekocht en 50.000 chips, terwijl er dit jaar 100.000 aardbeienchips zijn be steld. Verder zal het terrein achter de veiling worden bestraat, waarvoor 75.000 klinkers zijn aangekocht. JAARVERSLAG. die lamp te zitten, er horen leidingen te noemen. Demonstratie met nevelspuit TN de boomgaard van de heer C. ■^Mallekote te Kapelle werd een zeer geslaagde demonstratie gehouden met de Kinkelder-nevelspuit. Deze machi ne heeft de laatste tijd goede veime- teringen ondergaan en het werk, dat er thans mee werd gedaan, mocht er zijn. De belangstelling was zeer goed LIET JAARVERSLAG van de secre- taris, de heer Johs. Schipper te Kapelle was uitvoerig gedocumen teerd. Er traden 53 nieuwe leden toe en het ledental bedraagt thans 1103. De totale omzet over het afgelopen boekjaar bedraagt per heden f 5.823.620.18, dat is f 1.648.702.70 meer dan in dezelfde periode van het vo rig jaar. De kilo-opbrengst was echter lager. Voor appels b.v. 800.000 kg., dit jaar 11.242.000 kg. tegen het vorig jaar 12.492.014 kg. De middenprijs was 22 cent per kg. tegen in 1952 18 cent. Voor peren waren deze cijfers 1953: 4.589.000 kg. en voor 1952: 5.557.455 kg tegen 26 en 15 cent per kg. Pruimen 1.396.303 in 1953 en 1.808.478 in 1952, prijzen resp. 21 en 15 cent. De kwaliteit van het fruit was over het algemeen zeer goed. Verder bleek uit het jaarverslag, dat er weer grote belangstelling was voor het koelen van fruit. Er werd 1260 ton fruit ge koeld in het gewone koelhuis en 350 ton in de gascellen. De gascellen zijn thans nog niet geopend, terwijl er in het gewone koelhuis nog 500 ton fruit is opgeslagen. Via het pakstation werd 4.017.685 kg. fruit verwerkt, op een totaal van 20.210.939 kg. Verder werden in het verslag vele producten afzonderlijk besproken. De aardbeienaanvoer bedroeg 860.000 kg. tegen 82 per kg., terwijl dit voor '52 was 701.000 kg. tegen 61 cent. De aanvoer van bramen was gerin ger namelijk 298 ton tegen 333 ton. Middenprijs 64 cent tegen 52 cent. Vervolgens kwam in behandeling het bestuursvoorstel tot pensioenver zekering ten behoeve van de perso neelsleden die minstens vijf dienst jaren hebben. Na een uiteenzetting van de voorzitter hierover werd hier toe besloten. 1 PCT. RESTITUTIE. LIERDER deelde de voorzitter mede, dat het mogelijk is 1 pet. van de omzet over het afgelopen boekjaar terug te betalen aan de leden. Daar om was het bestuursvoorstel dit te doen door middel van bijschrijving op de 4 pet. ledenlening. Ook dit voorstel werd aangenomen. Het derde bestuursvoorstel was om in het bestaande koelhuis nog twee cellen in te richten voor gasbewaring aangezien de hiervoor in aanmerking komende rassen steeds meer opkomen. Ook hiertoe werd besloten, zodat als dit werk is uitgevoerd er plm. 500 ton fruit door middel van gasbewaring bewaard kan worden. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen de heren A. J. de Visser, Kruiningen, A. J. van Liere, Kapelle en H. Zuidweg, Biezelinge. In de rondvraag werd gesproken over de wenselijkheid om een der bestaande embaliageloodsen in te richten voor fruit -bewaarplaats, waar' in dan plm. 200 ton zou kunnen wor den opgeslagen. Dl Donderdag 18 Maart a.s. zal de heer Jan Kip te Dreischor zijn 103e verjaardag vieren. Na de watersnood is de heer Kip geëvacueerd geweest, doch zodra de omstandigheden dit toelieten, keerde hij weer naar zijn dorp terug. Opa Kip geniet zijn 103 jaren in aanmerking genomen nog een vrij goede ge zondheid. (""•EDURENDE de maand Februari werden uit Zeeland niet minder dan 1.766.900 oesters verzonden of ruim één millioen meer dan vorig jaar Februari, toen de stormramp had plaats gehad. De gespecificeerde cijfers zijn: Ne derland 77.037 (31.546) stuks: België 1.412.797 (614.600) stuks; Duitsland 122.270 (59.022) stuks; Engeland 48.700 (36.500) stuks; Denemarken 68.250 stuks; Andere landen 37.900 (11.500) stuks. De tussen haakjes geplaatste cijfers slaan op vorig jaar. DIJ Koninklijk Besluit zijn benoemd in de Provincie Zeeland tot voor zitter van het bestuur der waterke ring van de calamiteuze polders Oud- Kempenshofstede en Moggershil de heer H. Smits, te Stavenisse, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar waarin hij 70 jaar zal zijn geworden. Tot lid van het bestuur der water kering van de calamiteuze polders Oud-Kempenshofstede en Moggershil, de heer J. van Putte, te Sint Anna- land. TAOOR een wijziging van de Kieswet zijn er ingrijpende veran- -L-' deringen aangebracht in de regeling van het stemmen bij vol macht. De regeling ziet er thans als volgt uit: TEDERE KIEZER, die vermoedelijk niet in staat zal zijn persoonlijk te stemmen, kan een verzoek indienen bij volmacht te mogen stemmen. Hier onder vallen onder meer: personen, die bedlegerig zijn of een lichaams gebrek hebben tengevolge waarvan zij zich niet kunnen verplaatsen; vrou wen die rond de stemdag (21 April) zullen bevallen; personen, die om goe de reden op 21 April buiten de eigen provincie vertoeven en geen gebruik kunnen maken van de regeling voor het stemmen in een andere gemeente. WAT MOET MEN DOEN? het Goes na de annexatie ook maar eniger mate zal interesseren met wel ke moeilijkheden de zaken in Kloa- tingen te kampen hebben. Door een tegemoetkomende houding aan de Kloetingse middenstand, b.v. in toewijzing van bouwvolume of an derzijds zal het gemeentebestuur van Goes door zijn eigen winkelcentrum worden besprongen met het door hen zelf gebezigde argument, dat Kloe- tinge voor de verzorging van het win kelapparaat op Goes is aangewezen. Het gemeentebestuur van Kloetinge doet alles om een gezonde bloei van de middenstand te bevorderen en het is voor genoemd bestuur een gemeen tebelang, dat de middenstanders hun vleugels wijd uit kunnen slaan. Met vreugde moet geconstaeerd worden dat vele winkeliers uit Kloe- tinge een uitgebreide klantenkring in Goes bezitten. Daarom zullen de za ken met enthousiasme moeten worden aangepakt om de koopkracht naar de zaken Kloetinge te blijven stimuleren. Verder werd bekend gemaakt, dat de vereniging 30 leden telt en dat er een batig kassaldo is. De aftredende bestuursleden A. Lan- kester, L. N. Oele en D. Minaard wer den herkozen. Het tweede gedeelte der vergade ring droeg een meer gezellig karakter en werd o.a. gevuld met een wed strijd in hersengymnastiek. (AP de jaarvergadering van de Kloe- tingse middenstanders is stelling genomen tegen de annexatie-plannen van Goes. Voor deze gemeente bleken speci ale problemen te bestaan omdat Goes, dat een eigen winkelcentrum bezit, steeds opnieuw met de steun van het Gemeentebestuur tracht de koop kracht van de omliggende plaatsen naar zich toe te trekken zodat deze politiek tenslotte moet leiden tot het doodbloeden van de Kloetingse mid denstanders. In de motivering voor de annexatie wordt immers reeds gezegd, dat het verzorging»- en winkelapparaat ter plaatste niet in staat is Kloetinge te bedienen en gezien de door Goes steeds gevolgde politiek is geen enkele re den aanwezig om te verwachten, dat (AP DE secretarie van iedere ge meente kan men gratis een formu lier verkrijgen, waarop het verzoek om bij volmacht te mogen stemmen wordt gedaan. Op dat formulier moet men invullen: naam, adres, geboorte datum, de gemeente, waar men in het kiesregister is opgenomen (dit is prac- tisch altijd de gemeente, waar men staat ingeschreven), deze zelfde gege vens van degene, die men voor zich wil laten stemmen (de gemachtigde), als ook de redenen, waarom men bij vol macht wil stemmen; dus: ziekte of af wezigheid. Ook moet de gemachtigde op dat formulier verklaren, dat hij de mach tiging aanneemt. Let wel: voor zie ken is geen doktersverklaring meer nodig! Het ingevulde formulier moet men uiterlijk op de veertiende dag vóór de stemdag dus uiterlijk op Woensdag 7 April sturen of bren gen naar de secretarie der gemeente, waar men staat ingeschreven. De gemachtigde ontvangt dan later de oproepingskaart voor de stemming thuis. WIE KAN GEMACHTIGDE ZIJN? Gemachtigden mogen zijn: a) de echtgenoot of echtgenote; b) een bloedverwant of aanverwant in de eerste tot en met de derde graad. Dus: een vader mag stemmen voor een dochter of zoon en omgekeerd; het zelfde geldt voor grootouder en klein kind, oom en neef of nicht, tante en nicht of neef. Het geldt niet voor nich ten en neven onder elkaar. c) de echtgenoot van een schoon zuster of de echtgenote van een zwa ger; d) de huisgenoten van de volmacht gever. Willen deze personen onder a. t/m d. als gemachtigde optreden, dan moe ten zij nog aan de volgende eisen vol doen: 1. opgenomen zijn in hetzelfde kie- zersregister, waarin de opdrachtgever staat ingeschreven; opdrachtgever en gemachtigde moeten dus in dezelfde gemeente wonen. 2. bevoegd zijn aan dezelfde verkie zing deel te nemen. 3. niet meer dan één aanwijzing als gemachtigde hebben aanvaard. Een ge machtigde mag derhalve slechts voor één persoon bij volmacht stemmen. Hierop is één uitzondering: men mag tweemaal gevolmachtigde zijn, als het voor de huisgenoten is. Een stemge rechtigde zoon mag dus voor zijn bei de ouders bij volmacht stemmen, wan neer die ouders bedlegerig zijn, op reis zijn etc. STEMMEN IN ANDERE GEMEENTE DIJ DE verkiezing van de Provinciale Staten kan men toestemming krij gen te stemmen óf in de eigen ge meente of in een andere gemeente on der voorwaarde echter, dat deze bei de gemeenten in dezelfde provincie liggen. Krijgt men deze toestemming, dan kan men of in de eigen gemeente of in de andere gemeenten stemmen. Men heeft dus de keuze. Deze regeling is zeer gunstig voor degenen, die bui ten de eigen gemeente werken en al leen tijdens het weekend thuis zijn. Bovendien is zij gemakkelijk voor hen, die voorzien, dat ze op de stem dag 21 April waarschijnlijk el ders in de provincie vertoeven. Men vraagt dan deze toestemming en dan kan men op beide plaatsen terecht. Zeer begrijpelijk is dan ook in de kieswet bepaald, dat hij, die van deze regeling gebruik kan maken, geen verlof krijgt om bij volmacht te stem men in de eigen gemeente. Om te mogen stemmen in een an dere gemeente, begeeft men zich uiter lijk op 7 April persoonlijk naar de se cretarie van een gemeente. Het hoeft dus niet de eigen gemeente te zijn. Men geeft daar op: naam, adres, ge boortedatum, de gemeente, waar men woont en de gemeente waar men ook wil kunnen stemmen. Ook moet in die laatste gemeente een adres worden op gegeven, waarheen de oproepingskaart kan worden verzonden. Direct ontvangt men dan een ver klaring, dat men toestemming heeft gekregen in een andere gemeente te stemmen. Deze verklaring en de op roepingskaart moeten worden meege bracht, als men in die andere gemeen te gaat stemmen. |S^T A A R WIJ vernemen, zal er dit jaar voor het eerst ook van ka tholieke zijde speciale aandacht wor den besteed aan de Boekenweek, wel ke van 27 Maart tot en met 3 April a.s. wordt gehouden. Tot dit doel hebben de landelijke leiding van de Katholieke Actie en die van de Sint Willibrordvereniging de handen ineengeslagen en opdracht gegeven tot het samenstellen van een „Bibliotheek voor het Gezin" welke rond deze week onder de aandacht van het katholieke lezerspubliek zal worden gebracht. Deze campagne zal worden gevoerd onder de naam „Actie Zonnewijzer". De start is bepaald op Vrijdag 26 Maart. Van 22 Maart-11 April jQE KRUISWEG van Aad de Haas, die al lang teken van tegenspraak is in de wereld der Kunstcritici, zal in Tilburg geëxposeerd worden. Hjj maakt het hoofdbestanddeel uit van een tentoonstelling van moderne reli gieuze kunst, die van 22 Maart tot 11 April gehouden zal worden in het Paleis-Raadhuis. Op 31 Maart zal prof. dr J. M. M. Timmers. hoogleraar aan de Nijmeeg se. universiteit en directeur van het Bonnefanten-museum in Maastricht dat de Kruisweg in bezit heeft, voor de Kunstkring Tilburg een lezing hou den over moderne religieuze kunst. Dr Timmers is een bekend voorstan der van het werk van de Haas. 70NDAG zijn acht van de twintig leden van de bemanning van het Nederlandse vrachtschip „Amstelstad", die in de Japanse haven Otaru op Hokkaido na een ruzie tussen een sto ker en de eerste stuurman van het schip zijn gelopen, in Nederland terug gekeerd. De 19-]arige matroos G. Prins uit Amsterdam vertelde, dat „voor deze reis, die op 6 November begon, een hele nieuwe bemanning op het schip was gezet. De vorige kapitein moet ontslagen zijn, omdat hij te veel eten gaf en dat kostte de maatschappij te veel geld. Het eten. dat wij kregen, was slecht bereid. Bovendien was de ligging slecht", aldus deze matroos. Hij gaf vervolgens het relaas van de gebeurtenissen in Otaru. „Toen de eerste stuurman de stoker Schirman in zijn hut een stomp tegen het oor had gegeven was de maat vol. Een de legatie is naar de kapitein gegaan en heeft geëist, dat de eerste stuurman van boord zou gaan. Zo niet, dan zou den 21 leden van de bemanning, die de koppen bij elkaar hadden gestoken, het schip verlaten. Verdere grieven van de bemanning waren, dat het stuurmechanisme niet in orde zou zijn en dat twee reddingsboten lek zou den zijn. De kapitein heeft de schou ders opgehaald en gezegd, dat hij ei niet aan dacht de eerste stuurman van het schip te sturen. Daarna hebben de 21 leden van de bemanning het schip verlaten. De bootsman heeft zich cen ter laten overhalen om weer aan boora te komen. 94e J4 Uitgave Verschil Reigers! nistra tia redactej C. J. v. I H. B. V. M. vooruit^ f 6.55, bestel!.)! Losse n| Bureau Wan doeJ wapen st| boycot vertegcii heeft lid Zuid boycot penstilstj gen. Generf hebber Seoel ad Rhee bq meent td het bijzq tie van f rea aan De Buitenlal dat zijn de V. S| ten, als bevredig langduril delig vol 70ALS oplai gens berT tenant-g| hebben aanvaard van de len dr Generd gunstig dag zoud de Raadl finitieve f van in genoemdl GENER/ panse E^ nodigd in de lo Europa maken. DE KLA de „Amsl verzorgin vertegen! zeemansl bleken. IN AN boren, Het di de ten< se kop ingepla LEERLII klassen nen een derwerp Wie het weken n:

de Stem | 1954 | | pagina 6