MYSTERIEUS BEELD presideert dorpskermis in DAASDONK Niets voor kleine veehouders COMPETITIE VOETBAL Z. Vlaanderen Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag EEN KOSTER DE MAKER Gulle bui van raad van Graauw Regering beschermt de journalisten niet Last van ratten Uit Huijbergse woning werd f 130.- ontvreeind Het solistenconcours te Kapelle Hij kreeg er niet genoeg van Geschiedvorsers weten er geen raad mee Ie Een gaper met de mond dicht Denkmachine voor 120 dollar CHURCHILL bljjft onvermoeibaar Heren in het (inbrekers)verkeer En een beetje toespijs... Wisselbeker-Anjerfonds hoogste beloning Geslaagde clubmatch Ook in Heinkenszand wielerronde AANBESTEDINGEN MARKTEN DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 9 IMAART 1954 Jiversi- Arts- IPlank. vierde haar Rode voor- Jrzitter Ie heer Tiet be- fvelkom leniging Ig met Ie Hens |erloting waren lirse in- I bal de- lot. leduren- Ie ser- Inieregi- Jistreden, nd met br afde- orbij sa- ■te. Lau- Bunder Kl. Zel- enwoor- gewest aité N. bben in I zal een I worden studie- list. heeft l:ër Alph IK..Ï.B. Ir, waren |en naar aigeme- Een be- |eling be- voorzit- |ok waar dat, in- aden kan Izal wor- Jtuur zou |er in het met de Irden ge- Ir wel de pling om gsen een jaar de |veld be is een I mee te |efvelden. worden lts ter be- a. igverband dat de tslag van den be- il worden in hotel ïer „De t.b.v. de ;ing „Ons ■ing gege- Zoek de rpEN plattelande in Vlaanderen gaat het inzetten van dé dorps- 1 kermis gewoonlijk gepaard met het uitsteken van de lands- vlag. op de kerktoren. In de beste gevallen met vreugdeschoten. In het Oost-Vlaams dorpje Sleidinge, meer bepaald in zijn ge hucht Daasdonk, wordt de kermistoestand afgekondigd door het verschijnen van een zeer geheimzinnig beeld op de vensterdorpel van een kleine herberg. Als de mensen des morgens van de Mis komen, zien ze het beeld: zijn uitpuilende ogen, de stenen pijp tussen de tanden, en ervoor het borrelglas met levensgrote fles. Dat is „Mitrem" en dat is de kermisgod van Daasdonk. WOLFAARTSEDIJK WIJZIGT SCHOOLJAAR Verkoop noodschoot Dffemeeuteraad besloot op voorstel van B. en W. om het schooljaar te laten aanvangen op 1 September in plaats van op 1 April. Tevens nam zij het besluit om de openbare lagere noodschool te Oostkerk te verkopen. De mededeling, dat de gemeente slechts bouwvolume kreeg voor drie huizen, verwekte geen vreug de. De raad besloot nog tot aankoop van het pand van de heer M. de Jong. De subsidie voor het bijzonder mid delbaar onderwijs, waar twee kinde ren uit de gemeente aan deelnemen, werd met ingang van 1 November '53 herzien en bedraagt thans f. 150. per leerling, Een verzoek om subsidie van de R.K. Landbouwwinterschool te Voor hout werd ingewilligd. Er werd f. 50 verstrekt. De voorschotten der ver goeding voor de bijzondere lagere scho len werden begroot op f. 2800.94 voor de school aan de Papenweg en op f. 1704.66 voor de school van de G.G. Voor de school van de G.G. werd het voorschot op de vergoeding voor vak onderwijs begroot OP f. 444.— Liquidatie Zeeuwse Grondverbeterings mij IN DE bestuursvergadering van de C. 1 B.T.B. te Goes gehouden, kwam aan de orde de liquidatie van de Zeeuwse Grondverbeteringsmij die ln 1938 werd opgericht, ze had tot doel bepaalde objecten uit te voeren ter bestrijding van de werkloosheid. Door allerlei omstandigheden heeft de mij slechts een geringe activiteit ontwik keld. Nu dit werk door andere in stanties is overgenomen hebben Ged. Staten voorgesteld haar op te heffen. Het bestuur kon zich daarmee vereni gen. Breskens JAARVERGADERING K.A.B. In de R.K. school hield de afd KAB Breskens onder voorzitterschap van dhr. J. Doppegieter hun algemene jaarvergadering. De voorzitter heette allen hartelijk welkom, in het bijzon der de districts bestuurder de heer J. v.d. Voorde. Hierna liet hij de voor naamste punten van het afgelopen jaar de revue passeren. De heer A. Seynesaet, secretaris, trad af en stelde zich niet herkies baar. Hierna volgde de stemming voor een definitief bestuur dat als volgt werd samengesteld: J. Doppegieter, voorz.; Ch. Schepens seer, en A. van Schooien penningm. Tevens werd opgericht een afdeling Transportbond, in dit bestuur namen voorlopig zitting de heren P. de Bie, R. v. Quekeberghe en J. Boekhout. De heer J. v.d. Voorde besprak ver volgens enkele sociale voorzieningen enz. De geestelijk adviseur sprak nog enkele woorden vooral aan het adres van het bestuur, dat hij prees voor zijn ijver. Opdracht Door het Architecten bureau J. c. P. Loonen, BNA is aan besteed het bouwen van een woonhuis aan de Boulevard te Breskens voor rekening van de heer W. Vergouwe, Breskens. De volgende aannemers hebben ingeschreven: fa. J. van Rosevelt, Gebr. Rookus, A. Brevet en J. van Haneghem allen te Breskens. „Vrij en Blij" In de algemene vergadering van de reisver. „Vrij en Blij" is besloten om op 19, 20 en 21 Juni a.s. een 3 daagse reis te maken naar Duitsland. De reis zal lopen via Maastricht. Aken, Keulen en zo ver der de Rijn langs. Bevorderd De oud dorpsgenoot P. de Klerk, thans wonende te Vlis- smgen is bevorderd tot stuurman bij de Prov. Stoombootdiensten. Toneeluitvoering In het kader toneelconcours 1953.-1954 zal de toneel groep „De Schelde" te Breskens op 13 Maart a.s. het toneelstuk „Verlo ren Dorp" van Ai-ie van der Lugt voor het voetlicht brengen. Benoemd. De heer J. de Bree, in tijdelijke dienst bij de Prov. Stoom bootdiensten. is benoemd tot goederen- klerk in vaste dienst bij genoemde dienst. Biervliet DE RAAD KOMT BIJEEN Woensdag I0 Maart zal de Bier- tinJl.?emeenteraad in openbare zit- tv!nt„„ Als voornaamste het vo 2ll'len behandeld worden: a) van w)?0. van de gemeenteraad 'nzake plannen tot inpol- Saofi.-n van, et verdronken land van tnf hilgw b) voorstel van B. en W. riinopn «ouwen van 4 woningwetwo- dn aa,? c,e Noord-Westzijde van S? ™°?llaah: c) uitslag aanbeste- r a g volharding van liet Marktplein "I verlenen crediet van f 1600 vuilniswagaenSCha£fing Van eeU ni°UWe MOOIT in ons leven zagen we een vreemdsoortiger beeldje. Op het eerste gezicht en bekeken van op af stand gelijkt het wel een gaperbeeld, maar dan met de mond dicht. Stel U een houten, half vermolmde buste voor van een woestaard, een kerel met weelderig grijs golvend (houten) haar, dito baard en snor en uitpuilende ogen. Zó is „Mitrem" tot hot volk van de wijk Daasdonk gekomen in een verle den, waarvan geen jaartallen bekend zijn. Daasdonk blijft het antwoord schul dig als men informeert naar de af komst van dit vreemdsoortig beeld. De gemakkelijkste oplossing is na tuurlijk te zeggen, dat het beeld door zijn ontwerper bedoeld werd als een grap, een rariteit zonder meer. Iets dat zeer vreemdsoortig is en waaraan men tal van legenden kon toedichten. Inderdaad kan men uit het beeld zelf moeilijk aflezen wat het voorstelt. Waartoe dient de pijp, die men tussen de tanden moet steken, waartoe de fles en het borrelglas, waarom de woeste ogen en de grimmige vouw tus sen de ogen? EEN TAPIJTWEVER TN DAASDONK leeft een legende, die ons zeer geloofwaardig voorkomt. Honderden jaren geleden moet er in dat plaatsje iemand gewoond hebben, die Mitrem heette. Waarschijnlijk was het een buitenlander, blijkens zijn weinig Dietse naam, en de man hield zich bezig met tapijtweven. Dat was echter niet zijn voornaamste kwali teit: Mitrem was inderdaad uren in het ronde bekend als een grote krijgs held. Wèl is van hem bekend, dat hij verschrikkelijk hard kon drinken en dat hij iedereen met een adjectief ge vormd naar zijn eigen naam aansprak. „Hij is een Mitremse kerel, ge zijt een mitrems varken, wat een mitremse vrouw zijt gij nu" enz. De man moet op een 11e November gestorven zijn en hij maakte bij zijn dood alles over aan de armen van de plaats. Uit dank hiervoor wensten de bewoners Mitrems naam en beeld voor het nageslacht te bewaren en zo zou dan de man die het meest met de kunst ver trouwd was misschien was het wel de toenmalige koster de taak toegewezen krijgen een beeld te maken van de dierbare aflijvige. Voor het geval de „kunstenaar" een koster moet geweest zijn ligt het voor de hand dat hij zijn inspiratie in de kerkbeelden ging zoeken. Hij trachtte zo'n beeld te copiëren, waarschijnlijk om de overleden wel doener zoveel eer mogelijk te bewij zen, en ongelukkigerwijze kwam hij tot een resultaat, dat niets meer ge meens had met het te verwezenlijken doel. Het was een beeld, dat woest zag, dat lelyk was en dat geen bete kenis had. De dorpelingen van die tijd moeten geschaterd hebben (ge kunt bij' het bedenken van die lach nu nog het hart des kosters horen splijten van ellende) en men stak Mitrem een pijp tussen de tanden om te spotten met 's kosters kunst! EEN PERZISCHE GOD F)RS DAEM in een heemkundig werk oppert nog veel andere veronder stellingen. Mitrem zou door sommi gen aangezien worden als een over blijfsel van heidense oorsprong, als Patroon van Perzische wijngaarden, als zinnebeeld van de zon, vuur en liefde e.a. Weer anderen maken er een Brahmaanse god van. naar hier ge bracht door zeevaarders uit al-oude tijden te grabbel gegooid aan een be volking, die de betekenis van het beeld niet verstond, en er dan maar een kermisgod van maakte. Stamt hij uit Perzië, uit de Ger maanse mythologie, uit de godenwe reld van de Olympus? Wie zal het zeggen? De familie Declercq, die het beeldje thans bewaart, erfde het zowat twin tig jaar geleden van een cafébaas uit een nabij gelegen zaak, die wilde, dat Mitrem voor altijd in een café zou blijven tronen. Bij nader onderzoek blijkt, dat de vorige eigenaar prac- Waterlandkerkje Uitvoering. De Ned. Herv. Jeugd- wu ga£ in 1161 Dorpshuis haar Jaar- hl tee uitvoering. Het programma be- v nA Ui£ sc'iets3es. accordeonmuziek, volksdans en de opvoering van het to neelstuk in 4 bedrijven „Op Eigenerf de grond". De leider, de heer J. de Biuijne opende en sloot. Er was een vrij grote belangstelling. De avond kenmerkte zich door gezelligheid. De Jeugdactie haalde eer van haar werk, getuige het tevreden publiek. tisch zeker was, dat het beeldje uit het jaar 1845 dateert, maar gecopieerd werd on een oorspronkelijk Mitrem- beeld dat eeuwenoud was en totaal was verteerd. EEN KERMISVOGEL LIOE DAN OOK: Mitrem heeft steeds zijn kermisrol blijven spelen. In vroeger jaren was hij zelfs het mid denpunt van de kermisviering doordat hij in allerhande slampamperijen werd betrokken. De jonge mannen van het dorp trokken er mee de huizen af, maakten er 's avonds de jonge meisjes mee bang, doopten hem met bruin en straf bier, of lieten hem in het slijk vallen. Op meer plechtige kermisstonden werden heildronken uitgesproken vóór het beeld, en werden er zelfs zeer solemnele brieven in zijn presentie af gelezen. Tot op de laatste kermisnacht het beeld op de verdieping van de kleine herberg verdwijnt. Dan is met een in Daasdonk ook de kermis voor bij en gaat Mitrem met zijn pijp (die nooit brandt en toebak van voor 20 j. bevat) zijn borrelglas en zijn fles naar de zolder onder het stof praki- zeren over de vergankelijkheid van vreugde en jolijt Electrifieatie en waterleiding T~\e raad van Graauw toonde zich tij- dens de laatste vergadering nogal gul. Aan de R.K. school werd een voor schot toegekend op basis van f. 30. per leerling. De stichting Zonnebloem kreeg, ondanks enige critiek op wat men er tot nu toe van te zien had ge kregen, een subsidie van f. 100. Een verzoek van het Koningin Wilhelmi- nafonds om verhoging van subsidie van Vi cent per inwoner tot 1 cent werd m.a.s. ingewilligd. De Boomplantactie op Schouwen en Duiveland werd gesteund met f. 10. Met genoegen voldeed de raad aan een verzoek van Hulst om adhaesie te betuigen aan de Kamer van Koop handel ter bevordering van de inpol dering van het, Land van Saeftinge. Inzake de electrifieatie van onren dabele gebieden werd nog geen beslis sing genomen. Het vroeger geprojec teerde plan blijkt niet te bekostigen te zijn. Men informeerde wel naar de kosten van een goedkopere boven grondse leiding, doch aangezien er bin nenkort een onderhoud met de DUW zal plaatsvinden, wil men liever eerst de resultaten daarvan afwachten. Ook de watervoorziening in deze ge bieden is nog lang niet in orde. De Waterleidingmij heeft nog even ge duld gevraagd voor een pian dat in de maak is, doch de heer Buysse merk te op, dat de bewoners van de Ouae Graauw met deze situatie niets te ma ken hebben. Hij vroeg waarom er niet op korte termijn voor deze gebieden een plan ontworpen kan worden. De rondvraag bracht nog enkele ac tuele kwesties inzake wegenverbetering aan de orde. J DROFESSOR Roger Holmes, die 2 aan een school in de Ameri- l kaanse staat Massachusetts is ver- 2 bonden, heeft een machine gede- J monstreerd, die logica-problemen 2 kan oplossen. Het dingetje: kost 2 maar 120 dollar, maar wie een verkeerde redenering opzet en die aan de machine toevertrouwt, 2 wordt onverbiddelijk op de vin- gers getikt. Als zegt, dat de 2 aarde vierkant is en het daarom 2 2 in Nederland altijd regent, gaat er 2 een rood lichtje aan. Dat betekent, 2 dat uw veronderstelling niet juist J is. Gaat er een groen licht bran- 2 den. dan klopt de redenering. i De machine kan veel sneller re- deneren dan de mens en zij trekt nooit verkeerde conclusies. En dit is dan Prins 105 TT uit Madison in Kansas (V.S.), de duurste stier ter wereld, die kortgeleden „half" werd verkocht, toen een groep Texanen 115.000 dollar betaalde om voor de helft eigenaar te worden. Vóór de koop gesloten werd behoorde het beest alleen toe aan Urban Simon (rechts) en diens broer John (tweede -van rechts). De nieuwe mede-eigenaars zijn B. G. B;/ars uit Tyler in Texas (met hand op de stier) en Bedford Wynne (links op de achtergrond) uit Dallas in Texas Indonesisch blad protesteert: HET Indonesische weekblad „Libe ral" heeft een ferm geluid laten horen, in verband met de bestormin gen van redactiebureaux, die de laat ste tijd nogal eens zün voorgekomen. Als de regering niet bereid is. het le ven van journalisten te beschermen, zegt het, kunnen dezen hun taak niet naar behoren vervullen. Als een ge volg van de struisvogelpolitiek der overheid constateert het blad een nei ging tot opportunisme bij vele dag bladen. Zij prijzen de sterkste groe pen, omdat zij dan geen gevaar lopen van een bestorming. Zwakke groe pen, „zoals de Nederlanders en de ka pitalisten", moeten dan maar als zwarte schapen fungeren. Soms iverkt hij 16 uur per dag T~\E geruchten over een spoedig af- treden van Churchill houden nog steeds aan, maar Churchill zelf schijnt niet aan heengaan te denken. Het is opgevallen, dat zijn oude vitaliteit ge heel is teruggekeerd. Iedereen is het er over eens, dat de premier weer te hard en te lang werkt. Hij staat vroeg op en werkt soms 16 uur per dag. Niemand weet hoe hij de premier moet bewegen het een beetje kalmer aan te doen en er zijn er maar wei nig, die het durven te proberen. Zijn dokters hebben hun best gedaan en in het begin gehoorzaamde de pre mier. Maar het duurde niet lang of hij werkte weer in zijn oude tempo. Zeelieden in Japan beklagen zich JTEN aantal door de Japanse immi- gratiedienst vastgehouden buiten landse zeelieden (waaronder Noren, Zweden, Grieken en Nederlanders), dat had gepoogd Japan op onwettige wijze binnen te komen, had er kort geleden in een brief aan de pers over geklaagd dat hun verblijven vuil en vol ratten waren, dat er slechts in geringe mate medische hulp was te verkrijgen en dat zij geen hulp van l^IET ZELDEN blijken de in- brekers zin te hebben voor huiselijkheid en orde. Enkele vertegenwoordigers van dit merkwaardige soort hebben hiervan getuigenis afgelegd bij een „karwei" te Huybergen, waarbij f 130.- werd buit ge maakt. V/OLGENS de reeds een kwarteeuw oud zijnde traditie, wordt ook dit jaar weer door de bond van harmonie- en fanfareverenigingen in Zeeland een solistenconcours gehouden. Ditmaal in hotel De zwaan te Kapelle, op 13 en 20 Maart a.s. Het concours is verdeeld in verschillende afdelingen en ge woonlijk nemen een honderd muzi kanten er aan deel. Niet alleen solisten, maar ook duo's trio's en kwartetten treden op. De be oordeling geschiedt steeds door een erkend musicus. Deze keer is het de in harmonie- en fanfarekringen zeer bekende musicus Piet van Mever uit Rotterdam. De beoordeling geschiedt volgens het z.g. 10 punten stelsel. Er zijn 8 rubrieken, waaronder techniek, klankgehalte, opvatting e.d. Behaalt men gemiddeld 6 (totaal 48 punten), dan heeft men een derde prijs, een ge middelde van, 7 (566) dan heeft men een 2e prijs, 8 gemiddeld (64) een le prijs. 9 (72) een le prijs met lof en een gemiddelde van 10 (80) ls het maximum (le prijs met onderschei ding). De deelnemers komen uit Wal cheren en Noord- en Zuid Beveland. Velen doen nu voor de eerste keer mee, maar ook vele oude bekenden zien wij onder de deelnemers Er is 'n prachtige wisselbeker in 1952 geschon ken door het Anjerfonds. Deze is thans in het bezit van de heer J. Laroes uit Middelburg, die ook tnans weer mee dingt, Het aantal uit te voeren num mers bedraagt dit jaar 87. De te spe len, werken lopen zeer uiteen; zo zien wij bv. Schenkt man sicn Rosen im Ti rol. Traviata, Sancta Lucia, Carnaval de Venice en enige Concerten. Het behoeft geen betoog, dat deze concoursen voor de deelnemers van grote waarde zijn. Zij leren studeren en op te treden in het publiek. Zij krij gen van hun prestaties een beredeneerd verslag mede. Dit alles komt hun ver enigingen weer ten goede. Voor de toehoorders zijn deze wedstrijden zeer interessant en afwisselend, want iede re deelnemer speelt een ander num mer. We kunnen de muziekliefhebbers onder onze lezers aanbevelen, dit con cours te bezoeken. De actieve Zeeuwse Bond, die ieder jaar deze wedstrijd organiseert, is een grote belangstelling waard. De reconstructie van het gebeur de, dat in de nacht van Zondag op Maandag plaats vond, geeft ongeveer het volgende beeld. De heren (men neemt aan, dat het er meerdere zijn geweest) hebben allereerst een bank je gehaald in een smederij van de heer P. Dat hebben ze voor het huis van de familie Dekkers neergezet en zo konden ze op vrij eenvoudige wij ze door het raam van de woonkamer binnen klimmen. Keurig netjes heb ben ze de gordijnen opzij geschoven en enkele bloempotten weggezet. Toen ze eenmaal binnen waren hebben ze gordijnen en bloempotten weer netjes geschikt en gerangschikt. Na dit eerste ceremonieel is een inspectie van de kasten begonnen, welke de hierboven genoemde buit opleverde. Nog eenvoudiger was Het verlaten van de woning. De inbrekers hebben daartoe nl. de voordeur gebruikt, die ze in hun haast overigens hebben ver geten te sluiten. Niemand van de bewoners heeft de nachtelijke visite opgemerkt. Het was de vrouw des huizes die er in de och tend achter kwam, dat er wat toe spijs was verdwenen. En dat in de Vasten EEN vertegenwoordiger in 's Graven- hage, die tweehonderd gulden op zak had. begon 's middags een par tijtje te gokken. Een onschuldig spel letje. met een dubbeltje en een kwartje; juist genoeg om de zaak spannend te houden. Maar het kwart je werd een gulden en tenslotte werd het zo spannend, dat de man alles vergat behalve het spel. De tweehon derd gulden verdwenen als sneeuw voor de zon cn omdat het nog lang geen ochtend was, leende de verte genwoordiger er nog zeshonderd bij. De auto van zijn baas gaf hij daar voor in onderpand. Maar ook de zes honderd gulden verhuisden naar de andere kant van de tafel. En nu is het zover, dat de politie de zaak be handelt. De vertegenwoordiger wordt vervolgd wegens verduistering. de consuls hunner landen konden krijgen. Een ambtenaar van de Japanse im migratiedienst heeft naar aanleiding daarvan verklaard dat de betrokke nen zo goed mogelijk behandeld wor den. Hij gaf toe, dat de verblijven „niet voldoende" zijn. hetgeen hij toe schreef aan de beperkingen, die de begroting van de dienst met zich brengt. Fijnaart PROFAGANDA-AVOND B.B. Op Maandag 15 Maart zal ln een der lokalen van de openbare lagere school te Heijningen een propaganda- en wervingsavond worden gehouden voor de Bescherming Bevolking. Spre ker is de heer Wijdicks, Kringhoofd B.B., terwijl de heer Joz. Smits, plaat selijk voorzitter van het Rode Kruis zal spreken over de E.H.B.O. in het kader van de B.B. Raadsvergadering De gemeente raad zal Donderdag 11 Maart bii el kaar komen. Op de agende worden o.a. vermeld, de instelling van een koop avond ingevolge de winkelsluitingswet een subsidie aan het bad Niervaart, een crediet voor de aankoop van een zandstrooier, de uitbreiding van het electriciteitsnet en het buizennet van de waterleiding aan de Langeweg en de electrifieatie van Stampersgat. Oud-Gastel le klas A Wagcningen-DWS Zwolse B.-Haarlem Elinkwijk-Be Quick HCH-Oosterparkers Heracles-Ensch. B. A.iax-Leeuwarden NEC-Stormvogels le klas B GVAV-Biauw Wit Rigtersbleek-Vitesse VSV-AGOVV 't Gooi-Sneek Heerenv.-Go Ahead Enschede-DOS Volewijckers-EDO le klas C BVV-Emma LONG A-PSV Bleijerh.-Sittardia VVV-Sparta Xerxes-NAC HBS-WH '16 SVV-Brabantia le klas D Maurits-Herm. DVS DHC-ADO Limburgia-MVV Eindhov.-Excelsior Feyènoord-NOAD Willem Il-Juliana EBOH-RBC DISTRICT ZUID I Ze klas A DESK-Sarto Helmond-veloc OSS '20-WilheImina Schijndel-Kolping SDW De Vaik-Helmondia 2e klas B Baroniê-MOC Alliance-Vlissingen Rood Wit-TSC RAC-Goes Ternèuzen-lnternos DOSKO-Middelburg 3e klas B RKDVC-Baardwijk 5t. Michielsgestei- Concordia SVD RKTVV-OJC Uno Animo- Zwaluw VFC Heusden-Hiéronym. RWB-Gudok 3e klas C WVO-RKC Hero-VES SCO-Virtus DHV-Dongen WSC-Zierikzee 3e klas D ODIO-RKFC Zeelandia-Corn B N. Borgvliet-Axel Hulst-Meto Zeeu wen -Bier vliet RCS-Breskens 4e klas D Zaltbommel- Vlijmense B. HVCH-RKJVV Wit Zwart-DESÖ Haarsteeg-GVV 4e klas E Oisterwijk-GSBW PCP-Broekhoven Nevelo-Ons Vios VOAB-Were Di 4e klas F Boeimeer-RSV Breda-Gilze Veerse B.-Zundert 4e klas G Robur-Halsteren SC Gastel- Steenbergen NSV-Grenswacliters HSC-Ierseke 4e klas H Koewacht-Sluiskil IJ zendij ke-STEEN EMM-Luctor Clinge-Aardenburg K.A.J.-bestuur. Het nieuwe KAJ- bestuur is als volgt samengesteld: A. v, Merrienboer, voorzitter; J. Mol, secretaris; G. v. Rijsbergen, penning meester; C. Buurstee, sportleider en F. Lambrecht. Sprundel JONGE BOEREN NAAR DUITSLAND Op een vergadering van de RKJB werd besloten dat in Mei drie jonge boeren voor twee weken naar Duits land zullen gaan om daar de methode van werken te gaan bestuderen. Met hetzelfde doel komen dan drie jonge Duitse landbouwers naar hier. VERBETEN STRIJD Om Belgisch kampioenschap onder Zeeuwse schutters MI' DE BEPALING is opgenomen (lat ook de Zeeuwsch-Vlaamse Schutters, gezien de geographische ligging van Zeeuwsch-Vlaanderen, kunnen mededingen naar het Belgi sche kampioenschap op de liggende wip, worden in Zeeuwsch-Vlaanderen op bepaalde tijdstippen schietingen in het kader van dit kampioenschap ge houden. De organisatie in Zeeuwsch- Vlaanderen berust bij de Brugschut- ters in Sluiskil. De laatste kamp is een verrassende wending geweest voor de kansen van peleton „Amerika" uit Zuiddorpe, dat reeds enkele weken met 8 punten aan de leiding stond. Zij zijn van de eer ste plaats verdrongen door de pele- tons Tivoli uit Sas van Gent en Aar- denbürg I, die beide 9 punten wisten te schieten. Op de 4e plaats komt Aardenburg II dat 7 punten heeft, terwijl het peleton Philippine de rij sluit van de tot heden geschoten pe- letons, met 4 punten. Naast het pele- tonkampioenschap, kan ook deelgeno men door schutters die zich tijdens de kamp bijzonder onderscheiden in het individuele kampioenschap. Zij moeten tijdens de kamp minstens 3 punten voor hun rekening hebben ge schoten. Bij het peleton Zuiddorpe waren dit de schutters P. La Heine en M. Herman. Aardenburg I en II hebben als schutters H. Lippens en G. Blondeel, die voor dit kampioen schap in aanmerking komen. Het pe leton Tivoli uit Sas van Gent, waar in schutters van diverse plaatsen zijn opgenomen, telt twee schutters die voor het persoonlijke kampioenschap in aanmerking komen. Het zijn A. Verschelden uit Westdorpe en E. Lambert uit Sluiskil. Het internal ionaal militair voelbaltournooi Portugal schreef alsnog in Voor het internationaal militair militair voetbaltournooi, dat van 6 t. m. 19 April a.s. in Belgic wordt ge houden. heeft Portugal alsnog inge schreven. De groepsindeling is daardoor ge wijzigd. De 9 deelnemende landen zijn nu in drie groepen onderge bracht. Groep 1 bestaat uit België, Nederland en Luxemburg. Groep 2 uit Frankrijk, de Verenigde Staten en Turkije en groep 3 uit Italië, Grieken land en Portugal. Zwitserlaml-Nederlaiul (voetbal) te Zurich TOT VOOR KORT stond niet vast, in welke stad de voetballanden- wedstrijd tussen Zwitserland en Ne derland, vastgesteld op 30 Mei a.s. zou worden gespeeld. Van de Zwitserse Voetbalbond is thans bericht binnen gekomen. dat de ontmoeting op die datum te Zürich wordt gespeeld. OOK DIT JAAR: 27 MEI Concours Hippique te Bergen op Zoom jypi grote voldoening kan het Be stuur van de Westbrabantse Hard draverij en Concours Hippique Vereni ging berichten, dat het haar wederom gelukt is tijdens de vergadering ln Den Haag met haar concurrenten Dordrecht en Zelhem, de toestemming te verkrijgen om op 2e Pinksterdag 17 Juni a.s. haar jaarlijks concours hippique te mogen houden. In aanmerking genomen de buiten gewone wijze waarop de Vereniging in 1953 haar jubileumconcours had georganiseerd en mede in aanmerking genomen de oudste rechten waarover Bergen op Zoom beschikte, deed de voorzitter van de Nederlandse Hippi sche Sportbond, de heer J. Pasman besluiten om ook dit jaar aan Bergen op zoom zijn toestemming te verlenen tot het organiseren van zijn traditio neel concours hippique. Met dit vor de vereniging zo prettig bericht mochten de afgevaardigden van het bestuur, de heren W.A. Sneep en A.P.A. Broekmans wederom huis waarts gaan. Handboogconcours te Ovezande Door de plaatselijke handboogsocle- teit „Zeelandia" te Ovezande werd het jaarlijks concours op de liggende wip gegeven bij C. Verbeek. Voor dit concours bestond grote be langstelling, want 14 sociëteiten wa ren vertegenwoordigd door 49 schut ters, o.m. afkomstig uit Zuid-Beve- land, Zeeuwsch-Vlaanderen en Bel gië De uitslag was als volgt: le klep C. Bek, Soranus te Heinkenszand, 2e klep K. L. van Steenbergen, Zeelan dia te Ovezande en 3e klep C. Rijk, Zeelandia te Ovezande, 4e klep A. Sorber, Batavieren te Goes, le zijvo gel E. Rentmeester, Willem Teil te Ovezande en 2e zijvogel C. Koens. Zeelandia te Ovezande. le hoofdkal C. Rentmeester, Willem Teil te Ove zande en 2e hoofdkal P. de Schepper, Zelzate (België), 3e hoofdkal J. van Doorn. Zorgvliet te Ellewoutsdijk en 4e hoofdkal P. v. d. Dries, Eensge zindheid te 's Heerenhoek. Meeste kleine vogels: H. Koens, Nostra te Ovezande. Van kynologenclub West-Brabant In de hal van de groenten- en fruit veiling te Roosendaal hield de kyno logenclub „West-Brabant" gisteren een clubmatch, waaraan door vele hondenliefhebbers met 75 honden werd deelgenomen en waarvoor een zeer bevredigende belangstelling be stond. Het ging er gezellig toe in de hal van het veilinggebouw, waar de hon den werden gekeurd en de eigenaren hun dieren de verschillende proeven van bekwaamheid lieten afleggen. Over het algemeen waren de resulta ten van de keuring zeer goed en de commissie van keurmeesters, be staande uit mevr. J. Pieterse-Kalk- man, Overschie, F. A. J. Alofs, Was senaar, D. W. Brouwershaven. Haar lem. J. C. G. Muetstege, Rotterdam en J. Spierenburg, Rotterdam, kon dan ook aan verschillende dieren de kwalificaties uitstekend cn zeer goed toekennen. Leerzaam was de club- match voor de deelnemende honden' liefhebbers door .de bespreking van de resultaten der keuring door de keurmeesters. DE UITSLAG De uitslag luidt als volgt: Klasse dogachtigen: le prijs gew. door Berry, eigenares mevr. J. Mal- degem-v. d. Hoek. Klasse windhonden: le prijs gew. door Maosana v. d. Goesenaars, eige naar F. J. Barends. Klasse herdershonden: le prijs gew. door Olga van Hansinge, eigen. W. Hanekamp. Klasse jachthonden: le prijs. gew. door Amigo of Merrymill, eigen. A. Caeneghem. Klasse kleine rassen: le prijs gew. door Dotje, eigen. H. A. Broos. Na de keuring der verschillende klassen vond nog een extra keuring plaats van de klassewinnaars ter aan wijzing van de beste honden der match. De uitslag hiervan was: 1 Olga van Hansinge, eigen. W. Hanekamp. 2 Dot je, eigen. H. A. Broos. 3 Amigo of Merrymill. eigen. A. Caeneghem. Verder was er nog een speciale klasse voor dieren, waarmede op na tionale cn internationale matches of tentoonstellingen reeds kampioen schappen werden gewonnen. De uit slag hiervan was als volgt: 1 Carlo v. d. Wuurde, eigen. C. A. Konings. 2 Conrad, eigen. W. Vermeer. 3 Loda v. d. drie Anjers, eigen. mej. N. Best. 4 Rex van Caumerdai. eigen. mej. M. Briel. 5 Ethos v. Pelsjager, eigen. C. Wils. Aan het slot sprak clubmatchleider C. Wils een kort dankwoord en reik te de heer G. Goudriaan, voorzitter van de club, de prijzen uit. De heer W. Hanekamp. eigenaar van de beste hond der clubmatch, kwam in het bezit van de wissejbeker. die in 1952 werd gewonnen door mevr. Dicken- Lutchen uit Vlissingen. Envoor een goed doel LIET DENKBEELD te komen tot het houden van een wielerronde heeft te Heinkenszand in brede lagen der bevolking grote weerklank ondervon den. Teneinde tot een verwezenlijking van een dergelijk plan te komen, heeft zich thans, onder voorzitter schap van burgemeester Derckx een comité gevormd waarin zitting heb ben de heren Verhulst, van Engen, Stoop en van der Does. Het ligt in de bedoeling een internationale koers voor amateurs te organiseren op de zgn. Heinkenszandse Markt, Zaterdag 10 Juli a.s. Het parcours voor deze ronde is uitgestippeld als volgt: start en finish op het Clara's Pad via Kraaiendijk- Doelstraat en Dorpsstraat. De baten, welke deze ronde zal opleveren zul len gestort worden in het fonds ter verkrijging van uniformen voor het plaatselijk muziekkorps „Euterpe". Toestemming tot het houden van dit wielerfestijn op genoemde datum werd bereids door de K.N.W.U. ver leend. Het comité zal in de nabije toekomst verschillende acties onder nemen teneinde gelden bijeen te krij gen ter dekking van de kosten, welke aan deze ronde zijn verbonden. Walter Lohmaim vier maanden geschorst P)E SPORTCOMMISSIE van de Duitse Wielerbond heeft de Duit se kampioen achter grote motoren, Walter Lohmann, tot 30 Juni ge schorst. De uitspraak werd gedaan naar aanleiding van het gebeurde op 14 Februari jl. toen Lohmann tijdens wedstrijden in de Westfalenhal te Dortmund de sportleider van deze Hal, Otto Weckerling, bij een twist gesprek een oorvijg gaf. Bij het onderzoek is gebleken, dat ook Kilian schuld heeft aan het ge val De kwestie zal nader worden be studeerd. Aan Kilian is hangende dit onderzoek, een startverbod opgelegd. EGGEMOND (Ovezande) KAMPIOEN Hoofdklasse libre Z. Beveland en Walcheren Vanaf Donderdag tot en met Zon dagavond werden in café Baarends te Goes de wedstrijden gespeeld om het kampioenschap hoofdklasse libre van Zuid-Beveland en Walcheren. Deze wedstrijden hadden een pret tig verloop en leverden een verras sing op. omdat de als favoriet gestar te Goesenaar Goudkuil teleurstelde en o.a. vier nederlagen kreeg te incasse ren. Eggemond van Ovezande wist op fraaie wijze beslag te leggen op de titel, bereikte de hoogste serie en het hoogste gemiddelde en zou al zijn partijen hebben gewonnen als Keste- loo niet het genoegen had gesmaakt de nieuwe kampioen, die vorig jaar het kampioenschap in de le klasse behaalde, in de laatste partij remise af te dwingen. De voorzitter van het district Wal- cheren-Zuid-Beveland, de heer C. No bels uit Goes, die tevens voorzitter is van de organiserende vereniging A.L. M. uit Goes, reikte in prettige be woordingen de bondsmedaille uit aan de nieuwe kampioen, alsmede de ove rige prijzen aan de andere deelne mers. De heer Eggemond voerde als laat ste spreker het woord en prees de prima organisatie alsmede het uitste kende materiaal waarop gespeeld kon worden. BOERDERIJ TE DOMBURG De uitslag van de te Domburg aanbe stede boerderij voor de wed. J. provoost luidt: Fr. de Pagter en Versluys te Dom burg 23.950.-; Fa. A. v. d. Hage en Zoon te Domburg 24.444.-; C. Minderhoud te Aagtekerke f 24.599.-; Fr. Gebrs. Boogaard te Grijpskerke f 25.800.-. STRAAT EN PARKEERTERREIN TE WOLF AARTSDIJK Te Wolfaartsdijk werd aanbesteed de aanleg van een straat en parkeerterrein bij villa Nova. Ingeschreven werd door de fa Otte te Nieuwdorp voor f 22.945, L. van Boven, Ellewoutsdijk f 22.620, fa Duinhouwer, Goes f 21.000 en fa van Bunschoten te Noordwijk f 18.887. De gunning is aangehouden. ROTTERDAM, 8 Maart Binnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam). Tarwe: witte tot f 28-50, extra kwaliteit iets daarboven, rode, op vochtconditie. tot f 27.90. Voe- dergranen: zomergerst, prijshoudend, maalkwaliteit f 21-22, overigens f 22-23.75, grove geschoonde iets daarboven, haver, vast, f 23.25-24.75, extra blanke daarboven rogge, flauw, f 20.50-21.25. Peulvruchten, vast, groene erw ten f 40-56.50, schokkers 60-82. ROTTERDAM, 8 Maart. Aanvoer in totaal 1536. Vette koeien en ossen 831. Varkens 705. Vette koeien ie kw 2.84- 3.02, 2e kw .2.64-2.82, 3e kw 2.34-2.58. Var kens (lev. gew.) ie kw 1.93, 2e kw 1.91, 3e kw 1.88. Vette koeien aanvoer even minder, handel levendig, prijzen hoger, prima's boven notering. Varkens (lev. gew.) aan voer kleiner, handel vlug, prijzen iets hoger, prima exemplaren boven notering. WATERSTANDEN Mannheim 2.30 0.07), Kaub 166 0.04). Trier 218 0.19), Koblenz 2 10 0.05). Keulen 1.92 0.04), Huhrort 4.04 0.06), Lobith 10.20 0.08), Nij megen 7.08 0.07), Arnhem 8.07 0.08), Eefde 3.77 0.05), Deventer 2.80 0 06) Namen la Piante 1.74 0.12). Borgharen 4137 0.35), Belfeld 1218 0.72), Grave 528 0.42).

de Stem | 1954 | | pagina 3