Amerika mag hulpprogramma's drastisch besnoeien niet Eisenhower rapporteert congres: Naguib wordt opnieuw belangrijkste man Romeinse Notities i1 KAT IN DE ZAK Verhoging lonen en productie voor waarden voor economisch gezond Europa Opnieuw verrassende aanval op vliegveld in Indo-Cliina Verruiming handel tussen Oost en West? Behangetje waar geld in zit.... Zorgelijk probleem iit praehtige zaal r Resolutie tegen het communisme Wereldhandel moet worden uitgebreid Vietminh werkt met vernielingsploegen Cornets gaan Lente in aantocht weer starten Besprekingen te Genève Rijnschip te Rotterdam gezonken Rapport waterwegen zo goed als gereed MILITAIRE RAAD BESLOOT: Nieuwe verrassingen Moord in Den Haag opgelost Oudste zoon van pensionhoudster doodde het meisje LAWINEGEVAAR BLIJFT DREIGEN Zó begon het Huis der Muzen Voertuigen en zakkenrollers Franco Corteghe feliciteert H. Vader Eindelijk een ambassadeur benoemd 94e JAARGANG No. 20973 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Keigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. Jv. Hootegem, Mr. Dr. A. JJM. Mes, Mr. H. B L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. - Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent. Postrek. no. 278841. Voor Cod, Koningin en Vaderland nAARI An VAOP 7FFLAND DINSDAG 9 MAART 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Kooxdstraat 56, Tel. „601, OOSTBURG, N' De conferentie van Caracas Guatemala hield zich van den domme P)E VER. STATEN hebben op de in- ter-Amerikaanse conferentie te Caracas, eon resolutie tegen het com munisme ingediend. Minister John Foster Dulles zei: „Als het commu nisme de politieke instellingen van één Amerikaanse staat beheerst, be tekent dit een gevaar voor de souve- reiniteit en de politieke onafhanke lijkheid van alle andere." Dulles, die tot dc juridisch-politic- ke commissie sprak, zei, dat de V.S. in de motie de openbaarmaking en uitwisseling van alle gegevens eisen om de „samenzwering van het inter nationale communisme" aan de kaak te stellen en te verzwakken. Brazilië, Paraguay, Honduras en de Dominicaanse republiek steunden de Amerikaanse ontwerpresolutie. Guatemala, waartegen zij indirect gericht is, vroeg een definitie van „internationaal communisme". Uru guay meende, dat het belangrijkste was eerst een definitie van „demo cratie" te geven. NEDERLAND mag zich officieel het eerste land noemen, dat deel uit maakt van de Europese Defensie-Ge meenschap. Dr van Roijen, ambassa deur in de V. S. heeft namelijk het ratificatie-protocol te Washington ge deponeerd. CHINA wil machinerieën, koelkasten en chemicaliën van Engeland kopen. Daartoe zullen eind deze week be sprekingen plaats vinden tussen Brit se zakenlieden en een deputatie uit Peking. OP DE GROTE autowegen in het Westen van Frankrijk gaat een rijdend ziekenhuis patrouilleren. Het heeft zelfs voldoende outil lage voor spoed-operaties. P)E PROGRAMMA'S, die de Amerikaanse regering uitvoert om de vrije wereld voldoende economische en militaire kracht te geven ter bestrijding van de gevaren voor de vrede en voor het bereiken van internationale stabiliteit, kunnen niet op in grijpende wijze worden besnoeid, zonder dat de moeizaam be reikte resultaten grotendeels verloren gaan. Dit deelde president Eisenhower mee in een rapport aan het Congres. De president beloofde, dat Amerika zijn zware ver plichtingen zal blijven nakomen, „zolang de wrede bedreiging van de wereldvrede blijft bestaan, door daden en houding van de Sovjet-Unie en de landen onder haar macht". ■W/AT DE resultaten van de hulp- verlening aan het buitenland be treft, in de tweede helft van 1953, constateerde de president een gestage vooruitgang. Hij herinnerde cr aan, dat diverse landen geen hulp meer nodig hebben en dat binnenkort de hulp aan andere landen, overeenkom stig de mogelijkheden in elk land, zal worden ingeperkt. De versterking van de militaire in spanningen in Indo-China en het ge combineerde hulpprogramma voor Spanje, noemde de president als de belangrijkste acties in de tweede helft van het voorbije jaar. Eisenhower deelde voorts mee, dat in 1953 nog slechts 15 procent van de uitvoer van niet-militaire goederen onder de hulpprogramma's werd ge financierd, tegen 35 procent in 1949. De wereldhandel zal, ten gunste van een verdere sanering, sterk moeten worden uitgebreid. Verder noemde hij het een moei lijke taak voor Amerika, zijn positie VIETNAM WIL VOLKOMEN VRIJ ZIJN IN EEN MAAND tijds is het werk lozeneijfer in Noordbrabant met 500 gezakt. Er zijn 200 werklozen min der dan een jaar geleden. Het cijfer ligt nog altijd boven het landelijk ge middelde. JAMES ROOSEVELT, de zoon van wijlen Franklin Roosevelt, heeft zich candidaat gesteld voor het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden. En wel namens de Democraten in Cali- fornië. 1249 MIJNWERKERS zijn tussen 1946 en 1953 in België door ongelukken om het leven gekomen, aldus een me dedeling van de Belgische minister van Economische Zaken. MEER DAN 1.800.000 radiotoestellen zijn er momenteel in Nederland in gebruik. In een maand tijds is het aantal met 12.000 gestegen. KONINGIN JULIANA wil in Mei van dit jaar een werkbezoek gaan bren gen aan stad en provincie Groningen. 2300 JONGE, buitenlandse krachten kunnen bij de Spoorwegen in Zuid- Afrika terecht. Een commissie uit Kaapstad vertoeft momenteel in ons land voor aanwerving van jeugdige liefhebbers. IN INDIA sterft 42 procent van de jongens voor het twintigste jaar, al dus een rapport van de IiTdiase rege ring. De gemiddelde leeftijd der be volking is echter de laatste jaren ge stegen. MAX REIMANN zou, wegens zijn slechte gezondheid, de communistische partij in West-Duitsland niet meer leiden. Zijn functie zou zijn overge nomen door de 43-jarige Friednch Rische. VEERTIG MAU-MAU-LEDEN zijn Maandag in de omgeving van Nairo bi gedood in gevechten met de vei ligheidspolitie. HONDERD MILLIOEN plattelands bewoners in China hebben een tekort aan graan of lijden honger, aldus het officiële orgaan der Chinese commu nistische partij. China heeft momen teel vijfhonderd miliioen inwoners. VOLGENS een nieuw wetsontwerp in West-Duitsland is het voldoende, dat ccn huwelijk kerkelijk wordt ingeze gend. Het ontwerp komt van de Christen-Democraten. Andere partij en hebben er bezwaar tegen. BIJ DE WOESTE HOEVE, waar ne gen jaar geleden een groot aantal verzetslieden werd gefusilleerd we gens de aanslag op Rauter, is Maan dag een treffende herdenkingsplech tigheid gehouden. /^FDELINGEN van de Viet minh hebben een nieuwe, verrassende aanval ondernomen op een vliegveld in Indo-China. Deze keer was de luchtbasis Catbi, tien kilometer ten Zui den van de haven Haiphong, het doel van hun actie. De scha de zou niet zo ernstig zijn als die, welke enkele dagen geleden op het vliegveld bij Hanoi werd aangericht. Op alle vliegvelden in Indo-China is nu de alarmtoestand afgekondigd. De Franse militaire autoriteiten vre zen namelijk een reeks nieuwe aan- vallc\ nu deze operaties voor de Vietminh succes hebben opgeleverd. Te Catbi is hevig gevochten, doch de vernielingsploeg maakte van de verwarring gebruik om plastic-bom men aan dc vliegtuigen te bevestigen. Veie opstandelingen zouden gesneu veld zijn. ONAFHANKELIJKHEID. Prins Buu Lok. de premier van Vietnam, die te Parijs besprekingen voert over de Vietnamese onafhan kelijkheid, heeft zijn eisen omschre ven als „volkomen onafhankelijkheid en een blijvende, vruchtbare band met Frankrijk". De Franse regering prefereert voort zetting van de band met Frankrijk in de Franse Unie. De onderhande laars van Vietnam geven echter dc voorkeur aan een nieuw bondgenoot schap, met Frankryk en Vietnam als volwaardige deelgenoten. 99 geldig J Weersverwachting geldig tot J hedenavond: Overwegend droog weer. Aan- t J vankelijk nog zwaar bewolkt en f plaatselijk mist, maar later opkla- J 0 ringen. Zwakke tot matige wind t 1 tussen Noordoost en Zuidoost. Vrij t 2 zacht. i t Vandaag: Zon onder 18.32 uur. J Morgen: Zon op 7.08 uur. Maan op 9.04 uur. i Vijftig wijzigingen in de toestellen ("51* de luchtlijn Londen-Zuid-Afrika zuilen met ingang van 23 Maart, weer straalvliegtuigen worden ge bruikt. Men had van dit type vlieg tuigen na dc vliegramp in Januari j.l. geen gebruik meer gemaakt. Ook op de andere luchtlijnen der BOAC zuilen de „Comef'-passagiers- vliegtuigen weer in gebruik worden genomen. Zij werden uit de dienst genomen na het verloren gaan van een derge lijk toestel nabij Elba, in de Middel landse Zee, waarbij alle 35 inzitten den om het leven kwamen. De zeven „Cornets", die weer in dienst worden genomen, zijn tot in de kleinste bijzonderheden nagegaan. Men heeft echter niets gevonden, dat ccn aanwijzing zou kunnen zijn voor de oorzaak van de ramp. Er zijn ruim vijftig wijzigingen in de toestellen aangebracht. Inmiddels hebben de nationalisti sche troepen in Vietnam, met overi gens wettelijke, acties gedreigd als er niet onmiddellijk verkiezingen komen. De kabinetscrisis in Laos zal men zo spoedig mogelijk trachten op te los sen. van grootste crediteur en producent te handhaven, zonder de eigen eco nomie of die van andere landen over matig te belasten. PRODUCTIE MOET VERHOOGD UJE PRESIDENT verklaarde, dat het hem ter harte gaat. wat de wer kers in andere werelddelen voor hun prestaties ontvangen. In West-Europa bedraagt het aandeel dat iedere inwo ner ontvangt van de totale goederen productie nog geen 600 dollar per jaar, vergeleken met ruim 2200 dol lar in Amerika. De industrie-arbei der in Europa kan veel minder ko pen dan zijn Amerikaanse collega. Een onmisbare voorwaarde voor economische vooruitgang, noemde de president „het nemen van doeltreffen de maatregelen tot verbetering van de levensstandaard in de gehele we reld. En wel door verhoging van dc Ionen en door verhoging van de pro ductie, ter voorziening in de grotere koopkracht". Amerika, zei hij, heeft door mid del van zijn programma's ter verho ging van de productiviteit in de ver schillende landen trachten te verze keren, dat de voordelen hiervan ge lijkelijk worden gedeeld door de ar beiders en de verbruikers. De Ameri kaanse hulp kan echter niet meer dan een stimulans zijn. Het bereiken van een hoger welvaartspeil in veel lan den is zeker mogelijk. ANDAAG begint in Genève een conferentie over de mogelijkhe den, die cr bestaan voor uitbreiding van de handel tussen Oost- en West- Europa. Aan de conferentie zal wor den deelgenomen door geheel Europa, behalve Spanje. Deze bijeenkomst, die de vertegen woordigers der deelnemende landen de gelegenheid zal bieden het stand punt van hun regeringen uiteen te zetten, zal in April gevolgd worden door een speciale bijeenkomst, gedu rende welke de plannen voor uitbrei ding van de handel zullen worden besproken. Alles wijst erop. dat de conferenties zullen leiden tol verbetering van de economische betrekkingen tussen de landen van Oost- en West-Europa. De Sovjet-Unie en de andere communis tische landen s'jreven naar uitbreiding van hun handel met het Westen. De conferentie zal waarschijnlijk 2 we ken duren. W T t - DIJ DE INGANG van de Waalhaven te Rotterdam is Maandagmiddag het Duitse Rijnschip „Raab Karcher 34", toebehorende aan een firma te Keulen, aangevaren en gezonken. De aanvaring geschiedde door een Duits motorschip, dat met een lading erts van Griekenland kwam. Het Rijn schip, eveneens met erts geladen, zonk binnen enkele minuten. De acht opvarenden konden zich echter nog tijdig in de roeiboten begeven. Van Zeeland bevestigt: Spoedig naar de regeringen T"NE Belgische minister van Buiten- landse Zaken, Paul van Zeeland, heeft nu officieel verklaard, dat de onderhandelingen tussen de heren Steenberghe en van Cauwelaert over de waterwegen, thans het stadium hebben bereikt, dat verwacht mag worden dat de beide regeringen op korte termijn kunnen kennis nemen van het resultaat hiervan. Hij deelde dit mee als antwoord op een vraag van ccn der Kamerleden. Op 11 Februari had de minister al in de Kamer verklaard, dat de indie' ning van het rapport nog slechts een kwestie van weken zou zijn, als zich geen nieuwe moeilijkheden voorde den. EERSTE PYGMEE PRIESTERSTUDENT I JIT Nyundo in Ruanda (Belgisch Afrika) wordt gemeld, dat de eerste Pygmee met succes zijn toela tingsexamen heeft afgelegd voor het klein-seminarie. dat te Nyundo is ge vestigd. De Katholieke Kerk maakt in dit gebied snelle vooruitgang, doch de pygmeeën vormen hierop een uitzon dcring. Elke missiepost telt wel enige pyg meeën onder de gelovigen, doch dc invloed van het Christendom blijft beperkt. Slechts zelden stuurt een pygmee zijn kinderen naar school. De bekende weldoener van de armen in Parijs, Abbe Pierre, kijkt naar de bankbiljetten, die milde klanten met punaises op de muren van een model voor een montagehuis hebben geprikt in een van de grote Panjse warenhuizen. De Abbé, die dooi' het gehele kind een actie op touw zette tot hulp aan de daklozen, ontving van de directie van het warenhuis een chèque ter waarde van 1.500.000 Franse francs. Het geld werd bijeen gebracht door het personeel. GENERAAL Mohanied Na guib is Maandagavond premier en voorzitter van de Raad der revolutie in Egypte geworden. In een of ficiële bekendmaking werd gezegd, dat hem de hoogste maclit in 't land is verleend. Naguibs aanspraak op deze macht was een der voor- In de Salie de l'Horloge van het Ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Quai d'Orsay te Parijs zijn de besprekingen begonnen tussen verte genwoordigers van de Franse regering en van Vietnam. Voor Frankrijk nemen aan de besprekingen deel o.a. premier Laniel, minister Bidault en minister Reynaud terwijl Vietnam o.a. wordt vertegenwoordigd door Prins Buu Lok het staatshoojd van VietnamEen algemeen overzicht van de juist aangevangen conferentie. Rechts de Franse delegatielinks de delegatie van Vietnam. „IK LAS HET IN DE KRANT ])E MOORDENAAR van de typiste uit de Van Kinsber- genstraat te Den Haag heeft zich Maandagmiddag bij de Am sterdamse politie gemeld. Het blijkt de 36-jarige E. K. te zijn, broodbezorger van beroep en de oudste zoon van de pension houdster, bij wie mej. Y. van der P. een kamer had gehuurd. Tijdens het voorlopig verhoor heeft hij al 'n bekentenis afgelegd. Het was zijn bedoeling, verklaarde hij, geld weg te nemen en op een gegeven moment heeft hij het meis je bij de keel gegrepen. Hij dacht dat ze bewusteloos was, maar in de krant las hij dat zijn moeder haar dood had aangetroffen. TOEN HIJ WIST, dat hij zich aan een moord had schuldig gemaakt, zou hij het geld, een bedrag van 960 gulden, hebben weggegooid. Onder geleide van twee recher cheurs werd K. naar den Haag ge bracht, waar hem het eerste verhoor werd afgenomen. De politie begon hem te verden ken, toen hij niet op de gebruikelijke tijd in de ouderlijke woning terug keerde. Zij deed toen een verzoek om opsporing. Eerder had zij al vastge steld, dat er een bedrag van ruim 900 gulden was verdwenen uit een kast op de kamer van het meisje. Mej. v. d. P. had dit bedrag van de bank ge haald in verband met een familie- aangelegenheid. Dank zij de informa ties bij familie van de typiste in W. Brabant, kon de politie de vermissing van het geld constateren. De dader blijkt geen onbekende van de politie te zijn. Opnieuw 17 slachtoffers T AWINES hebben in de afgelopen drie dagen in de Oostenrijkse Alpen het leven gekost aan weer minstens zeventien personen terwijl er nog tenminste tien worden vermist. Reddingsploegen pogen de vermisten te vinden. In totaal zijn in 1954 tot nu toe 141 personen in Oostenrijk door lawines om het leven gekomen. IVTOEM het maar een gril van het lot, die me op een grauwe Februarimorgen in een D.C. 6 van de K.L.M. zette, om me daarmee over een straat van stralend-witte wolken naar het Zuiden te schuiven. Ik moet» dan altijd aan Icarus denken en heel die nasleep van al dan niet mythische waaghalzen, die het in hun hoofd hadden gehaald, dat de mens toch voor iets beters bestemd is dan al leen maar over de aarde te kruipen. Wat zij onder hoon gelach en met het op-het-spel- zetten van hun leven begonnen is nu perfect-georganiseerde werkelijkheid. Als er gaten in de wolken vallen, dan kan men zien, dat de aarde daar zo'n slordige vier kilometer lager, toch wel een mooi overzichtelijk plan vormt met een spinneweb van wagen, met steden en dorpen op de kruispun ten, met de sombere ernst der bossen en de sierlijk geplooide lijn der ri vieren. En toch is er al die ruzie en toch zijn er die diepe inkervingen der grenzen! In het domein van winden en wolken onder een stralende zon, zoemen motoren hun rustige lied en de schroeven, in duizelingwekkende omwentelingen tot een blinkend rad omgetoverd, trekken ons voort over België en Frankrijk in hun volle lengte, tot daar waar de besuikerde tulbanden der Alpen de blauwe zee raken. Nice, palmen, zon. Maar ook een straffe wind die ons binnen een restaurantruimte vasthoudt. Dan steigeren we weer omhoog en hangen boven de zee, waar de golven als ver- stard lijken. We volgen het spoor, dat Napoleon in 1814 verdoken op een onverlicht schip, maar dan in omge keerde richting voer. Naar ons kijkt geen Brit of Italiaan om, als we dan op het vliegveld Ciampino, 12 k.m. ten zuiden van Rome neerstrijken. Neen, zelfs de lijvige douaneman kijkt niet om, want hij zit een vis te tekenen op een groot papier. Waarom een vis? Freud moge het verklaren, ik kan het niet. Maar daar is vriend Guasco al, de bewegelijke en voorkomende publi- citeitschef van de K.L.M. in Italië. Hij heeft een stroom van woorden, die zelfs dit stuk douane-apathie op drift brengt en de koffers met een krijt- haal laat versieren. De Via Appia Nu- ova is een uitstalling van schreeuwe rige reclameborden, waarlangs we in het Romeinse gewoel onderduiken. Ik kwam zag en moest mij laten over winnen. J/IA OmeroValle Giulia, het zijn namen als gedichten. Pijnbo men en palmen, cypressen en mi mosas staan als een hofstoet om de grote instituten geschaard. Een er van draagt de Nederlandse naam. En daar zijn we dan voor een paar weken thuis. Samen met een aantal Muzen. Klio, die van de Historie, voorop. Zij wordt daar ijverig gediend door Directeur Poelhekke van het Neder lands Historisch Instituut met zijn kleine staf. Maar ook de Muzen van schilder- en filmkunst hebben er hun slaven. Wie in Rome met een studie beurs terecht komt, krijgt daar zo veel mogelijk onderdak Een best onderdak in ruime kamers met oude schilderijen opgesierd. JJet een keuken waar in de trant der vrijgezellen wordt gekok kereld en afgewassen. Wij vertegen woordigen geen Muze. Wij doen alleen aan vacantie En ook een beetje aan pelgrimage in dit Mariale jaar. Het is hier een goed uitgangspunt. Men wandelt altijd eerst door de dreven van een schoon park, waar Aesculaap zijn tempel heeft, waar men de schoon ste bomen omwille van hun schoonheid niet velde ten gunste van de brullen de motordieren, maar hem van een borstwering voorzag Beter een auto te pletter dan een stuk schoonheid, redeneert men hier. En zo komt men dan aan Porta Flaminio en Piazza del Popoio, vanwaar men zijn voertuig kan vinden voor alle delen der stad. ETn nu zal ik het meteen maar eens over al die publieke voertuigen hebben Dat zijn de trams, de trolley bussen en de autobussen De vervoer- intensiteit is zeer dicht. Maar ook de bezettingsgraad van ieder vehikel. Als een bijenzwerm om het vlieggat ziet men mensenkluwen voor de achter ingang Ook als het voertuig zich in beweging zet, hangen er nog buiten- boords. Langzaam wordt het gehele geval naar binnen gezogen. Het kan niet zo hard opschieten. Want als men naar binnen wil moet men eerst de kaartjescerberus passeeren. Is men die voorbij dan raakt men in een golfstroom, die naar de uitgang drijft. Dat gaat met kolkingen en stroom versnellingen gepaard. Anders gezegd: men wordt geduwd en gemangeld zon der enig mededogen. „Permesso" is het woord, dat U veroorlooft blinde lings iedereen uit de weg te duwen en desnoods overhoop te lopen, die tussen U en de uitgang staat. Vergeet alle beleefdheidsvormen en doe onbe schaamd mee aan dit rugby. Anders komt ge er nooit meer uit. Wel een paradijs voor zakkenrollers! Ik kan ervan meepraten, want reeds op de eerste rit met een stadsvehikel was er een individu, dat me voor een Ame rikaanse millionair aanzag Zo is nu eenmaal ons uiterlijk. Achteraf heb ik zijn werkwijze goed kunnen recon strueren. Hij begon met me in het gezicht te hoesten. Wat doe je dan? Je draait zo'n rekel de rug toe. Maar dat moet hij nu juist hebben. Dat je dan daarna een paar stoten voelt, is niks bijzonders Maar een van die stoten behoorde tot de kunstgrepen van de kerel, die een dikke portefeuille uit de achterzak wilde roven. Dat merk je dan later. Met een scherp mes was de heupzak opengesneden. In dit geval heeft de man zijn ope ratie niet kunnen voltooien Gedachtig vriendelijke waarschuwingen, had ik na het voelen van een paar stoten mijn hand op de achterzak geplant. Mijn geschonden broek werd des avonds echter de sensatie van de Via Homero. Ik voelde me de held van de dag. De rekening van de stoppage-inrichting komt later naamste oorzaken van het geschil in de Revolntionnaire Raad, dat leidde tot zijn af- zetting door kolonel Nasser, Deze laatste ging de generaal toen als premier vervangen. Zondag werd de 36-jarige Nasser, van wie men dacht, dat hij de macht voorlopig in han den zou houden, tot gouverneur van Egypte benoemd met volle dige bevoegdheid. Het besiuit om Naguib weer pre mier te maken is genomen op een ge meenschappelijke bijeenkomst van de Militaire Raad en het kabinet. Aan wezig was ook de minister van voor lichting Salah Salem, die elf dagen geleden Naguib nog beschuldigde van het saboteren vat} het werk van de Raad. Hij verklaarde bij die gelegen heid: „Wij hadden Naguib kunnen do den, maar hebben besloten hem in le ven te laten". Brief op velletje uil schoolschrift ("hNDER de talrijke brieven, die de H. Vader ter gelegenheid van zijn 78ste verjaardag en dc 15c verjaardag van Zijn pauskeuze heeft ontvangen, bevond zich een brief, die Hem zeer bijzondere vreugde heeft gedaan. Het was een brief, geschreven op een velletje papier, gescheurd uit een schoolschrift en afkomstig van Fran co Corthege, een jongetje van 7 jaar uit de tweede klasse lagere school te Brescia in Italië. In kinderlijke stijl verzekerde Fran co de H. Vader, dat hij het zo fijn vond op dezelfde dag als de Paus ja rig te zijn. Namens de H. Vader heeft mgr Montini, pro-secretaris, geant woord en het kereltje medegedeeld, dat ne Paus bijzonder veel pleizier van deze brief heeft gehad en dat hem de Pauselijke Zegen wordt ver leend. West-Duitsland en het Vaticaan £)R WOLFGANG JAENICKE, thans ambassadeur voor West-Duitsland in Pakistan, zal de eerste Duitse am bassadeur na de oorlog bij het Vati caan zijn. Dr Jaenicke is 72 jaren oud en pro testant, overeenkomstig de Duitse traditie, dat een ambassadeur bij het Vaticaan geen Rooms-Katholiek moet ztjn. Na zijn ontslag in 1933 door de Nazi-regering, is hij ruim 2 jaar in China geweest ais adviseur van de Volkenbond. De benoeming van een ambassa deur bij het Vaticaan heeft lang ge stagneerd door de strijdvraag, of een katholiek of een protestant namens de bondsrepubliek moest worden af gevaardigd. pREDERICK Jewhurst te Ips wich is een paar dagen ge leden eens op een verkoping gaan kijken en voor hij er op verdacht was, was hij voor 175 gulden eigenaar geworden van een huis. Maar hiermede was het met de verrassingen voor Frederick Jewhurst niet afgelopen. De huurders in het huis kwamen hem een lijst aanbieden met allerhande noodzakelijke repa raties: 'n muur was gescheurd, de kozijnen van de ramen ver rot, het plafond van een slaap kamer stond op instorten, het dak bleek te lekken en verder waren er gebreken aan schoor stenen en afvoerpijpen. De laatste schok voor Frede rick was, dat de raad van Ips wich over drie maanden zal overwegen het huis op de lijst te plaatsen van huizen die moe ten worden afgebroken.

de Stem | 1954 | | pagina 1