Zuid-Beveland _DJ2UT/J Z-VLAANDEREN EERSTE VORMINGSKLAS voor MEISJES IN Z.-VLAANDEREN Aardenburg leent geld voor torenbouw De Spookkano I Walcheren DOUWE EGBERTS ,,St Martha" in Hulst heeft de primeur Tien banken voor de plantsoenen Geen nachtlamp Ontevredenheid tegen Bedrijfschap Visserijproducten I -M O WJls—nu. RADIO i z.- Grote toeloop verwacht Doof dat zuurbranden op Uw maag. J. Zandee candidaat voor Belemmering van de export RUWE HUID, genéést MIDDELBURG TERNEUZEN AXEL OOSTBURG AGENDA HEDEN MORGEN 13, DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 8 MAART 1954 TN SEPTEMBER gaat de eerste Vormingsklasse in Zeeuwsch-Vlaanderen „draaien". Het is het bestuur van de R.K. Huishoudschool „St. Martha" te Hulst dat de pdraeur er van heeft. Nu deze school in een nieuw, ruim en modern gebouwgehuisvest is, heeft men de reeds langer bestaande plannen kunnen uitvoeren, daarmee een behoefte op onderwijsgebied in Zeeuwsch- Vlaanderen aanvullend. I literaard verwacht men voor deze vormingsklasse een grote toeloop van meisjes. Het is een éénjarige cur sus. welke vooral meisjes die later een bepaald beroep, zoals lerares bij het nijverheidsonderwijs, sociaal werkster, verpleegster enz. willen kiezen, een prachtige voorbereiding geeft en overi gens ook veel nut heeft voor degenen onder de jonge vrouwen, die na een intellectuele vorming op huishoudelijk terrein bekwaamd willen worden. VELE MOGELIJKHEDEN r\E toelatingseisen voor de vormings- klasse zijn: diploma UI/D, Mid- delb. Meisjesschool of HBS, of min stens overgegaan van de derde klas (Advertentie) Neem een of twee Rennies als er van Uw maal eens iets „verkeerd geval len" is. Rennies blussen dat zuur branden dadelijk. Een smakelijk mid del, onfeilbaar in zijn werking onopvallend in te nemen. Iedere Rennie hygiënisch verpakt één voor één. diocesaan bestuur K.A.J. ZAP DE diocesane raadsvergadering van de K.A.J., die op Zaterdag 20 en Zondag 21 Maart in het retraite huis te Seppe zal worden gehouden, zal M. v. d. Broek, de diocesane secre taris, i.v.m. het bereiken van de door het lidmaatschap geldende leeftijds grens aftreden en niet meer herkies baar zijn. De kring Roosendaal van de K.A.J., van mening zijnde, dat Roo sendaal als één der grootste afdelingen van het bisdom in het diocesaan be stuur vertegenwoordigd dient te zijn, heeft John Zandee, die reeds de func ties van kringleider en bestuurslid van de plaatselijke afdeling Roosen daal vervult, candidaat gesteld voor de functie van diocesaan bestuurslid. John Zandee is voorts nog door ver schillende andere kringen candidaat gesteld. Mutaties onder Rijksambtenaren r~)E assistent bij 's R-ks Belastingen, de heer L. J. Manni te Sas van Gent, is met ingang van 1 Maart jJ. overgeplaatst naar Rotterdam (cursus voor verificateur). De hoofdassistent-tit. bij 's Rijks Be lastingen, de heer H. Stuulen, is met ingang van 1 Maart j.l. van 's-Heeren- berg overgeplaatst naar Sas van Gent. als sectie-chef voor de sectie Sas van Gent. De heer J. H. A. te Beek, thans nog werkzaam bij de ambulante dienst Terneuzen, is met ingang van 16 Maart a.s. overgeplaatst naar Rotter dam als hoofdassistent-titulair bij de douane-recherchedienst. Tenslotte werd de assistent-dienst- geleider te Philippine, de heer C. Ker- vink, met ingang van 16 Maart a.s., als hoofdassistent-titulair overgeplaatst naar Sas van Gent. MMS of HBS naar de vierde klas. Na de éénjarige opleiding te hebben ge volgd staan de meisjes vele wegen open. Ten eerste hebben zij, die er geen idee in hebben op een of andere manier een zelfstandig bestaan te ver werven, dan een uitstekende huishou delijke vorming, welke hen naast hun voorgaande studie, later in hun gezin zeer van pas komt. Bovendien kunnen zij zoals gezegd, na de vormingsklasse verschillende specifiek vrouwelijke en mooie beroepen kiezen. Tenslotte is de vormingsklas ook voor de meisjes die een universitaire studie willen volgen en daartoe nog iets te Jong zijn, niet alleen een overgang maar tevens een gelegenheid om naast alle wetenschap pelijke vorming het huishoudelijke niet te verwaarlozen. Na de cursus wordt op school net exa men afgenomen en het getuigschrift, dat grote waarde heeft, is wettelijk erkend. Het schoolgeld wordt geregeld naar het inkomen der ouders; verde re kosten zijn die van de werkstuk ken die gemaakt moeten worden. De vakken waarin onderwijs gege ven wordt, zijn: naaldvakken (10 uur per week), koken en inzicht in de voe ding (7 lesuren), huishouding (7 les uren), godsdienst, tekenen, stofversie- ren, EHBO, kinderverzorging enz. Vooral aan de godsdienstige, culturele en sociale vorming wordt veel aan dacht besteed. NIET MEEK NAAK INTERNAAT WOOR Oost Zeeuwsch - Vlaanderen is deze nieuwe onderwijs - aan winst van groot belang. Tot dusver moest men, om aan een vormingsklas te kunnen deelnemen, naar Brabant. De internaatskosten maakten deze studie zeer duur. Nu kan net meisje dat de vormingsklas volgt thuis blijven wonen. De zes tot acht uren welke per week nodig zijn voor het huiswerk, zullen de meisjes daarom graag „op de koop toe" nemen! TN VERBAND met een wijziging van de pensioenwet, waarbij arbeidscon tractanten die geruime tijd in dienst der gemeente zijn ook onder de pen sioenwet vallen en daarbij door de raad geadviseerd wordt om deze per sonen in vaste dienst te benoemen, worden door de raad in vaste dienst benoemd: Mej. G. M. de Krejjger, ty piste ter secretarie en de tijdelijke ar beiders van de gemeentewerken I. de Koene en E. Snoeck. Als punt op de agenda stond ook het presentiegeld voor de leden van de stembureaux, aangezien daarover door enkele leden in een vorige vergadering opmerkingen werden gemaakt Na enige discussie werd besloten geen presentiegeld te verlenen, maar even als tot nu toe het geval was een nor male consumptie beschikbaar te stel len. Destijds was door het raadslid van der Lijke een verzoek ingediend om een nachtlamp van de straatverlich ting te laten branden op het kruispunt te Draaibrug. Bij de P.Z.E.M. was ge ïnformeerd naar de kosten r r thans bleek, dat dit de gemeente op een be drag van f 50.per jaar zou komen. Aangezien deze nachtlamp speciaal voor het verkeer zou worden aange bracht werden de kosten te hoog ge acht, daar het nut voor het verkeer niet zo groot werd geacht. Met 7 te gen 3 stemmen werd dan ook besloten om geen nachtlamp te plaatsen. De raad is verder van oordeel, dat de woonruimtewet te Aardenburg nog normaal dient te worden toegepast. De tijd dat de gemeente de bemoeiingen met de woningverdeling zal beëindi gen, wordt in verband met de nog heersende woningnood en de beschik bare woningvoorraad nog niet geko men geacht. SUBSIDIES FJoor het Protestants Tehuis Rozen- oord te Sluis wordt wederom om subsidie gevraagd. Aangezien door het verlenen van subsidie aan deze instel ling een precedent zou worden gescha pen en dit voor andere soortgelijke in richtingen een stimulans zou zijn om ook subsidie aan te vragen, welke de draagkracht van de gemeente te boven zou gaan wordt besloten met 8 tegen 2 stemmen om niet tot subsidieverle ning over te gaan. Besloten wordt met algemene stemmen om de subsidie aan het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding te verhogen van 1/2 ct. per inwoner tot 1 ct, per inwo ner per jaar. Door de Kerkvoogdij van de Ned. Herv. kerk „Sint Baafskerk" zal dit jaar begonnen worden met de bouw van een toren. De rijkssubsidies daarin zijn reeds vastgelegd, alleen heeft het kerkbestuur de nodige contanten niet. Verzocht wordt daarom aan de ge meente om medewerking in deze. Aan gezien de Gemeente Aardenburg op voordelige wijze tegen lage rente kas geldleningen kan sluiten wordt met algemene stemmen besloten om de Kerkvoogdij der Sint Baafskerk in deze behulpzaam te zijn Onder garan ties zal de gemeente voor de afbouw van de toren daarom in 1954 een kas geldlening verstrekken van f 50.000. en in 1955 een kasgeldlening van f 70.000.—. Nadat hiertoe was besloten sprak de voorzitter er zijn vreugde over uit, dat deze toren weer spoedig zal zijn herbouwd en weer zal domineren over het stadje. KROT OPRUIMING DEEDS geruime tüd is er een tekort aan consumptie-mossels. De han delaren krijgen slechts een klein kwantum toegewezen en kunnen zo doende hun buitenlandse afnemers niet bedienen. Door de maat van de mossels te vergroten en het min. vis- gewicht te verhogen vielen grote hoe veelheden mossels buiten de levering. Herhaaldelijk is door handelaren en kwekers op herziening aangedrongen, maar het bedrijfschap gaf niet toe. De toestand is nu zo, dat buiten landse importeurs om mossels schreeuwen. Desnoods kleinere soor- (Advertentie) gesprongen handen,kloven? jmel ongeëvenaarde geneeskracht ten, als er maar meer afgezonden worden. Veel kwekers hebben hier van nog grote hoeveelheden in voor raad. Het seizoen is reeds ver gevor derd en dit is voor verscheidene kwe kers hun laatste kans om nog wat af te leveren. Het is dan ook geen won der dat er tegen het bedrijfschap een groeiende ontevredenheid valt waar te nemen. Ook de buitenlandse im porteurs begrijpen er niets van. Deze zijn bereid om kleinere soorten te aanvaarden, de kwekers willen ze graag leveren, ook de handelaren wil len hun bedrijf aan de gang houden, maar Den Haag weet hoe het moet of hoe het niet moet. EEN BESPREKING r^EZER dagen kwam de directeur van het Franse Import Syndicaat zich in Yerseke persoonlijk op de hoogte stellen. In gezelschap van enige exporteurs had tevens een onderhoud plaats in Den Haag met drs van Dijk, directeur van het bedrijfschap. Direct resultaat leverde dit niet op, maar tot op heden liet drs van Dijk niets meer van zich horen. Ook de advies commissie is tot op heden nog met niets in kennis gesteld. Er schijnen in het mosselbedrijf, evenals in het oesterbedrijf, krachten achter de schermen te zitten die op de gang vap zaken bij het bedrijfschap zeer veel invloed kunnen uitoefenen. Dr is thans een algemene regeling ontworpen volgens welke het mo gelijk wordt een extra premie toe te kennen aan de eigenaars-bewoners van krotwoningen ingeval zij tot opruiming van een krot en het bouwen van een nieuwe woning overgaan. Zonder hoof delijke stemming wordt besloten aan deze algemene regeling deel te nemen en reeds thans wordt een goedgun stig besluit genomen ten aanzien van een woning te Sint Kruis aan de Roeselaerestraat bewoond door E. Claus. Aangezien het onderhoud van de weg Aardenburg-Middelburg (België) in handen der gemeente is overgegaan, wordt besloten het aanbod van de pro vincie om ook de bermen over te dra gen en wel voor de symbolische som van f 1.aan te nemen. Door het Aannemings. en Bouwfir- ma Ohristiaansen te Oostburg zijn aan de Nieuwstraat te Eede een aantal woningen gebouwd met de bedoeling deze te verkopen. Aangezien slechts een gedeelte kon worden verkocht aan particulieren wil deze firma thans de overige 6 woningen verkopen aan de gemeente. Zonder hoofdelijke stem ming wordt besloten dgze 6 woningen aan te kopen EEN GESCHENK. P4e heer Rosseel deelt aan de raad mede, dat de de Kerkvoogdij der Ned. Hervormde Gemeente besloten heeft een aantal banken welke in het kerkgebouw overbodig zijn geworden aan de gemeeente ten geschenke te geven om deze te plaatsen op de El- derschans en in andere plantsoenen van de gemeente, zodat daar de wan delaars en ouden van dagen kunnen uitrusten en van de natuur genieten. Met vreugde en in dank wordt dit aanbod door de raad miet algemene stemmen aanvaard. Op deze manier zullen tien banken kunnen worden geplaatst in de plantsoenen. (Advertentie) BEVRIJDINGSMONUMENT IN KRAT. Het bevrijdingsmonument op de Groenmarkt, dat tussen de Staten zaal en de Nieuwe kerk in staat, werd gister omgeven door een houten om hulsel. Blijkbaar vreest men voor bescha diging, nu het restauratie werk aan de Abdy, de plek is genaderd, waar het beeld staat. JEUGDCONCERT. In de Concert- en Gehoorzaal alhier werd door het Nederlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel een jeugdconcert gegeven, dat was geor- ganieerd door het gezamenlijk pro gramma van de Nederlandse Radio Unie, in samenwerking met de Zeeuw se Volksuniversiteit De uitgevoerde werken werden alle ingeleid door de dirigent, hetgeen het mogelijk maakte, dat het jeugdige publiek, dat bestond uit leerlingen van de Middelbare- en Nijverheidsscholen alhier het gebode- ne des te beter op zich kon laten in werken. De uitgevoerde zangnummers wer den met veel aandacht gevolgd en de uitvoerenden werden met een dank baar applaus beloond, zo zelfs, dat zij aan het slot een tweetal toegiften gaven. Deze jeugdconcerten, welke nu reeds enkele jaren achtereen worden gegeven, mogen zich in toenemende mate in de belangstelling van de jeugd verheugen en de organisatoren zullen er goed aan doen hiermede door te gaan. Yerseke HANDEL IN ZAAI-OESTERS Nu de winter voorbij is begint er wat opleving te komen in de handel van zaai-oesters. Verschillende partijen werden reeds afgeleverd, waarvan sommige voor de vorst reeds waren aangekocht. De verwachting dat de prijs wat op zou lopen is nog niet uitgekomen. Volgens ingewijden is het onmogelijk voor de tegenwoordige prij zen grote zaai-oesters te kweken. Aan gezien het aantal kopers gering is en (Advertentie) urn bovendien tamelijk goed georganiseerd, blijft er niets anders over dan voor de geboden prijs te leveren. De vraag naar grote zaai-oesters overtreft het aanbod, zodat de kwekers wanneer ze iets beter georganiseerd waren, zeker een lonende prijs voor hun poduct zouden kunnen maken. PANNENLEGGERS BEGINNEN OPNIEUW Nauwelijks zijn de pannenleggers bekomen van de schrik van de ver woesting van hun broedpannen door het ijs of ze zijn weer begonnen met het aankopen van oud-Hollandse dak pannen om straks het oesterbroed op te vangen. In de afgelopen week wer den uit diverse plaatsen grote hoeveel heden oude dakpannen aangevoerd. leden A. Hoefijzer en L. Peersman za gen hun mandaat wederom verlengd. De jaarvergadering werd besloten met een gratis verloting waaraan fraaie prijzen waren verbonden. Zelsate „Naar Italië". In het „Luxor"- theater vertoonde de Nederlandse Reisvereniging te Den Haag een zeer interessante kleurenfilm over Italië. In zijn openingswoord heette de con sul der Nederlandse Reisvereniging, de heer P. Loof, allen van harte wel kom en in het bijzonder de heer C. H. Groen, die een inleiding hield en verder commentaar bij de film gaf. In zijn dankwoord noemde de heer Loof deze film de mooiste, die de N.R.V. ooit in Terneuzen heeft ver toond. Sluiskil GEPARKEERDE AUTO VEROORZAAKT BOTSING Een geparkeerde bestelwagen op de Kanaalweg is oorzaak geworden dat een tweetal luxe wagens komende uit eenzelfde richting met elkaar in bot sing kwamen. De bestelwagen stond geparkeerd in een bocht waar een stopverbod geldt. Toen de beide luxe wagens in de bocht kwamen, kwam er uit tegenovergestelde richting: een tegenligger. De eerste wagen die de bestelwagen niet meer kon passeren moest afremmen, dit werd door de achterkomende bestuurder te laat be merkt met het gevolg dat deze laatste auto met de eerste in botsing kwam. Beide wagens, de een aan de achter kant, de andere aan de voorkant, lie pen aanzienlijke schade op. De in zittenden kwamen met de schrik vrij. GESLAAGDE MODE-SHOW Zijn het doorgaans de zwaluwen die de eerste lenteboden zijn, thans wa ren het de mannequins van de N.V. Visser-Koole te Axel. Naast marine- wit toonden de dames-mannequins ve le japonnen in Zwitserse en Engelse katoen. Prachtige imprimé's in dupion en linnen wisselden de Italiaanse en Fran se costuums af. Naast mantels en swaggers van wol len alpaca, zagen wij coctail- en avondtoiletten. Een wespen-taille is nu eenmaal iets waarmee de doorsnee Nederlandse vrouw niet bedeeld is, aldus de expli- catrice. Mevr. Maggy Sierenberg. Van daar ook, dat het goed gezien was, om voor deze shows beroepsmannequins te engageren met goede Nederlandse figuren. De vrouw met een bijzonder goede smaak kon hier zeker iets van haar gading vinden; maar ook de vrouw met persoonlijke smaak en niet al te dikke portemonnaie. Naast de luxe confectie uit de mo- dellenindustrie, zagen wij ook een voudige. smaakvolle japonnen vanaf f 16,95. Voor de jongedame noteerden wij jurkjes die bij haar leeftijd en ook bij haar beurs pasten. Heel belangrijk is het, dat het jonge meisje vroegtijdig leert, hoe zij zich smaakvol en voor delig kleden kan. Een volledige bruidsstoet vormde het slot van deze geslaagde show. Z.V.U. Onder auspiciën van de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit afdeling Axel, zal door de heer T. de Booy, een der leden van de roem ruchte Andes-expeditie, een causerie met kleurenfilm worden gegeven met als titel „Twee Nederlanders verove ren de hoogste toppen van de Zuid- Amerikaanse Andes". Deze avond zal plaats vinden op Dinsdag 9 Maart a.s. in de bovenzaal van Het Centrum alhier. „Spuipaadje". Door burgemeester en wethouders zijn als leden van de commissie voor het onderzoek naar mogelijkheden ter verbetering van het z.g. Spuipaadje benoemd, de heren D. Oggel, G. Ysebaert en J. Verberkmoes. Terhole FANFARE „EXCELSIOR" HOUDT FESTIVAL. Tijdens de bestuursvergadering der Fanfare „Excelsior" werd besloten de viering van het gouden jubileum ge paard te doen gaan met een festival op 12 en 13 Juni a.s. VARKENSVERENIGING HIELD JAARVERGADERING. De Varkensvereniging St Bernar- dus hield haar jaarvergadering waar bij ditmaal de opkomst buitengewoon goed was. Blijkens het jaaroverzicht van de penningmeester werd in 1953 totaal ontvangen f 325.11 en uitgegeven f 153.65 waardoor een batig saldo werd verkregen van f 171.46. Het totale ka pitaal bedraagt hiermede thans f 1740.35. De contributie werd gesteld op f 0.50 per lid aangegeven varken terwijl de uitkeringen voor 1954 werden vastge steld op f 1,50 per k.g. voor mestvar- kens en voor biggen 80 procent van de handelsprijs op het betreffende mo ment. De periodieke aftredende bestuurs- VROUWENGILDE HIELD FEEST De zaal van de Katholieke Kring was welhaast te klein om het aantal leden, dat deelnam aan de feestviering van dn plaatselijke christelijk vrou- weng^ e. te bergen. De proost van de gilde* e Z. E. H Duytschaever, sprak het welkomstwoord uit, dit in plaats van de voorzitster van het gilde, Mej. Dotreppe, die door een keelaandoening niet in staat was de honneurs waar te nemen Mej. Eeckman hield een causerie „Hoe richten wij ons huis gezellig in", welke met veel aandacht door de aan wezigen werd gevolgd. Het was voor iedereen een verrassing toen Z. E. H. De Mulder, die eveneens de feéstver- gadering bijwoonde, hulde bracht aan mej. B de Mey, die gedurende een 30- tal jaren haar beste krachten wijdde in dienst van de parochiekerk „St. Laurentius". Een daverend applaus laaide op, toen de pastoor haar een onderscheiding uitreikte. Doch hierbij bleef het niet. Ook de Vrouwengilde wilde in de huldiging niet achterblij ven en derhalve werden door enkele vertegenwoordigers van de bond ge leid door mej, Dotreppe, bloemen aan de jubilarisse overhandigd. De avond werd besloten met mu ziek en zang. De B.J.B. meisjes van Basseveide brachten enkele humoris tische sketches, waarmede zij veel suc ces mochten oogsten. schillende genodigden aanwezig, zoals de Burgemeester, de geestelijke advi seur, de leden van de Boerenbond ae Jonge Boerenstand, de Boerinnenbond enz. Na opening door de heer A. de Waai die de aanwezigen een welkom toe sprak, speciaal de landbouwconsuleni, de heer van Dijk uit Schoondijke, be handelde de heer van Campen een ac tueel onderwerp, nl. de verzuchting van vele boeren en belanghebbenden: Is er nu ieder jaar een nieuwe ziekte? Duidelijk werd aangetoond, dat dit zeker niet het geval is; wel het feit, dat men nog regelmatig nieuwe ziekten ontdekt. Wist men 20 jaar geleden niet wat trips was en bestempelde men die ziekte kortweg met „kwade koppen" de laatste jaren is men pas kunnen overgaan tot intensieve bestrijding daarvan. Zo heeft men vorig jaar de knopmade-ziekte onder erwten leren kennen, iets dat men vroeger gewoon weg „verwateren" van de erwten noemde. Uitvoerig ging spreker in op de be- strijdingsmethoden van de tegenwoor dige tijd, die practised allemaal koper- of kwiksamenstellingen tot bestrij dingsmiddel hebben, dus vergif. Men vraagt zich terecht af, of dit proces tot in lengte van dagen kan doorgaan. Steeds maar meer vergiftige stoffen aan de bodem toevoegen, moet uitein delijk tot schadelijke invloeden leiden voor mens en dier. Het zal een zware en moeilijke taak zijn voor onze land bouwdeskundigen in Wageningen om door studie en onderzoekingen te kun nen komen met andere bestrijdings middelen. Hierna kwam de heer van Dijk aan het woord, die nog even inging op het geen door de heer van Campen was behandeld. Hij zou trachten deze avond wat te veraangenamen op een leerzame wijze en zou daartoe enkele films draaien. Omdat er in dit gezel schap ook dames aanwezig waren meende hij goed te doen te beginnen met de wijze waarop ons dagelijks brood werd en wordt gebakken. Aan de hand van mooie toepas selijke plaatjes gaf spreker een zeer interessante uiteenzetting van de wijze warop in de loop der tij den het malen en bakken van ons broodgraan geschiedde. Nog werden vertoond een film over de moderne vlastrekmachines, het beweiden in de tegenwoordige tijd, het inkuilen van gras volgens de heden bekende drie methoden en rot slot: Koe één man een modern geoutilleerde boerderij in Amerika kan exploiteren, daarbij al leen in de drukste perioden geholpen door een tweede man. Terecht wees spreker er op, dat de mens, die onder deze omstandigheden dagelijks werkt, zelf per saldo een deel van een machi ne dreigt te worden, daar, waar alle poëzie van het boerenleven ton eenen- male vreemd is. De heer de Waal dankte de lana- bouwconsulent, voor de wijze, waarop hij deze avond had verzorgd en de heer van Campen voor de gegeven lessen. Hij sprak tevens de hoop uit, dat onze boeren de noodzakelijkheid zullen inzien, zich op de hoogte te blijven houden van de diverse proble men in de landbouw. Koewacht Ouderavond Door de Nat. Chr. School werd in Hotel „de Eenhoorn" een ouderavond georganiseerd. De heer D. Geuze opende als voorzitter de bijeenkomst Door het Hoofd der Schoool A. Fondse werd het onder werp behandeld „Straffen in huis en op school" Door de' leerlingen werden enige voordrachten verzorgd. Voorlichtingsavond. Door de Stichting voor de ontwikkeling van de machinale landbouw werd een ont wikkelingsavond gehouden in hotel „de Eenhoorn". Ir. A. P v. d. Vlies gaf aan de hand van een kaart van Suriname een over zicht van de ontwikkeling van dit Rijksdeel. Met film en lichtbeelden werd een en ander verduidelijkt. Biervliet DIJKLEGER GEVORMD Ook in onze gemeente is thans een dijkleger in wording. De algemene lei ding wordt toevertrouwd aan de heer de Ouden. GEZELLIGE AVOND P.V. HOOP In café „Willem Beukelsz." hield de P.V. Hoop haar jaarlijkse gezellige avond. Het ging er ook dit jaar weer gezellig naar toe en na de gratis prijs- kaarting werd de maaltijd het sein voor de algemene gezelligheid. Met een lach en een dans werd de avond gevuld. Graauw EINDLES CURSUS IN PLANTENZIEKTEN Donderdagavond had de eindles plaats van een door de heer van Cam pen gegeven cursus in de plantenziek ten. De cursus werd gegeven op ini tiatief van de plaatselijke afdeling van de Boerenbond en mocht zich in een verdiende belangstelling verheu gen. Voor deze bijeenkomst waren ver- OUDSTE INWONER OVERLEDEN Vorige week is in onze gemeente de oudste inwoner overleden, n.m. de heer August van Damme, die de leef tijd had van 97 jaar. August is steeds een kras oudje geweest. Een bewijs hiervan is, dat hij tot voor een paar jaar nog steeds een trouwe sup porter was van de V.V. Koewacht. Thans is alhier de oudste inwoonster Mevr. Maria Stefania de Bock, die 17 Maart a.s. 94 jaar wordt. De oudste inwoner is thans de heer Seraphien Martens, die 11 Febr. 1.1. 90 jaar ls geworden. Clinge Overgeplaatst. De Ambtenaar van 's-Rijks Belastingen, de heer J. Mo lenkamp is met ingang van 1 April a.s. overgeplaatst naar Amsterdam. (Advertentie) ANTWERPEN. Kon. Nederl. Schouw burg. 20 uur: Opsporingsbrigade 21. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 19.30 uur: Het meisje zonder ziel, Een man of de strijd tegen de dood. HULST. Bioscoopgebouw, 20 uur: Per dozijn blijft voordeliger. OOSTBURG. Ledel, 20 uur: The Snows of Kilimanjaro. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 20 uur: Suzanne. TERNEUZEN. Luxor, 20 uur: De eer biedige lichtekooi. ZUIDDORPE. Café Centraal (P. de Smet), 17 uur: Schieting. ANTWERPEN. Kon. Vlaamse Opera, 19.30 uur: Lohengrin. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 20 uur: De twee Torreani's. TERNEUZEN. Luxor, 20 uur: Zoek de zon op. HULST. Bioscoopgebouw, 20 uur: Per dozijn blijft voordeliger. door William Byron Mowery 2) Pogend haar thuis te brengen, staar de hij naar de lichtreflexen in haar zijige bruine haar, 't vastberaden kin netje en de gebruinde wangen. Hij dacht terug aan zijn drie jaren aan de universiteit, aan zijn jeugd in de ber gen, aan Athabasca en de verschillen de baantjes die hij bekleed had en pro beerde zich te herinneren waar hij haar ontmoet had, maar zijn geheugen liet hem in de steek. De gehele houding van het meisje gaf Alan de overtuiging dat zij een ernstig persoontje was en zich het be staan van de liefde niet bewust. „Een bijdehandje", taxeerde hij haar. „Han den thuis! Afblijven! Ik wed, dat zij, als zij ging studeren, een Phi Beta zou zijn", (een studentenorganisatie). Doch daarna ontdekte hij sporen van vermoeidheid en zorgen op haar gezicht en voelde meteen medelijden. De bloemenslingers en de heersende netheid verrieden duidelijk, dat zij de factorij alleen dreef. Als om zich te verontschuldigen voor de storing, kuchte hij en nam zijn gedeukte hoed af. „Pardon ik zou graag een paar dingen kopen, als u goudstof aanneemt. Baar geld heb ik niet." Het meisje keek op. Onder de blik van haar bruine ogen werd Alan zich zijn gelapte kleren en ongeschoren ge zicht bewust. Maar het meisje bleek niet critisch, eerder vriendelijk, hetzij wegens zijn beleefdheid of door de on bewuste aantrekkingskracht tussen jeugd <?n jeugd. Hun blikken ontmoetten elkaar en voor de tweede maal in tien minuten vond Alan iemand, die hij op het eer ste gezicht mocht lijden. „Wij nemen stof", antwoordde het meisje en nam een weegschaaltje van onder een glazen stolp. „De laatste zomers wordt er veel goud gewassen langs de Sulteena en we krijgen meer stofgoud dan bont tegenwoordig." Zij bracht het tere instrument in gereedheid en keek weer naar hem op. Met gefronste wenkbrauwen bekeek ze hem van het golvende haar tot de eeltige handen en terug tot de open, grijze ogen. Alan voelde dat ook zij zich poogde te herinneren waar zij el kaar vroeger gezien hadden. „Hoeveel stof wilt u gewogen heb ben, meneer „Laramie", vulde Alan aan voelend dat zij naar Alan zijn naam viste. „Voor vijf dollar, alstublieft." Bij het horen van zijn naam gaf zij een schokje van herkenning. Alan be sefte, dat zij wel wist wie hij was en het enkel door zijn baard en have loze kleren kwam, dat ze hem niet terstond herkend had. Maar hij kon haar nog steeds niet thuisbrengen en tot zijn teleurstelling ging zij er niet verder op in. Zijn 'aandacht was zozeer op het meisje gevestigd, dat hij niet opmerk te. dat het leren zakje verdacht licht was toen hij 't uit de knapzak nam. Eerst toen hij iets van de inhoud op het ivoren schaaltje liet glijden, be merkte hij dat er iets niet in de haak was. In plaats van goud vloeide zwart zand naar buiten. Verbluft staarde Alan naar de grove korrels. „Wel voor de drommel!" riep hij binnensmonds. Haastig stort te hij nog wat uit en ook dkt was zwart. Hij opende het zakje geheel en keek erin en zijn gezicht werd grauw. Met bevende vingers stortte hij de ge hele inhoud uit. Het was allemaal zand. Sprakeloos, weigerend zijn ogen te geloven, staarde hij naar het hoopje zand naar het meisje naar hes zand, verdoofd door het wonder, dat zijn goud in waardeloos zand had om getoverd. „Grote God!", stamelde hij einde lijk. „Waar is mijn goud gebleven?".... De omstanders, die voelden dat er iets gaande was en die nader waren gekomen, vermoeden dat de vreemde ling comedie speelde en de zaak wilde oplichten, maar Joan Hastings wist wel beter. Beslist en kalm pakte zij de zaak aan. „Weet u zeker", vroeg zij Alan, „dat u uw goud in dat zakje bewaar de?" „Ja ja zeker", stamelde Alan, geheel in de war door het tragisch verlies. „Waar bewaarde u dat zakje me neer Laramie?" „Hier in mijn knapzak. Ik had het altijd naast me ook terwijl ik werk te". Joan viel hem in de rede. „Wanneer hebt u voor het laatst in het zakje gekeken en geconstateerd dat uw goud er nog in was? Denk goed na." „Gisteren. Gistermiddag nog. Ik keek er elke dag in, de hele zomer...." „Een ogenblikje. Hebt u iemand ont moet tussen gistermiddag en nu?" Haar kalme en logische ondervra ging bracht Alan tot zichzelf en hij trachtte na te denken! „Ik ja, ik onmoette... Dat was gisteravond aan de mond van de Dun bar. Tegen donker kwam hij in mijn kamp, leende wat eten en kookte op mijn vuur en we praatten nog een beetje voor het slapen gaan. Toen ik vanmorgen opstond was hij al weg. Maar luister eens hij kan mijn goud niet hebben weggenomen. Ik sliep met de knapzak onder mijn hoofd." „Wie was die man?", vróeg Joan. „O, het was was... nu ik er over denk heeft hij zijn naam niet gezegd en ik heb er niet naar gevraagd. Ik noemde hem gewoon „kameraad"." Joan Hastings keek Alan een ogen blik medelijdend aan. „Die man heeft u bestolen mr Lara mie. U had ver geroeid, u was moe en sliep vast en zo kon hij uw goud weg nemen zonder u wakker te maken. Hij verving het goud door zwaar zand, op dat u uw verlies niet zoudt bemerken voordat het te laat was." (Wordt vervolgd). DINSDAG 9 MAART 1954 HILVERSUM I. 402 METER. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.25 V. d. huis vrouw. 9.30 Waterst. 9.35 Gram. 10.50 V. d kleuters. 11.00 R.V.U.: Prof. Dr. D. H. Wester: „Plastics". 11.30 V. d. zieken. 12.00 pianorecital. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland. 12 40 Orgel en piano. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Dansmuz. 14.00 „Wij ontdek ken Amerka''. 14.30 Gram. 14.40 School radio. 15.00 Gram. 15.15 V. d. vrouw. 15.45 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Instr. sext. en soliste. 17.50 Mil. caus. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.25 „Paris vous parle". 18.30 R.V.U.: Prof. R. W. Broekman: „De mo derne mens onder hoogspanning". 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Mil. ork. 19.30 Motet- tenkoor. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.35 Lichte muz. 21.55 Meded. 22.00 Gram. 22.05 Dansmuz. 22.45 Buitenl. overz. 23.00 Nws. 23.15 „New York calling". 23.20-24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 METER. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kalender. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvr. 9.40 Gram. 10.00 V. d. kind. 10.15 Schoolradio. 10.45 Gram. 11.00 V. d. vrouw 11.30 Schoolradio. 11.50 „Als de ziele luis tert", caus. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch- conc. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Pianoduo. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Amus. ork. en soliste 14.00 Franse muziek. 14.30 Gram. 15.30 Ben je zestig? 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.45 Rege- ringsuitz.: Drs B. van Eldik: „Nederland en de wereld: Indonesië als afzetgebied voor en leverancier van Nederland". 18.00 Lichte muz 18.20 Sportpraatje. 18.30 „Dit is leven", caus. 18.45 Alt en piano. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.19 Gram. 19.15 Radio Onderwijs Congres. 19.30 Gram. (In de pauze: plm. 19.50 „Vader doet de vaat"). 20.23 Radio Onderwijs Congres. 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Viool en cla- vecimbel. 21.50 Gram. 21.55 Radio On derwijs Congres. 22.20 Gram. 22.38 Radio Onderwijs Congres. 22.45 Avondgebed en liturg, kalender. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Omr. ork. BRUSSEL, 324 METER. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 14.00 Schoolradio. 16.00 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V. d. kleuters. 17.30 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Jeugd en muz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Verz. progr. 20.15 V. d. vrouw. 21.00 Vlaamse muz. 21.30 Ork conc. 22.00 Nws. 22.15 Zang en piano. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL, 484 METER 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.20, 14.45 en 15.00 Gram. 16.05 Lichte muz. 18.30 Koorzang. 18.15 en 19.15 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 21.30 Idem. 22.00 Nws. 22.15 Ork. conc. 22.55 Nws. na liefjl Wor| dat i elka;| den deelt! zelfs Aalstl N.V. Huli persone Broeck, L. Delatl C. Buijzl Hamelinl Storp, jl jarig jutf Name! de dire kantoorl hun jufcj memoreer het troul volle iarl Ook ciaal vea jaar de zijn beh| In zijr op. dat Delattre L te hebbel hij vers scheiden,| verband om welkl der harte de mi.ilpa Tenslotl overige ■waarderij durende hebben keling, bi fabriek. I Als tasl bileum wl medaille, f waardeeriL overhand! ZuA B

de Stem | 1954 | | pagina 2