Egypte krijgt spoedig algemene verkiezingen Familie Heydeman (Los Angeles) kroop door oog van een naald Naguib„Eens zal de wereld alles weten... Drukke dagen voor de boeg NEDERLAND KLOPTE ENGELAND (1-0) HAAGSE TYPISTE IN HAAR KAMER VERMOORD Vriend John bleek handelaar in blanke slavinnen Voorbeeld van Abbé Pierre sloeg in Semjonow verwerpt Westelijk voorstel Nationalisten pleegden verzet Dank zij een vleugje argwaan Stille Omgang in Amsterdam r DAGBLAD VOOR ZEELAND NASSER HOUDT VREDESHAND UITGESTOKEN Regering gaat daklozen helpen r>n .Niet fascistisch meer Nu en dan regen 5 MAU-MAU-LEIDER GAF ZICH OVER Zaak voor de Duitsers, meent hij DE Uitstel van Belgische verkiezingen Hospita deed lugubere vondst Waarschijnlijk gewurgd Kardinaal Massimi overleden Royaal aanbod Nieuwe Nederlandse Missie-Bisschop Vermist vliegtuig bij Nice gevonden Koningin nam geen risico 94e JAARGANG No. 20972 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. - Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent. Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland M A A N D A G 8 MAART 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) FyE noodkreet van Abbé Pierre in Parys heeft krachtig geklonken Deze week gaat Frankrijk een rente loze lening uitgeven, om de bouw te bckostigeii voor woonruimte voor daklozen. De eerste tranche van die lening zal niet minder dan 5 milliard francs bedragen. Radio, pers en tele visie hebben hun medewerking toe gezegd bij de propaganda-actie die ge voerd gaat worden. Het comité van aanbeveling telt on der zijn leden o.m. de Franse presi dent, de voorzitter van de Nationale Vergadering, kardinaal Feltin en Ab bé Pierre, de moderne Franciscus, die het eerste dorp voor daklozen bouw de in zijn land. DE COMMUNISTEN in Oost-Duits- land kunnen een nieuw partij-statuut tegemoet zien, dat van hen de strik- ste gehoorzaamheid zal vragen en strenge inachtneming van de partij discipline. EEN PROTESTANTS kerkje te Eef- de, onder Zutphen, is geheel uitge brand. Ook het kostbare orgel ging verloren. De schade wordt op hon derdduizend gulden geschat. NEDERLAND moet de grond, die het bij de grenscorrecties kreeg, te ruggeven, aldus de premier van de West-Duitse staat Noord-Rijnland- Westfalen. Hij achtte de correcties in strijd met de rechten van de mens, „die ook op politiek gebied gelden". NATIONALISTISCH CHINA heeft geprotesteerd tegen het houden van de conferentie van Genève, waar ook communistisch China vertegenwoor digd zal zijn. Bij voorbaat zegt het geen enkel besluit te zullen erken nen. VIER ZUID-KOREAANSE jager bommenwerpers, waarvan er een werd bestuurd door de brigade-gene raal, die de le groep Koreaanse oor- J?£sv'ie£®rs opleidde, W01"den vermist. Waarschijnlijk gingen ze in zwaar weer verloren. EEN ZWEEDSE vissersboot, met een zeskoppige bemanning, is voor de Noorse kust vergaan. De lijken van twee der opvarenden heeft men ge borgen. IN EEN VERGADERING, die werd bijgewoond door de voorzitter en se cretaris van het hoofdbestuur, heeft de kring Groningen van de K.V.P. de moeilijkheden met betrekking tot de groslijststemming opgelost. De vier bestuursleden, die zich zouden terug trekken, kwamen op dit besluit terug. J}E EGYPTISCHE PREMIER, Abdel Nasser, heeft meegedeeld dat de Revolutionnaire Raad, in afwijking van het aanvanke lijke plan, heeft besloten tot algemene verkiezingen, teneinde de constituante in staat te stellen, 23 Juli a.s. bijeen te komen. Deze grondwetgevende vergadering zou hetzelfde aantal leden hebben als de vroegere Kamer van Afgevaardigden. De staat van beleg zou nog voor de verkiezingen worden opgeheven Sommigen menen dat het nog slechts een kwestie van dagen zal zijn. Nasser is Zondag Militaire Gouverneur van Egypte geworden, een post die tevoren bekleed werd door president Naguib. Hij bezit thans bijzondere volmachten, voortvloeiend uit de in 1952 afgekondigde nood toestand. Zelf verklaarde hij echter, dat de leden van de Revolutionnaire Raad binnenkort hun militaire functies zullen prijs geven. A LLES WIJST EROP, dat de Egyp- tische regering zo spoedig moge lijk de lucht wil zuiveren van bestaan de spanningen en voor de buitenwe reld de indruk wil wegnemen als zou den de gebeurtenissen van vorige week op innerlijke zwakte duiden. Op zijn eerste persconferentie, sinds hij in zijn waardigheid van president werd hersteld, heeft Naguib meege deeld, dat „eens het hele verhaal van recente gebeurtenissen in Cairo aan de wereld zal worden meegedeeld. Hij deed een beroep op alle Egyptenaren om mee te werken aan het herstel van het parlementair leven, op basis van en nieuwe grondwet. De constituante zou volledige wet gevende bevoegdheden krijgen, maar er was nog niet beslist, of zij 't recht zou hebben, het vertrouwen in de re gering op te zeggen. Politici van het oude en het nieuwe bewind zouden zich candidaat kunnen stellen. VERZOENING. TNMIDDELS is een uitgebreide am nestie afgekondigd voor belang rijke politieke gevangenen. Nasser deelde mee, dat zij gezien moest wor den in verband met de terugkeer van Egypte tot het constitutionele leven. Hij toonde zich zeer verzoeningsge zind. Onder degenen, die amnestie krygen behoren o.a. de gewezen Wafd- lcider, Foead Serag Eldin en de op perste leider van de ontbonden „Mo hammedaanse Broederschap". De voormalige politieke partijen zullen in elk geval ontbonden blij ven, aldus Nasser. In Cairo acht men het echter niet onmogelijk, dat deze partijen met nieuwe programma's, on der jongere leiderg, terug zullen trach ten te komen. Toen Nasser meedeelde, dat Egypte te allen tijde bereid is tot besprekin gen met de Britten, voegde hij daar met een wrange glimlach aan toe: „de heer Churchill kan nu niet zeggen, dat onze regering fascistisch is Inmiddels is de ontslagaanvarge van majoor Salah Salem, die zich nogal hatelijk over Naguib had uitgelaten, afgewezen. Verscheidene communistische lei ders in Egypte blijken gearresteerd te zijn, waarmee naar van offi ciële zyde verklaard wordt de grootste communistische organisatie in Egypte onschadelijk is gemaakt. Uit Syrië komt het bericht, dat ook daar verkiezingen worden voorbereid. PRINS BERNHARD IN WASHINGTON IN ZIJN Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, deelt mi nister Donker mede, dat te ver wachten zijn: voorontwerpen in zake de Stichting en Adoptie, een wetsontwerp omtrent 't afgeven van bewijzen van goed zedelijk gedrag, een wetsontwerp ter ver hoging van de rechtsbescherming tegen de overheid, wettelijke voor zieningen inzake dierenbescher ming. DE HUIDIGE PREMIER van Azer- beidsjan, Koelief, waarvan de laatste tijd niets meer werd vernomen, wordt opgevolgd door zijn voorganger Ra- guinof, zo heeft radio Moskou nu mee gedeeld. HET IS NU BEKEND wie Vrydag in Marrakesj de sultan van Marokko naar het leven stond. Een 25-jarige automonteur blykt het geweest te zijn die Ahmed ben Ali ben Mohammed heette. 11000 METER onder de zeespiegel hopen Franse marine-deskundigen te kunnen afdalen met een nieuw duik- toestel, dat momenteel wordt ont worpen. LOUIS ZIMMERMAN, oud-eerste concertmeester van het Concertge bouworkest, is te Amsterdam op 80- jarige. leeftijd overleden. DE ZOON van aartshertog Frans Fer dinand, die in 1914 te Serajewo werd vermoord, is Vrijdag te Graz op 50- jarige leeftijd overleden. VRIJDAG is te New-York een grote partij wapens van Amerikaanse ma- kelijk gevonden. Naar aanleiding daarvan zijn twee Cubanen gearres- i beb?ren tot een organisatie welke gekant is tegen het bewind van raalhBatfstaPreSident ™n Cuba' Se"e" DE REGERING van Laos is afgetre den. De koning heeft het ontslag van zijn regering aanvaard. Weersverwachting geldig tot vanavond: t Veel bewolking met nu en dan regen. Vrij krachtige tot matige t Zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als giste- J ren. t Heden: Zon onder 18.31 uur. Maan onder 23.54 uur. Morgen: Zon op 7.10 uur. Maan op 8.00 0 uur. f Later tijd voor alle vrienden DRINS BERNHARD, die momenteel de Verenigde Staten bezoekt, is bij zyn aankomst te Washington har telijk ontvangen. Een erewacht van leger, luchtmacht en marine stond te zyner eer aangetreden en president Eisenhower ontving de Prins op het Witte Huis. Hij gebruikte met hem de lunch, in tegenwoordigheid ook van generaal Alfred Gruenther, bevelhebber van de strijdkrachten van het Atlantische Pact in Europa, Bedell Smith en Mil ton Eisenhower, een broer van de pre sident. De Prins heeft drukke dagen voor de boeg. Via de Nederlandse ambassa de in Washington heeft hij daarom ge vraagd, dat men hem onderweg niet teveel zal ophouden. Hij heeft graag zo weinig mogelijk publiciteit in de Amerikaanse kranten. Later, als hij het minder druk heeft, hoopt hij hen rustig te kunnen spreken, zegt hij. Wellicht zal de Prins van 16 Maar't tot 18 Maart een bezoek aan Mexico brengen. Voor hij naar Nederland terugkeert zal hij nog een dag of vier in New- York vertoeven. Ander bendehoofd gevangen genomen TN HET afgelopen weekeinde heeft een Mau-Mau-generaal zich over gegeven en is 'n andere gevangenge nomen. De Mau-Mau-leider dc zich te Njeri overgaf aan de regering van Kenia, is „generaal Tanganyika", een van de 26 leiders op wie de door Brit ten gevangengenomen „gen. China" een beroep heeft gedaan zich over te geven. „Generaal Tanganyika" voerde het bevel over een bataljon van „gene raal China" in het gebied van de berg Kenia. Hij stond bekend als een van de meest meedogenloze bendeleiders. De gevangen genomen- Mau-Mau- leider is „generaal Katanga". Hij viel in het gebied van de berg Kenia ge wond in handen van de politie. Prins en president begrepen elkaar Sovjet-Russische Hoge Commis saris in Duitsland, Semjonow, heeft het Westelijke voorstel tot het voeren van viermogendhedenbespre- kingen inzake de verlichting der ge volgen van Duitslands verdeling, van de hand gewezen. De onderwerpen, die de Westelijke Hoge Commissaris sen willen bespreken, vindt hij, kun nen het best door de Duitsers zelf be handeld worden. Semjonow herhaalde het voorstel, dat al ter conferentie van Berlijn werd gedaan: de vorming van aparte Oost-West-Duitse commissies voor di verse problemen. De Westelijken wil den deze problemen behandeld zien in een conferentie van de vier Hoge Commissarissen en de vier comman danten van Berlijn. Duitse deskundi gen zouden dan mogen meepraten. De voornaamste onderwerpen, die op de agenda zouden komen, betrof fen het goederenvervoer tussen Oost en West, dat minder gecompliceerd zou mogen zijn. Linkse partijen verzetten zich tegen „katholiek" verdrag DE linkse partijen in België voeren momenteel in de Kamer een ern stige obstructie-politiek tegen het wetsontwerp, houdende goedkeuring van het nieuwe verdrag tussen Bel gië en de Heilige Stoel, dat de Kerkc- lyke organisatie in de Congo regelt. In verband hiorrÖëe boudt men bet te Brussel niet voor onwaarschijnlijk, dat de homogeen katholieke regering zal besluiten, de verkiezingen op een later tijdstip te houden dan 11 April. Deze datum was aanvankelijk ge noemd. Deining in Portorico DORTORICAANSE nationalisten hebben zich Zaterdag twee uur gewapenderhand in hun hoofdkwar tier te San Juan de hoofdstad van het eiland, verzet tegen de politie, die 38 van hen arresteerde wegens schen ding van de wet inzake ondermijnen de activiteit. De politie maakte van traangasbommen gebruik om de na tionalisten, die van vuurwapens ge bruik maakten, tot overgave te dwin gen. Alle gearresteerden, onder wie 5 vrouwen, worden thans onder zware bewaking in de staatsgevangenis bij San Juan gevangen gehouden. Onder hen bevinden zich vooraanstaande lei ders, die aan de opstand van 1950 heb ben deelgenomen. Zeven leiders van de Portoricaanse communistische partij zijn Zondag eveneens in hechtenis genomen op be schuldiging van schending van de wet waarbij oproerige activiteit wordt verboden. Jj^EN JONGE VROUW, die een kamer bewoonde in de van Kinsbergenstraat te Den Haag, is in de nacht van Zaterdag op Zondag met geweld om het le ven gebracht. Haar hospita trof haar 's morgens dood op béd aan. Het meisje was gekleed in een ochtendjas. Men vermoedt, dat zij is gewurgd. De kamerverhuui ster, die de lugu bere vondst deed, deelde mee, dat het slachtoffer de 31-jarige typiste Y. v. d. P. was, een Indisch type, met een lief en rustig karakter. Niets wees erop, dat er moeilijkheden geweest zouden zijn, die aanleiding hadden kunnen geven tot de moord. De politie, die onmiddellijk met het onderzoek begon, stelde vast, dat er in de kamer sporen waren van een worsteling, die I^ARDINAAL Massimo Massimi, die reeds verscheidene jaren ziek was, is overleden. Het kardinaalscol lege, dat sedert het consistorie van Ja nuari 1953 voltallig was, telt nu dus 69 leden. Kardinaal Massimi werd op 19 April 1877 te Rome geboren en zijn gehele carrière heeft hij in de Ro meinse curie gemaakt. Hij was deken van de Rota en na zijn verheffing tot kardinaal door Paus Pius de Elfae in 1935 werd hij benoemd tot voorzitter van het Kerkelijk Hof van cassatie. pETUIGE EEN BRIEF, die het hoofd van het gezin aan zijn zoon in Zaandam heeft geschreven, heeft de familie Heydeman, bestaande uit man, vrouw en twee dochters van resp. 16 en 18 jaar, in Los Angeles' (V. S.) een avontuur beleefd, dat de arrestatie tot resultaat heeft ge had van een Amerikaanse handelaar in blanke slavinnen. De familie, afkomstig uit Utrecht, was naar Amerika geëmigreerd, waar zij een voorlopig onderdak kreeg bij Nederlandse kennissen, die daar reeds geruime tijd wonen. Teneinde de beide dochters aan een betrekking te helpen, plaatste vader Heydeman een advertentie, waarin vermeld werd, dat twee Nederlandse meisjes, juist in Amerika aangekomen, een betrekking zochten bovendien nog toezegde, dat zij voor lopig wel haar intrek in zijn woning mocht nemen. Nog diezelfde avond maakte John met de vader en de dochters een auto tocht om de gesloten overeenkomsten te vieren. Al waren de Nederlanders zich er van bewust, dat in het land der onbegrensde mogelijkheden de fortuin iemand soms plotseling kan toelachen, enige twijfel rees toch reeds diezelfde dag bij moeder Hey deman, die voor alle zekerheid het nummer van de auto noteerde, toen ze haar man en dochters zag vertrek ken. Ten onrechte, dacht ze 's avonds, want John bracht hen allen keurig terug. IN DE VAL pTR kwamen 70 aanbiedingen op. Be sloten werd met een man, die zich aandiende als John. in zee te gaan. Deze John bood vader Heydeman een betrekking van 60 dollar per week aan bij de filmmaatschappij Para mount. waarin hij, naar hij zeide, ge- ipteresseerd was. Voor de oudste dochter, Else, wist hij een betrekking als verkoopster in een broodwinkel, die zijn eigendom was en waarbij zij 75 dollar per week zou verdienen. Aan het jongste meisje, Marie, bood hij tot slot 35 dollar per week aan, indien zij zijn huishouden zou willen doen. Hij vertelde, dat hij een zoontje had en dat zijn vrouw hem 'had verlaten. Het leek allemaal te mooi om waar te zijn, zeker toen John de familie JOHN verscheen weer, weldra de volgende dag gevolgd door twee zijner vrienden, die Else en Marie aanboden in een auto te stappen om John's huis en broodwinkel te gaan bekijken. De sluimerende argwaan groeide bij de ouders aan. Zij ston den dit niet toe. John stelde daarna voor, dat de familie bij hem in de auto zou stappen, ook hierop gingen de Nederlanders niet in. Onverrichterzake verdween John met zijn twee vrienden, waarna va der Heydeman zich voor het verkrij gen van inlichtingen tot de politie wendde. Men toonde hem enkele fo to's. Uit een daarvan herkende onze landgenoot John, die in werkelijkheid Jack Nestor bleek te heten, juist uit de staatsgevangenis was ontslagen en een straf had moeten ondergaan we gens handel in blanke slavinnen. Op advies en verzoek van de re cherche verleende de familie enige medewerking bij de nieuwe arrestatie van Nestor. John belde de volgende dag Marie op en vroeg haar of ze zin had een autotochtje met hem te ma ken. „Kom me maar halen", ant woordde zij. Toen hij dat deed liep hij in de val. In drie wagens waren de rechercheurs gearriveerd en had den het huis omsingeld. Hij is inmiddels verhoord en heeft volgens de brief van vader Heyde man een bekentenis afgelegd. Met Pa ramount of een broodwinkel had hij niets te maken. Het was er hem om te doen geweest de meisjes en des noods ook de ouders naar Mexico te ontvoeren. Naar zijn handlangers wordt gezocht. voor het bed had plaats gehad. Verder bleek de hele kamer te zijn overhoop gehaald. De poli tie acht het daarom niet uitge sloten, dat de dader naar geld heeft gezocht. De kamer van mej. v. d. P. ligt aan de achterzijde van het huis, gelijk vloers. In een uitbouw wonen twee andere dames eh de hospita, met haar zoon heeft vèrtrekken aan de adhterkant. Totnutoe heeft men nog niets kun nen vinden, dat aanwijzingen geeft omtrent de zekere oorzaak van het gebeurde. pATER A. H. Konings S.M.A., Apos- tolisch Administrator van het bis dom Keta, (West-Afrika), is benoemd tot bisschop van dit diocees. Hij volgt Mgr Holland op, die wegens gezond heidsredenen ontslag heeft moeten nemen. De nieuwe bisschop zal zich voor een zeer zware taak gesteld zien, aan gezien zijn vruchtbaar gebied 700.000 inwoners telt. £)E onophoudelijk neerstromende regen van een trieste Maartse Zondag was niet in staat het voet- balvuur in het Feijenoord-stadion te Rotterdam te doven. Er werd gespeeld met groot enthousiasme, vooral door het Nederlandse Elf tal, dat door deze geestdrift de En gelse Amateurs met een 10 ne derlaag naar huis kon sturen. Het was Bennaars, de uitstekend spe lende Bergenaar, die kort voor het einde van de wedstrijd het enige doelpunt van deze ontmoeting maakte. Een opluchting voor de op doelpunten beluste supporters, die zich er al bijna mee hadden ver zoend- dat de beide nullen op het score-bord zouden blijven staan Het winnende doelpunt: v.l.n.r Farrere, die kennelijk een jammer kreet slaakt, Bennaarsjuichend, juist zichtbaar achter Adams, Topp, de verslagen doelman Brown en boven de bal McGhee. Geen overlevenden HET wrak van het Amerikaanse vliegtuig, dat sinds Donderdag werd vermist en dat op weg was van Rome naar Bitburg (W.-Duitsland), is inderdaad gevonden in de buurt van Nice. Het ligt tegen een berghelling op 2500 meter hoogte. Er blijken geen overlevenden te zijn. Alle slachtoffers van deze vliegramp, 16 passagiers en 4 leden der bemanning, waren Amerikanen. RUIM 244)00 DEELNEMERS Vóór het aanbreken van de dageraad op Zondag, was weer het eerste legioen biddende mannen en jongens door Amsterdam getrokken. Naar schatting ruim 24.000 deelnemers aan deze eerste Stille Omgang waren uit alle richtingen samengekomen. Zelfs uit 't buitenland, met name uit België waren bedevaartgangers aanwezig. Niet minder dan 19 extra treinen wa ren door de spoorwegen ingelegd. De processie passeert hier de Gods lamp in de Kalverstraat, in de omgeving waarvan zich het Heilig Mirakel heeft voltrokken. J^/JAATREGELEN om het sa menkomen van grote me nigten te vermijden, in ver band met het gevaar van be smetting met kinderverlam ming, werden geheel in de wind geslagen toen Koningin Elizabeth van Groot-Brittan- nië en de hertog van Edin burgh met de koninklijke trein in Castlemaine, in de Australi sche staat Victoria, arriveer den. Honderden schoolkinde ren bevolkten het perron van het station en de burgemeester las zijn welkomsttoespraak voor, ondanks de program ma- wijziging volgens welke hij de tekst van zijn rede zonder meer aan de particuliere se cretaris van de Koningin had moeten overhandigen! De Koningin deed de burge meester. door middel van haar secretaris, haar antwoord-toe- spraak onvoorgelezen toeko men. De journalisten in de trein was verzocht binnen te blij ven-

de Stem | 1954 | | pagina 1