Zes de -en=een-halve eeuw geleden woed de slasf aan de Gouwe Zionisten en Sovjets: water en vuur WORDT AMERIKA BEDREIGD DOOR GUATEMALA? ELISABETH BAS Crete firthtvMw* vom kleine mensen Jan van Renesse voerde de Vlamingen aan De eeuwige vluchteling: JONKER WILLEM prijsvraag Anti-semitische oppositie tegen Joodse kolonialisatie j Woning, bewoners en keuze In midden-Amerika zou een rode republiek liggen Zierikzee ivas onneembaar AANBESTEDINGEN EXAMENS Interessant feit voor sigarettenrokers! Economische basis totaal gewijzigd Herrie om grondfruit en communisten C01SFLICT VELE COMPLOTTEN 4 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 6 MAART 1954 4 JN Maart 1304, bijna 650 jaar geleden dus, woedde de slag aan de Gouwe. Wat niemand verwacht had, was toen gebeurd. De Vlamingen hadden bij Kortrijk een geweldige overwinning be haald op de Franse ridders, die geharnast op hun gepantserde paarden tot nu toe elke tegenstand van het slecht bewapend voet volk hadden gebroken. Honderden gulden sporen werden in de Bloedmeers door de overwinnaars buitgemaakt. Onmiddellijk gingen de Vlamingen allerwegen tot het offensief over. Niet al leen veroverden zij enkele steden in het Noorden van Frankrijk, en zagen een tegen hen optrekkend leger weer snel afdeinzen, maar ook in Henegouwen boekten zij successen. De Henegouwer, Willem van Avesnes, was een der bondgenoten van de Franse koning geweest en zijn oudste zoon had zowel zijn gulden spoor als zijn leven verspeeld in de slag bij Kortrijk. T)EZE Willem was tevens de eerste in de serie graven van het Hene gouwse huis, die over Holland en Zee land regeetden. andaar dat dc Vla mingen zich ook naar het Noorden wendden. Willem had hen vóór wi'ien zijn, maar dit was hem niet gelukt. Wel was uit de haven van Arnemuiden op Walcheren een vloot gevaren van schepen der Hollandse en Zeeuwse steden, waarop ook jonker Willem, zijn zoon, zich had ingescheept. Een opkomende storm dwong deze vloot echter naar haar basis terug te keren. In deze mislukte tocht zagen vele ste den een voorwendsel om hun schepen terug te trekken, terwijl de beman ning van andere koggen, die aan land was gegaan om te passagieren, rond uit weigerde om opnieuw te gaan va ren. Inmiddels was een Vlaamse vloot uit Brugge vertrokken. Handig lave rend tegen de wind in. voeren de schepen door het Zwin, staken de Wester-Schelde over, passeerden Ar nemuiden, dat zich op een aanval voorbereidde, en landden onverwacht in de buurt van Vere. (Advertentie) Voor de inzenders van de beste ant woorden op onderstaande vraag loven wij uit 25 kisten met 50 Elisabeth Bas sigaren 25 kisten met 25 Elisabeth Bas sigaren 100 dozen met 10 Elisabeth Bas sigaren VERRASSING INDERHAAST bonden Waleherse benden de strijd aan en werden verslagen. Jonker Willem, dte in de mening verkeerde, dat die van Wal cheren hun eiland al hadden schoon geveegd van Vlamingen, vertrok daar op uit Arnemuiden met de onwillige schepelingen, toen hem een onaange name verrassing wachtte. De overwinnaars kwamen hem te gemoet en versloegen gemakkelijk de toch al niet geestdriftige Zeeuwen en Hollanders, die ijlings trachtten hun schepen weer te bereiken. Jonker Willem zag zich de terugtocht afge sneden, en ontkwam nog ternauwer nood naar Middelburg. Inmiddels was de Vlaamse vloot verder gevaren en bedreigde Zierik zee, dat toen de grootste en machtig ste stad van Zeeland was, en tegen een langdurig beleg, zowel van de land- als van de zeezijde was bestand, zoals de Vlamingen in de loop der ja ren meerdere malen zouden ondervin den. Op dat ogenblik schijnen de Holland se edelen in beweging te zijn geko men. Waarschijnlijk wilden zij de Franse en Henegouwse ridders eens tonen, dat ze meer waard waren. HEERVAART IN Schiedam verzamelden zij zich on der de banier van Holland die de uit Middelburg ontsnapte jonker Wil lem ontplooide Bij hen voegden zich de Utrechtse bischop Guy van Aves nes ook een Henegouwer met de strijdbare kanunniken en enkele ede len. Ook de steden en dorpen hadden kleine contingenten voor deze heer vaart geleverd. De vloot die van wal stak, wist in derdaad Zierikzee te bereiken, want de Vlamingen hadden inmiddels het beleg opgeheven en waren wegge- zeild. Weldra echter kwam het bericht binnen, dat zij weer geland waren op Duiveland, dat toentertijd van Schou wen was gescheiden door een zeearm, de Gouwe. Onmiddellijk scheepten de Hollanders en Utrechtenaren zich te Zierikzee weer in, en voeren de Gou we op, om de invasietroepen aan te tasten en terug te drijven, eer deze sterk genoeg zouden zijn. 't Diep al tegen de avond en het was vroeg donker op die druilerige, som bere Vrijdag voor Palmpasen van het jaar 1304. Groepjes Vlamingen ver toonden zich aan de kust, maar trok ken haastig terug bij het zien der koersende schepen. GETIJ GEKEERD Mijnheer Rookgraag zit van zijn Elisabeth Bas te genieten in een coupé „niet token". Hoe lost hij dit op? En bianlwooid! ook deze vraag: Verkiest U natuurlijke brand of een kunstmatig verwekte witte brand Zendt Uw oplossing ondtr bijsluiting van ten Elisabeth Bas-sigarenbandje aan de Elisabeth Bas Sigarenfabrieken te Boxtel Optoutng inzenden uiterlijk 31 Maart 1934 HIERDOOR aangemoedigd gingen de ridders met hun paarden en knechten en een deel der poorters aan land om de vluchtenden te vervolgen. Nóch de bisschop, nóch jonker Wil lem hadden hen daarvan kun nen terughouden, wanneer zij dat tenminste gewild hadden, zoals sommige kroniekschrij vers beweren. Eenmaal boven op hun paarden gezeten, voelden de geharnaste ridders zich veel veiliger dan op het heen en weer gaande dek der kleine schepen. In het wassende duister ontaardde de opmars weldra in een ordeloze ver volging van een vijand, die nergens meer te bekennen was. De ruiters, die alleen in een aaneengesloten co lonne konden opereren, geraakten ver uit elkaar en de benden te voet ver spreidden zich zo mogelijk nog snel ler. De Zeeuwse edelman, Jan van Re- nesse, de held van de slag bij Kort rijk, voerde ook ditmaal de Vlamin gen aan. Met opzet had hij de Hollan ders en hun bondgenoten steeds ver der gelokt naar het drassige land, waar de ruiters in het donker niet meer manoeuvreren konden. Toen achtte hij de tijd gekomen om met hen af te rekenen. Eensklapt doken de Vlamingen in de achterhoede op, vel den de paarden met hun weerhaak zwaarden, waarmee ze de dieren de pezen doorsneden en sloegen onver biddelijk de gevallen ruiters met hun met ijzeren pinnen beslagen knotsen de hersens in. De heren van Persijn, van Haarlem, van Zuilen, van Hoorn, van Beverwaard en vele, vele andere edelen sneuvelden en menig voetgan ger deelde hun lot. Alleen de bisschop behield het leven, want hij was een behoorlijke losprijs waard, en natuur lijk ontsnapte die eeuwige vluchte ling. jonker Willem, ook deze keer en werd opgepikt door een der schepen, die voor anker in de Gouwe lagen. De slag aan de Gouwe had grote ge volgen. De Vlamingen zeilden daar op naar Geervliet, aan de mond van de Maas, en eisten Holland op. Het gehele land „tot den Houte" (het Haarlemmerhout) -derwierp zich en de Vlamingen legden een bezetting in de steden, terwijl Jan van Renesse zich in Utrecht legerde. Alleen Zierik zee, Dordrecht en Haarlem bleven de JACQUES R. Henegouwer trouw. W. SINNING/HE WOONHUIS TE BRESKENS Door het architectenbureau J. C. P. Loonen B.N.A. te Breskens, werd aanbe steed het bouwen van een woonhuis aan de Boulevard te Breskens, voor rekening van de heer W. J. Vergouwe, Het werk is opgedragen aan onderstaande aan nemers: Fa. J. v. Rosevelt, Fa. Gebr. Rookus, Fa. A. Brevet en Fa. J. v. Ha- neghem, allen te Breskens. MEESTER-SCHILDER Aan de R.K. Nederlandse Schilders school St. Lucas te Boxtel slaagden voor het examen meester-schilder, de heren S. A .J. Oomen te Breda, C. de Schrijver, Lamswaarde en J. Hense uit Zundert. (Advertentie) Is het waar dat Roxy-rokers meestal matige rokers zijn Ja, dat is waar, Roxy-rokers zijn vrij wel steeds matige rokers. Zij hebben niet de smakeloze gewoonte van de ene sigaret met de andere aan te ste ken, hebben dit ook niet nodig, want zij genieten hun Roxy meestal zeer bewust vanaf het moment dat ze even de lucht door de nog niet aangestoken sigaret trekken totdat het peukje in de asbak gaat. Hoe komt 't dat Roxy-rokers meestal matige rokers zijn Dat komt door het bijzondere, con stante evenwicht van Roxy Het even wicht van de melange, van de flavor- ingrediënten en van het geheel op de melange afgestemde chemicaliën- vrije sigarettenpapier voldoet de Ro- xy-roker. De kunstige balans van de uitgelezen, belegen (minstens 2 jaar oude) nicotine-arme tabakken en de perfecte afronding en afzachting met de heerlijke sauzen van zuivere na tuurproducten geven Roxy, samen met 't uitgezochte sigarettenpapier, eigen schappen die de roker zijn sigaret met bewust genoegen doet roken. De versheid garanderende verpakking (F.o. pack) vervolmaakt deze siga ret die niet irriteert en elke Roxy- roker die voldoening schenkt die hem behoedt voor overmatig roken. (Van een bizondere medewerker) LS godsdienstlozen en godsdiensthaters hebben de Sovjets - nooit een Israëlische gemeenschap als zodanig willen er kennen of geduld. Maar nog vóór de beroemde Balfourverkla- ring het Joodse volk door de toezegging van een „home" in Palestina de mogelijkheid opende later daar tot stichting van een Joodse staat over te gaan wat meer was dan Balfour eigenlijk bedoeld had bestond er reeds een Joodse Sovjet republiek, als een van de dertien der Verenigde Sovjet-Republiek Liet Sovjet-régime heeft de economi sche basis van het Russische Jo dendom volkomen vernietigd. In de eerste plaats door de klassenstrijd tus sen de Joden onderling met alle mo gelijke middelen te bevorderen. Maar in haar optreden tegen de kinderen Israëls was het niet volkomen nega tief het gaf de Joden tevens nieuwe functies in het economisch leven van het land. Men kan gerust zeggen dat 't Sovjet regime de Joden meer \eranderd heeft dan enig ander Russisch volk. Bij de andere volken toch roeide zij de heer sende klassen uit, maar de sociale status van de overgrote meerderheid dezer volken, landbouwers en vee fokkers, bleef hetzelfde. Daar onder 't bewind der Tsaren de Joden uitge sloten waren van het normale econo mische en sociale leven, waren 40 pet. der Russische Joden handelaars, 35 pet. waren handwerkslieden, slechts 3,5 pet. boeren de overigen schar relaars wier bezigheden niet te boek stonden. Onder Sovjet-bestuur ont stond een geheel nieuw Sovjet-Joden dom. In 1939 bestond dit voor 30 pet. uit arbeiders, 41 pet. ambtenaren en leden der vrije beroepen, 20 pet. am bachtslieden, 3 pet. scharrelaars en 6 pet. boeren Van de Joodse arbeiders werkten er 28 pet, in de metaalindus trie en de machinefabrieken. 17,5 pet. in de fabrieken van voedingsmiddelen, nog weer 17,5 in de kledingindustrie. De nieuwe maatschappelijke struc tuur van het Sovjet-Jodendom was wel een verbetering op de oude toe standen, maar bleef verre van 'n defi nitieve oplossing van het Joodse pro bleem. Het feit dat tweevijfden van alle Russische Joden in dienst van de staat waren of werkzaam in de vrije beroepen wat in Sovjet-Rusland sy noniem is met beambtendom bete kende een welige voedingsbodem voor het anti-semitisme Vooral daar, tot in 1925 toe, de pe riode van de N.E.P., binnen zekere grenzen het kapitalisme nog geduld werd. In die tijd waren ruim 18 pet. van alle Russische handelaren nog Joden. VERLIES VAN BURGER RECHTEN kooplieden ingesloten. Deze wijziging in de sociale structuur ging gepaard met een massale volksverhuizing der Joden naar de grote steden ook naar 't oostelijk deel van het Rusland ten westen van de Oeral Die volksver huizing diende zeer het staatsbelang. Aan de Poolse en Roemeense grenzen leefden een 800.00 Joden, in armoede en gebrek. Hun aanwezigheid daar was zeer ongunstig voor de economische en politieke belangen van Rusland. Zeer velen dezer Joden waren met andere grensbewoners smokkelaars en sabo teerden het staatsmonopolie van de uitvoer uit Rusland. De ontevreden heid dezer Joodse bevolking was zeer gunstig voor de anti-Sovjet-propa- ganda in Polen en Roemenië, welker grensbevolkingen ook voor een groot deel uit Joden bestonden. Sedert heeft Rusland daar grote grenscorrecties af gedwongen toen Roemenië en Polen ook Sovjetrepublieken werden Reeds onder de Tsaren bestonden er Joodse landbouwkolonies in Kherson, Yekaterinoslav en Kiev. Maar het in wonertal was nooit hoger dan in to taal 90.000. Bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog was het belangrijk minder. KOMZET EN OZET. r"Am een bescheiden deel van privaat- bezit en eigen economische werkzaamheid te behouden, moesten de Joden betalen met het verlies van hun burgerrechten. Het aantal der van hun burgerrecht vervallen verklaar den, „de Lisbentsy", was onder de Joden groter dan onder enig ander volk der Sovjet-Unie. Zo bedroeg het percentage der ontrechten in 85 kleine Joodse steden der Ukraine van 42 tot 55 pet. Voor de gehele Oekrainse Sovjet-Republiek was het echter slechts 4.5 pet. De ontneming van het stemrecht hield eerst op na de liquidatie der niet-proletarisohe klassen de Joodse Al spoedig na de October-revolutie stichtte het Sovjet-bestuur twee speciale organisaties om een Joodse boerenstand in het leven te roepen, de Komzet en Ozet. De Komzet be stond uitsluitend uit Joden; de Ozet had een percentage van 60 niet-Joden. Ozet-cellen werden in alle grote fa brieken opgericht en in het Rode Le ger ondergebracht om daar de laatste resten van het anti-semitisme vóór Stalins dood weer in volle opbloei uit te roeien en geld bijeen te bren gen voor Joodse kolonisaties. Drie Joodse nationale districten werden in de Oekraine gevormd Kalinnidorf Stalindorf en Novolatopol. Kalinindorf, het grootste, telde 45 collectieve boer derijen. In de Krim werden ook nog 2 Joodse kolonies gesticht de grootste was 190.000 acres groot; er leefden daarop 1692 families, welke over 38 scholen en 7 leeszalen beschikten. Hitier heeft een en ander op zijn eigen „hardhandige" wijze definitief opge ruimd. Gezien de grote offers, welke voor de diverse stichtingen gebracht wer den, loonde het resultaat niet Het bracht alleen ontevredenheid onder de Russische boeren, die paar Siberië verwezen werden, wanneer zij om land vroegen. De anti-semitische op positie tegen deze Joodse kolonisaties bracht de Sovjets er toe een commiisie naar het Oosten te zenden en daar aan de Russisch-Ohinese grens een terrein te zoeken, geschikt Voor Jood se kolonisatie. TWEESTROMENLAND. is 14.800 vierkante mijlen, dat is meer dan heel Joods en Arabisch Palestina van op heden samen De bedoeling van de toewijzing van dit land aan de Joden was in de eerste plaats om de Joden als natie te erkennen om dat volgens de toen geldende offi ciële opvatting van Stalin geen natie kan bestaan zonder eigen grondgebied. Verder om de sympathie te verwerven van alle Joden der gehele wereld voor de Sovjet-Unie en anti-Sovjet Joodse elementen schaakmat te zetten. Ook nog om de Sovjets aan de grens in het Verre Oosten militair sterker te ma ken en het land daar dichter te be volken. De noodzakelijkheid om dit dunbevolkte gebied dichter te be volken, had reeds de Tsaristische rege ring gevoeld, omdat daar slechts 34.000 mensen woonden van zes verschillende nationaliteiten. In Sept. 1931 reserveerde een Sov jet-besluit Birodzhan met één pennc- streek voor Joodse kolonisatie. Zowel voor binnen- als buitenlands gebruik maakte de Sovjet een geweldige propaganda met deze beslissing en in derdaad hebben rijke Amerikaanse Jo den er heel wat dollars voor overge maakt. In de practijk had ze een mas sa-emigratie vanuit Rusland en haar randstaten naar het nieuwe Beloofde Land moeten veroorzaken. Die is ech ter niet gevolgd. In de eerste plaats omdat de com munistische Joodse leiders niets voel den voor een Joodse natie; hun ideaal was het samensmelten van de Joden met rie arbeiders van alle andere na tionaliteiten in de Sovjetunie, aan el kaar verbonden door de Marxistisch- Leninistische ideologie en de Russische taal. Maar geen van de Joodse leiders, waar ter wereld, hebben zich daarvoor laten vangen. Als gevolg hiervan zijn op heden Zionisten en Sovjets voor elkaar als water en vuur. Met de Ara bieren en de Egyptenaren als lachende derde. TVTIJ willen wat nieuws in het voorjaar, ook in ons huis. Als de natuur uitbundig gaat doen, ontbot er in ons ook een nieuwe genegenheid voor onze woon-omgeving. Het zint ons niet om binnen alles maar bij het oude te laten, als bui ten de wereld zich verjongt en vernieuwt. Het huis wordt met bezemen gekeerd en we bekijken met nieuwe ogen onze oude spulletjes. Er is weer een jaar gewoond en gewerkt en gesleten. Ook versleten. Het meeste kan nog wel mee, gelukkig, maar we gaan het toch weer eens anders zetten en hangen en sommige gebreken en tekortko mingen moeten nu toch eens verholpen worden. We zijn ze ineens onbarmhartig duidelijk gaan zien en ze staan nu hele maal vooraan in ons bewustzijn. Er moet wat ouds weg en er moet wat nieuws komen. Het gaat om een kleed, een loper, een bed, om vitrages, gordijnen, linoleum of de bekleding van een paar stoelen. Om een nieuw meubeltje, dat een heel ander gezicht moet geven. J/fdE KIJKEN met een nieuwe belangstelling naar de éta lages van meubelzaken en wo ninginrichters en beddenmaga zijnen. We rekenen met prijzen en mogelijkheden en bekijken zoveel mogelij' varianten. En we gaan onze verantwoordelijkheid om het beste te kopen plotseling moeilijk vinden. Het is zo moei lijk om al die verschillende mo gelijkheden op hun juiste waarde voor ons te beoordelen. Hoe hou den die materialen zich? Welke kwaliteit leveren ze voor hun prijs? Wat zal het beste staan? 0, HET IS plezierig ook om zo speurend en keurend rond te gaan met het genoegelijke gevoel, dat je, met het ervoor bestemde geld. in je zak, dat of dat zou kunnen kopen en om het dan toch nog niet te doen, omdat je eerst nog méér wilt zien. Maar toch zal er eenmaal een beslissing moeten volgen en een definitieve keuze moeten worden gedaan- En weer voelen we pijnlijk een tekort aan kennis en inzicht om precies dat te kie zen, waar we altijd met plezier op zullen terugzien. A ONZE algemene oriëntering hebben we er echter wel een voorstelling van gekregen wat we ongeveer willen- En we heb ben ook wel enig inzicht gekre gen in de vraag waar we het moeten zoeken. In welk soort zaak men ons zou kunnen hel pen. Gaan we daar heen, en sla gen we er in om onze nog wat vage wensen tegenover de des kundige woninginrichter vol doende duidelijk kenbaar te ma ken, dan is de kans groot, dat deze ons een klaar en kundig advies zal geven en dat we tot een voldoening gevende koop komen. J/J/ANNEER het bij een verhui zing of geheel of gedeel telijk nieuwe inrichting om veel grotere veranderingen gaat, zul len we een deskundige woning inrichter, en liefst een ervaren binnenhuisarchitect, bij ons thuis halen en raadplegenDan schiet ons eigen voorstellingsvermogen als regel tekort om tot een on feilbare keuze te komen en de achteraf prettigste en beste op lossingen te vinden. Natuurlijk komen hier onze smaak en de voorkeur in contact met die van de vakman en soms ook wel eens in conflict. Na wederzijdse verhelderingen is er echter een zeer goede kans, dat de gulden middenweg ontdekt wordt, die leidt tot een in alle opzichten bevredigende oplossing. Het zijn daarbij in de regel aard en leeftijd van de bewoners van het huis, die de stijl van de ze oplossing bepalen. yyIMMER zal de goede adviseur een keuze aanraden, waarbij de bewoners zich na de uitvoe ring bij zichzelf op visite zullen voelen. De ouderen immers, met hun traditie, levenswijsheid en bezinning, wensen in een be paalde, vertrouwde sfeer hun gerijpte leven verder uit te le ven. In hun relatie met vele herinneringen liggen gisteren en eergisteren hen te na aan het hart. Hoe levend ook in het he den, zij weten zich gebonden aan hun eigen ontwikkelingsgang, waarvan de woning een weer klank dient te zijn. De jongeren ,aan wie de toe komst is, beleven n u hun ont wikkelingsgang en weten zich met het heden direct verbonden- In hun keuze bij de inrichting van hun woning zal dit zijn uit drukking mogen vinden. ALS DRAGERS van de eigen tijd, met het gezicht naar de stijl van morgen en overmorgen, zullen zij hun leven, en dus ook hun woning, inrichten naar de maatstaven die nu als modern gelden. Laat deze dingen mee tellen, ook als U voor de keuze staat bij de vervanging van maar één enkel onderdeel. Dat onder deel moet bij Uw eigen smaak en karakter passen, het mag niet uit de toon vallen bij wat U reeds hebt en waartussen het zich moet aanpassen, en tóch dient het het stempel te dragen van vandaag, opdat het morgen een waardevolle steun is bij een verdere geleid lijke vernieuwing van Uw interieur- Als het wéér lente is'. COR MUS „WETEN de 160.000.000 AMERIKANEN", al dus wordt gevraagd in een officiëel rap port, „dat er op drie uur vliegen van de olie centra in Texas een land ligt, dat nagenoeg ge heel door de communisten wordt beheerst? We ten de Amerikanen, dat de rode vliegtuigen vanuit dat land in twee uren tijd het Panama kanaal kunnen bereikenNu, de Amerika nen wisten het niet. Want tot voor enige dagen wisten ze nauwelijks waar Guatemala ligt en voor hen, die het wisten, was de Midden-Ame rikaanse republiek een lief, rustig, vreedzaam landje met drie millioen boeren, die niet de minste aspiraties zouden koesteren om op een kwade dag de United States te veroveren., TTaar keuze viel op Biro-Bidzhan. het Tweestromenland, aldus ge noemd naar de twee zijrivieren van de Amoer, de Bira en de Bidzhan. De oppervlakte van dit vruchtbare land (Van onze onderwijsmedewerker.) I AATST liep ik een vriend tegen het lijf, die mij *-* vroeg: „Dat ben jij toch, van die stukjes van Cijffers?" En ik zei: „Ja, wat zou dat? 't Doet toch geen pijn?" „Jawel," zei mijn vriend, „pijn aan mijn hart. „Hoezo?" vroeg ik en hij antwoordde: „Omdat die schoolmeesters van jou zo alsmaar gelijk heb ben en alle vaders en moeders weten er lekkei niks van. Zo staat het in die stukjes." „Kom. kom." zei ik, „je overdrijft. Ik geef Cijffers ook wel eens ongelijk of ik laat hem in de puree zitten. Zeg nou zelf" „Kan me niet herinneren," zei de vriend. „Zeker lang geleden?" Ik gromde: „Wel verdraaid, heb je dan dat stukje niet gelezen met .Conflict' ei boven?" Mijn vriend trok de schouders op en gromde: „Misschien heb je het wel geschreven. Maar in ieder geval heeft de redactie het nooit geplaatst Vonden 't zeker ook welletjes met die schijn heiligheid". |\/|AAR ik hield vol en zei: „Goed als je het niet lvi gelezen hebt, dan zal ik het je vertellen. Het was zo: Toen Cijffers pas hoofd van die school was geworden, zat daar in de vijfde klas Paul Peters. En die haalde de slechtste rapporten van de hele stad. Maar de vader van Paul was dpkter en die vond het beroerd met die rapporten." Mijn vriend zei: „Nogal wiedes; daar hoef je geen dokter voor te zijn, om zo iets beroerd te vinden." „Luister nou," zei ik, „je wou het toch horen. Nu, toen ging Cijffers eens bij de onderwijzers horen, waar Paul in de klas had gezeten en die zeiden allemaal: Spijtig, maar Paul kan niet stu deren. En toen ging Cijffers bij dokter Peters praten en vertellen, hoe het er met Paul voor stond. En dat was niet best. Maar toen zei de vader van Paul, dat hij alle lof had voor de inspanningen van cie onderwijzers maar toch moest er in de voorbije jaren ergens een fout zijn gemaakt." Toen zei Cijffers: goed, als de jongen een goed stel hersens heeft, dan geef ik hem de kans, om zijn achterstand in te lopen. Hij kan op zichzeli een klasje vormen en opnieuw de gepasseerde leerstof Inhalen. Ik geef hem een half jaar de tijd „Dat is te kort," zei de dokter toen, maar Cijffers antwoordde: „U hebt gezegd, dat Paul meer dan middelmatig begaafd is. Dan is een half jaar voor hem genoeg." „Afgesproken dan," zei de dokter. „Pardon," antwoordde Cijffers, „ik durf dit ex periment alleen aan, als ik zekerheid heb van een redelijke kans op succes." „Welke garantie eist u dan?" vroeg de arts. „De uitslag van een intelligentie-onderzoek," zei Cijffers. „Overbodig," lachte Pauls vader, „de psycholoog Zeeman, een huisvriend van ons, heeft de jongen al getest. Die zei positief, dat Paul begaafd is." „Spijt me, maar dat oordeel is waarschijnlijk niet objectief vanwege de vriendschappelijke relatie." „Neem me niet kwalijk," bromde dokter Peters, .maar daarmee tast u de beroeps-eer van mijn zriend Zeeman aan." „Dat was niet de bedoeling. Ik eis alleen een v-oorafgaand onderzoek door een objectieve derde." „Dat krijgt u niet, want ik heb u al gegevens verstrekt. U wantrouwt zowel mijn vriend als mij oersoonlijk." „MOU," vroeg mijn vriend, „en verder?" 1 „Verder niets," zei ik. „toen werd net ruzie." „Mooie boel," grijnsde de vriend, „en wie had er nu gelijk?" „Weet ik niet," antwoordde ik, „zoek dat zelf maar uit. Ik wil Cijffers niet altijd beslist gelijk geven." „We moeten voorzichtig: blijven", sprak dezer dagen de senator Wiley. „Wij, Amerikanen laten ons te gemakkelijk in slaap sussen. Mogen wij toe staan, dat het internationale communisme vlak bij onze grenzen, in Guata- mala een machtig bruggehoofd bouwt, van waaruit ons hele halfrond voortdurend bedreigd kan worden?" De „National Planning Association" deed er nog een schepje op: „Indien wij het communisme gelegenheid geven zich op de stoep van de Verenigde Staten te nestelen zal het er spoedig niet meer van kunnen worden ver dreven dan door een burgeroorlog, intenser en vreselijker dan Latijns - Amerika ooit heeft gekend." EJR ZIJN heel wat Amerikanen die lachen om al die verklaringen en waarschuwingen. Ze zien er een nieu we stunt van Mac Carthy in. Op spot prenten kan men het leger van Guata- mala pl. m. 5000 man bewapend met ploegen en rieken de V.S. zien intrekken. Onafzienbare rijen tanks maken rechtsomkeert en vluchten. Toch zijn er heel wat burgers, die er anders over denken. Voor hen staat vast. dat Guatamala rood is en de Rus sen er desgewenst prachtige bases kun nen aanleggen. Wij mengen ons er lie ver maar niet in. Het twistpunt is erg Amerikaans. Guatemala is een landje van 3 mil lioen inwoners. De landbouw is er hoofdmiddel van bestaan. De meer dan 200.000 inwoners tellende hoofd stad van dezelfde naam werd om de haverklap met de grond gelijk ge maakt, eerst door het water, toen twee keer door aardbevingen en daarna door een volgende aardbeving. Zo doende dateert de tegenwoordige stad in feite pas uit de twintiger jaren. De historie van Guatemala is te inge wikkeld om na te vertellen. Nog voor het ene staatshoofd een passend uni form had laten maken werd hij ver dreven en opgevolgd. Op deze wijze sloegen de bewoners de eeuwen stuk. In de eerste helft van deze eeuw maakte men er van het zelfde laken een pak. Zodoende had men geen tijd om lezen en schrijven te leren, zodat er hier voor de Prawda niet veel te verdienen valt: zeventig percent is analphabeet. In October 1951 kregen we revolutie nummer zoveel. Daarop kwam een soort volksfront aan het bewind. Na de verkiezingen bleken de communisten vier van de 56 zetels te hebben veroverd. Na October 1951 telde de regering van Guatemala 31 complotten. De laatste werd vorige maand ontdekt: volgens de berichten uit Guatemala wilden toen een snode Amerikaanse kolonel cn wat officieren van Nicara gua het land veroveren. Er zou zelfs een formidabele invasie zijn „ge pland". ACHTERGROND: FRUIT BOMEN. TIME" houdt zich in de regel niet met goedkope praatjes bezig. De V. S., aldus het blad, zullen tijdens de Pan-Amerikaanse conferentie, die op 1 Maart in Caracas begint, de 21 andere Amerikaanse republieken ver zoeken maatregelen te nemen tegen Guatemala. Jammer genoeg, aldus nog steeds „Time", zullen we moei lijkheden hebben om een Latijns- Amerikaans land te vinden, dat Gua temala van agressieve plannen wil be schuldigen. De republieken, die hier toe bereid zouden zijn, zijn Panama, Venezuela en Nicaragua, landen, die een militaire dictatuur hebben en dus moeilijk een ander kunnen becritise ren. De werkelijk democratische Z. Amerikaanse landen, zoals o.a. Costa- Rica. Honduras en Ecuador erkennen in president Arbenz de eerste kam pioen van de Midden-Amerikaanse emancipatie. Deze landen staan sym pathiek tegenover het regeringspro gramma van Guatemala en vrezen veel eerder Amerikaanse inmenging dan communisme. Tot zover „Time". Er is inderdaad reden om sympa thie te hebben voor Arbentz. Hij ver menigvuldigde het budget voor Na tionale Opvoeding met vijf en veertig, de lonen werden vervijfvoudigd, hij organiseerde voorts 'n woningbouw programma en richtte arbeidersbewe gingen op. De „New-York Times" verleende hem hierom de titel „Kam pioen der democratie en sociale voor uitgang". Zelfs zijn eerste ronde van de bodemhervorming, waarbij hij gronden onteigende van 2 percent der bevolking, die zeventig percent van de bodem in eigendom hadden, werd in Washington geprezen. De 2500 com munisten, die er in Guatemala zou den zijn waarvan slechts 500 bij de partij ingeschreven nam men gaar ne op de koop toe. Maar de zaken werden anders, al dus de Semana te Bogota, toen de re gering van Guatemala ook de rqke landerijen van de United Fru'l.f pakte. Arbenz nam van de .50.000 H.A. die deze Amerikaanse maat- schaopij op Guatemaleense bodem be zat doodeenvoudig 180 H.A. in beslag en als schadevergoeding bood hu voor 600.000 dollars staatspapieren aan, in- wisselbaar over 25 jaren...... Men fluistert nu, dat de United Fruit Co. de pers van McCarthy heeft gealar meerd en de regering te Washington verzocht heeft maatregelen te nemen tegen deze roof van eigendommen. Vandaar dat Guatemala plotseling vol slagen rood zou zijn. Vandaar mis schien ook, dat de „Kampioen der democratie en sociale vooruitgang", plotseling een doodgewone knecht van Molotof is geworden. t Advertentie) 0*4 De beroemde Potter's menthol pellets brengen ogenblikkelijke verlichting. Handige blik; doosjes k 50 cent bij Apotheker en Drogist IMP. H. TEN HERKEL, HILVERSUM

de Stem | 1954 | | pagina 6