AT EEN ONDERLIJKE ERELD 't Zit vast vaster met YELP AFIN De Spookkano 15.- Nog sieeds: de priester-arbeiders Hoover doet alles beter! RADIO-PROGRAMM A'S 10 ranen vruchten ELEN IN zulk een uitleg en in zulke vra gen steekt een complex van mis verstanden. Beroering Waarheen? Huisvesting van lekenkrachten stelt ziekenhuizen voor problemen VOORKEUR AAN EIGEN GEBOUW Liturgische kalender Weet u waar de Poolster staat lil kleine V 1»^ ,1 Im Dorst i i T UITEN ANT H. Havot van de j Belgische luchtmacht, tij- j delijk verblijvend in .de Ver. c Staten, bestelde een kist whis- I ky in Canada, die moest op- gezonden worden naar de Spartanschool in Oklahoma van het luchtwapen, nadat hij vernomen had, dat de Ame- I rikaanse bondswet nr. 271 hem j recht gaf op tolvrije likeuren. j Maar de wet ging niet boven de droogleggingswet van I Oklahoma en de spoorwegen weigerden de kist af te ge- TIJD IS GELD istuum onder iiit wil iliteits- i plus- tuum. jongste nconé" kt. 2e nab., Gerst, gek. Indien ZN. Telefoon 3 - TELEF. 186 rmeer en N.O.P.: prijzen, selster - Voran - - KLAVER- en eg 76 HULST 145 lat 43 ;en - Tel. 38 ^aardappelen en voorgekiemde ■'urore, enz. aanbevelend innen direct en beschikbaar. van de C.L.O. eit. TINGSMIDDE- ïikbaar. d. N.C.B. g.a. N DEK STEEN k/ .7 ZATERDAG 6 MAART 1954 MOG ALTIJD houdt ook in ons land het vraagstukvan de pries ter-arbeiders veler aandacht bezig. Men had grote bewondering voor de heldhaftige, roekeloze liefde, waarmee deze priesters zich wijd den aan het welzijn van de van God vervreemde arbeidersklasse. Mede door enkele veelgelezen ro mans was men alles als het ware in een romantisch waas gaan zien. En nu kwam dan opeens door de besluiten van Rome en van het Franse Episcopaat vast te staan, dat het experiment in deze vorm mis lukt was, althans zo veel bezwaren had opgeroepen, dat de methode van werken totaal hervormd moest worden. Die bezwaren moesten wel zeer zwaarwegend zijn, waar men in Ro me kon begrijpen, dat een verkeer de uitleg voor de hand lag, de uit leg zoals ook „Het Vrije Volk" die colporteerde, dat namelijk verbol gen conservatieven Rome tot een veroordeling zouden hebben over gehaald. Daarbij sluit zich dan aan de van andere zijden gemaakte op merking, dat de H. Vader wegens zijn ziekte van dit alles niet gewe ten zou hebben. Verder wordt ook hier in Nederland door arbeiders de vraag gesteld: Is ons leven dan zo minderwaardig, dat een priester het niet kan leiden? Daarom is het goed daarop nog even in te gaan. Op de eerste plaats is het zó, dat de beslissing ten aanzien van de priesterarbeiders al de vorige zo mer viel, geheel in overeenstem ming met het inzicht van de Paus. Hij nu, die deze Paus kent uit Zijn verklaringen en toespraken, be schouwt het als een belediging van Zijn persoon, zo men Hem zwichten voor conservatieve invloeden toe dicht. Er speelde in deze kwestie heel iets anders. Het ging hier na melijk over de aard, de taak en de roeping van het priesterschap. Door dat deze 103 edelmoedige priesters volledig onderdoken in het leven der arbeiders, doordat zij de zware arbeidstaak gedurende de volle acht uur in de fabrieken op zich namen, doordat zij zich in hun vrije tijd ook volledig gaven aan vakverenigings werk en andere taken, moest de mogelijkheid van contemplatie, van in-zich-zelf-terugtrekken, van het gebedsverkeer met God schade lij den. Dit is eigenlijk de kern van de motieven, die tot de pijnlijke beslis sing hebben geleid. Dat sommige priester-arbeiders verder uitgle den en zelfs propagandisten werden voor het communistisch vakver bond, dat ze gingen meedoen aan betogingen tegen het Atlantisch Pact, vond in die kern het uitgangs punt. pTrangois Mauriac, die met zijn no bele geestdrift en zijn fijne pen ook onberaden dingen over de kwes tie schreef, heeftin zijn laatste ar tikel die kern geraakt, gelijk we opmaken uit een Parijse correspon dentie in „De Tijd". In dit artikel „De weg van het stilzwijgen" genoemd, schetste Mau riac het heroïeke leven en de dood van de Joodse bekeerlinge en Car- melietes Edith Stein, die op 2 Au gustus 1942 door de Gestapo uit het Carmelietessenklooster van Echt werd weggehaald om via Wester- bork, Amersfoort naar Auschwitz gedeporteerd te worden, waar zij in de nacht van 6 op 7 Augustus 1942 het verschrikkelijke lot onderging van zovele van haar rasgenoten: de gaskamer. Aan haar heeft een Franse Car- melietes een boek gewijd, waaruit Mauriac de les trekt, dat zij juist op dit moment de Christenen die hongeren naar gerechtigheid en op het sociale slagveld werkzaam zijn een geheim in herinnering kan brengen, namelijk dat slechts de contemplatie de actie zuivert. „Voor hen, zo zegt Mauriac, legt zuster Stein de weg weer open, die zij zelf de weg van het stilzwijgen ge noemd heeft en welke zij tot het einde heeft afgelegd met haar God en nochtans zich geheel gevend aan haar naaste en wel in de eerste plaats aan de broeders van haar ras. In de tegenstelling: zich van de anderen afscheiden, zich aan ande ren geven, ligt het geheim van heel haar heiligheid". Slechts de contemplatie zuivert I de actie. dit is het wat ook het I priesterleven bepaalt. Contemplatie j mag er niet aan ontbreken. En dit was het wat dreigde verloren te I gaan in de manier van leven, waar toe de priester-arbeiders waren ge komen. De oorspronkelijke opzet, was waarschijnlijk ook anders ge weest. Het was nu eenmaal een ex periment en men kan nooit met zekerheid zeggen, waartoe een experiment zal leiden. Het is an ders gelopen dan men gedacht had. Maar gelijk Kardinaal Feltin de zer dagen in een rede te Bern op merkte het doel, door de grond leggers eenmaal gesteld, is onver minderd blijven bestaan. De door de Kerk getroffen maatregelen be ogen niets anders dan hetzelfde te bereiken, doch op een betere ma nier. De beslissingen, welke de Kerk genomen heeft, zo verklaarde de Kardinaal, mogen geen voorwend sel zijn alles op te geven, maar ook geen motief om verder maar niets te doen. Het kan nu zijn, dat een bepaald soort propaganda uit dit alles munt zal trachten te slaan en ook (valse) munt zal weten te slaan. Doch zoals de niet-katholieke „Weltwoche" in een artikel vol be grip opmerkte: De Kerk kan zich niet aan een kortstondige histori sche situatie verkopen. Op de lange duur zal de pijnlijke en beroeringwekkende operatie heil zaam gebleken zijn. Hoover wast schoner Anders dan alle andere. Déér komt het bij 'n wasmachine op aan: zijn prestaties Daarom kiest U, als U alle andere hebt gezien, stellig de Hoover. Het zwaarste, vuilste witgoed wordt onmiddellijk prachtig schoon. Tóch wast hij zó behoedzaam, dat U er de teerste weefsels aan kunt toevertrouwen. En bedenk, de Hoover doet in een uur de hele was voor een groot gezin. Vraag Uw handelaar voor Uw volgende wasdag een gratis demonstratie bij U thuis. plugger en voorzichtiger. (Advertentie) 1 DIT MERK garandeert U ook motechtheid na herhaald wassen] en chemisch I reinigen J-JELAAS is hier en daar weer wat gerommel in de K.V.P. wat betreft de candidaatstellingen. In Groningen zijn zelfs vier van de acht bestuursleden van de Rijks kieskring afgetreden. We kunnen ons moeilijk in een beoordeling van de portee van de zaak begeven. Doch we kunnen wel onze teleur stelling uitspreken, dat men zich zelfs in het aangezicht van een fel le strijd begeeft in allerlei organi satorische beroeringen. En dat wordt dan ook nog in uitvoerige bericht geving allemaal uitgestald ook. Men neme een voorbeeld aan andere partijen. Geloof maar. dat candi daatstellingen daar ook niet allemaal even vlot verlopen. Dat er ook wel inwendige ruzietjes zullen zijn. Men hangt het echter niet aan de grote klok. We behoeven niet zo edel moedig te zijn als Maarten Har- pertszoon Tromp, die munitie schonk aan de vijand, opdat er we derzijds flink zou kunnen worden geschoten. Dat schieten zal toch wel geschieden! JNDONESIë zit lelijk in de nesten. De politieke verhoudingen zijn gespannen. Betogingen worden af gewisseld door betogingen. Ontvoe ringen zijn aan de orde van de dag. De productie lijdt onder stakingen. De deviezenpositie is zeer precair. Om dit laatste te saneren, heeft men nu onverhoeds een maatregel genomen, waardoor een heffing van 66 2/3 procent wordt gelegd op gel den, die naar het buitenland wor den overgemaakt. Hoe ver die maatregel precies strekt, weten zelfs de autoriteiten in Djakarta nog niet. Doch in ieder geval begon nen de Indonesische fondsen op de Amsterdamse beurs op formidabele wijze te zakken, zodanig zelfs, dat de hoeken in Amsterdam Rubber en in de tabaksnoteringen gesloten moesten worden. Het buitenlands kapitaal wordt nu wel helemaal af geschrikt, om zich verder te wagen aan investeringen in Indonesië. Waar moet het heen met „de gordel van smaragd"? Een kwaliteits-product van de Hoover-fabrieken in Engeland Model S07 De betoom de Hoover die de huis vrouw van het sloven op wasdag bevrijdde Wast 8 kg droog was goed in een half uur 376.inclusief veilige wringer Model 51» - Wast 15 kg droog wasgoed in een half uur Met automa tische pomp, om ge makkelijk te ledigen f 485 inclusief grote, veilige wringer. "N F\E gediplomeerde verpleegsters in de katholieke ziekenhuizen wo nen het liefst vlak bij het ziekenhuis, maar wel in een geheel op zichzelf staand gebouw met eigen zit-slaap- kamer. Dit heeft het merendeel van hen geantwoord op een enquête, die door de vereniging van katholieke ziekenhuizen hiernaar is ingesteld. Inzake het probleem van de huis vesting van het verplegend personeel is het vooral een punt van moeilijk heden, dat de religieuze congregaties de laatste jaren minder krachten voor de ziekenverpleging beschikbaar hebben kunnen stellen, zodat een groter aan tal leken verplegenden bij dit werk moet worden ingeschakeld. De huis vesting der religieuzen, die meestal onderdak vinden in een klooster, dat zich bij het ziekenhuis bevindt en niet afwijkt van de traditionele bouw (cellen, refter enz. enz.) veroorzaakt uiteraard geen probleem: anders is dit bij de huisvesting van lekenver- plegenden, die als werkende vrouwen een verantwoordelijke functie in de ziekenhuisgemeenschap vervullen, en aan wie daarnaast de mogelijkheid moet worden geboden tot het schep pen van een eigen sfeer in een be hoorlijke zit-slaapkamer. De enquête-commissie heeft aan de gediplomeerde lekcnverplegenden drie vragen voorgelegd en wel of zij de voorkeur gaven aan: a) een kamer in een ziekenhuis; b) een kamer bij particulieren in de plaats waar het ziekenhuis geves tigd is; c) een kamer in een speciaal ver pleegstershuis of in de nabijheid van het ziekenhuis gelegen. De enquête-commissie, die geheel los staand van de uit het opinieonderzoek verkregen resultaat tot dezelfde op lossing van het vraagstuk kwam n.l. die van het aparte verpleegstershuis, heeft bij haar besprekingen verder de vraag gesteld aan welke eisen een dergelijk verpleegstershuis zou beho ren te voldoen. Hierbij heeft zij in het bijzonder de aandacht geschonken aan de persoonlijkheid van de vol wassen gediplomeerde verplegende, de volwassen werkende vrouw, die ZONDAG 7 MAART. Paars. Ie Zon dag van de Vasten. 2e gebed H. Thomas van Aquino. Credo. Prefa tie van de Vasten. MAANDAG 8. Wit. H. Joannes de Deo. 2e gebed en laatste Evangelie van Maandag in de eerste week van de Vasten. Of: Paars. Mis van Maan dag in de le week van de Vasten. 2e gebed H. Joannes de Deo. DINSDAG 9. Wit. H. Francisca Ro- mana. 2e gebed en laatste Evangelie van Dinsdag in de le week van de Vasten. Of: Paars. Mis van Dinsdag in de le week van de Vasten. 2e gebed H. Francisca Romana. WOENSDAG 10. Rood. H.H. Veertig Martelaren. 2e gebed en laatste Evangelie van QuatertemperWoens- dag in de Vasten. 3e A cunctis. Of: Paars. Mis van Quatertemper- Woensdag in de Vasten. 2e gebed H.H. Veertig Martelaren. 3e A cunctis. DONDERDAG 11. Paars. Mis van van Donderdag in de le week van de Vasten. 2e gebed A cunctis. 3e Omnipotens. VRIJDAG 12. Wit. H. Gregorius. 2e gebed en laatste Evangelie van Quatertemper-Vrijdag in de Vasten. 3e voor de Paus. Credo. Prefatie van de Apostelen. Of: Paars. Mis van Quatertemper-Vrijdag in de Vasten. 2e gebed H. Gregorius I. 3e voor de Paus. Geen Credo. Pre fatie van de Vasten. ZATERDAG 13. Paars. Mis van Qua tertemper-Zaterdag in de Vasten. 2e gebed A cunctis. 3e Omnipotens. door haar werk in het ziekenhuis sterk is gebonden en die daarom in haar vrije tijd de nodige rust moet kunnen vinden in een eigen milieu en die voorts in de vrije tijd over voldoende vrijheid van beweging moet kunnen beschikken om ontspan ning te nemen. De richtlij ien, die voor de bouw van een verpleegstershuis zijn opgesteld, en waarvan de commissie hoopt, dat zij zoveel mogelijk in acht zullen worden genomen, houden onder meer in een eigen zit-slaapkamer voor de verplegenden, eigen conver- satiekamers en dienkeukentjes en een aparte „rustige" slaap- gang voor de wachtzusters. 155330251 /f, GROTE BEER i m- POOLSTER T Melkweg j/raagt men waar de Poolster staat, tien tegen één, dat velen hun nekken in hoeken van negentig graden wringen en met een vaag handgebaar „er gens" recht omhoog wijzen. Nu dan: daar is de Poolster beslist niet te Hindert! Waar dan wel? Zoekt u eens het sterrenbeeld Gro te Beer op. Voor alle zekerheid hebben wij op ons kaartje de ze ven belangrijkste ster ren van die beer aan gegeven. n.l. Benet- nasch, Mizar, Alioth, \Iegrez, Phecda, Dubhe en Merak, zoals zij heten. Trek nu een lijn van Merak naar Dubhe en verleng de afstand tussen deze twee sterren met vijf keer zijn lengte, dan ontmoet u een voor het gezicht kleine ster. Deze nu is Polaris, of tewel de Poolster. Welke bijzondere functie vervult deze Poolster aan ons fir mament? U weet, de aarde draait in 24 uur om haar as, die u zich als een denkbeeldige ruim 12.000 km. lange pen moet denken, dwars door de Noord en Zuidpool. De punt van die pen, welke er aan de Noordpool uit steekt", wijst vrijwel nauwkeurig naar Po laris. Omdat wij draaien om onze ei gen as èn om de zon lijkt het, alsof de sterren 's avonds „op" komen en 's morgens weer „onder" gaan, terwijl (schijnbaar) hun plaats aan de he mel verandert, naar gelang het jaargetij. ISB! Maar omdat de aardas vrijwel recht tiaar Po laris wijst, blijft deze ster het gehele jaar op voor onze ogen dezelfde plaats. De sterren draaien ook ook alweer voor ons, aardse kijkers naar 't kosmisch schouwspel in de loop van het jaar een rondje om die Poolster. Polaris is dus voor ons het schijnbare vaste punt, het schijnbare middel punt aan de sterren hemel. Polaris is r?>e! altijd onze Poolster geweest en zal het niet altijd blijven, omdat, nu eenmaal de gehele sterrenhemel in we melende beweging is. En dan: het is in feite niet mogelijk van een ..middelpunt" te spre ken in de kosmos. ven. Luitenant Hayot gaf het I echter niet op. Hij deed een beroep op een stokerij uit Chicago, die op haar beurt beroep deed op de procureur- generaal, die de zaak doorgaf aan de substituut voor het dis- triet Tulsa. Wij hebben 'n sterke dran- 5 kenvérbod in Oklahoma, ver- klaarde de openbare ambte- naar en alleen bier van 3.2 5 percent is toegelaten. Nu is de kist whisky op de terugweg naar Canada en de luitenant lijdt dorst. Tarzan P)E TIENDE Tarzan-figuur, die men in Hollywood uit de hoek had moeten zoeken om de nooit eindi gende reeks Tarzan-fiims te kunnen voortzetten heeft ontslag genomen. Dat was Lex Barber, die nu gewoon cowboy en bandiet gaat spelen in de films. Hollywood ziet nu uit naar een opvolger, dus als er interesse Onervaren r)E POLITIE van Parijs heeft bij een inbraak in een groot theater vastgesteld, dat de daders waar schijnlijk erg onervaren waren. Ze forceerden eerst de brandkast, waar gewoon de sleutel in het slot stak en namen toen een bedrag van on geveer tien gulden mee, terwijl daarnaast een enveloppe met f 50.000 lag. Bontmantel r\E WELBEKENDE Rita Hayworth is op het ogenblik van de zoge naamde chinchilla-klasse. Ze is na melijk een van de zes vrouwen ter wereld geworden, die zich kan ver heugen over een chinchilla-bont mantel van een slordige 100.000 gul den. De andere zijn van de zangeres Lilv Pons (die wij niet kennen), de actrice Mary Pickford (die wij ook niet kennen) en drie onbekende da mes (die wij evenmin kennen). Botsing 'JN het goede Schotland kwa men twee taxi's met elkaar in botsing. De gevolgen wa ren verschrikkelijk: Vijftien doden en acht gewonden. Heer IN TEXAS eigende een dief zich een geparkeerde auto toe. Daarin ontdekte hij echter twee trouwringen en een bijbehorend trouwboekje. Hij stuurde deze voorwerpen omgaand retour en betuigde in een geleidend brief je zijn spijt over het gebeuren. Hij wenste het jonge paar tegelijker tijd veel geluk. De auto hield hij. Zoontje pAPPIE zit in de voorkamer on- der de vloer", kondigde de 3- jarige Sep Finall aan, toen politie agenten zijn vader kwamen arreste ren. Hij dreef de service zelfs zo ver door, dat hij de speurders naar de schuilplaats geleidde. Pappie had steeds tegen zijn zoontje gezegd: „Je moet altijd de waarheid spre ken." Nu zit pappie in de gevange nis. Poes •"TUK, een zwart-w-itte kat, heeft juist een tippel van ongeveer 75 km. achter de staart. Hij hield slechts halt voor een maaltje melk en sardientjes. Hij werd op een ge geven moment kwaad op zijn baas en stapte op. Bijna veertig kilometer verder werd hij goede maatjes met een dierenvriend, kreeg met deze echter bijna onmiddellijk ook weer slaande ruzie en aanvaardde de te rugreis. Zakelijkheid en sfeer. ZOND4G 7 MAART 1954 HILVERSUM I. 402 METER. VARA: 8.00 Nws. en weerber. 8.18 Gram. 8.45 Sportmeded. 8.50 V. h. platteland. 9.00 Muzikale caus. met gram. 9.45 Geestelijk leven", caus. VPRO: 10.00 „Geef het door", caus. 10.00 V. d. jeugd. IKOR: 10.30 Doopsgezinde kerkd. AVRO: 12.00 Sportspiegel. 12.05 Lichte muz. 12.35 ,,Even afrekenen, Heren!" 12.45 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.05 Meded. of gram. 13.10 Opwekkend woord voor de Natio nale Inzameling van het Leger des Heils. 13.15 Gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 Boekbespr. 14.20 Pianorecital. 14.45 ,,De strijd om Troje", hoorsp. 15.10 Disco- caus. 15.55 Toneelbeschouwing. 16.10 Ham mond-orgelspel. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 „De Prêtres-Ouvriers", caus. VARA: 17.30 V. d. jeugd. 17.50 Spórtjourn. 18,15 Nws. en sportuitsl. 18.30 Gram. 18.50 Ra- diolympus. 19.20 Gram. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Puzzle-parade. 21.05 ,,De ring van de Profeet", hoorsp. 21.50 Strijkork. 22.25 Act. 22.40 Piano a quatre mains. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 METER. NCRV: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Orgelconc. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Vocaal kwartet. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 55 Hoogmis. 11.30 Radio Onderwijs Con£ s. 11.45 Or gelconc. 12.15 Gram. 12.20 Radio onder wijs Congres. 12.30 Gram. 12.40 Ham mondorgel en piano. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws, en Kath. nws. 13.10 Lichte Advertentie* vlekvrij* koudlijm van CETA BEVER muz. 13.40 Radio Onderwijs Congres. 14.00 Voetbalwedstr. v. amateurs Nederland- Engeland. 16.40 Gram. IKOR: 17.00 Ver- teldienst. 18.00 Zangdienst. 18.45 ,,De Kerk luistert naar Uw vragen", caus. NCRV: 19.00 Kerkelijk nws. 19.05 Samen zang. 19.30 „Weg en werk der Kerkher vormers," caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.20 Radio Onderwijs Congres. 20.30 „Die verkaufte Braut", opera (le bedrijf). 21.30 Act. 21.40 Russisch ens. 22.00 „Het stille licht", hooi-sp. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15 Viool en piano. 23.40-24.00 Gram. BRUSSEL, 324 METER. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 13.30 V. d. sold. 14.00 en 15.30 Gram. 16.00 Voetbalrep. 16.45, 16.55 en 17.40 Gram. 17.45 Sportuitsl. 17.50 Gram. 18.00 Volkszang. 18.20 Gram. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 18.30 Gevar. progr. 21.00 Gram. 21.15 Pianotrio. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.05-24.00 Dans- muz. BRUSSEL, 484 METER. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Verz. progr. 14.30 Ork. conc. 14.50 Gram. 15.00 Ork. conc. 15.35 en 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.05 Gram. 19.00 Godsd. halfuur. 19.30 Nws. 20.00 Ork. conc. en koorzang. 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Lichte muz. 23.55 Nws. MAANDAG 8 MAART 1954 HILVERSUM I, 402 METER. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Geestelijke lie deren. 9.25 V. d. huisvr. 9.30 Waterst. 9.35 Gram. 11.00 Voordr. 11.15 Kamerork. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. me ded. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Metropole Ork. 14.00 ,,Wat gaat er om in de wereld?" caus. 14.20 Gram. 14.30 Voor dracht. 14.45 Fluit en piano. 15.15 V. d. vrouw. 16.15 Gram. 17.30 V. d. padvinders 17.45 Gram. 17.50 Mil. caus. 18.00 Nws. 18.15 Muzikale caus. 18.30 Accordeonclub 19.00 „In en om de Universiteit". 19.15 Rep. of gram. 19.25 Cabaret. 19.45 Rege- ringsuitz.: Ir. A. W. van de Plaasche: „De Raad voor de landbouwvoorlichting". AVRO: 20.00 Nws. 20.05 „De globe". 22.40 Orgelconc. 23.00 Nws. 23.15 Filmprogr. 23.45-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 METER. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Ge wijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Sportuitsl. 8.20 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Ge- var. muz. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Orgel conc. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio 14.30 Gram. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Me tropole ork. 15.50 Gram. 16.00 Bijbel overdenking. 16.30 Gram. 17.00 V. d. kleu ters. 17.15 Gram. 17.30 V. d. jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: de Heer en Mevrouw F. R. J. Eibrink Jan- sen-Wegenaar: ..Verlofgangers uit Nieuw Guinea vertellen." 18.00 Fanfare ork. 18.20 Sport. 18.30 Zigeunerkwintet. 18.45 En gelse les. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Vocaal ens., Bachork. en solist. 19.30 „Volk en Staat", caus. 19.45 Huismuziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Lichte muz. 20.40 „Als de Hollandse Hemel in Maart...", hoorsp. 21.30 Mil. kapel. 22.00 „De Bijbel voor het persoonlijk leven", caus. 22.05 Gram. 22.10 Viool, cello en piano. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS- ber. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL, 324 METER. 12.00 Ork. conc. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landb. 12.42 Gram. 12.50 Koersen. 12.55 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Panorecital. 13.35 Gram. 14.00 Schoolrado. 15.00 V. d. zieken. 16.00 Ork. conc. 16.50 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Franse les. 18.15 Vlaam se liederen. 18.25 Luchtvaartcaus. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Ka merork. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL, 484 METER. 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.15, 14.15 en 15.00 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Ka- mermuz. 18.30 Chansons. 19.15 Gram. 19.30 Nws. 20.30 Gram. 20.45 Strijkkwart. en piano. 22.00 Nws. 22.15 „Vrije tijd". 22.55 Nws. jAdvertentle) Waarom tijd verliezen door bui tenshuis les te nemen? Maak het U gemakkelijk en studeer thuis, op elk ogenblik, dat U past! De Bekende Schriftelijke Cursus Resa-Hilversum is altijd „bij de hand". Opleiding voor Lagere en Middelbare Akten, te vens voor Frans, Duits en Engels en Nederlands M.O.A. Wiskunde M.O. en Boekhouden M.O. Ons nieuwe prospectus geeft U alle inlichtingen. William Byron Mowery door HOOFDSTUK I Zonder te vermoeden in welk een val hij liep, legde de jonge Laramie zijn gedeukte kano langs de aanleg plaats te Lac L'Outre en stapte, stijf en vermoeid, aan wal. De vrolijk door de vallende scheme ring twinkelende lichtjes van de ne derzetting wekten in de oververmoeide jongen een blijde stemming. Vijf maanden van eenzaamheid in 't woes te sulieena-gebergte deden hem hunke ren naar het gezelschap van zijn me demensen, naar stemmen en gezellig heid hij was dankbaar, dat zijn eenzaamheid en zijn zware taak voor bij waren. Vannacht hier in Lac L'Outre. mor gen de Sulteena rivier af naar de Lan ding: en vandaar per trein verder naar Edmonton, met voldoende geld voor zijn laatste studiejaar en die vurig begeerde graad in de geologie dat was het toekomstbeeld dat hem voor ogen zweefde en de rijke beloning voor een zomer van vreselijke ontberin gen cn ingespannen arbeid. Op de balken van de aanlegplaats zat een half dozijn halfbloeden en Cree - Indianen, terwijl een lange kor poraal van de Bereden Politie, tegen een paal geleund, luisterde naar het mengsel van Cree en verbasterd Frans. Toen Alan Laramie's kano binnen gleed. zwegen als bij toverslag alle gesprekken. Zwijgend, vragend, staar de het groepje onderzoekend de ge bruinde vreemdeling aan. die daar uit de schemering van de rivier opdook. De hele wereld vriendelijk gezind, door die blijde vooruitzichten, groette Alan hen opgewekt. „Hallo lui", en tot de officier van de Politie: „Goede avond, korporaal." Geen van de Crees of metis (half bloeden) antwoordde ook maar een woord. Wantrouwend zwierven hun blikken van hem naar zijn kano. de i drie pakken die erin lagen en weer I naar hem terug Een vreemde span- ning maakte zich van het gezelschap meester. In scherpe tegenstelling met l.un gedrag had de Politie-officier de groet vriendelijk beantwoord. Hij was een man van ongeveer drie en dertig, met een zweem van weemoed in de vast beraden bruine ogen, zijn houding boezemde ontzag in en uit zijn gehele uiterlijk en manieren bleek, dat hij een persoon was van fortuin, opvoe ding en beschaving. „Goede avond", beantwoordde hij Alan's groet. Zijn blik gleed over Alan's gescheurde kleren; en hij glim lachte om een bosje haar, dat komiek door een gat in Alan's versleten hoed naar buiten stak. „Je ziet eruit, of je zo uit de wildernis komt, vriend." „Dat kom ik ook, korporaal ik heb er zo lang gezeten dat ik al haast de berentaai begon te spreken." Hij stelde zich voor. „Mijn naam is Lara mie, Alan Laramie." De politieman reikte hem de hand. „Aangenaam kennis met je te ma ken. Laramie. Mijn naam is Eric Norman." Zij schudden eikaar de hand en ge voelden terstond sympathie voor el kander. Met enige bewondering be schouwde Norman het gespierde li chaam van de ander, van de bemod- derde schoenen tot aan het door de zon verbrande gezicht hij glimlachte weer om het gekke bosje haar en Alan lachte mee. „Vertel eens, Norman'vroeg Alan „waar kan een landloper als ik van nacht onderdak vinden? Ik neb ge noeg van zandbanken en muskieten." „Je kunt bij ons in de politiepost je bedje spreiden Wij hebben ruimte genoeg." „Dank je, kameraad. Ik zal eens naar de factorij stappen voor een schoon hemd en een andere hoed en dan kom ik mijn zaakje brengen." Fluitend liep Alan het tegelpad op. Pas twee en twintig eigenlijk nog een jongen was deze student, die in Mei al Noordwaarts was getrokken naar het Grizzly-gebergte, terwiil de voorjaarslawines nog omlaag donder den en gedurende het gehele sneeuw vrije jaargetijde goud had gewassen uit de zanbodem van gletscherkreken en rivieren. Aangezien hij geologie kende, niet alleen uit de boeken maar ook uit harde practijkervaring, koos hij zijn zand goed uit het rode Jura- zand, dat het meeste goud bergt en gedurende de lange dagen van de Noordelijke zomer zwoegde hij met spade en houweel en een eigengebouwd sluisje wel vijftien, soms twintig uur per dag. Maar de moordende arbeid, het ijs koude water, de kwellende brülé-vlie- gen en de eenzaamheid in de bergen lagen nu allemaal achter hem en in de knapzak onder zijn jas stak een lederen zakje, dat een goede twee pond stofgoud bevatte. Hij was er trots op, dat hij zelf de dreigende wildernis ingetrokken was en de natuur eigenhandig haar schat ten had ontnomen, al was het dan pok maar zes eetlepels vol en nog trot ser. dat hij in het voorjaar, toen hij platzak was en nergens een baantje kon vinden, niet bij de pakken had neergezeten. Uit deze ervaring had hij een les getrokken, die hem nog waardevoller leek dan het gewonnen goud.... dat Geluk niet enkel een blind toeval is. Een man maakt zijn eigen geluk. De mens is meester van zijn levensom standigheden en kan ze vormen zoals hij wil, als hij het maar probeert. Dit oude vraagstuk van mens en omstandigheden had Alan vaak bezig gehouden, want hij was een man van dieper gedachten dan zijn hchaams- bouw en ruwe spraak depen vermoe den. Al van zijn twaalfde jaar af, toen hij was weggelopen uit een wees huis in Athabasca en zich als een eenzame zwerver door het leven haa geslagen om zich zelf een opvoeding te geven. Daarbij had hij vaak de in druk gekregen, dat iemands leven meer scheen af te hangen van een ge lukkig of ongelukkig toeval dan van zijn eigen inspanning. Een zeer ont moedigende indruk. Als men een speel bal is van het toeval, waartoe dienen dan inspanning en idealen? Maar gedurende zijn studiejaren in Edmonton en vooral gedurende deze zomer in de bergen, nad hij dit pes simisme afgeschud. Op de drempel van zijn leven, verward door alle we gen die zich voor hem uitstrekten. meende hij zijn toekomst in de hand te hebben, en dat het enkel van hem afhing, wat hij zou worden in de ja ren die voor hem lagen. De factorij binnenstappend, keek hij door de tabakswalm naar de halfbloe den, Crees en blanken, die met praten de tijd kortten voor het naar bed gaan. De factorij zag er armoedig uit, want de planken waren half leeg en de gebarsten ruiten met papier dicht geplakt, maar ze was netjes geveegd en opgeruimd en langs de wanden hingen slingers kleurige herfstbloemen. Toen Alan de deur sloot, keken de aanwezigen op, zwegen ineens en za gen hem onderzoekend aan precies als bij de aanlegplaats. „Wat gapen die lui me toch aan. voor de drommel?", dacht Alan. Een ogenblik meende hij dat z'n sportroem misschien tot deze uithoek van het Rotsgebergte was doorgedrongen en zij „De Dolende Rots" herkenden van de foto's in de Edmontonse kranten Veel aandacht sloeg hij echter niet op de mannen, want zijn blik werd ge trokken door een bruinlokkig meisje van een laar of twintig, achter de toonbank. Op een kruk gezeten, las zij bij het licht van een petroleumlamp. Jong en netjes gekleed, in een eenvoudig ka toenen japonnetje, paste zij helemaal niet in die verlaten factorij, bij de stank van pelswerk en de ruwe praa- jes van die mestiezen en Indianen. Bij zijn weten had Alan het meisje nooit eerder gezien, maar hij vermoed de dat zij de dochter was van Boyd Hastings, de handelaar van Lac L'Outre. Hij had wel eens van Joan Hastings gehoord. Aangezien zij blijkbaar op de winkel paste, trad hij op de toonbank toe. Het meisje, in haar lectuur verdiept, bemerkte hem niet. Alan keek naar haar boek. De tekst was in vreemde tekens gedrukt, maar de titel was En gels „Xenophon's Anabasis". Hij vond het vreemd, hier in een grenspost, te midden van jachtverha- I len en de stank van verse huiden, iemand te vinden, die de Griekse klas sieken las. Het licht van de lamp viel op haar gezicht een lief innemend gezichtje en terwijl Alan haar over de toonbank aanstaarde, kwam een vage herinne ring bij hem boven. Eens, ergens, had hij dit meisje ontmoet. Haar gezicht was flauwtjes bekend, als een half vergeten droom. (Wordt vervolgd).

de Stem | 1954 | | pagina 5