Kroatië blijft een christelijk in Tito's Joego-Slavië bolwerk Elfde Brabant Grensrit komt in zicht V oetbalproblemen Eerste jeugdwandeltocht Zaterdag 13 Maart op :n ag Vrijheid duurde slechts 5 dagen Nederlands bodem zakt langzaam COPPI WIL ZELF TOURPLOEG VORMEN Aanhanger van Giuliano vermoord Een pension voor varkens ngont- ht nst artsen Een eeuwenoude strijd woedt nog voort Geschiedvervalsing Boekenplank JAN KONINGS wordt beroepsrenner DR- „En anders blijf ik thuis „De Wandelende Krabben" gaan starten HET PARCOURS Vrijdag 19 Maart start te Turnhout Ter bevordering van tijdige afwerking SOUBURG kampioen eerste klasse Ned. hockey-elftal wordt voorbereid WIM VAN EST en WOUT WAGTMANS Amsterdam-Zwaluwen gaat Riet door MARKTEN DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 6 MAART 1954 VOOR s de heer iter van „Huis Loby de heer 1*. n de ge- amp van lakt. De- üssingen,, tellenden cheidene ig waren ees er in needs ge- te vinden de wonin- bestrij- n zo veel :nt verza- ir Pfauth jut in de iu toe nog out uit de wel kan •zoute mu- mbrengen plasticlaas de heer tingen gaf board 01 ;te muren, ond grote rticulieren causerieën ents-Recht- nd gisteren erecht dat ontduiken, komsten of i liepen te- ;ten net te terwijl de ovenop leg- wet geoor- ie eiste de P. S. loon- iddelburg, 3 en tegen A. lburg 3 we- 3„ winkelier aden, omdat :o ingewik- ank ze na- dienst ge ep, te Mid- sp, door de ttmar en te ke en Woi- Zonnevylle. nhoek neemt r en dokter dokter Gel- i wordt zon- ?nomen door üeinkenszand ;ande. laamse Opera, Kon. Ne- Ct uur: Opspo- 5.30 en 9 uur: /an Dijck, 7.30 iheim en Clau- Rouge. g bij B. Plas- ie vergadering ouw, 8 uur: iwburg: Drei- lectro: Moulin iur: The Snows ïpia-theater, 20 0 uur: De eer- oncertgebouw, hypnose. De vluchteling ambra: Moulin ederl. Schouw- medailles van Vlaamse Ope- 20 uur: Boc- 15 uur: De ge- r: De laatste Ottjes: Prijs- an Dijck, 15 en één geheim en houwburg: Op- Rouge. ijsel-v. Acker: uw. 14.30 uur: liger. Om 17.15 Doctor. Calle, 15 uur: ?emaes, 18 uur: 15 uur: Schie- op de staan- ir. yburg: Dreigen - Moulin Rouge. - Bij Alb. ing. .30 en 20 uur: aro. Uympia-theater, uid. Om 17 en de Cock. 17.30 6.30 en 20 uur: i. Om 14 uur: Concert en onder hyp- De vluchteling imbra: Moulin lederl. Schouw- sbrigade 21. van Dijck, 19.30 ziel, Een man ood. iw, 20 uur Per 20 uur: The mpia-theater, 20 20 uur: De eer- lentraal (P. de ig. JN DE GESCHIEDENIS van wel bijna alle volkeren op deze wereld, schittert één woord in vlammende letters: Vrijheid! Een vaak misbruikt begrip en zo dikwijls een ideaal, dat leeg bleek te zijn, als het eenmaal was bereikt. Maar ook vaak was het een heilig beginsel voor de mens, die zijn volle waardigheid pas bereikt, tegen die achtergrond van vrijheid. Vrijheid in deze zin was het, waarvoor het volk van Kroatië eeuw na eeuw heeft gestreden. Waarvoor duizenden offers zijn gebracht: steeds tevergeefs. In de jongste geschiedenis heeft Kroatië slechts een periode van vijf dagen onafhankelijkheid gekend. Dat was in 1941, toen Duitse en Italiaanse troepen Joego-Slavië aanvielen. De Kroaten maakten van de gelegenheid gebruik om hun onafhankelijkheid te proclameren. Maar vijf dagen later bezette Italië het schone Dalmatië en opnieuw werd een lijdensgeschiedenis voort gezet, die al ruim tien eeuwen had geduurd. TN het jaar 641 kwamen de Kroaten voor het eerst in contact met het Christianisme en met de Westerse cultuur. In 678 sloten de Kroaten een verdrag met Paus St Agaton, waarin zij beloofden de rechten van de mens en volkeren te eerbiedigen. Kroatië werd een Koninkrijk in 925 met Ko ning Tomislav. Volgens Franse en En gelse geschiedschrijvers was Kroatië in die tijd een van de machtigste lan den van de Balkan. Met de komst van de Hongaren op de Donauvlakte en met de ontplooiing van de macht van Venetië op de Adriatische kust. begon voor de Kroaten de strijd voor de on afhankelijkheid. Na enige tijd sloten zij een verdrag met de Hongaarse koning Arpado- wisch. Dit verdrag kwam hun zeer ten goede, toen de Turken hun invallen begonnen in Europa. Meer dan de helft van Kroatië werd door de Tur ken veroverd, ofschoon de hoofdstad Zagreb nooit in hun handen viel. De Kroaten in hun strijd tegen de Tur ken, verdedigden niet alleen hun eigen land en vrijheid, maar ook die van het gehele Europese Katholieke ach terland. Kroatië was een bolwerk waartegen de Turkse horden zich te pletter liepen. Zij waren de verdedi gers van het Christianisme en de Wes terse beschaving. In 1491 vielen 10.000 Kroaten met hun Bisschop Berislavie bij Krbavo, maar verhinderden de Turkse doortocht naar het Westen. Een klein landje in vergelijking met Turkije, Kroatië was de verdediger van geloof en beschaving. Daarom gaf Paus Leo X aan de Kroaten het recht de naam te voeren van „Antemurale Christianitatis", en Paus Johannes de Xe noemde hen de meest beminde kinderen van St. Pe trus. In 1527 verbond Kroatië zich met Oostenrijk. OMKOPING ken, Zoals officieel in het vorig jaar de Kroatische Bisschoppen berichtten zijn 371 Priesters op afschuwelijke wijze vermoord en nog zijn 200 Pries ters in concentratiekampen of verrlcn- ten dwangarbeid. Twee Kroatische Bisschoppen (Dr. Carevich en Dr. Simrak) zijn ver moord. De Aartsbisschop en Primaat Dr. Stepinac in zijn eigen getioorte- huis gevangen gezet. Dr. Cule, Bis schop van Mostar zucht reeds vele jaren in de gevangenis. Twee andere Bisschoppen zijn gevlucht (de Aarts bisschop van Sarajewo woont in Mad rid en de Bisschop van Banja Luka, Dr. Garich is in Graetz gestorven). De Bisschop van Pazin en Wijbis schop van senj zijh gedwongen als gewoon soldaat dienst te nemen. Zoals de gehele wereldpers heeft gemeld, zijn in November alle Kroatische Bis schoppen op straat gezet en bij het verlaten van hun eigen pastorie met tomaten en eieren gegooid en hebben velen van hen verwondingen opgelo pen, o.a. de 82-jarige Bisschop van Subotica. Dr. Budanovich is over de straat ge sleurd en de plaatsvervanger van de Bisschop van Dubronik is van een schip in zee geworpen ten aanschou- we van Amerikaanse toeristen. PJ een vergadering van geologen te Utrecht is uitvoerig gesproken over de bodemdaling in Nederland. Men was het erover eens dat de bodem van Zuid-Nederland minder snel zakt dan die van het Noorden. De zeespiegel blijkt langzaam te stijgen. Onderzoekingen wijzen op een stijging van 47 c.m. per eeuw, maar hierbij moet men dan rekening hou den met een geringe verzakking en slijtage der dijken. Professor Thijsse noemde de onder zoekingen in dit verband ook be langrijk in verband met de delta plannen. Gasonides in de 24 uur van Le Mans Aan de 24-uurswedstrijd van Le Mans, welke op 12 en 13 Juni a.s. wordt gehouden, zullen 60 equipes deelnemen; daartoe behoort ook onze landgenoot Gatsonides. Andere bekende coureurs, die heb ben ingeschreven zijn: Farina, Hawt horn, Magliolo, Rosier, Trintignant, Stirling Moss, Rolt, Hamilton, White head, Ascari en Villoresi, terwijl de Argentijn Fangio niet Taruffi als partner in een Lancia zal starten. Hij rijdt ook Ronde van Nederland MGR. STEPINAC ...groot voorman... TROUW FYE Koning van Kroatië, Ban, werd stadhouder in Zagreb van de Oos tenrijkse keizer. Maar Kroatië bleef een afhankelijk land. Door dit verbona werden de laatste pogingen der Tur ken, om naar het Westen door te dringen verijdeld. De Turken trachtten de Kroaten om te kopen. Ze beloofden hen gods dienstvrijheid, ze wezen er op dat het grootste gedqglte van hun land ver woest was en dat nu zelfs de Oosterse Schismatieken zich in hun land be gonnen te vestigen. Ze verlangden al leen een vrije doortocht naar het Wes ten. Maar de Kroaten die hun gods dienst lief hadden boven alles, verko zen strijd en lijden, liever dan met de Turken samen te werken. Het ver bond met Oostenrijk duurde tot 1918. Het verdrag van Versailles vervol maakte deze ongerechtigheden door Kroatië in te delen bij Servië en zo een nieuwe staat te maken. „Het ko ninkrijk servie", samengesteld uit Ser- ven, Kroaten en Slovenen. In werke lijkheid kwam het hier op neer, dat de Serven meesters waren en hun taai en godsdienst aan de andere volkeren opdrongen. De vervolging van de Kroaten was verschrikkelijk PREMIE MA 1941 deporteerden de Italianen 100.000 Kroaten naar Italië, naar concentratiekampen of om in de fa brieken te werken. Duizenden jonge mannen ontsnapten en hielden zich schuil in de bergen. Daar kwamen zij in contact met de partisanen van Tito die fanatieke communisten van nen maaken. Na Italië's capitulatie gingen verschillende divisies Italiaanse troe pen naar Tito over, om met hem de strijd tegen de Duitsers voort te zet ten, maar de Servische soldaten en officieren trokken zich terug in de bergen en bestookten vandaar niet de Duitsers maar het arme kleine Kroatië en zelfs nu zijn deze troepen Tito's stoottroepen, in het begin van de oor log vochten de Kroaten tegen de bui tenlandse aanvallers (Italianen) en de binnenlandse onpopulaire communis ten. Naderhand op het Oostfront te gen de Communisten van Rusland. Zoals nu de troepen van de Verenig de Naties vechten tegen het commu nisme in Korea en Indo China. Karl Marx, vader van het Marxisme en het communisme, heeft fel geschre ven tegen het Kroatische volk, omdat dit steeds Christelijk en democratisch was opgevoed. Stalin was goed op de hoogte van het kaliber van de Kroaten, als de geduchtste tegenstanders van het Communisme. Gedu rende de oorlog beloofde hij grote sommen geld aan degenen die de meeste Kroaten doodden. Gedurende de laatste oorlog ver klaarde Churchill „de gevaarlijkste militairistische vijanden op het ogen blik zijn het Pruisische militairisme en dat van Servië''. Zolang deze stro mingen bestaan is geen vrede mogelijk. De grootste fout, gemaakt dooi*. An- glo-Amerikanen, is, dat zij hebben toe gestemd in een communistisch Joego slavië. Het kunstmatig Joegoslavië van tegenwoordig met zijn concentratie kampen en z'n materialisme is nog minder waard dan het Joegoslavië van voor de oorlog. Dat kunstmatig Joegoslavië is een samenraapsel van 7 verschillende volkeren, met 3 verschil lende Godsdiensten. De Communistische dictators van Joegoslavië doen alles wat mogelijk is om een volk van oude beschaving uit te roeien. Voor de oorlog zijn in Kro atië 2900 ingeschreven communisten geteld en na de oorlog nog 1600. GRUWELEN VOOR het einde van de oorlog zijn 150.000 soldaten gevlucht naar Oostenrijk en 2 dagen na het beëin digen van de oorlog werden zij uitge leverd aan Tito en werden zij aan de grens door Tito's partisanen groten deels afgeslacht en hebben de anderen zoals in Katyn een massagraf gevon den. Die dictators hebben duidelijk te ken nen gegeven, dat zij de intelligentie en het leger van Kroatië hebben uit geroeid, want anders zou geen com munisme in Joegoslavië mogelijk zijn. Graven werden geopend en de beende ren van de Kroatische helden werden in zee geworpen. Nationale Monumen ten zijn vernietigd en de leer der ge schiedenis is veranderd om het Ser visch communisme te helpen. Boeken scholen, lezingen, bioscopen, theaters, alles wordt gebruikt om het Commu nisme en de Servische leugens te die nen. „Tito is de „moderne Nero" tegen de Katholieke Kerk". Zo heeft verleden jaar Zijne Exc. de Aartsbisschop van Glasgow gespro- SXEPINAC is voor de gehele wereld bekend als de zoon van het Kroatische volk en vóórvechter van zijn rechten en trouwe Vorst van de Katholieke Kerk. Zijne Heiligheid Paus I'ius XII heeft bij een bezoek van 2 Amerikaanse Doctoren na hun terugkeer van Kardinaal Stepinac ge zegd, dat Kardinaal Stepinac een van de grootste figuren is sedert 400 jaar Christelijk Europa. De Priesters worden steeds genoema de vijanden van het volk en agenten van de buitenlandse reactie. Het zijn altijd spionnen en misdadigers die het volk in afschuwelijk materialisme voeren. Tito heeft alle Priesters ge dwongen lid te zijn van de Nationale Priesterorganisaties, die aan zijn re giem verantwoording verschuldigd zijn. Zo herhaalt zich in alle barbaars heid, de geschiedenis. Vergif in gevangenis- maaltijd ACHT gedetineerden in de gevange- nis van Palermo, onder wie vier leden van de bende van de indertijd gedode Siciliaanse „bandietenkoning" Salvatore Giuliano, zijn Donderdag onder heftige pijnen in elkaar gezakt, nadat zij voedsel hadden gebruikt, dat hun door verwanten was gebracht. Een der gevangenen, Angelo Russo, een voormalige handlanger van Giu liano, stierf tien minuten later. De overige zeven mannen zijn herstellen de. Men meent, dat de „Zwarte Hand een organisatie van het geheime Ma- fia-genootschap, de hand in deze ver giftiging heeft. Drie weken geleden werd een an dere bandiet, Gaspare Pisciotta, in de gevangenis door vergif om het leven gebracht. In verband met deze zaak zijn twee cipiers van medeplichtig heid beschuldigd. Uit voorzorg heeft de politie een andere aanhanger van Giuliano, Pas- quale Sciortino, naar een andere ge vangenis op Sicilië overgebracht. DE DUIVEL VAART IN ONS. Binnen de enge, plaatselijke begren zing van een klein, Vlaams dorp, plaatst Piet van Aken in zijn roman „De Duivel vaart in ons" drie zeer bijzondere personen: een avontuurlij ke levensdriftige jongeman, een ge voelig meisje en een wat dromerig jongmens uit middenstandskring. Elk van deze drie vertelt haar of zijn eigen aandeel in de driehoeksverhouding, die er ontstaat als het meisje de keus gaat maken tussen de het-leven-zèlf- zijnde „Joker" en Claude, zijn wat be zadigder concurrent. Als getuige van het drama dat dan gaat volgen, moet men „de dominee" zien; een knapge- tekende figuur fel afstekend tegen de achtergrond van de dorpse samenle ving. Het contrast is trouwens hetgeen, dat de lezer van dit boek bijblijft. Dit wil niet zeggen, dat het boek vreugde volle gewaarwordingen oproept. Op veel punten is het cru, door de, voor de jonge lezers bepaald gevaarlijke passages, geschreven op een zo sub jectief mogelijke manier. De roman bevat geen duidelijke conclusie of mo raal en dat maakt „De Duivel vaart in ons" tot een boek, dat slechts ge schikt is voor rijpere lezers Zij ech ter zullen in deze roman.veel goede dingen aantreffen Nijgh en van Dit- mar in Den Haag nam „De duivel vaart in ons" op in de Nimmer Dra lend Reeks, hetgeen naar de erva ring heeft geleerd een roman het odium geeft, van tot de belangrijkste werken uit de Nederlandse en Vlaam se literatuur te behoren. Voor wat be treft stijl en compositie geldt dit zon der twijfel voor het onderhavige webk. T. K. ROND HAARD EN ERF Dit is een bundeling van artikelen, die Silvester van Veghel O.F.M. Cap. voor het eerst publiceerde in „Boer en Tuinder". Hiermee is meteen aan geduid, welke lezerskring de S. op het oog heeft. Op een volkse en vaak humoristische wijze bespreekt hij heel het boerenleven. Hij toont, dat hij de boer begrijpt en vooral de boeren- jeugd met zijn moeilijkheden zuiver aanvoelt. De verzameling is in de volgende hoofdstukken ingedeeld: opvoeding tot zelfstandigheid, contact der sexen, een mooie verkering, het ideale hu welijk, het groeiende gezin, het kin derloze huwelijk, het vrije leven, een andere roeping, nieuw land. Zoals men ziet, elke boer en tuin der zal in dit boek nuttige wenken en wijze lessen vinden voor zich zelf, zijn huiselijk leven en de opvoeding der kinderen. De jongeren biedt het vele gedachten, die als inleiding kun nen dienen op het volle leven. Met de geestelijke adviseur zijn we er van overtuigd, dat deze reeks ar tikelen voor al onze boeren en tuin ders een goede gids en grote steun zullen zijn in hun verschillende moei lijkheden. Het is een mooi gezinsboek. J. H. Naar men ons mededeelt, gaat de bekende Bredase amateur-wielrenner Jan Konings over naar de beroeps klasse. Hij lioopt te kunnen deelne men aan de Ronde van Nederland. Als amateur behoorde Konings tot een der beste in ons land. Vorig jaar heeft hij. verdeeld over alle verreden wedstrijden, niet minder dan 13.000 kilometer afgelegd. Hij nam deel aan de Ronde van Wiesbaden (D.), waai- in hij goede resultaten behaalde. Daarna zegevierde de Bredanaar in de klassieker AmsterdamArnnem— Tiel—Utrecht—A'dam en veroverde een fraaie derde plaats in de natio nale wegkampioenschappen te Zand- voort. Voorts wist hij in diverse cri teria n eigen land en in België te winnen. Konings is een renner voor het zo genaamde zware werk. Zou hij zich eenvtueel weten te onderscheiden in de Ronde van Nederland, waarop goede kans bestaat, dan staat de weg naar internationale ronde-evenemen ten ongetwijfeld voor hem open. (Van onze correspondent in Parijs), p ROTE GEBEURTENISSEN werpen hun schaduw vooruit. Dus zeker de Tour de France. In Italië heerst groot ongenoegen over de houding van Fausto Coppi. Het is lang niet ze ker, dat hij zijn zin zal kunnen door drijven. En in dat geval is het niet aan twijfel onderhevig: Coppi zal dan niet deelnemen aan de Tour de France. In Montpellier, waar hij dezer da gen een criterium reed, heeft hij de journalisten een en ander medege deeld. De Tour de France neemt in het leven van Coppi een bijzondere plaats in. Als hij mee rijdt, rijdt hij mee om de ronde te winnen. Indien hij niet voldoende geschouderd wordt indien hij moet rijden in een Itali aanse ploeg, waarvan enkele renners óók aspiraties hebben de Tour te win nen, zal hij rustig thuis blijven, om dat hij zijn eigen overwinning in ge vaar gebracht ziet. Deze houding is niet. zo erg sportief. Hij zei: „Mijn strijd met Al fredo Binda is nog niet voorbij. Van een accoord kan slechts sprake zijn, indien Binda naar mijn argumenten wil luisteren. Doet hij dat niet, dan ga ik tij dens de Tour de France vacan- tie houden". Op de vraag, wat hij dan eigenlijk wenste, antwoordde hij: „Ik vraag niets onbillijks of onmogelijks. Ik meen al enige malen bewez.en te heb ben. dat ik, mits behoorlijk geschou derd, de Tour de France kan winnen. Men moet me dus vertrouwen schen ken. Ik wil niet vertrekken met een Ita liaanse ploeg, die als los zand aan el kaar hangt en waarin renners zitten, die de ploeg en de eindoverwinning kapot willen rijden om zelf enige suc cessen te boeken. Wat betekent een derde, vierde of vijfde plaats in het eindklassement? Een week later is het vergeten. Indien ik de Tour rijdt, rijd ik om hem te winnen". „Moeten we daaruit opmaken, dat U het recht opeist zelf de ploeg te vormen?, vroeg de verslaggever van Lé Parisiën". „Dat heb ik niet gezegd. Ik wens alleen, dat Binda mijn raadgevingen opvolgt en hij mij aanwijst als alge heel leider." Coppi heeft ook gezegd, dat hij zich zal blijven verzetten tegen de opna me van Astrua. J^IET alleen in de oorlogstijd, maar ook daarna, heeft me nige stedeling eens de verzuchting geslaakt: „Wat hebben die op het platteland het toch gemakkelijk! In de stal staat de koe, die melk, boter en kaas levert. Voor een extra eitje bij het ontbijt is een gang naar het kippenhok voldoende, in de schouw hangen maar van die grote zijden spek en in de pekelton drijft altijd nog wel een lekker brok varkensvlees". Nu moet ge niet denken, dat iedere plattelander, de eie ren, de melk en de zijden spek zomaar voor het grijpen heeft, maar een feit is toch, dat degenen onder ons, die over eigen vee kunnen beschik ken, in sommige op zichten gezegende stervelingen zijn. r zijn duizenden ste- l~J delingen, die maar wat graag ook eens zelf een varkentje zouden willen opfok ken tot een machtig dier, dat voor een he le winter vlees levert. Maar meestal blijft het „veehouden" in de stad beperkt tot het houden van een stuk of wat kippen. Op de zolder van een woning in de stad kun je nu eenmaal geen koeien laten weiden en de meeste flats bezitten geen accomodatie voor het opfokken van var kens. Maar toch geldt sinds kort in Duits land het motto „Iede re stedeling zijn ei gen varken." Dat mot to is uitgevonden door Ernst Maker, die het trouwens weet te rea liseren ook. Hij heeft namelijk in een klein dorp bij Helmstedt een pension voor var kens ingericht, waar iedere stadsbewoner een privé krulstaartje kan laten opfokken. gIJ Ernst Maker kunnen de inwo ners van Helmstedt, en sinds kort ook die van Neuwied aan de Riin, waar hij een tweede varkenspen sion inrichtte, voor 45 gulden een big kopen. Daarna betalen zij f 12.50 per maand pensiongeld en na 7, 9 of 12 maanden krijgen zij een varken thuis, dat gegarandeerd 100, 125 of 150 kilo weegt. De eigenaar van het varken, die tweemaal per maand de pen siongast in de doden cel mag bezoeken, be taalt bij de slacht nogeens 25 gulden en dan heeft hij voor on geveer 220 gulden een hoeveelheid vlees, die bij de slager minstens het dubbele zou kos ten. Maker wil in nog een heleboel Duitse plaatsen dergelijke pensions inrichten en het zou ons niet ver wonderen, als hij in Nederland navolgers zou krijgen. 2ATERDAG 13 MAART start de eerste wandeltocht in de serie van drie jeugd wandel tochten, welke uitgeschreven zijn door de wandelclub „De Wandelende Krabben" uit Ber gen op Zoom. Desgewenst kun nen ook volwassenen aan deze tochten meedoen. Zij, die niet in deze drie wandeltochten kun nen meelopen, kunnen hun wan delwoede uitvieren in een in- haaltocht, die op 22 Mei gehou den zal worden over een afstand van 11 kilometer. Deze tochten, die op Zaterdagmid dagen gelopen zullen worden vormen ook voor de jeugd een goede training voor dc Avond Vierdaagse Wandel tochten in Juni a.s. De organiserende vereniging rekent dan ook op een grote deelname. De serie van drie jeugdwandeltocn- ten worden gehouden onder auspiciën van de N.W.B. afdeling „Brabant-Zee land", met de daarvoor geldenden reg lementen. De eerste tocht zal dan wor den gehouden op Zaterdag 13 Maart over een afstand van 11 km., de twee de op Zaterdag 10 April over een leng te van 12 km„ de derde tocht op 8 Mei over 13 km. en tot slot de inhaal- tocht op 22 Mei over een afstand van 11 km. Vanaf een leeftijd van 10 jaar kan aan deze tochten deelgenomen worden. Het inschrijfgeld bedraagt 20 ct. per persoon per trip. Om half drie wordt gestart vanaf de „Korenbeurs" aan de Potterstraat. Hier zal ook een „Start bureau" worden geopend. Bij deelname aan de drie tochten zal aan de deelnemer na afloop een herinneringskruisje worden aangebo den, terwijl verenigingen met een deel name van minstens 20 wandelaars een groepsherinnering zullen ontvangen. HET PARCOURS Het parcours voor de eerste tocht der serie wandeltochten luidt als volg: Vertrek „Korenbeurs"; Potterstraat; Bosstraat; Kleine Bossraat; Antwerp sestraat; bij café „De vier Winden" lmksaf; van Dedemstraat; bij kruis punt voor Patate-Frite kraam rechtsaf; Burgem. van Hasseltsraat; Zwarteweg; linksaf over de spoorbaan; rechtsaf Parallelweg; halverwege tegenover fa briek B.3.; linksaf de Huybergsebaan ingaande en deze volgen langs Coin Heyligerskazeme tot even voor de wo ning gemerkt No. 421; linksaf he z.g. Schapendreefje ingaande en uitlopen de; linksaf en plm. 50 m. verder rechtsaf en langs Molenzicht uitko mende in de weg langs Boslust; links af en deze weg recht volgende naar de Balsebaan; linksaf de Balsebaan geheel volgen tot de spoorbaan; deze oversteken en rechtdoor; Glacisstraat; rechtsaf Antwerpsestraat; Kleine Bos straat; Bosstraat; Potterstraat; „Ko- ren beurs". De elfde Brabant Grensrit, de oud ste nationale betrouwbaarheidsrit, die op de grootste geschiedenis bogen kan, staat weer voor de deur: Vrij dag 19 Maart e.k. vindt de start plaats vanaf de Markt te Turnhout, het vriendelijke Belgische stadje in de Vlaamse Kempen, waar de B.G. ook vorig jaar gastvrijheid genoot. Gisteren is het, wederom fraai uit- gvoerde en met leuke tekeningen van Jan Apetz verluchte reglement ver schenen. Voorzitter E. Mutsaers (RA CZuid) wijst er in zijn „ten gelei de" op, dat, nu er nog geen oplossing inzake het beruchte art. 24 gevonden kon worden en de Sportcommissie gaarne een nog groter bergtraject in wilde lassen, deze commissie zonder aarzelen besloot opnieuw België als „werkterrein" uit te verkiezen en de vrienden in Belgisch Brabant en wij de omgeving om medewerking te ver zoeken. Die gaarne werd verleend. KAMPIOENSCHAP ALS INZET De finish Is gelegen binnen de ge meente Deurne (Antwerpen), waar na samenkomst In het restaurant van de Vliegbasis te Deurne, te bereiken op aanwijzingen van de gendarmes. ENORM AANTAL PRIJZEN Evenals voorgaande jaren heeft ook nu de onmisbare hulp van een aantal der bij de RACZuid aangesloten clubs, de organisatie en voorbereiding dezer 11e mogelijk gemaakt. Zij zal evenals in 1952 en vorig jaar, ook nu weer meetellen voor het KN AC-kampioenschap voor Betrouw- baarheidsritten. Op de erelijst komen de namen voor van Ligtvoet-Leenheer (Eindhoven-Utrecht) en Reymes- Pronk (Arnhem). De totale afstand bedraagt dit keer ongeveer 700 kilometer. Ongeveer halverwege de rit is een rust van 2 uur geprojecteerd en wel in de be kende badplaats Spa. De gemiddelde snelheid wordt na der aangegeven in het nog komende aanvulende reglement, doch zij zal de 48 km. per uur niet te boven gaan. Een en ander is afhankelijk van de weersgesteldheid. Niet a,1IeÜn de actieve voetballers maar ook die vele duizenden die elke Zondag de voetbalvelden bevolken, zullen belang stellen in de techniek en de tactiek van het voetbalspel. toor de lezers van ons blad heb ben wij de medewerking verworven van de bekende voetbaldeskundige Ir A. van Emmenes. In tekeningen worden aan de practijk ontleende voorbeelden weergegeven, terwijl Ir van Emmenes in een toelichting de situaties bespreekt. Wij publiceren hierbij het eerste van de serie voetbalproblemen. FIGUUR I. De doelman van aan vallende partij heeft de bal en trapt hem (uit de hand) met een ferme trap tot ver voorbij de middenlijn. De middenvoor (m.v.) vangt de bal op het hoofd op, voor de spil van de te genpartij (s) hem dat heeft kunnen beletten en kopt het leder schuin naar voren. De rechtsbinnen (r.bi.), zich door snel oplopen losmakend van zijn bewaker, de linksmidden (l.m.) krijgt op plaats r.bi. (2) de bal te pakken, loopt er even mee naar voren naar plaats r. bi. (3) en passeert de uitlo pende doelman met een onhoudbaar schot. Aldus ontstond het doelpunt, waarmee Nederland de laatste wed strijd tegen België (op 25 October jl.) te Rotterdam won (1-0). Steiger's uittrap deed de bal via van Melis bij Van Beurden belanden en geen der Belgische verdedigers kon diens doel punt beletten. Men kan daaruit con cluderen hoe nuttig het kan zijn als de doelman de bal met een zeer verre JuJl trap weg werkt, want aldus vormt hij de directe inleiding tot een aanval. In een wedstrijd Nederland-Frankrijk in 1949 (met 4-1 door onze landgenoten gewonnen) belandde eenmaal zelfs 'n uittrap van Frans de Munek bij Theo Timmermans, die daaruit meteen scoorde. Het aantal beschikbare prijzen is ook ditmaal fantastisch. Bovendien ontvangen die rijders en kaartlezers, die de rit beëindigen zonder een con trole te hebben gemist, een lauwer krans, behorende bij de eveneens te winnen plaquette. De deelnemers wordt aangeraden zich nauwkeurig op de hoogte te stellen van de Bel gische verkeersvoorschriften, welke niet gelijkluidend aan de onze zijn, althans niet alle. Het competitie-programma voor Zondag 7 Maart Over het alsnog vaststellen van een inhaalprogramma voor tweede, derde en vierde klas$ers voor Zondag 7 Maart a.s. vernemen wij van de zijde van de KNVB, dat de grote achter stand in de competitie de competitie leiding van de KNVB hiertoe heeft gedwongen. Met het vaststellen van de ruim 100 wedstrijden is met de traditie gebro ken om op de dag van een landen- wedstrijd de competitie stop te zet ten. Men hoopt, mede door deze maatre gel, op 23 Mei klaar te zijn met de competitie, waarna de kampioens- en promotiewedstrijden kunnen begin nen. FAUSTO COPPI ....Weet wat hij wil.... Zeeuwse damcompetitie In de hoofdklasse van de Zeeuwse damc.mpetitie werd de laatste wed strijd gespeeld. De afgebroken partij uit de wedstrijd Vlissingen IIDID had de volgende uitslag: N. Corstan- je_M. v. d. Parel 2—0. Hierdoor werd de einduitslag 10—10. Vlissingen I won met 164 van DOS. De uitsla gen waren: W. HeydraA. v. d. Kree- ke l—l; Joh. de Smet—F. Openneer 2—0; Iz. Porrey—H. Wagenaar 2—0; L. Goedbloed—C. den Engelsman 20; P. MaasH. Brouwer 11: O. Hellinga—D. de Vos 1—1; H. de Vlie- ger—J. Korevaar 2—0; L. Labryere— C. Suurland 1—1; W, Cijsouw—W. Dommisse 2—0; G. Luwema—L. Openneer 2—0. De eindstand is: GDC 6 6 0 0 12 81 Middelburg 6 4 0 2 8 72 Vlissingen I 6 4 0 2 8 69 DID 6 2 2 2 6 54 Aagtekerke 6 2 1 3 5 57 DOS 6 1 0 5 2 44 Vlissingen II 6 0 1 5 1 43 In de eerste klasse viel de beslis sing. De afgebroken partijen uit de beslissende ontmoeting tussen Sou burg en Kapelle leverden Souburg drie bordpunten op. De uitslagen wa ren: A. van SorgeJ. J. Ganseman 20; L. van SoelenChr. Korstanje I1. De einduitslag werd hierdoor II9 voor Souburg, dat daarmede kampioen werd en nu promotiewed strijden mag spelen tegen Vlisingen II, dat in de hoofdklasse als laatste eindigde. De uitslagen van de afge broken partijen uit de wedstrijd St. Laurens's-Gravenpolder waren: P. SinkeA. van Overbeeke 11; W. RoozeL. Tramper 02. St. Laurens won met 119 en hierdoor zijn 's-Gra venpolder en GDC II samen op de onderste plaats geëindigd, zodat zij eén beslissingswedstrijd zullen moe ten spelen. De eindstand is: Souburg 5 5 0 0 10 71 Kapelle 5 4 0 1 8 60 St. Laurens 5 2 1 2 5 49 Middelburg H 5 1 1 3 3 40 's-Gravenpolder 5 1 0 4 2 38 Chris Berger leidt centrale training Na afloop van de wedstrijd tussen het Zuidelijk elftal en de Westelijke B-ploeg, welke Zondag 7 Maart te Tilburg wordt gespeeld, zal een Voor lopig B-elftal worden gekozen. Van dit team zullen de spelers bin nenkort aan de centrale training in het Olympisch Stadion in Amsterdam onder leiding van Chris Berger wor den toegevoegd. Zaterdag 13 Maart zal op een nader aan te wijzen veld (vermoedelijk in het Gooi) een wedstrijd worden ge speeld tussen een A- en het B-elftal, welke ontmoeting als laatste oefen wedstrijd voor de interlandwedstrijd tegen België op 23 Maart te Brussel geldt. Sla Raak I-Ailventlo I 7-3 Advendo I (IJzendijke) kon het te gen de stug verdedigende Biervliet- ploeg niet bolwerken. Een fraai re sultaat voor de Sla Raak-mannen, die de kampioenscandidaten met zulke grote cijfers wisten te kloppen Wijziging wetls trijdprogr anima Elders in dit blad is het gewijzigde KNVB-programma voor a.s. Zondag (morgn) afgedrukt. Inmiddels zijn in de loop van Vrijdag wer enige wed strijden daaruit afgelast. Hieronder treft men deze aan. 3e Klasse D.: N. BorgvlietHuist. 4e Klasse D.: GW—Wit Zwart. 4e Klasse H.: IJzendijkeEMM. In het hockeyprogramma zijn afge last: TilburgHTCC en Forward II HOCO. In MilaaneSan Rcmo QNZE LANGENOTEN Wout Wagtmans en Wim van Est zijn uitgenodigd om deel te ne men aan de wegwedstrijd Mi- laan-San Remo, welke op Vrij dag 19 Maart zal worden gehou den. Terrein niet bes/seelbaar De voetbalwedstrijd Amsterdam Zwaluwen, die heden (Zaterdag) 6 Maart in het Ajaxstadion zou worden gespeeld, zal geen doorgang vinden negens de slechte toestand van het terrein. Er is nog geen beslissing genomen over een eventuele latere datum. GOES, 5 Maart 1954, Spruiten A II 3654, B II 2148, Rode kool 712 Peen 6, Prei 14—28, Kroten 3—8, Knolselderij LEEUWARDEN, 5 Maart 1954. Aan gevoerd 45 stieren f 2,60—f 2,80 per kg. slachtgewicht, 225 vette koeien, eerste kwaliteit f 2,55f 2,85, tweede kwaliteit f 2,45f 2,54, derde kwaliteit f 2,05 f 2,44; 1811 melk- en kalf koeien f 700 f 1010; 200 pinken en graskalveren, pin ken f 340f 580, graskalveren f 190 f 470; 1987 nuchtere kalveren f 32f 42; vette weideschapen en lammeren. 427 Vette en weideschapen f 70—f 120, lam meren f 45f 100; 360 vette varkens, oude varkens f 1,60f 1,75, vette biggen f 1,85 f 1,88, zouters f 1,78—f 1,81; 255 biggen en lopers, biggen f 40—f 60, lopers f 61— f 100; 31 bokken en geiten, geen notering 66 paarden f 450—f 900; totale aanvoer 5407. Overzicht: stieren, aanvoer kort, stem ming willig duurder. Melk- en kalfkoei- en, aanvoer ruimer, stemming kalmer prijshoudend. Pinken, aanvoer kort! stemming kalm, prijshoudend. Graskal veren, aanvoer ruimer, stemming rusti ger, prijzen niet hoger. Nuchtere kalve ren, aanvoer groot, stemming kalm, prijs houdend. Varkens, aanvoer ruimer, stem ming rustig, oude varkens iets duurder, andere soorten gelijk in prijs. Biggen en lopers, aanvoer ruimer, stemming beter, prijshoudend. Schapen, aanvoer kort, vleesdragende schapen zijn duurder en weideschapen zijn iets lager in prijs. Lammeren, aanvoer kort, vleesdragende Lammeren zijn duur en weidelammeren iets lager in prijs. Paarden, aanvoer ruim, stemming kalm, prijzen gelijk vo rige week. WATERSTANDEN Mannheim 231 (—7), Kaub 170 (—12). Trier 262 (+23). Koblenz 213 (—12), Keu len 202 (—9). Ruhrort 433 15), Loblth 1034 (+32), Nijmegen 802 (+42), Arnhem 800 (+32). Eefde 381 (+89). Deventer 281 83). Namen la Plante 236 (+24), Borg haren 4245 103), Belfeld 1300 (+64), Grave 544 39).

de Stem | 1954 | | pagina 3