Het ernstig autobuson geval bi j Rilland Toneelmeester TIELEMANS keek 25 jaar achter de schermen Krc in Z-.VLAANDEREN r Walcheren Zuid-Beveland Een Haringpuf redde de situatie H. M. de Koningin naar Aardenburg 50.000 MAAL HET DOEK GEHAALD IN BREDA Vrij DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 6 MAART 1954 Acht maanden gevangenisstraf geëist INEUROTONIC VERKEERDE CHAUFFEUR VAN VEE WAGEN ONDER INVLOED Schouwen-Duiveland krijgt zwingel- turbine Uitspraak in belastingzaak Audiëntie Welterusten t Rode Kruis op Zuid Beveland West „Ere-metaal" uitgereikt, Dijkleger op Walcheren in opbouw Nederlands Hackney - stamboek Loodsdienst gestaakt TERNEUZEN AXEL HIJ LEEFDE IN EEN WERELD VAN LOUTER ILLUS7" OOSTBURG MIDDELBURG Wederom belastingont duikers berecht Doktersdienst Dienst dierenartsen AGENDA HEDEN MORGEN MAANDAG Gesch (Advertentie) U kent dit gevoel...? schenkt U meer innerlijke rust en daardoor dieper slaap. Pracparaac op basis van Malaga wijn.. (Malaga Vteux). Verkrijgbaar bij Uw apotheker en drogist. ^CHT MAANDEN GEVANGENISSTRAF met twee jaar in trekking van het rijbewijs is gisteren voor de Middelburgse rechtbank geëist tegen de chauffeur A. K. uit Nieuw- en St. Joosland, die ervan beschuldigd werd de aanrijding te hebben veroorzaakt, welke 8 December onder Rilland plaats had en waarbij twee personen het leven verloren en tien anderen ge wond werden. Waar bleef de chauffeur 3IJ schemeravond had dit ernstig ongeval plaats. In de richting Bergen op Zoom reed onder Rilland- Bath een Brabantse autobus bestuurd door W. In deze bus zaten 25 werk lieden, die huiswaarts keerden. De chauffeur reed met een snelheid van 45 a 50 k.m. per uur, normaal rechts van de weg en hij voerde daar de avond begon te vallen en het reeds schemerde de stadslichten. Wel had hij gedimde grote lampen aan gehad, doch omdat er een tegenligger naderde, had hij op de stadsverlich ting overgeschakeld. Het was deze chauffeur, die als getuige werd ge hoord. opgevallen, dat de tegenligger niet behoorlijk op zijn weghelft bleef en toen zij elkaar passeerden, moet de veewagen weer zo'n manoeu vre naar links gemaakt hebben met gevolg, dat de uitstekende laadbak van die veewagen met de bus in aan raking kwam. waardoor de bus als 'n sardineblikje werd opengereten en 1 arbeider onmiddellijk en 1 enige tijd daarna overleed. Verschillende arbeiders liepen ernstige en andere minder ernstige verwondingen op. Waar was na de botsing de chauf feur van de vee-auto gebleven? De man zat niet meer in de auto en was nergens te bekennen. De uitstekende laadbak was op een hoek vernield, doch de cabine mankeerde niets. On geveer een uur later vond de politie ïem, liggende aan de kant van de sloot, enkele tientallen meters van de plaats van het ongeluk. Hoewel hij naar het gebruik van alcoholhouden de drank rook, maakte deze chauf feur niet de indruk dronken te zijn. Hij verklaarde op die dag slechts 2 flesjes bier te hebben gedronken. Er werd een bloedproef genomen en de ze proef wees uit, dat het wel iets meer geweest moet zijn. Een der rechter zei althans, dat het gevonden percentage wees op een borrel of zes. 'n Kwade noot voor verdachte was, dat alcoholmisbruik zijn zwakke plek is en hij al eens een alcoholkuur heeft ondergaan. Mogelijk werd geacht, dat K. achter het stuur had zitten soezen, wdt verd. niet toegaf. GETUIGENVERHOOR Zeeuwse visserij in December ]~)E TOTALE AANVOER der visse- rij op de Zeeuwse stromen bedroeg in December j.l. 5.130.000 kg met een opbrengst van f. 1.689.000— tegen 2.178.000 kg en f. 1.509.000.m De cember 1952. Dit resultaat is te danken aan de reusachtige vangst van 3.489.000 kg haringpuf. welke f. 303.000.— op bracht (vorig jaar ruim tienmaal min der). De uitkomsten van de oester- en mosselvisserij vielen tegen. De oesters brachten f. 1.170.000 (f. 1.204.000.op en de mosselen f. 57.200.— (f. 81.000.—). Met de gar nalen liep het beter. Men besomde f. 81.000— (f. 41.600). De kwaliteit der oesters was goed doch het tarra percentage hoog. De verzending van consumptie-oesters bereikte in December een totaal van 5.588.597 stuks hetgeen 299.249 stuks minder was dan in December 1952. Vanaf het begin van het seizoen 1953/1954 werden tot eind December verzonden 12.330.557 stuks, zodat de verzending ten opzichte van de over eenkomstige periode van het vorig jaar 633.802 stuks minder bedroeg. Het aanhoudend kalme weer was ook voor de pannencultuur zeer gunstig, zodat de werkzaamheden een goed verloop hadden. De mosselvisserij werd door 78 vaar tuigen onregelmatig uitgeoefend. In het district Greveüngen gaf het vis sen op zeesterren enige bedrijvigheid op de mosselpercelen. In dit district hadden nu verscheidene kwekers nun percelen van sterren en afgestorven mosselen gezuiverd. Ook werden nog enige partijen halfwasmosselen verzaaid, nl. 3400 ton in genoemd district, terwijl 3100 ton naar de O. Schelde Westelijk deel werden overgebracht. Ook in dit dis trict werd nog wat op sterren en schel pen gevist. De aanvoer van mossel zaad bedroeg slechts 300 ton. Dit zaad werd uitgezaaid in het district Greve üngen en was afkomsig van de zaad- bank te Scharendijke. r\E WATERSNOODRAMP van Fe- bruari van het vorige jaar heeft te Drieschor de ongeveer 50 vlasbe drijfjes vernield. Met medewerking van het bedrijfschap voor hennep en vla® is bereikt kunnen worden dat 'n integrale bedrijfsschadevergoeding is uitgekeerd, wat door het gemeentebe stuur van deze plaats is aangegrepen om bij de vlassers te bereiken dat deel van de schadevergoeding dat niet direct nodig is voor het herstel van hun bedrijfjes, te investeren in een gezamenlijke zwingelturbine. Dit vond weerklank en de vlassers- bond ging over tot het oprichten van een coöperatieve vereniging, waarin alle vlassers aandelen hebben gestort. Ook vlassers buiten Dreischor zijn aandeelhouder geworden. Op deze wijze is een kapitaal van f. 25.000.— bijeengebracht, doch om het gestelde doel te bereiken is voor de eenvoudig ste vorm f. 60.000.nodig. Teneinde het tekort te kunnen aan vullen zijn allerlei pogingen aange wend en heeft men medewerking ge kregen van de commissaris der Ko ningin, de heer Lockefeer, lid van Ged, Staten en het ETI, die contact kre gen met een buitenlandse «organisatie die zich bereid verklaarde f. 30.000. te schenken. Deze schenking stelt thans de Vlas sers van Dreischor in staat om uitvoe ring te geven aan het ook in het re- constructierapport over Schouwen- Duiveland gesuggereerde plan tot mo dernisering van het vlassersbedrijf. Op bescheiden schaal kan thans begon nen worden met een coöperatieve zwingelturbine. De schenking zal wor den beheerd door een stichting, die van het bijeengebrachte kapitaal een turbine zal aankopen en deze in bruik leen afstaan aan de opgerichte coöpe ratie. |~)E Middelburgse Rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen de burgemeester, waarover wij m ons blad van 20 Februari heb ben geschreven. De uitspraak luidde een maand gevangenisstraf onvoor waardelijk. De burgemeester was ten laste ge legd. dat hij bij het invullen van zijn belastingbiljetten niet aangegeven zou hebben, dat hij in 1946 f 2400. in 1948 f 3600 en in 1950 nog eens f 3600 ver diend zou hebben aan het in orde maken van de administratie en het bijhouden van correspondentie voor een zakenman De Officier van Justitie had een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden geëist. WIER getuigen, die werden gehoord, verklaarden dat de vee-auto, even vóór de aanrijding slingerende bewe gingen had gemaakt en drie van hen zeiden positief, dat de autobus keurig rechts had gereden. Alleen de vee koopman Bruynzeel uit Rilland, die 'n eind achter K. had gereden, verklaar de niets verdachts te hebben be speurd. Verdachte kon zelf geen verklaring van het incident geven, al hield hij vol het niet veroorzaakt te hebben. De officier achtte echter bewezen, dat K. onvoorzichtig heeft gereden en daardoor de autobus in de flank reed. TV/F GR, W. MUTSAERTS zal in de 1 4 aanstaande week geen audiëntie verlenen op Woensdag en Zaterdag. Mgr. Baeten zal geen audiëntie ver lenen op 7 Maart. cAavertentte) Kunt U niet slapen door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal ver drijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere midde len falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40, f 8.88. Uit alle sporen bleek dat de veeauto op het linkergedeelte van de brede weg is geraakt. De off. nam ook drankmisbruik aan. Het weglopen van verdachte kan desnoods nog uitgelegd worden, dat verdachte een shock heeft gehad, maar het bloedonderzoek is hier po sitief. Twee doden zijn te batreuren, om dat verd. zich niet wist te beheersen en dronken achter het stuur ging zit ten. Gezien deze bezwarende omstan digheden eiste spr. onvoorwaardelijke gevangenisstraf. Mr P. Adriaanse vocht de getuigen verklaringen aan, alsook de waarde van het bloedonderzoek. Hij vond de schuldvraag zeer dubieus en zocht de oorzaak eerder bij de buschauffeur. Uitspraak over 14 dagen. Voor onthulling monument yOT ALLER verra-sins liee»ft de Commissaris van de Koningin in Zeeland medegedeeld dat Zaterdag 13 Maart H.M, de Koningin naar Aarden burg komt, om daar om 12.29 het mo nument te onthullen ter herdenking van het feit, dat na de beweiding H.M. Koningin Wilhelmina de grens België-Nederland overschreed. De Koningin hoopt per trein naar Vlissingen te komen en steekt van daar over naar Breskcns. Des namid dags maakt H.M. dan een tournée door Oost Zeemvsch-Vlaandcren, waarna via Perkpolder-Hoedekenskerke de te rugtocht wordt aanvaard. OOK op de jaavergaderiug van de afdeling Zuid-Beveland West van het Rode Kruis vond de stormramp weerklank. Er is zulk goed werk ver richt dat de alg. voorzitter. Baron v. Tuvl van Zuylen een dankbrief had gericht aan de afdeling. Aan niet minder dan 22 personen, die vijf maal bloed ter beschikking hadden gesteld werd de Landsteiner medail»e uitgereikt. Het waren de da mes W Brandenburg; M. Hofstra- Maat; J. Joosse-Steutel en LenshoeK- v. Wageningen en aan de heren A. de Bruyne; J. Capelle; J. v. Dalen; N. Fierloos; E. Keilen; C. v. Ketel; M. v.d. Leur; P. Melse; W. Meyer, B. en P. Nonnekes; L. Polfliet; W. Ruissen; I. Sroke; ds. Strating; J. Thoorenaar en C. Verrijzer. In een korte toespraak vertelde de heer Van Geel, dat Goes thans be schikt over 275 donores, waarvan er thans 188 bloed hebben gegeven in het afgelopen jaar. De transfusiedienst heeft dus nog meer donores nodig en hij deed daarom een dringend beroep op de aanwezigen hiervoor propagan da te maken. Uit het jaarverslag van de secreta resse mevr. Bruyning stipten we aan dat de vereniging thans 1590 leden telt en dat men een korps heeft van 28 helpsters en 50 helpers. Het werk in het medisch centrum, het wellfare- werk, de lectuurvoorziening en de ac tiviteit van de moedermelkcentraie was bevredigend. De penningmeester, de heer J. Hommes, had een batig sal- de in kas van f 87.54, hetgeen meeviel OOK op Walcheren is het dijkleger in opbouw. Dat bleek in de maan delijkse vergadering van de Vereni ging van Burgemeesters en Secreta rissen. die Donderdagmidag onder voorzitterschap van burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke in Ho tel „De Brug" werd gehouden. De ver gadering had bezoek van de voorzitter van de Polder Walcheren, mr. dr. R. W. Graaf van Lynden, de Griffier, jhr. mr. G. O. D. Rutgers van Rozen burg en de hoofdopzichter, de heer A. Hoefkens. Zij spraken over het dijkleger en vooral over de alarmering in geval van nood. Alle burgemeesters hebben aangeboden deze alarmering in hun gemeenten zelf te verzorgen, zodat geen mensen van de Polder Wal cheren behoeven te worden ingescha keld. De alarmering zal dan nog snel ler kunnen geschieden. In de vergadering kwam ook aan de orde een hrief van Ged. Staten aan de gemeenten met betrekking tot de gehele of gedeeltelijke buitenwer- kingstelling der bepalingen van de Woonruimtewet 1947. Algemeen was het gevoelen, dat de bepalingen on verzwakt dienen te worden gehand haafd. Al is deze wet dan een nood zakelijk kwaad, niemand durft ae consequentie aan. m komende geval len niet meer over wettelijke bevoegd heden te beschikken. aangezien de uitgaven een bedrag van totaal f 43.334,88 beliepen. De heer A. H. van Heel trad af ais bestuurslid en de voorzitter dankte hem voor het vele werk dat hij o.m. als leider van het informatie-bureau heeft verzet. In zijn plaats werd benoemd de heer Colenbrander. Er werd nog op gewezen dat, wil het Rode Kruis nog beter werk verrich ten, meer leden nodig zijn. De rest van de avond vulde Kolo nel Vooren, die vertelde over zijn er varingen met het Rode Kruiskorps op Korea. Brown's Pinochio kampioen LIET NEDERLANDSE Hackney- Stamboek heeft Donderdag te 's- Hertogenboseh zijn jaarlijkse algeme ne ledenvergadering gehouden, onder leiding van zijn voorzitter, de heer R. K. Velstra te Marssum (Fr.), in welke vergadering tot bestuursleden werden herkozen de heren J. H. van Heek Lz. te Enschede en Jac. Rijks te Nijmegen, terwijl tot jurylid werd herkozen de heer M. Scheers te Groessen. Verder werd o.m. besproken de Na tionale show die in September te Utrecht weer zal worden gehouden terwijl in Mei een interna tionaal congres van pony-fokkers wordt gehouden. Op de hengstenkeuring bleek wel, dat de uniformiteit van onze hackney- hengstenstapel nog niet helemaal is, zoals men die in een stamboek gaar ne zou zien. De enig aanwezige driejarige Brown's Champion d. Brown's Broom- park Crusader, i.e. C. H. G. Otjens te Dongen, kreeg een aanhoudingsver gunning doch werd nog niet goedge keurd voor de dekdienst; zijn actie blonk nog niet uit. De 4 j. vos Brown's Victor, van dezelfde vader en dezelf de fokker-eigenaar werd goedgekeurd paard met beste actie. In de grote maat werd eerste de 5 j. briiinbles Arthur's Commander van mevr. Zendijk te Deventer, fok ker C. Otjens, een paard met veel actie. Deze is een zoon van Brown's Excellent. Tweede werd een Engelse import van v. Heek te Enschede, der de de o.i. meest typische Brown's Ex cellent, d. Chestnut Brown, i.e. Ot jens te Dongen. Dan volgde een jon ge MacArthur, Prince Charming, van mevr. Sprenger-de Geer te Nieuw- Loosdrecht en een Engelse import van J. J. Hulsinga te Echten (Fr.). De kleine maat werd aangevoerd door de 5 j. vos Brown's Pinochio, d. Brown's Recruit, f.e. Otjens te Don gen, aardig soort met beste actie, ge volgd door de Engelse Browns Wens- leydale Recruit van Otjens en ae reeds genoemde vierjarige Brown's Victor. In de strijd om het kampioenschap zegevierde de kleine Brown's Pino chio, reserve werd Arthur's Comman der. PiE loodsdienst aan de Wielingen is gisteren om 19.40 uur wegens zwa re storm voor alle binnenkomende en uitgaande schepen gestaakt. OORLOGSSOUVENIR In de Nieuw Neuzenpolder werd een grote granaat, overblijfsel van de oor log. gevonden. De mijnenopruimings- dienst werd gewaarschuwd, zodat dit gevaarlijke projectiel wel spoedig on schadelijk zal worden gemaakt. SLOFING S.S. „CARTHAGE" Aan het nieuwe dok is het Franse stoomschip „Carthage'' binnengesleept. Dit schip is door de firma Cracau aangekocht. Het zal niet te Vlissingen worden gesloopt, zoals aanvankelijk de bedoeling was. maar te Terneuzen. EEN PLANTSOEN IS GEEN RIJWEG Een zware vrachtwagen van „van Gend Loos" kwam in het plantsoen aan de Evertsenstraat terecht. De chauffeur van de vrachtwagen gebruikte gemakshalve het plantsoen maar als rijweg omdat hij z.i. anders niet had kunnen passeren. Door de zachte gesteldheid van de bodem kon de zware wagen er niet op eigen kracht uit en moest er met behulp van een gemeentevrachtwagen worden uitgetrokken. Het plantsoen bekwam aanzienüjke schade; het werd zo'n beetje omge ploegd! Dat dergelijke practijken niet getolereerd kunnen worden, blijkt wel uit het opgemaakte proces-verbaal en een gepresenteerde schadenota. Nieuw-N amen GESLAAGDE OPVOERING VAN „EEN VREEMDE EEND IN DE BIJT" Voor de tweede maal in het winter seizoen trad de R.K. Gem. Toneelver eniging voor het voetlicht. Deze keer met „Een vreemde eend in de bijt", een toneelspel in drie bedrijven door Kees Spierings. Op een succesvolle wijze werd dit min of meer tragische stuk opgevoerd. Met de woorden van hulde en dank. gesproken door de eerw. heer advi seur aan het adres van de regisseur E. v. Ruymbeke, stemde de vele be langstellenden in door een warm ap plaus. De rol van baas Luytelaars, de rus tige en verstandige boer die zijn ge voel wist te beheersen en dit door woord en daad tot uitdrukking bracht, werd op voortreffelijke wijze uitge beeld door F. Blommaert. Fela zijn vrouw (Jeanne van Broeck) leverde zeer goed spel. Jammer dat zij er on danks de goede grime nog wel wat te long uitzag. De Kruimel (D. Wil- laert) leverde als marskramer kostelijk spel en wist op de meest klemmende momenten ontspanning te brengen. Jilles de boerenzoon <H. Vlegels) gaf hoogstaand spel te zien hii was de onstuimige en koppige jongen, die on danks onverdiende felle verwijten zijn eigen gang ging en die zijn ouders de eer gaf dip hen toekwam. Lambert de Bakker (J. Vermeeren) en de vertegenwoordiger (P. Roggeman) wisten zich door het gehele spel te we ren op een verantwoorde manier. Als zij volhouden kan de club van deze twee spelers nog veel plezier beleven. Bertus van Someren (H. de Rijke) de nijdige en lasterende boer, speelde deze rol goed. Hij miste zo nu en dan de juiste intonatie en zijn gebarenspel was wel iets te pover. Dina Smolders (Els van Raeyen) de vreemde eend in het gezin Luytelaars, speelde haar spel op de krachtige wijze, die wij al jaren van haar gewoon zijn. Bertha, de dochter van Bertus (Ivonne Leen- knecht) die gedacht had met Jilles te kunnen trouwen, gaf als ontgoocheld meisje spel te zien dat wij als jonge kracht niet van haar hadden durven verwachten. Sjaantje, zuster van Di na. (Lies v. d. Heijden) veroverde de zaal door haar vlot ongekunsteld spel. Het decor, een product van de heren Frans van Aaken en A. de Mun ter, was een lust voor het oog. Wij zien nu met spanning het open luchtspel tegemoet dat de club ter ge legenheid van het Mariajaar in de tuin van de pastorie in de maand Mei zal opvoeren. TONEELMEESTER TIELEMANS HIJ HEEFT 25 jaar lang letterlijk achter de schermen kunnen kijken, omdat dat tot zijn vak hehoort. Want hij is chef-toneelmeester, de tech nische man tussen het voetlicht, de „kap", de „poten" en de „friezen". On beperkt meester tussen de wankele staketsels van weelderig hos en gigan tische paleizen, meester over dag en nacht, bedienaar van het proscenicum of duidelijker gezegd het voordoek. H. Tielcmans is dus letterlijk een man-achter-de-schermen, in figuurlijke zin is hij dat echter ook. Hij heeft 25 jaar gewerkt in een wereld van louter illusie en van deze illusie alleen de werkelijkheid beleefd. Die werkelijk heid is zo hard als iedere normale werkkring. Men heeft daar zo geen erg in, als men rustig in de Concordia-zaal zit en de lichten langzaam doven, het doek gehaald wordt en de voorstelling begint. Eer het zover is. is er achter het komen, is het verder werken met „op- brandscherm heel wat afgesjouwd. zetten en markeren", zoals dat in vak- Een toneelvoorstelling kan nu een maal geen improviseren lijden voor wat het technische gedeelte betreft. Het moet in de puntjes geregeld zijn, daaraan mag geen spijker ontbreken. Er mag geen stoel scheef staan, en de man. die het licht bedient, moet het niet in zijn hoofd halen, een schijn werper ook maar een minuut vroeger te ontsteken dan nodig, want dan is het na afloop van het bedrijf donde ren met de regisseur. H. Tielemans kent de meeste artis- ten. Hij kent ze beter dan de toe schouwer in de zaal, hij kent hen in hun dagelijkse werk. Hij weet wat hun gevoeligheidjes zijn, hoe men met hen moet optrekken. Dat valt niet altijd mee. artisten zijn raspaard- jes en soms heel erg opgewonden standjes. Dat hoort nu eenmaal bij hun beroep. DE RUST ZELF AARTEGENOVER is de heer H. Tielemans de rust zelve. Er is heel wat voor nodig om hem van zijn stuk te brengen. In het seizoen staat hij avond op avond voor hete vuren, speciaal als er revues, operettes of opera's op het programma staan. Die hete vuren branden echter ook over dag. Want een toneel is niet een half uur voor de opvoering opgebouwd, daar gaan uren mee heen. Als de wa gens met requisieten overdag binnen- taal heet. Dan moet het gezelschap nog gauw even acclimatiseren op het vreemde toneel, moeten er lichtrepe- tities gehouden worden. En als 's avonds het voordoek gehaald wordt, moet de zaak perfect in orde zijn Dan moet alles kloppen tot op de seconde. VREEMDE GEWOONTEN ,.TK HEB heel wat artisten meege maakt." zegt de heer Tielemans. „zoveel, dat ik uren nodig zou hebben om ze allemaal op te noemen. Artis ten van allure, artisten van minder pretentie Artisten. die een kruis ma ken voor het opkomen en toneelspe lers. die zich driemaal in de hals laten spuwen voor ze vanuit de cou lissen het toneel opgaan. Een bekende operette-zangeres moet steeds een kusje op de stembanden krijgen voor zij optreedt. Zenuwen kennen ze practisch allemaal en de meesten van hen zijn ook uiterst gevoelig voor de sfeer in de zaal. Zij vóelen als het ware meteen of zij vat op het publiek hebben. Als toneelmeester ook, dat leert jarenlange routine. Boeit het stuk, dan vergeet iedereen in de zaal. dat hij verkouden is en is het muis stil. zegt de jubilaris. En bij sommige stukken proberen wij in de zaal de zakdoeken te tellen. FYE HEER Tielemans „doet" zowat 200 uitvoeringen per jaar en hij heeft in die 25 jaar zeker 50.000 maal het doek gehaald. De beste stukken vindt hij „Liefde onder de olmen" en ..Het Chinese Landhuis" met Char lotte Kohier en Albert van Dalsum ..Strijders in het wit" met Theo Frenckel en „Goud en Antiek" met John Gobau zijn daarna zijn lieve lingsstukken. En det stukken, die hij het minst heeft kunnen waarderen zijn b.v. „De twee wezen". „De vod denraper van Parijs". „De gravin van Montmartre". Technisch waren het moeilijke stukken bovendien, einde loos kon men op het toneel changeren. De heer Tielemans is zijn toneel loopbaan begonnen bij de revue. In 1924 vroeg de heer Ter Hal hem of hij er geen zin in had een seizoen met zijn troep mee te reizen. Dat leek de jonge Tielemans uit die dagen. Het werden vijf jaren van reizen en trek ken, sjouwen en werken, maar ook van aliemachtig veel plezier soms Hij heeft Buziau dus van heel nabij mee gemaakt. Eens heeft hij deze grote artist met twee gebroken ribben van het toneel gedragen. Dat was, toen Buziau, ondanks waarschuwing van de heer Tielemans, toch op een ta feltje sprong, dat het toen begaf. Hij heeft de beste herinneringen aan de ze grote revue-kunstenaar. Hij was niet gemakkelijk, ook voor zichzelf niet. Nog steeds herinnert de heer Tie lemans zich het ogenblik, waarop hij voor de laatste maal het doek liet zakken over Ter Hal's revue. Dat had hij speciaal gevraagd en het werd hem van harte gegund. „Het ongeluk is, dat wij iedere dag een andere baas hebben," zegt de heer Tielemans. „Toen ik eenmaal aan de schouwburg Concordia ver bonden was. kreeg ik dat langzamer hand in de gaten. Iedere regisseur heeft eigen eisen. Er waren soms al lesbehalve gemakkelijke kerels bij Met lof noemt hij Cor en Anton Ruys. de twee prettigste mensen, die ik ooit gekend heb en die ik niet ge noeg kan ophemelen. Lou Bandy is eveneens een prachtkerel, die komt Louter illusie Lamswaarde JAARVERGADERING DER K.A.B. De plaatselijke KAB hield haar jaar vergadering in het patronaatsgebouw. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, P. Andriessen de tijdens de watersnood in deze afdeling om gekomen medeleden en hun gezinsle den, waardoor een zwarte bladzijde ls gekomen in de geschiedenis der plaat selijke afdeling. Pater Pisters uit Hulst hield een vurig betoog over het in ons land op komende gevaar van het humanisme, waartegen hij niet genoeg kon waar schuwen Pastoor M. Uitdewilligen was ver heugd over de zeer grote en trouwe opkomst der arbeiders tijdens de pas gehouden H. Missie, doch anderzijds moest hij zijn spijt uiten over de ge ringe deelname aan de retraites door de KAB-ers van zijn parochie. Bij de rondvraag werd verzocht stap pen te ondernemen, opdat Lamswaar de spoedig een KAV zal hebben. Ook het verdwijnen der VKAJ. de eens in deze parochie zo bloeiende vereniging, betreurde men zeer en ook die zag men graag weer spoedig zo als voorheen. je genoegeüjk zijn laatste mop ver tellen. Kees Manders is een aardige vent, gaat de heer Tielemans verder en niet te vergeten Renee Sleeswijk, Willy Walden en Piet Muiselaar. Re- nee Sleeswijk zal steeds het voordoek ophalen voor iedere voorstelling van zijn revue. Acht Maart a.s. wordt de heer Tie lemans gehuldigd. Men zal dat van harte doen. want de chef-toneelmees ter is een persoonlijkheid, die geliefd is. Hij doet vastberaden en rustig zijn werk. Zeer prettig is zodoende de samenwerking met de heer J. C. Pi- ceni, de bedrijfsleider van Concordia evenals met het bestuur. Mr F. Smits b.v. zal nooit overslaan vóór de uit voering van zijn belangstelling te doen blijken, door even achter het toneel te komen en een praatje met de mannen daar te maken. Maandag a.s. zal de heer Tielemans zelf in het licht der schijnwerpers staan. Een bescheiden, maar onmis baar man. zal dan voor het voetlicht der openbaarheid treden en hem zal de hulde gebracht worden, die 25 jaar consciëntieus werken voor hem heb ben meegebracht. VOORLICHTINGSAVOND In de Technische Schooi werd een voorlichtingsavond gegeven door de directeur W. v.d. Beukei. Als voorzitter van de vereniging „de Ambachtsschool voor Oostburg en omstreken", opende notaris J. Mijs de bijeenkomst. Hij wees er op, dat de bedoeling van deze avond was, voor lichting te geven aan Hoofden van Scholen, die advies moeten kunnen ge ven over hetgeen op een ambachts school te koop is, daarom betreurde bij het, dat er voor deze belangrijke avond zo weinig belangstelling was. De heer W. v.d. Beukei gaf daarna een uiteenzetting over het werk op de ambachtsschool, zoals dat nu volgens de nieuwe onderwijsmethode wordt ge geven. Aan de hand van een filmstrip kon dit alles worden gevolgd. Tot slot deelde de directeur nog me de dat de plaatsing wat de timmer lieden aangaat vlot gaat. De leerlin gen, die de Ambachsschool in April zullen verlaten, zijn nu reeds door een baas besproken. Wat de bankwerkers betreft gaat 't niet zo goed, maar de ze zijn na 2-3 maanden toch ook allen we; geplaatst. Aan deze voorlichtingsavond was een tentoonstelling verbonden, die een duidelijk overzicht gaf van de hui dige werkwijze. Aardenburg RAKETBOM GEVONDEN Bij graafwerkzaamheden in de na bijheid van de Zuiveringsinstallatie werd een nog niet ontplofte raketbom gevonden die daar tijdens de oorloogs- handelingen in 1944 moet zijn neerge worpen. Daar de rijkspolitie direct ge waarschuwd werd. kon de bom door de hulpverleningsdienst onschadelijk worden gemaakt. Zierikzee „IN DE OLIE" Leerzame filmavond In de Techn school werd voor leer lingen en genodigden een instructieve filmavond gegeven. Vertoond werden n.l de olie-films van de Kon. Shell. Allereerst werd op het witte doek getoond, hoe de Nederlandse Indus trie met het vervaardigen van olie-in- stallaties niet meer behoeft uit de weg te gaan voor Amerika en Engeland, waarop vroeger de gehele oiie-inaus- trie was aangewezen. Zo werd te zien gegeven hoe in Amsterdam een reus achtige ketel werd vervaardigd en daarna door een Nederlands schip naar Venezuela vervoerd. Ook kreeg men hierbij een indruk van de macntige vloot Shellschepen die alle zeeën doorkruisen en waarop ook verschillende oud-leerlingen der school dienst doen, w.o. die juist vorige wees zijn geplaatst. Vervolgens kwamen aan de beurt een viertal films welke lieten zien, hoe de oliereservoirs op verschillende diep ten onder de aarkorst ontstonden, hoe de mens aanvankelijk deze aan de op pervlakte vond en uiteindelijk steeds dieper ging zoeken en thans de olie tot op duizenden meters diepte onder het aardoppervlak ontdekt, omhoog brengt en bewerkingen doet ondergaan, waardoor ontelbaar veel toepassingen mogelijk zijn. Een vierde film toonde het aanleg gen van een pijpleiding over grote af stand door verschillend terrein, als mede de doorstroming der olie door deze leiding. Lewedorp JAARVERGADERING L.T.B. In café Menheere werd de Jaarver gadering van de LTB gehouden. De voorzitter, de heer C. de Baar betreur de het. dat er zo weinig leden geko men waren op deze belangrijke jaar vergadering. Het ledenaantal is gelijk gebleven n.l. 28. Waarschijnlijk zal het dit Jaar wat hoger lopen, daar nu de Quarlis- polder in cultuur is uitgegeven. In onze omgeving zei de voorzitter wo nen nu nog enkele niet-leden maar hopelijk worden zij dit Jaar nog lid van hun standsorganisatie. De aftredende bestuursleden A. Rijk en D Goense werden met algemene stemmen herkozen. De eerw. pater Aloyisius van het Goese St. Willibrord College sprak over het onderwijs in de agrarische gebieden Hij zei dat uitgebreider on derwijs ook voor de jonge boeren no dig is te meer daar velen zich latei toch niet op een bedrijf kunnen ves tigen, omdat hier geen plaats meer is voor de jongere generatie. Hij acmte he; ook niet nodig dat alle Jonge' boe ren de H.B s aflopen, daar ze na die studie meestal ongeschikt blijken voor het boerenbedrijf en hun zinnen op iets anders gezet hebben maar wel dat zij goed en voldoende onderwijs ge nieten. INTERESSANTE LEZING VOOR RAMPSLACHTOFFERS Na ingeleid te zijn door de heer A.A. van Eeten, burgemeester van Nieuwerkerk, spraken in het „Huis van Nassau", prof, dr C.A. Loby de Bruijn. ir J.M. Pfauth en de heer F- R. Rinses over de schade aan de ge bouwen die door de Februariramp van het vorige jaar werd veroorzaakt. De putaties van de gemeente Vlissingen,, Heenvliet en enige belangstellenden uit Amsterdam, alsmede verscheidene aannemers uit de omgeving waren aanwezig. Prof. de Bruijn wees er ln zijn inleiding op dat men steeds ge streefd heeft een methode te vinden om de zoutschade in en aan de wonin gen zo doelmatig mogelijk te bestrij den. Na de ramp heeft men zo veel mogelijk gegevens daaromtrent verza meld. ook uit het buitenland. Bij een plaatje vertelde ir Pfauth over de werking van het zout in de muren en voegen. Het is tot nu toe nog niet mogelijk gebleken het zout uit de muren te verwijderen, maar wel kan men tot afsluiting van de verzoute mu ren overgaan door het aanbrengen van een bitumelaag of een plasticlaas waarna de volgende spreker, de heer Rinses, technische uiteenzettingen gaf over het aanbrengen van board oi bitumelagen op de aangetaste muren. Voor deze vergadering bestond grote belangstelling, zowel van particulieren als van vaklieden, die de causerieën met grote aandacht volgden. VOOR de Arrondissements-Recht- bank te Middelburg stond gisteren een drietal zakenlieden terecht dat getracht had belasting te ontduiken. Zij haden te weinig aan inkomsten of aan omzet opgegeven. Allen liepen te gen de lamp en zij moesten het te weinig betaalde voldoen, terwijl de fiscus er bovendien 100% bovenop leg de, hetgeen ingevolge de wet geoor loofd is. De Officier van Justitie eiste de volgende straffen; tegen P. S. loon- slager-veehandelaar te Middelburg, 3 maanden gevangenisstraf en tegen A. M. V., grossier te Middelburg 3 we ken. De zaak tegen J. v. D„ winkelier te Koudekerke is aangehouden, omdat de getuigenverklaringen zo ingewik keld waren, dat de rechtbank ze na der bestuderen moet. ""TE Goes wordt Zondag dienst ge daan door dokter Gnep, te Mid delburg en Vlissingen resp. door de doktoren Frumeau en Dettmar en te Heinkenszand, Arendskerke en Woi- faartsdijk door dokter Zonnevylle. Dokter Luyckx te 's-Heerenhoek neemt waar voor dokter Talmer en dokter Kiviet te Borssele voor dokter Gel derblom. QP Zuid Beveland West wordt Zon dag de dienst waargenomen door de heren Joh. Klaassen, Heinkenszand en M. Gaakeer te Overzande. ANTWERPEN. Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: Dansvoorstelling. Kon. Ne derlandse Schouwburg, 20 uur: Opspo ringsbrigade 21. AXEL. Het Centrum, 6.30 en 9 uur: De Geluidsbarrière. DE KLINGE. Kinema Van Dijck, 7.30 uur: Twee harten, een geheim en Clau- .dia en David. GOES. Grand: Moulin Rouge. GRAAUW. Prijskaarting bij B. Plas- schaert na afloop van de vergadering der boerenleenbank. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: White Witch Doctor. MIDDELBURG. Schouwburg: Drei gende trommen. Electro: Moulin Rouge. OOSTBURG. Ledel, 20 uur: The Snows of Kilimanjaro. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 20 uur: Suzanne. TERNEUZEN. Luxor, 20 uur: De eer biedige lichtekooi, Concertgebouw, 20 uur: Vrouwen onder hypnose. VLISSINGEN. Luxor: De vluchteling van de Alams. Alhambra: Moulin Rouge. ANTWERPEN. Kon. Nederl. Schouw burg, 15 en 20 uur: De medailles van een oude vrouw. Kon. Vlaamse Ope ra, 15 uur: Traviata. Om 20 uur: Boc caccio. Axel. Het Centrum, 16.15 uur: De ge luidsbarrière. Om 20 uur: De laatste ontmoeting EOSCHKAPELLE. Café Ottjes: Prijs- piering voor de gele trui. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 15 en 19.30 uur: Twee harten, één geheim en Claudia en David. GENT. Kon. Nederl. Schouwburg: Op sporingsbrigade 21. GOES. Grand: Moulin Rouge. HEIKANT. Bij I. Gü'sel-v. Acker: Prijspiering. HULST. Bioscoopgebouw. 14.30 uur: Per dozijn blijft voordeliger. Om 17.15 en 20 uur: White Witch Doctor. ST. JANSTEEN. Bij O. Calle, 15 uur: Prijspiering. Bij Ed. Weemaes, 18 uur: Prijskaarting. Zaal Bea, 15 uur: Schie ting. KOEWACHT. Schicting op de staan de wip. Aanvang 15 uur. MIDDELBURG. Schouwburg: Dreigen de trommen. Electro: Moulin Rouge MOERBEKE-KOEWACHT. Bij Alb' Wauters, 15 uur: Schieting. OOSTBURG. Ledel, 16.30 en 20 uur- The Snows of Kilimanjaro. S^?o„VAN GENT. Olympia-theater, 14.30 uur: De prairie-bruid. Om 17 en 20 uur: Suzanne. TLRHOLE. Bij Wed. de Cock 17.30 uur: Prijskaarting. TERNEUZEN. Luxor, 16.30 en 20 uur: De eerbiedige lichtekooi. Om 14 uur: Vrouwen onder hypnose. Concert gebouw, 20 uur: Vrouwen onder hyp nose. VLISSINGEN. Luxor: De vluchteling van de Alams. Alhambra: Moulin Rouge. ANTWERPEN. Kon. Nederl. Schouw burg, 20 uur: Opsporingsbrigade 21. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 19.30 uur: Het meisje zonder ziel, Een man of de strijd tegen de dood. HUI,ST. Bioscoopgebouw, 20 uur. Per dou.ijr. blijft voordeliger. OOSTBURG. Ledel, 20 uur: The Snows of Kilimanjaro. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 20 uur: Suzanne. TERNEUZFN. Luxor, 20 uur: De eer biedige lichtekooi. ZUIDDORPE. Café Centraal (P. de Smet), 17 uur: Schieting. JN DE GES schittert begrip en z< was bereikt, zijn volle v Vrijheid in c heeft gestrec In de jongsti onafhankelijl Joego-Slavië om hun ona Italië het scl gezet, die al TN het laar voor het Christian isme cultuur. In 6' verdrag met zij beloofden en volkeren werd een Ko ning Tomislai gelse geschiee in die tijd eei den van de B; de Hongaren met de ontplc Venetië op de voor de Kroat afhankelijkhe Na enige ti met de Hor wisch. Dit vei goede, toen begonnen in helft van Kr< ken veroverd, Zagreb nooit Kroaten in I ken, verdedigt land en vrijt het gehele E terland. Kro waartegen de pletter liejjen gers van het terse beschavii Kroaten met bij Krbavo, Turkse doorte Een klein lan Turkije, Kroa van geloof en Daarom ga Kroaten het r van „Antemui Paus Johanne meest bemind trus. In 1527 v Oostenrijk. T~)E Koning stadhoudei tennjkse keizi een afhankeüj, werden de la a ken, om naai dringen verijd De Turken om te kopen, dienstvrijheid, grootste gedqg woest was en Schismatieken gonnen te vest leen een vrije ten. Maar de dienst lief ha< zen strijd en de Turken sar bond met Oos Het verdras maakte deze Kroatië in te een nieuwe st nlnkrijk servi ven, Kroaten Üjkheid kwam de Serven mei en godsdienst opdrongen. De vervolgd verschrikkeüjk MA 1941 dej 100.000 Kr concentratieka brieken te w< mannen ontsr schuil in de b in contact met die fanatieke maaken. Na It verschillende pen naar Tito strijd tegen di ten, maar de officieren trok bergen en best Duitsers maar en zelfs nu zi stoottroepen. Ii JSJIET alleei oorlogsti) ook daarna, h nige stedelinj verzuchting „Wat hebbei het platteland gemakkelijk! stal staat de melk, boter levert. Voor e eitje bij het een gang n kippenhok vi in de schouw maar van zijden spek i pekelton dri nog wel ee brok varkens Nu moet denken, dat plattelander, ren, de melk zijden spek voor het grijp maar een feit dat degener ons, die ov vee kunnen ken, in somn zichten ge stervelingen z F,1' lijn duizer delingen, c

de Stem | 1954 | | pagina 2