Een tienjarenplan voor Suriname Schulte-Peters hebben gezegevierd Z.Vlaanderen Kiesrecht voor Tunesische mannen De 15e Zesdaagse van Antwerpen Getroffen fruittelers in zak en as Planmatig beleid ontbrak tot nu toe 'Koningin Elisabeth schreef vogelboek' West-Duitse hulp aan Oost-Duitslanc OUDERE LEDEN ONTMOEDIGD Bijeenkomst in „Volkenbondsgebouw" Een vergeten Nederlands rijksdeel Bevolkiilg ziet met grote verwachtingen de toekomst tegemoet Van Est-W agtmans kort voor slot uitgevallen W oninginrichting- expositie te Zierikzee Interland-korfbal JAN BROOYMANS GEKOZEN De Rijk en Van Melis reserves 14 Maart nat. veldloop bij D.J.A. Om het kampioenschap Van Brabant en Zeeland EERSTE PARTIJEN VASTGESTELD Zaterdag wordt gestart SPORT IN 'T KORT MARKTEN I DAGLBLAD DE STEM VAN. VRIJDAG 5 MAART 1954 (DP de te Goes gehouden jaarverga- W dering van de kring Zeeland der NTO. wijdde de secretaris, e heer v.d. Plassche, heel wat woorden aan de ramp en haar gevolgen voor de fruit teelt. Het zoute water is vooral funest (Vervolg van pag. 2) Clinge CONTACTAVOND VAN DE K.A.V. De Katholieke Arbeiders Vrouwen hielden in het St. Aloysiuspatronaat een contactavond. De belangstelling was zeer groot. De VKAJ en KAB zorgden voor het vrolijke gedeelte met muziek, voordrachten en zang. Mevr. M Lagaye, voorzitster van de KAV, heette de talrijke aanwezigen van har te welkom. Kapelaan Giellet gaf een uiteenzetting over het Mariale jaai-, Breedvoering ging spreker hierop in, zodat alles zeer duidelijk werd voor de aanwezigen. Tijdens de pauze werden enige attracties aangeboden. Graautv EEUK IDEE Onze Graauwse Gidsen hadden als middel voor een nodige kasversterking het plan opgevat om op Vastenavond oliebollen te verkopen. Dagen te voren werden de bestellin gen opgenomen en op Dinsdagnamid dag ook prompt uitgevoerd. Netto opbrengst bedroeg f 60. Geen tegen valler. Wel voor de Kajotsters, die eveneens voor de verkoop van olie bollen voelden om hun kas voor de Lourdesreis te versterken. Retranchement voor de appelpercelen geweest. Slechts een klein gedeelte daarvan - 330 h.a. behoeft niet gerooid te worden. Betreurd werd dat, na een jaar, nog geen enkele getroffen fruitteler weet waar hij aan toe is. Wel hield de regering rekening met de door de NEO naar voren gebrachte wensen maar verder zwijgt zij in alle talen. I)e klap is voor verschillende fruit telers zó aangekomen, dat hun de moed ontbreekt verder te gaan. Dit geldt dan speciaal de ouderen. Daar door liep het ledental terug van 1425 tot 1395. Gehoopt wordt, dat de herinplant spoedig zal kunnen beginnen. De herverkavelingsplannen werken echter remmend. De jaarrekeningen werden goedge keurd. Er was over 1953 een batig saldo van f 237 en de reserve steeg tot f 2800. Als hoofdbestuurslid en diens plaatsvervanger werden de heren Lens hoek en v.d. Plassche herbenoemd. Bij de rondvraag bevestigde de tuin- bouwconsulent, ir. v. Hennik, dat de normen voor de schadevergoeding nog altijd op zich laten wachten. Belangrijk Frans hervormingsplan J7RANKRIJK heeft Donderdag de Tunesiërs gemachtigd, een raad gevende vergadering in economische en sociale zaken te kiezen als een eer ste stap naar meer zelfbestuur. De Bey van Tunis, Sidi Lamine, heeft zijn goedkeuring gehecht aan 't Franse hervormingsplan, dat de Tu nesiërs voor het eerst ook een meer derheid geeft in het kabinet. Het belangrijkste punt van het her vormingsplan is, dat voor het eerst alle Tunesische mannen boven de 25 jaar aan nationale verkiezingen kun nen deelnemen. De regering moet de nieuwe assem- blée raadplegen doordat zij tot wet gevende maatregelen op economisch en sociaal gebied kan overgaan De assemblée zal echter „de algemene inrichting van de staat noch verplich tingen voortspruitend uit bestaande verdragen" mogen bespreken. Verdere wijzigingen geven de Tu nesiërs een meerderheid in het kabi net.* Te llet nieuwe kabinet, dat Dinsdag door premier Mohammed Salah Mzali werd gevormd, bestaat uit acht Tu nesische ministers, een Franse secre taris-generaal en drie Franse „direc teuren". De „nieuw-grondwetspartij", de be langrijkste Tunesische nationalistische beweging, heeft de nieuwe hervormin gen koel ontvangen. De conferentie te Genève A MERIKA, Engeland en Frankrijk zijn overeengekomen, dat de a.s. conferentie over Azië zal worden ge houden in de gebouwen van de voor malige Volkenbond, thans van de Ver enigde Naties, te Genève, aldus is Donderdag uit Franse diplomatieke kringen vernomen. Men heeft Rusland verzocht met deze keuze in te stemmen. Men verwacht, dat de Westelijke mogendheden delegaties van ongeveer 60 personen naar de conferentie zul len zenden. gemeenteraad De leden waren eenstemmig van oordeel, dat toepassing van art. 31 der Woonruimtewet 1947, voor Retran chement vooralsnog niet gewenst ls. De omstandigheden op huisvestingsge- bied zijn nog van dien aard, dat de voorschiften ter bevordering van een doelmatige verdeling van de woonge- legei.neid nog niet kan worden gemist. Op voorstel van B. en W. werd zon der hoofdelijke stemming besloten de kolentoeslag ten behoeve van de minsc- draagkrachtigen voor de periode van 1 Januari tot 1 April van f 2,50 te verhogen tot f 3,60 per week. Eveneens op voorstel van B. en W. werd zonder h.s. besloten tot ver nieuwing van een deel der school banken. Het salaris van de ambtenaar ter secretarie werd in overeenstemming gebracht met de algemene loonrege ling van jeugdig adminisratief perso neel. Op voorstel van B. en W. wera besloten de wedde van de klokkenist te verhogen tot f 100,per jaar. Het Koningin-Wilhelminafonds zag zijn subsidie verhoogd tot 1 cent per inwoner. Aan de plaatselijke Vereniging Voor Vreemdeling -Verkeer werd een bij drage verleend van f 80,in de kos ten van een door alle VW's in West- Zeeuwsch-Vlaanderen uit te geven nieuwe folder. de myxomathose in het zwin De myxomathose in het Zwin is nog steeds niet gestuit. Dagelijks kan men er weer nieuwe slachtoffers aantref fen. Levende dieren, die aan de ziek te lijdende zijn, worden bi] aantrer- fen gedood. Geregeld worden van de zijde der gemeente de dode konijnen verbrand. Typich is echter, dat de gevreesde ziekte zich nog niet tot het Belgiscn gebied heeft uitgebreid. Door de Veeartsenijkundige Dienst werd een onderzoek ingesteld; doch i.v.m. de moeilijke ligging van het be smette terrein, zal het moeilijk zijn, dit af te scheiden. Hoe groot de verliezen zullen zijn ls nog niet na te gaan. Wel staat vast dat het in de honderden zal lopen. Het einde is nog niet in zicht. Onder de tamme konijnen zijn nog geen ge vallen geconstateerd. Voorjaarsconcert Zaterdag a.s. geeft de muziekvereniging „Ons Ge noegen" haar voorjaarsconcert in de Openbare Lagere School. Medewerking word verleend door de Rederijkerskamer „De Oranjebloem" uit Sluis. Ditmaal zal een blijspel woi- den opgevoerd t.w. „Een zeeman ging passagieren", door Koos Beswlno, IJzendijke Ontslagaanvrage. In verband met zijn benoeming tot hoofd van een betonconstructiebureau te Sittard. heeft de heer J. H. Oyen, momenteel gemeenteopzichter alhier per 1 April a.s. ontslag aangevraagd uit deze functie. TAE economische ontwikkeling van Suriname gedurende de laat- -L' ste honderd jaar vertoont een totaal beeld van proefnemin gen en mislukkingen, welke een deprimerende invloed heeft uit geoefend op het initiatief, zowel binnen als buiten het land. Mis lukkingen van pogingen om tot rendabele vormen van landbouw te komen. Vandaar dat bij veel Nederlanders t.a.v. Suriname nog steeds enige schroom bestaat als het aankomt op het ondernemen van projecten, die een grote opzet behoeven. Dit verloop heeft de economische positie en de maatschappelijke welvaart van het land in de loop der jaren sterk doen dalen. En dit heeft tot ge volg gehad, dat Suriname lange tijd afhankelijk is geweest van een jaarlijkse subsidie uit de Nederlandse schatkist, teneinde het permanente tekort op de jaarlijkse landsbegroting te dekken. QOK op economisch gebied staat 't water tussen Nederland en Su riname reeds lang niet meer stil. Kort geleden eindigde het Welvaartsfonds, dat 5 jaar geleden met 40 millioen Nederlandse guldens werd opgericht met het doel Suriname een betere eco nomische basis te geven. Gedurende deze vijf jare.. werden met de middelen uit dit fonds diverse economische projecten gefinancierd, terwijl ook zeer belangrijk exploratie- werk ter hand werd genomen. Hier mede is een poging geslaagd, waar mee 'n achterstand van jaren werd ingelopen. En terwijl de termijn van werking van dit Welvaartsfonds nog niet was verstreken, werd uit de mid delen van dit fonds het onderzoek be kostigd en de grondslag gelegd voor een „Tienjarenplan", dat een bedrag beloopt van 200 millioen Nederlandse guldens, maar ook de Interbank, (een internationale financierings organisa tie) en Suriname zelf, als deelgenoten zijn geprojecteerd. Zo is Suriname bezig zijn jarenlan ge economische achterstand met for se schreden in te lopen. Dank zij de groeiende belangstelling en investeringen, die de vestiging van industrieën in het land ten gevolge hebben, zal Suriname spoedig een ge zond en welvarend economisch bestel hebben, hetgeen ook het maat schappelijk en cultureel beeld van de bevolking in ruime mate ten goede zal komen. gaandeweg "tot nauwelijks enkele decenniën terug, is Suriname een kolonie van Nederland geweest, die bijna geheel van Nederland uit werd bestuurd. Gaandeweg is het begrip kolonie ver vangen door dat van „gebiedsdeel" en thans, sinds 1950, heet Suriname een gelijkwaardig Rijksdeel", met Neder land en de Antillen verbonden in het Koninkrijk der Nederlanden Suriname heeft voorzover de geor dende gemeenschap reikt, (de min of meer in natuurstaat levende bosbewo- ners; de bosnegers en Indianen niet medegerekend) zeer sterke Neder landse invloeden ondergaan. Het on derwijs, de' administratie, missie- en zendingswerk en het Nederlandse rechtssysteem hebben Suriname een merkwaardig Nederlands karakter ge geven. Bij dit alles moet vooral de invloed van de Nederlandse taal, die ook in Suriname omgangstaal is ge worden, niet worden onderschat. Door het aannemen van het Neder lands als voertaal, is de bevolking in de gelegenheid gesteld, kennis te ne men van de Westerse cultuur en voor zover wenselijk en mogelijk, zich de ze cultuur eigen te maken. Dit proces heeft zich voltrokken in de loop van enkele eeuwen, echter niet met de beste middelen waarover het ver-afgelegen land kon beschik ken. Het onderwijs is slechts zeer po ver ontwikkeld, terwijl Missie en Zendin als „bijzondere" instellingen met particuliere middelen moesten bijspringen om daar, waar de open bare middelen tekortschoten, het on derwijs aan minderbedeelden te kun nen uitbreiden. Het feit, dat pas en kele jaren geleden een middelbare school werd opgericht, toont aan, dat Suriname in dit opzicht bepaald geen snelle groei heeft meegemaakt. Zoekend naar culturele uitingen van de Surinaamse bevolking zou men moeten constateren, dat de volks aard dualistisch is. Hierbij tekent zich een bovenlaag af, welke in de loop der jaren het meeste contact heeft gehad met de Westerse cultuur en uit eindelijk daarvoor het meest ontvan kelijk bleek. J^ONINGIN ELISABETH van België heeft een boek doen uitgeven over de vogels, die in het park van het kasteel van Laken, te Brussel wor den aangetroffen. Dit boek, dat als titel draagt „Le Livre de la Reine Elisabeth is door de schrijfster aan alle Belgische kinderen opgedragen. Elk exemplaar is vergezeld van een doos met vier gramafoonplaten, die het gezang van de vogels met commentaren weergeven. Een stukje Parimaribo, de hoofd stad van Suriname. INAARNAAST bestaat een onderlaag, die door een complex van om standigheden en oorzaken slechts ma tig onder de invloed van de Westerse cultuur in haar Nederlandse vormen heeft geleefd. Het zijn meer de Afrikaanse en Aziatische volksgroepen, die gedeel telijk buiten het proces van de „ver- Westering" zijn gebleven en voor een groot deel hun oorspronkelijk cultuur eigen hebben behouden. Het Nederlands cultuurbezit, dat het product ik geworden van een eeuwen lange ontwikkeling kan niet zonder meer overgedragen worden op een volk, met andere levensvormen, een andere geschiedenis en andere gees telijk achtergronden. Dit moet oor deelkundig en riationeel geschieden. Nauwkeurig dient te worden on derzocht, welke cultuurfacetten wèi geschikt zijn en aansluiting kunnen vinden aan de aard van de „over zeese" bevolking, zonder de endogene levensvormen van het vreemde volk aan te tasten. (Van onze sportredacteur). J)E TWEE NEDERLANDSE GERRITS: Schulte en Peters heb ben voor de eerste maal in de geschiedenis der Zesdaagse van Antwerpen hun namen op de overwinningslijst bij laten schrijven. Voor Schulte betekende dit de derde zege (1940 en 1949 tezamen met Bóeyen) en hij heeft deze 15e Sixdays als in zijn beste dagen uitgereden, tegen slot alle ploegen, die nog probeerden de over winning in gevaar te brengen, belemmerend, de hand er naar uit te steken. Niettemin heeft deze vijftiende een merkwaardig einde beleefd, in deze zin, dat in de laatste ureiï steeds meer équipes het veld de rug keerden, zodat in totaal slechts twaalf (van de negentien) koppels de 145-uren finish haalden. Daaronder bevonden zich Woutje Wagtmans en Wim van Est (Wim had een duikeling gemaakt en kon tenslotte niet goed meer mee, waarop Woutje zijn voorbeeld volgde), zomede Bruneel-Acou en Plattner-Hörmann en een aantal lager genoteerd staande ploegen. overigens ophefmakende, eindsprint, die door de Italiaan Terruzzi werd ge wonnen, vóór van Steenbergen en Gosselin. eindstand. RIJCKAERT-DE KORTE wonnen popnlariteits-premie £TEN ANDERE merkwaardige factor werd het optreden, gedurende het laatste uur, van het Belgische koppel A. Rvckaert-De Corte. Zij hadden het kennelijk gemunt op de populariteits- premie, welke ten slotte een hoogte van 17.000 francs bereikte en met goed inzicht op de reactie van het publiek, die zij op hun hand moesten zien te krijgen, hebben zij zó spectaculair ge fietst, dat de premie inderdaad hun deel werd. Wel zonderling overigens, want er waren heus wel koppels, zoals bij voorbeeld Godeau-Senfftleben, die op deze premie een extra douceurtje! heel wat meer recht hadden mogen doen gelden. Inderdaad volgt de gunst van het publiek soms eigenaardige wegen! HET BEGON OM 6 UUR. Grond voor gevluchte, boeren p\E Westduitse bondsrepubliek zal binnenkort, naar verwacht wordt, een nieuwe grote hulpactie voor de Oost-Duitse bevolking beginnen. Alle partijen van de bondsdag heb ben haar instemming betuigd met een plan van de Vluchtelingenpartij om alle Westduitsers er toe te bewegen een dag loon af te staan ten behoeve van de ondersteuning van de bevol king van Oost-Duitsland. De hulp zou vrijwillig verleend moeten worden. De bedoeling van het plan is niet alléén hulp te verlenen, doch vooral ook om opnieuw de gevoelens van verbondenheid met de Oost-Duitse bevolking te demonstreren. Voor de naar het Westen gevluch te boeren heeft de minister voor de vluchtelingen een nieuw hulppro gramma aangekondigd. Hij wil in de komende twee jaren veertigduizend gevluchte boeren in de Bondsrepu bliek een nieuwe levensmogelijkheid bieden. Mevr. Mansliolt opent haar QNDER HET MOTTO: „Water weg nu kopen met overleg", heb ben de plattelandsvrouwen vorig jaar verschillende exposities in het ramp gebied gehouden op het gebied van de woninginrichting. Nu men op Schouwen ook het wa ter meester is, zal van 11 tot 20 Maart te Zierikzee een dergelijke tentoon stelling worden gen-ganiseerd, in de hoop, zodoende de getroffenen voor te lichten bij de besteding van de huisraadschade-uitkering. De echtgenote van de minister voor Landbouw, mevr. Mansholt-Postel. heeft zich bereid verklaard de ten toonstelling in het „Huis van Nassau" te openen. De voorlichting en rondleiding ge schiedt door plattelandsvrouwen, die hiervoor een speciale opleiding heb ben ontvangen. De tentoonstelling is gratis toegan kelijk. Nederland-België op 9 Mei in Den Haag De interland-korfbalwedsCryd tus sen Nederland en België zal op 9 Mei a.s. in Den Haag worden gespeeld. Op 6 Juni (Eerste Pinksterdag) komt een Nederlandse B-ploeg te Mitcham (Londen) tegen Engeland in het veld. Biljartprijskamp te Axel De uitslag van de in „Het Wapen van Zeeland" te Axel gehouden bil jartwedstrijd, waaraan 34 personen deelnamen, was als volgt: 1 H. Meert, Sluiskil en R. Poppe, Koewacht. 2 e. Kaas, Zandstraat en G. A. Mattheeuws, Axel, 3 G. Suij, Koewacht en Jac. Schieman, Axel, 4 J. Heijnsdijk, Axel en R. Dhert, Over slag, 5 A. van Riel, Axel en J. de Rij ke, Axel, 6 C. Tieleman, Axel en F. Groothaert, Axel, 7 e. Tieleman, Axel en G. de Rijke, Axel, 8 P. Groothaert, Axel en F. Bonne. Koewacht, 9 R Dhert, Overslag en F. Cortvriendt. Axel. Sylvester-orde voor oud- Standdaarbuitenaar "|"ER gelegenheid van zijn 70e ver- jaardag is aan de heer P. J. de Vos. administratief directeur van het St Clara ziekenhuis te Rotterdam, zijn benoeming bekend gemaakt tot ridder in de orde van de H. Sylvester. De heer de Vos werd 2 Maart 1884 te Standdaarbuiten geboren. LTET BESLISSENDE gevecht begon in feite rond zes uur en het heeft tot circa tien uur geduurd, vooraleer men definitief kon vaststellen, dat de overwinning bij Schulte en Peters te recht zou komen., In die periode is er gereden, dat de stukken er somtijds afvlogen. Voor de „kleine luyden" was dat op de duur te veel gevergd. Rond zeven uür verliet Glorieux de baan. Tevoren had de maat van Arie van Vliet, die óók een zesdaagse fietsen kan! de Beukelaer, hetzelfde gedaan, waarop een nieuwe ploeg: van Vliet-Bruy- land op stapel werd gezet; een die het overigens puik deed.Vervolgens werden De Wachter-De Ryck naar huis gestuurd, allemaal tengevolge van de bombardementen, die voor sommige een ware hel betekenden. Een poos leidde de Franse, ploeg: Godeau-Senfftleben, maar om half In Nederlandse Bondsploeg voor Wenen J)E NEDERLANDSE Bonds ploeg, die op Woensdag 10 Maart a.s. te Wenen tegen Rapid zal uitkomen in een wedstrijd ten bate van de lawine-ramp in Oostenrijk, is als volgt samen gesteld: Doel: Steiger (PSV); achter: Oden- thal (Haarlem, Boskamp (Ajax); midden: Klaassens (WV), van der Hoek (Feijenoord)van Schijndel (SVV); voor: van Ede (Sparta), Mi- chels (Ajax), van Melis (Eindhoven), Brooymans (RAC), Jacques Heyster (Hermes DVS). Reserves: Mouw (Rapiditas), Wiers- ma (Donar), Kuys (Haarlem), Bley- enberg (Rigtersbleek) Van Schündel is aanvoerder. Het elftal zal worden vergezeld door de bestuursleden van de K.N. V.B. J. van den Bosch, F. Remmers en O. de Vries, de leden van de keuze en de technische commissie C. van Es en H. Hoolboom, de bondscoach J. van der Leek en de secretaris-pen ningmeester van de bond, L. Brunt, die als reisleider zal optreden. Voor interland tegen Engeland Als reserevs voor het Nederlands Elftal, dat Zondag 7 Maart a.s. in het Feijenoordstadion te Rotterdam tegen Engeland (amateurs) uitkomt, zijn de Rijk (MOC), Boskamp (Ajax), van der Hoek (Feijenoord), Michels (Ajax) en van Melis (Eindhoven) aangewezen. De samenstelling van de Engelse ploeg heeft een wijziging ondergaan. De rechtsback Alexander (Pegasus) is verhinderd en zal worden vervan gen door McGhee (Royal Navy)_ Zondag 14 Maart a.s. organiseert de Bredase Atletiekvereniging „De Jon ge Athleet" weer haar traditionele Nat. Veldloop. Gestreden wordt weer om de Frans v. d. Reytwisselbeker, die reeds 2 maal achtereen door Olympia '47 uit Halsteren werd ver overd. Het pronkstuk kan, bij een eerste plaats van Olympia '47 op 14 Maart, haar definitieve eigendom worden. De A.-, B.-, C.- en D-klasse hebben ieder 5 km. te lopen, voor de A-junio ren geldt de afstand 1800 m., terwijl de B-junioren 1200 m. voor de boeg hebben. Dit alles vindt plaats op het Haagse Sportpark aan de Heuvel straat. acht precies voegden Schulte-Peters zich bij hen en wat later kwamen óók Bruneel-Acou dichter in hun nabij heid, dat wil zeggen op één ronde. Hiermede bleek de onderlinge riva liteit óók in de rest van het veld ex tra ontbrand, want nu kwamen óók van Steenbergen-Ockers in 't geweer, zij het voor niet lang, zomede Roth- Bucher en Koblet-von Buren. Zo doende werd de eindbeslissing steeds opnieuw verschoven, maar Schulte (vooral hij!) en Peters kwamen nu pas volstrekt op gang. Toch was de wijze, waarop zij te goed acht uur alleen aan de leiding kwamen, vrij gemakkelijk gegaan en de Antwerpe naren begonnen nu met hun traditio neel fluitconcert, waarop opnieuw de stand aan de kop veranderde. Er kwam grote beroering, toen achter eenvolgens Bruneel-Aacou en van Est-Wagtmans ,de strijd staakten, ter wijl Plattner en von Bueren tevoren reeds tot een nieuwe équipe waren saamgevoegd. Zo is het dan naar het einde ge gaan. Van de serie slotsprints is niets terecht gekomen, omdat de ploegen bleven jachten. Derhalve moesten de toeschouwers tevreden zijn met de, Maréchaussee hield veldloop in Bergen op Zoom In Bergen op Zoom werd door de Marechaussée een veldloop gehouden, welke meetelde voor het kampioen schap van Brabant en Zeeland. Er verschenen 27 lopers aan de start voor het zware parcours van 3500 meter, waarin niet minder dan 15 hindernis sen voorkwamen. Van meet af aan ging Êrummelhuis uit Breda aan de kop en hij stond de ze niet meer af. Steeds groter werd zijn voorsprong, zodat hij tenslotte met meer dan een halve minuut voor sprong op zijn plaatsgenoot Filmer finishte. De uitslag was: 1 Brummelhuis. Breda, 16 min. 33.1 sec.; 2 Filmer, Bre da 17.4; 3 de Jong, Breda; 4 Botbijl, Bergen op Zoom; 5 Verhagen, 's-Her- togenbosch. Uit het district Terneuzen plaats ten van Roon en Eijffius zich respec tievelijk 10e en 18e. De groepsprijzen werden als volgt toegekend: 1 Dis trict Breda (wisselbeker); 2 district Bergen op Zoom; 3 district Eindho ven; 4 district 's-Hertogenbosch; 5 district Terneuzen Bij de veteranen ging de eerste prijs naar de opperwachtmeester Stroot- man uit Breda; de tweede naar op perwachtmeester Veldwijk, eveneens uit Breda. Na afloop werden de prij zen uitgereikt door de Commandant der 1ste Divisie, kolonel v. d. Kroon. Voor het kampioenschap van ederland 771/2 De eerste partijen, welke gespeeld zullen worden in het tournooi om het biljartkampioenschap van Nederland hoofdklasse anker cadre 71/2 zijn vastgesteld. Zij worden gehouden van 11 tot en met 14 Maart a.s. te Leeuwarden en luiden: SweeringBeekman, Metz— Teegelaar, van Oosterhoutde Klei ne en de RuyterMol. Voor kampioenschap van Nederland derde klasse „klein" Zaterdag 6 en Zondag 7 Maart spe len in Apeldoorn de kampioenen van de zes gewesten van de K.N.B.B. om het kampioenschap van Nederland derde klasse klein biljart libre. De deelnemers zijn: A. Balk, Heer- lerheide (gewest Limburg-, Th. Goos- sens, Zevcnbergschenhoek (gewest BrabantZeeland), J. de Koning, Rotterdam (gewest het Westen), L. Meijer. Doetinchem (gewest het Oos ten), R. Pel, Winschoten (gewest het Noorden) en J. Waal, Hoorn (gewest Noord-West). EXTRA TREINEN NAAR NEDERLAND-ENGELAND Voor de bezoekers van de voetbal wedstrijd NederlandEngeland, die Zondag 7 Maart in het Feijenoordsta dion te Rotterdam wordt gespeeld, zullen de Nederlandse Spoorwegen 'n aantal extra treinen uit de richtingen Roosendaal, Eindhoven, Utrecht, Twente en uit het Noorden naar en van de halte R.otterdaf-Stadion laten rijden. De eindstand werd: 1 Schulte-Peters 81 p. in 145 uur afgelegd: 3209.545 km. Op een ronde: 2 Plattner-von Bue ren 277 punten. 3 Van Steenbergen- Ockers 171 p. Op twee ronden: 4 Godeau-Senfft leben 220 p. 5 Terruzzi-Gillen 213 p. 6 van Vliet-Bruyland 178 p. 7 Roth- Buecher 142 p. Op drie ronden: 8 A Ryckaert-De- corte 44 p. Op 8 ronden: 9 Buyl-Gosselin 122 p. 10 Debaere-M. Rijckaert 69 p. Op 9 ronden: 11 de Feyter-Adriaens- sens 168 p. Op 11 ronden: 12 Severeyns-de Paepe 103 p. Sluis en Aardenburg aan elkaar gewaagd De biljartclub Kunst en Ontspan ning te Sluis speelde in haar clubge bouw hij de heer H. van Craeynest een wedstrijd tegen A.B.C. uit Aar denburg, welke wedstrijd in een ge lijk spel eindigde. De uitslagen waren: C. Quataert R. Wispelaere 10; Th. de ClerckG. de Rijck 01, H. van CraeynestTh. de Backere 01, A. van LoockeH. Lampo 01, O. de ClerckE. Neve 10. E. van StaverenA. Kegels 10, E. DescampsE. Buise 10, R. Mar- teijnA. Rabout 01, O. MurijnA. Vermeire 10, E. du FosséP. Lip pens 01. A. de ClerckA. Rabout 01, E. VerleijeE. Neve 01. Ch. BunderF. de Vleeshouwer 10, G. CaniereA. Vermeire 10. Biljartkampioenschap van Axel Het persoonlijk kampioenschap op het matchbiljart van de heer P. Groothaert, in café „La Paix", nadert zijn einde. Het is een spannende strijd geweest en nog steeds is niet met ze kerheid te zeggen, wie de titel zal behalen. Gezien de stand weten we nu wel, dat het óf Dieleman óf Leunis zal zijn. Beiden hebben nog geen enkele partij verloren en moeten ieder nog tweemaal spelen. Momenteel neemt Dieleman de leiding, omdat zijn moy enne 0.96 hoger ligt dan dat van Leu nis. Naar men ons meedeelt, zal Dins dagavond de kogel door de kerk gaan, want dan wordt de beslissingspartij DielemanLeunis gespeeld. P. Groothaert heeft zijn 7 partijen reeds gespeeld met een behoorlijk al gemeen gemiddelde van 4.07 en een hoogste serie van 40. Deze nog jonge speler heeft vooral het laatste jaar aan techniek erg gewonnen en we twijfelen er niet aan, of zijn presta ties zullen nog stijgen. Na de laatste wedstrijden is de stand aldus: R. Dieleman 7,gem.; P. Leunis, 6.04; G. A. Mattheeuws, 3.79; P. Groothaert, 4.07; j. Lippens, 4.47; F. Groothaert, 2.80; H. v. Harn, 1.70; J. de Rijke, 2.57. De Amsterdammers L. Prins, die oorspronkelijk was gemeld als deel nemer voor het tournooi om het Ne derlands kampioenschap schaken, dat van 5 tot en met 9 en van 12 tot en met 17 April a.s. te Amsterdam zal worden gehouden, is wegens werk zaamheden verhinderd in dit tournooi mee te spelen. Hij zal worden ver vangen door W. J. Muhring uit Den Haag. •s-HERTOGENBOSCH, 4 Maart 1954. Op de paardenmarkt van heden werden aangevoerd 425 paarden. Verdere mede delingen: Veel vraag naar jonge paarden met papieren, hoge prijzen; de' mindere soorten flauwe handel, afloop traag. Weinig aanvoer van werkpaarden, ma tige handel. Veulens met papleren vlot te handel, de rest werd veelal tegen slachtprijs verkocht. Hitten en ponny's kalme handel, de goedsoortigen williger. Ruime aanvoer van slachtpaarden; jonge slachtpaarden werden verkocht tegen redelijke prijzen, oude slachtpaarden matige handel met staande prijzen. De prijzen waren ais volgt: Voljargien van f 950 tot f 1150 per stuk, 3-jarigen van f 900 tot f 1100 per stuk, 2-jarigen van f 650 tot f 850 per stuk. Met papie ren boven notering. Veulens van f 250 tot f 425 per stuk. Met papieren boven notering. Hitten van f 400 tot f 725 per stuk, ponny's van f 285 tot f 525 per stuk, oude slachtpaarden van f 1,60 tot f 1,70 per kg., geslacht gewicht, jonge paarden van f 1.75 tot f 1,85 per kg., ge slacht gewicht. De eerstvolgende paardenmarkt zal worden gehouden op Donderdag 1 April 1954. KOEWACHT, 4 Maart 1954: Strovlas, ongerepeld 18—25. gerepeld 20—40, Vlas lint, putroot 180—250, dauwroot 170— 210. Vlasvlokken, ruwe 2042, gezwin gelde 60—90, Lijnzaad, ongekeurd 3842, gekeurd 54—62, Bolraap 6, Kaf 3. Vrij kalme markt. TERNEUZEN 3 Maart. Groenten: Ro de kool 715. Waspeen 1011. Prei 814, Knolselderij 28—36 p. kg.. 22—25 p. st.. Spruiten 41—47, afw. 22, Uien 5—8, Wit lof 5075, Wijnpeen 37. Fruit: Appe len: Bellefleur (Brabantse) KF 2022, Golden delicious KF 54, Goudreinette KF 54, Hl 45.30—55.50, HII 21.70—23. KF 31—33, F 16—30, Jonathan Hl 58,20—59,50 KF 42—47, F 25,70—27, Zoete appelen 19* Overige soorten appelen 322. Peren: Gieser Wildeman F 2731, St. Rémy KF 3638, F 32, Overige soorten peren 29—31. WATERSTANDEN Mannheim 238 (—20), Kaub 182 0). Trier 234 (—12), Koblenz 225 i—10), Keu len 211 8), Ruhrort 418 50), Lobith 996 56), Nijmegen 760 (+45), Arnhem 777 +44), Eefde 292 (+32). Deventer 198 (+28), Namen la Plante 212 9), Borg haren 4142 (+93), Belfeld 1236 (+44), Grave 505 3),

de Stem | 1954 | | pagina 7