WIJ EN A DE SPOOKKANOl OUDE GEN EVER SCHATTEN VAN CHINA PALAIS ROYAL, EILAND VAN RUST radio AT EEN ONDERLIJKE ERELD TWEEDE BLAD VRIJDAG 5 MAART 1954 Een stukje Parijs als een provinciestadje Plomp oordeel Weer iets nieuws Huwelijk „EXTRA ZACHT EN BEJEGEN' J. P. MARQUAND rjE GEMIDDELDE Amerikaan heeft iets kinderlijks. Het mag algemeen bekend verondersteld worden, dat wat men zou kunnen noemen „e en bepaalde protserig heid" ten aanzien van het culturele leven aan die Amerikaanse kinder lijkheid niet helemaal vreemd is en juist daarom door de Europeaan met een welwillende glimlach wordt aanvaard. Wanneer men de meer dan enorme monumenten in Washington als toerist aanschouwt en door een gids niet alleen de af metingen maar ook de prijs in on vervalste dollars hoort roemen, dan is men nauwelijks tot een begin van boosheid geneigd. Want die gids pleegt in zijn op de dollar afge stemde voorlichting de openhartig heid van een kind te betrachten. Zo staat het eveneens met de in zekere zin gerechtvaardigde trots van de Amerikaan, wanneer hij spreekt over dat moderne monument bij uitstek: het New York der wolken krabbers. Dit alles moesten we overdenken bij het lezen van de rumoerverha- len rond de communisten-jag^- McCarthy. Immers, ook dat heeft een en ander te maken met de kin derlijkheid der Amerikanen. Alleen krijgen we hier te doen met een minder prettige zijde van het geval. Alles bijeen ontkomen we echter niet aan de indruk, dat de meeste Europeanen een al te eenzijdig en dus onrechtvaardig oordeel vellen in deze onverkwikkelijke geschiede nis. Men dreigt te vergeten, dat het Amerikaanse volk, mengsel van meer dan veertig nationaliteiten en ais „eenheid" niet veel meer dan een opgeschoten jongen, door de vaart der moderne historie mee op drift is genomen. Het kan die to meloze vaart nog niet verwerken: als een dol geworden panorama schieten de verwarrende dingen des daags aan de verschrikte Ameri kaanse ogen voorbij en het groeien de besef van (sinds de jongste oor log vooral) opgedrongen verant woordelijkheid tegenover de ganse wereld maakt dit volk duizelig. De hierboven geschetste kinderlijkheid is nog steeds aanwezig, doch is te gelijkertijd niet meer in staat al het omringende naar eigen aard en we zen te verwerken. Nu is het een gemakkelijke rede nering om het de Amerikanen dan maar kwalijk te nemen. Men kan de schuld gooien op de dollar, die de wereld economisch tyranniseert. Men kan spreken over machtsmis bruik en cultureel wangedrag. Al les goed en wel, maar het is zon der meer onrechtvaardig om daar mee het geval McCarthy en „de Amerikaan" tezamen in een kunst matig geschapen krater te smijten, welke krater dan dienst moet doen als „vuilnisbelt voor wereldge- bruik". Beter ware het, wanneer men langs de bestaande diploma- l'jke kanalen meer pogingen deed op de openhartige, vrijheid-min nende en rechtvaardige Amerika nen in de ongetwijfeld voor ons lig gende zeer moeilijke jaren de hel pende hand te bieden. Inplaats van een zo slim mogelijk gespeelde „dollar-politiek" zou men wellicht een begin kunnen maken met cultuur-politiek! JS DAT nuttig en noodzakelijk? Ja, nuttig is het alleen reeds in bijzonder hoge mate, omdat Europa meer cultuur dan dollars bezit. De liefde kan niet van één kant komen, terwijl bovendien het vrije Westen uit welbegrepen eigenbelang de culturele verworvenheden moet en ten op die nog altijd wilde en naar wasdom hunkerende jonge Ameri kaanse boom. Daar kan alleen maar goeds uit voortkomen. Noodzakelijk is het eveneens. In dat opzicht kan McCarthy voor ons waarachtig gelden als een veront rustend alarm. Hoe lang reeds zijn onze gedachten en onze woorden tot aan de rand vervuld met „kou de oorlog". We hebben de fronten aan alle kanten overzien en plotse ling komen we tot het besef, dat we het meest gevaarlijke front verga ten: de ondergrondse activiteit bin nen de eigen veste. Zie, dat is mo menteel in Amerika aan de gang. Een zekere McCarthy met al zijn vergissingen en grofheden vergat dat niet. Hij zag het gevaar en ging het te lijf. Hij kreeg steun en ver wijten. Zelden of nooit kreeg hij echter „leiding uit het Westen" om de eenvoudige reden, dat het Westen sinds de oorlog nog altijd niet op de gedachte was gekomen, dat een reële cultuur-politiek lang zaam maar zeker met het overwin nen van de economische nood een gelijkwaardige plaats moest herove ren in het diplomatieke en politieke verkeer. Een man als Eisenhower, die niet zonder grond „Mister Euro pe" wordt genoemd, heeft dit reeds lang geleden begrepen. In het Ame rika van vandaag kan hij echter met dat simpele inzicht alléén niet veel verder komen. Hier moet het Westen méér doen dan in pers en radio McCarthy als een lastige jon gen tegenover de verbolgen pa Eisenhower te zetten. Het gaat na melijk over die andere jongen, Amerika als geheel, die over enkele tientallen jaren ons aller vrijheid bestiert ofverspeeld heeft. TN HET CENTRUM van Parijs en van een net van brede straten welke in de vorige eeuw geprojecteerd waren om een overvoerd, en zeer druk verkeer te ontlasten, vindt men een eilandje van wonderlijk aandoende rust, vrede, groen en licht Doordat het aan drie zijden is omlijst door oude en vreedzame straten en aan de vierde kant door een machtig paleis, is van buiten niets van dit alles te zien cn moet men op zoek gaan om het te vinden, niettegenstaande dit complex meerdere hectaren oppervlakte heeft. het Vrije Volk ziet alles wat er in deze wereld gebeurt beheerst door het eenvoudige wit-zwart- patroon: progressief-conservatief. Ook de kwestie der priester-arbei ders wordt nu volgens dit goedkope schema belicht. De priester-arbei ders waren de progressieven. Frank rijk kent echter ook zijn oer-con- servatieve katholieken. Die hebben het Vaticaan bewerkt, om het in stituut der priester-arbeiders af te schaffen. Daarmede krijgt „het Va ticaan" dan een flinke socialistische veeg uit de pan. Van het socialis tische partijblad is niet te vergen, dat het iets begrijpt van de aard van het priesterschap, dat het de gezagsverhoudingen in de kerkelij ke gemeenschap juist aanvoelt, dat het de subtiele en delicate kanten van deze kwestie, welke theologie, moraal, persoonlijke verhoudingen raakt, zou doorgronden. Maar wel mag gevergd worden, dat het zich dan ook van apodictische en plompe oordeelvellingen onthoudt. Het komt hiermee in één schuitje met de communisten, die ook met ver valsende simplicaties een kwestie van katholieken - onder - elkaar trachten uit te buiten voor hun po litieke doeleinden. £)E COMMUNISTEN zijn sterk in het oprichten van comité's met onschuldige naam en zogenaamd al gemeen doel, welke argeloze lieden in hun straatje moeten binnenlei den. Nu zijn het weer „een aantal verzetsstrijders" (waarvan er ver- scheidenen niet in Buchenwald heb ben gezeten), die de oud-Buchen- walders en allen, die passief of ac tief aan het verzet hebben deelge nomen, aansporen om de volgende maand vier of vijf dagen mee op reis te gaan naar Buchenwald voor slechts één gulden veertig cents! Wie de rest er bijpast, kan men slechts vermoeden. In de omzendbrief wordt vermeld dat in Buchenwald zoveel vaderlan ders beestachtig werden afgemaakt. De Nederlandse Vereniging voor Ex-politieke Gevangenen vult de ze onbetwiste waarheid echter aan met de opmerking, dat na de be vrijding onder leiding yan de Kus sen de uitmoording in Buchenwald op dezelfde voet werd voortgezet o.m. onder de verzetsstrijders, die tijdens het Hitler-regime hebben vastgezeten en daarna in Buchen wald terecht zijn gekomen, omdat zij de leer van Moskou niet hebben willen aanvaarden. Deze slachtof fers zal men niet herdenken! Zodra men er binnenkomt, waant rnen zich in een provinciestadje, dat alleen tot leven komt op zomerse da gen, wanneer er een concert buiten op de wandeldreef gegeven zal wor den. Een weelderig gebouw, een dub bele zuilengang, een enorme tuin met groene gazons en bomen en omringd door een lange galerij met bogen, on der aan gelijkvormige woningen met grijze daken, achter een lage dakver dieping met balustraden, een ronde vijver, twee of drie weemoedige beel den te midden van de perken, enige vrouwen, die daar op mooie dagen zitten te breien, terwijl kleuters hoe pelen of steppen, soms ook een.vogel vriend die zijn boterham voor een mussenvergadermg verkruimelt, dui ven, die klapwiekend overfladderen tegen een bewolkte hemel: ziehier het Palais-Royal. HOTELS WERDEN AFGEBROKEN FnEZE PLEK is beroemd geworden in de loop der geschiedenis van Frankrijk. Kardinaal de Richelieu, die op de nauwe Place des Vosges woonde (men sprak toen van Place Royal) kocht 1629 de „hotels de Mercoeur en de Rambouillet" op, die langs de vroegere omheining van Parijs ston den, om ze te laten neerhalen en er een woning te laten bouwen die hem, die in feite de hoogste macht bekleed de. waardig zou zijn. Als architect koos hij Jacques Lemercier die, be halve de beide herenhuizen, ook een groot deel van de wallen liet afbre ken, de sloten opvullen en een com plex gebouwen, binnenplaatsen en tuinen ontwierp, waarvan de rang schikking over het algemeen nu nog zo is. Het paleis van steen en baksteen, opgetrokken in Lodewijk XlII-stijl, deed enigszins denken aan de oude vleugels van de Bibliothèque Natio nale. De tuin liep helemaal tot aan de Butte aux Moulins, dwars door wat wij thans de zone-terreinen noe men, en was open voor het publiek. Door zijn schepper aan de Koning (Advertentie) van Frankrijk nagelaten, kreeg het Palais Cardinal de naam van Palais Royal en werd, onder Lodewijk XIV het eigendom van „Monsieur", de broer van de koning die er met Hen- riette van Engeland en daarna met zijn tweede vrouw, de Prinses van de Paltz woonde. Later gaf de regent er fameuze feesten en soupers. En ge durende de gehele XVIII eeuw deden de Parijzenaars er hun meest gelief koosde wandeling. De buitensporige uitgaven van een vorst hadden echter een complete hervorming van dit stadsdeel ten ge volge. Philips, Hertog van Orleans en achter-kleinzoon van de regent, die geld nodig had om aan zijn luxueuse neigingen te kunnen voldoen, had of aanvaardde het idee om het voordelig te verkavelen om zodoende van het vroegere paleis van Richelieu profijt te kunnen trekken. Tussen 1781 en 1786 bouwde de architect Louis, rondom de tuinen drie rijen huizen, die aan de achter zijde uitkwamen op drie nieuwe stra ten. Huizen en straten, die van de wandeldreef werden afgenomen, heb ben deze daardoor aanzienlijk ver smald. De Parijzenaars beklaagden zich hierover en des te meer, omdat daardoor ook het niet bebouwde ge deelte een groot aantal van zijn bo men moest missen, die juist zo mooi werden gevonden. FNE hertog liet op het plein een circus bouwen, waarvan de piste ondergronds was en waarop een pa viljoen stond, versierd met prieëlen en omringd door café-terrassen. Groe pen bomen gaven schaduw aan de vrij gebleven gedeelten van de tuin. Onder de galerijen waren een groot aantal winkels gekomen, waar alles te krijgen was wat maar aan luxe artikelen gemaakt werd. De beste Parijse restaurants, verschillende speelhuizen ook, bals in grotten en tenslotte twee schouwburgen, waar van de ene „Théatre du Palais Royal" heette, en later het „Théatre Fran cais" werd en de Opera verving, die door een brand was verwoest en aan de kant van de rue de Valois stond, en de andere: het zgn. „Théatre de Beaujolais" aan het einde van de rue de Montpensier, en thans „Théatre du Palais-Royal" heet, completeerden het speciale karakter van deze pret-buurt van Parijs. Het paleis zelf was al twintig jaar lang onder behandeling van de archi tect Constant d'Ivry, die met de oor spronkelijke bouwplannen in handen, voortdurend bezig was er een geheel klassieke deftigheid en stijl aan te geven. Een dwarsgalerij met bogen, de zgn. Galerie d'Orléans moest de noordelijke binnenplaats en de tui nen scheiden. Voorlopig werd zij ver vangen door twee galerijen van hout, waarin modiste- en lingerie-winkel tjes kwamen, die door hun elegante clientèle veel vreemdelingen aantrok ken. waardoor deze passage zelfs „het Tartaren-kamp" genoemd werd. „TOUT PARIS" halfzware shag vun topklasse BIGGELAAR ROOSENDAAt 0OO000O0OOOOOOOÖ0OOOOOGO0O0OOOOOOOOOOOOO0OO00GO©© ONS NIEUW E FEUILLETON g O NATUURLIJK is het klinkklare onzin om zo maar zonder meer te spreken van een „spookkano": spoken bestaan g niet en kano's die rondspoken nog veel minder. En toch0 wanneer u een paar afleveringen van dit nieuwe feuilleton heeft gelezen, dan weet u niet helemaal precies meer, of er geen kano's bestaan, die alleen nog met iets van „spook erin" O behoorlijk zijn aan te duiden en te beschrijven. Als u die van moord verdachte en volkomen onschul- dige jongeman over de Sultanee-rivier volgt, dan beseft u O hoe heldhaftigheid en 'n portie geluk, verweven met de no- dige gezonde romantiek, de stof hebben geleverd voor een roman, waaraan u nog dikwijls en dan met het allergrootste O Q genoegen zult terugdenken. We krijgen in deze feuilleton een deskundige beschrij- ving van wat in barre oorden de politie heeft op te knappen, g We maken niet alleen de verbeten achtervolging mee van de onschuldige en diens geliefde, maar ook de ondergang van een verschrikkelijke schurk en tenslotte (natuurlijk) het eerherstel en de waarachtige liefde. In dit boek staat aan beheerste sensatie, natuurbeschrijving en karakterontle- ding zoveel goeds bijeen, dat we ons alleen maar gelukkig g g kunnen prijzen u voor morgen het begin van „De Spook- 0 kano" als feuilleton te mogen aanbieden. We zijn ervan overtuigd, dat we daarmee een goede dienst bewijzen. 0©©OOOOG©©O©©©©O©Q©©©©©©©©©QOQ©QQQQQQO0QQQ©©©©O©© WANAF het einde der XVIIIe eeuw ontmoette „tout Paris", wat de uitgaande wereld betrof en ook za kenmensen en politici elkaar daar. Hier werden nieuwtjes gelanceerd, ook stormachtige discussies gevoerd en kwam de Revolutie grommend na der. Hier was het ook. dat Camille Desmoulins op een stoel staande, de avond voor de val van de Bastille het volk te wapen riep. Vier jaar la ter, passeerde de hertog van Orleans, ondanks het feit dat hij voor de dood van Lodewijk XVI had gestemd en zijn naam had veranderd in die van „Philippe-Egalité" op de beruchte kar langs zijn prachtig paleis op weg naar de guillotine. Het „Keizerrijk" verjaagde uit het Palais-Royal alles wat naar politieke gisting zweemde en liet er slechts pleizier binnen. En dit pleizier kwa men de Geallieerden er in 1814 en 1815 zoeken. Maar tijdens de restau ratie vond er meer dan eens een he vige scène plaats, vaak het voorspel van bloedige en dodelijk aflopende duels, als koningsgezinden en bona- partisten tegenover elkaar stonden, waarvan de eersten hun hoofdkwar tier in het café Lamblin hadden en de tweeden in de Mille Colonnes. Sinds lang was het circus afgebroken enwervangen door een vijver. Na de definitieve bouw van de Galerie d'Orléans in 1829. zag het Palais Royal er ongeveer uit zoals nu, tenminste wat zijn architectuur be treft. Maar in het midden van de vorige eeuw, werd dat steeds minder, de animo ging er af door het kwijnen van de handel en door het feit dat het publiek onverschillig begon te worden en meer naar de grote boule vards trok. De doodstrijd verliep echter lang zaam en tot aan de derde Republiek bleef er nog steeds publiek komen. Maar daarna was het uit. Echter tot verrukking van de stille wandelaars, die er genieten van de vredige stem ming. de schaduw, de eenheid van stijl van de gebouwen en de harmonie van het geheel. ZATERDAG 6 MAART 1954. HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 Nws.; 7.13 Gram.; 8.00 Nws.; 8.18 Orgel spel; 8.40 Gram.; 8.55 V. d. vrouw; 9.00 Gym.; 9.10 Gram. (Om 9.30 Waterst.). VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus.; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. arbeiders in de continubedrijven; 11.35 Piano, viool en celjo; 12.00 Gram.; 12.30 Land- en tuinb.meded.; 12.33 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 VARA-Varia; 13.20 Or gelspel; 13.45 Sportpraatje; 14.00 Lichte muz.; 14.25 Huismuz.; 14.50 Amateurspro gramma; 1.15 „Eerst denken, dan doen", caus.: 15.30 Accordeonork. en solist; 15.55 Boekbespr.; 16.10 Omroepork.; 17.00 Ra- dioweekjournaal; 17.30 Moderne Ameri kaanse muziek; 18.00 Nws. en comm.; 18.20 Pianospel; 18.35 Lichte muziek; 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus.; 19.40 „Het Boek Handelingen", caus.; 19.55 ,,Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws.; 20.05 Gevar. progr.; 22.00 Socialistisch commentaar; 22.15 Weense muz.; 22.40 „Onder de pan nen", hoorsp.; 23.00 Nws.; 23.1524.00 Gram. HILVERSUM, 298 m. KRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Ge wijde muz.; 7.45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 V d. huisvr.; 9.40 Gram.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Bariton en piano; 10.55 Gram.; 11.00 V. d. zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Land en tuinb.meded.; 12.33 Gram.; 12.55 Zon newijzer; 13.00 Nws. en Katholiek nws.; 1-3.20 Amus.ork. en solist; 14.00 Boekbe spreking; 14.10 V. d. kinderen; 14.20 En gelse les; 14.40 Gram.; 15.15 Kron. v. Let teren en Kunsten; 15.55 Metropole Ork. en soliste; 16.30 „De Schoonheid van het Gregoriaans"; 17.00 V. d. jeugd; 17.55 Sport; 18.00 V. d. jeugd; 18.15 Journa- litiek weekoverz.; 18.25 Dansmuz.; 18.40 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei; 19.00 Nws.; 19.10 Gram.; 19.20 Pari. overz.; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Ra dio Onderwijs Congres; 20.50 Gram.; 21.00 „Werkers van 't Elfde uur", hoorsp.; 21.50 Gram.; 22.05 Act.; 22.15 Gram.; 22.30 „Wij luiden de Zondag in", Avond gebed en lit. kal.; 23.00 Nws.; 23.15 Nws. in Esperanto; 23.2224.00 Radio Philhar- monisch Orkest. E PREDIKANT van de Ge- ref. gemeente te Gouda. heeft te Rijssen geweigerd het huwelijk van een bruidspaar in te zegenen, omdat het bruidstoilet van de bruid naar zijn oordeel niet in overeen stemming was met de gelden de opvattingen van zijn ge meente. De bruid werd gead viseerd in plaats van de crè me bruidsjapon met witte sluier een eenvoudige zwarte jurk aan te trekken of haar crèmekleurige toilet met een zwarte mantel van een van de aanwezige dames te omhul len. Zij wenste hieraan niet te voldoen, waarna de predikant weigerde het huwelijk in te zegenen. Het bruidspaar en de meer dan vijftig familieleden verlieten daarop het kerkge- I bouw. Boek L^oningin Elisabeth, de moeder van - Koning Leopold, heeft een boek geschreven over het leven der vo gels in het park te Laken .De Ko ningin draagt het werk op aan alle Belgische kinderen en schrijft in haar voorwoord: „De zang der vo gels is het schoonste en edelste dat er bestaat". Bij ieder boek behoren vier gramofoonplaten, waarop het gezang der vogels is opgenomen. De Koningin heeft enkele honderden exemplaren van het fraai geïllu streerde boek ter beschikking ge steld voor verdeling onder de schooljeugd. Vermist T"NE POLITIE te Little Rock in de Verenigde Staten werd opgebeld door een wanhopige moeder, die haar zoon kwijt was. „Het is nu tien uur en de jongen is nog niet thuis geweest", sprak de getroffen moe der. „Hoe oud is Uw zoon?" vroeg de politie. „Vijfenvijftig jaar", sprak de moe der. Vakman UEN 24-jarig heer uit Mineola, ze- kere Lanzolotta, bestuurde in staat van dronkenschap een auto en de gevolgen daarvan waren in volgorde: Dat hij door een kapitaal tuintje ploegde. dat hij tegen een huis op reed. dat hij een belangrijk deel van een tweede huis kraakte. dat hij bovendien een garage binnen stoomde door de gesloten deuren. dat daar een auto stond, die opeens door de achtermuur ver dwenen was, toen Lanzolotta bin nen stond. dat de garage instortte. Onze Lanzolotta is van beroep huizensloper. Verf (~\P AANDRANG van practisch alle vrouwelijke inwoners heeft het gemeentebestuur van Yazoo City in Amerika ten slotte toch maar beslo ten het plaatselijke gerechtsgebouw grijs te laten schilderen. Dat stond deftiger en was waardiger, vonden i de dames, die het daar schijnbaar ook al voor het zeggen hebben. Men vraagt zich nu echter van gemeente wege af, wat er moet worden ge daan met de tientallen kilo's gele verf, die men reeds voor het schil derwerk had ingekocht. Ondernemend TWEE gevangenen in een Russische gevangenis wer den er op betrapt, dat ze in hun cel in het geniep sterke drank aan het destilleren wa ren. Ze verkochten die aan medegevangenen en van de opbrengst gingen ze weer potjes bier drinken in de ge- vangenis-cantine. Advertentie ETEN DEENS journalist wil wel eens apart doen en daarom heeft hij in de Londense Times de vol gende advertentie geplaatst: „Deense schrijver wil met vrouw en kinderen drie maanden in een kleine, afgelegen Noordafrikaanse oase wonen om het woestijnleven te bestuderen en er over te schrijven. Gastvrije sjeiks gelieven te schrij ven aan het bijkantoor van de „Ti mes" in Kopenhagen." De rij waaraan maar geen einde kwam BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 14.15, 15.00 en 15.15 Gram.; 15.45 Zang; 16.00 Accordeonrecital; 16.15 Gram. 16.30 Accordeonrecital; 16.45 En gelse les; 17.00 Nws.; 17.10 Gram.; 17.30 Vocaal kwart.; 18.15 Gram. 19.30 V. d. sold.; 19.00 Nws.; 19.40 Gram.; 19.45 Ca baret; 21.00 Gram.; 21.30 „La Tosca", opera; 22.00 Nws.; 22.15 „La Tosca" (Advertenties) (verv.); 23.00 Nws.; 23.05 Gram.; 23.15 „La Tosca" (verv.); 23.4524.00 Gram. BRUSSEL, 484 m. 12.00 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Verz.progr.; 14.15 en 14.30 Gram.; 15.30 Verz.progr.; 16.30 Lichte muz.; 17.30 Idem; 18.45 Accord, muz.; 19.15 Gram.; 19.25 Idem; 19.30 Nws.; 20.00 Gram.; 20.30 Chansons; 21.00 Hoorsp.; 21.30 Gevar. muz.; 22.00 Nws.; 22.15 Lich te muz.; 22.55 Nws.; 23.00 Gram.; 23.55 Nws. WENNEKER door 40) HOOFDSTUK XVI Toen hij de poorten van Ho Hsien terugzag en vooral toen zij weer veilig er binnen waren, leek al het gebeurde een droom. Het werd enkel een onder deel van de vreemdheid van China, waar honderdmaal per dag iets on waarschijnlijks te zien of te horen viel. Het was niet zijn wereld en ze zou het ook nooit worden. Het land zou altijd ver en vreemd schijnen als een andere planeet. De handelwijze der mensen was er raadselachtig, want zij streefden hun doei na op een ma nier, die niet de zijne was; en toch was het geheel indrukwekkend, als 'n gedachte die hij onder woorden zou willen brengen.doch niet geheel om vatten kon. Hij stond tegenover een verschijnsel, dat oppervlakkig eenvou dig leek, doch in diepste wezen de grenzen van zijn begrip overschreed. De Goudharige Rat en Hei Ch'i en Philip Lioe maakten deel ervan uit, maar zij leken vage abstracties, tot hij weer in de ontvangzaal van Ge neraal Woe stond. Generaal Woe's lidteken was roder geworden en zijn blik ineens scherp. Het vijftal stond een beetje schaap achtig voor hem. terwijl generaal Woe met de punt van zijn gordel speelde. ..Neemt plaats", zei generaal Woe naar de stijve stoelen wijzend; „dat was een lelijk geval beschrijft alstu blieft deze moeilijkheden." „Het was Hei Ch'i", zei Rodney. „Hij wilde hen allen grijpen om een losprijs te krijgen en Philip schoot Hei Ch'i neer. Toen vertelde Philip de anderen dat u soldaten zou zenden en Hei Chi's mannen schrokken en namen de vlucht. Wij zijn uw neef veel verschul digd generaal." Generaal Woe plofte op een stoel neer en wierp een vaste en geïnteres seerde blik op Philip. „Het spijt mij, dat ik niet beter En gels spreek, u moet de anderen dui delijk maken, dat ik mij diep verne derd voel. Dit is iets, wat buiten mijn bedoeling lag. Ik zou zoiets niet ge daan hebben. Ik hoop. dat u dat be grijpt." „Zeker, u zou niet tot dergelijke middelen uw toevlucht nemen." Generaal Woe vouwde de handen over zijn buik. „Nee. die heb ik gelukkig niet meer nodig. Ik ben blij, dat U het begrijpt. U bent slecht behandeld, maar wij zullen ons uiterste best doen. dat u morgen volkomen veilig van hier kunt vertrekken. U moet u verder geen zor gen maken." Hij zweeg, kneep de ogen half dicht en tuurde naar het plafond. „Het 's een goed ding, dat Hei Ch'i dood is. Die vent beviel me niets.'' Een plot selinge schrik deed hem het voorhoofd rimpelen. „Het Ming Kaneel is te recht, naar ik hoop?" „Ja", zei Rodney. „Dat is hier." Generaal Woe glimlachte. „Gelukkig. Dan zijn er verder geen moeilijkheden. Wat een gelukkige af loop. nietwaar? Iedereen volkomen te vreden. Meneer Newall is toch niet van gedachten veranderd over dat Ming, hoop ik?" „Nee", zei Rodney haastig. „Waar om zou hij? Natuurlijk blijft de over eenkomst gehandhaafd. Hij wil alleen veilig hiervandaar komen. Ik geloof, dat hij genoeg van China gezien heeft." Generaal Woe leek onaangenaam getroffen. „Het doet mij veel leed, dat uw gro te man heeft moeten lijden voor zijn domme kortzichtigheid. Laat hij over een paar ja^r terugkomen, dan zal hij alles veranderd vinden. Als de vijf centrale provincies verenigd kunnen worden; als wij de hulpmiddelen van de Noord-Chinese vlakte kunnen orga niseren en hen allen verenigen onder één, sterk bestuur, dan volgt Zuld- China vanzelf. Dan zal hij een heel ander land vinden met autoverkeer en fabrieken. Dan zullen er geen Hei Chi's meer zijn, om u of mr. Newall lastig te vallen." Rodney luisterde naar de woorden van de generaal, die moedig en vol overtuiging door de kamer weerklon ken. Waren het woorden of waren het feiten? Hij durfde het niet te zeggen, want het kwam hem voor, dat in Chi na de helft van de daden slechts op woorden uitliep. Generaal Woe keek hem onderzoekend aan en Rodney gaf het gesprek een andere wending. „Wij zijn uw neef zeer dankbaar", merkte hij op, „Philip heeft flink ge handeld en zéér moedig." Alvorens te antwoorden wendden Ge neraal Woe het zware hoofd in de richting van Philip Lioe. Rodney durf de het niet met zekerheid te zeggen, maar het scheen hem toe, dat de dik ke lippen van de generaal even be wogen en dat zijn ogen knipperden. „Hij deed wat hij doen moest", zei de generaal. Toen keken generaal Woe's ogen Rodney Jones weer aan. Rodney had niet voldoende rekening gehouden met het doorzicht noch met de intuitie van generaal Woe. Zonder dat er een woord gesproken of een gebaar ge maakt werd, begreep hij. dat generaal i Woe precies wist, wat er was voorge vallen! Zijn geest had de waarheid opgevist uit Rodney's beleefde leugens. Generaal Woe bewoog de zware schou ders. „Ja", zei hij, „het was zeer aardig en Philip heeft dunkt mij na al die moeite wel vacantie verdiend. Ik zal het hier heel druk hebben en ik zal hem erg missen en het moeilijk zon der hem kunnen stellen, maar de jeugd moet haar kansen hebben. Ik denk, dat Philip nog maar een jaartje naar Amerika moet gaan om verder te studeren. Philip zal met u terugkeren naar de spoorweg. Ik zal u een zwaar Bewapend geleide meegeven zodat mijn neef geen ongeval overkomen kan. Lui tenant Shoe In persoon zal ervoor zor gen, dat er niets gebeurt, en hij zal het geld voor het Kaneel porcelein mee terugnemen..... nietwaar luite nant Shoe?" De adjudant van de generaal klap te de hakken tegen elkaar en boog. Maar generaal Woe scheen geen aan dacht aan hem te schenken. Zijn blik rustte nog steeds peinzend op Rodney Jones. „En u. mineer Jones", zei hij in eens „het was mij een eer u te leren kennen. U bent een bekwaam man. Als u ooit een betrekking nodig hebt.." De generaal streek langs zijn knie ën „Uwe excellentie is wel vriendelijk", zei Rodney. „Maar mijn taak ligt el ders." Generaal Woe staarde hem nog steeds aan. „U bent een bekwaam man", her haalde tfij. „Is het mogelijk, dat u mijn neef Philip te veel lof toezwaait? Misschien bent u te bescheiden om uzelf te prijzen?" ..O nee, Philip was heel dapper •li handig." Generaal Woe wierp een blik op Phi lip, een vreemde, ondoorgrondelijke blik. „U bent heel vriendelijk geweest voor Philip erg vriendelijk. En ik wil u mijn erkentelijkheid bewijzen, als u mij begrijpt. Dit Kaneel porce lein..... ik heb negen stuks verkocht. Het tiende stuk heb ik zelf gehouden een vaas. Het is een armzalig ding en heel lelijk, maar als u zo vriende lijk wilt zijn, hoop ik dat u die van mij wilt aannemen, meneer Jones.... Luitenant Shoe, zeg hen om die vaas te brengen!" Generaal Woe rees langzaam op, boog voor mr Newall en sprak in zijn gebroken Engels: „Ik heb u niet goed behandeld. Ik niet goed opgepast. Ik vervloekte idioot geweest. Te veel slechte mensen; altijd te veel slechte mensen in China. Spijt me erg. Ik spreek niet zo goed Engels." Newall stond op, trok een beleefd heidsgezicht en boog: „O, dat is in orde. Wat heeft hij tegen je gezegd Rodney?" „Hij sprak over het Ming Kaneel" legde Rodney uit. „Hij heeft nog één exemplaar over en dat geeft hij mij present. Zij brengen het meteen." Een bediende trad binnen met een hoge gele vaas, welke hij op tafel plaatste. Zij was groter dan een van de stukken die mr Newall gekocht had. De kleur scheen het vertrek met een wonderlijke vrede te vullen en Rodney dacht weer, bij het zien van dat gla zuur. dat er geen tweede kleur was als dit Ming Kaneel Ook Newall scheen iets dergelijks te denken. „Dat is schitterend", zei hij. „Gunst Jones, dat is meer waard dan alle stukken die ik gekocht heb bij elkaar!" Maar Rodney Jones had zich tot ge neraal Woe gewend en het kostte hem moeite, de vereiste volzinnen te vinden. „Dit is te veel", zei hij. „Ik mag, ik kan dit vorstelijke geschenk niet aan nemen." „Het is niets", zei generaal Woe: „slechts een kleinigheid. Aanvaard het, verzoek ik u, als een vriendelijKe herinnering. Philip verzoekt u het aan te nemen, nietwaar Philip?" „Dat kan ik niet", zei Rodney; „dat kan ik niet." Philip bevochtigde de lippen. „Ik verzoek u het aan te nemen", zei hij; „mijn dankbaarheid vergezelt het diepe dankbaarheid." De generaal riep een dienaar. „Laat dit armzalig voorwerp naar de verheven verblijfplaats van Zijne Ex cellentie brengen", zei hij. En Rodney boog. „Dank u, dank u. De generaal be wijst mij grote eer." Toen zag hij dat Mei Newall naast hem stond en de vaas bekeek. „Waarover hebben jullie gepraat Rodney?" vroeg ze. „Dat mocht je me in de gegeven omstandigheden, eigen lijk wel vertellen, vind je niet?" „Niets", antwoordde hij; „ik be dankte hem enkel. Schoonheid Toen kreeg Rodney een inval, even verblindend als het gele glazuur -n de zon. „Meneer Newall. bij onze eerste ont moeting in Peking heb ik gezegd, dat. als ik ooit een stuk Ming Kaneel von-i ik het voor mezelf zou houden. Ik ge loof dat u gelijk hebt en dat dit het mooiste stuk is dat ik ooit gezien heo maar ik wil het inruilen, mr Newall. Newall keek naar de vaas en streek, ei met de vingers langs. „Inruilen voor wat?" Rodney keek naar het meisje naast hem. „Ik heb met Mei gesproken op de terugweg", antwoordde hij. „Wilt u haar inruilen meneer Newall, voor die Ming Kaneel vaas?" „Wat is er?" vroeg generaal Woe. „Wat zegt hij? Vindt hij het niet mooi?" „Dat niet", anwoordde Philip in het Chinees. „Ik geloof dat hij het erg mooi vindt. Hij gebruikt de vaas om de dochter van de Machtige te verwer ven." Generaal Woe wreef zich in de handen en lachte luid. „Haha, dat is uitstekend!" zei hij in het Engels. „Ja", zei mr Newall, „dat is uitste kend Jones, voor mij, maar niet voor jou. Die ruil neem ik aan. Je zou haar toch gekregen hebben." Ineens werd Rodney hevig verlegen. Zijn gebaar kwam hem plotseling tactloos en dwaas voor, want hij had Mei Newall met een porceleinen vaas vergeleken. Hij wilde haar zeggen, dat het niet in zijn bedoeling had ge legen een vergelijking te maken tussen haar en het voorwerp op tafel. Doch zij liet hem geen tijd hiertoe. Met haar gewone bitsheid doch met een zachte blik zei ze: „Dat had je niet behoeven te doen weet je. Je had ons allebei kunnen hebben." Rodney begon te stotteren en lachte. „Eén tegelijk is genoeg. Het is mis schien vreemd, maar ik heb liever jou". Geen kleur ter wereld was zo mooi ais de diepte van haar ogen. Ze spra ken een taal. waarbij al het andere ver m het niet zonk, hoewel de woor den. die zij uitsprak gewoon genoeg waren. „Je hebt altijd beweerd, dat men niet alles kan krijgen wat men ver langt". zei ze. „En zoals gewoonlijk had ik het mis" antwoordde Rodney haar; „want nu heb ik alles wat ik begeer". EINDE

de Stem | 1954 | | pagina 3