Indonesië wordt niet vriendelijker.... Eis van 3 maanden tegen Nederlander Sportief nachtelijk karwei STORMLOOP VAN 250 BOEREN OP 34 HA. GROND BARKEY HAD PATRONEN IN BEWARING Kernreactor in Nederland Stroomverbruikend Den Haag in grote moeilijkheden Communisten dreigen met staking Zal moordenaar vrijuit gaan? Zeldzame vogel en nog tam ook Gepensioneerden krijgen toeslag Cemeente verkocht haar gasfabriek Dramatische verkoop te Hoeven Tweede Kamer keurde Conventie Mensenrechten goed Eieren-export bedreigd r Handelsbrief" van een Pharaoh DAGBLAD VOOR Bredase sergeant- vlieger gedood Nog meer onaangenaamheden BIJ DE Tweede Kamer is in gediend een ontwerp van wet tot financiering van de bouw en inrichting van een kernreactor in Nederland. Ge vraagd wordt de ministers van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, van Economische za ken en van Financiën te mach tigen, in het jaar 1954 ten laste van het rijk een "bijdrage te verlenen in de kosten van de bouw en inrichting dezer reac tor tot een maximum van f 8.500.000. De bouw zal onge veer 3 jaar vorderen en de totale kosten schat men op 28 millioen. Iets kouder Door explosie in schakelstation Ook Delft had last Mau-Mau-generaai gedood BELGISCHE MIJNEN BLIJVEN OPEN Demonstratie van schrikbarende nood Dominee Zandt: zelfstandigheid prijsgegeven Geen persoonlijk klachtrecht PRINS BERNHARD NAAR DE V.S. 94e JAARGANG No. 20970 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. - Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent. Postrek. no. 278841- Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 5 MAART 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen, op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor cle Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstiaat 41, Tel. Straaljager stortte neer O Ook instructeur verongelukt 'QE 21-JARIGE ongehuwde sergt.- vlieger Frits van der Laag, uit de Leeuwerikstraat te Breda, is Donderdagmorgen gedood bij een vliegtuigongeluk onder de gemeen te Losser in Overijssel. Ook zijn instructeur de 26-jarige gehuwde Ie luitenant-vlieger I. J. R. Sleper, kwam om het leven. Beiden waren van de vliegbasis Twenthe opgestegen in een instruc tietoestel van het type Gloster-Me- teor, ingedeeld bij de jachtvlieg- school. De straaljager stortte neer bij een boerderij en vloog onmiddellijk in brand. 'TEGEN DE NEDERLANDER V. BARKEY, die voor het lands- gerecht te Djakarta heeft terecht gestaan, omdat hij zonder vergunning patronen en vuurwapens in bewaring had, is Donderdag een gevangenisstraf van 3 jaar geëist. Het is de eerste eis, die in de affaire van de gearresteerde Nederlanders wordt uitgesproken. De Djakja van het landsgerecht voerde als voornaamste be zwarende omstandigheid aan, dat beklaagde de patronen bewaard had in een tijd van onrust en dat hij aanvankelijk had getracht de zaak te verdraaien. Bjj de eis van drie jaar werd rekening ge houden met de hoge leeftijd van Barkey. DE PORTORICANEN, die de schiet- partij aanrichtten in het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden, zullen vandaag terecht staan. Zij bleken op treinkaartjes enkele reis naar Wash ington te zijn gereisd, blijkbaar in de verwachting, dat zij als martelaren zouden sterven. DE AMERIKAANSE minister van Defensie, Charles Wilson, heeft Don derdag de beschuldigingen van sena tor McCarthy, dat het leger commu nisten „vertroetelde" bij het ontslag van een tandarts, wiens loyaliteit in twijfel werd getrokken „vervloekte onzin" genoemd. HET OVERHEIDSAPPARAAT in Griekenland wordt grondig gereorga niseerd. 15000 overbodige ambtenaren worden ontslagen, maar de salarissen van de overige ambtenaren worden verhoogd. MET HET OOG op een epidemie van kinderverlamming in West-Australië is er verandering gebracht in het pro gramma voor het bezoek van Konin gin Elizabeth aan dit landsdeel. ERNEST WILKINS, een neger-advo caat uit Chicago, is door president Eisenhower benoemd tot onder-minis ter voor arbeidszaken. Dit is de 1ste maal, dat een neger voor een ministe riële functie is benoemd EEN GLAZENWASSER, die de ramen van een derde verdieping lapte, in de Stolwijkstraat te Amsterdam, kon zich nog juist vastgrijpen, toen de bewoner van de vierde étage zijn lad der wegduwde, omdat hij de verf beschadigde. En daar hing hij BINNENKORT komt er een voorstel in de Rotterdamse Raad, tot aanleg van een vliegveld in de Zestienho- vense polder. Enkele afdelingen van de luchtvaarscholen worden daar on der meer ondergebracht. EEN BOUVIER heeft te Amsterdam een vierjarig jongetje ernstig ver wond. Hij. had zich losgerukt van de ketting en was direct naar de ka mer gegaan, waar het ventje aan het spelen was. DE EERSTE concertmeester van het concertgebouw in de hoofdstad gaat een 241 jaar oude viool bespelen van de vermaarde Joseph Guarnerius. Het blijkt een solide instrument te zijn, want ook de afgelopen halve eeuw is het steeds in gebruik geweest. TWEE FINNEN zijn uit Helsinki ver trokken voor een skitocht over de be vroren Oostzee naar Stockholm, een afstand van 450 kilometer. HET BRITSE Lagerhuis wordt extra beveiligd. Dit naar aanleiding van de schietpartij in het Huis van Afgevaar digden te Washington. HET GRIEKSE Koningspaar zou een honderdtal prinsen en prinsessen heb ben uitgenodigd voor een tocht van vijftien dagen door Griekenland, in Augustus a.s. Ook leden van het Ne derlandse Koninklijke Huis zouden 'n invitatie hebben ontvangen. Dit be richt kon echter niet bevestigd wor den. ABBé PIERRE heeft verklaard, dat hij in geen enkel opzicht politiek wil bedrijven en dat hij geen toestemming heeft gegeven, zijn naam te gebrui ken als propagandamiddel voor een demonstratie tegen de herbewapening van Duitsland. OP 23 MAART zal de katholieke af gevaardigde Engelbertink in de Twee de Kamer de minister van Landbouw mogen interpelleren over de toepas sing van de nieuwe regelen met be trekking tot de hoogte der pachten en koopprijzen van landbouwgronden. PRESIDENT SOEKARNO heeft Don derdagochtend te Djakarta het bu reau „Irian" geïnstalleerd. JV/JR BOEGHEIM, die Barkey verde digde, zei in zijn pleidooi, dat de reden, waarom beklaagde geen aan gifte bij de politie had gedaan, kort kon omschreven worden als „uit vrees". Hij betoogde, dat zijn cliënt geen kwade bedoelingen had en dat, aangezien er in zijn huis geen vuur wapens werden gevonden, hij van de patronen toch geen gebruik kon ma ken. De gezondheidstoestand en de lioge leeftijd van Barkey, meende hij, ga ven aanleiding tot de conclusie, dat deze in geen geval in staat was aan een complot deel te nemen. De zeven weken voorarrest achtte hij een vol doende straf en hij verzocht om een voorwaardelijke veroordeling. ONTVOERINGEN. T TIT DJAKARTA komt inmiddels ook het bericht, dat Dinsdag in de omgeving van Makassar vier Neder landse employé's van de electrogas- maatschappij O.G.E.M. ontvoerd zijn. Het zijn de heren Hanepen, Horninge, Zonneveld en Wedding, die gezamen lijk werkzaamheden verrichtten aan een transformator te Tello. Bij een viersprong, even buiten Makassar, werden zij aangehouden door een ge wapende bende en in Noordelijke richting meegeyoerd. Er zijn in hetzelfde gebied al meer ontvoeringen geschied en het basis commando heeft meegedeeld, dat Zon dagmiddag negen militairen gesneu veld zijn bij een gevecht met een ge wapende bende. 145 km. ten Zuid- Oosten van Makassar. De bende be schikte over automatische wapens maar vluchtte niettemin, toen er mi litaire versterking arriveerde. STUDENTEN VERTREKKEN. pEN AANTAL Indonesische studen- ten, die momenteel in Nederland studeren, zullen naar andere landen worden gezonden. Dit heeft de Indo nesische minister van onderwijs mee gedeeld. Hij zei, dat er een begin was gemaakt met een onafhankelijkheids- politiek op onderwijsgebied. Thans studeren bijna tweeduizend Indone siërs in het buitenland, waarvan on geveer 1500 in Nederland. Minister Yamin zei. dat de maatregel geen ver band hield met de kwestie der ver blijfsvergunningen. Verder komt uit Djakarta nog het nieuws, dat de luchtvaartmaatschap pijen begonnen zijn, de extra-heffing op transfergelden aan de passagiers door te berekenen. Dit in afwachting van verdere toelichting op deze maatregel. Inplaats van 6000 rupiah kost een vliegtocht van Djakarta naar Amsterdam nu 10.000 rupiah. De lonen in Italië T"XE communistische vakbondsleider Giuseppi Di Vittorio heeft Don derdag gezegd, dat het 5.000.000 tel lende Italiaanse algemene vakverbond de grootste staking van na de oorlog zal organiseren, indien de fabrikanten geen onderhandelingen met de vakbe weging beginnen over hogere lonen. De werkgevers hebben wel onder handeld met het christen-democrati sche vakverbond. Di Vittorio beschul digde dit vakverbond er van, dat het bereid was met „belachelijk kleine" loonsverhogingen genoegen te nemen. Voorlopige Rijksbijdrage nodig run 8l/z millioen Merkwaardig gerechtelijk probleem rjE JUSTITIE te Utrecht staat voor een moeilijk probleem. De 43-ja rige P. V. uit Hein heeft nu, na 15 j. bekend, dat hij in 1939 een jonge vrouw van het leven heeft beroofd. Het geraamte van het slachtoffer werd in 1951 gevonden, maar aanvankelijk kon V. niet op een hecht bewijs ge grepen worden. Nu dit eindelijk wel is gelukt en de dader *een volledige bekentenis aflegde, zit men met een nieuwe moeilijkheid. Het wettig en overtuigend bewijs voor doodslag is namelijk geleverd maar „doodslag" verjaart na 12 jaar. Totnutoe is f >ewijs voor moord niet geleverd en slechts wanneer dit kan gebeuren, zal V. worden gestraft. Moord namelijk verjaart eerst na 18 jaar. ISog niet voor kerkelijke bedienaren (Van onze parlementaire correspondent) r\E gepensionneerden krijgen in ver band met de huurverhoging en de opheffing van de consumptiebeper king met terugwerkende kracht vanaf 1 Januari 1.1. een toeslag. Dienover eenkomstig is ook de kindertoelage- wet voor gepensionneerden gewijzigd. De Tweede Kamer nam dit besluit met algemene stemmen. Buiten deze faciliteit vallen de pen sioenen van de kerkelijke bedienaren. Deze pensioenen zijn na de oorlog on gewijzigd gebleven. Reeds vanaf 1948 is een staatscommissie doende deze aangelegenheid te bestuderen. Er is nog steeds geen advies aan de rege ring binnengekomen. De christelijk- historische afgevaardigde, mr Beer- nink, wilde daar nu niet langer op wachten cn stelde bij amendement voor om de toeslag ook te geven voor de pensioenen van kerkelijke bedie naren. Minister Beel beloofde spoedige maatregelen. Aanvankelijk bleken sommige afge vaardigden nog niet overtuigd door deze belofte. Mr Beernink handhaafde zijn amendement. Maar andere afge vaardigden verklaarden, dat zij ver trouwen hadden in de toezegging van de minister. Het amendement werd met 46 tegen 26 stemmen verworpen. De katholie ken Vis en Maenen bleven aan de kant van mr Beernink staan, maar de overige K.V.P. steunde de minister. Er is, zodeelde minister Beel nog mee, een wetsontwerp in behandeling bij de ministerraad tot herziening van de pensioenen der oud-gepensionneer- den. Het ontwerp zal spoedig aan de Tweede Kamer worden aangeboden. Weersverwachting, geldig tot i vanavond: i J Zwaar bewolkt met opklaringen i i en enkele buien. Iets kouder dan i gisteren. Aanvankelijk zwakke tot J J matige Zuid-Westelijke wind, la- t t ter matige tot krachtige Wcste- i l\jke tot Noordwestelijke wind. J f r f Vandaag: Zon onder 18.25 uur. i i Maan onder 19.25 uur. Morgen: J J Zon op 7.17 uur. Maan op 7.19 uur. 0 UMYS&mS A AN de Avenue des Champs Elysées te Parijs begint vandaag een ten toonstelling, ivaar niet minder dan 2000 verschillende soorten tropi sche vogels te zien zullen zijn. Een gast op de tentoonstellingdie veel bekijks trekt is een zee-arend met een witte staart, die hier wordt getoond door zijn baas, de heer J. Bouillaut. Deze is erin geslaagd het wilde dier geheel te temmen. De jon ge roofvogel weegt 6 kg., heeft een vleugelwijdte van 2.20 meter en werd twee jaar geleden gevangen. rJ1ENGEVOLGE van een ont ploffing in een schakelsta tion te Voorburg, hebben Don derdag grote delen van stroom verbruikend Den Haag en Delft in de misère gezeten. Aanvan kelijk viel in heel Den Haag de stroom uit. De treinen tussen Schiedam en Leiden konden niet meer rijden, bakkers in Den Haag konden hun brood niet verwerken, de trams reden niet, waardoor veel mensen te laat op hun werk kwamen. De ontploffing in het schakelstation geschiedde met zulk een kracht, dat de muren en het dak van de ruimte, waarin de installatie stond opgesteld, gedeeltelijk bezweken. Onmiddellijk werden maatregelen getroffen, om de zaak weer in orde te krijgen, maar dat bleek niet zo gemakkelijk, maar stadsgedeelten, die rechtstreeks van uit het station moeten worden ge voed, bleven zonder stroom en Don derdagmiddag reden er politiejeeps rond in de Spoorwijk en het Bcnoor- denhoutkwartier, teneinde de huis vrouwen te animeren tot aanschaffing van de nodige kaarsen. Om kwart over tien was het trein verkeer gelukkig weer normaal, maar de treinen moesten het langzaam aan doen. Ook de trams konden weer gaan LIET VOORUITZICHT, op onder handelingen met de Mau-Mau- leiders betekent geenszins, dat er in middels een soort wapenstilstand zou zijn ingetreden. Britse troepen hebben Donderdag in het gebied van de berg KeDva de Mau-Mau-generaai Gicoema gedood. In een hevig gevecht ten Zuiden van Nyeri sneuvelden nog zeven andere leden van de organisatie. rijden. In Delft, waar de stedelijke centrale het alieen niet aan kan, wer den de verbruikers tot uiterste zui nigheid gemaand. ALLES VIEL STIL. TN DEN HAAG was aanvankelijk al les wat op stroom werkte, uitge vallen. Electrische klokken gingen op de plaats rust. evenals alle telexen, verkeerslichten, stofzuigers en noem maar op. De materiële schade aan het scha kelstation is zo groot, dat het herstel nog wel enige tijd zal duren. Geluk kig hebben zich bij de explosie geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. CjEEN staf-bespreking achter het front, maar een bespreking tus sen drie officieren, die deelnamen aan een nachtelijke corpsteamrit op de Veluwe. Enkele honderden jeeps waren voor deze rit ingezet en slechts door ernstige studie van de stafkaart konden de rijders zonder veel strafpunten de plaats van be stemming bereiken. Subsidie van K.S.G. en regering FJE VREES, dat een aantal Belgische kolenmijnen vóór 31 Augustus zouden moeten sluiten, is nu wegge nomen. Minister Duvieusart heeft na melijk verklaart, dat de K.S.G. een subsidie van 200 millioen francs heeft gegeven, terwijl de regering 120 mil lioen francs subsidie gaf. Deze maand zouden een aantal mijnen buiten be drijf worden gesteld. Eenmaal, andermaal.... TN Alphen aan de Rijn is een com- plete gasfabriek verkocht. Het be drijf. dat de laatste jaren met verlies werkte, was overbodig geworden door de aansluiting van de gemeente op het mijngasnet. Honderden belangstellenden ver drongen zrh rond de deurwaarder, om iets van de inboedel machtig te worden. Zij deden om beurten hun best. een „koopje" in de wacht te sle pen en er werden dan ook goede prij zen gemaakt. De hele inventaris bracht ongeveer een halve ton op. (Van onze speciale verslaggever) ^WOENSDAGAVOND, tegen het invallen van de duisternis, verlieten twee- honderdyijftig teleurgestelde boeren de zaal van Frans Jochems te Hoe ven. Zij hadden een publieke verkoping bijgewoond van vierendertig hec taren grond, enkele uren tevoren nog eigendom van de famlie Ingcn IIousz, stammend uit Breda. De negen pachters van de gronden hadden de belang stellenden geen kans gegeven, want na het voorlezen van de koop door de notaris was telkens het maximum door de pachters van de gronden geboden, zodat de anderen niet in aanmerking kwamen. De stampvolle zaal gaf wel een zeer schril beeld van de ontstellende grondnood onder de boeren. Notaris A. A. C. Damen van Oudenbosch, ver klaarde, dat hij in de laatste jaren een dergelijke drukte op een publieke verkoping niet meer heeft meegemaakt. H(j zeide, dat spreken over grond nood feitelijk tot de verleden tijd behoort, maar dat alleen maar over grond- honger kan worden gerept. r'ROTE aanplakbiljetten in het ge hele gewest opgehangen, waarop de publieke verkoping werd vermeld van de 34 hectaren grond, hadden de boeren naar Hoeven gelokt. Er waren er uit Oudenbosch en Leur, uit Etten en Zevenbergen, uit alle plaatsen van de omgeving. Zij wisten, voordat zij de zaal ingingen zo goed als zeker, dat zij geen kans zouden hebben om een enkele vierkante meter grond te kopen. Theoretisch was dit wel mo gelijk, want bood een pachter, die steeds voorrang geniet bij de koop. niet het maximum, dan zou er een loting kunnen plaats hebben tussen degenen, die het maximum het dichtst benaderden of zelfs 't maximum zou den bieden. De boeren hadden er geen hoop op. dat het tot een dergelijke loting zou komen, maar onder het motto ,.je kunt nooit weten", waren zij toch maar naar de koopdag ge gaan. Zij wisten spoedig hoe laat hot was en begrepen wel, dat'telkens on middellijk na de voorlezing van de koop het maximum door de pachters zou worden aanvaard. Het resultaat was dan ook, dat de vierendertig hectaren een opbrengst noteerden van f 81.115.00 en dat de kastelein een zeer goede dag had, want wat moesten de boeren anders doen dan een biertje drinken? „Het is een zeldzaam voorkomen de geschiedenis", vertelde notaris A. A. C. Damen. die tesamen met zijn ambtgenoot, de heer Th. A. E. Frijs- senaar uit Arnhem, de verkoping leid de. „Er wordt nog wel eens een en kele keer grond publick verkocht, maar 34 hectaren is zeldzaam. Het merkwaardigste van deze verkoping schuilt overigens niet in de hoeveel heid grond, maar in het feit, dat het hier een vrijwillige verkoping be treft. Veruit de meeste verkopingen worden veroorzaakt door beslagleg ging of gerechtelijke verkoop". „Het frappante van deze dag", zo besloot notaris Frijssenaar, „is inder daad de demonstratie van de schrik barende grondnood. Deze verkoping heeft daarom een dramatische strek king....: een strekking, die de boe ren heel goed voelen!" ring van dit punt afleggen. Wanneer zij meent, dat er reden toe is om dit klachtrecht ook persoonlijk 'te maken, zal zij hierover in overleg treden met de volksvertegenwoordiging. Dit deed enige afgevaardigden, die aanvanke lijk sterker aan de zijde van prof. Oud stonden, wankelen. Toen het echter op stemming aan kwam, was mr Schmal (C.H.) uit de vergaderzaal verdwenen, mèt enkele van zijn fractiegenoten. Daardoor èn door het plotseling zwenken van de twee aanwezige communisten, werd het amendement met 37 tegen 32 stemmen verworpen. De tegenstan ders van prof. Oud waren: de K.V.P., de Anti-revolutionairen, de drie over gebleven christelijk-historischen, de staatkundig gereformeerden en de communisten. de (Van onze parlementaire correspondent). ENONDERDAGMIDDAG heeft Tweede Kamer de Europese Con ventie voor de rechten van de mens zonder hoofdelijke stemming goedge keurd, met een aantekening, dat de communisten en de staatkundig ge reformeerden tegen zijn. De staatkun dig gereformeerde dominee Zandt verklaarde, dat deze conventie geheel berust op humanistische grondslag, terwijl God als bron van alle recht moet worden erkend, en dat men door deze conventie aan te nemen opnieuw een deel van de zelfstandigheid van het land prijsgeeft. Minister Beyen .schetste de tot standkoming van deze conventie, die door vijftien landen is onderschreven, als een belangrijk feit. Het zwaarte punt ligt in de erkenning van het be ginsel, dat de mens persoonlijke rech ten heeft, waar de staat niet aan kan tornen, de erkenning van de beperkt heid van de staatsmacht. Het persoonlijke klachtrecht, dat prof. Oud zo gaarne ingevoerd zou zien, werd door de minister „geen essentieel wezen van de conventie" genoemd. Het is een „additionele waarborg". De Nederlandse regering wil op het ogenblik nog geen verkla- PRINS BERNHARD on majoor-vlie ger Sonderman, zijn Donderdag ochtend om half tien per regerings- Dakota van het vliegveld Soesterberg naar Parijs vertrokken. Daar zijn zij overgestapt op een vliegtuig van het Amerikaanse leger, naar New York. Zoals bekend zal de Prins op uitno diging van de Amerikaanse militaire autoriteiten enige tijd in de Ver. Sta ten verblijven. De secretaris van de Prins, dr F. A. de Graaff, is gister avond reeds per K.L.M. naar New York vertrokken. Memorandum aan Duitse regering (Van onze parlementaire correspondent) T"\E Nederlandse regering heeft een memorandum tot de Duitse Bonds regering gericht met het klemmend verzoek niet over te gaan tot het ver hogen van de invoerrechten op vanuit Nederland naar Duitsland te exporte ren eieren. De Duitse Bondsregering heeft dit besluit nog niet genomen, maar ze heeft, alvorens een eventueel voorstel aan de Bondsraad te doen, overleg geopend met het bedrijfsleven. Aldus deelde in de Tweede Kamer minister Manshoit mee. De Nederlandse uit voer zou daardoor ernstig worden ge- troifen. Volgens een nieuwe schaal zouden de eieren bij een „grensprijs" van 10 cent belast worden met een heffing van 5.2 cent (thans 1.5 cent). De Nederlandse regering overweegt ook, te protesteren bij de Europese Betalingsunie en bij de Organisatie van de Europese Economische Samen werking. pjESKUNDIGEN zijn bezig met het ontcijferen van de tekst op een te Eakomi by Fa- magoesta op Cyprus gevonden kleitafel. Men gelooft, dat het een brief is van een Egypti sche Pharao aan een vorst van Alasia op Cyprus. Oudheidkun digen noemden de vondst van de tafel „zeer sensationeel". Het is bekend, dat de Pha- rao's en de koningen van Ala sia een geregelde briefwisse ling onderhielden over de han del in wijn en koper. Verschei dene boodschappen die wor den toegeschreven aan de vor sten van Alasia, zijn in Egyp te gevonden. In 1952 werd ook een klei tafel ontdekt, die echter, an ders dan de bovenbedoelde, in zeer slechte staat verkeerde. Het lezen avn de Cyprisch- Myceense tekst is geen hopelo ze taak. Deskundigen zijn er onlangs in geslaagd dergelijk schrift te ontcijferen.

de Stem | 1954 | | pagina 1