IJZENDIJKE KRIJGT NIEUWE HUISHOUDSCHOOL s! OOK ZEELAND KRIJGT ZIJN NIJVERHEIDSDAG Rondgang gemeentebestuur op de „Pieter S" V; Practische les in de bereiding van visgerechten WALCHEREN CONCENTRATIE VAN VLEESKEURINGSDIENSTEN TZkeumatieJc Restauratie Baarlands toren gegund Z-VLAANDEREN Zuid-Beveland Verheugende bloei SLOAN'a liniment CLECO DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 4 MAART 1954 GLADIOLENTEELT GAAT VOORT „Kapelle-Biezelinge en Omgeving" vergadert Opvoering van de productiviteit Op Woensdag 12 Mei a.s. te Terneuzen MIDDELBURG Commissie maakte voorstel klaar Grootste vrachtschip tot heden te Terneuzen gebouwd Nieuw raadslid Een nieuwe zware shag TERNEUZEN AXEL A M ILKING El a OOSTBURG AGENDA HEDEN MORGEN rTZENDI.JKE heeft een belangrijke plaats in het agrarisch leven van West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Hiervan getuigen verschillende be langrijke economische instellingen, die in deze gemeente gevestigd zijn. IJzendijke bezit ook een instelling, die nu wel niet direct behoort tot bovenstaande groenering. maar niettemin opgericht is door de N C. B„ de standsorganisatie van de Katholieke boeren. in de geheimen van de zgn. fijne keu ken, een demonstratie plaats in het bereiden van visgerechten. In samen werking met de heer H v d. Heuvel uit Breskens, die voor dit doel gratis de vis had verstrekt eaf de directrice mei Hiel een practische les in de be reiding van talrijke visgerechten en deze demonstratie viel zo in de smaak, dat ook de leden van de R K. Boerin- uenbnnd hiermee nader kennis wilden maken. rheze instelling of beter gezegd onder- wjjs-inrichting is ae R. K. Huis houdschool van de N.C.B. „Maria An- cilla". Ofschoon pas in 1948 opge richt vertoont deze school een ver heugende bloei: werd ui dat jaar ge start met 16 leerlingen, momenteel be zoeken niet minder danl03 meisjes, afkomstig uit de gehele omgeving, haar inrichting. Dat ceze op zich ver heugende groei zorgen met zich brengt is natuurlijk begrijpelijk en vooral het huisvestings probleem is zeer nijpend Momenteel is deze on derwijsinrichting ondergebracht in een herenhuis aan de Markt, terwijl de practische lessen nog steeds plaats vinden in een vrij primitieve keuken in de R. K. Meisjesschool Er is dus ook hier sprake, van een noodlossing, maar eerlang zal in deze toestand een gunstige wijziging komen. Naar.de directrice mej. A. Hiel ons mededeelde, zal binnenkort de aanbe steding van de nieuwe huishoudschool plaats vinden en men hoopt dan na verloop van tijd het definitieve ge bouw op de Gaaipersweide vlak bij de Tivoli te kunnen betrekken. ACTIVITEIT NAAR BUITEN. FJeze school beperkt zich niet uit- sluitend t°t haar eigen kring, maar treedt af en toe ook naar bui ten. Hiervan geven verschillende vor men uiting. Zo behaalden enkele van haar leerlingen bij een onlangs door het damesweekblad „De Vrouw en haar gezin" uitgeschreven landelijke handwerk-wedstrijd een eerste prijs en een eervolle vermelding en boven dien vinden ook wel demonstraties plaats, die nauw veroand houden met de huishouding. Deze demonstraties zijn uiteraard voor de leerlingen niet alleen interessant, maar bovendien zeer nuttig. Zo vond enkele weken geleden voor die leerlingen van de huishoudschool, die ingewijd worden EEN DEMONSTRATIE. £n zo waren dan gisterr.amiddag de ze dames uitgenodigd om in de keu ken van deze h.-houdschool 'n vis-de- monstratie mee te maken en evenals bij de vorige demonstratie was ook dhr. v d. Heuvel weer zo bereidwillig de vis geheel gratis te verstrekken en door zelf de vis te fileren een werk zaam aandeel in deze demonstratie te hebben. En zo konden dan de dames nader kennis maken met de rijk ge varieerde manieren om vis te bereiden (Advertentie) Een streven naar georga niseerd verband U\E Walcherse gladiolentelers zijn op initiatief van de tuinbouwvoor- lichtingsdienst bij elkaar gekomen in Middelburg om zich te beraden over samenwerking in georganiseerd ver band. Zij werden van voorlichting gediend door de secretaris van de coöp. gla- diolenvereniging „Oost Zuid Beve land" te Waarde, die al enige ervaring op dit gebied heeft en vertelde, hoe daar de coöperatie werkte. Voorts weidde hij uit over de vorig najaar gevoerde campagne en gaf allerlei wenken over het uitzetten der pitten en over het drogen der bollen. Ook over het drogen zelf wist hij al lerlei wetenswaardigs mee te delen en hij sprak de verwachting uit, dat ko mend najaar twee of driemaal meer bollen in de eigen drogerij verwerkt zullen worden. Een en ander maakte de geesten rijp om het ook eens met een orga nisatie te proberen, hetzij met een vereniging, dan wel met een coöpera tie. Onmiddellijk kon men nog niet besluiten, waarom een commissie be noemd werd ter bestudering dezer kwestie, tevens zal zij het droogpro bleem onder de loupe nemen. De heer Wattel van de voorlich tingsdienst, deelde mee, dat op Tholen en Zuid-Beveland al wordt gewerkt met plantmachines en dat deze waar schijnlijk spoedig op Walcheren zul len arriveren. (Artvertent.ipj zoals b.v. vis-soep, jammer genoeg 'n onbekend heerlijk gerecht, diverse voorgerechten van vis, visschotels voor de lunch, voor de warme maaltijd en voor het souper En op een tijdstip, dat de dames meestal benutten voor een gezellig theeuurtje, had de thee de plaats moeten ruimen voor de vis en bracht het zelf-proeven van diver se visgerechten de nodige gezelligheid met zich mede. Al met al een ge slaagde demonstratie, die de veelzij digheid van deze school nogmaals aan toonde. 7ATERDAG 6 Maart om twee uur zal in hotel „De Zwaan" te Ka- pelle, de algemene ledenvergadering van de veiling „Kapelle-Biezeiinge en Omgeving" te Kapelle worden gehou den. Op de agenda staat onder meer een bestuursvoorstel tot pensioenverzeke ring leden personeel, die minstens 5 dienstjaren hebben. Verder stelt het bestuur voor 1 pet van de omzet over het boekjaar 1953-1954 bij te schrij ven op de ledenlening. Voorts komt in behandeling een bestuursvoorstel tot uitbreiding van de gasbewaring in het koelhuis. £_|ET LIGT IN DE BEDOELING op Woensdag 12 Mei a.s. in Terneuzen een Nijverheidsdag voor Zeeland te organiseren onder ausniciën van de Contactgroep Opvoering Productiviteit te 's-Gravenhage. Deze Contactgroep stelt zich ten doel de verhoging te propageren van de productiviteit van het economisch leven in Nederland. Zij wil naast de bestaande instituten en bu reaux een stimulerende en algemeen voorlichtende functie op dit terrein verrichten. Bovendien streeft zij naar het ten goede komen van de techni sche bijstand in het kader van het Marshallplan aan de Nederlandse indus trie eh de landbouw. Het gehele bedrijfsleven en de z.g. efficiëncy-organi- saties zijn in de C.O.P. vertegenwoordigd. (Advertentie) F"NMTRENT de organisatie van de Nijverheidsdag vond ten kantore van het E.T.I. voor Zeeland, een oriënterende bespreking plaats onder leiding van de heer A. L. S. Lockefeer, lid van Ged. Staten, alsmede voorzit ter van het E.T.I. Zij werd bijgewoond door de heer A. S. de Jonge, secreta ris van de Kamer van Koophandel TN een onlangs gehouden vergadering van de gemeentebesturen van Baarland, Borssele, Driewegen, Elle- woutsdijk, 's-Gravenpolder, 's-Heer Abtskerke. 's-Heer Arendskerke. 's- Heerenhoek, Heinkenszand. Hoede- kenskerke, Kapelle, Kattendijke, Kloe- tiftge. Nisse. Oudelande, Ovezande, Wolphaartsdijk en Goes, werd beslo ten een commissie in te stellen, welke zou bestuderen de aan te gane Ge meenschappelijke regeling voor de keuringsdienst van vee en vlees. Te vens zou deze commissie trachten een begroting op te stellen. In enkele vergaderingen is de com missie tot een accoord gekomen en ontwierp enige concepten t.a.v. een ge meenschappelijke regeling, begroting, enz. Deze zullen volgende week aan het oordeel der gemeentebesturen worden onderworpen. De gemeenschappelijke regeling is zo eenvoudig mogelijk van opzet ge houden en tevens is er naar gestreefd om de gemeenten, voor zover de wet dit toelaat, medezeggenschap te ver lenen. Bij de regeling der financiële verhouding is vooropgesteld dat het openbaar slachthuis te Goes daar bui ten valt. Het gevolg hiervan is echter, dat enkele verrekeningen moeten plaats vinden. Zo zijn in de eerste plaats de invoer-keurlonen van Goes ten bate van het slachthuis gebracht. Deze wor den immers geheven ter bescherming van het slachthuis. Verder is er een uitkering opgenomen van f 1- per in het openbaar slachthuis te Goes ge slacht dier, als een vergoeding voor het gebruik van het slachthuis door de keuringsdienst van vee en vlees. Een dergelijke bijdrage komt de com missie logisch en billijk voor, gezien de besparingen, die door het gebruik van het slachthuis voor de vleeskeu ringsdienst worden verkregen. Zou 'n dergelijke bijdrage niet worden gege ven. dan zou het keurloon aan het slachthuis te Goes lager dienen te worden gesteld, waardoor de slacht huisrechten zouden kunnen stijgen. DE SALARISSEN na alle regelingen ook het slachthuis gezamenlijk wordt geëxploiteerd en er dan geen splitsing in de salarissen plaats vindt. Enkel de kring Middel burg bood een vergelijkingsobject. Aldaar wordt van de jaarwedde van het hoofd van dienst een bedrag van f 1200.- ten laste van het slachthuis gebracht. Alhoewel het slachthuis te Middelburg veel groter is dan het slachthuis te Goes, meent de commis sie toch een ongeveer gelijk bedrag te moeten voorstellen. Tevens wordt voorgesteld een bedrag ten laste van Goes te brengen in de wedde van de keurmeester-opzichter. Opgemerkt zij nog, dat de ontwor pen keurlonen overeenstemmen met de in vele kringen geldende keurlo nen. Voor deze verordening is net model gevolgd van de thans in Heinkenszand bestaande verordening. voor Zeeuwsch-Vlaanderen, ir J. P. Berdenis van Berlekom, namens de Maatschappij voor Nijverheid en Han del, ir J. v. d. Kooy, de Rijksnijver- heidsconsulent in Zeeland, en drs M. C. Verburg, directeur van het E.T.I. Namens de Contactgroep waren aan wezig mr A. Seret en ir P. Th. Pos thumus Meyjes. Al deze heren ver klaarden zich bereid zitting te nemen in een voorlopige werkgroep, waar van het secretariaat bij het E.T.I. be rust. Tot heden zijn reeds provinciale Nijverheidsdagen gehouden in Gro ningen, Leeuwarden, Deventer, Den Bosch en Roermond. Zij hadden steeds een tweeledig doel. In de eerste plaats om de belangstelling te peilen voor de opvoering der productiviteit en ver der om zo mogelijk door middel van de aan de Nijverheidsdag gekoppelde publiciteit de kleine en middelgrote ondernemers ervan te doordringen, dat een periode is aangebroken, waar in meer aandacht dient te woi'den be steed aan de moderne ideeën op het punt van het bedrijfsbeheer, tenein de daarvan in de concurrentiestrijd te kunnen profiteren. Het ligt in de be doeling ook deze Nijverheidsdag voor Zeeland door een intensieve voor lichtingscampagne te doen volgen. Terneuzen is gekozen, omdat het kleine en middelgrote bedrijfsleven vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen is ge vestigd. (Advertentie) CULTURELE FILMS VOOR DE KATHOLIEKE KRING In het R. K. Parochiehuis werd een gratis filmvoorstelling gegeven, voor de donateurs van de R. K. Kring en ver dere belangstellenden. Kapelaan Claerhout heette de aan wezigen van harte welkom, en wees er op dat de bezoekers geen speel films, doch uitsluitend culturele films moesten verwachten Als eerste werd een interessante kleurenfilm vertoond over de vangst en de bereiding van sardines. Een film over Arturo Tosca- nini dwong ieders bewondering af. De hoofdfilm „Desert Victory" een kei harde documentaire over het zege vierende Engelse 8e leger tegen Rom mel, was een waardig slot. Pastoor van Campen sloot de bij eenkomst met te zeggen dat deze avond als proef moest worden gezien, en dat het zeker in de bedoeling van de Katholieke Kring ligt in de toe komst steeds mooiere programma's te brengen. Badinrichting..— De Gemeentelijke badinrichting werd in de afgelopen maand Februari 1954 door totaal 2837 personen bezocht. DE directie van de N.V. „Terneuzensche Scheepsbouw Mij" nodigde het college van Burgemeester en Wethouders en de gemeenteraad uit tot het bezichtigen van het grootste vrachtschip dat tot nu toe te Terneuzen werd gebouwd, de „Pieter S". VtOORTS is geregeld, welke bedra- gen ten laste van het slachthuis te Goes worden gebracht. Op zichzelf behoeven deze bedragen geen toe lichting. Gezocht is naar analoge ge vallen elders. Deze zijn echter zeer moeilijk te vinden, aangezien in bij- Bij rheumatiek, jicht, spit en spierpijn geeft de genezende warmte van SLOAN'S LINIMENT direct verlichting. Deze warmte dringt diep door. In ons gure klimaat moet U SLOAN'S LINIMENT altijd h huls hebben. /"NE directeur der Scheepswerf, de heer J.J. de Klerk, heette het ge zelschap in de tekenzaal welkom, waarna de bezichtiging onder zijn leiding en die van zijn naaste mede werkers plaats vond. Het schip, gebouwd voor rekening van de R(otterdarnsche) K(olen) C(entrale) te Rotterdam is bestemd voor algemeen vrachtvervoer. De grootte bedraagt 3000 Tdw en het meet tussen de loodlijnen 84 meter. De breedte bedraagt 12.10 M. en de holte 7.25 meter. Een kijkje in de prachtige en ruime machinekamer met de im posante 1700 P.K. Werkspoor-motoren is alleen al een bezoek aan het schip waard. Deze motoren geven het schip een geladen dienstsnelheid, zoals dit in vaktermen heet van 12.5 mijl. Het schip is voorzien van 8 electri- sche Iaadlieren. ieder met een capaci teit van 3 ton, electrische ankerspil en electrische kaapstand. VEILIGHEID ]~NE gemeenteraad van Baarland be- handelde allereerst de binnenge komen inschrijvingen voor de toren restauratie. Vijf firma's hadden inge schreven voor de levering van stei gers, keten en loodsen en voor het regie-percentage. De Bruyne en v. Riet te Goes wa ren het hoogste met f 11.900 en 10 pet en Woudenberg en Zonen te Utrecht het laagste met f 9200 en 7.2 pet. B. en W. stelden voor, behoudens nadere goedkeuring, het werk aan de fa Woudenberg te gunnen. De bekend gemaakte begroting is f 63.285. Aan de orde kwam het onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuwe raadslid de heer D. Driedijk. In de vacature-Van 't Westende was be noemd verklaard de heer M. Alleme- kinders, die deze benoeming niet aan nam, waarna benoemd werd de heer D. Driedijk. Na onderzoek van de ge loofsbrieven wordt z.h.s. besloten tot toelating van de heer D. Driedijk (K V.P.) als lid van de raad. Conform het voorstel van B en W werd z.h.s. besloten woning B 53. thans bewoond door de heer J. Mur- re, bij leegkomen te verhuren aan de heer K. Traas. O Op voorstel van B. en W. en z.h.s. werd afgewezen een verzoek van het „Koningin Wilhelmina Fonds" om verhoging der subsidie van li ct op 1 ct per inwoner, dit i.v.m. het jaar lijks houden van een collecte. Eveneens wordt afgewezen een ver zoek van de vereniging „Het Neder landse wegen-congres" te '_s-Graven- hage om toetreding als lid a een mi nimum contributie van f 25.- per jaar. Bij de rondvraag vroeg de heer De Vriend of B. en W. al eens gedacht hebben aan de mensen, die een brandstoffenbijslag ontvangen inge volge de gemeentelijke regeling. Zij, die ingevolge rijksregeling een brand stoffenbijslag ontvangen, ontvangen over de week 31 Jan.-6 Febr. een ex tra bijslag ad 1 week i.v.m. de stren ge koude. Derhalve wil de heer De Vriend voorstellen deze extra week ook toe te kennen aan hen die van de gemeentelijke regeling profiteren. De voorzitter wilde eerlijk beken nen, dat B. en W. daar nog niet over hebben gedacht, het is inderdaad een dure tijd geweest, zodat hij met dit voorstel heel goed accoord kan gaan. Vervolgens werd conform het voor stel van de heer De Vriend besloten aan hen die een brandstoffenbijslag ingevolge de gemeentelijke regeling ontvangen 1 week extra uit te keren. TNE meeste moderne navigatiemidde len, o.a. radar, radiotelegraphie en telephonie-richtingzoeker en echolood zijn aanwezig. Een electrisch-hydrau- lische stuurmachine, fabrikaat „van der Giessen" verzekert mede in alle omstandigheden de veiligheid van het schip. Ook de beide reddingsboten (die iedere plaats bieden aan de tota le bemanning, n.l. 27 koppen), kun nen in tijd van nood met een enkele handgreep en in recordtijd buiten boord worden gezet.. DRIJVEND HOTEL ""TERWIJL het gezelschap de opsom- ming te horen kreeg van al deze bij uitstek technische eigenschappen van het schip, waarbij nog. voor leken op zeer duidelijke wijze de werking van diverse onderdelen werd uitge legd, kreeg men volop gelegenheid de afwerking van dit reeds van buiten af, sierlijke vaartuig, te bewonderen. En we moeten zeggen dat het toch wel erg moeilijk was zich steeds te realiseren dat men aan boord van een vrachtschip was. De keuken met zijn practische indeling en vele apparaten voor het bereiden der maaltijden zou de wensdroom van iedere huisvrouw zijn. In alle hutten, van owners-hut (hut waarin de eigenaar tijdens zijn bezoek aan boord verblijft) tot de hutten der manschappen toe is alles met even veel zorg afgewerkt. En er vielen heel wat staaltjes van knap vakmanschap te bewonderen Het beste en modernste materiaal is overal verwerkt. Geen enkele huiseigenaar zou het op de duur kunnen bekostigen het houtwerk in zijn woning vaak tot zes maal toe te laten lakken, waarbij men wel in het oog moet houden, dat alles van de beste kwaliteit moet zijn, omdat aan boord van een schip alles veel meer aan weersomstandigheden vocht en zeewater i^ blootgesteld. COMFORT EN HYGIENE TYE verblijven van het gehele perso- neel zijn ingericht volgens de mo dernste eisen van comfort en hygiene. Overal vaste wastafels met koud en warm stromend water, douchecellen, badkamers, centrale verwarming, electrische ventilatoren, ruime kooien en prachtig afgewerkte kasten en bergruimen, verlichting en vloerbe dekking, die de mensen in staat stel len zich te verzorgen en na hun ar beid tot rust te komen. Voor de wand- bekleding is op ruime schaal gebruik gemaakt van plastic waarvan men al leen op het eerste gezicht niet ziet, dat het plastic is. Er zou inderdaad nog heel veel over te vertellen zijn, maar wij gelo ven dat ieder zich wel een vrij dui delijk beeld van het schip zal kunnen vormen. DANKWOORDEN TTet zal dan ook geen verwondering -•"F wekken, wanneer gezegd wordt dat na de rondgang burgemeester Teilegen, de heer de Klerk en zijn medewerkers wel heel hartelijk dank te voor het gebodene en verklaarde dat Terneuzen zeker wel trots mag zijn en het inderdaad ook wel is, op een industrie, die dergelijke presta ties kan leveren. Hij sprak verder de hoop uit, dat dit schip spoedig de faam van Terneuzen over de zeven wereldzeeën moge uitdragen en dat in Terneuzen nog meerdere van der gelijke schepen mogen worden ge bouwd. De heer de Klerk dankte de bur gemeester en de overige leden van het gezelschap van harte, voor de be langstelling en vond het jammer dat het slechte weer hen ervan moest weerhouden een rondgang over het werk te maken. Hij moest bovendien constateren dat het zo moeilijk is voor zijn bedrijf de nodige goede ar beidskrachten te vinden. Nu werken op ons bedrijf ongeveer 200 mensen, zo zei de heer de Klerk, maar ik heb werk voor minstens 300 arbeiders. Spreker nam de gelegenheid waar om het woningtekort onder de aan dacht van de heren te brengen, omdat ook dit een grote handicap is. Hierna nam het gezelschap afscheid van Directeur de Klerk en zijn naaste medewerkers en toonde zich zeer vol daan over hetgeen hen met zoveel welwillendheid getoond en uitgelegd was. TENTOONSTELLING VROUWE LIJKE HANDWERKEN. Op Woensdag 7 en Donderdag 8 April a.s. zal in de Statenzaal weer de traditionele tentoonstelling van vrouwelijke handwerken en andere voorwerpen worden gehouden, met de (eveneens tot een traditie geworden) loterij. De opbrengst komt ten goede aan de sociale instellingen en diaco nieën in de stad. Dames, die handwer ken of andere voorwerpen willen in zenden, dienen dat te doen vóór 31 Maart a.s. aan het adres van mevrouw De Casembroot, Korte Burg 2. BOEKENWEEK In het kader van de boekenweek zal op Woensdag 31 Maart in de Schouw burg te Middelburg een avond worden georganiseerd door de ZVU. in samen werking met de plaatselijke boekhan dels. Mevr. van den Broeke-de Man uit Aardenburg zal voor de pauze de fi guur van Mr. J. C. van Schagen be spreken en voordragen uit zijn werk terwijl na de pauze deze schrijver zelf van zijn ervaringen zal vertellen. „MARKTBELANGEN" GAAT PRO TESTEREN „Marktbelangen", de vereniging waarvan de winkeliers rond de Grote Markt lid zijn, gaat bij B. en W, pro testeren tegen de plannen van „Her rezen Middelburg" om in de eerste helft van Juli de z.g. dynamische-be- drijfstentoonstelling onder te brengen in drie grote tenten op de Markt. De Marktwinkeliers zijn van oordeel, dat door deze grote en hoge tenten de Markt wordt geblokkeerd. Gedurende vier weken zal de Donderdagse Markt niet kunnen doorgaan en voor de tou- risten verliest het Marktplein zijn aan trekkelijkheid. Ook VW neemt een zelfde standpunt in. Voorts besloot de vereniging om gedurende de zomer maanden aan de gevels een feestver lichting aan te brengen. Nieuiv- en St. Joostland RAADSVERGADERING Aan mej. P. C. van Zweden werd per 1 April 1954 eervol ontslag ver leend op haar verzoek als onderwij zeres-hoof;". der gemeentelijke kleu terschool. Na 3 stemmingen en ten slotte na loting werd tot nieuw hoofd van de kleuterschool benoemd mej. E. C. den Engelsman te Middelburg. Steeds werden 3 stemmen uitgebracht op mej. E. C. den Engelsman en mej. F. M. van Aartse, beiden uit Middel burg. Langdurig werd gediscussieerd over de gevaarlijke bocht in de Rijksweg in de kom van het dorp. Ten slotte werd met algemene stemmen beslo ten, ten eerste, een éénrichtingsver keer in te stellen op de Korte weg, zodat het verkeer van Goes niet meer rechtuit kan rijden, ten tweede een parkeerverbod in te stellen op het stuk weg Molendijk vanaf de woning van de heer C. Moens tot boven op de oprit van de Vinkebuurt, ten der de werd een lange discussie gevoerd over de toewijziging van bouwvolu me aan de gemeente en over de be steding van het toegewezen bouwvo lume in de komende drie jaren. Uit eindelijk werd besloten een onderzoek in te stellen bij de ingezetenen naar de behoefte aan nieuwbouw door par ticulieren. Zodra de uitslag hiervan bekend zal zijn, zal een beslissing worden genomen over de besteding van het bouwvolume. De heer C. A. Polderdijk sprak er ten slotte zijn leedwezen over uit, dat de nieuwe Sloe (St Quarles)-polder in zijn geheel door G. S. was toegewe zen aan de gemeente 's Heer Arends kerke, met welk betoog de raad zich geheel kon verenigen. (Advertentie) ALGEMENE LEDENVERGADERING VAN DE AFD. AXEL DER Z.L.M. Deze vergadering werd in „Het Cen trum" gehouden onder voorzitterschap van de heer W. Koster Jzn. Na de jaarrede van de heer Koster, bracht de secretaris-penningmeester, de heer I. de Feijter Wzn., verslag uit over de financiële positie, er was een batig saldo van ruipa f 230.-. Met het oog op de achteruitgaande financiële toestand werd z.h.s. besloten, de con tributie voor leden-grondgebruikers met f 2.- te verhogen. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen de heren W. Koster Jzn., en I. de Feijter Wzn. en als afgevaardig den naar de Z.L.M.-vergaderingen, de heren A. Scheele ,P. B. van Hoeve en W. den Hamer, allen te Axel woon achtig. Ir M. A. Geuze, algemeen voorzitter der Z.L.M., hield een causerie over zijn reisindrukken van Spanje,' die toegelicht werd met lichtbeelden. Tot slot werd aan de aanwezigen nog een film vertoond over Canada. Graauiv GESLAAGDE UITVOERING. Onze fanfare „Nooit Gedacht" gaf haar eerste uitvoering in samenwer king met de toneelclub St. Genesius. Er werden door de fanfare vier mar sen en 1 wals gespeeld, allemaal com posities van de directeur de heer Man- naert te Hulst De uitvoering over trof alle verwachtingen. Wel was het uitvallen door familie-omstandigheden van een drietal muzikanten, alle drie bas-partijen, oorzaak, dat het geheel niet altijd even goed gevuld klonk, toch was de ten gehore gebrachte mu ziek heel goed. Een compliment, op de eerste plaats voor de bekwame leiding van directeur Mannaert, die zo'n pres tatie levert zes maanden na de op richting van het gezelschap; op de tweede plaats voor de muzikanten, die allen door harde studie en regelmatige oefening tot zo'n oeil konden gera ken. De door St. Genesius gebrachte één- acters vulden het programma uitste kend Vooral de nummers vóór de pauze werden goed ve'tolkt. Na de pauze was duidelijk te merken, dat men op korte termijn alles had moeten instuderen. De mensen hebben geno ten. Boschkapelle TONEELOPVOERING. Onder grote belangstelling gaf onze plaatselijke toneelvereniging een op voering van „Zo waariijk helpe mij...", een spel van het land in drie bedrijven door Tom Dekker De regisseur de heer B. de Schepper, constateerde in zijn openingswoord met voldoening dat de belangstelling voor het toneel nog steeds groot is. Hi.i betreurde het echter, dat deze belangstelling zo pas sief blijft. Wanneer het op actief mee werken aankomt, ziet de toneelclub zich steeds weer voor grote moeilijk heden geplaatst Er is gebrek aan me dewerking en een tekort aan spelers. Hoewel dit jaar weer enkele nieuwe spelers zijn toegetreden, blijft er een tekort aan krachten bestaan. De heer de Schepper deed dan ook een beroep op de aanwezigen om zicb als spelend lid aan te melden De uitvoering stond op zeer behoor lijk peil. Alle speelsters en spelers vertolkten hun rol op prima wijze. Er waren natuurlijk ook minder goede momenten, maar in zijn geheel be schouwd kon het gebodene de toets der critiek met glans doorstaan De stilte in de zaal was wel een bewijs, dat ook het publiek met volle aan dacht meeleefde Een speciaal woord van lof verdient de heer A. Vaal Met het prachtig dé cor, dat met grote bekwaamheid door hem was vervaardigd, had hij een groot aandeel in het behaald succes. De heer Vaal verzorgde tevens op lof waardige wijze de grime. Stoppeldijk DE WITTE NON. De uitvoeringen van de toneelver eniging „Stoppeldijk" trokken twee avonden achtereen een stampvolle zaal De toneelvereniging dong met deze uitvoering mee in het concours, dat is uitgeschreven door het Zeeuws Landjuweel, een onderafdeling van de Stichting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel Werk. De toneelclub was ingedeeld in de tweede klasse, Op het programma stond „De Witte Non", een toneelspel naar de bekende roman van F. Marion Crawford, in een bewerking van Peter van Rijswijk Dit lang niet gemakkelijke stuk werd op vlotte wijze vertolkt. Het boeiend ge geven maakte op de aanwezigen een diepe indruk. De eerste opvoering werd werd door de jury beoordeeld. Het muzikale gedeelte van de avond werd verzorgd door de plaatselijke fanfare „St. Cecilia". De regie van het toneelstuk was in handen van de heer C Hertogh, ter wijl de grime verzorgd werd door de heer Eug. van Campen. Advertent^ I Ieder bed is geen CLECO bed. Goes Koen-acht Ongeval Onze dorpsgenoot Dhr. Flor. Herman raakte tijdens zijn werk zaamheden zodanig met zijn hand tus sen de zwingelmachine gekneld, dat het gevolg er van is dat hij twee vin gers van zijn rechterhand moet mis sen. Hij werd in het R.K. Ziekenhuis te Hulst opgenomen. Verenigde Vrienden Ook onze plaatselijke biljartclub „De verenigde vrienden" bij Piet van Hove is niet achter gebleven in de actie „Een auto voor de Zuster". Aangezien deze ver eniging het vorig jaar f 100.— schonk aan het rampenfonds was het kassal do aanzienlijk gedaald. Toch heeft de ze vereniging f 10,— beschikbaar ge steld voor de auto van de wijkver pleegster. Zeker een mooi voorbeeld voor andere verenigingen. door de plaatselijke zangvereniging „Zanglust". Een geanimeerd bal, dat tot in de kleine uurtjes duurde, besloot deze ge zellige avond. Eede VERKEERSSTREMMING Door het uitvoeren van reparatie werkzaamheden aan de brug over het Leopoldkanaal op de rijksweg Eede- Maldegem is al het verkeer gedurende 10 dagen gestremd. VASTENAVOND-VIERING Ter gelegenheid van de Vastena vond werd in het parochiehuis Sancta Maria door de RKJB en de BJB een toneelavond gegeven. Voor de pauze werd door de BJB opgevoerd de klucht „Je moet haar op je tanden hebben" en na de pauze door de RKJB „Mop pie als kindermeisje". Zowel voor als na de pauze wer den enige zangnummers ten gehore ge bracht en reidansen uitgevoerd. De zaal was tot in de uiterste hoe ken bezet. MIDDENSTANDSVERGADERING In het café „De Breda Barrière" werd door de afd. Eede van de R.K. Mid denstandsbond een propaganda-avond gehouden. De voorz. J. v. Schaick heet te allen welkom. Hierna nam de direc teur van het diocesane bondsbureau de heer J. Mol uit Breda, het woord. Hij besprak de zojuist verschenen mid denstandsnota, terwijl de heer P. J. Piessens uit Sas van Gent, lid van het hoofdbestuur, de mogelijkheden tot vergroting van de omzet in de mid- denstandsbedrijven op het platteland en het houden van een winkelweek. De vergadering was matig bezocht. Heinkenszand HET BLIJSPEL VAN „KUNST NAAR KRACHT" Ons commentaar op het blijspel dat „Kunst naar kracht" op de bijeen komst van „Euterpe" gaf, blijkt te scherp te zijn geweest. Afgaande op ons verstrekte gegevens waarin er spra ke was van „een wat ai te impulsief jong mevrouwtje, (de hoofdpersoon) die met haar rijke fantasie bedenkelij ke huwelijksopvattingen in practijk bracht", kwamen we tot de conclusie, dat het thema van het blijspel op hu welijksontrouw berustte. Dit is echter niet zo. Het ging meer om huwelijksbedrog, in die zin, dat een echtgenoot, om een logée te mis leiden, als butler ging optreden, ter wijl zijn vriend zo lang optrad als plaatsvervanger bij zijn vrouw. Fijngevoelig is zulke zotlenari'j ze ker niet en aan de zonderlinge situa ties, welke daardoor ontstonden, heb ben sommige toeschouwers zich, wij begrijpen dit, gestoten. Wij nemen echter ook aan, dat de toneelvereniging meer oog heeft ge had voor het komische; het zeker niet kwaad bedoelde en niet voorzien heeft, dat anderen er zich aan konden er geren. Vandaar deze rechtzetting. Hoedekenskerke „St. Eloy". Door de toneelvereni ging ,,St. Eloy" werd het toneelspel „De Voetbalpool" opgevoerd in. de Kath. Kring. De jonge' club heeft het gepresteerd hiervan een goede ver tolking te geven. Jammer, dat de be langstelling hiervoor zo gering was. Kooravond. In het Ledeltheater werd door de Kring van Christelijke Zangverenigingen een kooravond ge organiseerd. De heer A. Kousemaker uit Goes zal aan iedere vereniging rapport uitbrengen over het gepres teerde. Met begeleiding van het mu ziekcorps „Exelsior werd door alle koren tegelijk een 4-stemmig lied ge zongen onder leiding van de heer A. Kousemaker. Breskens OFFICIëLE INGEBRUIKNEMING GER. KERK Op Zaterdag 13 Maart a.s. zal de Gereformeerde Kerk officieel in ge bruik genomen worden. Uzemtijke JAARCONCERT „GEDULD „OVERWINT" In Hotel „De Vier Emmers" gaf het muziekgezelschap .Geduld Overwint" haar jaarlijks wintereoncért Na ver tolking van 't muzikale gedeelte vond na de pauze een toneelopvoering plaats van het blijspel ,De nieuwe typiste" Mutatie Met ingang van 1 Maart is wachtmeester J. Bartelse overge- plaats naar Oostburg. Met ingang vandiezelfde datum kwam hiervoor in de plaats de wacht meester le klasse J. Dekker uit Oost burg. Kapelle Botsing In de Abdijstraat te Bie- zelinge vond Woensdagmiddag een aan rijding plaats tussen een luxe auto, bestuurd door de heer J. G. opticien te Kapelle en D. de G. uit Den Haag Beide wagens hadden flinke mate riële schade, docli overigens liep dit ongeluk zonder persoonlijk letsel af Ktvadendamme 25 JAAR GEPROFEST De eerw. Zuster Dymphna, onze vroegere dorpsgenote M. J. E. Verbeek, herdenkt dezer dagen haar zilveren professiefeest van de Ursulinen van Bergen (N.-H.). Zij trad in het kloos ter op 28 Augustus 1927, legde haar Kleine Gelofte af op 4 Maart 1929 en haar Eeuwige Gelofte op 4 April 1932. Ze vertrok naar de missie in Kenya Brits Oost Afrika) als onderwijzeres tot 1948. toen ze wegens ziekte naar Nederland moest terugkeren. Thans is ze werkzaam bij de achterlijke kin- deren te Den Haag. Wegens de Vastentijd wordt het feest na Pasen officieel gevierd. ANTWERPEN. Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: Carmen. GENT. Kon. Nederlandse Schouwburg: Opsporingsbrigade 21. /I.ISSINGEN. Ariënsgbouw 20 uur: Vergadcrin® Cultuur- en Ontspannings vereniging K.A.B.. Concertgebouw 20 uur: Rotterdams Toneel met ,,De Waaierpatiënce". 39. „Zul) rige Rodi] een si| gesproj dat kracht bijna heid betoog I liezen woordel terij al „Wal versta rf voor hl beduid| denk wegrijd genbeil hebt g| en snel Lichl van del „WaJ belang!

de Stem | 1954 | | pagina 6