ZEELAND De verdeling van het bouwvolume in WALCHEREN Cliefariiie/I ZUID-BEVELAND Uitvoerige toelichting van Ged. St. Coöp. Boerenleenbank te Ossenisse vierde haar gouden jubileum De Zeeuwse collecte voor de jeugd Z.L.M- hield feestelijke vergadering te Kloosterzande De herbeplanting van Schouwen MIDDELBURG TWEE LEDEN ONTVINGEN OORKONDE Kleine expositie in Porv. Bibliotheek GEEN TRAM MEER OP SCHOUWEN DANKBRIEF van een 95-jarige Koninklijke onder scheidingen voor vier Zeeuwen VLISSINGEN 4 krachtige middelen legen griep int tablet De zaak-Schets in vergadering K.V.P. GOES AGENDA HEDEN MORGEN DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 3 MAART 1954 Jub 1.67 2 12 Ruhrort V-.ime- 0.24), L 1)04) Borgha- 1+ 0.25), QEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND hebben aan de burgemeesters en wethouders van alle Zeeuwse gemeenten de volgende circulaire gericht: „7°ALs bekend heeft de Minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting het woningcontingent voor de 3-jarige periode 1954 tot en met 1956 uiteindelijk vastgesteld op in totaal 2400 woningen. De Minister bepaalde daarbij echter, dat hiervan 1500 wo ningen uitsluitend dienen te worden bestemd voor herbouwgevallen oor logsschade. Voor de bouw van nieuwe woningen ten behoeve van de woning behoefte als gevolg van bevolkingstoe neming en het bestaande tekort staan in de eerstvolgende jaren in totaal dus slechts 900 woningen ter beschikking van onze provincie. Dit gering aantal maakte de verdeling over de gemeen ten wel uiterst moeilijk en wij ont veinzen ons dan ook niet, dat de toe wijzingen in menige gemeente teleur stelling zullen wekken, doch voor het ogenblik moeten wij ons bij het ge noemde aantal neerleggen. Wij hebben gemeend van de ge noemde 900 woningen een aantal van 100 woningen te moeten afzonderen, teneinde de bouw van een drietal te huizen voor ouden van dagen moge lijk te maken, te weten te Vlissingen (69 woningen). Goes (20 woningen) en Kapelle (11 woningen), (Zoals be kend moet worden aangenomen, dat voor een bejaardentehuis per 3 bedden volume voor 1 woning vereist is.) Voorts hadden wij er rekening me de te houden, dat door een samen loop van omstandigheden voor de af wikkeling van enige in de vorige 3- jange periode gedane toewijzingen 90 woningen, ten laste van het contin gent 1954 t.m. 1956 moeten komen. Een beperkt aantal (88) woningen hebben wij in reserve gehouden voor o.a. acute gevallen en bijzondere eco nomische ontwikkeling, die zich onge twijfeld in de toekomst zullen voor doen. Behoudens in enkele bijzondere gevallen hebben wij gemeend te moe ten nalaten bij de toewijzing de be stemming aan te geven, die de wo ningen dienen te krijgen, zodat b.v. ook niet is aangegeven hoeveel wonin gen moeten worden bestemd voor de industrie, aangezien wij in beginsel de verdeling in de gemeenten aan de ge meentebesturen menen te moeten overlaten. Met nadruk wijzen wij er echter voor zoveel nodig op, dat wij er op vertrouwen, dat bij de bestem ming van de in uwe gemeente te bou wen woningen zoveel mogelijk reke ning wordt gehouden met de belan gen van de industrie, bedrijven enz. Voor de ene gemeente spreekt dit uiteraard sterker dan voor de andere. Wat de herbouw oorlogsschade be treft delen wij mede, dat van de 1500 hiervoor bestemde woningen er in dit stadium 754 rechtstreeks aan de ge meenten zijn toegewezen op grond van het aantal op 16 December 1953 nog af te wikkelen herbouwgevallen in de betrokken gemeenten. De ove rige 746 woningen voor dit doel zijn centraal gereserveerd, zodat in feite niet meer dan ongeveer 50 pet in de verdeling is begrepen. Deze centrale reserve is noodzakelijk, omdat van te voren niet bepaald kan worden in welke mate cn wanneer in de betrok ken gemeenten de herbouw kan plaats vinden zodat de nodige armslag ver eist is, om de gemeenten naar be hoefte te kunnen helpen. Ter voor koming van eventuele misverstanden ten aanzien van het herbouwvolume zouden wij nog willen mededelen dat het genoemde aantal van 1500 wonin gen naar onze mening zo dient te worden opgevat, dat in de komende periode 1500 herbouwfinancieringen door de minister kunnen worden ver leend," Tenslotte wijzen G.S. er op. dat de herbouw van woningen in het door de watersnoodramp getroffen gebied, welke herbouw daar in de eerstkomen de jaren alle krachten zal opeisen, niet ten laste komt van het normale woningcontingent. Behoudens in een enkel, bijzonder geval zijn dan ook geen nieuwbouwwoningen aan dat ge bied toegewezen. (Advertentie) f 60.000.- binnengekomen U"R BEGINT tekening te komen in de door de stichting ..Nieuw Schouwen en Duiveland" georgani seerde actie tot herbeplanting van het zo zwaar gehavende eiland De 30.000 grote en kleine affiches, die door de tekenaar Eppo Doeve werden ontwor pen, zijn thans over het gehele land verspreid. Uit vele pelen van het land heeft het Zierikzeese propaganda-co- mité reeds toezeggingen tot steun aan de actie ontvangen en zelfs uit het buitenland kwamen süggesties binnen. Met de herbeplanting van het eiland zal een bedrag van 4 a 5 millioen gul den zijn gemoeid. Ef is thans een to taalbedrag van f 60.090.bij de stich ting binnengekomen. F\E Coöp. Boerenleenbank te Osse- nisse heeft op waardige wijze haar gouden bestaansfeest gevierd. De feest dag werd begonnen met een plechtige H. Mis in de Parochiekerk van de H. Willibrordus te Ossenisse, opgedragen door Pastoor H. J. Rops. 's Middags werden alle leden der bank met een autobus der ZVTM aan huis opgehaald en vervoerd naar Hotel van Leuven te Kloosterzande alwaar om 15.00 uur de grote feestvergadering werd gehouden en waarmede een begin werd gemaakt met de uiterlijke feestviering. VELE CADEAUX In memoriam Jan Heijse pp nagedachtenis van de begaafde Veerse kunstenaar Jan Heijse, die kort geleden is gestorven, wordt nu op treffende wijze geëerd met een kleine, maar uiterst verzorgde expo sitie van een deel van zijn werk in de Prov. Bibliotheek te Middelburg. Heijse - kunstenaar bij Gods gratie - heeft op de plaats, waar men nu van zijn grafisch werk genieten kan, veel vertoefd. Hij was gedurende 40 jaar een trouw bezoeker van de provinciale boekerij. Opnieuw wordt men, bij het be schouwen van het tentoongesteld, ge troffen door de klaarheid en de su perieure eenvoud, de voldragen com positie en de weergaloze techniek van hetgeen deze kunstenaar heeft ge wrocht. Walcheren en vooral Vecre gaven hem steeds weer de inspiratie voor een onderwerp een gezicht op Veere, een figuur van een boer en boerin, een paard, een kar. En Brugge trok hem door zijn bruggetjes, het verstilde leven der eeuwen. Zijn vier prachtige boekjes, die hij zelf drukte in niet meer dan 30 exemplaren, lig gen hier ook in de vitrine. Zijn Cro- nyeken der Stele Vere, zijn geestige Pinksterkermis, zijn Walchersche Fer- mielje en zijn Westenschouwe, stuk voor stuk juweeltjes van onovertrof fen grafische kunst, In de leeszaal treft de bezoeker Heijse's originele tekeningen voor de Zeeuwse Reflexen, simpel, doorzichtig, problemloos. geestig soms. Men mag dankbaar zijn. dat op deze wijze een groot Zeeuws kunstenaar wordt her dacht. ■"TOEN de voorzitter der jubilerende bank, dhr. Emery Verdurmen, de vergadering opende, was de grote zaal van het hotel van Leuven geheel ge vuld met leden, hunne huisgenoten en genodigden. In zijn welkomstwoord wees de voorzitter op de grote moeilijkheden, welke de bank in de loop der jaren heeft moeten meemaken met als hoog tepunt de grote crisisjaren, welke de bank grote tegenslagen brachten doch waar men gelukkig met veel moeite en inspanning toch weer bovenop is gekomen waarbij hij bijzonder roemde het werk van de kassier. De kassier Desiré Hermans, iemand die door zijn grote eenvoud, zijn har telijkheid en zijn hulpvaardigheid de harten der mensen van Ossenisse heeft weten te veroveren, was jam merlijk genoeg door ziekte verhinderd zijn verslag over het verloop der vijf tig jaren uit te brengen, zij het dat hij op het laatste ogenblik nog wel per auto naar de feestzaal was gekomen om toch nog een beetje te kunnen meemaken van de feeststemming van zijn bankleden. SPREKENDE CIJFERS f Atlvertenue) ZOON, dhr. Leon Hermans, bracht in zijn plaats verslag uit en dit bracht het veelomvattende werk der jubilerende bank maar ook de ve le problemen tot uitdrukking. Dat de bank groeiend is, blijkt uit het cijfer der ingelegde spaargelden dat na verloop der eerste tien jaren slechts f 20.000 en thans ruim f 7Ó0.000 is. De Rayon-inspecteur der Boeren leenbanken in de prov. Zeeland, dhr. Colenbrander, gaf een overzicht van het werk en de resultaten der Coöp. Boerenleenbanken in Nederland. Vol waardering was hij gestemd je gens het bestuur inzonder jegens de voorzitter en de kassier voor hun accuraat en intensief werken voor de bank. Namens de centrale Bank bood hij de zilveren jublarissen t.w. J. v. d. Kinderen en R. G. A. Hermans de oorkonde aan. De jubilerende Bank kreeg een cadeau aangeboden onder couvert. In een geestige speech bracht de parochieherder pastoor Rops naar vo ren, dat hij het een zeer gelukkige ge dachte van het bestuur vond om op dit feest ook de vrouwen uit te nodi gen, de vrouwen, die vaak vele ge zellige uurtjes hun man moeten mis sen in het belang der bank en zeer verheugd en vereerd was de pastoor, dat ook hij als geestelijk leidsman op dit feest was uitgenodigd. Dat men het in Ossenisse goed met de pastoor meent, blijkt wel uit het feit. dat de voorzitter der Bank de pastoor een cadeau onder couvert aanbood als uiting van dank voor de steun en sympathie, die men steeds van de pa rochieherder heeft mogen ondervin den. Namens de ring van Boerenleen banken in O. Z. VI. bood dhr. Dalmijn van Graauw zijn gelukwensen aan. DANKWOORDEN Ook R.T.M. voelt voor bussen \lAAK verluidt is de K. l .M. in prin- A cipe geneigd om van verdere tram-exploitatie af te zien en over te schakelen op busverkeer. In de concept-aomerdienijtregeling is althans alleen met autobussen re kening gehouden. Een hartewens van de bevolking zou hiermee in vervulling gaan, want haar afkeer van de trage en schom melende tram is diep geworteld. Zou de R.T.M. definitief de tram afzweren dan is de goedkeuring van de minister van Waterstaat noodzakelijk. Doch aan diens beslissing behoeft niet ge twijfeld te worden. Nu* de trambaan toch weggespoeld is, behoeft men over de financiële consequenties, verbonden aan het opgeven van dit kapitaal bezit, geen zorgen meer te hebben. ALS TOLK der leden sprak dhr. A. de Meijer een kort doch hartelijk dankwoord en wist daarbij op sublie me wijze grote dank te brengen aan het bestuur, de Raad van Toezicht en de kassier voor hun vele opofferende werkzaamheden in het welzijn van de bank en haar leden verricht. Ik kan het bestuur, aldus spr., geen beter cadeau aanbieden dan te beloven dat wij leden der bank ons vertrouwen geven en steeds zullen blijven geven aan ons bestuur en dat wij zullen zijn groté propagandisten voor onze eigen Coöp. Boerenleenbank. De oudste leden der bank t.w. P. Boeijkens, J. Burm en J. Bogaert kre gen uit handen van de voorzitter een cadeau aangeboden in de vorm van een kistje sigaren. EIND GOED AL GOED \JA HET officiële gedeelte van de feestavond volgde een dine*-, waar leden, hun huisgenoten en genodig den zich heerlijk te goed konden doen. Als slot van de feestviering volgde een optreden van het Brabantse ca baretgezelschap Guus Keddy met een staf van medewerkers, die de lach spieren danig in beweging brachten. Het was reeds na middernacht toen men zichtbaar voldaan zich opmaakte om wederom huiswaarts te keren. Het bestuur der Bank had gezorgd, dat ieder gemakkelijk weer thuis kwam en wel door middel van door een bus der ZVTM uit te voeren pen deldiensten en zo heeft de autobus met als chauffeur dhr. R. Boone allen, oud en jong, weer veilig naar huis en haard teruggebracht. Rest ons nog te vermelden, dat de harmonie St. Cecilia van Klooster zande de feestvierende bank een se renade heeft gebracht, waarbij Dr Hermans als voorzitter van de Har monie nog een kort woord van geluk wens sprak en dit nog aanvulde met een speciaal liedje voor en van Osse nisse. daarbij geassisteerd door een tweetal dorpsgenoten. Als blijk van waardering voor de serenade hield de bank een verloting ten bate van het uniformenfonds dei- harmonie. Een laatste maar niet te versmaden vriendschapsdaad op deze avond deed wel kassier Hermans, die een door hem gewonnen eerste prijs geheel schonk aan de muzikanten, zulks tot grote vreugde van laatstgenoemden. Met vaste hand geschreven WAN de 95-jarige heer C. Felius te 's Gravenpolder, de oudste boe- renkleermaker in Zeeland, waar wij laatst een interview mee hadden ont vingen wij het volgende, zonder fou ten en met vaste hand geschreven briefje: „Door een uitgebreid verslag te plaatsen in uw blad, ter gelegenheid van mijn 95ste jaardag, hebt'u in niet geringe mate bijgedragen die dag voor mij tot een onvergetelijke te maken. Hiervoor mijn hartelijke dank. Dank alsmede voor de toezending van uw blad." We kregen al heel wat brieven op ons redactiebureau binnen, doch nog nooit van een 95-jarige! DIJ KON. BESLUIT is verleend de ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in zilver, aan H. P. de Bok, te Rilland-Bath, plaatsvervangend bedrijfsleider van het landbouwbedrijf van de familie van der Schalk. In brons, aan: A. van Arenthals, te Zaamslag, landarbeider op het landbouwbedrijf van M. Boogerd. J. Neve, te Hontenisse, landarbei der op het landbouwbedrijf van A. I. van Overbeeke. C. Suurland, te St. Maartensdijk, iandbouwersknecht op het landbouw bedrijf van C. L. Geluk. MAGERE AGENDA IN DE RAAD De gemeenteraad bleek weinig lust tot discussie te hebben; zelfs de an ders zo geanimeerde rondvraag, ging uit als een nachtkaars. In drie kwar tier was men door alles heen. Ge zegd zij overigens, dat de agenda niet bijster belangrijk was. Even werd er gekibbeld over de be noeming van het nieuwe A.R.-raads lid, de heer Steur vervanger van de heer Meliefste omdat hij aan het nijverheidsonderwijs verbonden ls. De voorzitter zei dat dit verbod alleen geldt voor lager- en middelbaar on derwijs. De geloofsbrieven werden toen goedgekeurd. Verschillende rekemn» gen van gemeente en gemeentelijke instellingen werden goedgekeurd even als de voorschotten aan het bijzonder onderwijs. De subsidieverlening aan niet-com- merciële bibliotheken werd voor drie jaar verlengd; de subsidie bedraagt; f 375. Een vaste geldlening van zes ton werd zonder dat men er 'n woord aan besteedde, goedgekeurd. AUTO BOTSING Maandagmorgen zijn op de hoek Karelsgang—Oud Arnemuids Voetpad een vrachtauto, bestuurd door L. P. de K., en een veewagen (aan het stuur B. v, d. B. uit Gapinge) met elkaar in botsing gekomen. De vee wagen werd beschadigd en tegen de K. werd proces-verbaal opgemaakt, omdat hij geen voorang zou hebben verleend. FILMVOORSTELLINGEN AARD RIJKSKUNDIG JEUGDCENTRUM Donderdag en Vrijdag a.s. zullen in de Middelburgse Schouwburg weer filmvoorstellingen voor de schooljeugd worden georganiseerd door het Aard rijkskundig Jeugdcentrum. Donderdag zijn er drie voorstelingen, n.l. om kwart voor 9, om 10 uur en om kwart over 11, en Vrijdag zijn er zelfs vier en wel om 9. 11 en 2 uur, alsmede om kwart over 3. vertoond zullen worden een film over Turkije, over het Ka naal van Corinthe, en de film „Olym pic Elk", die gaat over een eiland van de Ver. Staten, waar geen mens mag komen, maar dat uitsluitend is „be woond" door elanden. Walt Disney mocht er van de Amerikaanse rege ring een film maken. ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE VITRITE FABRIEK Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer J. Adriaanse voor de eer ste maal zijn schreden zette naar de Vitrite fabriek. In een bijeenkomst met directie, chefs en collega s is dit jubileum feestelijk herdacht. In zijn felicitatietoespraak memo reerde de directeur, de heer B. Hes- selink, de carrière van de jubilaris. Eerst werkte hij in de fabriek, maar al spoedig werd hij in de fabrieksad- ministratie opgenomen. Als admini strateur werkte hij in diverse fa- brieksafdelingen en na de invoering van de moderne bedrijfsadministra tie werd de heer Adriaanse het ver antwoordelijke werk van de finan ciële en kwantitatieve magazijnadmi nistratie opgedragen. Nadat de heer Hesselink de beken de enveloppe met inhoud had over handigd, sprak de heer Groenemans, die de jubilaris ook prees om zijn prettig karakter. De heer Meliefste bood namens de Personeelsraad zijn gelukwensen aan en de heer De Vlie ger deed dat namens alle beambten onder aanbieding van een electrische platenspeler, ingebouwd in een kof fer. Tensiotte dankte de heer Adriaan se voor de geschenken. OP STAP MET ANDERMANS AUTO Zekere J. F. de C., een 40-jarige Middelburger, is ongevraagd, onge- weigerd aan het toeren geweest in de auto van een arts, die voor diens huis stond. Na de rit zette hij de wa gen weer netjes terug. Intussen had de politie er lucht van gekregen en prompt werd de met een anders be zit mooi weer spelende man in de kraag gegrepen. De dokter bleek een doosje sigaren uit zijn auto te missen. Het wordt voor de C. wel een duur ritje met dat proces-verbaal. ("Advertentie) Chefarine „4" bevat 4 wereld beroemds geneesmiddelen. Eén er van zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwakke maag niet van streek raakt. CZ H TEGÈN PIJNEN«n GRIEP - 20 TABLETTEN 85 ct \/OOR de vergadering, welke de af deling Vlissingen der KVP heeft gehouden, bestond ditmaal belangstel ling genoeg, daar ieder begreep, dat de kwestie-Schets de hoofdschotel zou vormen. Inderdaad is dit het geval geweest en de heer Schets kwam zelf de zaak uit de doeken doen. Zeer on gaarne, zei hij, had hij berust in een vrije lijst. De op hem uitgeoefende aandrang daartoe was sterk geweest en hij had om de arbeiders aan hun recht te doen komen geen andere uit weg gezien. Van het overleg waartoe hij bereid was, is nooit iets gekomen. Bitter liet spreker zich uit over de tegen hem gerichte intrigues tot in de Verkiezingsraad toe. De heer Schets zag de arbeidersbeweging in hem getroffen en toonde met cijfers aan, dat de arbeiders zeker recht had den gehad op een van de drie voor de eilanden gereserveerde zetels. De heer Schets laakte het, dat een door tien leden van de KVP ondernomen po ging om een buitengewone vergade ring der afdeling te beleggen, vóór de beslissing om met een vrije lijst uit te komen, was gevallen, gpor de meer derheid van het bestuur was afgewe zen, op het motief, dat er voldoende tijd ontbrak een vergadering bijeen te roepen, wat de voorstanders in het bestuur hiet aannamen. De wnm. voorzitter, de heer W. Groffen, zei dat om technische rede nen het bezwaarlijk was geweest op zo'n korte termijn een bijeenkomst uit te schrijven. Wat in de Verkiezings raad gezegd is. moet geheim blijven. Uit de vergadering werd aangedron gen Om uit een dubbel bestuur een verzoeningscommissie te vormen. De voorzitter wees dit af. omdat de zaak z.i. meer een provinciaal dan een plaatselijk karakter had gekregen. Hij vond het daarom beter de kwestie voor te leggen aan het kringbestuur, waar men zich tenslotte mee ver enigde. Of een oplosing ten goede nog mo gelijk is, wordt, naar wij later ver namen, door sommigen betwijfeld, omdat men al te ver op pad is. An deren zijn nog van mening, dat. wan neer het kringbestuur praten wil, de deur nog open staat. „CARTHAGE" WORDT BIJ CRACAU GESLOOPT Het Franse s.s. „Carthage", dat destijds bij Scheveningen op de kust is gelopen en daar geruime tijd heeft vastgezeten, werd gisterenmiddag uit Ridderkerk naar Vlissingen gesleept. Het zal daar worden gesloopt door de firma Cracau. Zoals bekend heeft het schip ook nog enige tijd aan de ketting gelegen. zoek en verklaarde met een welkomst woord aan de genodigden, waaronder Burgemeester Horsigh en echtgenote, en de besturen der andere standsor ganisaties de vergadering voor geo pend. waarna J. Bakker het wankele spreekgestoelte besteeg. De heer Bakker sluit zich aan bij de woorden van de voorzitter, aan gaand het bezoek aan de vergaderin gen welke zo ontzettend belangrijk zijn bij de middenstandsbelangen, door het dikwijls directe contact met de zaak. Sprekende over de liquideits- positie van de middenstand meende spreker dat deze positie door de mid denstanders uit eigen middelen zou moeten worden opgevoerd. Wij heb ben nog steeds tekort aan standsbe wustzijn en weten de paar vierkante meter die ons zijn toebedeeld, met naar behoren te exploiteren. Van de 300.000 gevestigde middenstanders zijn er 50.000 georganiseerd in Kath. verband. 190.000 zijn er nog die parasiteren op de energie van deze werkers, en zij breken ons de nek. Zij lopen ons in de weg en dat we de nek nog niet hebben gebroken dan ken we aan de noeste arbeid van onze goedwillenden. Denk vooral niet, dat er niet wordt gewerkt! Zie naar de sociale voorzie ningen als ouderdomsvoorziening, kin derbijslag enz. Weet dat wij b.v. voor de kinderbijslag Kleine Zelfstandigen alléén hebben moeten vechten, want wat kan de neutrale bonden immers de grote Roomse gezinnen schelen! Hebben we het monsterdebat over de inkomstengrens in de Tweede Kamer gevolgd, hetwelk uiteindelijk resul teerde in een verhoging der inkom stengrens tot f. 3000.Wij varen on der goed kompas, aldus spreker. Hoor immers ons Hoogwaardig Episcopaat, doch de Kath. Minister v. d. Brink zeide in zijn loopbaan reeds, dat een goede middenstandspolitiek voeren moeilijk cn stroef gaat met zoveel toe kijkers die bovendien ook nog komen met afbrekende critiek. Zet u daarom volledig in voor de komende leden wervingsactie, de actie U. Een der directe resultaten van onze Middenstandsbond is ook de opheffing van de onrechtvaardige Onderne mingsbelasting en momenteel wordt gedokterd aan de Omzetbelasting, want ook deze willen we kwijt. Laat de fabrikanten het in hun prijzen vercalculeren, dan zijn wij tenminste van de rompslomp af. Ons Urgentieprogram, waarmede ge start in 1947 is op kleine onderdelen na, verwezenlijkt. Spreker wees nog op de onvoldoende controle op de ves tigingswet en noemde de winkelslui tingswet een probleem van plaatse lijke aard. Het veelbesproken cadeau stelsel heeft de volle aandacht van de Bond. Wij willen een frisse sfeer in onze zaken. Spreker juicht de Middenstandsno ta van Dr. Veldkamp toe, al kan hij het in alles niet met de nota eens zijn. Wij zullen i:v:h: blijven vechten voor de bestaanszekerheid der aller kleinsten maar de nota bewijst te vens, dat het probleem Middenstand op het ogenblik urgent blijkt. Dhr Bakker gaf aan het eind van zijn schitterend betoog nog enige prac- tische wensen aan de leden mede voor reclamevoering. Een daverend applaus viel de be kwame spreker ten deel. De rest van de avond werd gevuld door de KAJ, toneelclub met een vlot gespeeld stuk van Spierings. MEN LOOPT IN QAF DE TWEEDE verantwoording aangaande de Zeeuwse collecte voor de jeugd een geringe achteruit gang te zien in vergelijking met 1952: de derde verantwoording maakt dui delijk, dat men aan het inlopen is. Uit de 46 gemeenten waarvan de collecte-opbrengsten bekend zijn, is n.l. f 204 meer ingekomen. Met de giften van particulieren in begrepen heeft men thans f 10.489 bin nen. Dit resultaat is voornamelijk te dan ken aan de hogere bedragen, welke in de kleine plaatsen zijn binnenge bracht. Waar in de grote plaatsen de nadruk bij een collecte veelal gelegd wordt op de straatcollecte is het wel begrijpelijk, dat, in verband met het erbarmelijke weer van de twee eerste weken van Februari, de opbrengst hier aanzienlijk lager moest zijn dan in 1952. Vorige week meldden wij, hoe men in Stavenisse gereageerd heeft op het standpunt, dat rampgemeenten dit jaar maar niet bij de collecte zouden moeten worden ingeschakeld. Deze week is gebleken, dat men ook in Kruiningen, Waarde, St, Philipsland, Eikerzee, Ellemeet, Oosterland etc. niet ontzien wenst te worden, wan neer het gaat om de belangen van de Zeeuwse jeugd. In Eikerzee werd er zelfs bijna 3 x meer opgehaald dan in 1952. De be drijven, welke door de Stichting Zee land zijn aangeschreven (pl.m 250 in getal), reageren nog wat langzaam op het verzoek, om een bijdrage aan deze collecte te geven, maar men ver wacht dat dit lange beraad bij het invullen van een giro-biljet eerder een gunstig dan een ongunstig effect op de giften zal hebben Wederom valt op hoe 'uiteenlopend de resultaten zijn in de gemeenten. Waar men de moeite deed een huis aan huis-collecte te houden, kwam heel wat meer binnen dan daar, waar men een straateollecte hield. Het nog geen 4000 zielen tellende Tholen houdt ditmaal de kop met f 805; Middelburg oracht het niet ver der dan f 587; Goes deed het iets beter met f 767.In Terneuzen haalde men f 343 op; in Kortgene f 342; in Oost burg f 164.in Poortvliet f 333; in Renesse f 118; in Kruiningen f 168; in Hulst f 71; in Vogelwaarde f 42, in Hoedkenskerke f 260; Graauw f 45; in Baarland f 42; in Oudelande f 46, in Cadzand f 162 en in Eikerzee f 122. J.W. Scheele als hoofd bestuurder herkozen FhE Z.L.M. kring Hulst hield in ho tel De Linde een algemene leden vergadering, waaraan ditmaal een feestelijk tintje werd gegeven door een koffiemaaltijd en een ontspan ningsavond. Na verschillende problemen op landbouwgebied onder de loupe te hebben genomen besprak voorzitter J. W. Scheele de invoering der Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie. Bij de invoering hiervan zal van alle bedrijfsgenoten in de landbouw een nader te bepalen jaarlijkse bijdrage worden gevraagd. Naar de plannen zijn. zal deze bijdrage voor de Reor ganiseerden lager zijn dan voor de niet-georganiseerden. Op 21 December van het voorbije jaar is de Wet vervreemding gronden 'in working getreden, welke wet de pachter de voorkeur geeft tot het aan kopen van die gronden welke door de eigenaar worden verkocht en zulks tegen een vastgestelde prijs. Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven inzake de collec tieve aanschaf van bliksemafleiders. Er werd besloten om nadere gege vens, ook i.v.m. de houding der ver zekeringsmaatschappijen, te verzame len waarna een en ander weder aan de orde zal worden gebracht. De heer Th. Vlassenrood gaf ver volgens ccn overzicht van dc afgeslo ten verzekeringen voor auto's en trac toren welke verz. uitgaande van de Z.L.M. zich in deze streek nog in een beginstadium bevindt doch wel goede perspectieven biedt. De kringvoorzitter, die tevens lid is van het Hoofdbestuur der Z.L.M,. zag zijn mandaat wederom verlengd. De pionier der Z.L.M. in deze kring de heer Steijaert, die wegens langdu rige ziekte verhinderd was aanwezig te zijn werd staande de vergadering een telegram gezonden. Tr J. BOS sprak namens het Z.L.M.- bestuur te Goes en behandelde het onderwerp „Een verantwoord bouwplan 1954". Hoewel de brouwgerst-export niet meer in handen is van de brouwerijen is het monopolie nagenoeg geheel on veranderd. Momenteel moet er ech ter met buitenlandse concurrentie terdege rekening worden gehouden. Teveel groene erwten verbouwen acht Ir Bos niet erg verantwoord, hoe wel wij aan W.-Duitsland een goede afnemer hebben. De mogelijkheden voor schokkers is aanzienlijk groter geworden, vooral nu de verbouwing daarvan in Enge land veel is verminderd. De teelt van witte bonen, welke al leen -een afzetgebied op de binnen landse markt hebben, is riskant van wege de afzetmogelijkheden. Even min kon spr. aanraden het speculeren op de export van consumptie-aard appelen. Grote speculatie hierop zou wel eens funeste gevolgen kunnen hebben. Zeer pessimistisch was spr. gestemd over de opbrengsten van Blaauw Maanzaad hetgeen wel grotendeels te wijten is aan een bepaalde parasiet, die zich in de stengel bevindt en het gewas vroegtijdig het leven beneemt. Vergadering van de Katholieke Gezinszorg F^ONDERDAG 18 Maart a.s. zal te Sluiskil een vergadering gehouden worden voor alle besturen van Ka tholieke Gezinszorg in Zeeuwsch Vlaanderen. Als sprekers zullen op treden: Dr. J. Scholten, nationaal se cretaris. met als onderwerp: de nieu we subsidieregeling; Zeereerw. Heer P. Backx met als thema: de Ka tholieke Gezinszorg en het Mariale Jaar; de heer F. van Aalst met als spreekbeurt: de verzekeringsgedachte in het werk der gezinszorg. Tevens zal een afgevaardigde van de plaatselijke besturen gekozen wor den in het diocesaan Bestuur. CONTACTAVOND NAT. RESERVE Vrijwilligers der Nat. Reserve waren uit alle delen van Zeeland opgekomen naar de „Prins" voor de contactavond, welke daar, ook voor de luchtwacht en reserve - politie werd gegeven. Burgemeester ten Kate sprak een opwekkend woord, evenals de heer P. de Kam, secretaris van „Steun Wettig Gezag". De rest van de avond werd gevuld met enkele propaganda- en verzetsfilms, terwijl de eigen to neelclub een leuke een-acter opvoerde. Zeer laat kwam het einde. CARNAVAL VAN „ARTI" In Schuttershof gaf „Arti" haar car navalsavond, die bijzonder druk be zocht was. In de versierde grote zalen bewoog zich al een bonte menigte gecostumeerden toen de voorzitter, de heer W, Vroome het openingswoord sprak en enkele mededelingen deed. Daarna werd Prins Carnaval door alle gecostumeerden op vrolijke wijze ingehaald en begon na zijn berijmde „troonrede", het feest eerst recht. Van de costumering was door een aantal deelnemers zeer veel werk ge maakt. Een jury kende een fraaie se rie prijzen daarvoor toe. Het was al zeer laat toen de muziek voor goed zweeg. LASTIG MATROOS Maandagavond laat werd de politie van Krabbendijke uit opgebeld, dat in de laatste trein een dronken ma troos zat. die de passagiers lastig iel en de conducteur een dreun op zijn oog had gegeven, toen hij om de man z'n kaartje vroeg. Twee agenten hebben toen op het station alhier geprobeerd de matroos met een zoet lijntje uit de wagon te krijgen Dit lukte niet, zodat hard handig moest worden opgetreden Ook tijdens zijn transport naar de cel, ver zette de matroos zich hevig, maar de politiemannen gaven geen kamp en bleven de potige zeeman de baas. Na zijn roes te hebben uitgeslapen, is het lastige creatuur naar Vlissingen vertrokken. Heer Arendskerke DE RAAD KWAM BIJEEN Onder voorzitterschap van burge meester A. A. Elenbaas kwam de raad in openbare vergadering bijeen. Aller eerst deed de voorzitter mededeling van een schrijven van Gedeputeerde Staten betreffende grenswijziging Goes. Blijkens de voorstellen zal een ca. 45 ha. groot gebied aan. de gemeen te Goes worden toegevoegd. De be handeling van dit schrijven zal in de volgende vergadering plaats vinden. In dit gebied wonen geen mensen. Voorts deelde de voorzitter mede, dat aan de gemeente bouwvolume voor 16 woningen is toegewezen voor de ja ren 1954 t.m. 1956. Voor kennisgeving werd aangeno men een door een groot aantal inwo ners van 's-Heer Hendrikskinderen ondertekend request, waarin er op aangedrongen wordt woningen te bouwen in plaats van een nieuw ge meentehuis. De voorzitter deelde mede, dat thans aan 6 inwoners een premie is toegekend voor woningverbetering. Afgewezen werd het verzoek om sub sidieverhoging van het „Koningin Wilhelmina Fonds". De schaakvereniging te Nieuwdorp kreeg een éénmalige subsidie van f 50 toegewezen. De C.J.M.V. te 's-Heer Arendskerke en te Nieuwdorp kregen f 0.05 per boek en per jaar subsidie voor elk boek uit hun bibliotheek. Aan de Chr. School te Lewedorp en te Nieuwdorp werd medewerking ver leend voor de aanschaf van een stof zuiger. De heer Meijaard wilde aan deze medewerking de voorwaarde verbinden de stofzuiger te kopen bij een leverancier in de gemeente. De voorzitter merkte op, dat het gemeen tebestuur hiertoe niet bevoegd is. De heer van Oosten vroeg of de open bare scholen ook stofzuigers hebben. De voorzitter zei, dat er op Nieuw dorp een is. voor 's-Heer Arendsker ke wordt het bekeken. De heer C .N. de Regt werd be noemd tot lid van de commissie we ring schoolverzuim. Bij de vaststelling, van de rekening 1952 van de Instelling voor Maat schappelijke Zorg zei de heer de Schipper, dat het hem opgevallen is, dat de kerkelijke sybsidie van de Ned. Herv. Kerk te 's-Heer Arends kerke gering is. De voorzitter zei dat hier niets aan te doen is. Vastgesteld werd een plan van uit breiding in hoofdzaak voor het gehe le gebied van de gemeente. Er waren bezwaren ingediend tegen de gepro jecteerde industrieterreinen bij het station 's-Heer Arendskerke en te Le wedorp. Naar aanleiding hiervan werd besloten deze terreinen voorlopig af te voeren. Tenslotte werden voor de gehele gemeente straatnamen ingevoerd, zo dat de wijkindeling volledig komt te vervallen. s-Heerenhoek Drietvegen RAADSZITTING De raad heeft besloten, de bijdrage aan het Koningin Wilhelminafonds te verhogen van 4 tot 1 cent per inwo ner per jaar. De heer P.G. Machielse ontving een premie tot verbetering van zijn woning. Aan mej. S. Mulder werd per 1 Mei a.s. eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de l.o. school. Daar de districtsontvanger de heer J. van Oosten, benoemd is tot districtsontvanger in de gemeenten Blankenham, Blokzijl, Kuinre en Vol- ienhove, werd de aanstaande vacatu re besproken. Men besloot het dis trict te handhaven en sollicitanten op te roepen, 't Aandeel van Driewegen in de kosten bedraagt 7/47. Borssele ONDERSCHEIDING VOOR TROUWE DIENST Aan Tobias van Westen is door burgemeester Dominicus uitgereikt, de ere-medaille in brons van de Oranje Nassau orde. wegens 50-jarige trouwe dienst op het landbouwbedrijf der familie Overbeeke. VERGADERING VAN DE GEORGANISEERDE MIDDENSTANDERS De „Hanze" afdeling 's-Heerenhoek is na verschillende jaren weer naar buiten getreden en organiseerde een vergadering voor haar leden die klonk als ccn klok met als hoogte punt een rede van haar hoofdbestuur der de heer J. Bakker. Het fonkelnieuwe bestuur met als voorzitter de heer. H. Verhoeven heeft met deze bijeenkomst een goed entree gemaakt De nieuwe voorzitter deed in zijn openingswoord oen beroep op de vrou wen der middenstanders om mede te werken aan een goed vergaderingsbe- Yerseke PAROCHIE - -AVOND Met een tussenruimte van 3 weken werd voor de parochianen de 2e pa rochieavond georganiseerd. Behalve een groepje uit de jeugdclub hadden zich nu ook enige oudere parochianen voor het voetlicht gewaagd. Dat hun optreden zeer in de smaak viel, bleek uit het uitbundig applaus van de ge heel gevulde zaal Nolet. Na de op gevoerde stukjes had de intocht plaats van Prins Carnaval en zijn gevolg. De Prins werd. staande in een omgebouwde kinderwagen de zaal binnengereden tot voor het toneel, alwaar een potsierlijk uitge doste feestcommissie de Prins en ge volg een hartelijk welkom toeriep Prins Carnaval verzocht daarop de medewerking van de aanwezigen om het feest in gepaste vrolijkheid verder te vieren. Door de fleurige en soms prachtige costuums en de ongedwon gen en gezellige sfeer werden enige uren in gepaste vrolijke ontspanning doorgebracht Voor de kinderen be neden de 16 jaar, was 's-middags een sooi tgehjk feest georganiseerd. Ook hier was grote gezelligheid. Velen hadden zich voor deze gelegenheid in een ander costuumpje gestoken, waar- 1^",ultaa1t 3oms verrassend was. De leiding kan op een zeer ge slaagd Parochiefecst terugzien. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Gouden regen voor ABW. HULST. Bioscoopgebouw 20 uur: The snows of Kilimanjaro. OOSTBURG. Ledel 20 uur: vecht in het Rotsgebergte. Vuurge- SAS VAN GENT. Olympia-theater, 20 uur: Met geheime instructies. TERNEUZEN. Luxor, 20 uur: snows of the Kilimanjaro. The ANTWERPEN. Kon. Vlaamse 20 uur: Carmen. Opera,

de Stem | 1954 | | pagina 3