Elegant gebaar tegenover Italië üt&ko# Tito: „Scelba heeft werkelijkheidszin BRAND BIJ B.P.M. WOEDT VOORT Het incident staat niet op zichzelf Z.H. de Paus werd 78 jaar „Betere economische betrekkingen gewenst" VERZET TEGEN BESLUIT? Ontstemming over optreden van McCarthy groeit Op 11 Maai t ondertekening van iv aterivegen-rap Koffie en thee duurder Midden-Oosten herademt zijn! HUISBLAD VOOR ZEELAND De aanslag in het Huis van Afgevaardigden Arrestaties van Portoricanen Lolita Lebron verhoord r Groentjesbezochten studenten-home Winderig ENORME HITTE Drie hoofdpunten „Regering te zwak Krachtiger houding gevraagd „LE PEUPLE" DEELT MEE Birmese troepen begonnen offensief i Tegen Chinese guerilla-strijders Berlij ijn had toch resultaten,... Op de gang gezet.... oon moet U zoveel en |U: een over- Alles wordt Igt die frisse Itiog: Sunlight lie blijven 94e JAARGANG No. 20968 Uitgave. N V Uitgevers Mij Neeilanaia Veischijnl elke werkdag Bureaux; Breda Keigerstraat 16 Tel Kedacue; 8181 Adm mstratie 8778 - VerantwuurdeUjk doota redacteur: J J H A Bruna Kedactieraao C. J v Hootegem Mr Ui A J J M Mes. M) tl B L de KecMei L J v t Westende V V. M Vercauleren ADunrieinentsprijs tu vooruiiuelaimg I »8i> per kwartaal oei ous t B.öb. per week (uitsluitend oy niet-pusi bestell.» t 0 4b incasso wordt oerekeno Losse nummers 13 cent Postrek no 378841 Voor God, Koningin en Vaderland Bureau vooi de Zeeuwss Eilanden Lil) Kb Westsmael 98, I>l7h7n no 2236 - Bureau voor Zeeuwsrh Vlaanderen HULSi, Uubbele 1-....M lelet.ion IÜ3 W O E N S D A G 3 MAART 1954 Advertentieprijs vour de genele upiage I 0.8U per m'm. iIngezonden Mededelingen U.75 per m/m>. Voor advertenties vau plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.13 per m/m (Ingezonden Mede delingen t U.3U per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 et. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te nunnei Deourdeling niet verlangen al te geven, worden vernietigd. - (Biibureaux; Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, lObiBuKU Niruwsiraai 41. iel, no. 35} De arrestanten, kort voor zij wer den ingesloten. Een zware politie bewaking maakt elke ontvluch tingspoging nutteloos. (Telefoto) De priester-arbeiders LTR gaan geruchten, dat 30 van de L 103 Franse priester-arbeiders ge weigerd hebben gehoor te geven aan de opdracht van de bisschoppen om hun betrekkingen in de burgerlijke maatschappij prijs te geven. De kerk heeft tot dusver geen maatregelen tegen hen genomen. J_|OE RAMPZALIG de gevolgen kunnen zijn van extreem nationalisme, is Maandag wel duidelijk bewezen, toen in het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden drie Portoricanen een ware paniek ontketenden, door op de par lementsleden te gaan schieten. Vijf personen werden zoals bekend ge wond. Van twee hunner, Alvin Bentley en Ben Jensen is de toestand uiterst ciitiek. Verblind door hun politieke hartstocht, vergaten de drie aanslagple- ?.n^er w'e een vrouw was, alle veïstand. Op zichzelf beschouwd, is de pa lictiek waarmee zij hun eisen voor de onafhankelijkheid van Porto-Rico anceerden, wat vermakelijk. Helaas, zijn de gevolgen ernstig. Overigens is f uit e ijk gebleken, dat achter het incident in het Huis van Afgevaardigden nog veel meer school, dan men ooit durfde vermoeden. In verband daarmee zijn vele veiligheidsmaatregelen getroffen. rjE katholieke wereld heeft Dinsdag de 78ste verjaardag van de H Vader, tevens de 15e verjaardag van diens Pausschap, niet in blijheid kunnen gedenken. Wel zal zij zich in gebed hebben verenigd, teneinde te verkrijgen, dat Zijne Heiligheid weer spoedig zal kunnen beschikken over hernieuwde lichamelijke krachten. Die immers moeten hem in staat stellen, geest en energie weer ten volle te wij den aan de omvangrijke en zware taak die hem is opgelegd. Meer dan ooit heeft de Kerk behoefte aan de wijsheid en kracht, die van hem uit gaan en aan de troost van zijn Va derlijke zorg, waarvan nevenstaande foto een klein symbool mag heten. Zijne Heiligheid mocht veel geluk wensen ontvangen, maar nog talrijkei zullen die arriveren op de verjaardag van de kroning, die 12 Maart wordt gevierd. Ter gelegenheid van de verjaardag van de Pauskeuze gaf de pauselijke internuntius, mgr P. Giobbr Dinsdap in de nuntiatuur aan de Carnegie- laan te Den Haag, een druk bezochte receptie. JVAAANDAG, direct na de aanslag, werden alle parlementsgebouwen afgezet en op de stations werd politie controle ingesteld. Er is sprake van 30 arrestaties. Daaruit blijkt wel, dat de aanslag hoewel slechts ten dele georganiseerd meer achtergrond heeft dan eerst gedacht werd. De aanvallers maakten deel uit van een ganse groep Portoricanen, die naar Washington was gekomen. Vast staat ook, dat Portoricaanse nationalisten plannen hadden om president Eisen hower te vermoorden. Hun groep was het ook, die in November 1950 een aanslag op Truman pleegde. De namen van de aanslagplegers van Maandag zijn: Lolita Lebron (34) Rafael Maranda (25) en Anderes Cor- dero (29). Totnogtoe heeft men alleen de verklaring van Lolita Lebron, in wier handtasje men een briefje vond, dat luidde: ,,Mijn bloed eist voor God en de wereld de vrijheid van Porto- Rico. Ik geeft mijn leven voor de vrij heid van mijn land. Dit een kreet om vrijheid, in onze worsteling om on afhankelijkheid. De V.S. verraden de heilige beginselen der mensheid in de aanhoudende onderwerping van mijn land en in hun barbaarse mar teling van onze vrijheidsapostel Don Pedro Albigu Campos. Ik ben voor al les verantwoordelijk". (Albigu is de leider van de Porto ricaanse opstand van 1950. Hij werd vorig jaar vrijgelaten. Hij beweerde nadien, dat men hem tijdens zijn ge vangenschap aan een „atoomapparaat" had blootgesteld). MOEDER. IN EEN VERHOOR, heeft Loli ta Lebron verklaard, dat zij gehuwd is en twee kinderen heeft. De vraag of zich nog een dergelijke aanslag zal kunnen voordoen beantwoorddde zij bevestigend. De parlementsgebouwen in Washing ton zullen voorlopig bewaakt blijven. Het publiek moet over speciale toe gangskaarten beschikken. De aanslag werd gepleegd op het moment, dat te Caracas de inter-Ame- rikaanse conferentie, waarbij ook Portoricaanse belangen ter sprake zouden komen, werd geopend. De rust is daar trouwens ook ver te zoeken. Achter de schermen ontwikkelt een oud-minister uit het afgezette kabi net van Jagan grote activiteit, om de kwestie Brits-Guyana in bespreking te krijgen. Volgens de „Journal American" zou den documenten, die in de woningen van de vier gearresteerde Portorica nen waren aangetroffen, aanwijzingen geven voor „een mogelijke verbinding met communistische samenzweer ders". Luis Munoz Marin, de gouverneur van Porto Rico, is naar Washington gevlogen om president Eisenhower en het Amerikaanse Congres de veront waardiging van de Portoricanen over de schietpartij te vertolken. De gewone afgevaardigden Ben Franklin Jensen en Alvin M. Bent ley. beiden republikeinen en Ken neth A. Roberts. Clifford R. Davis en George H. Fallon, democraten, werden onmiddellijk door een arts behandeld. Drie van hen moesten worden overgebracht naar een hos pitaal voor noodgevallen bij het Capitool, twee minder ernstig ge wonden werden vervoerd naar een verbandpost van de Marine, enkele mijlen verder. £)E LEDEN van de studenten vereniging „Thomas Aqui nas" in Amsterdam zijn door enkele groentjesin verlegen heid gebracht. Inbrekers name lijk. wier werkwijze aantoonde, dat men niet met beroepskra kers te doen heeft, hebben zich in de nachtelijke uren toe gang verschaft tot het souter rain van de sociëteit in de Von delstraat. Zij braken een k'eme, licht-groene kluis uit, die >11 de muur was gemetseld en namen die mee. De kluis bevatte bon boekjes, de sociëteits- en ta baksvergunningen, een polis en ziekenfondsbonnen, een be drag van 250 gulden en rook waren voor een waarde van ruim 100 gulden. De schade, de in het souter rain werd aangericht en die door de verzekering wordt ge nekt, is groter dan de waarde van de buit. MAU-MAU-LEDEN hebben de laatste zestien maanden in Kenya 930 Afrikanen, 22 blanken en 21 Aziaten vermoord, zo wordt uit Nairobi van regeringszijde mee gedeeld. ARTHUR DEAN heeft Dinsdag zijn functie van speciale ambassadeur der Verenigde Staten bij de Koreaanse politieke onderhandelingen neerge legd. GENERAAL-MAJOOR F. W. J. M. Peters, thans territoriaal bevelhebber West, is benoemd tot commandant van de nieuw te vormen 5e divisie. HET IIICIDENT tijdens de Islamieti- schc demonstratie, Zondag jl. te Dja karta. heeft aanleiding gegeven tot een verjod van verdere demonstra ties. OP 11 iPRIL a.s. zullen in België algemene verkiezingen worden ge houden, zo heeft minister-president van Hoiitte meegedeeld. J Weersierwachting, geldig tot i vanavoni: t J Zwaar bewolkt met tijdelijk 4 sneeuw »f regen. Ongeveer de- zelfde temperatuur als gisteren. J Matige ot krachtige Zuidelijke 4 4 wind. f J Vandaar: Zon onder 18.22 uur. 4 4 Maan onler 16.29 uur. Morgen: i i Zon op 711 uur. Maan op 6.45 J uur. NTOG steeds woedt de grote brand op de terreinen van de BPM te Per nis, die eergisteren ontstond na een ontploffing in een benzinetank, met een inhoud van 16 millloen liter. Het vuur sloeg over op een andere tank, van gelijke inhoud. Door de enorme rookontwikkeling en de grote hitte, die het onmogelijk maken de vuurhaarden dicht te na deren, is niet te bepalen of de brand zich nog heeft uitgebreid. Dacht men eerst, dat vier tanks in lichter laaie stonden, later nam men weer aan, dat alleen een derde tank had vlamgevat. De benzine uit één van de tanks is nu uitgebrand. Vliegtuigen van de KLM hebben uit Londen ftegen ton schuimblusmiddelen gehaald. Met man en macht wordt gewerkt om het vuur te bedwingen. De bedrijfs- QP 11 MAART a.s. zal het rap port Steenberghe-van Cau- welaert in een laatste bijeen komst te Brussel worden gete kend, zo deelt het Belgische so cialistische blad „Le Peuple" mee. In grote lijnen, aldus het blad. doet het rapport voor de problemen die verband houden met de Belgisch-Ne derlandse waterverbindingen, de volgende oplossingen aan de hand: 1. De bouw van twee nieuwe slui zen te Terneuzen, een voor zeesche pen en een voor binnenvaartschepen, alsmede verbreding van het kanaal Gent-Terneuzen over zyn gehele lengte. brandweer van de BPM en vele brandweren uit plaatsen in de omge ving. zijn nu al een etmaal op het terrein van de brand aanwezig. HET vooraanstaande Amerikaanse dagblad Washington Post heeft zijn stem gevoegd bR die van andere personen en instanties, «2ie om beknot- 2. De aanleg van een Antwerpen- Moerdijkkanaai. 3. Opheffing van de stop van Ter- naaien, waardoor de haven van Luik een gemakkelijker toegang krijgt tot de Nederlandse kanalen. Nadat het rapport getekend is, zal het worden voorgelegd aan de rege ringen der beide landen. Daarna volgt de bekrachtiging door de parlemen ten. Op zijn vroegst zou het Moerdijk kanaal over acht jaar gereed kunnen zijn. België zou ook voor een deel de aanlegkosten op Nederlands grondge bied betalen. Ook de werken aan het kanaal van Terneuzen neemt België voor het grootste deel voor zijn re kening. Op Zeeuws gebied zouden vier extra-bruggen worden gebouwd en op Belgisch gebied komt een tunnel in dc buurt van Zelzate. Dit ten dienste van het autoverkeer van Antwerpen i naar de kust. Gistermorgen woedden de branden nog met grote hevigheid, zoals een overzichtsfoto maar al te duidelijk bewijst. ting vragen van McCarthy's macht. Het blad deed een dringend beroep op president Eisenhower, om een krach tig standpunt in te nemen tegenover de senator en ..liet verlammende ver gif van het McCarthyïsme te neutra liseren". Do president en niet senator Mc Carthy is de rechtmatige leider van de strijd van de vrije wereld tegen het communistische imperialisme, zegt de Washington Post. Eisenhower kan niet met succes strijden voor vrijheid buiten Amerika, zolang deze in het land zelf wordt vernietigd. Ook Stephen Mitchell, voorzitter van de nationale commissie van de democratische partij, heeft in een ra dio-uitzending zijn misnoegen uitge sproken over het optreden van de se nator. „McCarthy", zei hij. „is nu de grote man van de republikeinse par tij. De ontsteltenis en de ontevreden heid nemen toe over het feit, dat een regering zo zwak is, dat zij deze man geheel zijn eigen gang laat gaan". MINDER WILLEKEUR "WOORTS heeft de voorzitter van de v nationale commissie van de repu blikeinse partij, na een onderhoud met de president, verklaard, dat hij niet met de senator kan meegaan, als deze personen aanvalt, die ook het commu nisme bestrijden. Hij zei persoonlijk niet te zijn ingenomen met de manier, waarop vorige week de zaak tussen McCarthy en de minister van het le ger, Stevens, zich had ontwikkeld. De critiek van de Washington Post richt zich op de eerste plaats tegen de willekeur der ondervragingen. O T RIJD KRACHT EIS, be- staande uit 10.000 man Birmese troepen en guerilla- strijders zijn Dinsdag begon nen met Itet offensief in de richting van de staat Ken- toeng, Oost-Birma, waar nog altijd 6000 soldaten van na tionalistisch China stellingen bezet houden. De Verenigde Naties hadden de Chinezen bevel gegeven. Birma te verlaten. De Chinese guerillastrijders hebben hun hoofdkwartier ingericht 30 kilometer van de grens van Thai land. De Birmese troepen worden bij hun tocht over de rivier de Salween ge steund door vliegtuigen en artillerie. Het offensief is drie maanden voor bereid. PRESIDENT EISENHOWER heeft „alle mensen van goede wil" opge roepen tot deelname aan een wereld gebedsdag voor de vrede, de vrijheid en de eenheid der mensen, op Vrij dag a.s. DE SOVJET-REPUBLIEK Azerbeids- jan heeft een nieuwe premier. Het is Rechimof, die voorheen minister was. Van de in ongenade gevallen „Beria- man" Koelief wordt niets meer ge hoord. KONINGIN JULIANA zal op 6 Mei in Den Haag het corps Milva inspec teren, dat dan zijn 2de lustrum viert. Tevens zal zij het défilé bijwonen van de militaire vrouwenafdeling. DE SABENA overweegt een uitbrei ding van haar helicoptervluchten op Keulen, waarbij een aansluiting ver zekerd zou worden op de lijn van Brussel naar Rotterdam. JAPAN ZAL, behoudens goedkeu ring van de Rijksdag, in de komende acht jaren een strijdmaeht van 164.000 man. met staven voor leger, vloot en luchtmacht opbouwen. DE SPAARZIN in Nederland wordt blijkbaar groter. De inleg bij de Rijks postspaarbank in Februari was hoger dan hij sinds 1945 is geweest! EPIDEMIEëN van oerwoudziekten zijn uitgebroken fonder de opstande lingen te Laos. Een soldaat op de tien zou niet in staat zijn, verder aan dc strijd deel te nemen. VIER MAANDEN gevangenisstraf is door de Officier van Justitie te Utrecht geëist tegen de overwegwach ter B. H„ die verzuimd had, de bo men te sluiten, waardoor een politie man om het leven kwam. ONDER DE KUST van Californië werd een 46-j'arige vrouw gered, die vyf dagen in een lekke zeilboot had rondgezworven. Zij was tien dagen tevoren uit Paraguay vertrokken voor een reis om de wereld. 120 uren had zij moeten pompen om de boot drij vende te houden. f O JJRESIDENT TITO VAN ZUID-SLAVlë heeft tijdens een diner, dat te zijner ere door de buitenlandse persvereniging in Bel grado werd gegeven, een verklaring afgelegd, die bijna een ele gant gebaar van toenadering tot Italië inhield. Hij was optimis tisch over de mogelijkheid tot verbetering van de betrekkingen met dit land en hij sprak over de nieuwe premier Scelba als over een man met werkelijkheidszin. „Jammer," zei hij, „dat Italië en Zuid-Slavië, die zich zo goed economisch bij elkaar zouden kun nen aanpassen, onbetekenende economische betrekkingen onder houden. Zuid-Slavië zal niet toetre den tot de N.A.V.O., maar het heeft er geen bezwaar tegen als de andere landen, waarmee het door het Balkanpact verbonden is, de banden met de N.A.V.O. nauwer aanhalen. Tito betreurde, dat er een ach terstand is in de levering van Westelijke militaire uitrusting, in het bijzonder van vliegtui gen, artillerie en tanks. Tenslotte deelde hij mee, dat het belangrijkste probleem, waarmee Z.- Slavie dit jaar te kampen heeft, het in evenwicht brengen van de beta lingsbalans is. "TITO ACHTTE het de moeite waard de hangende problemen op te lossen. En niet alleen de „kleine", zo als het heropenen van de grensposten tussen de zones in Triëst, maar ook de grote. Ook ten aanzien van de algemene toestand in de wereld kon de Zuid- Slavische president geen onweerswol ken ontdekken. De Berlijnse confe rentie had, naar zijn mening, toch wel zekere resultaten gehad. De koude oorlog, zei hij, heeft plaats gemaakt voor de phase van diplomatieke on derhandelingen tussen Oost en West. De deelneming van communistisch China aan de conferentie te Genève blijkt in overeenstemming te zijn met het Zuid-Slavische standpunt, dat de regering te Peking in staat moet wor den gesteld, haar rol in de interna tionale politiek te spelen. Zuid-Sla vië is echter niet van plan China voor te stellen, diplomatieke vertegen woordigers uit te wisselen. Het heeft dit al eens gedaan, aldus Tito, maar er kwam geen antwoord. NIET BIJ DE NAVO. DELANGRIJK was ook Tito's ver klaring, dat Zuid-Slavië normale betrekking-en met de Sovjet-Unie en haar bondgenoten wenst, maar dat dit zeer langzaam gaat en er op econo misch terrein nog geen enkele voort gang geboekt is. j TAE GEMEENTELIJKE inspec- teur bij het onderwijs te Gro- ningen mag de scholen in Warf- fum niet meer betreden. Het ge- 2 meentebestuur heeft hem dat ver- 2 boden, zonder overigens dit be- 2 sluit te motiveren. Men vermoedt 2 echter dat het verband houdt met klachten ten plattelande, als zou de inspecteur dorpsonderwijzers en onderwijzeressen ertoe bewe- gen. naar Groningen te gaan. De wethoudster van onderwijs in 2 die stad heeft deze geruchten ech- 2 ter als laster gekwalificeerd.- De 2 inspecteur zou slechts die leer- 2 krachten een proefles hebben af- genomen, die uit eigen beweging hadden gesolliciteerd. TVTET INGANG van heden, Woensdag 3 Maart, zullen de koffie- en theeprijzen op nieuw worden verhoogd. De thee zal met 6 centen per pakje van 100 gram in prijs ver hoogd worden, de stijging van de koffieprijs bedraagt 22 cent per 250 gram. Deze verhoging is een gevolg van het prijsver loop op de wereldmarkten, waar de stijging minstens het dubbe le bedraagt. P)E nieuwe Syrische president, Atas- si, heeft bij decreet de voorberei ding van algemene verkiezingen en een referendum, dat het toekomstige parlement moet machtigen tot het op stellen van een nieuwe Grondwet, be kend gemaakt. De voorzitter van dc Oemmapartij in Soedan is. naar aanleiding van de onlusten van eergisteren in Khar toem. gearresteerd, tegelijk met enke len andere politieke figuren. Acht Egyptische officieren, die bij de beweging van vorige week. die ten doel had Naguib terug te krijgen als president, zouden hebben getracht de Raad der Revolutie omver te werpen, moeten terechtstaan op beschuldiging van communistische activiteit. Tunesië heeft een nieuwe regering, waarin gematigd nationalistische ele menten zijn opgenomen. De samenstel ling beantwoordt aan het Franse plan, het protectoraat een grotere mate van zelfbestuur te geven. ADENAUER heeft Bidault voorge steld, volgende wéék de besprekingen over de Saarkwestie voort te zetten. Blijkbaar wil hij vóór de bekrachti ging van het E.D.G.-verdrag te Pa rijs de kwestie opgelost zien.

de Stem | 1954 | | pagina 1