Nieuwe ringdijk bij Schelplioek is enorme zeewering geworden Om de vrije katholieke lijst DEBAT OVER VACATURE IN KLOETINGSE RAAD Eede verandert van aans Uitslag Bell-Boy prijsvraag WALCHEREN Zuid-Beüeland Z-VLAANDEREN DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 27 FEBRUARI 1954 NOODLOTTIGE CONSEQUENTIES Doktersdienst Dienst dierenartsen POTTER'S LINIA PROV. STATENLEDEN NAAR SCHOUWEN NIEUWE VEERBOOT VOLDOET GOED MUTATIES BIJ DE P.Z.E.M. ^Waarom lijden Besprekingen over nieuwe O. L. school Dorp met een kern Smokkelaars waren geen smokkelaars Op Schouwen en Duiveland klinkt het lied van de arbeid Herstel van wegeneerste vereiste Laag gedeelte van polder nog onder water MIDDELBURG Tentoonstelling Raymond Kinipe VLISSINGEN GOES TERNEUZEN AXEL AGENDA HEDEN MORGEN MAANDAG HET TE VLISSINGEN gevallen besluit om met een vrije katholieke t '"'f'TT zo. m°gelijk in alle Statenkringen uit te komen, is wel teleurstellend na de verklaring van de heer Schets, dat hij niet dacht aan de verbreking der politieke eenheid. ""pOT wijziging van dit voornemen is men nu, zo werd ons meege deeld, gekomen omdat ontevredenen met de gang van zaken uit andere delen van Zeeland, druk in die rich ting uitoefenden en men vrees had dat er veel katholieke arbeiders an ders, hetzij blanco of op een niet- katholieke lijst zouden stemmen. Dit argument lijkt overtuigend, maar de kracht ervan is heel moeilijk te pei len daar het berust op veronderstel lingen, die altijd zeer riskant zijn. Dat er ontstemming is ontstaan over de beslissing van de Verkiezings- arbeiderskringen is begrijpe lijk. En zeer jammer blijft het, dat aan waarschuwende woorden binnen die raad niet de waarde is toegekend, welke ze hadden. Het arbeidersele ment is onder de candidaten inderdaad wel wat al te pover vertegenwoor digd geweest, wat toch tegen de geest van het Reglement op de voorberei ding der Statenverkiezing is, dat zeer positief zich uitlaat over de wense lijkheid om met de maatschappelijke verscheidenheid der kiezers rekening te houden. 0°^ wat er, buiten de sfeer van de Verkiezingsraad, door enkelen gedaan is, heeft grote ontstemming in Viis- singse arbeiderskringen verwekt en misschien nog wel meer dan de be slissing van die raad zelf. Dit alles neemt niet weg dat het uitkomen met een eigen lijst funest is. Het nuttig resultaat voor hen, die op deze lijst staan, is zeer twijfelach tig daar voor één zetel in de Staten toch altijd nog een drieduizend stem men nodig zijn, welke nog niet zo ge makkelijk bij elkaar zijn te brengen. Zeker heeft het echter zetelverlies voor de K.V.P. tengevolge, daar we bij de vorige verkiezing op het nip pertje onze negende zetel behaalden. Zetelverlies kan ook pijnlijke conse quenties tengevolge hebben voor de samenstelling van het college van G. S-, waarin de K.V.P., dank zij die 9 zetels, twee vertegenwoordigers heeft. Even erg is bovendien, dat het uit komen met een eigen lijst, de gewekte ontstemming accentueert en de kans schept op een onverkwikkelijke broederstrijd, met blijvende verwijde ring en al wat daaruit kan voortvloei en. We hopen daarom dat de initiatief nemers tot de vrije lijst, „op de val reep", alle gevolgen van hun voorne men nog eens overwegen en daarvan huiverend de definitieve daad der af scheiding in politicis niet zullen stel len. In dit verband zouden wij nog de vraag willen stellen of het kring- bestuur langs de weg der bemiddeling niet iets zou kunnen ondernemen, wat ten goede leidt. 2^ontiag wordt te Goes dienst gedaan door dokter Doeleman. te Middel burg en Vlissingen resp. door dokto ren Pel en Boone en te Heinkenszand. Arendskerke en Wolfaartsdijk door dokter Stavermah. Dokter Tolmer te Driewegen neemt waar voor dokter Luyckx en dokter Gelderblom te Nieuwdorp voor dokter Kiviet. Ot Zuid Beveland West wordt mor gen dienst gedaan door de heren A Elzerman. Goes en Joh. Klaassen, Heinkenszand. (Advertentie) Een plaag voor de predikant en voor wie naar hem luisteren. Dat hoesten is niet nodig als U tijdig een doosje Potter's Linia koopt. Een prima middel tegen hoest en keelpijn. Voorkomt be smetting. Bij alle apoth. en drogisten. 50 ct. per doosje. IMP. FA. H. TEN HERKEL HILVERSUM Bespreking Reconstructieplan ]~)E Provinciale Staten van Zeeland zullen volgende week een bezoek brengen aan Schouwen - Duiveland. Maandag 1 Maart wordt des middags in hotel Concordia te Zierikzee een vergadering gehouden, waar gelegen heid bestaat aan de Statenleden be zwaren of wensen kenbaar te maken met betrekking tot het reconstructie plan van Schouwen - Duiveland. Op deze bijeenkomst zullen behalve de leden der Provinciale Staten onder meer aanwezig zijn de gemeenteraden van Schouwen - Duiveland, vertegen woordigers van de Stichting voor de Landbouw en van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden het bestuur van de Stichting „Nieuw Schouwen en Duiveland" en een vertegenwoordiger van de Ned. Hervormde Kerk. lijpe-Anna-Jacobapolder DEEDS jaren heeft Schouwen en Duiveland verlangd naar een veer boot met koplading op het veer Zijpe- Anna Jacoba Polder. De N.V. Rotter damse Tramweg Maatschappij heeft thans aan deze wens voldaan door het inleggen van het s.s. „Krammer", dat voorheen aan de Moerdijk heeft dienst gedaan. De „Krammer" heeft een vrij grote vervoerscapaciteit, terwijl het laden en lossen weinig tijd vergt. Voorlopig wordt een veertig minuten dienst aangehouden, doch verwacht wordt dat men, gezien de vlotte gang van zaken, de frequentie in de toe komst zal kunnen vergroten. Bij de N.V. P.Z.E.M. te Middelburg hadden o.m. de volgende mutaties plaats: Aangesteld in vaste dienst als administrateur: M. de Bruijne, Rijs wijk: klerk 2e klas: W. C. van Riet, Middelburg; aangesteld in tijdelijke dienst als ingenieur le klas: R. Vis, Middelburg; bevorderd tot adjunct- administrateur: J. van Beuzekum, Middelburg, J. de Koning, Middel burg; technisch ambtenaar le klas: G. Dijkstra, Middelburg, G. Gaikhorst. Vlissingen; technisch ambtenaar 3e klas: F. Walrave. Vlissingen; klerk le klas: M. de Feijter, O. en W. Sou burg; tekenaar le klas: W. Gast, Mid delburg; districts-monteur le klas: L. Vuijk, Goes. Eervol ontslag op eigen verzoek: J. Baan, Vlissingen; M. Pielaet, Sas van Gent C. Soeters, Westdorpe. A/lver'entie Waarom nog langer M hoofd- of kiespijn. zenuw- of rheumatische pijnen verduren, terwijl er Witte Kruispoeders zijn, die direct en afdoende helpen 7 Zorg ervoor, dat U ze altijd in huis heeft! Ze zijn on schadelijk voor de maag Ook in tablet- en cachet-vorm. Vraagt Uw Apotheker of Drogist TN DE raadsvergadering te Kloetinge deelde de voorzitter o.a. mede, dat de Buijs-Ballotstraat en de Lewestraat die momenteel nog Rijkswegen zijn zo mogelijk zullen worden overgenomen door de gemeente, zodat met de ver betering van genoemde wegen een be gin kan worden gemaakt. Er zijn be sprekingen dienaangaande gevoerd met leden van Ged. Staten alsmede ook over de bouw van de nieuwe O.L. school. Op voorstel van B. en W. werd een nieuw algemeen Ambtenarenreglement vastgesteld alsmede een wachtgeldre geling; beide ingaande op 1 Maart 1954 Het voorstel van B. en W. tot het tijdelijk voorzien (t.w. voor 1954) in een vacature van de commissie voor maatschappelijk en cultureel werk waarvoor een aanbeveling was overge- leg<i vond bezwaar in de ogen van de heer Reijnhoudt (C.H.) Deze was van mening dat hij niet mee kon gaan met de bedoeling van B. en W„ die o.a. inhoudt, dat zodra een nieuwe predikant zijn ambt in de gemeente heeft aanvaard, deze de va cature van de gewezen predikant drs. «J. Jellema in genoemde commissie zou innemen. Drukke werkzaamheden etc zouden volgens spreker een beletsei vormen voor een predikant om zitting te nemen in de commissie. Tevens ves tigde de heer Reijnhoudt er de aan dacht op, dat genoemde commissie nog veel zal moeten overwinnen om een goede sfeer in de gemeente te scheppen. Wethouder Schipper (arb.) noemde de woorden „tijdelijk voorzien" een tegemoetkoming aan kerkelijke zijde omdat van deze zijde toch naar voren was gebracht dat de commissie een belangrijke taak had op kerkelijk ter rein. Verder vond spreker het spijtig dat de heer Reijnhoudt het werk van ue commissie met reserve tegemoet treedt. De heer Schipper was van me ning dat er nog tijd genoeg is voor critiek en dat momentael alles ge baseerd dient te worden op samen werking. De heer Buitenhuis (A.R.) was even als de heer Reijnhout tegen een tijde lijke benoeming van een lid in genoem de commissie. De andere raadsleden namen het voorstel van Reijnhoudt-Buitenhuis over, zodat de heer B. van Nieuwen- huijze na stemming gekozen werd in de commissie. STRAATVERLICHTING straat); a. grondvoorschot f 12.207; b. bouwvoorschot f 164.204. Bij de rondvraag vestigde de heer Reijnhoudt nog de aandacht op het vertrek van de tegenwoordige gemeen te-ontvanger. Hij vroeg of de moge lijkheid niet bestond om zich bij een eventuele nieuwe benoeming niet los kon maken van een combinatie met andere gemeenten. De voorzitter deelde hierop mede, dat dit wel niet mogelijk zou zijn. GESTADIGE UITBREIDING van het aantal inwoners van liet dorp Eede, mede veroorzaakt door de hoge vlucht van de vlasindustrie in deze plaats tijdens en na de oorlog, maakten voorzieningen noodzakelijk ten einde bouwgrond te verkrijgen voor de noodzakelijke woningbouw. Het aantal inwoners was van 1929 tot 1940 inmiddels gestegen van 1086 tot 1168 en het steeg verder tot 1360 op 1 Januari 1954. Daarbij zit Ede met een 59 noodwoningen, voor een groot gedeelte houten noodwonin gen. waarvan binnen enkele jaren te verwachten is, dat zij niet goed meer bewoonbaar zullen zijn, en slechts met grote kosten in orde zullen kunnen worden gebracht. Hiervoor in de plaats moeten dus definitieve woningen worden gebouwd. DEEDS tijdens de oorlog werd een uitbreidingsplan ontworpen om dan direct na de oorlog aan de slag te kunnen gaan. De oorlogsverwoestingen waren echter zo grondig, dat het plan niet kon worden aangehouden. Na de oorlog kwam het herbouwplan, waar in uitbreidingen werden opgenomen. Evenals bij het oorspronkelijke plan was de uitbreiding voorzien tussen de Dorpsstraat en de Oude Eede. ten Zui den van de Brieversweg. Zo ontstond de eerste nieuwe straat te Eede. de Nieuwstraat. Eerst werden hier 16 wo ningen van de gemeente langs gebouwd om de eerste woningnood te Eede op te vangen en later een aantal parti culiere woningen, waaronder verschei dene van bewoners van de Dorpsstraat nabij de grens, die daar niet meer mochten bouwen. Inmiddels is deze straat grotendeels volgebouwd en dit terwijl nog bouwvolume ter vervan ging van de noodwoningen moet wor den verwezenlijkt. Het zal ieder dui delijk zijn, dat herziening van het herbouwplan noodzakelijk was. Dit is dan ook geschied en in de raadsver gadering van 7 Januari 1954 werd dan ook het herziene wederopbouwplan van Eede vastgesteld. Ten Oosten van de Nieuwstraat is thans bebouwing geprojecteerd, die zal liggen aan een nieuw aan te leg gen straat, lopend evenwijdig aan ae Nieuwstraat. Ongeveer op de plaats waar vroeger de oude R.K. Schooi heeft gestaan zal de nieuwe straat uitkomen op de Bneversweg en lopen tot aan de Oude Eede, en ten Westen daarlangs totdat zij aan het eind met een verbindingsstraat op de Nieuw straat zal uitkomen. Aan beide zijden -vari deze straat zal dan kunnen wor den gebouwd eri er zal weer plaats zijn voor ongeveer een 60-tal wonin gen op terreinen die voor het groot ste deel reeds eigendom der gemeente zijn. VOORTUINTJES (Advertentie) PTE watergang „De Oude Eede" zal hier moeten worden gedempt en met het oog op eventuele verzakkin gen, wanneer hierop zou worden ge bouwd of de straat daarover zou lo pen, heeft men de huizen aan de Oostzijde van de nieuwe straat wat verder achteruit geprojecteerd, zodat de gedempte oude Eede dan voor voortuintjes kan worden bestemd. Men heeft dit terrein gekozen vooi de nieuwe uitbreiding, omdat dit het gunstigst is gelegen, wat hoogte, lig ging en aansluiting op de riolering betreft. Door al deze uitbreidingen heeft het dorp Eede, dat vroeger hoofdzakelijk uit een tweetal elkaar kruisende stra ten, de Brieversweg en de Dorpsstraat. bestond, thans meer een kern gekre gen met verscheidene straten, die alle ruim zijn aangelegd of geprojecteerd, met een ruim plein als centrum. En is het dan ook een wonder, dat de talrijke Eedese Amerikanen die weer eens naar „The Old Country" te rugkeren om hun vacantie door te brengen, hun geboortedorp bijna niet meer terug kennen? Wij spraken er verscheidene en steeds konden we het zelfde horen zeggen: „Als de familie leden en de oude bekenden er niet meer woonden" zouden we nooit dur ven zeggen, dat dit Eede is". Wat is er hier veel veranderd en vooral wat is het hier mooier geworden dan vroe ger. Dat zeiden de gebroeders Root- saert en de Cock uit Canada, dat zei den ook E. Lippens, de Baere en Frans en nog verscheidene anderen die uit de Verenigde Staten overkwa men. Misnoegen over de mishandelingen DNKELE WEKEN geleden werd te Kemseke - Paal door de vliegende brigade een Nederlandse veewagen in beslag genomen. Daarbij werden van B. en G. uit Hulst, die in deze wagen zaten, aangehouden en overgebracht naar de Klinge, waar ze eerst ver hoord werden. Vervolgens bracht men hen naar Lokeren, waar ze door leden van de vliegende brigade mishandeld werden. Bovendien moesten ze in de felle kou, onder het gemeentehuis van Lokeren de nacht doorbrengen, gedekt met slechts een dunne deken, terwijl gedurende twee dagen practisch geen voedsel verstrekt werd. Eerst in Den- dermonde ondergingen de Hulstenaren een menswaardige behandeling. Door de onderzoeksrechter aldaar werden ze in arrest gesteld, waarbij hun advocaat mr Verwilghen uit Den- dermonde hoger beroep aantekende voor het Hof van Beroep te Gent en een klacht bij de Procureur des Ko- nings deponeerde wegens ondergane mishandelingen. De Belgische Justitie stelde oen ernstig onderzoek in en stak haar misnoegen niet onder stoe len of banken zoals meermalen bleek, wanneer confrontatie plaats vond. Tijdens de behandeling voor het Hof van Beroep bleek, dat het onmogelijk geweest was om in de tijd. dat van Wuest - Wezel naar Kapellebrug ge reden was enige fraude te plegen. Beide personen werden onmiddellijk van rechtsvervolging ontslagen en in vrijheid gesteld. De inbeslaggenomen veewagen, benevens de zich daarin bevindende beesten werden teruggege ven. 1* Prijs f. 1000.-: C. A. Lub, Bergselaan 58B, Rotterdam 2» Prijs f. 500.-: J- v.d. Heuvel, Vreelandsestraat 12, Den Haag 3» Prijs f. 250.-: H. F. G. Koch, P. L. Takstr. 25', Amsterdam 10 prijzen van f. 25.-: Mevr. J. M. Brugmans, Slauerhofstraat 443, Amsterdam; Mevr. A. C. Lanooy-Burghout, Notenplein 24, Loosduinen; Mej. R. Lutten- berg, Borneostraat 119, Zwolle; Mej. Truus Thuys, Torenlaan 21 A, Laren; J. A. M. de Groot, Frans Halsstraat 261, Amsterdam; P. de Lange, Leede 78, Rotterdam; R. D. Langendaal, Johan Mauritslaan 20, Over- veen; L. Oosterom, Krielerf 29, Rotterdam; K. B. te Velde, de Genestetlaan 35, Zwolle; B. Willems, Frederikstraat 172, Amsterdam J-JET nieuwe straatverlichtingsplan zal o.a. de Buijs-Ballotstraat, de Koningin Wilhelminastraat. de Nieuw straat. het Kerkplein en de Lewestr. omvatten. Er zullen plm. 90 palen wor den geplaatst merendeels met gloei lampen; de kosten zullen f 32.500 be dragen. Óp voorstel van B. en W zullen aangevraagd resp. aanvaard worden de volgende definitieve voorschotten ten behoeve van complex II 6 wo ningen aan de Kapelsestraatweg en 9 woningen aan de Prins Bemhard- ÏAIRECT nadat de weersomstandigheden dit toelieten, zijn de werk zaamheden op Schouwen en Duiveland in volle omvang hervat. Deze werken zijn van zeer uiteenlopende aard. In de eerste plaats is er het herstel van de wegen, hetgeen noodzakelijk is voor de aanvoer van ma terialen. Zo wordt o.a. gewerkt aan de blokweg bij Zierikzee en de opritten bij Schuddebeurs. belangrijke schakels in de verbinding met Brouwershaven. Ook het herstel van de provinciale weg van Zierikzee via Serooskerke naar de Schouwse Westhoek wordt met kracht ter hand genomen. Deze weg kan thans tot aan het dorp Seroos kerke worden gebruikt, doch de daar in uitvoering zijnde werkzaam heden zijn reeds zover gevorderd, dat spoedig de openstelling van de gehele weg kan worden verwacht. lijkheid. Deze zijn vrij diep en strek ken zich uit tot rondom het dorp Se rooskerke. In het lage gedeelte van de polder Schouwen staat nog altijd veel land onder water. Dit water kan niet weg doordat de waterlopen ver stopt zijn. Landbouwherstel is overal bezig met het vrijmaken van deze af voerkanalen, hetgeen de enige moge lijkheid is om het water uiteindelijk te kunnen wegpompen. AAN de Schouwense dijk gaat het om „de laatste loodjes". De op hoging van deze dijk, welke naar al le waarschijnlijkheid een functie zal gaan vervuilen in het Delta-plan, tot een hoogte van 5 m. boven N.A.P. vor dert goed en over grote afstand :s men reeds volop met de afwerking bezig. Ook de nieuwgevormde ringdijk bij Schelplioek nadert zijn voltooiing. Deze vier kilometer, lange inlaagdijk is een enorme zeewering geworden. Of t.z t. nog tot sluiting van het oor spronkelijke dijkgat bü Schelphoek zal worden overgegaan, is nog niet bekend. Achter deze ringdijk vormt de dem ping van de geweldige door het wa ter gevormde kreken een grote moei- IN DE DORPEN TN de dorpen heerst grote activiteit. 1 Te Nieuwerkerk is men volop aan de gang met het opruimen van het puin van de door de watersnood ver woeste gebouwen. Alleen deze oprui- mings- en sloopwerkzaamheden zijn reeds vrij omvangrijk. Te Nieuwer kerk. dat wel het zwaarst getroffen dorp mag worden genoemd, zijn de wederopbouwplatanen ver gevorderd. Men hoopt spoedig tot aanbesteding te kunnen overgaan. Ook in Ouwer- kerk wordt hard aangepakt. Hier valt nog meer de nadruk op de opruiming van de aangerichte ravage dan op het herstel, hoewel ook op dat terrein hier en daar reeds enige vooruitgang is te bespeuren. Het gemeentebestuur van Ouwerkerk wil de bewoners, die de ramp hebben overleefd, weer zo gauw mogelijk naar het dorp laten terugkeren. Daarom hoopt men ook daar op korte termijn te kunnen gaan bouwen. De grond is reeds beschik baar en de tekeningen zijn klaar, zo dat dit wel spoedig zijn beslag zal krijgen. AL VEEL GEPRESTEERD TN de polder Schouwen stelt men al- 1 les in het werk om het normale leven weer zo spoedig mogelijk op gang te brengen. Dat dit met grote moeilijkheden gepaard gaat is begrij pelijk en zo zal het algehele herstel ook daar een kwestie van vele jaren worden. In Kerkwerve is het herstel van be schadigde woningen op gang. Een aan nemersbedrijf uit St. Laurens bij Mid delburg is hiermee bezig. De verwoes tingen in dit dorp zijn uitermate groot en verlopig is het aantal inwoners nog gering. Huisvestingsmogelijkhe den in het dorp zijn er nog nagenoeg niet en dit vormt een van de grootste zorgen van het gemeentebestuur van deze kleine gemeente. Zo is overal op het eiland grote activiteit. Honderden mensen werken en zwoegen, doch er is dermate veel te doen. dat hetgeen reeds is gebeurd nauwelijks opvalt. Toch werd reeds veel gepresteerd en elke dag brengt nieuwe resultaten. "TOEN de Vlaamse civiel-ingenieur Raymond Kimpe zich na de eer ste wereldoorlog te Middelburg had gevestigd en na enige jaren begon te schilderen in moderne trant, haalden verschillende mensen, die geschokt waren door deze kunstuiting, hun schouders op en zeiden „de man kan niet tekenen". Kimpe moet er nog om lachen en als laatste lacher is hij er het beste aan toe. want wie op de tentoonstelling welke hij thans bij van Benthem en Jutting houdt, naast zijn schilderijen de geëxposeerde tekeningen ziet. be speurt terstond, welk een meester hij ook op dit terrein is. Zijn doeken domineren evenwel en zijn ook het kenmerkendst, omdat zij, meer nog dan de tekeningen, de eigen stijl dragen van de artist; de stijl welke hij zo spoedig vond en hem de naam gaf welke hij verdient. De expositie omvat werk uit de der tiger jaren, dat Kimpe schildert en demonstreren overduidelijk de ontwik keling van dit merkwaardig talent, oorspronkelijk van de eerste dag af. dat het zich openbaarde. De bonte tinten zijn getemperd tot een gematigder, zij het niet minder geraffineerd gamma. De gedurfde op vattingen ziin steeds verder gegaan tot aan het abstracte toe, zonder even wel de figuratie geheel los te laten en de toeschouwer daardoor voor rebus sen te zetten. Prachtige staaltjes van zijn kunst hangen aan de wanden bij van Bent hem Ju! ting. Sommige boeien onmid dellijk door de strakke en toch zin volle lijn en door de wondere menge ling van koele en ongewone tinten; andere vragen een zuivere aandacht, voordat men doordringt in de kwali teit en schoonheid er van. Slechts spaarzaam kan Kimpe tot een expositie besluiten; dit moge een aansporing zijn om thans van de ge boden gelegenheid gebruik te maken. 'N SANK VAN PIRANDELLO Het Rotterdams Toneel heeft in de Schouwburg een prima opvoering ge geven van het wonderlijke stuk van de wonderlijke Italiaan Pirandello „Hendrik IV", waarin een krankzin nig geworden jongeman zich verbeeldt, dat hij deze Duitse keizer is en zijn omgeving hem in die waan wil houden. De vreemdsoortige complicaties lei den tot een enigszins Shakepeareaans slot. zei het dan niet zo glashelder, waardoor voor velen vraagtekens zijn gerezen. Deze rol gaf intussen Ko van Dijk gelegenheid tot magistraal spel, zoals ook de andere rollen mogelijkheden op creatief gebied schiepen voor Laudi Nijhoff, Bob Verstraete. Kitty Knap pert en Chris Baay, welke zij dank baar .benutten. Nieuw- en St. Joostland Agenda raad De raad der gemeen te Nieuw- en Sint Joosotland hoopt in openbare vergadering bijeen te komen op Maandag 1 Maart 1954 des avonds 19.30 uur. De agenda vermeldt o.a.: Verzoek van de afdeling der ZLM inzake rat tenbestrijding. Aanpassing jaarwedde- verordeningen per 1 Januari 1954. Ont slag-aanvrage Me.i. P. C. van Zweden ais onderwijzeres-hoofd der gemeente lijke kleuterschool. Benoeming ter voorziening in gemelde vacature. Voordracht Door Burgemeester en Wethouders is de volgende aanbeve ling opgemaakt ter benoeming van een onderwijzeres, tevens hoofd, der gemeentelijke kleuterschool. 1 Mej. E. C. den Engelsman. Middelburg; 2 Mej. F. M. van Aartse, Middelburg; 3 Mej. J. C. Droogendijk, Goes. RAADSVERGADERING In de gemeenteraad hebben B. en W. het voorstel om hen een crediet van f 2250 te verlenen voor het aan schaffen van apparaten ten behoeve van controle op het ontgassen van schepen aangehouden. Voor het aanbrengen van een nieu we automatische huistelefooninstallatie in het. gemeentehuis werd B. en W een credie van f 16.000 verleend. Voor het uitvoeren van een beplantingsplan voor het Eiland kregen zij een crediet van f 3500. Aan de heer H. M. v. d. Vegt .werd op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als lid van de commissie tot we ring van schoolverzuim. In zijn plaats werd benoemd de heer C. Geervliet, hoofd der Prins Bernhardschool. De raad besloot tot opheffing van de verplichte Dinsdagmiddagsluiting voor winkels waar uitsluitend of in hoofdzaak sigaren, sigaretten of tabak worden verkocht. De verordening re gelende de halve dagsluiting voor win kels werd ingetrokken en vastgesteld werden een negental verordeningen re gelende de halve dagsluiting voor ver schillende groepen van winkels. Bij het voorstel van B. en W. om hen een crediet te verlenen vqai f 10.500 voor de in de maand Juni '54 te hou den herdenking van de wederopbouw van Walcheren zei de heer H. van Rooijen (CH> dat hij dit een luxe uitgave vond. Het voorstel werd zonder stemming aangenomen. De raad keur de verder goed om aan de door de gemeentelijke instelling voor Maat schappelijk Hulpbetoon gesteunden. alsmede om aan de niet gesteunden. wier inkomen beneden de normen van onderstand blijft, op basis van de bestaande regeling een extra kolen- toeslag te verstrekken. „ZEELUI AAN WAL" De laatste ontspanningsavond welke de KAB voor dit seizoen m Schutters hof gaf, was er een van veel vrolijk heid. De eigen toneelclub onder leiding van de heer v. Oudheusden, kwam met een revue-achtige toneelschets „Zeelui aan 'wal", waarin het gespro ken woord werd afgewisseld door zang en muziek van het kleurige ensemble Rianjo. dat evenveel succes had als Rien de Jonge met accordeon en pia no. Het stuk zelf werd gedragen door de onverbeterlijke komiek, de heer Koks. die de rol van de fantastische leugenaar en lichtmatroos Dibbes op geestige wijze weergaf. Naast hem ston den nog een dozijn dames en heren, van wie enkele nog doublures te ver vullen hadden. Er was leven en be weging genoeg en allen werkten mee aan het succes dat de avond werd. De heer de Rechter, voorzitter der KAB. sprak het openingswoord en vestigde de aandacht op de sociale werkster, die haar taak in onze paro chie begonnen is. Later arrangeerde de voorzitter nog een collecte voor het werk van de Franse abbé Pierre, wel ke ruim f 33 opbracht. Kruiningen VERPLAATSING GEMEENTEHUIS De gemeentesecretarie van Krui ningen wordt met ingang van Donder dag 25 Februari 1954 terug verplaatst van Hansweert Hoofdstr. 4 naar Krui ningen, gemeentehuis. De Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Kruiningen en omstreken hield een bijeenkomst in hotel De Uitkijk, De presidente mevr. F. Kostense-Kraak heette de talrijke aanwezigen harte lijk welkom in het bijzonder de heer B. van der Post en mevrouw Hoen- derop-Jaarsma, van de Peulvruchten combinatie uit Wageningen, die deze middag verborgden. Monsters van al lerlei peulvruchten waren in de pauze te bezichtigen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. Voorts was er een gratis ver loting van enige ingrediënten voor het samenstellen van een peulvruchten- maaltijd. terwijl er ook een hapje klaar gemaakte peulvruchten werd aange boden. RAADSVERGADERING Bijdrage aan het R.K. maatschappe lijk werk. Het voornaamste punt van deze be spreking was wei de subsidie van f 500.per jaar, die de gemeente aan de Stichting Interparochieel Katholiek Sociaal Charitatief Centrum wil toe staan. gedurende de tijd dat een maat schappelijke werkser in dienst is. Bur gemeester en Wethouders stellen de kosten voor een Maatschappelijke Werkster op f. 4800.—. De noodzaak van een Maatschappelijk werkster wordt thans gevoeld bij de R.K. en de hervormde bevolkingsgroep, globaal omvattend 3500 en 7000 inwoners. De bijdrage zou zich dus moeten verhou den als 1 2. Dit zou dus betekenen een derde voor de R K. en twee derde voor de Hervormden. Er mag worden aange nomen dat de Stichting Maatschappe lijk werk te platteiande een derde f 1600.— voor haar rekening zal ne men. blijft er dus nog f. 3200.— over. B. en W stellen voor 50% van dit be drag f. 1600.— voor haar rekening te nemen waarvan dus een derde is afgerond f. 500.voor de R.K. maat schappelijke werkster. Het voorstel wordt aangenomen. Het volgende punt. wat enige dis cussie ontlokte, was het voorstel van B en W. de vermakelijkheidsbelasting voor de beide bioscopen terug te bren gen op 15%. .Het voorstel wordt na discussie in stemming gebracht en besloten wordt de vermakelijkheidsbelasting te verla gen tot 15%. Als lid van de commissie fot wering van schoolverzuim te sluiskil, wordt bij stemming benoemd, de heer J. v.d. Wal. De overige punten worden zon der meer aangenomen. KATHOLIEKE CULTURELE KRING Activiteit in het R.K. Parochiehuis. Als eerste van de Vastenavondvie ringen geeft de R.K dansclub heden avond in het parochiehuis een gecos- tumeevd vastenavondbal. Op Maandag l Maart a.s. worden de donateurs van de Katholieke Kring en verdere belangstellenden uitgeno digd, om 8 uur in het parochiehuis een gratis filmvoorstelling bij te wo nen. „THE SNOWS OF KILIMANJARO" In het Luxor Theater draait deze week de mooie kleurenfilm „The Snows of Kilimanjaro" naar het ver haal van de wereldberoemde schrijver Ernest Hemmingway. Het is het ver haal van de schrijver Harry Street, die op avontuur gaat naar Kiliman jaro, de hoogste berg in Afrika, naar Spanje om er stierengevechten te zien en de burgeroorlog mee te ma ken, naar Parijs en tal van andere steden. En dat alles en de liefde van twee vrouwen Cynthia en Liz, dwalen door zijn geest als hij in het kamp ziek ligt. tengevolgen van een zware infectie. The Snows of Kilimanjaro is een heel apart soort film, die tot de laat ste seconde boeit om de inhoud van het mooie verhaal, maar ook om de schitterende opnamen welke alle ter plaatse gemaakt zijn. Het hoeft geen betoog dat regisseur King alle moge lijkheden heeft uitgebuit, welke de Afrikaanse wildernis hem biedt. Voeg daarbij nog de fraaie Technicolor, de boeiende verwikkelingen en het prach tige spel van de hoofdrolvertolkers: Gregory Peck, Ava Gardner, Susan Hayward e.v.a. en ge begrijpt dat de ze film een uiterst aantrekkelijk werk is dat wij zeker aan kunnen bevelen aan personen boven 18 jaar. Sas van Gent CARNAVALVIERING Zoals alle jaren wordt ook dit jaar m het patronaat Carnaval gevierd. Dit Jaar zijn alle drie de avonden ge garandeerd voor het beste van het beste, door de medewerking van eer ste kias radio - artisten o.a Jan Riet veld van het Orkest Zonder Naam en de dansgroep uit het Radio - metro- pole - orkest van Dolf van der Lin den; de Spelbrekers en hun Radio- showboat met het Radiodansorkest The Lucky Stars. Alle mogelijke soorten van plezier en echt genoegen zowel voor kijkers als dansers zijn bovendien aanwezig, terwijl men op alle manieren de gang van zaken heeft veraangenaamd door een garderobe, fietsenstalling en uit gebreide bar met de mogelijkheid tot een gezellig en rustig zitje. Westdorpe AFSCHEID TUINBOUWCURSISTEN In het café van de heer G. Gijsel vond de laatste bijeenkomst van de leerlingen van de tuinbouwcursus plaats. De cursus werd besloten met een gezellig samenzijn van leraren en leerlingen. Voor het gehouden examen slaagden onze dorpsgenoten: Mej. Del- laert en de heren: W. van Himschoot; R. Janssens; W. Janssens; A. Ver- haegen; G. Dellaert: G. De Beleir; A De Beleir. Verhaeve. KEURING VAN MOTORRIJTUIGEN WERD GROOT SUCCES Op het dorpsplein vond Donderdag de keuring plaats van motorrijtuigen uit de gemeente Westdorpe door de verkeersgroep van de Rijkspolitie te Terneuzen. Dat dit door het gemeente bestuur genomen initiatief zeer op prijs werd gesteld, bewees wel de goe de opkomst van alle soorten motor voertuigen naar deze keuring. Ondanks het slechte weer vond de keuring in de open lucht plaats De motorvoer tuigen werden grondig nagekeken en gecontroleerd, waarna de eventuele gebreken aan de eigenaar werden me degedeeld. CIIR. LAND ARBEIDERSBOND In de fröbelschool aan de Ds. Jan Scharpstraat werd door de Ned. Chr. Landarbeidersbond. afd. Axel. de jaar vergadering gehouden. Bij deze gele genheid werd de onbrandbare cultuur smalfilm „de Bloembollen" vertêond. Zuiddorpe JONGENSPATRONAAT IN ACTIE Voor het eerst zal Zondag a.s. het longenspatronaat met ziin leiders actie voeren naar buiten, namelijk voor Ka- toüek Thuisfront. Men zal aan de kerk vol ijver de Zuiddorpenaren gelegenheid geven deel te nemen aan de „Operatie Draad nagel" en zich misschien op deze ge denkwaardige dag van de 15.000 gul den verzekeren of van een andere mooie prijs. (Vervolg Z. Vlaanderen op pagina 11). ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: De medailles van een oude vrouw. AARDENBURG. De Rode Leeuw: Car navalsfeest KVCO. AXEL. Centrum 6.30 en 9 uur: Sands of the Iwo Jima; o BERGEN OP ZOOM. Sousterrain V. en D.: expositie miniatuurkermis. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 7.30 uur: De zoon van het bleekgezicht en Mister Muziek. GOES. Grand: Het mysterie van het leven. 's-HEERENHOEK. Jeugdhoeve: Vas tenavondviering. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: The snows of the Kilimanjaro. LAMSWAARDE. Patronaatsgebouw jaarvergadering KAB. MIDDELBURG. Schouwburg: Jungle goud. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: Invasie. Zaal Verstraeten: Propaganda-feest- avond ARKA. PHILIPPINE. 19.30 uur: R.K. Verken ners met: Trouwen of betalen. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Jungle Hanhunt. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: The snows of the Kilimanjaro. Concertge bouw, 8 uur: Avontuur in de Zuidzee. VLISSINGEN. Luxor: Berlijn, de stad van avontuur. Alhambra: Het mys terie van het leven. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 3 en 8 uur: De medailles van een oude vrouw. AXEL. Centrum, 4.15 uur: Sands of the Iwo Jima; 8 uur: Verboden verhaal. BIERVLIET. BJB en RKJB met: Zondvloed. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 2.30 uur: De zoon van het bleekgezicht en Mister Muziek; 6 uur: Gemaskerd bal. GENT. Kon. Ned. Schouwburg, 3 en 7.30 uur: Opsporingsbrigade 21. GOES. Grand: Het mysterie van het leven. GRAAUW. Uitvoering Fanfare en St. Genesius. HEIKANT. René van Goethem: Prijs kamp op het biljart. P. C. Gijsel Nachtegaal, 3 uur: Prijspiering. HULST. Bioscoopgebouw, 2.30 uur:: Bente van de Zonnehoeve; 5.15 en 8 uur The snows of the Kilimanjaro. Osc. Neefs, 3 uur: Schieting. ST. JANSTEEN. Q. Calle, 6 uur: Prijs- kaarting; P. Cock, 1 uur: Kampen. Patronaatsgebouw: R. K. Toneelvereni ging met: De comedie van het varken. KLOOSTERZANDE. Zaal Serarens: Harrrfonie St. Caecilia met: Een huis vol herrie. LAMSWAARDE. A. v. Driessche 3 uur; Schieting. LEWEDORP. R.K. Toneelver. Kwaden- damme met: Pinky, in zaal v. d. Dries. MIDDELBURG. Schouwburg: Jungle goud. OOSTBURG. Ledel, 2 uur: Vuurge vecht in het rotsgebergte; 4.30 en 8 uur: Invasie. PHILIPPINE. R-K. Verkenners met: Trouwen of betalen. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 2.30 uur: Jungle Hanhunt; 5 en 8 uur: De zoon van Ali Baba. SLUISKIL. Café Faas, 3 uur: Schieting op de liggende wip. TERNEUZEN. Luxor, 2 uur: Avontuur in de Zuidzee; 4.30 en 8 uur: The snows of the Kilimanjaro. Concertgebouw 8 uur: Avontuur in de Zuidzee. VLISSINGEN. Luxor: Berlijn, stad van avontuur. Alhambra: Het mys terie van het leven. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: De medailles van een oude vrouw. 8 uur: Verboden AXEL. Centrum verhaal. DE KLINGE. Kinema van Dijck. 7.30 uur: De zoon van het bleekgezicht en Mister Muziek. HULST. Bioscoopgebouw. 8 uur: The snows of the Kilimanjaro. ST. JANSTEEN. Patronaatsgebouw: R.K. Toneelver. met: De comedie van het varken. KLOOSTERZANDE. Zaal Serarens: Harmonie St. Caecilia met: Een. huis vol herrie. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: Invasie. SAS VAN GENT. Olympia-theater. 8 uur: De zoon van Ali Baba. Café Oude Brug: Schieting. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: The snows of the Kilimanjaro. IJT.NDIJKE. - Zaal De Vier Emmers, 7.30 uur: Uitvoering muziekgezelschap Geduld overwint.

de Stem | 1954 | | pagina 2