Laurens9 nieuwe creatie Walcheren Zuid-Beüeland Z-.VLAA N DEREN I VERBLIJDEND GETUIGENIS van JONGE PLATTELANDERS OP CULTURELE DAG Castella voor de gezinswas werkt nu nog beter LAURENS 2 HET ZEEUWSE LANDJUWEEL ■sSSESiffll De MILDE Amerikaan In cellophaan ÏBLQL ct Het goede veredelen en het slechte bestrijden Wedstrijd in zang, declamatie en spreken Culturele Raad onmisbaar De heer C. van Hoek 25 jaar bij P.Z.E.M, Nieuwe samenstelling alom verkrijgbaar OOSTBURGS RAAD VERGADERDE VLISSINGEN GOES ERRES RADIO ff) TERNEUZEN AGENDA HEDEN MORGEN 2 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 26 FEBRUARI 1954 Er wordt gespeeld in drie klassen WAN de 17 verenigingen die deelne- men aan het Zeeuwse Landjuweel spelen er zes in de eerste klas. n.l. „Onderling Kunstgenot", Goes; „Sempre Avanti"; „Sluiskil": het rei zend Zeeuwse Volkstoneel te Hulst,' de toneelvereniging „St. Joseph ghesel- len"; „Middelburgs dilettantentoneel" en de lekenspelgroep „Walcheren". In de tweede klas spelen Nut en Genoegen te Schoondi.ike; Vrienden kring, Vlissingen; St. Paulus, Middel burg; toneelgroep Stoppeldijk; Vlis- sings schouwspel en Excelsior, sas van Gent. In de derde klas spelen: Tot nut en genoegen. Kwadendamme; Kath. kring, Terneuzen en Concordia Waterland kerkje. De vereniging De Verbroede ring te Hulst en toneelclub Groede, zijn nog niet geklassificeerd. Zes van de toneelclubs hebben reeds gespeeld en deze week doen dit nog Tot Nut en Genoegen uit Kwadendam me. met een opvoering van „Pinky" te Lewedorp en de toneelgroep Stoppel dijk met „De witte non". De meeste voorstellingen worden na Pasen gêgeven. Opvallend is. dat O.K. te Goes en de Middelburgse dilettanten met hetzelf de blijspel komen, n.l. met „Het witte schaap in de familie", waar wijlen Cor Ruys successen mee vierde. Het Reizend Zeeuwse Volkstoneel brengt in de tweede week na Pasen het opmer kelijke stuk „De vreemde bezoeker" van Alberto Casella en de lekenspel- groep Walcheren „Het heilig hout" van Nijhoff. ^Advertentie) Insiders wisten reeds lang, dat bij Laurens een nieuwe Amerikaanse sigaret op stapel stond. En herhaaldelijk werd ons gevraagd: waar blijft ze nu? Laurens gaat echter niet over één nacht ijs. Als een sigaret het praedicaat Laurens draagt, dan moet ze dit waardig zijn. Een goede sigaret moet de tijd hebben. Carlton hééft de tijd gehad. Maar hier is dan ook een sigaret in de 75 ets prijsklasse met alle eigenschappen van de goede Amerikaan. Hier is de Amerikaanse sigaret die U door haar milde aroma en zuivere smaak blijvend zal bevredigen. Vraag dus morgen Laurens' Carlton en geef Uw oordeel MILD zal het luiden. Waaraan een GOEDE AMERIKAAN moet voldoen De tabak Een goed begin is het halve werk. Laat het gerust aan de Laurens Inkooporganisa tie te Clarksvllle U.S.A. over, voor U beslag te leggen op de rijke, milde, zuivere soorten. Het milde aroma Daarvoor zorgen in de eerste plaats de specialisten, die de juiste menging van de talrij ke - in diverse graderingen onderverdeelde - soorten, met uiterste precisie vaststellen. Het mengproces geschiedt in enorme roterende trommels, waar het tabakmengsel onder voortdurende toevoeging van stoom een harmonisch geheel wordt. De zuivere smaak To-and-fro banden voeren daarna de tabak ononderbro ken naar de boxen van 100 kg voor een „rustkuur" van 2x 24 uur. Zo komen tot volle ontplooiing alle eigenschap pen van de tabak, die in de zuiveresmaak haarhekronine vinden. De fabricage Met de creatie van Carlton wachtte Laurens tot de nieu we fabriek (een der modern ste ter wereld) vorig jaar volledig in gebruik werd ge steld. Nu waren de ideale condities geschapen voor het uitbrengen van de ideale Amerikaanse sigaret die CARLTON heet. (Van onze speciale verslaggever). QEVAREN BEDREIGEN HET PLATTELAND. Gevaren, die ontstaan door een te abrupte verbreking van het isolement, waarin het platteland eeuw na eeuw heeft verkeerd. Sinds de 12e eeuw hebben de grote cultuurstromen, die de stadsbevolking in beweging brachten, het platteland nagenoeg onbe roerd gelaten. Nu echter, in de twintigste eeuw, dreigt de cultuur van deze eeuw, die nu eenmaal over machtige verbreidingsmiddelen beschikt, zich op de plattelandsbevolking te werpen, met alle gevolgen van dien, vooral voor de jeugd. De jeugd, die in zich misschien nog draagt de resten van de oude boerendeugden, maar ook overschotten van de ten onrechte als „deugden" afgeschilderde „Bagyntjes-mentaliteit" van vroeger dagen, waartegenover nog staat een vrijwel mateloze hartstocht waarmee men zich op bruiloften, kermissen en andere festviteiten werpt. In vele boerenwoningen geldt nog „het geheim van de opkamer", waardoor het liefdeleven in zijn gezonde uitin gen voor de jeugd verborgen wordt gehouden. Dit geeft de plattelandsjeugd dat linkse en tegelijkertijd schijnbaar bandeloze, dat dikwijls voert tot ver doezeling van het geestelijke contact tussen jongen en meisje, man en vrouw, en het op de voorgrond stellen van het lichamelijke contact. en Boerinnenbond uit Brabant. Zee land en Gelderland, waren hierheen gekomen om in een grote wedstrijd te laten blijken in welke mate zij met de cultuur in een drietal vormen, in contact zijn getreden, dank zij hun eigen organisatie. In hun zang, de clamaties en' spreekbeurten legden zij als het ware getuigenis af van hun wens, opgenomen te worden in het grote .maatschappelijke geheel. Het was niet alleen een schoon getuigenis, maar ook een waardig. Dit waren niet de „boeren" en „boerinnen", zoals de man uit de stad ze beschouwt. Het waren frisse, jonge mensen met een helder verstand en in de allereerste plaats een sterk gevoelsleven. Wat denkt ge, dat het betekent, als zo'n jonge boer, even weg van de fVAARIN vindt men zijn uitingsmo gelijkheden en dat is begrijpelijk. De boer beschikt gemeenlijk niet over een ruime fantasie. Dat brengt zijn le venswijze mee. Hij is niet door het leven voorbereid op de cultuur in zijn algemeenheid, in zijn vele, heden daagse verschijningsvormen. Dat brengt hem in groot gevaar. Velen denken dit gevaar te kunnen keren door de boeren aan de ontwikkelings gang die ons gehele volk doormaakt, te onttrekken, doch wat zij nastreven is slechts een nieuw isolement, dat funest is. Het enig middel om het gevaar te keren, is, het goede in de boer op te wekken en te veredelen en het slechte positief te bestrijden. In dit licht moet men ook het streven zien van de NCB, om in het algemeen de plattelander in contact te brengen met de cultuur. Dit kan gebeuren door ruimere aandacht voor culturele vorming op de landbouw- en land- bouwhuishoudscholen, door het instel len van culturele clubs, etc. etc., zo als dit thans reeds in zekere (maar nog te geringe mate) gebeurt. Noodzakelijk is daartoe allereerst de instelling van een culturele raad voor het platteland. De NCB, die de boeren reeds zo menigmaal de juiste richting heeft gewezen, wil ook in deze voorgaan. Spoedig zal er overleg plaats vinden tussen de NCB en an dere standsorganisaties over de in stelling van een dergelijke Raad. GEZELLE TTET voorgaande is fragmentarisch de inhoud van een beschouwing, die de heer E. van Eijndhoven, cul tureel adviseur van de NCB, gisteren hield voor enkele honderden jonge boeren en boerinnen. Deze waren in Tilburg bijeen op hun inmiddels tra ditie geworden Culturele dag. Deze plattelandsjongeren, leden van NKJB Hartelijke huldiging TN de koffiekamer van het PZEM- gebouw te Middelburg werd Don derdagmorgen de heer C. van Hoek, tekenaar lc klas bij de PZEM op har telijke wijze gehuldigd, in verband met zijn zilveren dienstjubilcum. De jubilaris, die vergezeld werd door zijn echtgenote en de voorzitter van de personeelsvereniging van dit bedrijf, werd allereerst toegesproken door de directeur der PZEM, ir T. Michielsen, die hem in hartelijke be woordingen dankte voor de aan de vennootschap bewezen diensten en voor alles wat hij in zijn kwaliteit van voorzitter der personeelsvereni ging voor het in stand houden en be vorderen van de goede geest onder het personeel heeft gedaan. De gebruikelijke enveloppe bleef ook niet achterwege. Vervolgens sprak de hoofdingenieur, ir R. Froyen, die de levensloop van de heer van Hoek bij het bedrijf schetste, hem dankte voor wat hij in de loop van 25 jaar heeft tot stand gebracht en hem nog vele jaren toewenste. De technisch ambtenaar, de heer A. Strubbe, sprak namens het personeel hartelijke woor den in humoristische zin en bood een fraaie schemerlamp aan. Namens de personeelsvereniging sprak de heer J. Huser zijn gelukwensen uit. Namens deze vereniging bood hij een zeer fraai aandenken aan. De heer B. de Jonge sprak namens het bestuur der personeelsvereniging zulks onder aan bieding van een blijvend aandenken. Nadat de heer H. Voorhans uit Ter- neuzen en de heer P. Verhage uit Souburg, resp. namens het Zeeuwsch- Vlaamse en Vlissingse deel der per soneelsvereniging hadden gesproken, dankte de heer van Hoek op de hem eigen vlotte, geestige wijze voor de hartelijke woorden en aangeboden ge schenken. Aan mevrouw Hoek wer den door diverse sprekers bloemen aangeboden. eenzaamheid van zijn akker, ten over staan van tientallen gelijken, een teer gedicht van Gezelle voordraagt. Of onverholen zijn bewondering uit voor pater v. d. Elzen, de stichter van de NCB? Ons gaf het een blik in de ziel van deze mensen. DE PRIJSWINNAARS F)E wedstrijd was voor hen belang rijk, dat is zeker. Maar zij was geen doel van degenen, die deze culturele dag organiseerden. Zij was slechts middel, zoals alle activiteiten, die de kringen en afdeling van RKJB en Boerinnenbond ontplooien, midde len zijn, om de jongeren van het plat teland voor te bereiden op wat on verbiddelijk komen zal. Noemen wij niettemin enkelen der genen, die van de Culturele Dag een blijvend aandenken, in de vorm van een prijs, meenamen. In de zangwed strijd kreeg de afd. Milheze de le prijs. Herpen ging met de tweede prijs naar huis en Heeswijk behaalde de derde. Spreken in het openbaar (een individuele wedstrijd uiteraard): 1 C. v. d. Laar uit dorp Zeeland, 2 Chr. van Oers uit Wouw, 3 Q. Kamp uit Raamsdonksveer. Declamatie jonge boerinnen: 1 L. Lambregts uit Princenhage, 2 José v. d, Aeker uit Sint Jansteen en 3 Diny Scheepers uit Milheeze. Declamatie jonge boeren (met lof der jury): 1 Q. Kamp uit Raamsdonksveer, 2 C. van Duynhoven uit Wanroy en 3 Jacq. v. d. Ven uit Moergestel. (Advertentie) Zoals bekend, bevat het blauwe pak Castella, waarmee heldere huismoe ders haar gezinswas doen, een zeker percentage Actief Wit. Dit Actief Wit geeft de Castellawas zijn op vallende blankheid. De Castella-fabrieken zijn er thans in geslaagd, om dit beslissende be standdeel opnieuw in werkings effect te verhogen. Wie thans de was met Castella doet, constateert weer duidelijk een vooruitgang, waarbij het schier onmogelijke werd bereikt. Ondanks de nög in tensiever werking van Castella Ge zinswas kunt U al Uw textiel in volle gerustheid aan het vette, welige Castella-sop toevertrouwen. Vraag nu meer dan ooit naar Castella Gezinswas (42 cent per pak, dubbel pak 81 cent). U ont vangt dan automatisch de nieuwe, nög betere samenstelling Er komt een woonwagen kam p De voorzitter dankte in deze eerste zitting van het jaar allen voor die wensen, die hij bij de jaarwisseling mocht ontvangen. Hij sprak zijn dank uit voor dc spontane hulp die door de gemeentenaren werd geboden bij de waterkering, dankte het gemeente- personeel. dat dag en nacht in do weer is geweest en zorg heeft gedragen voor de ontvangst van de evacué's en de damescomité's, die in de watersnood- dagen zoveel werk hebben verzet. Hierna gaf de voorzitter een be schouwing over de groei van de be volking, die te danken is aan een ge boorteoverschot. Een gevolg daarvan ia een blijvende vnaag naar woon ruimte. Getracht zal worden om de bouwplichten zo vlug mogelijk a-f te handelen, ook al blijven de financie ringen wel eens wat achter. De voorzitter riep nag enkele be langrijke gebeurtenissen in de herin nering, zoals de opening van het Rijks kantoorgebouw en de in gebruikname van het Lyceum, 't vernieuwen van de Bredestraat, en de Nieuwstraat, waardoor 't niet nodig zal zijn, 't ver keer langs Oostburg om te leggen. Ook in 1954 staan weer enkele be langrijke dingen te gebeuren o.a. de bouw van het nieuwe raadhuis en het Cultureel Centrum. Er werd aandacht geschonken aan het feit, dat de concerten, uitvoerin gen en voorstellingen, alle in eenzelf de tiid vallen, misschien zou hier door onderling overleg enige spreiding in te krijgen zijn. Uit het Politie-rapport bleek, dat er in 1953 232 processen-verbaal zijn op gemaakt tegen 354 in 1952. Aan het gemeentehuis van Hulst zal een adhesie-betuiging worden gezon den. daar financiële hulp voor Oost burg niet verantwoord is. zal dit slechts morele steun inhouden. Het verzoek van het bestuur van de vereniging „Rozenoord" om subsidie werd. met 9 tegen 2 stemmen, voor kennisgeving aangenomen. Aan het verzoek van de R.K. Lage re School en de Chr. Nat. School om een voorschot op de gemeentelijke ver goeding van respectievelijk f 5.430.— en f 3780.— werd voldaan. Aan de 1ste Hogendijk zal een woon wagenkamp worden ingericht. Na uitvoerige discussie werd beslo ten met 7 tegen 4 stemmen, een vak bekwaam plantsoen-arbeider aan te stellen voor één jaar. Op de vraag van W. d. Coene ant woordde de voorzitter dat omtrent de huurverhoging nog niets belkend is Ook wat de winkelsluiting aangaat is nog geen beslissing ontvangen. Audiëntie 7. H. Exc. de Bisschop van Breda zal geen audiëntie verlenen op 28 Februari en 3 Maart. FILMPROGRAMMA LJIERONDEIR laten wij de Katholieke keuringseisen volgen van enkele films, die in Zeeuwsche bioscopen worden vertoond. Leder Theater Oostburg, Invasie, 14 jaar. Luxor Theater Terneuzen, The snows of Kilimanjaro: 18 jaar. Concertgebouw Terneuzen, Avontuur in de Zuidzee: 18 jaar. Het Centrum Axel, Verboden Verhaal: 18 jaar met voorbehoud. Bioscoopgebouw Hulst, The snows of Kilimanjaro: 18 Jaar; Bente van de Zonnehoeve: Alle leeftijden. Olympia Theater Sas van Gent, De zoon van Ali Baba: 18 jaar met voor behoud, Met geheime instructie: 14 jaar. Grand Goes, Het mysterie van het leven: 14 jaar. Alhambra, Vlissingen, Het mysterie van het leven: 4 jaar. Luxor Vlissingen, Berlijn, stad van avontuur: 18 jaar. Electro Middelbuj'g, De verboden vrucht: ontoelaatbaar. Schouwburg Middelburg, Jungle goud 14 Jaar. Kolenbak in liet Zijpe gezonken TENGEVOLGE van het ruwe weer is in het Zijpe de kolenbak „Baan- hoek", waarop een kraan Is gemon teerd. gekapseisd en gezonken. Dit ge beurde ter hoogte van de tramhaven van Anna Jacobapolder. Aan boord van de „Baanhoek" bevonden zich twee personen. Een hunner is gered door de sleepboot, de andere door het ln de buurt zijnde m.s. Jan Pieterszoon Coen. EXTRA KOLENTOESLAG B. en W. berichten de raad dat, in verband met de hevige koude in de afgelopen weken, bij Maatschappelijk Hulpbetoon klachten binnenkomen van hen die een kolentoeslag kregen, dat de brandstof opraakte vóór het einde van de termijn, waarvoor deze kolentoeslag gold. In aansluiting op de maatregelen, welke terzake door het Rijk ten aan zien van de werklozen zijn genomen, stellen B. en W. de raad voor naar ra to van een termijn van twee weken op basis van de bestaande regeling een extra kolentoeslag te verstrekken. De totale kosten, welke aan deze maatregel zijn verbonden kunnen wor den geraamd op f 3160,met welk bedrag de raming op de begrotings post wegens subsidie aan meergenoem de instelling dient te worden verhoogd. ZILVEREN JUBILE Mej. W. de Vries, die 25 jaar hoofd der huishouding in het Gasthuis is, heeft men met dit zilveren jubilé ste vig gefêteerd. Na een druk bezochte receptie in hotel Centraal, werd in zaal Krijger haar ter eer een feest avond gegeven. Er werden schetsjes opgevoerd, ontleend aan het leven, van de jubilaresse en onder leiding van mevr. Scherphuis voerde men een ge- costumeerd zangspel op van Joh. Wa genaar. 's-Heerenhoek FEESTVERGADERING K.A.B. De afdeling van de KAB kwam zo als gewoonlijk weer goed voor de dag met de georganiseerde feestvergade- ring. De Jeugdhoeve was dan ook ge heel gevuld met leden en dames, toen voorzitter Raas het openingswoord sprak, en direct daarna de districts bestuurder v. d. Kimst het woord gaf. Het moet vooral ook voor de aanwe zige dames prettig zijn geweest eens glashelder iets te horen vertellen over de loon- en prijspolitiek, omdat zij het toch tenslotte zijn, die over de huishoudelijke financiën het beheer hebben, hetwelk nog steeds geen be nijdenswaardig baantje schijnt te zijn. Pater Superior van de Maristen te Hulst hield hierna een zeer prettige causerie over de volwaardigheid van de arbeiders -geestelijk en maatschap pelijk. De KAB-toneelclub kwam zoals ge woonlijk op dergelijke avonden, met een toneelstuk op de planken, dit maal een klucht getiteld „De tante van Charlie" van Rosita Peeters. De greep is goed geweest. Er werd zeer verdienstelijk gespeeld al ging het ietwat met tussenpozen vanwege de onbedaarlijke lachsalvo's in de zaal. De voorzitter dankte aan het einde van de avond alle medewerkenden en bood aan een scheidende toneelspeel ster die in het huwelijk is getreden, een prachtige naaidoos aan. Met een genoeglijk dansje werd de geslaagde vergadering besloten. Heinkenszand ALGEMENE VERGADERING LTJCTÓR In het clublokaal van de heer A. Vermeulen hield de voetbalvereniging LUCTOR een druk bezochte leden vergadering. Na opening door de voor zitter de heer A. van Leeuwen, hield burgemeester Derckx een lezing over zijn belevenissen op de Olympische Spelen te Helsinki. Deze boeiende cau serie werd door alle aanwezigen met grote aandacht gevolgd. Onder leiding van scheidsrechter J. Vermeulen volg de een hersengymnastiek op voetbal- gebied. Een prijswedstrijd ln biljar ten, werd hierna gewonnen door de heer M. Vermeulen en een prijswed strijd ln kaarten door de heer H. Traas, Ovezande BIJEENKOMST J.G. De Jongeren Gemeenschap hield in café Verbeek een drukbezochte bijeen komst, die ook bijgewoond werd door burgemeester Andnessen. Het interes santste deel van de avond was een causerie van de heer Bilderbeek, over de dans, welke hij, na wezen en bete kenis te hebben toegelicht, ook be keek van katholiek standpunt. Dat na de theorie ook de practijk volgde laat zich denken. Kwadendamme ONGELUK MET CIRKELZAAG Tijdens het houtzagen met de cirkel zaag op een trekker bij P. v. 'h West einde, had gisterenmorgen A.B. het ongeluk dat de zaag zijn hand raakte en een ernstige verwonding daarvan het gevolg was. Het slachtoffer moest naar St. Joanna te Goes worden ver voerd. Baarland RAADSVACATURE VERVULD De heer D. Driedijk heeft zijn be noeming tot lid van de raad in de va cature L. van 't Westende (KVP) aan genomen. Kruiningen WINKELIERSVERENIGING VERGA DERDE De winkeliervereniging „Kruinin gen" vergaderde in hotel „De Schelp" In zijn openingswoord wees de voor zitter. de heer J. A. Quaak op de vele problemen in verband met de schade regeling voor de door de watersnood getroffen middenstand. Hierna sprak de heer A. S. de Jonge, secr. van de Kamer van Koophandel te Middelburg. Hij wees op de moge lijkheid tot aanvraag van een uitke ring voor middenstanders en zelfstan digen. Deze uitkering dient ter dek king van het exploitatietekort over het jaar 1953. De aanvraag moet wor den gedaan via de Kamer van Koop handel aan het Ministerie van Maat schappelijk werk, op een formulier door genoemde Kamer te verstrekken Mr J. van den Berge, belasting consulent te Kruiningen, sprak over „De rampschadewet" en betoogde, dat de middenstand over het algemeen, ondanks de schadevergoedingen een gevoelig verlies zal lijden. In een heldere uiteenzetting gaf de heer van den Berge vele practische wenken. O.a. zette hij uiteen hoe de schade aan de bedrijfsvoorraad moet worden opgegeven, alsmede hoe de vergoedingen voor het herstel van de inventaris zijn geregeld. De vergadering was zeer druk be zocht. De voorzitter zeide tenslotte po gingen in het werk te willen stellen om te komen tot oprichting van een ver eniging voor handelsbelangen. (Advertentie) ruimtelijke weergave Dit prachtig* radio-toestel uit da RUIMTELIJKE WEERGAVE-ierla werd speciaal ontworpen voor hel moderne» smaakvolle interieur. R. S. STOKVIS ZONEN N.\fe] GEZELLIGE AVOND Als blijk van waardering voor het geen zij hebben gepresteerd op de feestavonden van 2, 3 en 4 Februari, bood het bestuur van de „Harmonie Terneuzen" haar leden en het Terneu- zense dilettantentoneel een gezellige avond aan.. De samenkomst had plaats in de bovenzaal van café „La Belle Vue" Al heel spoedig zat de goede stemming er in, dank zij de gezellige gezelschapsliedjes en de prestaties van de dansband bestaande uit leden van de „Harmonie Terneuzen", die de dans- lustigen al eens een dansje deden ma ken. Enkele zeer verdienstelijke soli werden bovendien nog ten gehore ge bracht, terwijl toen later het „echte" dansorkest kwam, dit er voor zorgde dat de dansvloer steeds druk bezet was, In de kleine uurtjes is het vrolijke gezelschap in een heel goede stemming naar huis gegaan. FEESTAVOND TERNEUZENSE LYCEUM CLUB In het Concertgebouw gaf de Ter- neuzense Lyceumclub haar jaarlijkse uitvoering. De voorzitter der T.L.C., Wim Elzinga heette de aanwezigen en speciaal burgemeester en mevr. Tei legen, het college van curatoren, de commissie van toezicht, rector, con rector en hoofden van andere onder wijsinstellingen van harte welkom. Daarna had de uitvoering van het programma plaats. In tegenstelling met andere jaren bestond dit uit een bont allerlei. De artisten in de dop kweten zich heel verdienstelijk van hun taak en verschillende nummers deden het zelfs bijzonder goed. Als dank kregen zij dan ook een hartelijk en welverdiend applaus. Na afloop werd in hotel Rotterdam, nog een bal gegeven. Sluiskil PROPAGANDA-AVOND RODE KRUIS Met medewerking van de transport colonne Terneuzen heeft de plaatse lijke afdeling van het Rode Kruis een geslaagde propaganda-avond verzorgd. Dokter Wechgelaar hield een pro pagandistisch praatje. In het kort schetste spreker het ontstaan en het doel van het Rode Kruis. De uitrusting enz. kost vooral in de na-oorlogse jaren grote financiële of fers. Ook het enkele jaren terug inge stelde Welfare-werk vraagt grote som men. Toch is dit werk allernoodzake lijkst om bij onze langdurige zieken door huisvlijt en handenarbeiden de vaak zo lege tijd te kunnen vullen. Niet alleen is financiële steun nodig maar ook heeft men jongeren nodig, die de rijen van de Rode Kruis co lonnes kunnen aanvullen. Het zou dan ook prettig en ten zeerste toe te juichen zijn dat ook in onze plaats over een dergelijke colonne kon wor den beschikt. Na dit ernstige gedeelte ging het doek open voor een komisch blijspel getiteld „Gebroeders Pomper nikkel, in Zuidvruchten". De leden van de transportcolonne Terneuzen hebben op een voor hen zeer verdienstelijke wijze het stuk we ten te brengen. Dank zij de plaatselijke neringdoen den die zich ook voor dit werk van hun beste zijde lieten zien, kan tijdens de pauze een mooie verloting worden gehouden waarhij een 40-tal gratis prijzen werden verloot. Philippine VERSCHIL VAN MENING El' wordt door de plattelanders, hier zowel als in Brabant, wel eens be weerd dat het niet goed is dat 2 ha nen in 't zelfde nest zitten. Wij zouden dit gezegde moeten geloven. Onze pa rochie heeft op 't ogenblik 2 torenha nen, die eerlijk gezegd de parochianen in de war brengen. Nu weet niemand meer vanwaar de wind komt. Als de nieuwe haan de wind in 't Zuiden gaat zoeken geeft de oude de voorkeur aan 't Westen, Gaat de nieuwe ook in 't Westen zoeken dan denkt de oude aan vorst want hij kijkt dan naar 't Noor den. Het gemeentelijke vlaggetje dat het toch altijd meende goed te doen, is met het gedraai van die twee he lemaal op sukkel, dat vlaggetje zoekt het nu in alle richtingen. 't Is voor ons nu maar 't beste om 's-morgens even de Bilt op te bellen. ANDRé DE THAYE-GROEP BESTAAT 10 JAAR Dit jaar zal het tien jaar geleden zijn, dat in onze parochie begonnen werd met een verkennersgroep. Dit wil de Staf van de .'/ndré de Thaye- groep niet zonder meer laten voorbij gaan. Zij hebben daarom gedacht dit gehele verkennersjaar in het teken van het tweede lustrum te zetten. Ver scheidene grootse activiteiten staan op stapel. Wanneer we even het logboek na slaan zien we, dat het vooral pater Bonifatius en hopman Barbé geweest zijn, die de stoot hebben gegeven tot oprichting. Als „onderdak" werd hun de sacristie van de verwoeste kerk aangewezen. Hoeveel werkuren er aan besteed zijn is niet te schatten, maai de jongens bouwden zo lang tot er een behoorlijk hoofdkwartier ontstond voor verkenners en welpen. Velen hebben in de loop van de Ja ren hun vrije Zaterdagmiddag besteed aan de leiding van de groep. Onver getelijk zal ook het werk blijven van de tweede aalmoezenier pater Norber- tus. Thans zien we P. Theodulus als aalmoezenier in de staf. Toch is het werk voor de leiding niet altiid even prettig geweest en vertoont het log boek enkele donkere bladzijden. Zij zijn echter altijd solidair blijven sa menwerken, wetende dat zij het goede nastreefden. Zo is er in de loop van de Jaren een groei en vooruitgang ge weest in ledenaantal en verkenners geest. Helaas is er achteruitgang wat betreft het onderdak en zijn zij mo menteel aangewezen op een oude toch tige loods. De staf doét alle mogelijke moeite hierin verbetering te brengen, omdat een goed tehuis voor vrucht baar werk onontbeerlijk is. Dezer dagen zal de staf van de verkennerij voor het voetlicht treden met een 'jubileumuitvoering. Sas van Gent Bioscoopcommissie. Door Burge meester en Wethouders is tot lid der plaatselijke bioscoopcommissie be noemd de heer J. de Braai alhier. Overgeplaatst. De employé bij de PTT, Ch. van Cadsand, thans werk zaam ten PTT-kantore Terneuzen, is met ingang van 8 Maart a.s. overge plaatst naar het PTT-kantoor alhier. W estdorpe DIPLOMA-UITREIKING RESERVE-RIJKSPOLITIE In aanwezigheid van het College van B. en W. der gemeente Westdor- pe en Sas van Gent, Kapitein Stoor vogel van de Rijkspolitie, kapitein van Banningen van de Reserve-Lucht wachtgroep, de Commissie Wettig Ge zag afd. Westdorpe, alsmede de vol tallige groep van de Reserve-Lucht wachtdienst, het Politiekorps van Sas van Gent en Westdorpe, werden in het café van de heer Hemelsoet te West dorpe diploma's uitgereikt aan de ge slaagden van de Reserve-Rijkspolitie der gemeenten Westdorpe en Sas van Gent. De bijeenkomst werd geopend door de heer burgemeester der gemeente Westdorpe, die in zijn openingswoord uitvoerig de taak van de Reservepo- ïitie en de Reserve-Luchtwachtdienst uiteenzette. Daarna werd het woord gevoerd door Kapitein Stoorvogel, die de geschie denis en ontstaan van de Reserve- Rijkspolitie uitvoerig besprak en bo vendien een uiteenzetting gaf van de werkzaamheden en de plichten welke zowel in oorlogs- als in vredestijd van de reservisten worden geeist. Daarna kwam Kapitein van Ban ningen aan het woord, die de diensten van de Luchtwachtgroep ter sprake bracht, doch die speciaal de nadruk legde op een noodzakelijke goede ver standhouding en samenwerking tussen de Reserve-Rijkspolitie en het Korps Luchtwachtdienst. Het deed hem ge noegen te kunnen constateren dat de ze goede verstandhouding in de ge meente aanwezig was. Daarna werd het woord gevoerd door de burgemeester van Sas van Gent, die er behoefte aan gevoelde om zijn dankbaarheid te uiten, voor de goede en vlotte samenwerking op dit gebied tussen de gemeenten Westdor pe en Sas van Gent. Het diploma werd uitgereikt aan de reservisten: D. van Avermaete en C. Haak uit Westdorpe en C. Hemelaer uit Sas van Gent. (Vervolg Z. Vlaanderen op pagina 5). BIERVLIET BJB en RKJB met Zond vloed. BERGEN OP ZOOM Sousterrain V. en D„ expositie miniatuurkermis. GOES Grand: Het mysterie van het leven. LAMS WAARDE Patronaatsgebouw: Het Ave Maria van de arbeidersjeugd. MIDDELBURG Electro: De verboden vrucht. Schouwburg: Jungle-goud. SAS VAN GENT Olympia Theater 8 uur: Jungle Hanhunt. TERNEUZEN Luxor, 8 uur: The snows of Kilimanjaro. VLISSINGEN Luxor: Berlijn, stad van avontuur. Alhambra: Mysterie van het leven. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: De medailles van een oude vrouw. AARDENBURG „De Rode Leeuw": Canavalsfeest K.V.C.O. AXEL Centrum, 6.30 en 9 uur: Sands of the Iwo Jima. BERGEN OP ZOOM Sousterrain V. en D.: expositie miniatuurkermis. DE KLINGE Kinema van Dijk. 7.30 uur: De zoon van het bleekgezicht en Mister Muziek. GOES Grand: Het mysterie van het leven. 'S-HEERENHOEK Jeugdhoeve: Vas tenavondviering. HULST Bioscoopgebouw, 8 uur: The snows of the Kilimanjaro. LAMSWAARDE Patronaatsgbouw: Jaarvergadering KAB. MIDDELBURG Electro: De verboden vrucht. Schouwburg: Jungle-goud. OOSTBURG Ledel, 8 uur: Invasie. Zaal Verstraeten: Propaganda-feest- avond ARKA. PHILIPPINE 19.30 uur: R.K. Verken ners met „Trouwen of betalen". SAS VAN GENT Olympa Theater. 8 uur: Jungle Hanhunt. TERNEUZEN Luxor, 8 uur: The snows of the Kilimanjaro. Concertge bouw. 8 uur: Avontuur in de Zuidzee. VLISSINGEN Luxor: Berlijn, stad van avontuur. Alhambra: Het mysterie van het leven:

de Stem | 1954 | | pagina 2