President Nagnib van zijn functies ontheven GEEN ANGST VOOR HULP AAN PAKISTAN Blijven streven naar Duitse hereniging; Opstand van officieren in Syrië Jeugdige revolutionnaire officier aan de macht in Egypte Hi1' wilde al te grote bevoegdheden Nieuwe industrieën in Steenbergen en Bergen op Zoom Februaristaking herdacht Geen enkele wens.. Loonsverhogingen in België Binnenkort consistorie van Kardinalen? Ruimere handel met Rusland De „Leuvehaven" gelicht PRESIDENT SJISJAKLI AFGETREDEN DAGBLAD VOOR ZEELAND DE PLASTIC auto-carrosse rieën, die de „Paturi" uit Breda in opdracht van onder meer een Amerikaanse indus trie in serie gaat vervaardigen, zullen in Steenbergen worden gebouwd. Nasser minister president Eisenhower stelt premier Nehroe gerust: ENKELE BUIEN DULLES IN APRIL NAAR GENEVE In Amsterdam: Eenstemmige resolutie in Westduitse Bondsdag Socialistische oppositie tegen E. V. G. McCarthy en Stevens WEER EENSGEZIND Hardnekkige geruchten in Rome Churchill in Lagerhuis: Duitsland bouwt teveel kleine woningen Behoorlijk contingent uit Nederland Leider krijgt steun van het leger „Beul van het volk" Verhoor door Landgericht Djakarta Eerste gearresteerde Nederlander stond terecht Voor gevonden kogels 94e JAARGANG No. 20964 Uitgave: N. V. Uitgevers My. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post f 0.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) t 0.45 incasso wordt berekend Losse nummers 13 cent Postrek no 278841 Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 26 FEBRUARI 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage I 0.3U per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (ingezonden Mede delingen 1 0.30 per m/mi. Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: ÜÜES, Westsinge) 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, JOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Plastic-auto's en golf pluten (Van onze redacteur) Een andere plastic-toepassing die van kunststof golfplaten, zal in Bergen op Zoom in productie worden genomen door de „Tavi". De productie van de golfplaten be gint reeds in de loop van de volgen de week. De plastic carrosserieën zullen nog even geduld moeten heb ben, maar vast staat in ieder geval, dat dit nog slechts een kwestie van maanden is. De productie, die waarschijnlijk ook de bouw van een nieuw fabriekscom plex betekent, geschiedt in combina tie met een groot garage-bedrijf in Steenbergen. De verkoop van de carrosserieën zal worden verzorgd door de gebr. Nifterik in Putten. De „Paturi" is verder in onder handeling met de N.V. Lips te Dru- nen. Wanneer het technisch mogelijk is overweegt men in combinatie met deze industrie scheepsschroeven van plastic te gaan vervaardigen. Vermoedelijk in de buurt van Pa rijs zullen binnen niet al te lange tijd ook fabriekshallen verrijzen tot uit voering van Franse, militaire orders. In de toekomst zal met name in de industrieën te Bergen op Zoom en Steenbergen plaats zjjn voor ver schillende tientallen arbeiders, een aantal, dat met de vlucht van de „Pa turi" zal toenemen. QENERAAL NAGUIB, die nog niet zo bijster lang geleden „de sterke man" van Egypte werd genoemd, heeft het in kracht moeten afleggen tegen de jonge revolutionnaire luitenant-kolonel Gamal Abdel Nasser. Naguib heeft ontslag gevraagd uit al zijn regeringsfuncties en hij wordt als minister-president door Nasser opgevolgd. Hoewel tot nu toe alles in rust verlopen is, heeft de minister-president voor heel Egypte de noodtoestand afgekon digd. De „Revolutionnaire Raad", waarvan Nasser het leiderschap op zich heeft genomen, heeft geen nieuwe voorzitter benoemd. Berichten, dat Naguib dit ontslag niet zou hebben overleefd, zijn vanuit Egypte met stelligheid tegengesproken. ALS REDEN voor deze machtsver- plaatsing wordt opgegeven, dat generaal Naguib van de Revolution naire Raad bevoegdheden gevraagd had, die men hem niet kon toestaan. Zo wilde hij het recht hebben om zijn veto uit te spreken over beslui ten van de raad, om ministers te be noemen en te ontslaan en om officie ren en functionarissen te benoemen of te bevorderen. In de officiële mededeling, die na een dramatische vergadering van vijf uur, werd uitgegeven, stond vermeld: Generaal Naguib heeft zijn ontslag ingediend in het volledige bewustzijn dat elk meningsverschil in de raad onder dergelijke omstandigheden be treurenswaardige gevolgen zou kun nen hebben. Naguib kwam na de staatsgreep van 23 Juli 1952 aan de macht. Op 10 Februari 1953 werd de volledige macht voor de duur van drie jaar in handen van generaal Naguib en de dertien hoge officieren van de Raad gelegd. LEEFTIJD VfAGUIB is 53 jaar, zijn opvolger Nasser is pas 36 jaar. Dit verschil in leeftijd is tekenend voor de jong ste gebeurtenissen in Egypte. Toen destijds de staatsgreep tegen Faroek zich voordeed, kwam generaal Naguib die zich als militair een ware faam had verworven, plotseling als de gro te man naar voren. Na een maand werd hij in de Revolutionnaire Raad opgenomen. Hij werd voorzitter, in welke functie hij luit.-kolonel Nas ser opvolgde. Steeds is het een open vraag geweest, wie van dit tweetal nu eigenlijk de touwtjes precies in handen had. Men wilde .vaak, dat Naguib, als oudere en ervarener man, de vlag moest zijn, die de lading dekte. Hij deed dingen, die niet enkel in Egypte, maar ook daarbuiten zijn gezag bevestigden. De rumoerige da gen van de staatsgreep gingen onder zijn bewind over in de dagen, waarin constructief werk werd verricht. Doch MEVROUW ISIE SMUTS, de wedu we van wijlen veldmaarschalk Smuts is Donderdag overleden. ..TODAY", ochtendblad uit Willem stad, heeft enige punten uit het over leg van de „Kleine Commissie" gepu bliceerd. Vanwege de vertrouwelijk heid van deze stukken wordt de pu blicatie in de regeringsraad ernstig genoemd. HET OFFICIËLE CIJFER betreffen de de slachtoffers van de overstro mingen in Nieuw Zuid-Wales is ge stegen tot 23. Het Ned. Rode Kruis heeft gevraagd of er mogelijk gehol pen kan worden met textiel of andere goederen. DE UNIVERSITEIT van Sevilla gaat haar intrek nemen in een omge bouwde tabaksfabriek, het derde ge bouw in grootte van Spanje. Alleen het klooster van El Escorial en het Kon. Paleis te Madrid zijn groter. Het is thans de grootste universiteit van Europa. IN GEORGIE, de Sovjet-Republiek waar Beria werd geboren ,is volgens de jongste berichten een zuivering ge houden, waar duizenden partij-func tionarissen by betrokken zyn. EEN BRAND, die Woensdagavond 'n loods van sociale zorg t.b.v. Indische gerepatriëerden in de as legde, waar bij een voorraad kleding verloren ging, blijkt door vijf jongetjes te zijn aangestoken. „JUFFROUW JANS", die 43 jaar de scepter heeft gezwaaid in het hospi tium der Vrije Universiteit te Am sterdam, gaat haar werk neerleggen. Huidige en vroegere liospitanten gaan haar een huldeblijk aanbieden. De gaande en komende man, nog broederlijk en eensgezind bijeen. Deze foto werd genomen toen Naguib een parade afnam op de eerste verjaar dag van de revolutie. Terwijl generaal Na-guib hier de militaire groet brengt, zit links van hem Gamal Abdel Nasser, vertegenwoordiger van de generaal. MEER DAN 300.000 BELGEN heb ben in 1953 hun radiobelasting niet betaald. Dit is een verlies voor de Belgische schatkist van maar even fr. 40.000.000. En nu wordt de controle dan maar verscherpt. MEER DAN DERTIG schepen zitten vast in het ijs in het Oslofjord. Men vreest dat de toestand slechter zal worden dan ooit tevoren. DE ABNORMALE concurrentie die van Nederland wordt ondervonden, brengt de toekomst van de Belgische kledingindustrie in gevaar, zo wordt van Belgische zijde betoogd. DE NEDERLANDSE Luchtmacht zal tussen 1 en 5 Maart deelnemen aan de luchtmachtoefening „Magna Flux" in Navo-verband. De oefening speelt i zich niet boven ons land af. J De weersverwachting tot heden- J avond luidt: i Wisselende bewolking met en- J kcle verspreide buien. Overwe- t gend krachtige Zuidwestelijke i wind. Dezelfde of iets lagere tem- peraturen. t Vandaag: Zon onder 18.13 uur. t Maan op 3.12 uur. Morgen: Zon J op 7.32 uur. Maan onder 11.17 uur. TN een schrijven aan premier Nehroe A van India heeft president Eisen hower India verzekerd, dat indien enig land, ook Pakistan, Amerikaanse hulp gebruikt voor agressieve doel einden, hij, Eisenhower, onmiddellijk maatregelen zal nemen om die hulp stop te zetten. In dezelfde redevoering, waarin Nehroe in het begin van deze week zijn oproep tot het staken van het vu ren in Indo-China deed, sprak hij zijn onrust uit over de Amerikaanse mi litaire hulp aan Pakistan, die. volgens Nehroe, de rust in Zuid-Oost-Azië zou kunnen verstoren. Hierop heeft Eisenhower nu laten weten, dat het besluit der V.S. om Pakistan te helpen „in genen dele van invloed is op de vriendschap, die wij jy/|EN VERWACHT, dat de Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken, Foster Dulles, de Geneefse conferentie in April zelf zal bijwo nen. Dit deelde de woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken mee. Hij noemde het redelyk te vermoeden, dat ook de andere landen zich door hun minis ters van Buitenlandse Zaken laten vertegenwoordigen. Dulles heeft in een radiorede ont kend, dat de V. S. zich in Berlijn door Rusland hebben laten verschalken. Hij verdedigde het besluit voor de conferentie te Genève en merkte op, dat met nadruk is bepaald, dat toela ting van China tot de conferentie geen erkenning van het communisti sche regiem inhoudt. Hij voegde aan zijn toespraak toe, dat aan het einde van de Berlijnse conferentie 'n grotere mate van een heid tussen de drie Westelijke mo gendheden bestond dan aan het begin. voor India voelen". „Zo nodig," verze kerde de Amerikaanse president, „zal ik onmiddellijk, in overeenstemming met mijn constitutionele bevoegdheid, de nodige maatregelen nemen, zowel binnen als buiten de V.N., om derge lijke agressie tegen te gaan." „Elk verzoek van India om militaire i SuZ?u P5 me* grootste welwil lendheid in overweging nemen," al dus voegde Eisenhower er aan toe. Inmiddels werd in Karatsji, de Pa kistaanse hoofdstad, bekend, dat Amerika de hulp heeft toegezegd. Premier Ali had om deze bijstand verzocht, teneinde de defensieve kracht te vergroten en de economie van het land te verbeteren, zo zei hy DIJ het monument „De Dokwerker" D op het J. D. Meyerplein in het hart van de voormalige Amsterdamse jodenbuurt is gistermorgen met een korte en sobere plechtigheid de Fe- bruari-staking van 1941 herdacht. Op dit plein werden op Zaterdag 22 en Zondag 23 Februari 1941 de Joodse mannen, die bij de eerste raz zia's waren opgehaald, door de Grue- ne Polizei samen gedreven. Op de 25e Februari brak als protest daartegen in de hoofdstad de staking uit. Naast het monument was de stads- vlag halfstok gehesen. Burgemeester d'Ailly en enkele vertegenwoordigers van organisaties legden kransen. De Politie Muziekkapel speelde het Wil helmus. Circa 200 personen woonden de korte plechtigheid bij. Toen het officiële gedeelte was af gelopen legden enkele vrouwen bos jes bloemen aan de voet van het mo nument. JVX-KONING FAROEK heeft door middel van een secre taris laten weten, dat hij hoopt, dat Naguib, nu hij zijn macht verloren heeft, ook niet het le ven erbij inschiet. Datzelfde dachten ook verschillende jour nalisten te Cairo. Zij beleger den het huis van Naguib, maar stootten op een ondoordringba re lijfwacht. De commandant van de lijfwacht verklaarde op dracht te hebben alle bezoekers te weren. Toen hem door een der verslaggevers gevraagd werd of de generaal „uit kan gaan, indien hij dat wenst", maakte hij er zich met een dubbelzinnigheid van af. „Ik ben er van overtuigd, dat hij daartoe heden geen enkele wens gevoelt". thans, en dit wordt ook in de mede deling van de Raad gezegd, ging hij om steeds verder gaande bevoegdhe den vragen. De jeugdige revolution- nairen schrikten terug van de moge lijkheid van een eenhoofdig absoluut gezag over Egypte, omdat dit, zoals zij thans zeggen, „de resultaten van de revolutie teniet gedaan zou heb ben." GEEN WIJZIGING? TN LONDEN, waar deze ontwikkeling uiteraard met grote aandacht is gevolgd, meent men, dat het overgaan van de macht geen wijziging zal bren gen in de binnen- en buitenlandse po litiek van Egypte, ook niet in de hou ding van Egypte en Engeland bij de besprekingen over de Suez-kanaal- zóne. Zowel op binnenlands als op buitenlands gebied ziet Nasser, die uit een eenvoudig boerengezin stamt, zich voor dezelfde problemen ge plaatst als Naguib. Ingaande 1 Maart: TN BELGIE zullen met ingang: van 1 Maart de lonen in bepaalde sec toren worden verhoogd: in de indus trie van zink- en non-ferrometalen met 2.5 pet., in de tabaksindustrie eveneens, alsook in de handschoenen industrie. In de land- en tuinbouw komt er 5 pet op en in de drukke rijen en grafische bedryven 4 pet. De loonsverhogingen zijn een ge volg van de onverwachte stijgingen van het indexcijfer der kleinhandels prijzen. Men wijt dit in de eerste plaats aan de hogere prijzen voor koffie, cacao en spijsolie op de we reldmarkt. Bovendien zijn de vlees- prijzen tegen verwachting nog iets gestegen en zelfs de prijs van de aard appelen is gemiddeld met Bfr. 0.75 per kg. gestegen. O O CTEVENS, de Amerikaanse minister voor het Leger en senator Mc Carthy hebben Woensdag op een ge heime vergadering besloten, dat zij hun geschil over het geval Peress, de tandheelkundige officier, die on danks communistische sympathieën, toch was bevorderd, niet in het open baar zullen uitvechten. De minister had de openbare bij eenkomst, welke door de televisie zou moeten worden uitgezonden, georga niseerd, nadat hij generaal Zwicker en een andere generaal bevel had ge geven niet voor McCarthy's subcom missie te verschijnen, gezien de „be lediging en vernedering" van gene raal Zwicker op een vergadering van de subcommissie. Stevens heeft er Woensdag echter mee ingestemd de „namen van alle personen" te noemen, die bij het ge val dr Irving Peress betrokken zijn. Geruchten die hierna gerezen wa ren, als zou Stevens, wanneer hij niet in het openbaar door Eisenhower ge steund zou worden, willen aftreden, ontkende de minister met stelligheid. JJARDNEKKIGE geruchten in Vaticaanstad willen, dat Z. H. Paus Pius XII binnenkort een consistorie van Kardinalen bijeen zal roepen. Een tweetal redenen wordt daarbij genoemd. Ten eerste zou de H. Vader de Kardinalen, die werken bij het Centrale Bestuur van de Kerk te Rome, van zijn gezondheids toestand op de hoogte willen brengen en hij zou hun grotere bevoegdheid willen verlenen in kerkelijke zaken. Anderzijds wordt gezegd, dat Pius XII nieuwe Kardinalen zou willen creëren en een van hen tot Kar dinaal-Staatssecretaris benoe men. In Vaticaanse kringen wijst men er op, dat vele sleutelposities in het Centrale Kerkbestuur, waaronder die van Staatssecretaris, op het ogenblik vacant zijn, waardoor bijna alle be sluiten van enige betekenis door de Paus zelf genomen moeten worden. Gisteravond werd van gezagheb bende zijde vernomen, dat de Paus de afgelopen drie dagen geen voedsel langs de normale weg tot zich heeft kunnen nemen. Zijn artsen hopen spoedig een foto van de maag te kun nen maken om een zekere diagnose te kunnen stellen. De H. Vader beoordeelt nauwkeu rig alle berichten die over Zijn ge zondheidstoestand worden gepubli ceerd. Hij wenst zich niet als zieke te ge dragen. en als zijn krachten het. even toelaten, wil Hij zijn werkzaamheden zoVeël mogelijk doen. In zijn omge ving wordt verklaard, dat er geen onmiddellijk gevaar bestaat. Men vraagt zich af, hoe lang de huidige toestand nog kan duren. "TIJDENS HET DEBAT over de Ber lijnse conferentie in het Britse Lagerhuis heeft Sir Winston Chur chill een pleidooi gehouden voor een ruimer handelsverkeer tussen Enge land, Rusland en de Oosteuropese staten. Hy noemde het niet inconse quent een krachtige E.V.G. en Navo op te bouwen, met een grote bijdrage van Duitsland, en tegelykertijd te streven naar overeenkomst met de Russen. „Hoe meer handelswaar, des te grotere kans dat wij in steeds gro tere welvaart samenleven". Bepaalde producten uit de oorlogs industrie sloot Churchill natuurlijk uit, maar „wij bestuderen de lijst van verboden goederen en zullen hier met Amerika besprekingn over voeren". Churchill noemde het plan om in Genève een conferentie over Korea te houden belangrijk en hoopvol. „Ze heeft meer kans op succes dan de Berlijnse besprekingen", meende hij. Een samenkomst van de staats- en regeringshoofden met de ministers van Buitenlandse Zaken moet volgens Churchill tot de mogelijkheden blij ven behoren. Het zou echter niet lichtzinnig moeten worden toegepast, want het zou „misschien rampzalig" zijn het zonder succes toe te passen. AAN het einde van zijn debat, dat de Westduitsc Bondsdag gisteren heeft gevoerd over de buitenlandse politiek, is met eenstemmigheid het besluit genomen om verder alles te doen, om een hereniging in vrede en vrijheid van Duitsland mogelijk te maken. In het besluit werd vermeld, dat de Bondsdag dit doel wil blijven nastreven binnen de gemeenschap der vrije wereld en in onverbreekbare so lidariteit met de andere volken van Europa. Deze laatste zinsnede is de enige verwyzing in het besluit naar de voortzetting van de Europese politiek, die de Bondsregering heeft aangekon digd. Waarschuwend woord van Kardinaal Frings D\E AARTSBISSCHOP van Keulen, Kardinaal Frings, heeft namens het Duitse Episcopaat de jonge gezin nen aangespoord tot het bouwen van eigen huizen over te gaan. De kar dinaal wijst op de subsidies, die de Duitse regering voor woningbouw geeft, maar volgens zijn mening ko men deze teveel ten goede aan de woningbouwverenigingen en te wei nig aan jonge gezinnen. Het Duitse Episcopaat vreest het gevaar van een gesocialiseerde woningbouw. Door de bouw van veel te kleine woningen wordt de jonge gezinnen iedere uitbreidingsmogelijkheid be moeilijkt of onmogelijk gemaakt. Kar dinaal Frings besluit zijn oproep met vast te stellen, dat het gezonde ge zinsleven staat of valt met een ge zonde woningbouw. Dezelfde opvat ting was reeds enkele dagen tevoren op een bestuursvergadering van de Katholieke Bond voor het gezin in Duitsland geuit. Het bestuur heeft toen de regering op de mogelijkheid gevezen met de opbouw van wonin gen nu ook aan jonge gezinnen de mogelijkheid te geven tot eigen hui zen en daarmede tot bezitsvorming te komen.. De voorzitter van de par lementaire commissie voor woning bouw en bestuurslid van de Katho lieke gezinsbond, Paul Lücke, heeft een wetsontwerp van deze inhoud bij de Bondsdag ingediend. Een uitdrukkelijke beginselverkla ring ten gunste van de EDG is dus niet uit het parlement naar voren ge komen. Adenauer zou dit zeker wel hebben gewenst, maar de socialisti sche fractie zou daarbij haar stem niet aan het besluit hebben gegeven. Ze heeft ook tijdens dit debat, volgens de verwachtingen, nog eens haar af keer van de EVG te kennen gegeven. OllenhaiTer, de socialistische leider, verklaarde zelfs, dat het verloop van de Berlijnse conferentie de afwijzende houding van zijn partij tegen de EVG nog versterkt had. Ook hebben de socialisten aangekondigd, dat zij zich vandaag zullen verzetten tegen de wij ziging van de grondwet, die een dienstplichtwet mogelijk zal maken. INTERNATIONALE ONTSPANNING Jamboree 1955 in Canada DEN CONTINGENT van tenminste honderd Nederlandse vertegen woordigers zal aanwezig zijn in Nia gara in Ontario, aan de monding van de Niagararivier, wanneer daar op 18 Augustus 1955 de achtste Wereldjam boree wordt geopend. Dit internatio nale feest van de padvindersbeweging zal tot 28 Augustus duren. Voor Nederland heeft deze achtste jamboree in Canada een bijzonder aan- trekkingspunt. In 1955 is het nl. tien jaar geleden, dat Canadese soldaten hun aandeel leverden in de bevrij ding van ons vaderland. De Ned. Padvindersbeweging wil de gevoelens van ons volk, en speciaal die van de jeugd, jegens het Canadese volk op deze jamboree tot uitdrukking bren gen. Het getal van honderd vertegen woordigers staat nog niet vast. Het is slechts het principieel minimum. Er wordt gestreefd naar een „behoor lijke Nederl. vertegenwoordiging". De organisatie is reeds in volle gang. Gedacht wordt aan een geza menlijk transport van deelnemers uit de Westeuropese landen. TTET debat werd geopend met een verklaring van Adenauer, waarin gezegd werd dat de Bondsregering het hare zal trachten bij te dragen tot een internationale ontspanning, waarin ook verder naar de hereni ging van Duitsland moet worden ge tracht. Vrijwel in alles waren de socialis ten het met de verklaring van Aden auer eens. Hun critiek richtte zich uitsluitend op de woorden van de Bondskanselier, dat het noodzakelijk bleef om Europa door middel van de EDG te verdedigen. In zijn besluit heeft de Bondsdag grotere materiële hulpverlening aan de stad Berlijn en de bevolking van Oost-Duitsland in uitzicht gesteid. Deel van de lading kan mogelijk gered worden /GISTERMIDDAG is men er in ge- slaagd, in de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland de kustvaarder „Leuvehaven" te lichten. Zoals be kend, is dit schip Zondag j.l. na een aanvaring met een Japans vaartuig gezonken, waarbij twee opvarenden zijn omgekomen. Met drie zware bokken, drie sleep boten en vier bergingsvaartuigen, van Van der Tak en van andere bedrij ven, is het werk gedaan. Nadat om kwart over drie het verkeer op de Nieuwe Waterweg was stilgelegd, be gonnen de bokken om half vier met lichten. Getrokken door de sleepboten zetten zij vervolgens de Leuvehaven bij de noordelijke oever aan de grond. Om kwart over vier was men gereed. Er bestaat goede hoop, dat een deel van de tinlading van de Leuvehaven nog gered kan worden. blijkbaar sedertdien vrijgelaten en in zijn ambt hersteld. STEUN VAN HET LEGER. pR IS DONDERDAG een opstand van officieren in Syrië uitgebroken. Naar gemeld werd, hebben de opstandelingen de Syrische president, Sjisjakli, 24 uur gegeven om het land te verlaten. Opstandige officieren namen de macht in handen in de in het Noor den van het land gelegen stad Aleppo. De radiozender van deze stad zond bekendmakingen van de rebellen uit. In Dasmascus was alles rustig. In een van de bekendmakingen is medegedeeld, dat er een nieuwe president is benoemd, namelijk Hasjem-el-Atassi, 'n vooraanstaande lei der van de Volkspartij, die veel aanhang in Aleppo heeft. Later in de avond heeft president Sjisjakli zijn ontslag bij het Huis van Afgevaardigden ingediend, aldus radio-Damascus. y/OLGENS een ander bericht van radio-Aleppo beheersen de opstan dige officieren de toestand van Alep po geheel en al. Zij hadden noodvoor zieningen getroffen en er voor ge waarschuwd, dat bij inbreuken zware straffen zullen worden uitgesproken. Radio-Aleppo beschuldigde president Sjisjakli van onderdrukking van het volk, fascisme en „verkrachting van de democratie". Sjisjakli werd met „dwingeland" en „beul van het volk" aangeduid. Als een van de leiders van de op stand werd door de opstandelingen kolonel Amin Aboe Issaf genoemd, 'n Droezenofficier in het Syrische leger die in Augustus 1951 door Sjisjakli in hechtenis was laten nemen op be schuldiging van deelneming aan een poging tot een staatsgreep. Hij is DLADEN in de Libanese hoofdstad Beiroet, noemden Donderdag ka pitein Moestafa al Hamdoen de lei der van de opstandelingen. Hij zou gesteund worden door „'n groot deel van het leger" en de bevelhebbers in de districten Homs en Lattakia. Een door kapitein Hamdoen gete kend ultimatum gaf Sjisjakli tot Don derdagmiddag vijf uur de tijd tot af treden en 24 uur om „het land te verlaten of te sterven". Waarnemers te Beiroet geloofden, dat er personen van hogere rang ach ter kapitein Hamdoen staan. Volgens uit Amman, de Jordaanse hoofdstad, ontvangen berichten, heb ben districten in het Zuiden van Sy rië zich bij de opstandige beweging in Noord-Syrië aangesloten. Deze dis tricten zouden thans onder bevel staan bani. van een zekere kolonel Kab- TEGENMAATREGELEN. DRIGADE-GENERAAL Sjisjakli, de Syrische president heeft troepen en vliegtuigen ingezet tegen de rebel len, aldus werd Donderdagavond door een Israëlische radiozender gemeld. Volgens de Israëlische radio zou de bemanning van twee van de vliegtui gen naar de opstandelingen zijn over gelopen. De toestellen waren op het vliegveld van Aleppo geland. Naar de laatste berichten is de Sy- risch-Jordaanse grens gesloten. Lijk uit kanaal Gent- Terneuzen opgehaald 7OALS reeds enige tijd geleden werd gemeld, was de 86-jarige Theo- phiel Coenen, wonende te Zelzate, na een wandeling niet meer naar huis teruggekeerd. Toen men enkele da gen na zijn verdwijning op 8 Ja nuari j.l. was hij het laatst thuis ge weest langs de oever van het ka naal Gent Terneuzen een aan hem toebehorend hoofddeksel vond, werd aangenomen, dat hij, wellicht misleid door de duisternis, in het kanaal was terechtgekomen, ofschoon men hier omtrent geen zekerheid kon krijgen. Dezer dagen werd echter door een schipper in de buurt van de Haven laan een in het water drijvend lijk ge zien. waarvan hij onmiddellijk kennis gaf aan de Rijkswacht tj Zelzate. Na identificatie bleek men met het stof felijk overschot van Coenen te doen te hebben, waardoor de eerder aange nomen stelling dat hij door verdrin king om het leven zou zijn gekomen, bevestigd werd. Het lijk werd naar het lijkenhuisje te Zelzate overge bracht. Aanvaring op kanaal Gent-T erneuzen Op het kanaal Gent-Terneuzen, had een aanvaring plaats tussen een Bel gische 300 ton metende spits en de Belgische „Kempenaar" „Cythese" ge laden met ammoniak komende van Sluiskil met bestemming Amsterdam. De Cythese had door deze aanvaring een groot lek opgelopen en werd door pompen van sleepboten der rederij Muller te Terneuzen drijvende gehou den. Nabij het zgn. eilandje werd de Cythese aan de grond gezet. De la ding ammoniak moest in een ander schip worden overgeladen. P\E eerste der in de laatste tyd in Indonesië gearresteerde Nederlan ders heeft Donderdagmorgen terecht gestaan voor het Landgerecht Dja karta. Het was de heer V. Barkey, die op 10 Januari in zyn woning aan Gunung Sahari te Djakarta werd aan gehouden en er van beschuldigd wordt, 49 kogels in bewaring te heb ben gehad, dan wel verborgen te heb ben gehouden zonder de daartoe no dige vergunning te bezitten. Na verhoor van verdachte en getui gen, werd de zitting verdaagd tot Donderdag 4 Maart. Dan zal de amb tenaar van het Openbaar Ministerie Siahaan, zijn requisitoir houden, dat gevolgd wordt door het pleidooi Barkey verklaarde tijdens het ver hoor, dat hij het doosje met kogels had gevonden in een der voorkamers van zijn huis, die bewoond werd door acht leden van het voormalige stu- dentenleger, de Tentara Peladjar. Hij had de kogels opgeborgen omdat hij wilde wachten of de jongelui de ko gels kwamen terughalen en bovendien omdat hij bevreesd was door de aan gifte in moeilijkheden te geraken.

de Stem | 1954 | | pagina 1