DE BREDE BASIS VI HIERLI n MIIV VI. ACTIVITEIT ENIGSZINS AFGENOMEN SCHATTEN VAN CHINA AT EEN ONDERLIJKE ERELD 8 HAAGSE BRIEVEN Vluchtelingen 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen W atersnoodnummer „The Way Ahead" DE tentoonstelling-persorrenautomobielen ien onderdelen DE KAS van de Vereniging voor RAPjO TT T Iiiii O wfÜitoiïtK TWEEDL BLAD DO' PD AG 23 FEBRUARI 1954 AOvei 'entie) pjE BEFAAMDE „ruv'e stoot", die Prof. Romme het vorige jaar in de Tweede Kamer te weeg bracht, is gevolgd door zijn „offensieve" rede op de jongste Partijraadsvergadering der K.V.P., waarin nadrukkelijk een kleur bekennen van de P. v. d. A. werd verlangd. Sedertdien lijkt Holland in last. De verhouding K V.P.—P. v. d. A. stond midden in de belangstelling en de „brede basis" is daarbij uiteraard ve trokken. Dat bleek duidelijk bij de algemene beschouwing de vorige week in de Eerste Kamer gehouden, waar bijzondere aandacht werd ge schonken aan de tegenstellingen tus sen K.V.P. en P. v. d. A. Dit blijkt ook in Nederlandse pers van verschillende kleur. De brede basis-politiek, lang niet door een ieder gewaardeerd, maar door de K.V.P. en met name door Prof. Romme verdedigd en bewerk stelligd (men leze hierover nog eens zijn werkje „Katholieke Politiek"! heeft nu plotseling voor bijna ieder een grote waarde gekregen. En van verschillende kant wordt thans de K.V.P. en in het bijzonder Prof. Romme toegevoegd: Vv'ees toch wat vriendelijker tegen de P. v. d. A.; de brede basis loopt gevaar. Wij kunnen de P. v. d. A. in het Kabinet niet mis sen." Een merkwaardige situatie. Voor een vreemde in onze politieke ver houdingen lijkt het wel, alsof een ie der steeds voorstander was van deze brede basis-politiek en dat het Prof. Romme is, die haar belaagt: De man, die haar gevoerd heeft en die haar wil blijven voeren. Want in dezelfde rede, waarin hij de P. v. d. A. vroeg om kleur te bekennen, verdedig'de hij thans de waarde van de brede basis. De vraag is nu maar of door een kleur bekennen van de P. v. d. A. deze bre de basis-politiek onmogelijk wordt ge maakt. TN DE Nederlandse politiek is in zwang geweest de uitdrukking „monsterverbond" d.w.z. een samen gaan van politieke partijen, wier be ginselen lijnrecht tegenover elkaar staan. Men kan zeggen, dat elke samen werking in Nederland een monster verbond vormt al liggen de principië le tegenstellingen niet steeds op het zelfde vlak. Want er zijn van die te genstellingen tussen de socialisten en christelijke partijen, er zijn er ook (geheel andere) tussen de katholie ken en de protestanten, daar de A.R. en C.H.TJ. beide in hun beginselpro gram vermelden, dat Nederland dient te worden bestuurd als een christelijk land in protestantse zin. Bij de politieke samenwerking blijft uiteraard een beleid ten opzichte van vraagstukken, waar dergelijke tegen stellingen bestaan, óf achterwege óf het mist een duidelijke kleur. Want geen der partijen zal een politiek wil len voeren, die met betrekking tot bepaalde vraagstukken tegen haar be ginselprogram ingaat. Omdat in Nederland slechts min derheidspartijen bestaan, zal steeds een compromis gesloten moeten wor den bij de vaststelling van een rege ringsprogram. Ook zullen bepaalde wezenlijke programpunten van ver schillende partijen niet of in beperkte mate voor samenwerking in aanmer king komen. Men denke b.v. aan de door de socialisten zozeer verlangde socialisatie in bepaalde bedrijven. (_JIT HET bovenstaande en uit de praktijk blijkt, dat in Nederland samenwerking van alle bona-fide par tijen mogelijk is of ruimer gesteld, dat deze partijen steun kunnen ver lenen aan kabinetten van velerlei sa menstelling. Het kleur bekennen der partijen, dus ook van de P. v. d. A., is wel bij zonder gewenst. Het is o.a. van groot belang voor wat de socialisten zo zeer op prijs blijken te stellen; de zuivere politieke wilsvorming. De burgers dienen te weten welk vlees ze in de kuip hebben, als zij hun politieke keuze bepalen. Maar het is ook van belang bij de samenstelling van een regeringsprogram: de mogelijkheden en de moeilijkheden tekenen zich bij voorbaat duidelijk af. Met betrekking tot de brede basis zal een kleur bekennen van de P. v. d A. deze geen extra moeilijkheden opleveren vergeleken bij andere par tijen. De situatie is voor allen soort gelijk. Het is geen der partijen mo gelijk een bepaalde visie te realiseren, waartegen anderen zich principieel verzetten. Of de brede basis is dan uitgeslo ten, óf de betrokken partij zal haar eisen voorlopig als practisch on uitvoerbaar acht: wege laten of tot gescheiden proporties terugbrengen. {-JET PROBLEEM van de vluchte lingen blijft acuut. De stroom wordt af en toe zeer tijdelijk wei eens wat minder, maar ze blijft aan houden en zal ongetwijfeld weer in omvang en kracht gaan toenemen. West-Duitsland en daarmee geheel Europa zal nauwlettend moeten blijven toezien, hoe men de daaruit ontstane noden kan lenigen. Hoezeer de zaak dringt, moge o.a. blijken uit een passage, die we ont lenen uit een overzicht over de werkzaamheden van het Katholiek Internationaal Sociologisch Insti tuut voor Vluchtelingenproblemen, dat thans een jaar heeft gewerkt te Königstein: Vele noden der zielzorg, en even eens dergenen, die ermee belast zijn, ontstaan uit de al te grote uit gestrektheid der gebieden, die aan élk priester zijn toevertrouwd. Er zijn nog véle „parochies" in dewel ke één priester moet instaan voor de geesteliike belangen van 30 en méér gemeenten! Zijn handelingen moeten zich dikwijls beperken tot het allernoodzakelijkste, het louter toedienen der Sacramenten. Voor verder dieper indringend zielewerk is geen tijd beschikbaar. Hoe jam mer! er staan toch zovele katholie ken in de Diaspora buiten het ker kelijk leven die een bizondere zorg van de priester behoeven om terug op het rechte pad te geraken; om dan nog te zwijgen van enige in vloed op de niet katholieke bevol king, die afglijdt naar een volledig modern heidendom. RENTEVERGOEDING op depositorekeningen Deposito's dagelijks opvraagbaar1/2° 0 P®r iaar Deposito's op vaste termijn 1 maand vast 5 g°/o per jaar I 6 maanden vast 1 per jaar 3 maanden vast P®r jaar 1 2 maanden vast 1 per jaar V/o P. i- 1 P- J- Deposito's met opzegging met 1 mnd. opzegging 3/4° o P- "a opzegging met 3 mnd. opzegging 1 0 o P- j-ï na opzegging met 6 mnd. opzegging 11/4°/o P- na opzegging met 1 2 mnd. opzegging 11/2°/o P- j.; na opzegging 1 Vi0/o P- J- Tarieven voor andere termijnen en grote bedragen volgens overeenkomst BREDA BERGEN OP ZOOM - ROOSENDAAL - TILBURG Wekelijks beursoverzicht van 18 t/m 24 Februari 1954 (Advertentie) (Advertentie) Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om ervan af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de eerste week elke avond twee Carter's LeverpiJletjes. Tweede week - elke avond één. Derda week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden ln staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeer middelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Vraag Carter's Leverpilletjes. LJET driemaandelijks tijdschrift „The Way Ahead" heeft een ge heel nummer gewijd aan de waters noodramp van 1953 en het herstel daarna. Het onderhavige nummer, dat in ze kere zin een aansluiting is op het na tionale gedenkboek, wordt in 12.000 exemplaren naar het buitenland ge zonden. Men moet bewondering heb ben voor de technische prestatie, die met het vervaardigen van dit num mer is geleverd. In korte artikelen, rijk geïllustreerd en van een voor treffelijke opmaak, wordt de ramp en wat daarna volgde, geschetst. In zijn geheel is dit ramp-nummer een dank woord aan het buitenland. Het ver dient bewaard te blijven als een werk van documentaire waarde. FNE koersontwikkeling op de Am- sterdamse effectenbeurs geeft dit maal weinig aanleiding tot opmerkin gen, Na de reactie, die in het begin van de vorige berichtsperiode optrad, is in de tweede helft van de vorige week wederom een herstel ingetreden, dat speciaal voor de aandelen Ko- koninklijke Olie, Philips en enkele cultuurwaarden behoorlijke afmetin - gen aannam. Deze vaste stemming is niet behouden gebleven. Anderzijds kan men evenmin zeggen, dat de koersverliezen belangrijk zijn ge weest. Een uitzondering vorint het oliefonds, waarnaar nog steeds vraag blijft bestaan, ook van buitenlandse zijde, al is deze vraag niet meer zo groot als enige weken geleden. Aandelen Philips ondervonden vraag naar aanleiding van de mededeling van ir Otten over het afgelopen boek jaar, waarin van een recordproductie en zeer bevredigende afzetmogelijk heden melding wordt gemaakt. De vraag naar de producten van Philips is nog steeds groot en de kans, dat de nieuwe producten een grote vlucht gaan nemen, is voor 1954 niet slecht. Anderzijds wekte het feit, dat in deze mededeling geen melding werd ge maakt van een verhoging van het di vidend of een herkapitalisatie enige teleurstelling. Ook de activiteit op de beurs Is de laatste dagen wat afgenomen. Dit kan men constateren aan de hand van de geregistreerde omzetcijfers, terwijl het ook valt waar te nemen in de grote „open" hoeken op de effecten beurs. Deze verminderde bedrijvigheid heeft tot dusverre weinig invloed ge had op het koersniveau van de groepen van de locale fondsen. Weliswaar zijn hier en daar koersdalingen opgetreden bij enkele industriële aandelen, doch deze dalingen zijn van geringe om vang geweest. Het zijn speciaal de „zware" fond sen geweest, die hier en daar zijn in gezakt. Daarentegen kwamen ook en kele waarden op een hoger niveau, zulks o.a. naar aanleiding van gun stige jaarverslagen. In dit verband memoreren wij het jaarverslag van de Koninklijke Maatschappij De Schelde, hetwelk dit jaar zeer vroeg verschenen is en zon der meer gunstig genoemd mag wor den. De netto-winst is met circa f 130.000 gestegen, terwijl het divi dend van 6 tot 7 pet. kan worden ver hoogd. De Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij kon eveneens een beter resultaat be reiken. Het "dividend bedraagt onver anderd 8 pet. R.S. Stokvis Zoonen keert over 1953 een dividend uit van 9 pet. Over 1952 werd 12.5 pet. be taald, waarvan 10 pet. in aandelen Van de 3.5 pet. converteerbare obli gaties zal f 3 millioen vervroegd af losbaar worden gesteld op 15 April 1954 tot de koers van 101 pet. De berichten uit de bankensector luiden eveneens gunstig. De Neder- landsche Middenstandsbank heeft haar dividend verhoogd tot 7 pet. (vo rig jaar 5 pet.). De Amsterdamsche Goederenbank heeft een dividend aangekondigd van 7.5 pet. (vorig jaar 7 pet.) en de Kas-Associatie onveran derd 6 pet. Bovengenoemde bank instellingen kunnen allen op een ver hoogd winstcijfer bogen. Voor een verrassing zorgde Van Gelder Zonen door een dividend te annonceren van 12 pet., hetwelk 3 pet. hoger is dan het vorig jaar. Hierdoor konden de aandelen de brug van 200 pet. bereiken. De Kon. Ned. Stoomboot Mij. is de eerste scheepvaartonderneming, die haar jaarverslag over 1953 heeft ge publiceerd. Er wordt een onveranderd dividend uitgekeerd van 9 pet. Het bruto saldo der exploitatierekening is f 3 millioen lager dan het vorig jaar, doch het is nog f 12.7 millioen. Deze winst is nog ruim voldoende om de maatschappij in staat te stellen naast de normale afschrijvingen ten bedrage van f 2 millioen nog ruim f 7 millioen. aan de „reserve vloot- vernieuwing" toe te voegen. Deze re serve voor vlootvernieuwing bedraagt dan f 50.6 millioen, waarmede de ver plichtingen wegens aangegane scheepsbouwcontracten, ad f 37 mil lioen, ruimschoots kunnen worden voldaan. INDONESISCHE WAARDEN is opvallend, dat, zodra de markt in een hausse-stemming verkeert en over onderwaardering van de Indone sische fondsen wordt gesproken, ve len geneigd zijn de politieke factoren, die het koersniveau van deze koersen mede bepalen, te vergeten. Degenen, die zich hebben laten verleiden tot aankoop in een dergelijke oplopende markt, kiezen dan dikwijls bij het wisselen van de marktstemming het hazenpad, hetgeen de daling verder in de hand werkt. BELEGGINGSMARKT F\E Indonesische waarden hebben 't er deze week het slechtst van af gebracht. De stemming in deze sec tor van de beurs is vrij plotseling om geslagen naar aanleiding van een be richt over de in Indonesië aan de dag tredende sentimenten. In deze be richten schuilt niets nieuws, en het OBLIGATIES 16 '2 '54 23'2 '54 3 Ned. '62-'64 100 3 8 99 U/16 3-3'/!% Ned. '47 98 5 8 99 1/4 3 Ned. '47 (doll.l.) 94 5'8 93 1/4 3 ra Ned. '37 95 3 4 95 3 Ned. Inv. cert. 100 98 7'8 3 Gr. boekobl. '46 97 1/2 96 1/2 3 N.-Ind. '37 A 97 3'4 97 V't% Ned. '53 101 3 4 101 7/8 AANDELEN A'damsche Bank 188 186 1/2 R'damsche Bank 176 1/4 168 1/4 ex div. Twentsche Bank 177 U2 179 3/4 Nat. Handelsbank 132 3/4 128 Ned. Handel-Mij 174 1/4 175 Alg. Kunstz. Unie 189 1/4 187 1/2 v. d. Bergh's Jurgens 279 274 Mach. fabr. „Breda" 137 1/2 138 Van Gelder Zonen 193 3/4 200 Unilever 2411/2 238 7/8 H.K.I. 93 1/2 91 1/2 Ned. Kabelfabriek 236 231 G. B. v. a. Philips 229 3 4 228 3 4 Kon. Ned. Hoogovens 178 12 177 1/4 Wilton Fijenoord 191 3/4 192 1'2 Int. Gew. Betonbouw 149 147 1/2 Internatio 165 166 1/4 Billiton Mil II 267 269 3/4 Kon. Petroleum 374 383 Rubb. Cult. Mij A'dam 142 138 1/4 Bandar Rubber Mij 133 128 Holl. Am. Lijn 153 3 8 153 K.N.S.M. Nat. Bez. 140 132 3/4 ex div. Ned. Scheepv. Unie 141 1/4 138 3/4 R'damsche Lloyd 137 136 1/2 Kon. Jav.-China Paketv. 124 3 4 121 Ver. Vorstenl. C. Mij 23 1/2 21 1/2 Handelsver. „A'dam" 138 128 Ned. Ind. Suiker Unie 88 81 Ver. Deli-Mij en 123 1'4 118 1/2 Senembah 105 1/4 101 1/4 beleggingsmarkt kwam wederom op een lager niveau. Zulks ten gevolge van de regeling, die tussen de Nederlandsche Bank en de banken tot stand is gekomen. Deze regeling houdt in de afgifte van langjarig schatkistpapier met een looptijd van 8, 10 en 12 jaar, waarmede een be drag van maximaal f 1400 millioen gemoeid zou zijn en tevens het slui ten van een gentleman's agreement tot het aanhouden van een renteloos saldo bij de Nederlandsche Bank door de banken tot een totaal bedrag van f 250 millioen, waardoor de onbeleg- de middelen van de banken met dit bedrag afnemen. De strekking van deze regeling is om het girale geldverkeer mede te laten dragen in de lasten van 't aan houden van de goud- en deviezen voorraden. Zoals de situatie thans is, bestaat de kans, dat bij een vrijer buitenlands kapitaalverkeer goud en deviezen ongelimiteerd kunnen weg stromen. Door nu een bepaald per centage van gelden van derden bij de Nederlandsche Bank te blokkeren, worden hieraan zekere grenzen ge steld. De Nederlandsche Bank heeft zich tot dusverre op het standpunt gesteld, dat niet tot een vrijer betalingsver keer met het buitenland kan worden overgegaan, alvorens een bepaald be drag van de saldi van derden zou zijn vastgelegd. Nu deze zaak thans in kannen en kruiken is, is het mogelijk, dat men binnenkort een publicatie tegemoet kan zien inzake een vrijer kapitaalverkeer met het buitenland. De verwachting, dat deze maatre gelen verkrappend op de geldmarkt zullen werken, heeft een koersdaling op de obligatiemarkt ten gevolge. Banken en commissionairs in effec ten hebben inmiddels hun toewijzing op de inschrijving op de 2.5 pet. pre mie-lening Breda ontvangen. De re ductie is wederom zeer groot. Opnieuw heeft een besloten ven nootschap zich tot de beurs gewend. Het is de N.V. Gazelle Bijwielfabriek v.h. Arentsen Kölling. De inschrij ving op f 400.000 aandelen dezer maat schappij is thans opengesteld tot de koers van 100 pet. met recht van voorkeur van een nieuw op 3 oude aandelen. De claimprijs bedraagt f 112 hetgeen op een behoorlijke belang stelling van het publiek wijst. (Advertentie) Spook IN DE STAD York (Enge land) worden de bewoners verontrust door een spook, dat in het stedelijk museum rond zwerft. gekleed in een groen kleurig costuum met een ge streepte broek en ouderwetse laarzen. Het spook verschijnt om de vier weken 's Zondags in het museum. In September van het vorig jaar werd 't voor het eerst waargenomen door de bewa ker, Mr. George Jonas. Hij zag dat de geheimzinnige man naar een rij boeken liep en hoorde hem mompelen; „Ik moet het vinden; moet het vinden." De bewaker klopte de vreemdeling op de schou der, maar voelde tot z'n grote verbazing geen lichaam. De derde maal besloot hij zijn dokter te raadplegen. De ze zei hem echter, dat hij vooral geestelijk volkomen ge zond was. Met een achttal vrienden ging de dokter in gezelschap van de bewaker naar het geheimzinnige mu seum. Ze kwamen niet voor niets, want toen ze in de lees zaal zaten, zagen ze plots, dat een boek als door een on zichtbare hand werd wegge komen en op de grond viel. Volgens de laatste berich ten zon het spook een gewe zen schepen van Darlington (Yorkshire) zijn, die Edward Wooler heette en tijdens een conferentie dertig jaar ge leden plots overleed. AMERIKAANSE FONDSEN (Cert. v. aand.) Anaconda Copper M. C. 32 1'4 32 3/lff Beth. Steel Corp. 55 1 4 55 1/2 General Motors 61 3 4 61 11/16 Int. Nickel 38 37 3/4 Rep. Steel Corp. 49 1/8 49 United States Steel C. 40 1/2 40 3/16 Cities Serv. Comp. 84 821/4 Shell Union Oil C. 86 11/16 86 3/4 Tide Water Ass. Oil C. 21 1/4 21 1/4 Southern Pac. Comp. 39 1/8 40 1/4 Union Pac. Railr. C. 116 1/4 112 1/2 RAI 1 Réi-Gebouw Amstacdam 26 Februari f/m 7 Maart Geschil pEN GROTE hond, die toebehoort aan een der leden van Russi sche ambassade in Cairo, beet een arbeider en was zodoende oorzaak van een politiek geschil. Want de Egyptenaren eisen nu, dat de Rus sen hun honden brengen tot een vegetarische leefwijze. De Russen hebben gezegd, dat ze het veel te druk hebben en dat het bovendien onmogelijk is. „Het is met jullie honden al net als met jullie zelf", heeft een Egyptisch woordvoerder verbitterd gezegd. Dierenbescherming Dierenbescherming in Madrid was zo leeg, dat het bestuur be sloot een collecte te houden. De autoriteiten gaven hiervoor ech ter geen toestemming, maar wil den wel een voorstelling laten ge ven ten bate van de verenigings kas. Het aanbod werd met vreug de aanvaard. Een paard en enke le stieren werden echter het slachtoffer van de voorstelling. Het was namelijk een stierenge vecht. Handelaar r\E filmregisseur George Break- stone, die in Afrika bezig is filmopnamen te maken, kan maar niet van een plaatselijk stamhoofd afkomen, die met alle geweld de knappe vrouw van de regisseur wilde kopen. Hij bood 200 koeien. Onze George ktoam van de man af door hem zijn polshorloge te schenken. En daarmee was het stamhoofd achteraf veel blijer. Hekel JN het wassenbeeldenmuseum van madame Tussaud heeft een jonge man achtereenvol gens de beelden van Churchill en die van de ministers van handel en binnenlandse zaken vernield. Hij handelde dit af met een hamer. „Persoonlijk mag ik die heren niet erg", leg de hij uit. Wolven \/OOR de poorten van Rome is een V wolvin van 50 kg. doodgescho ten, die bezig was een lam te ver slinden. Tengevolge van de aanwe zigheid van een groot aantal wolven in de omgeving van de hoofdstad, heerst er bezorgdheid bij de bevol king. Overal worden klopjachten geor ganiseerd. V ernieuiving pOED NIEUWS voor heren, die niet ruim meer in de haren zit ten. Er is nog hoop. De 67-jarige heer E. Plant te Londen zat ook met het probleem te kijken. Hij liep reeds jaren rond als een gerede aan leiding tot grapjes over biljartballen en lichtspiegelingen. Thans verheugt hij zich weer in een welige haardos, terwijl ook zijn snor groter groei kracht heeft gekregen. De heer Plant zou zelf ook wel eens willen weten hoe dat kan. Boekhouder TE NEWCASTLE in Engeland heeft iemand aan de rechter be kend. dat hij sinds 1946 niet minder dan 681 maal in een hotel heeft ge logeerd zonder zijn rekening te be talen. In 238 gevallen plunderde hij bovendien de kamers van andere gasten. Dank zij zijn nauwkeurige boek houding weet men, dat hij op deze wijze 25.000 gulden heeft buit ge maakt. Romantiek JWE KNAPPE negentienjarige stu- dente Sarah Rothschild, die aan de universiteit van Oxford studeert, heeft kort geleden in een studenten blad geschreven, dat de mannen in Oxford niet rómantisch zijn. Sedertdien krijgt zij, hij wijze van hulde, elke dag per post 'n bloem kool thuisbezorgd. „Verdorie, nu heb ik m'n tubes wit vergeten! VRIJDAG 26 FEBRUARI 1954 HILVERSUM I, 402 METER. VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 V. d. huisvr. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.30 Waterst. 9.35 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Thuis", caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 V. d. kleuters. 10.40 Kamermuz. 10.55 Voordr. 11.15 Gram. 11.30 Orgelspel. AVRO: 12.00 Musette-ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Amus. muz. 14.00 V. d. huisvr. 14.20 Pianorecital. 14.50 Boekbespr. 15.10 Clavecimbelrecital. 15.30 Lichte muz. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Muzikale caus. 17.10 V. d. jeugd. 17.40 Orgelspel. 18.00 Nws. 18.15 Verz. progr. 18.45 ,,De ha verkist", hoorsp. 19.00 V. d. jeugd. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 „Wat maakt de kinderen zo verwend", hoorsp. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Kamer- door J. P. MARQUAND 33. Meteen dat hij Liang riep, viel hem iets anders in dat zijn houding ge durende die hele tocht Liangs werk was geweest. Liang was jaloers ge weest op Philip Lioe. En Jones zag. hoe logisch en volkomen Liang op zijn wantrouwen en afkeer gewerkt had. tot hij geëindigd had met Liang's ge willig werktuig te vrezen. Liang was de schuld van alles. „Maak een pic-nic-lunch gereed", beval 'odney hem kort af „We ver trekken over een half uur". Liang aarzelde een ogenblik en stak de handen in de mouwen. ..Waar?" vroeg hij onbewogen, „waar gaat de Meester heen?" Rodnev wevö woedend. „We gaan negen Li hiervandaan, om ie pic-niccen op een plek. die de Vijver van de Zevende Prins heet. Maar meei uehoef je niet ervan te we ten. Je he ft enkel voor de lunch te zorgen e" riee te gaan om die op te dienen". Hij zweeg even en liet toen veelbetekenend er op volgen: „Mr. Lioe zal voor ponies zorgen". Die laatste woorden deden Liang verstrakken. Het wierp een blaam op zijn „gezicht", dat iemand anders dan hij de ponies zou huren en het griefde Liang, zoals Rodney bedoeld had. „Meester!" zei Liang, „dat moet de Meester niet doen. „Dat is niet raad zaam. Het is niet veilig, buiten de stad te gaan". Zijn stem klonk schril en opgewon den. Rodney's antwoord klonk koel en hij voelde verontwaardiging opkomen te gen Liangs gekuip. Om zijn eigen ge zicht te bewaren, wilde Liang hem oang maken. ..Liang, om je jaloezie bot te vieren heb je me angst aangejaagd. Je hebt me mijn gezicht bij die andere bui tenlanders doen verliezen. Spreek me niet tegen. Ga die lunch gereed ma ken". Liangs stem rees nog een octaaf hoger. „U mag niet gaan, Meester; het Is net veilig". Rodney verloor zijn geduld. „Houd je stil. Denk je. dat Ik hele maal dwaas ben? Bestel die lunch en zend een andere jongen, als je niet durft meegaan". Liangé schouders verstrakten en een ogenblik stond hij roerloos, een starre zwarte gedaante onder de sluike plooien van zijn kleed. „Ja", zei hij in het Engels, met een trilling in zijn stem, als de bassnaar van een guitaar; „Meester zegt: ik gaan ik ga". „Ja", antwoordde Rodney snel. „je zult zeker gaan. Je zult gaan om je dier bare gezicht te redden. En ga nu maar" Liang stond een ogenblik zwijgend, onbeweeglijk. Zijn ogen ontmoetten die van Rodney in één enkele, scher pe blik; toen wendde hij zich. nog steeds zwijgend, om en slofte vlug^de deur uit. Voor het eerst in hun samen zijn had Rodney zijn dienaar op zijn nummer gezet. Rodney zette zijn pet op en begaf zich naar de voorhof van de herberg, waar de ponnies al gereed stonden; stevige dichtbehaarde dieren, wier voorouders uit de vlakten van Mongo lië afkomstig waren. Het waren bij zonder fraaie en goeddoorvoede bees ten. „Dat is een allemachtig goed stel paarden. Philip", prees hij. Hij wilde iets vriendelijks zeggen, om zijn vroe gere houding goed te maken. Mei Newall lachte. „Kan Paul wel op een van die arme beestjes rijden? Zou het niet. onder hem doorbreken?" „Dat denk lk niet", zei Philip; ..de ponnies zijn sterk". Mei droeg een witte blouse, een rij broek en een nauwsluitend hoedje. Paul zag er in zijn rijpak weer als een grootwild-jager uit. Ook Newall droeg een rijbroek. De kleding gaf hun een weelderig voorkomen, dat Rodney er aan herinnerde dat hij vergeten had zich te verkleden. „Kun je daarmee wel rijden?" vroeg Philip, met een bezorgde blik op zijn lange linnen broek; en Rodney zag. dat ook Philip voor de tocht was uitge rust met haki rijbroek en putties en een keurig khaki jasje met uitpuilen de zakken, Rodney begon te lachen. „Je ziet eruit, of je vertrekt voor een duizend-mijl-expeditie. Phil. Het gaat best in deze kleren, als het toch maar negen Li is". „Ja", zei Philip en later herin nerde Rodney zich de woorden slechts negen Li Ja natuurlijk". „Het is toch niet verder, wel?" vroeg Rodney nog. „O nee. maar negen li, natuurlijk". De lunch was intussen opgeladen en mr. Newall werd ongeduldig, zo als altijd, als iets lang duurde. ..Waar achten we nog op?' vroee hij. .kunnen we riiet vertrekker,?' Rodney had de reden van de vet- traglng al ontdekt —Liang was er niet. Zijn afwezigheid was ergerlijk. „Liang!" Toen hij geen antwoord kreeg bedacht Rodney dat Liang zijn toorn op hen koelde door te treuzelen. „Waar is Liang?" vroeg hij een der bedienden. „Hij is uitgegaan. Meester!" ant woordde die opgewekt. „Uitgegaan? Waarheen?" Dat wist de jongen niet, en Rod ney's woede steeg met de seconde, maar een uitbarsting werd vermeden, doordat Liang op dat ogenblik als bij toverslag verscheen. Hij hield glim lachend ,f waaiers op. „Ik heb waaiers gekocht", verklaar de hij; „het was zo warm". En nog steeds glimlachend, gaf hij leder een waaier. „Verdraaid", zei Rodney, „wie heeft je gezegd om waaiers te kopen?" „Beknor hem niet. Jones, het hin dert niet. Laten wij maar gaan" zei Newall en drie minuten later reden zij de straat uit naar de poort tegen over die. waardoor zij de vorige dag waren binnengetrokken. Het verwonderde Rodney, dat Mei Ne wall naast hem kwam rijden, tot hij dp reden giste Paul was zeker hoos over haar opmerking betreffende zijn for maat en gewicht want hi.j reed voo) hen uit en pochte tegen Philip Lioe over zi.in rijkunst. „Ik kan elk paaid berijden altijd gekund", hoorden zij hem zeggen. koor. 20.30 Benelux. 20.40 „Hedendaagse arbeidsproblemen', caus. VARA: 21.00 V. d. jeugd. 21.35 Instr. kwart, en solist. 21.55 Buitenl. weekoverz. 22.10 Lichte muz. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.15- 24.00 Gram. HILVERSUM II, 298.METER. KRO. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. vrouw. 9.45 Schoolradio. 10.00 Fran se muz. 10.30 Promenade ork. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Kamerkoor en piano. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade ork. en solist. (12.30-12.33 Land- en tuinb. meded.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Gram. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Amus. muz. 14.30 Hier Vrij Europa! 15.00 School radio. 15.30 Zang en piano. 16.00 V. d. zie ken. 17.00 V, d. jeugd. 17.15 Kinderkoor (Intermezzo: gram,). 17.40 Metropole ork. en soliste. 18.10 Amus. muz. 18.40 Vra- genbeantw. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 Re- geringsuitz.: Verklaring en toelichting. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Politiek Forum. 21.00 Omr. ork. en sol. 21.25 „Voor een betere wereld", caus. 21.40 Gram. 22.20 Limburgs Promenade ork. 22.45 ,,Kerk en Mens", caus. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Symphonette ork. Thea terkoor en sol. BRUSSEL, 324 METER. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.40 Idem. 13.00 Nws. 13.15 Orgelsp. 14.00 Schoolra dio. 15.00 V. d. jeugd. 15.30 Gram. 16.00 Idem. 16.30 Omr. ork. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Gram. 18.10 Caus. 18,25 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Volkszang. 20.00 Vlaamse Beiaarden. 20.15 Symph. ork. en soliste. 22.00 Nws. 22.15 Intern. Radio-Universiteit. 22.30 Gram. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL, 484 METER. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.20, 14.00 en 15.00 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Pianorecital. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.55 Nws. (Advertentie) „Ik ken een Chinese mop over een waaier", zei Rodney. „Vertel op", vroeg Mei Newall, „ik heb nog nooit een Chinese mop ge hoord". „Er zijn er ook niet veel", zei Rod ney en wenste, dat zij niet naast hem reed. „maar ik hoorde een oude man tegen een jongen praten. Hij vertelde de jongen, dat hij al veertig jaar de zelfde waaier gebruikte en dat die nóg niet versleten was. Hij was nooit ver sleten. omdat hij er nooit mee voor zijn gezicht heen en weer wuifde. Hij wuifde ziin hoofd voor de waaier heen en weer". „Is dat alles?" „Ja. dat Is alles. Ik schijn het niet goed verteld te hebben. Verbaast me niets; er js niet veel. wat ik goed doe wel?" Zp antwoorde niet lerstond. ..Soms wel", zei ze eindelijk. „Nu en dan oen je werkelijk verbluffend. Soms moet ik om Je lachen en soms maak je me woedend. Ik ben benieuwd hoe je over mij denkt. Helemaal niet vermoed ik ..Ik bemin je schoonheid". ..Verwacht ie. dat ik dat geloven zal?" ..Nee waarom zou ik?" „Ik geloof het niet. Maar wat komt het erop aan? Jij en ik hebben niets gemeen. Over enkele dagen zal dit al les vergeten zijn en ben je weer een journalist". „Nee. dat niet", zei hij. Dat baantje heb ik opgegeven toen ik hierheen ging". Hij sprak de woorden zonder erbij te denken en had achterna wel zijn tong willen afbijten. Mei Newall keek hem ln koele ver wondering aan. „Ik begrijp niet. waarom". En hij ergerde zich over haar hou ding en gebrek aan begrip, dat op nieuw verried hoe volkomen de we reld waarin zij leefde van de zijne verschilde. „Het is nu eenmaal zo", legde hij uit. "dat mensen in mijn positie niet maar zo veertien dagen vacantie kun nen nemen als ze gat willen. Dan wor den ze ontslagen. En eerlijk gezegd, heb ik mijn werkgevers die moeite bespaard. Ik heb telegrafisch ontslag genomen, do dag voor ik vertrok". .Maar waarom? Dat begrijp is niet" Rodney lachte en keek langs de Chinese straat, die trilde in de zon. Hetzelfde onrustige gevoel van die morgen beving hem weer. terwijl hij antwooidde Them that ask no que stions needn't hear no lie." 1) (wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 5