Twee communistische moties na iel debat verworpen Basis der Franse priesterarbeiders was vol gevaren Houten woningen te Naarden uitgebrand Harde woorden over prnzen en lonen Geen onrust over deH. Vader Eerwaarde loco-burgemeester MATR0ZENSHAG NIEUWE GULDENS Onenigheid over de E.V.G. De „Balder"..», eerste van de vijf Krotwoningen leggen ereschuld op onze generatie DAGBLAD VOOR ZEELAND Minister Zijlstra had het te druk om te gaan winkelen Smith wil officiële betrekkingen Nuchtere cijfers Zestien personen dakloos DE„, j MEER WIND Tweede Kamer accoord President was te snel In drie landen Motie wil autonomie voor Atjeh Min. Witte (Wederopbouw) in de Eerste Kamer: Ook na 1960 nog woningreserve nodig De ideële trap Onafhankelijkheid tegenover ke rkelijke overheid werd te groot Een nuchtere analyse van de situatie Jeunessc de l'Eglise schuldig Protest van Ned. Comité Waterwegen r Dame met telescopische ogen 94e JAARGANG No. 20963 UHgave. N V uitgevers Mij Neei lanaia Verschijnt elke werkdag Bureaux; Breda. Reigersiraat IB Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie 8778 Verantwoordelijk Hoold- redacteur: J J H A Bruna. Redactieraad: C. J v. Hootegem. Mr Or A J J M Mes, Mr H. B L de Kechtei L J v 't Westende P V. M Vercauteren Abonnementsprijs Dij vooruitoetaling t 3.85 per kwartaal per post 1 6.55, per week (uitsluitend Ou niet-post- bestell.) 1 0 45 Incasso wordt berekend Losse nummers 13 cent Postrek no 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 25 FEBRUARI 1954 Advertentieprijs voor de genele oplage t u.au per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.75 per m/ml. Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 1 OJU per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen al te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GUES Westsingel 08, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, iUSTBURÜ, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) De V. S. en het Vaticuan p\E AMERIKAANSE onderminister *-* van Buitenlandse Zaken, Bedell Smith, heeft voor een subcommissie van het Amerikaanse Huis van afge vaardigden verklaard, dat het, in het bijzonder met het oog op de Ameri kaanse oppositie tegen het communis me in de wereld, voor de V. S. nuttig zou zijn „enige vorm van officiële be trekkingen met het Vaticaan tot stand te brengen". BOVEN BELGIE zijn twee Britse straaljagers van het vliegveld bij Gei- lenkirchen neergestort. Beide piloten kwamen om. DE TWEEDE KAMER heeft gister middag goedkeuring gehecht aan een aantal internationale verdragen, ge sloten te Genève op 12 Augustus '49, die wijzigingen en verbeteringen be vatten van de z.g. Rode-Kruisverdra- gen. MINISTER EDEN heeft gistermiddag in het Britse Lagerhuis zijn visie ge geven op de Berlijnse conferentie. ZOWEL IN AMSTERDAM als in Haarlem deed zich een dodelijk on geluk voor. In Amsterdam kwam een vvielrijdster in aanrijding met een truck, in Haarlem werd een boer met zijn handwagen aangereden door een autobus. HET WETSONTWERP Vestiging Be drijven is gisteren door de Eerste Ka mer met 25-9 stemmen aangenomen. DE FEDERATIEVE RAAD van Ver zet heeft alle Kerkgenootschappen in ons land verzocht op 5 Mei in alle kerken openbare dankdiensten te hou den ter herdenking van de bevrijding. HET BEDRIJFSPENSIOENFONDS voor het schildersbedrijf zal met te rugwerkende kracht tot 4 Januari '54 een belangrijke uitbreiding en verho ging van de uit te keren ouderdoms pensioenen kunnen invoeren. DE DUITSE Katholiekendag zal dit jaar van 31 Augustus tot 5 September in de Bisschopsstad Fulda worden ge houden. Er zal een oratorium worden uitgevoerd, gewijd aan St. Bonifacius apostel der Duitsers en stichter van Fulda. NEGENTIEN DODEN vielen er in Mexico, toen een zwaar beladen vrachtauto kapotte remmen kreeg op een berghelling en tegen een autobus botste. Veertien andere personen werden gewond. „MISS BOVALIENTJE" is de ere naam, die werd toegekend aan de sympathiekste dame onder de kermis exploitanten. Tante Marie Visser, 65 jaar oud en woonachtig te Amsterdam kreeg de onderscheiding toegekend. (Van onze parlementaire Redacteur). \/"ANACHTER de regeringstafel werden gistermiddag zulke krasse en scherpe woorden tot de communisten gericht, dat Kamervoorzitter dr Kortenhorst er de reglementen en woorden boeken voor moest raadplegen om te zien of het niet te ver ging. „Het betoog van de heer Gortzak is unfair, nog afgezien van het feit, dat het onjuist is", had minister Zijlstra gezegd. De vijf aan wezige communisten schoten op van hun banken. „Dat is geen methode, dat is beledigend"! riep de communist Wagenaar en Gortzak snelde naar de voorzitterszetel om tegen de ministeriële uitlating te protesteren. Ook de liberale fractievoorzitter prof. Oud meende aanleiding te zien om de voorzitter iets toe te fluis teren, maar dr Kortenhorst liet de minister uitspreken. De gemoe deren werden nog opgezweept, toen ook minister Suurhoff ver volgens verklaarde, dat de heer Gortzak een gevaarlijk spel speel de dat opjaagt tot onrust en een alarmstemming. U)E AANLEIDING tot bakerde debat was DE POLITIE van Palm Springs in Californië heeft Dinsdag twee mannen aangehouden, die een ge weer bij zich hadden toen ze pre sident Eisenhower te spreken wil den krijgen. het heetge- een door de communist Reuter te houden interpel latie over de prijsstijgingen na de jongste loonsverhoging. Hij betoogde, dat de prijzen dermate schrikbarend zijn gestegen en nog stijgen, dat er van geen opheffing van de consump tiebeperking kan worden gesproken. In één motie eiste hij de loonsverho ging van 5 pet te veranderen in 6 pet en wel met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1.1., in een tweede motie verlangde hij de afkondiging van een prijsstop. ,,De beschikbare cijfers van 15 Januari 1.1. geven geen reden tot ongerustheid", zo verklaarde minister Zijlstra. Voor algemene prijsmaatre gelen is volgens de minister geen aan leiding. Wanneer incidenteel ingrij pen nodig mocht blijken, dan zal dit niet achterwege blijven. De heer Reuter nodigde minister Zijlstra uit met hem in de Lange Po ten (een drukke Haagse winkelstraat in de buurt van het parlement) eens naar de prijzen te gaan küken. „Het zou interessant zijn met de heer Reu ter te gaan winkelen, ik heb daartoe helaas weinig tijd. Maar ik baseer me nu op de nuchtere cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek niet op incidentele gevallen", was het antwoord. „Ga dan maar eens naar de kapper!", riep Gortzak. Maar ook de verhoging van de kappersprijzen heeft de mening van minister Zijlstra niet doen wankelen. Reuter was met allerlei cijfers ko men aandragen, waarmee hij zijn be toog wilde staven. „De geachte inter- pellant is in gebreke gebleven. Had hij serieus willen praten, dan had hij mij op mijn cijfers in het nauw moe ten drijven. Dat heeft hij niet ge kund", was het beminnelijke ant woord van de minister. En hij ver volgde scherp: „Deze wijze van be toog voeren is unfair, nog afgezien van het feit dat het onjuist is". Daar op sloeg de reactie los. GEEN LOONDICTATOR leggen?" riep de communist Gortzak. Waarop zijn partijgenoot Haaken ant woordde: „Omdat hij nu zelf geen kleine man meer is". Minister Suur hoff zag geen aanleiding tot een prijs stop. RUMOERIGE STEMMING CLECHTS twee niet-communlstische afgevaardigden mengden zich even in het debat. Het waren de liberaal van Leeuwen en de socialistische drs Roemers. Toen tenslotte de stemming over de moties aan de orde was. waren de gemoederen nog niet bedaard. Ter wijl de griffier de namen oplas, wa ren de communisten en socialisten nog met elkaar aan het bekvechten vanuit hun bankjes. Plotseling viel het woord „dief" uit de mond van Gortzak aan het adres van Goedhart. „Mijnheer de Voorzitter!" protesteer de de socialistische afgevaardigde, en hij had het woord willen hebben voor een ..persoonlijk feit". Maar voorzit ter Kortenhorst merkte op „wat ik niet hoor, is niet gezegd", waarop Goedhart zich beklaagde, dat talrijke leden het wél gehoord hadden. Intussen werden de moties met 64 tegen 5 stemmen verworpen. Na de stemming verklaarde dr Kortenhorst, dat de uitlating „unfair" vanachter de regeringstafel op zich geen onpar lementair woord was en niet op de persoon van Gortzak, maar op zijn methode van debatteren betrekking had. Dr Kortenhorst liet de communist de genoegdoening van een protest en sloot met een harde hamerslag de zit ting. Weer strikt medisch toezicht TN TEGENSTELLING tot berichten die gisteren circuleerden, weet Reuter te melden, dat de gezondheid van de H. Vader op het ogenblik geen reden tot ongerustheid geeft. Men oefent thans weer een strikt medisch toezicht op de Paus uit. Naar verluidt is de bloeddruk van Pius XII lager dan normaal. Zijn hart heeft echter de inspanning, welke de ziekte van de Paus met zich brengt, goed kunnen doorstaan. CEN HEVIGE BRAND in de Sand- munnlaan te Naarden in het Zwartewegkwartier op de grens b(j Bussum. heeft gistermorgen twee wo ningen totaal verwoest, waardoor drie gezinnen, in totaal 16 personen, dak loos zijn geworden. De Naardense brandweer, die later assistentie van Bussum vroeg, stond machteloos tegenover de vuurzee. Het vuur had practisch vrü spel. De brandweren moesten zich nage noeg beperken tot het redden van de evenzo houten woningen in de nabijheid. Men heeft de aangrenzen de huizen weten te behouden. De be woners van het bovenhuis, waar de brand is ontstaan (een gezin bestaan de uit man, vrouw en drie kinderen) en die van het benedenhuis (een fa milie eveneens met drie kinderen) konden niets redden, wel zijn zij ver zekerd. TWAALF STRALEN BEWONERS van de aangren zende verbrande woning, konden het grootste gedeelte van de inboedel DJIRO ARITA, de plv, secretaris-ge neraal van de Japanse liberale partij, is in hechtenis genomen, omdat hij verdacht wordt van betrokken te zijn bij een omkoperijschandaal. Men vreest een regeringscrisis. HET PARTIJBESTUUR van de P. v. d. A. heeft zich in een verklaring al lerminst bevredigd getoond met het voornemen van de Regering om het gezantschap te Madrid tot ambassade te verheffen. ALLE VLIEGTUIGEN van de K.L.M. zullen binnenkort nieuwe registratie tekens ontvangen. De wijziging is be doeld om uit de tekens duidelijk het vliegtuigtype te laten blijken. DUITSE BERICHTEN weten uit goe de bron te melden, dat in Tsjecho- Slowakije een Russisch regiment ge legerd is, dat is uitgerust met atoom- geschut. EEN DOKTER in Amsterdam liet aan de Kloveniersburgwal zijn auto, waar in zijn 3-jarig zoontje zat, geparkeerd staan. Door onopgehelderde oorzaak reed de auto te water. Het kind kon nog juist door vier mannen worden gered. (Artverientle) TK KAN geen loonpolitiek per maand 1 voeren, aldus zei minister Suurhoff daarna. Er is pas anderhalve maand verstreken sinds de loonsverhoging. Zelfs al was tijdelijk het indexcijfer ongunstiger, dan is het nog in het be lang van een stabiele loonpolitiek om niet te gauw terug te komen op eer der genomen maatregelen. Maar van uit het bedrijfsleven zélf is hiertoe geen enkel verzoek gedaan. Het ver langen van de werknemersorganisa ties tijdens de onderhandelingen over de loonsverhogingspercentages om te komen tot een verhoging van 6 pet (hetgeen 5 pet is geworden) is ach teraf zelfs te hoog gebleken, aldus minister Suurhoff. Hij dacht er daar om niet over, de regering nu als loon- dictator te laten optreden, en wees de communistische motie af. „Waarom moet de kleine man weer het loodje In St. Etienne de Timee, Frankrijk, heeft voor de eerste maal in de geschiedenis van dat land, een non een burgerlijk huwelijk voltrok ken. Zuster Emillienne, moeder-overste van het hospitaal van St. Etien ne en loco-burgemeester van dit kleine dorp aan de Franse Rivièra, las de artikelen op het huwelijk uit het Burgerlijk Wetboek voor het huwelijk van Francine Miglior en Charles Borelli, terwijl burgemeester Bernard lssaultier, in het midden, toekeek. Het bruidje, een wees, door moeder Emillienne in het hospitaal opgevoed, verzocht haar om deze bijzondere gunst bij haar huwelijk. Moeder Emillienne stemde toe, van daar dit zeldzame voorval.... VAN ROSSEM S De weersverwachting tot heden- avond luidt: 4 i Half tot zwaar bewolkt met hier J en daar enige regen en plaatse- 4 t lijk mist. Matige tot krachtige 4 Zuidelijke wind. Weinig verande- ring in temperatuur. J Vandaag: Zon onder 18.11 uur. 4 t Maan op 2.07 uur. Morgen: Zon op 7.34 uur. Maan onder 10.25 J uur. (Van onze parlementaire redacteur). RONDER DEBAT en zonder hoof delijke stemming heeft de Tweede Kamer gistermiddag een wetsontwerp goedgekeurd ter vervanging van de papieren guldens door zilveren mun ten. In de loop van 1954 en 1955 zal de vervanging zich geleidelijk vol trekken. Aanvankelijk lag het in dc bedoe ling van de minister van Financiën om ook de papieren rijksdaalders te doen vervangen door zilveren. Hier over is overleg geweest met een com missie uit de Kamer, met het gevolg, dat de rijksdaalders voorlopig (gedu rende 1954 en 1955) nog niet vervan gen worden en dat hierover later een beslissing zal worden genomen. Proces opnieuw uitgesteld LJET PROCES te Parijs tegen de S.S.-generaal Oberg en kolonel Knochen als politie-chefs tijdens de Duitse bezetting van Frankrijk, is Woensdag voor onbepaalde tijd uitge steld. De huidige terechtzitting werd on geldig verklaard, omdat de president van de Rechtbank de twee beschul digden met „oorlogsmisdadigers" had aangeduid, hetgeen als het uitspreken van een oordeel werd beschouwd. nog juist in veiligheid brengen en ook vele jassen van cliënten. De be woonster werkt voor een 'confectie magazijn. Dit huis werd bewoond door een familie met vier kinderen. De Naardense brandweer bestreed de vlammen met aanvankelijk vier stra len op de waterleiding, doch verhoog de later, toen de druk opgevoerd kon worden, dit aantal tot zes. Ook de Bussumse brandweer, die onderweg nog even pech had, nam met zes stra len aan de blussing deel. TN DRIE LANDEN van West-Europa is gisteren duidelijke verdeeldheid over de Europese Verdedigingsge meenschap aan de dag getreden. Vooreerst in Duitsland, waar een be spreking tussen kanselier Adenauer en de socialistische oppositieleider Ollenhauer op niets uitliep. Men wil de nog voor het grote debat over de politieke toestand, dat vandaag ge houden wordt, overeenstemming be reiken over de vraag of W.-Duitsland zich voor een vereniging van Oost en West moet bewapenen. In Frankrijk werd verzet geboden in de Nat. Vergadering tegen West- duitse herbewapening. De indruk was. dat bekrachtiging van het E.V.G.- verdrag zal worden uitgesteld tot na de conferentie in Genève. Ook in Engeland trad verschil van inzicht over de herbewapening van West-Duitsland aan het licht. Het be stuur van de Labourpartij gaf met 14 tegen 10 stemmen zijn goedkeuring aan de plannen tot herbewapening. Aangezien 12 uur eerder de Labour- fractie het voorstel goedkeurde met een meerderheid van 9 stemmen, ver klaarde de linkse socialistenleider Be- van, dat de partijleiders zich niet meer in naam van de partij over de her bewapening kunnen uitlaten. Gistermiddag is van een der hellingen van de Rijkswerf te Den Helder te water gelaten Hr. Ms. patrouillevaartuig „Balder*, als eerste van een serie van vijf Marinevaartuigen, te bouwen op de Rijkswerf, als onderdeel van het Amerikaanse Off Shore Procurement Program. De vijf schepen zullen alle namen dragen uit de Noorse mythologie en worden gebouwd voor Amerikaanse rekening. De tewaterlating, in aanwezigheid van hoge autoriteiten van de Koninklijke Nederlandse Marine, werd verricht door mevrouw A. Hitchcock, echtgenote van kapitein ter zee Rusel S. Hitchcouck, United States Shipbuilding Liaison Officer in Den Haag. De kiel voor de „Balder" werd gelegd op 1 Augustus 1953. Het moment van de doop. I I In Indonesisch parlement LJET INDONESISCHE parlementslid Djuir Mohammed (P.S.I.) heeft gisteren bij het Bfcrlement een motie ingediend, waarin gevraagd wordt om autonomie voor Atjeh. De motie, die werd ingediend na het debat over het rapport van de parlementaire missie naar Atjeh, beoogt een einde te ma ken aan de opstand. Tot de ondertekenaars behoren le den van de P.S.I.Masjumi, Fraksi Democrat, P.I.R. en twee partijlozen. De indiener van de motie verklaar de de houding van de regering te be treuren. Deze, zo verluidde, wil al leen de schuld op anderen afwentelen zonder eigen fouten te willen erken nen. De indiener, deed in zijn rede een aanval op wat hij noemde het „willekeurige en wrede" optreden van de regering in Atjeh en de behande ling der gevangenen. Hij zei. dat de opstand niet ontke tend werd door enkele personen, doch massaal werd uitgevoerd. r\E SCHANDE van meer dan 100.000 onvolwaardige woningen moet eo 99 spoedig mogelijk worden uitgewist. Deze ellende legt op onze genera tie een ereschuld, die in grote visie moet worden gedelgd. Na de oplossing van het woningtekort moet duchtig worden aangepakt". Zo zei het gisteren minister Witte, toen hij voor de Eerste Kamer zijn begroting van Wederop bouw verdedigde. „Krotopruiming is echter geen probleem voor 1962-63", voegde de minister er aan toe, „reeds nu moet voor krotopruiming worden gewerkt, ofschoon wij de deskundigen ter oplossing nog niet hebben". ETERDER in zijn rede had de minis- ter nog eens laten horen, dat het woningtekort in 1960 zal zijn opgelost. Dan zal het aantal gezinnen gelijk zijn aan het aantal woningen. Maar dan nog zal een zekere reserve nodig zijn en zal de aanwas te vormen nieuwe gezinnen moeten opvangen. Voorts zal deze aanwas de krotopruiming moe ten dekken. Op de bouw van scholen en gym nastieklokalen moet naar de mening van minister Witte niet teveel be perkt worden. De minister van O., K. en W., zo zei hij, „heeft een be paald volume ter verdeling. De kwestie woningbouw-particulie- re bouw aansnijdende, zei minister Witte o.a., dat de ideële trap zou zyn: dé eigen woning, de collectieve JN HET LAATSTE NI MMER van Civilta Cattolica, het maandblad der Jezuïeten te Rome is een uitvoerig artikel verschenen, dat gewijd is aan de priesterarbeiders in Frankrijk en dat met koele nuchterheid de werkelijke situatie ontleendt welke in de loop der jaren in deze instelling was gegroeid. Het blad maakt een vergelijking tussen de gevaren, waar aan de priesters bloot stonden en de vruchten, welke uit hun opofferend apostolaat verkregen zijn en concludeert, dat na de samenspreking met de H. v ader de drie Franse kardinalen op 16 November besloten hebben: „een geïmproviseerde, weinig gedisciplineerde, door valse ideologieën vervalste en door tijdelijke afwijkingen verdorven beweging door een gedisciplineerde en ijverige organisatie te vervangen". In het begin van het artikel schrijft de auteur, pater Caprille S.J., dat de beweging zich langzamerhand ging baseren op verwarde en vage leerstellingen. Deze leverden het gevaar op, dat niet alleen een zuivere waardering van de priesterroeping te loor zou gaan, maar ook dat de be weging zelf geinfiltreerd en besmet werd door marxistische ideologie. "W/IE DRAGEN de schuld voor deze afwijking van de zuivere leer? vraagt pater Caprille zich af. Hij ant woordt: „De verantwoordelijkheid komt niet in eerste instantie op reke ning van de priester-arbeiders, maar veeleer op de leden van de „Jeunesse de l'Eglise". welke door de bisschop pen veroordeeld is op hun vergade ring van 1 November 1953. En daar naast rust de schuld bij de katholieke maar philo-marxistische redacteuren van „La Quinzaine" en van enige theoretici, die regelmatig met de priesterarbeiders in contact staan. Door dit contact hebben de priester arbeiders hun instellingen tenslotte geleidelijk aan aanvaarden tot richt snoer van hun gedragingen gemaakt." „Daarenboven, zo gaat pater Capril le verder, nam men onder de pries terarbeiders een snel groeiende geest van onafhanklijkheid waar tegenover de kerkelijke overheid. Deze ging zelfs zo ver, dat een ze kere mate van ongehoorzaamheid aan het licht kwam b.v. door het verbod lid te zijn van een communistische organisatie, niet meer na te leven. Er was nog meer. Enige priesterarbeiders gingen zonder meer nieuwigheden aan brengen als het lezen van de H. Mis op hun kamer, soms zelfs maar ge woon op een keukentafeltje: zij de den dat, omdat zy zich niet meer in de parochie thuis voelden. INWENDIG LEVEN VERSLAPTE "WAN DE andere kant voelden ver scheidene priesterabeiders zich ten lange laatste physiek en psycho logisch niet meer in staat om elke dag de Mis op te dragen en zo werd de heilige bediening voor hen langza merhand onuitvoerbaar. De verslap ping van het inwendige leven, de ver moeidheid, de eenzaamheid, het mi lieu en de ongecontroleerde vrijheid hebben daarenboven enigen ertoe ge bracht de priesterlijke staat te verla ten en de gelofte van zuiverheid met voeten te treden. Zonder deze gevallen te wil len overdrijven moet men er kennen, dat zij in niet te ver waarlozen mate gezien het ge ringe aantal priesterarbeiders (iets meer dan 90) zijn voorge komen. Het grootste gevaar be stond in een langzame, maar ge leidelijke infiltratie van de mar xistische ideologie. In het erg ste geval is een enkele priester arbeider ertoe overgegaan openlijk het communisme te omhelzen. De communisten van hun zijde heb ben getracht uit de beweging alle mogelijke voordeel te trekken, nadat zij haar in het begin bestreden had den en getracht hadden de priester arbeiders onschadelijk of tot hun vrienden te maken. Om slechts een enkel voorbeeld te noemen, hebben de priesterarbeiders van Parijs en Limo- genes in Augustus jl. een manifest van de federatie van communistische arbeiders ondertekend, dat kennelijk tegen het katholiek vakverbond ge richt was. De linkse pers in Marseille wist zelfs te melden, dat een pries terarbeider alleen 300 nieuwe leden voor het communistische syndicaat aangeworven had. Tegenover deze steeds duidelijker wordende gevaren, zo besluit Civilta Cattolica, heeft het Frans episcopaat, nadat de kardinalen Lienart, Gerlier en Feltin door de Paus ontvangen waren, de bekendé verklaring van 16 November en het communiqué van 25 Januari uitgege ven. Van de nieuwe organisatie ver wacht men, dat zij zich van haar bo vennatuurlijke zending bewust zal zijn en voorbereid een moeilijke taak te volbrengen. woning, de woning voor verhuur en dan pas de overheid. Dit mag echter niet betekenen, dat de overheid achter zal blijven. Het subsidiariteitsbeginsel moet steeds tot waarde worden ge bracht. Overheidsbemoeiing en overheids- bouw blijven thans nog nodig. Primair moet de woningbouwvereniging blij ven. De minister benadrukte nog, dat de overheidsbouw 'n reële invloed heeft op de prijs van de woningbouw. Mede om monopoliseren tegen te gaan echter moet de particuliere bouw van arbeiderswoningen zijn plaats hebben. De minister deelde mee, dat na overleg bijzondere aandacht is gewijd aan achtergebleven en zich snel ont wikkelende gemeenten. STERVEN AAN SCHOONHEID. -pOEN DE minister inging op repliek van ir Kraayvanger (KVP) inza ke de krotopruiming, merkte hij nog op: „Ik geloof, dat er in Nederland steden zijn, die sterven aan hun eigen schoonheid. Men zal soms de culture le kracht moeten hebben om schoon heid uit het verleden terwille van het heden te amoveren". De begroting werd z.h.s. aangeno men met de aantekening „tegen" van de communistische fractie. De Schelde-Rijnverbinding HET NEDERLANDS Comité Water wegen heeft aan de Raad van Mi nisters ter kennis gebracht, dat het de indiscrete publicaties in de Gazet van Antwerpen betreffende de onder handelingen van Cauwelaert-Steen- berghe moeilijk als juist kan beschou wen. Voor het geval dat deze wel juist zouden zijn, brengt het comité ter kennis, dat het de vermelde voorstel len voor de Schelde-Rijnverbinding, met en ook zonder Belgische Rijn vaartpremie, onaanvaarbaar acht en zich met alle middelen hiertegen zou moeten verzetten. De Britse televisie-omroep be steedt aandacht aan een vrouw, die zegt „telescopische ogente hebben, waarmee zij onder an dere de manen van de planeet Jupiter strik voor stuk kan on derscheiden. Zij zou de uitdruk king op het gelaat van iemand, die een kilometer verder weg is. kunnen onderscheiden en kleine krantenletters op drie meter af stand kunnen lezen. Toen bij een proefneming aan de vrouw, Janet Hitchman, werd gevraaqd'te zeggen, hoe veel manen zij om Jupiter waarnam. antwoordde ze: Twee. Daar de planeet negen manen heeft, betwijfelde men de juistheid van het antwoord, maar met behulp van sterke telescopen kon nader worden vastgesteld, dat op het gegeven ogenblik inderdaad slechts twee manen zichtbaar waren geweest.

de Stem | 1954 | | pagina 1