100 Jaar St. Marie Huybergen Sterrenplukker eerste klas SCHATTEN VAN CHINA radio') ffle Ouderscomités en Onderwijzers Woningbouw De stichting der Congregatie Een zware taak sanatogen AT EEN ONDERLIJKE ERELD Aanhoudende kout ABDIJSIROOP TWEEDE BLAD Slap en lusteloos WOENSDAG 21 FEBRUARI 1954 Logisch J. P. MARQUAND Advertentie) (Van onze onderwijsmedewerker) ^/IJ beëindigden onze bespreking van het antwoord van Mgr Op de Coul aan de critici van het Re glement tot vorming van ouder- comité's, met de opmerking, dat naar onze mening hardnekkig één punt in deze discussie wordt ver zwegen. Een oudercomité wordt namelijk samengesteld uit Bestuur, ouders en leerkrachten. Maar is het niet merkwaardig, dat juist deze laatste partij practiseh onvermeld is geble ven? De critiek en ook het Haagse antwoord behandelen uitsluitend :en al .'bf niet bestaande controver- tusshn Bestuur en ouders. En ;t zeer beslist aan de opzet nité's méér ten grondslag uter een injectie der schooi en met geïnteresseerde ou- Jitdrukkelijk is de opzet, dat a het ouder-comité een stuwende invloed zal uitgaan op onderwijs en opvoeding. De school is wel terdege het terrein, waarop de activiteit zal worden gericht. En wel even ter dege hebben de leerkrachten dus een direct belang bij een juiste sa menstelling en effectief functione ren van het comité. JS HET dan ook niet merkwaardig, dat van de zijde van het onder wijs zulk een duidelijke afwach tende houding wordt aangenomen? Veen, zeggen sommigen, niet merk waardig, want het personeel is nauwer bij deze gang van zaken be trokken dan een fabrieksarbeider, die een mutatie in de directie ga deslaat. De onderwijzers mogen wel beseffen, dat een ouder-comité met recht opening van zaken kan vragen omtrent talrijke kwesties, die tot heden niet buiten de school deur ter sprake kwamen. Een ge- interesseerde ouder zal vragen stel len, geen dreigende vragen, maar belangstellende vragen, die een vol ledig antwoord vereisen: Hoe vangt U de uiteenlopende begaafdheid op in een klas van 40 a 50 kinderen? Kunt U ons zeggen, waarom U de ze bepaalde methodes bezigt? Hebt U gegevens, die aantonen, hoe het onderwijspeil van Uw school ligt ten opzichte van andere? Wij weten het: de beschreven macht van het comité laat slechts een bepaald aantal terreinen tot vraagstelling open, maar hoe wil men samenwerken, als men op een vraag, die niet critisch doch be langstellend wordt gesteld, slechts antwoordt met verwijzing naar de beperkte bevoegdheid? In een goed ouder-comité wor den deze vragen gesteld en de school zal er graag op antwoorden... tenzij men de eigen mening onvol doende kan funderen. En hier achten wij een der voor naamste redenen aanwezig, waar om de school in het huidige sta dium, geen stimulerende, maar een afwachtende rol speelt. Slaat U er de vakpers van het onderwijs op na: na een zorgvuldige studie van de betekenis van het reglement komt het woord ouder-comité niet meer op papier. Men wacht af, men zal wel eens zien, wat bestuur en ouders gaan klaar stoven. Waarom? Omdat men door erva ring geleerd heeft, hoe moeilijk het is, aan out-siders een juist idee te geven van mogelijkheden en moei lijkheden bij groepsgewijze opvoe ding en onderwijs. Zeker. Maar ook, omdat men zich bewust is, dat te-veel van de beantwoording der vragen zal moeten berusten op fee ling, routine en traditie. Te veel van onze scholen leven op een eiland, zonder vergelijking der on- derwijs-resultaten met anderen. En 1 daardoor overgeleverd aan gunst of wangunst der buitenstaanders, al naar bijkomstige factoren beslissen, j Iedere onderwijsman weet, dat er scholen met een puike faam be staan, die deze naam niet verdienen. En evenzeer kent men scholen, die fameus werk verrichten, zonder er kentelijkheid te vinden. [•JEEL gaarne komt men nu vast stellen, dat het niet de taak der school is, naar de gunst der ouders te dingen. Inderdaad. Er bestaat een apostolaat van de onderwijzer, vaak te laag wordt aangesla gen. En ook laten de opvoedings resultaten zich niet meten. Maar wel de onderwijs-resultaten! Nu geven wij gaarne toe, dat op voering van de efficiency in de school meteen het gevaar oplevert van onderschatting van het on meetbare. Volledig accoord. Maar vooreerst is dit gevaar niet acuut, cm de eenvoudige reden, dat in gro ter verband de eerste stappen naar de efficiency nog moeten worden gezet. De bestaande Rijks-Inspectie staat in dezen voor een onmogelijke taak. Veeleer ligt hier een opdracht voor het Bestuur. Maar, zonder met ste nen te werpen naar hen. die zo ver dienstelijk werkten, gaat het doorsnee-Bestuur wel verder dan de financiële en benoemende bevoegd heid? Wanneer de ouders in een comité hun bemoeienis krijgen met de school, zullen zij goed doen, juist ook op dit terrein hun invloed te doen gelden. Het is nodig. Niet om dat er zo slecht gewerkt wordt op onze scholen. Maar omdat het toch te dwaas is, om het meetbare re sultaat ongemeten te laten en eigen en anderer indruk te laten afhan gen van gissing en indruk. Wij zijn dus vooralsnog van me ning, dat de school, die momenteel de vorming van comité's moest sti muleren, aarzelend afwacht. Voor een deel, omdat zij niet paraat is, om geïnteresseerde vragenstellers afdoende te woord te staan. En ziet men hierin een concessie aan bij komstigheden, dan wijzen wij op het belang voor de school zelf, om eigen werk volgens objectieve norm beoordeeld te zien. £)E SCHOOL klaagt over gebrek aan belangstelling bij de ou ders. Daarom juist is het zo vreemd, dat deze partij ongenoemd blijft in de diverse discussies. Maar zien wij het goed, dan betreft het hier een distanciëring, waarvoor wij tracht ten een oorzaak te schetsen, die wij als een der voornaamste beschou wen. "JERWIJL we nog eens lazen, wat 'in de jonfste Hak op de Tak onder de titel „Profetie" door ons werd geschreven, kwam de gedachte bij ons op, dat we eigenlijk maar het best het door ons gevraagde „be wijs" een paar passen voor kunnen blijven. Daartoe behoeven we niet anders te doen dan enkele officiële cijfers over te nemen. Zij zullen boekdelen spreken! Het aantal gereed gekomen hui zen was in het jaar 1951 in ons land 58.670, een jaar later 54.000 en in het afgelopen jaar tot en met Oc tober 46.170, terwijl er in uitvoe ring waren (per 1 November 1953) 68.200. Men kan aan de hand van deze cijfers natuurlijk proberen vol te houden, dat Minister Witte het een heel stuk slechter doet dan zijn ambtsvoorganger, de P. v. d. A.- Minister. Voor Noord-Brabant werden 22.500 woningen toegewezen voor de ja ren 1954/1956, waarvan 17.699 wo ningen werden verdeeld, terwijl 4.872 woningen werden gereser veerd voor krotopruiming, ouden van dagen, algemene correcties en migratiecorrectie. Ach, waarom zouden we dan maar niet zonder meer aan de goe gemeente vertellen, dat al die cij fers wel aardig zijn, maar»dat men in geen geval in staat zal blijken die toewijzingen te realiseren! Te gen 1956 zijn de Statenverkiezingen al weer een behoorlijk poosje ach ter de rug, nietwaar? DANK zij de toegewijde zorgen van „Vader Jan" en zijn ge zellen was het Huybergse Weeshuis na enkele jaren stevig gegrondvest; het heeft hun drie jaren van harde ontbering en moeizame strijd gekost. Uitvoerig kan men hun belevenissen be schreven vinden in het fraaie Gedenkboek der Oudenbossche Congregatie „Tussen Windvaan en Koepel". TNTUSSEN had Mgr van Hooydonk al zijn aandacht kunnen wijden aan zijn tweede plan: de oprichting van een nieuwe onderwijscongrega tie. Vermoedelijk heeft hij zijn gees telijken opgedragen eens uit te zien of er onder de jonge mannen van hun Parochie geen geschikte krachten waren, die voor de nieuwe stichting in aanmerking kwamen. In 1852 had men de zekerheid, dat met een drie tal leden een bescheiden begin kon worden gemaakt; dat was voorlopig genoeg om de leiding van de 35 we zen op zich te nemen. Vader Jan en zijn trouwe medehelpers hadden op hoogst eervolle wijze hun plicht ver vuld en op 21 Juli 1852 verliet het Oudenbossche karretje voor het laatst de oude kloosterpoort en keerden zij met blij gemoed naar hun dierbaar St. Louis terug. Op de schouders der drie jonge mannen rustte nu de moeilijke en verantwoordelijke taak het Weeshuis in stand te houden en verder uit te bouwen, maar ook om de kern te vor men, waaruit een nieuwe kloosterge meenschap zou uitgroeien. Het waren Petr. Kerremans en Joh. Broumels uit Roosendaal en Henr. Claeren uit Af- ferden; de laatste was als onderwijzer verbonden aan het bekende Instituut Brogtrop te Bergen op Zoom. Een doelmatige verdeling der werk zaamheden over dit drietal was niet zo moeilijk: Claeren kreeg de leiding van het onderwijs, daarbij geassis teerd door Broumels ,die het Diploma van onderwijzer van de 4e rang bezat. Kerremans zorgde voor het onder houd van huis en tuin; hij is het ook geweest, die later de zandige woes- tijngronden ontgonnen en bebost heeft. DE VORMING i van Breda, bestuurd worden door een priester, die door de Bisschop voor deze functie zou worden aangewezen. Zo heeft tot het jaar 1888 een priester aan het hoofd der Broeders gestaan; achtereenvolgens hebben Rector Ne- len en Directeur Graumans het ambt van Overste waargenomen. (Advertentie) •n geen grein energie meer over voor wat genoegen en gezelligheid? Neem toch Sa- natogen do tuivsra bouwstof voor herten- en zenuwcellen, voor bloed on spieren. Uw hele gestel veert er van op; het vervult U opnieuw van een heerlijk gevoel van gezond heid. Begin er dadelijk mee. Het Zenuwtonicum FJE geestelijke leiding van deze klei ne gemeenschap en de vorming der drie jonge mannen tot religieusen werd toevertrouwd aan de Z.E.H, Adr. Nelen, die tot dan toe als Diaken Pastoor de Bie was behulpzaam ge weest in het Parochiewerk van Huy- bergen. Het was wel een eervolle en hoogst belangrijke taak, die deze jon ge geestelijke zich toegewezen zag; een bewijs ook van het grote vertrou wen, dat zijn geestelijke Overheid in hem stelde. In de brief van aanstel ling wordt hij door de Bisschop ge prezen om zijn „deugd en voorzichtig heid", twee eigenschappen, die hem in zijn dubbele functie van Overste der Bi-oeders en Directeur van het Wees huis goed van pas zouden komen. Enkele maanden na deze benoeming: in December 1852, is hij te Hoeven Priester gewijd. Tegelijk met de aanstelling van Rector Nelen vaardigde Mgr van Hooydonk de „Voorlopige Reglemen ten" uit, waardoor de levenswijze der aspirant-religieusen een zekere orde ning ontving. Hier reeds vinden we als bijzonder doel der Broeders ver meld „alle liefdewerken, die behoren tot de opvoeding en het onderwijs der kinderen." Deze Voorlopige Regle menten werden op 25 September 1854 vervangen door de „Regelen en Con stitutiën, gegrond op de Derde Regel van de H. Franciscus". In deze Rege len en Constitutiën kreeg de jonge ge meenschap voor het eerst de naam van Congregatie; vandaar dat 25 Sep tember 1854 beschouwd wordt als de stichtingsdatum der Congregatie. De Congregatie zou, namens de Bisschop '"TOEN zo door de Regel de vorm der A Congregatie wat scherper was af getekend en de nieuwe bepalingen eerst nog enkele maanden zorgvuldig aan de practijk getoetst waren, wilde Mgr van Hooydonk het ongeduld van Kerremans en zijn beide vrienden om het kloosterkleed te ontvangen niet langer op de proef stellen. Op 10 De cember 1854 werden Kerremans en Broumels, en enige maanden later ook Claeren, die wat later was ingetreden, als eerstelingen der nieuwe Congre gatie ingekleed. De eenvoudige, maar voor de jonge stichting historische plechtigheid, had plaats in de dorps kerk. De Franciscaanse inslag bleek duidelijk uit de 'namen der eerste Broeders: Br. Franciscus Kerremans. Br. Antonius Broumels en Br. Bona- ventura Claeren. De Congregatie was nu definitief een feit geworden; het fundament, waarop verder kon worden gebouwd, was aanwezig. Onder Gods Zegen en de bijzondere bescherming van de H. Maagd en Vader Franciscus ging men vertrouwvol de toekomst tegemoet. Onder de officieel vastgestelde naam van „Christelijke Broeders van de On bevlekte Ontvangenis van de H. Maagd Maria" zou men de traditie van het oude Maria-oord der Wilhelmieten op andere wijze voortzetten. Secretariaat Stichting Grote Markt 31, Breda. Bankrelatie: van Mierlo en Zn., Breda. T~)AAR horen wij een stevig stukje logica van een heer uit Buenos Aires. Deze was kassier en genoot het volste vertrouwen van zijn directie, omdat ze op zo'n post nu eenmaal geen Toontje met een licht handje wegzetten. Maar op zekere dag kwam, zoals dat gaat, aan het licht, dat de kassier in de loop der jaren voor tienduizenden gul dens had gestolen. Bij de di rectie. Die directie kivaad en cle man ging natuurlijk de straat op. Omdat hij zo lang in dienst was. besloot men van gerechtelijke vervolging af te zien. De volgende dag sollici teerde dezelfde man weer bij zijn oude baas. „Kijk eens", zei hij, „ik heb een auto, een televisietoestel, mooie kleren en een stevige bankrekening, dus alles wat mijn hart be geert. Waarom zou U nu een andere man aannemen, die weer van voren af aan moet beginnen?" De Hale-reflector, die een diameter heeft van 200 inch, ruim vijf meter, en eigendom is van het Technologische Instituut van Californië, is de grootste telescoop ter wereld. Hij bevindt zich op Mount Palomar, onge veer 66 mijl ten Noorden van San Diëgo in de Amerikaanse staat Cali fornië. De telescoop weegt 530 ton, maar is zo nauwkeurig geconstrueerd en uitgebalanceerd en de lagers ondervinden zo weinig last van wrijving, dat hij bij het volgen van een ster van Oost naar West door een electri- sche motor met een vermogen van slechts één twaalfde paardekracht kan worden voortbewogen. De telescoop is in staat, het luchtruim tot een afstand van een milliard lichtjaren af te tasten. De spiegel, die op de bodem van de telescoopbuis rust, weegt 14,75 ton. Het slijpen en po lijsten van deze spiegel heeft meer dan acht jaar gevergd. Dit onderschrift behoort hij bovenstaande foto. Gisteren drukten wij abusie velijk een foto af waarbij ditzelfde onderschrift prijkte. Het had in werkelijk heid aldus moeten zijn: Dr Edwin P. Hubble, nestor der Amerikaanse astronomen, is hier aan het observeren met de Schmidt-groothoektelescoop in het Mount Palomar Observatorium van het Technologische Instituut van Californië. Deze telescoop, die een diameter heeft van 43 inch, meer dan een meter, fun geert als hulpkijker van de 200-inch Hale-telescoop, de grootste ter wereld, die zich eveneens op de berg Palomar bevindt. De Schmidt- telescoop wordt gebruikt voor het hemelonderzoek, dat door het Natio nale Geografische Genootschap („National Geographic Society") in sa menwerking met het Mount Palomar Observatorium wordt verricht. Dit onderzoek zal de wereld de eerste definitieve foto-atlas van de ster renwereld bezorgen. Woorden 7ELFS de Amerikanen beginnen zich af te vragen of de grote he ren tegenwoordig niet te veel pra ten. Lincoln's beroemde rede op het slagveld van Getysburgh om vatte slechts 266 woorden. De Tien Geboden zijn 297 woorden lang; de Amerikaanse onafhankelijkheids verklaring bestond uit 1500 woor den. maar een verordening voor de prijsvaststelling van bloemkool, de zer dagen door het betreffende Amerikaanse departement gepubli ceerd. bleek te bestaan uit 28.900 woorden. Nien tvigh eden op EEN tentoonstelling te Los Angeles kan men de nieuwste snufjes voor het huishouden be wonderen. Men treft er onder meer een met juwelen bezette vliegenmepper aan. Ook de mo de is vertegenwoordigd. Er is een ceintuur, voorzien van een wek ker en een zonnehoed met een kijkglaasje en richtingaanwijzers. Oplossing HET geval van het kalf, een pro bleem van de vroeger gesigna leerde slager uit Maastricht, heeft mej. M. N. te Breda aan het denken gezet. Als het kalf kan praten (stelt de inzendster nadrukkelijk vast) kan het tegen een koe moeder zeg gen, tegen een stier pa en tegen een os suikeroom. Spaarzaam QP 85-jarige leeftijd overleed te Chicago mejuffrouw Grace Jackson. Zij was van haar 21ste jaar af lerares ge weest en had in al die tijd 631.000 dollar van haar salaris weten over te sparen. Een grote verdienste, zou den wij zeggen. Uren CEDERT enkele dagen passen de omroepers in opdracht van hun directie bij hun tijdmeldingen via de microfoon na 12 uur >s middags voortaan ook weer de telling van een tot twaalf toe. Men keert hier mee terug naar het spraakgebruik, dat zich nimmer aan de tijdsaandui ding van het spoorboekje heeft aan gepast. Kledij TN Verviers heeft de rechter zich 1 kwaad gemaakt, omdat een van de vrouwelijke getuigen in een lan ge broek verscheen. Hij noemde het „minachting van het gerecht" en het zat hem tot hier. De verdedig ster wees er op, dat de dame recht streeks uit de fabriek naar het ge bouw was gekomen en geen tijd had gehad zorg aan haar toilet te be steden. Niets mee te schaften, meen de de rechter. De juffrouw moest terug. Woordenboek Mü nog even een facetje uit het Russische spraakgebrek. Daar overweegt men de samenstelling van een woordenboek, met de om schrijving van een woord. Als we reldprimeur volgt hieronder de tekst: Njet, kapitalistisch gezien be tekent het „neen". Hoe mis, hebben de lui het. Het omvat onze gehele politiek, het is de grote stuwing van onze welvaart en de belastingbeta ler, die het durft te zeggen kan zijn lol wel op. „Wel, daar gaat je nieuwe wasma chine, je bontmantel, 't nieuwe vloerkleed, je nieuwe japon.... door ■•Voorzichtig", zei Rodney, „zeg .iet hardop en hij keek wantrouwend want Newall had eigenlijk ge lift. Generaal Woe boog. Luitenant Shoe d; ukte Mei de hand, maar Hei Ch'j er philip Lioe waren nergens ie zien, ..Wel wat is dat", zei Jones. ■'L". antwoorde Newall „Ik neb hier nu wel genoeg van. Kunnen we h'et vandaag nog vertrekken?" Rodney werf ongeduldig. .■Ik heb er zelf ook meer dan ge noeg van, maar dat gaat toch niet. i hebt nu het Kaneel, is dat niet vol doende?" -Is er geen gelegenheid?" begon "aul weer te klagen. Rodney keerde zich heftig tot hem. ..Waar je kunt zwemmen bedoel K dat?" ..Ja, waar ik kan zwemmen". ..Om u de waarheid te zeggen", zei Philip Lioe achter hen en een hal ve minuut geleden was hij niet op de binnenhof geweest „is er een plek in de buurt. We kunnen er van middag heen gaan." „Als er een plek is, waar hij zwem men kan, laat hem dan zwemmen", zei Mei Newall wanhopig, Rodney luisterde niet. Hij bedacht, dat er een zekere vriendschap tussen hem en Mr. Wong bestaan had, voor zover deze voor een vreemdeling vriendschap kon koesteren. Hij draai de het gesprek over zwemmen de rug toe en trad het vertrek binnen waar Mr. Wong liefkozend langs een Ming Kaneel vaas streelde. „Zou u me iets willen vertellen?" vroeg Rodney: „de koop is nu toch gesloten, de zaak afgedaan. Deze stuk ken zijn zeer fraai Hebt u ze zelf hier- gebracht? Was dit alles afgesproken?" Hij wist dat dit niet onmogelijk was; hij had al vreemder dingen gehoord. „Nee", antwoordde Wrjig eenvou dig. „dat zou een goed idee zijn ge weest. maar ik had het Kaneel niet in mijn bezit". ..Waar kwam het dan vandaan?" „Dat weet ik niet. De generaal heeft het ergens gevonden. China is groot en verbergt veel schatten. Bandieten geven niet om dingen, die zich slecht laten meevoeren en licht breken. Ik hoorde, dat zij hier waren. Ik geloofde het niet, maar ik kwam." „Om ze te kopen?" „Ja, precies zoals de oude vreemde ling kwam om ze te kopen. Ik koop voor een klant in het Uitnemende Land. Misschien heb ik de prijs iets hoger opgedreven dan ik betalen wil- de.om de generaal genoegen te doen, begrijpt u. U bent schranderder dan de meeste vreemdelingen. U en ik we ten, dat de generaal het geld van de ze stukken gebruikt om een rover om te kopen. Ik heb. om de generaal te plezieren, de prijs wat opgedreven. Tenslotte heeft de machtige oude vreemdeling dit in zijn geld heel goed koop gekocht. Er gaan vier van onze dollars in één van de zijne. Ik denk. dat de generaal mij een klein geschenk zal geven, maar dat is slechts billijk". „Zou u zo vriendelijk willen zijn mij te zeggen, wie u gezegd heeft om hier heen te gaan?" „Mr. Lioe vertelde mij. dat hier Ming Kaneel was", zei hij. „Mr. Lioe is een schrander man!" „Ja", stemde Wong toe, een heel schrander man". HOOFDSTUK XIII. Toen Rodney op de binnenplaats terugkeerde, hoorde hii Philip in zijn welluidend Engels zeggen: „Ja het is daar prachtig. Een marmeren bassin, door bergbeekjes gevoed. Het heet „De Vijver van de Zevende Prins". De omringende gebouwen zijn in verval geraakt. Het water spuit uit draken koppen, maar is werkelijk heel helder. Het zal u zeker opvallen en het ligt maar negen li hiervandaan. Ik zal voor paarden zorgen". Jones", riep Steuben, „Jones! Hoor je, wat Lioe zegt? Hij weet een plek, waar wij kunnen zwemmen. We gaan er na de lunch heen". ..En zeg niet dat het niet gaat, Rod ney", liet Mei zich horen, ..want wij gaan. Ik blijf hier niet bakken". Rodney stak de handen in de jaszak ken. Hij wist. dat hij geen enkele re den tot wantrouwen had; zover hij kon nagaan was alles afgelopen. „Wacht tot je in Peking terug bent", zei hij. „Dan kun je daar in de Dra- kenvijver baden". Steuben keek zwart en Jones voelde dat hij allen tegen zich had. Alle ge zichten keken ontevreden behalve dat van Philip Lioe. „Weet je zeker, dat het veilig is. Philip?" vroeg Rodney. „O. natuurlijk", antwoordde deze. H'et antwoord kwam prompt en vol overtuiging, maar verried een vurig verlangen om de Vijver van de Zeven de Prins te zien. dat Jones onver klaarbaar voorkwam. „Toch lijkt het me beter om hier te blijven", zei hij, „Men komt zo licht in moeilijkheden". Met een ruk keerden Newall, Mei en Steuben zich tegen hem. alsof ze aan touwtjes bewogen werden, met éénzelfde vijandig gebaar. „En nogmaals", zei Mei, „vertelt de oude, ervaren reiziger ons, wat we te doen hebben, hè. Mr. Jones?" „Nee", zei Newall, ..Jones heeft al tijd gelijk". Uit al die sarcastische woorden sprak een diepe wrok, welke Jones niet be greep. „Wat mankeert jullie? Ik maakte een gewone opmerking". Paul deed een schrede op hem toe. „Als je het dan weten wilt, het zijn die opmerkingen van je, die ons de keel uithangen". „Och. zwijg toch Paul", zei Mei; „het doet er nu niet meer toe". „Nee", zei Steuben, „het is beter om het te zeggen. Je vertelt ons de hele tijd. Jones, dat we dit of dat niet kun nen doen. Je spreekt tot ons van de hoogte van je rijke ervaringen. Hoe lang ben je eigenlijk in China? Acht tien maanden, heb je ons verteld. Nu. en maken die achttien maanden je onfeilbaar? Het is verwaand. En het werkt op onze zenuwen." Voor de eerste maal zag Rodney DONDERDAG 25 FEBRUARI 1954 HILVERSUM I, 402 METER. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Orgelconc. 9.25 V. d. huisvr. 9.30 Waterst. 9.35 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Gram. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Orgelspel. 12.50 „Uit het bedrijfsleven". 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Amus. muz. 14.00 „Rijk en geen geld", hoorsp. 14.30 Alt en piano. 15.00 V. d. zieken. 15.45 Gram. 16.00 „Tussen vier en vijf". 16.45 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Regerings- uitz.: J. Winkler: „Nederland en de we reld: Nederlands-Deense vriendschap". 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Gram. 18.40 Rep. of gram. 18.45 „Bill Sheriff en zijn prairie-duivels", hoorsp. met muz. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Ge sproken brief uit Londen. 19.10 Gram. 1.9.15 Piano a quatre mains. 19.45 Voordr. 20.00 Nws. 20.05 Omr. ork. en solist. 20.55 „Zwarte crêpe de Chine", hoorsp. 22.25 Lichte muz. 22.45 Sportact. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Dansmuz. HILVERSUM II, 298 M. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en litur.g. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. vrouw. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gewijde muz. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zie ken. 11.45 Panospel. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33-12.40 V. d. boeren). 12.'55 Zonnewij zer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 So praan en piano. 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.15 Surinaamse volksmuz. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Kamermuz. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Fluit, viola da gamba en clavecimbel. 17.00 V. d. jeugd 17.30 Gram. 17.40 Voordr. 18.00 Gram. 18.10 Strijksextet. 18.35 Raadhuis-praat. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 V. d. jeugd. 19.30 Gram. 20.00 Radokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 21.50 „Ik denk er zo over.... en U?" 22.00 Amus. muz. 22.20 „De Pro testantse Orgelkunst". 22.45 Avondover denking. 23.00 Nws. en SOS-ber 23.15- 24.00 Gram. BRUSSEL, 324 METER. 11.45 Gram. 12.00 Omr. ork. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.45 Omr. ork. 16.00 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V. d. kind. 18.15 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Kamer- ork. en solist. 19.50 Voordr. 20.00 Japanse kinderliedjes. 20.10 Klankb. 20.40 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.30 Elec- tronische muz. 22.45 Gram. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL, 484 METER. 12.00 Piano duo. 13.00 Nws. 13.15 en 14.30 Gram. 15.00 Ork. conc. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Dansmuz. 18.30 en 19.15 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55 Nws. (Advertentie) Ge hebt Icou gevat, ge hoest jen een scheurende pijn van het Vele hoesten beklemt Uw borst. Reinig Uw luchtwegen van het gevaarlijke slijm met AKKER'S 's werelds beste hoestsiroop zichzelf zoals zij hem gezien hadden en het was geen aangenaam beeld. Hij had een rol gespeeld, die hij In an deren altijd had afgekeurd en kwalijk genomen. Er schoten hem talloze voor beelden te binnen, dat hij gedurende de tocht de wetten had gesteld, zon der nadere verklaring. Hij was onver- dragelijk geweest, enkel door zijn zor gen en getob en al zijn bezorgd heid was overbodig gebleken. Philip had op ziin manier eerlijk gehandeld en ook Generaal Woe was voor zijn doen eerlijk geweest. „Van die kant had ik de zaak nog niet bekeken", erkende hij. „Ik ver moed. dat het die verantwoordelijk heid was. Dank je. dat je het me ge zegd hebt. Paul". „O. niets te danken. Je hebt Je een massa .muizenissen in het hoofd ge haald. die niet nodig waren; dat is alles." Rodney keek naar Mei Newall. Hij wilde dat zij althans een betere indruk van hem zou krijgen. „In het licht van deze morgen be zien. heb je stellig gelijk", erkende hij. „Ik moet een vreselijke zanik ge weest zijn. In orde, laten we gaan zwemmen, als jullie dat wilt en Philip de plek kent". Tot zijn verbazing bleken zijn woor den alle verborgen wrok verdreven te hebben. Newall was weer kameraad schappelijk; niet meer de werkgever. „Je bent een beste vent, Jones", zei hij. „Ja", echode Steuben, „vergeet het maar. kerel". Maal' Mei zweeg en dat bracht hem ertoe te zeggen: „Als het maar negen Li hier vandaan is, kunnen we met een gaan en onze lunch meenemen. Ik zal Liang zeggen om voor paarden te zorgen". Maar Philip verklaarde zelf voor paarden te zuil enzorgen; zij spraken af, over een half uur te vertrekken. Als Mei Newall iets gezegd had. was zijn stemming misschien omgeslagen, maar haar zwijgen was als een laatste afdoende weigering, die hem zeide dat al wat hij gedaan had vergeefs was. Zijn wantrouwen en vrees waren on gegrond gebleken; daarvan was hij overtuigd, toen hij alleen naar zijn kamer liep. Er was niets in hem. dat haar bij mogelijkheid had kunnen aantrekken. „Je bent een dwaas geweest, Jones", mompelde hij; „een verwenste, ver waande dwaas". En hij riep Liang. (wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 5