Z-VLAANDEREN TOT 1975 GEEN WERKLOOSHEID IN DE BOUWVAKKEN Vliegtuigen onthullen Zondag het draadnagel-geheim Thuisfront-actie op Zondag-Carnaval Boerderijbranden in 1953 Meer wielerclubs naar N.K.S. OOSTBURG Vrijgemaakte rundveebeslagen Plaatje wekt herinneringen.... Reünie Bataljon Zeeland Het Zeeuwse land juweel Begroting Wederopbouw in de Eerste Kamer Minister Witte als recordbreker Spanning en vreugde Belgisch geweer Boekenplank Ruim f20.000 schade per daa Nederland speelt op 12 April Een puike remplacant Eerder dan venvacht K. N. ,W. U. verscherpt bepalingen M. Bogte koning staakboller SPORT IN T KORT AANBESTEDINGEN MARKTEN ■en Jo ins Ills fd pe tit ■n.) ■lp Har H3k Hiw Kr ■ld ■et ■de ■ns ■de ■s^ Kei Hos- Hmt Hee- 1 ■x)t, Heen Hart H ter- Hipte Hum Hro- ■r Or Hvan Hvan Hden ■re- 1 de Kan ■de- lene oor- i 5.) 'burg der L V. uur: >uw- r de »r, 8 ioen. mis- rede irao. ermg m, 8 eduld vburg irver- bond. in V. 19.30 rouw. >chut- Story. aniak. ao. DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 24 FEBRUARI 1954 Maldeghem BUREMEESTER CUELENAERE GAAT HEEN De burgemeester van deze Oost- Vlaamse grensgemeente, die ook in West Zeeuwsch-Vlaanderen bekend heid geniet en daar ook diverse lan derijen in eigendom heeft, de heer H, Cuelenaere is benoemd tot notaris te Temse in Oost-Vlaanderen. De heer Cuelenaere was naast burgemeester ook nog jurit en advocaat te Malde- pem Voor betrokkene betekent deze benoeming een mooie promotie en de gemeente Maldegem verliest in hem een burgervader die jarenlang de ge meente als burgemeester heeft ge diend. De heer Cuelenaere is lid van de C.V.P, Jong de gezellig avond. De heer de Lozanne. hoofd der school, zong met de hoogste klas enkele liedjes. Heel aardig was de dans van boer tjes en boerinnetjes, uitgevoerd door de 3de klas. Na de pauze werd het kabouterspel „Appelsnoetje" opgevoerd. Schoondijke „EEN VREEMDE EEND IN DE BIJT" Als laatste heeft de afdeling Oost burg gespeeld voor het toneelconcours, dat door de RKJB afdelingen in West- Zeewsch-Vlaanderen wordt gehouden. De afdeling had met „Een vreemde eend in de bijt" geen betere keus kun nen maken. Het stuk werd zeer goed gespeeld. Mej. I. Dorsche als Fela, de achterdochtige oude vrouw, vol zorg om haar zoon Jillis, was buitengewoon. Ook de 'zoon, Jillis, Alb. v.d. Plasse, liet sterk spel zien evenals Bastiaan Luytelaars vertolkt door Ars v.d. He mel. Mej. Alb. v.d. Hemel en Mej. A. Buysse wisten respectievelijk als Dina en Sjaantje, de juiste toon te treffen. H v.d. Vijver, als „De Kruimel" was uitstekend in z'n rol. E. de Milliano en me.i. M. Dusarduyn als de jaloerse buren Bertus en Bertha, verdienen ze ker ook als zeer goed spelend ver meld te worden. Ook de kleinere rollen werden goed vervuld. De belangstelling voor deze uitvoe ring was geweldig. Om verschillende reden wordt er echter bezwaar gemaakt tegen de hui dige jury. Daar deze steeds wisselend is geweest, kan ze geen juiste verge lijking maken en een goede punten verdeling geven. Hopelijk zal dit de aandacht van de jury hebben, wat er toe zal leiden om in de toekomst te komen, tot een onpartijdige jury, die de diverse uitvoeringen objectief zal veten te beoordelen. Gezellige avond. W.S.V. wieler sportvereniging Oostburg hield een ge zellige avond met medewerking van de bekende Belgische conferencier, Renaat Vermeer, beter bekend als Mo dest en Pierre Leenhouts, Ouderavond In de Openbare La gere School, alhier, werd een ouder avond gehouden. Als voorzitter van de oudercommissie opende dr. H. de OFFICIEEL AFSCHEID VAN ZUSTER GRONDIJS Op Zaterdag 6 Maart a.s. zal offi cieel afscheid genomen worden van de voormalige wijkzuster van het Groene Kruis Mej. M. Grondijs. Wegens ziekte van zuster Grondijs kon dit afscheid niet eerder plaats vinden. IJzentiijke SUCCESVOL OPTREDEN VAN AC CORDEONCLUB „FLANDRIA" Voor een stampvolle zaal van het jeugdgebouw te IJzendijke gaf de on langs opgerichte accordeon-club: Phil Harmonica-club „Flandria W.Z.V1. een zeer geslaagde uitvoering. Dit eerste optreden in het open baar is voor deze vereniging een groot succes geworden: in de eerste plaats door haar vlotte uitvoering van de verschillende nummers, wij vermelden hierbij speciaal de vertolking van de wals „Donauwellen" van Ivanovici en het voorspel tot de le acte van La Traviata van G. Verdi en in de tweede plaats door het engageren van enkele Belgische artisten, die mede op hun terrein meehielpen deze avond te doen slagen. Van deze artisten moet in de eerste plaats genoemd worden de heer Ver- ween, in zijn conferentie als „modest", mej. Jacq. Body als declamatrice en de heer Willy Cusse met zijn guitaar- liedjes. Uiteraard had ook „Flandria's" dirigent de heer Jasp. Anthonisse een werkzaam aandeel in het tot stand komen V2n haar succesvolle première. Aardenburg DE Gezondheidscommissie voor Die ren van de Stichting voor de Landbouw gaf een overzicht van het aantal rundveebeslagen, dat in de pe riode van 20 Mei 1931 tot en met 23 Januari 1954 vrij van tuberculose is geworden: Groningen Overijssel Gelderland Utrecht Noord-Holland Noord-Brabant Zuid-Holland Zeeland Limburg Totaal van de 9 provincies Nederland 2.179 7.012 10.795 2.645 4.162 18.136 3.489 1.851 7.103 (1.823) (4.872) (4.459) (1.795) (2.786) (4.518) (2.789) 559) 833) 57.372 (24.434) 58.826 (24.747) De gegevens van Drenthe zijn met ingang van deze staat weggelaten, omdat deze provincie inmiddels vrij van t.b.c. is geworden. Onder de 57.372 vrijgemaakte rundveebeslagen bevin den zich 2.069 rundveebeslagen, die na afloop van de voor die beslagen vastgestelde saneringsperiode zijn ge saneerd; dat wil zeggen, die te laat zijn gesaneerd. De betrokken veehou ders zijn dus niet meer in aanmerking gekomen voor uitkering van de ex tra-heffing of van slachtpremies. De getallen tussen haakjes geven aan de aantallen rundveebeslagen, die meer dan een jaar voor het einde van hun saneringstermijn zijn vrijge maakt. Bewoners van een boerderij in de buurt van Coraki in New South Wales (Australië) wuiven vanaf het dak van hint door het water geisoleerde huis naar de redders, die met een DUKW te hulr> zijn ge sneld Deze familie was een van de vele in het Noorden van New South Wales, die te lijden hadden onder de tropische orkaan, welke werd ge volgd door stromende regen en zware overstromingen. Er zijn tot heden toe reeds 20 doden genoteerd. De ramp, welke o.m. ook gebieden trof, welke kort tevoren door H. M. Koningin Elisabeth van Engeland waren bezocht, maakte honderden gezinnen dakloos. De foto wekt vooral in ons land herinneringen WEER PATRONAAT Na lange jaren is er eindelijk weer een patronaat alhier opgericht, In de nissenhut, die in het plantsoen van het Verloren Kostje ten behoeve van het jeugdwerk kon worden opgericht, is onder leiding van kapelaan J. Swee- re een gelegenheid gevonden om de jongens bezig te houden. Deze zijn in twee groepen gesplitst: eerst komen de jongens tot 16 jaar Zondagsnamid dags bijeen en daarna de oudere jon gens. Het patronaat bloeide vooral 'voor de oorlog in Aardenburg, onder de kapelaans Beukels en Bruijns. Tijdens de oorlog toen kapelaan Corstiaensen de leiding had. moest door de bijzon dere omstandigheden het patronaat worden opgeheven. Op 27 Februari a.s. JN Februari 1953 moest de lustrum- reunie van het Bataljon Zeeland - de 5e na de terugkeer uit Indonesië - om een voor veie balaljonsgenoten we! zeer droeve reden worden afgelast. Dit jaar echter gaat de reünie door en wel op Zatedag 27 Februari a.s. in het Schuttershof te Goes. Deze lustrum-reunie zal in het te ken staan van gezamenlijke zorg voor die oud-militairen van het bataljon, die thans nog lijdende zijn aan de tevolgen van in Indonesië opgelopen ziekten of verwondingen. Gedacht wordt hierbij aan het verschaffen van lectuur of materialen voor bezigheid in andere vorm voor deze patiënten. Teneinde over de nodige gelden daar voor te beschikken, zal een aantal elec- trische scheerapparaten, dat door de fabrikant voor dit doel beschikbaar werd gesteld, op Amerikaanse wijze worden verkocht. aan dit Zeeuwse Landjuweel een jaarlijkse wisselprijs wordt verbonden. In dit verband is gedacht aan een vlag of vaandel, dat als prijs aan de winnaar van het tournooi zal wor den uitgereikt. Getracht zal worden een bekwame naaldkunstenaresse met de vervaardiging van deze trofee te belasten. Een vaandel als ivisselprijs de eerste voorstellingen van het Zeeuwse landjuweel achter de rug zijn, heeft de Stichting Zeeland zich met een circulaire tot de zeventien deelnemende toneelverenigingen ge acht, waarin o.m. een overzicht van het puntenschema gegeven wordt. Zo kan men voor de keuze van het stuk maximaal 150 punten behalen. Bi] de bepaling hiervan wordt reke ning gehouden met de mogelijkheden der vereniging. Het zou volkomen onjuist zijn, aan te nemen, dat een vereniging, die bijv. in een derde afdeling uitkomt, dan ook maar een inferieur stuk moet spe len. De keuze van een slecht stuk is nooit gerechtvaardigd. Ook een vereni ging. wier capaciteiten niet op het hoogste niveau gelegen zijn, behoeft nooit naar een dergelijk „redmiddel" grijpen. Als ideale verbinding zou men in dit opzicht wel mogen stellen, dat de vereniging een stuk kiest, dat zoveel mogelijk met haar eigen kwaliteiten overeenstemt. Voor de volgende onderdelen van de opvoering kunnen telkens 50 punten worden behaald: Regie-opvatting; mise - en - scène; samenspel, tempo en dynamiek; decor, toneelaankledmg, belichting, costume- r®g en grime. Voor de vier voornaamste rollen worden punten toegekend, telkens tot 'etl maximum van 10 voor de volgen- oe aspeCten; opvatting, uitbeelding, voordracht rolkennis en uitspraak. voor ieder der vier rollen kunnen otts maximaal 30 punten worden toe- ï«end, evenals voor de bijrollen ge zamenlijk, die op dezeifde onderdelen worden beoordeeld, Het maximum te en aantal punten bedraagt dus hOO. Het werkelijk behaalde aantal Punten in proeenten van het totaal, uitgedrukt, vormt dan de uiteindelijke waardering. Na elke voorstelling wordt door de jury een gemotiveerd rapport uitge- oi acht, waaraan ook een puntenwaar dering van de geleverde prestaties is toegevoegd. Het ligt in de bedoeling aan het einde van de indelingswed- stnjd een totaal overzicht van de prestaties van alle deelnemende ver enigingen, voorzien van een korte motivering, te verstrekken. Over de voor het Landjuweel be schikbare prijzen wordt het volgende gezegd: 4 an de zijde van het provinciaal be stuur is de wens uitgesproken, dat (Advertentie» (.Van onze parlementaire redacteur) "TOT 1975 BEHOEVEN we in de bouwvakken geen werkloosheid te vrezen, aldus de K.V.P.-senator, ir Kraayvanger, in de Eerste Kamer bij de behandeling van de begroting van Wederopbouw. Eerstens is er voorlo pig nog veel te doen tot opheffing van het woningtekort, maar voorts ligt er nog een grote taak in het opruimen en vervangen van krotwoningen, waarvan er zoveel bestaan, dat het een schande is voor onze volkshuis vesting. Senator Kraayvanger zei dit in ant woord op hetgeen de socialistische af gevaardigde Woudenberg had aange voerd tegen het opvoeren van het bouwtempo en dus het aantal bouw vakarbeiders, omdat hieruit bij verza diging van de woningmarkt werk loosheid zou moeten volgen. De tegenstellingen liggen bij de be handeling van deze begroting in de senaat overigens precies zoals in de Tweede Kamer. De K.V.P. dringt aan op een soepele regeling ter stimule ring van de particuliere bouw, de P. v.d.A. ziet meer heil in de woning- wetbouw. Ir Kraayvanger onderstreepte nog eens de suggestie van de K.V.P.- woordvoerder uit de Tweede Kamer, de heer van Vliet, om een extra pre mie te geven ter overbrugging van het verschil tussen huuropbrengst en stichtings- plus onderhoudskosten voor de periode, dat de huren nog niet zijn opgetrokken tot het werkelijke ex- ploitatiepeil. In de avondvergadering voerden nog enkele andere sprekers het woord. Minister Witte komt Woensdag aan het woord. Er is op zijn beleid weinig kritiek, wat al moeilijk zou zijn, aan gezien tijdens zijn bewind (in 1953) KATHOLIEK THUISFRONT gaat thans zichzelf overtreffen. Met een i,U.l?'i ,scl! zo ""Rekend knap, dat insiders verbaasd hun hoof den schudden, start Katholiek Thuisfront een nieuwe actie, de „Operatie Draadnagel". Deze heeft tot doei bij te spijkeren aan de zo noodzakelijke voorzieningen van meer dan 100.000 militairen, daarbij tevens een kans scheppend voor het publick met een spijkerslag boven Jan te zijn. Want het is huiveringwekkend, te bedenken, dat een doodgewone, nou ja dooge- wone draadnagel f. 15.000— waard kan zijn. En velen elk nog i. 1000.waarde hebben. 8 Wie zal met 8 nagels voor een gulden niet minstens zoveel kansen nemen Het ziet er naar uit, dat er op Zondag Carnaval duchtig bijge spijkerd gaat worden. 8 J8 FYEZE actie begint Amerikaanse al lure te krijgen, want de kopers van de befaamde "spijkers zullen niet tot de late avond behoeven te wach ten, maar reeds om drie uur zullen de eerste bekendmakingen geschie den, En niet slechts voor de thuisblij ver, maar voor iedereen. Katholiek Thuisfront heeft de beschikking ge kregen over een groot aantal vlieg tuigen. Om drie uur zullen deze uit alle delen van ons land opstijgen, met zich meedragend door de lucht de eerste onthulling in verband met het geheim. Opgestegen van of dalend op de vliegvelden van Düsseldorf, Beek, Seppe, Deelen, Texel, Ypenburg, Hil versum, Teuge, Eelde en misschien ook Hamburg, zullen ze urenlang bo ven de steden en dorpen van ons land cirkelen en het eerste deel van het geheim bekend maken, aan de wan delaar, aan de moeder voor het ven ster, aan de voetballer en de geliefden Ook voor Nieuw Zeeland ■WOLGENS berichten uit Wellington zal het nieuwe Belgische geweer dat tot de standaardbewapening van de Navo strijdkrachten zal behoren, wellicht ook door het leger van Nieuw Zeeland worden overgenomen. De regering van Nieuw Zeeland heeft in het laantje, aan iedereen, waar ook. En als om zes uur het motorgeronk nog niet uit de lucht is, zal, door me dewerking van de katholieke Dag bladpers, een lawine van mededelin gen uiteenspatten tot de volledige ontwikkeling van het geheim. Het zal een middag van spanning en sensatie worden, en voor vele gezinnen zon der twijfel een Carnival om nooit te vergeten. méér woningen per jaar zijn klaar gekomen dan ooit tevoren, n.l. bijna 65.000, terwijl dit record in dit jaar waarschijnlijk weer wordt gebroken: de verwachtingen liggen dichter bij de 70.000 dan bij de 65.000. KLEINE GETIJDEN In het Mariajaar begroeten wij met vreugde deze nieuwe vertaling van de Kleine Getijden van de Onbevlek te Ontvangenis. Zij zijn oorspronke lijk in het Latijn geschreven door een Milanese Minderbroeder Bernardinus de Busto (14401500). De vertalingen, vooral de rijmvertalingen, weken op de duur sterk van het origineel af. Pater Heyer deed er goed aan een juiste, „ongerijmde" vertaling in het licht te geven. Wij hopen met hem, dat de Kleine Getijden" strekken zul len tot meerdere glorie van de H. Maagd en tot heil van de gebruikers. (Uitg. Kurheim, Heiloo). J. H. ONTMOETING DER SEXEN IN DE PUBERTEIT In November 1953 organiseerde de Kath. Centrale Vereniging voor Gees telijke Volksgezondheid een studiedag over bovengenoemd onderwerp. Uitge nodigd waren een aantal psychiaters, psychologen en moraaltheologen, al mede enkele anderen, die geacht wer den voor dit onderwerp bijzondere deskundigheid en belangstelling te be zitten. In deze brochure vindt men de stel lingen van de voorzitter, prof. Buyten- dijk, zijn openingswoord, de drie voor drachten van de referenten: de stu dentenpastor N. Vendrik, mej. dr. Beukers en prof. H, Ruygers van het Groot Seminarie te Hoeven. Tenslotte een samenvatting van de voornaamste punten, die in de discussie naar vo ren kwamen. De referaten staan op hoog acade misch niveau en zijn bedoeld voor mensen van het vak. Voor dezen is de brochure zeer waardevol, alsmede voor degenen, die van ongeveer ge lijke deskundigheid zijn. Voor de meeste niet-vakgenoten lijkt me de lectuur van deze stellingen en be schouwingen te moeilijk. (Uitg. Het Spectrum). J. H. INDELING VAN HET DIERENRIJK. Dit is de'sluitsteen op de rijk geva rieerde en deskudige verzorgde reeks. Wat leeft en groeit. Het is een boek je vol tabellen en registers, zeer bruik baar in samenhang met de gehele in drukwekkende rij van bandjes, welke Het Spectrum ten behoeve van lief hebbers der levende natuur uitgaf. In een inleiding verantwoordt H. Koi- steren deze methode van systematise ren. GE KUNT NOOIT WETEN. Jan de Spot heeft als oud-hoofdre dacteur van De Nieuwe Gids en als radiospreker heel wat humor geplengd, waarvan er nu wat gebotteld is in dit bundeltje. Het is vlot, levendig, ge tuigend van goede opmerkingsgave en ook van enige filosofische inslag. Bij teugen gedronken smaakt 't best. Des- clee de Brouwer te Brugge gaven het bundeltje uit in de Uilenspiegelreeks. „i„. jin twee van de geweren besteld die op de i wichtigheid of onnadenkendheid proef zullen worden gesteld. De mi- a nister van Oorlog, de heer T. L. Mac- donald heeft verklaard, dat het in het verleden gewoonte is geweest om het voorbeeld van het Verenigd Konink rijk wat betreft de keuze van bewape ning te volgen. A LLEEN reeds door brand heeft de landbouw in 1.953 een schade ge leden van meer dan f 30.000.- per dag. Als men immers de cijfers bij el kaar optelt, welke ons elke maand worden verstrekt door het bureau Brandweerwezen van liet ministerie van Binnenlandse Zaken, dan blijkt, dat in 1953 229 boerderijbranden zijn voorgekomen, waarbij de boerderij totaal werd vernield of zwaar werd beschadigd. Bij deze ruim f 20.000.- per dag zijn dus nog niet geteld de ge vallen van lichte branden die uiter aard ook schade hebben veroorzaakt. De totale schade van de grote bran den bedroeg in het afgelopen jaar bij na f 7.500.000.-. Een aanzienlijk gedeelte van deze branden had waarschijnlijk voorko. men kunnen worden, als de bewoner van de boerderij meer oplettendheid had betracht. Er zijn 32 branden ont staan door spelen met vuur; 20 door electrische leidingen. 26 door onvoor- 19 door hooi- of korenbroei en 25 door blikseminslag. Het ligt voor de hand. dat een gedeelte van deze 122 bran den voorkomen had kunnen worden door een grotere oplettendheid of nauwkeurigheid. Een 30-tal branden is ontstaan door verschillende oorzaken, zoals het neer storten van een vliegtuig, brandstich ting, overslaan van brand, en dergelij ke. In 77 gevallen is de oorzaak van de brand onbekend gebleven. In het afgelopen jaar zijn bij deze branden 149 stuks rundvee, 202 var kens. 4 paarden en 1027 stuks pluim vee omgekomen. De Zeeuwse schaak- competitie Van de op 21 Januari voor de 2de notffii Van ,d„e Zeeuwsa schaakcom- wedstrijden Koude- Kei ke-Middelburg III werden de bei de afgebroken partijen gearbitreerd. Wisweyer (Koudekerke) won van L. J. Woudstra en Chr. Schipper (Kou dekerke) won van H. Holster. Deze twee bordpunten waren precies ge noeg om Koudekerke de overwinning te bezorgen (5't41.), In de 2de klasse B haalde SEALTO de eerste punten binnen dank zij een benauwde 5%4>J overwinning op het bezoekende VUK II. dat dus nog geen enkel puntje heeft. In de 3e klasse A won Vlissingen III op het nippertje van Souburg" II (31--414), maar dat was voldoende om de leiding van Middelburg IV over te nemen. In Fifa Jeugdtournooi LIET programma van het Nederlands Jeugdelftal in het Fifa-jeugdtor- nooi, dat in April in West-Duitsland wordt gehouden, is een dag verscho ven, waardoor nu geheel aan de wens van de KNVB, zo weinig mogelijk stagnatie in de competitie te krijgen, is voldaan. Nederland speelt nu in plaats van Zondag 11 April op Maandag 12 April tegen Argentinië en wel te Uebach- Palenberg. De tweede wedstrijd, tegen Frankrijk, wordt nu op 14 April te Kaldenkirchen gespeeld en die tegen Oost-Duitsland op 15 April te Herzo- genrath bij Aken. Van der Hoek vervangt Terlouw IN HET Voorlopig Nederlands Elftal dat hedenmiddag om 4.30 uur in het stadion „De Vliert" te Den Bosch tegen F.C. Köln speelt, zal Terlouw wegens drukke werkzaamheden niet kunnen spelen. Hij wordt vervangen door van dei- Hoek van Feijenoord. WAT IN HET VAT ZIT VERZUURT NIET IDIJ de behandeling van de affaire VVV, welke te Arnhem plaats vond, is men tot algemene verbazing tot de ontdekking gekomen, dat de speler van Heracles, Frans van der Veen behalve de schorsing van vijf jaar, hem in verband met de VVV- kwestie opgelegd, nog een schorsing van een half jaar extra te goed heeft. Deze straf bleek te zijn uitgesproken naar aanleiding van het handgemeen in de wedstrijd Heracles-Haarlem, doch noch het bestuur van Heracles, noch van der Veen zelf hebben hiervan ooit bericht gehad. Louis Chiron officieel winnaar verklaard De commissie van beroep van de de afgelopen weken herhaaldelijk bij- de afgelopen weken herhaaldelijk bij eengekomen is, om het door de Fransman Houël ingediende protest tegen de uitslag van de Rallye van Monte Carlo te behandelen, heeft in een slotvergadering dit protest ver worpen en Louis Chiron tot winnaar verklaard. Naar men zich herinnert, had Houël o.m. aangevoerd, dat de 21a liter Lan cia van Chiron uitgerust was met een sterkere motor dan door de fabriek was geleverd, zodat de wagen niet aan de reglementen zou voldoen. Hierop had de Laneia-fabriek ge antwoord, dat reeds 500 wagens ver kocht waren met motoren van het zelfde type als waarover Chiron be schikte. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat Houël thans zijn protest zal over leggen aan de Franse Automobiel Club. K.N.M.V.-verkeerscompetitie begint Woensdag Woensdag houdt de KNMV in bijna 80 plaatsen van ons land haar jaar lijkse verkeerscompetitie voor motor clubs. Deze competitie, welke wat het eerste doel betreft, 't karakter draagt van een verkeersexamen op papier, lieeft tot doel de motorrijders te testen op hun kennis van de verkeersvoor- schrifen. Een tachtigtal vragen, gericht op de practijk, moet worden beantwoord, waarna aan de hand van de resulta- taten provinciale kampioenen worden uitgeroepen. De elf beste clubs op de ranglijst zullen in de tweede ronde nogmaals uitkomen, waarna de beste drie clubs uit deze ronde in de finale komen. Deze wordt vermoedelijk in Mei gehouden en bestaat uit een theo retisch gedeelte, een machinekeuring. een rijproef op de weg en een rijvaar- digheidstest. In Zeeland zijn er vijf deelnemende clubs. t.w. de MC De Zeeuwen (die voric laar provinciaal kampioen werd) en de MAC Scheidegouwen te Middel burg de MAC Inter Scaldes te Goes, de MC Sparta te Zierikzee en de MC Eendracht te Tholen. Druk gesjpeeld iu jeugdschaakkampioenschap Ook in de groep Zeeuwsch-Vlaan deren van de voorronde om het jeugd schaakkampioenschap van Zeeland werd druk gespeeld. De uitslagen waren: Peeters-Lensen 0-1, Peters-de Koeyer 0-1, Peters-Kop- mels 0-1, Lensen-de Koeyer 0-1, Len- sen-Kopmels 0-1, de Koeyer-Kopmels 0-1, Kopmels-Lensen remise, de Koey- er-Peters 1-0, Lensen-Peters 1-0. Wie hier naar de finale zullen gaan staat nog niet vast. Kopmels en Len- sen hebben ongetwijfeld de beste pa pieren. maar ook de Koeyer is nog niet kansloos. De stand is: *L. A. Kop mels 312 uit 4. J. Lensen 3 \'2 uit 5, J. de Koeyer 2 uit 4, P. Peters 0' uit 5 Gerrit Schulteverkreeg ook predicaat R. K. Niet zo heel lang geleden, was de Wielerclub de T.W.C. „Pijnenburg", de enige wielervereniging, welke het predicaat R.K. voerde en bij de Ned. Katholieke Sportbond was aangeslo ten. Steeds meer clubs blijken nu dit voorbeeld te gaan volgen of hebben dit reeds gedaan. Dezer dagen, zo vernemen wij, kwam men te Amsterdam tot de op richting ener R.K. Wielerclub en in middels vroeg on verkreeg ook de W. W.V. te St Willebrord dit predicaat. Het Bredase „Sportief" zal dezer da gen een stemming onder haar leden houden, om tot eenzelfde beslissing te geraken. Ongetwijfeld is het aan de zo ge- Deelnemers aan wedstrijden moeten zich eerder melden De Kon. Nederlandse Wielren Unie zal voor het komende seizoen het toe zicht op de inschrijvingsdatum aan zienlijk verscherpen. Tot nu toe moesten de renners tien dagen voor de wedstrijd hebben in geschreven. Nu zullen de lijsten der deelnemers tien dagen vóór de wed strijd ingeleverd moeten zijn bij de betreffende consuls. Dit komt er op neer, dat reeds drie weken tevoren het deelnemersveld bij de organisato ren bekend moet zijn. Met de wisselende verloven voor militairen zijn deze dus zeer in het nadeel. Naar wij echter vernemen zullen enkele consuls bij de Kon. Nederland se Wielren linie voorstellen, om een uitzondering te maken op deze maat regel voor militairen. Deze zouden dan op de dag van de wedstrijd, op vertoon van een bewijs, dat zij de mi litaire dienstplicht vervullen, alsnog aan de deelnemerslijst kunnen worden toegevoegd. GERUCHT IS UIT DE LUCHT GEGREPEN Sfef van de Vijver iverkl energiek door In verband met in Brabant circule- rende, hardnekkige geruchten, als zou Jef v. d. Vijver zijn taak als manager voor het aanwerven van renners voor de Ronde van Nederland willen neer leggen, deelde van de Vijver mede, dat hij er niet aan denkt het bijltje er bij neer te leggen, doch integen deel vast van plan is zijn werk tot een goed einde te brengen. De ge ruchten noemde hij lasterpraat. Hij verklaarde voorts, dat hij met verschillende renners, die hij had aangezocht, tot overeenstemming is gekomen, al zijn nog geen contracten getekend, en dat hij in onderhande ling is getreden met enkele promi nenten. Ook is contact gezocht met de Belgische, Franse en Duitse Wieler bonden. Ronde van Axel op 2e Paasdag De Axelse Wieier-Supporters Club Volharding zal op Maandag 19 April (2e Faasdag) een wielerwedstrijd or ganiseren onder de reglementen van de Kon. Ned. Wielren Unie. Behoudens goedkeuring zal de na volgende route worden gereden: Noordstraat, Stationsstraat (ged.), Nieuwstraat, Buitenweg. Polenstraat, Walstraat, Markt, Noordstraat. Hometraiiierswedstrijdeii te Sluiskil Het is van de Supportersclub Sluiks- kil een goede gedachte geweest, om in het gesloten seizoen de wielerlief- hebbers te laten genieten van een wedstrijd, die binnenskamers wordt uitgevochten; wij bedoelen een koers op rollen. Daar men in de wedstrijd dubbele rollen gebruikte, was het voor de toe schouwers zeer interessant en span nend om de verrichtingen der renners te volgen. De belangstelling, voorna melijk van de jeugd, was dan ook zeer groot. Het eindklassement van deze wed strijd. waaraan een zestal Zeeuwsch- Vlaamse nieuwelingen deelnamen, was als volgt: 1 Adriaansen, Hulst:; 2 Doeselaar. Sluiskil; 3 Corthals, Aardenbui'g; 4 Morcus, Boschkapelle: 5 Janssen, Sluiskil; 6 Antheunis, Axel. Bij Ons Genoegen te Sas van Gent TAL staakbollijigcii welke men voor namelijk langs de Zeeuwsch - laams - Belgische grens organiseert, behooil wel tot een der meest geliefde sporten welke men in deze streek kent. Geen plaatsje of er zijn één of meer bolclubs gevestigd. In deze oiganisatie geldt, evenals bij de schuttersmaatschappijen, dat ieder jaar de traditionele koningsbolling wordt gehouden, waarvan de overwin naar voor de tijd van een jaar de ko ningstitel mag dragen. De belangstel ling voor de komngsoolling welke .Ons Genoegen" te Sas van Gent organi seerde, was dan ook bijzonder groot. Het duurde ruim 4 uur toen de eerste ronde van 32 deelnemers was uitge speeld. De strijd werd onderbroken dooi de jaarvergadering waarbij dan meer de verrichtingen in afge.open wedstnjuen werden besproken en gememoreerd. Daarna kwam het spannendste deel van de kamp, waarin de zestien over gebleven spelers streden voor resp. kwart-, halve- en eindfmaie. Het bleef een passen, meten en mikken om de houten bol zo dicht mogelijk bij de staak te krijgen. In de eindfinale kwamen Th. de Caluwé en M Bogte. Aangemoedigd door hun supporters werd het een nek- aan-nek race om de punten. Tenslot te was het M. Bogte die de koningsti tel wist te behalen. Wanneer de plannen van de wie lerclub „Alcmaria Victrix" verwezen lijkt worden, zal in 1955 te Alkmaar begonnen kunnen worden met de bouw van een wieleibaan. een beton nen baan van 200 a 250 meter lengte slaagde wielerbedevaart naar Den Bosch te danken, dat de Bossche W.C. „Gerrit Schulte" tot de N.K.S. toe trad en ook officiële aansluiting ver kreeg. Daarnaast, zo meldde een be richtgever, komt men een dezer da gen bij S.C. „Abattoir", Tilburgia, Oost-Brabant en Leonora (Waalwijk), eveneens aan een stemming toe, ter zake aansluiting bij meergenoemde R.K. Organisatie. VOLDOENING Het moet voor de groten onder on ze renners, als Wim van Est, Woutje Wagtmans, Thijs Roks, Hans Dekkers, Jos Suijkerbuijk, Kees Paymans e.a., een grote voldoening geweest zijn, dat thans reeds zovele clubs plannen koes teren in de geest als biervoor ge noemd, want zij zijn het o.m. geweest, die in hun omgeving collega's-renners daartoe hebben aangespoord. Nu onze jeugd een steeds groter aandeel gaat nemen in de wielersport en haar vorming, als in elke andere tak van sport, van het allergrootste belang is voor mens en samenleving, kan toetreding tot de N.K.S. via clubs slechts worden toegejuicht. HERSTELBOUW TE VLISSINGEN. Te Vlissingen is de aanbesteding ge houden voor de bouw van Hotel Brit- tannia. De inschrijvingen waren als volgt: W. F. Cbristiaanse, Vlissingen f 481.187; L. van Loon, Vlissingen f 497.000; B. Stegink, Vlissingen f 504.000; J. A. Letser Vlissingen f 510.000; Boele en van Eeste ren, Den Haag f 552.000; Dura's Aannem. Mij., Rotterdam f 564.700;; N.V. Heijkainp Amsterdam f 569.000; N.V. Ned. Aannem. Maatschappij, v.h. H. F. Boersma, Den Haag f 569.400; Visser en Smit, Papen» drecht f 585.220; Korteweg Bouw Mij., Breda f 606.000. Het werk is gegund aan de laagste In schrijver. Vermoedelijk zal het werk pas volgende maand kunnen beginnen, daar er nog enige sloopwerkzaamheden moe ten Worden gedaan. AARDAPPELKOELHUIS TE KRUININGEN. Te Kruiningen werd voor de Firma Meyer aanbesteed de bouw van een aard appelkoelhuis met mechanische koeling en een capaciteit van twee millioen kg., annex bijgebouwen. De uitslag was: Aannemersbedrijf Geeldink, Bergen, op Zoom f 363.700; j. Schrijver, Goes f 359.450 Joh. Baycns, Kapelle f 350.000; C. Priem, Lewedorp f 342.000; J. van Koeveringen, Schore f 336.500; A. de Kok, Bergen op Zoom f 334.985; Gebr. v. d. Poel, Ter- neuzen f 333.000; L. de Beider en Zoon, Rotterdam f 329.000; J. Poleij, Kruinin gen f 328.815; D. v. d. Poel. Oudelande f 327.900; P. de Raat, St. Philipsland f 327.200; Fa. L. Vermaat, Rotterdam f 306.000; van Elden, Utrecht f 296.921 Gebr. v Dijk, Wagenberg-Breda f 294.400 Aa2inemersbedrijf Pelikaan, Tilburg f 293.900; J. Stolk, Driehuis, Westerveld f 291.450; Van Loon, Vlissingen f 288.500; Gebr, Bakker, Giesendam 286.760; Bouw construction. Goes f 282.187; De Munck en Petrie, Vlissingen f 269.900. De gun ning werd aangehouden. GOES, 23 Febr. Eierenprijzen. Bericht van handelaren. Kippeneieren 9y2; poelje eieren 8; eendeneieren 8; kalkoeneieren 15 ganzeneieren 20 cent. GOES. PrijjS voor verse kippeneieren f 1.78 per kg. Voor vuilschalige en ge wassen eieren wordt 2 cent per stuk min der uitbetaald. GOES, 23 Febr. Exportveiling appelen op monster: Jonathan 1 grof 63.9067.10, I 63.70—65.90, Laxton Superbe 1 grof 88.10 I 88.10; Goudreinetten 1 grof 56.1056.20 I 50.2050.50, 11 32; Jonathan I grof 58.80 —65, I 56.50—64, 11 32—36. Golden Deli cious 1 grof 69—78, 1 57—67, III 31; Zure Bellefleur 1 34, Zoete Ermgaard I 2241, Hollands Zoet I 27—29. Peren: op mon ster Br. Alex Lucas I 48, Br. Anjou I 41, St. Remy 1 grof 35—36, 1 36—37, 11 35; Kleipeer I 2944, Conference I grof 62, I 53, 11 31—32. Verpakt fruit: Golden De licious 1 887, Comtesse AA 4144, B 3641, Gewone veiling appelen: Jonathan K 36—52, F 29—39. Zure Bellefleur F 20 24, Zoete Ermgaard K 38—46, F 1825, Hollands Zoet K 23—27, F 10—14, Golden Delicious K 49—63, F 28—37, Goudrei netten K 33—44, F 26—38, Stek 12—18; Peren: St. Remy K 33—34, F 32—34, Klei peer K 30, Conference K 38, F 31. ROTTERDAM, 23 Febr. Aanvoer in to taal 4655 (6390). Vette koeien en ossen 675. Gebruiksvee 959 (428). Vette kalveren 80. Graskalveren 197. Nuchtere kalveren 2009. Varkens 290. Biggen 167. Paarden 121. Veulens 8. Schapen of lammeren 114. Bokken of geiten 35. Vette koeien 280—300, 260—280, 234—250 Vette kalveren 250—260, 240—250, 210—230. Graskalveren 42030—240. Nuchtere kal veren 42—38—34. Biggen 5—45—35. Slacht- paarden 19—185165. Schapen 140—120 95. Lammeren 110—10090. Kalfkoeien 110—940—780. Melkkoeien 1150—940—780. Vare koeien 800675600. Vaarzen 870 700—575. Pinken 585—485—375. Vette koeien aanvoer iets groter, han del stroef, prijzen als gisteren, enkele pri ma's boven notering. Vette kalveren aan voer als vorige week, handel vlot, vast in prijs. Graskalveren aanvoer even rui mer, handel stil, prijzen onveranderd. Nuchtere kalveren aanvoer ruim, handel vasthoudend, prijzen iets minder. Biggen aanvoer iets meer, handel redelijk, prijs houdend. Slachtpaarden aanvoer als vo rige week, handel stroef, vooral niet ho ger in prijs. Schapen aanvoer even rui mer, handel redelijk, prijzen hoger. Kalf koeien aanvoer iets ruimer, handél stil, prijzen onveranderd. Melkkoeien aan voer iets ruimer, handel stil, prijzen on veranderd. Vare koeien aanvoer 'tamelijk handel kalm, ruim prijshoudend. Vaarzen aanvoer matig, handel flauw, prijzen als vorige week. Pinken aanvoer matig, han del flauw, prijzen als vorige week. Bok ken en geiten aanvoer iets groter, han del kalm, prijzen stabiel. WAALWIJK, 23 Febr. Huiden- en leder- markt. Over het geheel was er deze overzichlsweken in deze branche weinig verandering te constateren. De overleer- sector bleef bevredigend, terwijl de prij zen standhoudend zijn. Voor suëde is er constante vraag, verder rundshelften. Hunting is dit seizoen een zeer gewild artikel, terwijl ook lakleder bijna uit sluitend zwart —zeer in trek is. In ver band met het seizoen is er goede afname van diverse soorten fantasieleder. Ook de zoolleermarkt vertoont enige verbetering wat de afname betreft, wat vooral valt toe te schrijven aan het ver minderd verbruik van ledersurrogaten. Lichte croupous blijven het meest in trek. terwijl verkoop van afvallen als steeds zeer vlot is. In de afdeling schoenreparaties zijn de werkzaamheden afwisselend, de laatste weken was er enige opleving. De bedrij vigheid in de schoenindustrie stemt tot tevredenheid, vooral de grotere bedrijven hebben een goede orderportefeuille. De gang van zaken op de inlandse huidenmarkt geeft weinig verandering te zien zowel wat afzet als prijzen betreft. Voor nuchtere vellen kan een grotere aanvoer worden verwacht. WATERSTANDEN Mannheim 1.46 (—1), Kaub 95 (—6). Triei 1.26 12), Koblenz 1.09 (+2). Keulen 53 6), Ruhrort 2.41 6). Lobith 8.48 10), Nijmegen 6.23 (—11) Arnhem 6.655 (—9). Eefde 2.10 (—20) Deventer 1 38 (—26). Namen La Plan: te 1.53 »10), Borgharen beneden 38.90 (-26), Belfeld 10.78 (-4), Grave 4.62 (—5).

de Stem | 1954 | | pagina 3